PDA

View Full Version : Concursuri de gimnastica ale cluburilor din alte tari.



edda62
13th April 2009, 06:20
Sunt si fete care au facut gimnastica in Romania si acum (cu toate ca au in jur de 20 de ani )concureaza si unele dintre ele si antreneaza, pentru echipe de club din Franta, Italia, Islanda, Canada....Cred ca si ele merita toata admiratia noastra.Chiar daca nivelul in acesteste competitii nu este ca in Romania, ele merita laude pentru pasiunea fata de gimnastica.Bravo fetelor!:yeah: Suntem mandri de voi!

niagara64
13th April 2009, 08:19
Sunt si fete care au facut gimnastica in Romania si acum (cu toate ca au in jur de 20 de ani )concureaza si unele dintre ele si antreneaza, pentru echipe de club din Franta, Italia, Islanda, Canada....Cred ca si ele merita toata admiratia noastra.Chiar daca nivelul in acesteste competitii nu este ca in Romania, ele merita laude pentru pasiunea fata de gimnastica.Bravo fetelor!:yeah: Suntem mandri de voi!


Oh , nu numai ca antreneaza dar au crescut si gimnastica in valoare pe unde sunt stai bland . Si e un fenomen care a inceput cu multi ani in urma . A avut grija federatia romana de a le oferi motive sa o faca .
Mai sunt si alte tari pe lista ta .
Parca si tu antrenezi ...pe unde ?

Andraf
13th April 2009, 20:43
Asa este... referitor la antrenorii din strainatate o sa va povestesc ceva.
Chiar acum la CE de la Milano, avand steagul tricolor cu noi, am fost ca un magnet pentru romanii din strainatate. Sambata, la concursul individual compus, am intalnit-o pe Roxana, o tanara romanca, iubitoare de gimnastica, ce lucreaza in industria hoteliera in Milano. S-a asezat cumintica langa noi, fara sa intre neaparat in vorba cu noi. La un moment dat, a vrut sa iasa si mi-a vorbit in romana (m-a lasat cu gura cascata, nu m-am asteptat) iar cand s-a intors am "cooptat-o" si am intarit randurile suporterilor romani.
Duminica, a doua zi, a aparut langa noi o alta tanara care vorbea italieneste cu niste fetite de 8-10 ani (erau vreo 5-6 fetite) care misunau in sus si-n jos prin tribune. Apoi a intrat in vorba cu noi si am aflat ca era si ea romanca, fosta gimnasta din Deva (pana la 12 ani facuse gimnastica). Numele ei este Angela si ne-a zis ca era antrenoare de gimnastica la un club din Torino.
Atat Roxana cat si Angela apar alaturi de noi in inregistrarile competitiei de duminica, pe care le-am luat de aici de pe forum.
Un pic mai tarziu mi-a dat seama ca un rand mai sus, tot langa noi se asezase o doamna romanca cu o fetita (d-na ii vorbea in franceza), venisera din Belgia. D-na a intrat in vorba cu noi, asa am aflat ca si dumneaei era romanca.
Inainte sa ne despartim, atat Roxanei cat si Angelei, le-am spus de forumul nostru si astept cu nerabdare sa le reintalnim cat mai curand aici pe forum si sa ne povesteasca despre "intalnirea" lor cu gimnastica.
Scuzati-ma daca mesajul meu a devenit un pic offtopic... sper ca Angela sa intre pe forum sa ne povesteasca un pic din experienta ei de antrenoare si de fosta gimnasta.

crisloregym
14th April 2009, 00:32
Ce frumoasa trebuie sa fi fost aceasta experienta...imi amintesc ca la fel se intamplase si la JO de la Beijing...frumoasa senzatia, de abia astept sa o experimentez si eu in Olanda:D