PDA

View Full Version : Etapa 4 : Poli AEK - FC Brasov



JJ
12th August 2004, 08:46
Duminica, 22 august, ora 19> Poli AEK - FC Brasov in direct pe National TV.
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

dragos_popa17
12th August 2004, 11:06
Ar fi cazul sa castige si Timisoara. Oricum, cine va pierde meciul acesta va avea probleme mari in continuare pentru ca nici Poli AEK si nici Brasovul nu stau prea bine in clasament in acest moment.

Darkslowstar
12th August 2004, 11:28
Ar fi cam timpul pt. prima victorie si pt. stegari, mai ales ca la Timisoara e o paine de mancat.

fia
12th August 2004, 13:47
Bate timisoara... nu sunt echipa de 0 puncte ;)

baden
12th August 2004, 14:24
Bate timisoara cu 2-0

Catalanul
12th August 2004, 15:58
ar fi cazul sa castigam, asa ca sper intr-o victorie a noastra cu scorul de 1-0 sau 2-1

DD-Viola
12th August 2004, 17:52
...daca Poli castiga ma voi bucura desigur, daca nu , nu-i de mirare... pe langa cei care sant , ar trebui adusi Lita Dumitru , Laca si Pitzi ...la asa un cvartet ( cu Tzitzi )...e clar ca nu ne bate nimeni ...la jocuri de noroc... iar cu ocazia asta , facem si niste poze reusite...glorii steliste ( apuse ) ! ...de unde bani ? , are grija Dobos de toti , ca nu cumva sa sufere vre-unul tocmai acum spre pensie...nimic de zis si apreciabil gestul...dar in acest sens , mai bine facea o casa de odihna ( vezi AMG-ul , cea din P-ta 700 ) unde ii aduna pe toti si le dadea la fiecare cate un palier de unde sa faca echipe si sa joace intr-un campionat de incinta...sau dechidea un muzeu stil Antipa cu colectii steliste , insa ar trebui conservate exponatele...altfel va imaginati ( ? ) cum ar fi sa zburde pe strada scheletul vreunui animal de acum 2-3 sute de ani ???... desigur sant exemplare care depasesc chiar orice imaginatie...Tzitzi Dumitriu antrenor...mai sant bilete ( cam scumpe , ce-i drept ) !...
PS. acu' 60 de ani ziceau romanii... " sa vina americanii ! " si stim cine a venit...acum 2 ani timisorenii sperau sa o vada pe POLI ....au vazut in schimb altceva ....

Pricop Stefan
12th August 2004, 17:55
Ba dacand draq o sa ne puna si noua un antrenor ca ne-am saturat ,chiar asa nu gasate pe nimeni inteligentu asta de dobos ce face asteapta sfarsitu turului.Sper ca si-au mai revenit shi ametiti astia ca numa Lepa brena shi discotecile le au in cap.Pronostic 1 ce dracu ca nu oi paria impotriva lor.Trezire bai adormitilor.Haide POLI VIOLA

jay
12th August 2004, 18:15
Un debut de campionat surprinzator de slab pentru reprezentantele a doua orase cu traditie in fotbal. Sper sa batem, dar e meci de 1X2.

Gabriel
12th August 2004, 20:25
Ba dacand draq o sa ne puna si noua un antrenor ca ne-am saturat ,chiar asa nu gasate pe nimeni inteligentu asta de dobos ce face asteapta sfarsitu turului.Sper ca si-au mai revenit shi ametiti astia ca numa Lepa brena shi discotecile le au in cap.Pronostic 1 ce dracu ca nu oi paria impotriva lor.Trezire bai adormitilor.Haide POLI VIOLA

Daca nu era Dobos nu mai vedeati voi fotbal la Timisoara ani de zile...asa ca sa nu ne luam de Toni. :ok:

sames44jc
12th August 2004, 21:56
cred ca o sa iasa un egal

Pricop Stefan
13th August 2004, 00:19
Pai shi asta ce inseamna ca tre sa fim deacord cu toate ineptiile lui.Daca nu ii convine sa plece.Shi in orice oras din tara nu avea un asemenea sprijin din partea suportetrilor,asa ca ar trebui sa se gandeasca shi la oras.Daca noi l-am adoptat pe el shi echipa atunci sa ne inteleaga shi el pe noi.Oricum la abubtat pe Multescu,tre sa sprijinim echipa.
P.s. In 2 ani niciodata nu sa scandat impotriva echipei sau a lui Dobos avea parte de asemenea sprijin in alta parte??
Shi atata timp cat io platesc abonament,cumpar materiale promotinale fac donatii galeriei am dreptu sa critic pt.ca minim 30% din buget e asigurat de public.Io cred ca e mai mult de 30% ior prietenul nostru Toni Dobos nu prea a bagat bani in aceasta echipa.Sper ca ai inteles

Pricop Stefan
13th August 2004, 00:22
Daca nu era Dobos nu mai vedeati voi fotbal la Timisoara ani de zile...asa ca sa nu ne luam de Toni. :ok:
Pai shi asta ce inseamna ca tre sa fim deacord cu toate ineptiile lui.Daca nu ii convine sa plece.Shi in orice oras din tara nu avea un asemenea sprijin din partea suportetrilor,asa ca ar trebui sa se gandeasca shi la oras.Daca noi l-am adoptat pe el shi echipa atunci sa ne inteleaga shi el pe noi.Oricum la anuntat pe Multescu,tre sa sprijinim echipa.
P.s. In 2 ani niciodata nu sa scandat impotriva echipei sau a lui Dobos avea parte de asemenea sprijin in alta parte??
Shi atata timp cat io platesc abonament,cumpar materiale promotinale fac donatii galeriei am dreptu sa critic pt.ca minim 30% din buget e asigurat de public.Io cred ca e mai mult de 30% ior prietenul nostru Toni Dobos nu prea a bagat bani in aceasta echipa.Sper ca ai inteles
:ok:

JUVENTUS_1
13th August 2004, 12:20
Egal!!!

simpson
13th August 2004, 13:43
Bate Poli, ceva (2,3) la zero.

Darkslowstar
13th August 2004, 14:40
Bate Poli, ceva (2,3) la zero.


Asta ai scris pt. ca te-a enervat postul meu de pe Thread-ul eternului derby Gloria - Bacau, nu?. :drak: :p

Bob1128
13th August 2004, 14:42
Bate Poli diferenta de 2 goluri, ceva genul Steaua-Zeleznik!!!

vasile314tzurka
13th August 2004, 14:55
poli cu 1-0

baden
13th August 2004, 16:30
Asta ai scris pt. ca te-a enervat postul meu de pe Thread-ul eternului derby Gloria - Bacau, nu?. :drak: :p
eu cred ca nu !!!
chiar cred si eu ca timisorenii sunt mai buni!

DD-Viola
13th August 2004, 16:59
...Multescu din nou ?...ce-i asta ?...rotatie de cadre ? , parca zicea ca a plecat de la Poli ca sa antreneze in strainatate...si cum ca dorea performanta , iar asta nu o putea obtine pe Bega...acum se poate ?!?...sau " banii vorbesc " ? Oricum este o varianta mai buna decat exponatul de trista amintire , odiosul Tzitzi ....Poate ca va fi prima victorie a lui POLI . Haide POLI !

baden
13th August 2004, 17:03
...Multescu din nou ?...ce-i asta ?...rotatie de cadre ? , parca zicea ca a plecat de la Poli ca sa antreneze in strainatate...si cum ca dorea performanta , iar asta nu o putea obtine pe Bega...acum se poate ?!?...sau " banii vorbesc " ? Oricum este o varianta mai buna decat exponatul de trista amintire , odiosul Tzitzi ....Poate ca va fi prima victorie a lui POLI . Haide POLI !
Multzumesccu banii !!!

DD-Viola
13th August 2004, 17:14
...bade-n Baden cumva ?...si de la voi se vede tot asta ? , ...numa' Dobos nu vede la fel .

simpson
14th August 2004, 09:51
Asta ai scris pt. ca te-a enervat postul meu de pe Thread-ul eternului derby Gloria - Bacau, nu?. :drak: :p
Nu, doar pentru ca, dintre cele doua echipe, numai una imi este relativ simpatica, si aia nu-i brasovu'.

leveu
15th August 2004, 14:37
Batem cu 2-0.Poli batea si la Bacau daca se albitra corect.Nu-i deajuns ca nu avem antrenor mai ne fura si albitri,pai asta e treaba?
FORTZA VIOLA FORTZA BANATU :p

alt.core
15th August 2004, 16:21
castiga Poli cu 3-1! E timpul sa spargem gheata!

jay
15th August 2004, 16:26
Interesant este felul in care FCM Bacau este ajutata in acest campionat. Au primit cadou de la arbitrii 3 puncte pana acum! Un penalty clar ca lumina zilei neacordat brasovenilor in etapa a doua, o lovitura de la 11 m primita cadou in meciul cu banatenii. Asta btw de postarea lui Leveu.

Se anunta un meci tare pe fostul "1 Mai" timisorean!

Saber Rider
15th August 2004, 23:25
Venirea lui Multescu se poate dovedi foarte bun in conditiile actuale existente la Timisoara. Cu toate ca nu stiu cate poate face intr-un interval asa de scurt. Deci va fi un duel interesant intre Multescu (care a demonstrat pana acuma ca stie totusi sa antreneze ca lumea) si Lupescu, care este la inceput de drum totusi, dar plin de ambitie si experienta mare ca jucator, precum si mentalitatea lui nemteasca de a privi fotbalul.

x2

Mariusmadmax
16th August 2004, 04:50
Sper !

fia
16th August 2004, 08:24
E timpul sa spargem gheata!
Pai sa spargeti gheatza sau gheata?

baden
16th August 2004, 09:56
Pai shi asta ce inseamna ca tre sa fim deacord cu toate ineptiile lui.Daca nu ii convine sa plece.Shi in orice oras din tara nu avea un asemenea sprijin din partea suportetrilor,asa ca ar trebui sa se gandeasca shi la oras.Daca noi l-am adoptat pe el shi echipa atunci sa ne inteleaga shi el pe noi.Oricum la anuntat pe Multescu,tre sa sprijinim echipa.
P.s. In 2 ani niciodata nu sa scandat impotriva echipei sau a lui Dobos avea parte de asemenea sprijin in alta parte??
Shi atata timp cat io platesc abonament,cumpar materiale promotinale fac donatii galeriei am dreptu sa critic pt.ca minim 30% din buget e asigurat de public.Io cred ca e mai mult de 30% ior prietenul nostru Toni Dobos nu prea a bagat bani in aceasta echipa.Sper ca ai inteles
:ok:
30% din buget (e mult dar) ... restul de unde vin? Nu si de la Dobos?
Cand echipa nu are bani... nu cumva isi baga mana prin buzunare sau umbla bezmetic pe la sponsori? Acopera acesti 30 % si impozitele care trebuie sa le plateasca? ... si tine cont ca cei mai grei bani de obtinut sunt cei "negri" :drak:
Bugetul unei echipe e greu de construit ... si intretinut ... asa ca ar fi bine sa-l acceptati asa cum e pe Dobos (doar nu vrea primaria! :drak: )

claudio25ro
16th August 2004, 12:46
Parerea mea e ca se termina egal...2-2
Desi as vrea sa mai castige si poli

MagnuM
16th August 2004, 16:37
Daca nu era Dobos nu mai vedeati voi fotbal la Timisoara ani de zile ... asa ca sa nu ne luam de Toni. :ok:
Na ti-ai gasit tocmai tu sa ne exemplifici din experienta ta de suporter bucurestean. Te-ai intrebat vreodata de ce aici nu ai vazut echipe tari, pentru ca la public dam clasa la orice echipa din Bucuresti? E clar ca publicul din Timisoara doreste fotbal si a dorit din totdeauna.
Problema e ca nu are loc de mafia din Bucuresti omule. Din toate punctele de vedere: atat material cat si politic aici nu are voie sa fie inca o echipa buna. Acest lucru e dictat de hapsanii de la Bucuresti care conduc fotbalul romanesc prietene. Trezeste-te. Stadion avem, public din plin, doar echipa ne mai lipseste, dar esti prea mandru de echipele tale din capitala ca sa-ti dai seama de ce oare aici nu s-a lasat fotbalul sa avanseze. Iti raspund tot eu, pentru ca odata ce aici avanseaza, v-au terminat echipele voastre. Au fost incercari timide din toate timpurile, dar timisorenii de aici de pe forum stiu cum am fost opriti, nu are rost sa mai comentam trecutul.

Lasa comentariile despre Timisoara pentru alta data, pentru ca iti spun eu nu esti in masura sa le faci. Mai bine nu vedem fotbal aici, decat sa traim in haiducia din Bucuresti.

MagnuM
16th August 2004, 16:39
Desi imi doresc la nebunie ca Poli sa castige, sper la un egal. Echipa se afla in cea mai proasta forma posibila deci nu cred ca vor castiga. Barem sa nu piarda.

bapsy
16th August 2004, 16:45
Lasa comentariile despre Timisoara pentru alta data, pentru ca iti spun eu nu esti in masura sa le faci.
Aici gresesti, Gabriel este chiar fan Poli Timisoara. Dar si daca n-ar fi, n-o lua atat de personal ca n-a zis-o cu rautate. Si oricum Dobos e clujean, deci n-are treaba cu Bucuresti-ul.

Pricop Stefan
16th August 2004, 17:20
30% din buget (e mult dar) ... restul de unde vin? Nu si de la Dobos?
Cand echipa nu are bani... nu cumva isi baga mana prin buzunare sau umbla bezmetic pe la sponsori? Acopera acesti 30 % si impozitele care trebuie sa le plateasca? ... si tine cont ca cei mai grei bani de obtinut sunt cei "negri" :drak:
Bugetul unei echipe e greu de construit ... si intretinut ... asa ca ar fi bine sa-l acceptati asa cum e pe Dobos (doar nu vrea primaria! :drak: )


Bah baden tu de unde oi fi ca nu cred ca esti de la Timisoara>de cate ori ai fost la un meci ,cati spectatori au fost in tribune sezonul trecut,cat a fost un bilet,fa un calcul nu e greu...cat iese.Cata lume vine cu fularu lui poli la gat cu tricou lu poli,cu peruca in cap.cati fac donatii,cati isi pun banere in jurul gazonului.Inainte de am da o replica fa niste calcule shi mai vb. :ok:
P.S. Sau dat anul trecut 200.000$de la primarie shi consiliul judetean.Asa ca de cat sa isi bata joc Dobos de Tmisoara mai bine in B,ca nu a inventata el fotbalul.Ca noi nu venim 45.000 la stadion shi ala sa nu puna suflet :ciocan:

inter
17th August 2004, 08:39
oare o sa sparga Poli seria insucceselor?
Brasovul nici ea nu sta pe roze ... asa ca cine va inscrie primul va castiga!

baden
17th August 2004, 08:56
Bah baden tu de unde oi fi ca nu cred ca esti de la Timisoara>de cate ori ai fost la un meci ,cati spectatori au fost in tribune sezonul trecut,cat a fost un bilet,fa un calcul nu e greu...cat iese.Cata lume vine cu fularu lui poli la gat cu tricou lu poli,cu peruca in cap.cati fac donatii,cati isi pun banere in jurul gazonului.Inainte de am da o replica fa niste calcule shi mai vb. :ok:
P.S. Sau dat anul trecut 200.000$de la primarie shi consiliul judetean.Asa ca de cat sa isi bata joc Dobos de Tmisoara mai bine in B,ca nu a inventata el fotbalul.Ca noi nu venim 45.000 la stadion shi ala sa nu puna suflet :ciocan:
Nu sunt din Timisoara ... dar sunt sigur ca nu banii de pe bilete tin echipa ... .
Sunt de acord ca daca nu ar fi spectatorii bani ar fi mult mai putini ... de la primarie , din reclamele de pe banere, samd. Sponsorii echipelor platesc acest drept cu o suma decenta, (Titlul de sponsor oficial) ... Mai sunt banii din drepturi de televiziune si banii din administrarea bunurilor ... eventual sponsorizari din proiecte (acele cumparari de jucatori cu bani de la sponsori si vanzarea lor la un pret mai bun - ex: Netoiu) ... iar 200000$ obtinuti de la primarie si prefectura sunt banii timisorenilor dar e si meritul lui Dobos ca a reusit sa-i scoata de acolo. Din cate stiu eu sunt si primarii care nu au contribuit cu nimic, ani de zile pentru echipele de fotbal din oras.

Atentie banii vin in transe ... si nu acopera mereu cheltuielile curente. Acele mici intarzieri ... inseamna deobicei tot bani. Nu spun ca Dobos a pus sau nu a pus bani de la el (n-am de unde sa stiu)... spun ca un altul s-ar putea sa nu se fi descurcat la fel de bine ca el.

Esti sigur ca cel care ar veni in locul lui ar avea mai multi bani si ar construi o echipa mai buna? daca da ... alungati-l pe dobos ca nu ma doare capu pentru el ... succes :yeah:

alt.core
17th August 2004, 15:23
http://www.poliaektimisoara.ro/arhiva/afise/POLI-FcBrasov.jpg

Darkslowstar
17th August 2004, 16:18
Bravo grobari, arata bine.

Sper ca cele doua echipe sa nu fie ... trompete si sa vedem un joc frumos.

alt.core
17th August 2004, 17:00
nu-i meritul meu... :(
site adminul nostru (si cel care se ocupa de partea grafica a imaginii lui Poli) e cel "vinovat" :)

Darkslowstar
17th August 2004, 18:40
Atunci bravo lui. Se pricepe o tzara omul.

inter
17th August 2004, 18:43
cam multe trompete :D:D:D, IMilan ce zici? :p

IlMILAN
17th August 2004, 18:47
Multe? doua....in imagine ...pe teren parca vad ca o sa fie o gramada:ciocan:

P.S sa nu te miri ca-ti pun niste poze cu praz sau cu ..... pe threadul vostru:D

inter
17th August 2004, 18:50
pupalash, nu eu am facut afisul, dar parca tin minte ca era vorba de "cavaleri" :D
sau sunt "cavaleri ai ordinului trompetei" si nu stiam eu :p

Darkslowstar
17th August 2004, 18:57
cam multe trompete :D:D:D, IMilan ce zici? :p

Lasa Inter, parca la meciul vostru n-o sa fie o multime de trompete ......... pe teren. Ca pana acuma au fost de puteai sa faci o tocana cat pt. un intreg regiment :D :drak: :drak:

alt.core
17th August 2004, 19:10
ce s-ar face romanii fara "caterinca" (urasc cuvantul asta!)!! :(

inter
17th August 2004, 19:19
adica grobari? fi mai explicit te rog
m-am adresat lui IMilan si vad ca deja doi onorabili forumisti au inceput sa-si dea cu parerea complet .....

vasile314tzurka
17th August 2004, 19:33
sau sunt "cavaleri ai ordinului trompetei" si nu stiam eu :p

e vorba de trompeta cavalerului ordinii:)

alt.core
17th August 2004, 21:34
adica grobari? fi mai explicit te rog
m-am adresat lui IMilan si vad ca deja doi onorabili forumisti au inceput sa-si dea cu parerea complet .....

nu ma adresam tie in mod special, nu o lua personal. :)

GeKuRA
17th August 2004, 23:29
egal, cred ... un 2-2 .

IlMILAN
17th August 2004, 23:52
adica grobari? fi mai explicit te rog
m-am adresat lui IMilan si vad ca deja doi onorabili forumisti au inceput sa-si dea cu parerea complet .....
Daca opiniile unora referitoare la lungimea optima a legaturii de praz de exemplu difera fata de ceea ce crezi tu, atunci parerile acestora sunt complet....:D

Trompeta e una si ordinul de care vorbeai e alta...asa ca hai sa vedem ce facem in campionat atat noi cat si voi.....eu zic ca bate Poli cu 2-0 pe stegari:D

Sergio
18th August 2004, 00:07
Si pana la urma vei merge la meci? ca ziceai ca nu mai mergi pana nu vor juca din nou fotbal... :rolleyes:

IlMILAN
18th August 2004, 00:10
Pai cred ca da...daca tot ma intituleaza unii aplaudaca apoi sa le dau motive:D
Normal ca ma duc....da ii ia :drak: daca nu alearga pe teren

rradur
18th August 2004, 09:31
Salut

Mi-am facut cont ca sa va arat un calcul simplu privind banii la Poli (poate fi subiectiv !)

Daca au fost in medie 15.000 de spectatori platitori, 70.000 lei biletul (medie !), rezulta 1.050.000.000 / 40.000 (euro) = 26.250 euro/meci

26.250 * 15 meciuri acasa = 393.750 Euro / campionat

Deci aproximativ 400.000 euro
Din drepturi de TV se mai iau vreo 300.000 euro
Consiliul local si/sau judetean a dat (sau da), dupa cum a spus cineva, vreo 100.000 euro (sau mai mult)
Firmele particulare (cele mari) dau, sa zicem, 100.000 euro (cunosc firme care au dat sute de milioane !).

In total se ajunge la aproximativ 1.000.000 euro.
Cati bani a adus Toni Dobos ????

E drept ca fara el Timisoara n-ar fi avut echipa in Divizia A, dar nici Toni Dobos fara Timisoara nu ar mai fi avut echipa. Ar fi vandut-o (pe AEK) sau ar fi retrogradat. Niciunde nu ar fi avut sprijinul unui asa oras si unui asa public.
Asa ca nu inteleg de ce a mai si declarat o persoana de la Poli (luni pe TVR 2 prin telefon), care a venit de la Bucuresti cu echipa, ca noi am fi mancat mici si am fi baut bere daca nu era adusa aceasta echipa. Timisoara a respectat aceasta echipa iar ea si-a "chinuit" (ca sa vorbesc frumos) suporterii. Acea persoana uita (sau se face ca uita) ca datorita acestui public si acestui oras minunat si-a luat salariul de 2 ani de zile.

corinutza_88
18th August 2004, 11:18
bate brasovul pentru ca poli inca nu s-a revenit!

baden
18th August 2004, 13:39
Salut

Mi-am facut cont ca sa va arat un calcul simplu privind banii la Poli (poate fi subiectiv !)

Daca au fost in medie 15.000 de spectatori platitori, 70.000 lei biletul (medie !), rezulta 1.050.000.000 / 40.000 (euro) = 26.250 euro/meci

26.250 * 15 meciuri acasa = 393.750 Euro / campionat

Deci aproximativ 400.000 euro
Din drepturi de TV se mai iau vreo 300.000 euro
Consiliul local si/sau judetean a dat (sau da), dupa cum a spus cineva, vreo 100.000 euro (sau mai mult)
Firmele particulare (cele mari) dau, sa zicem, 100.000 euro (cunosc firme care au dat sute de milioane !).

In total se ajunge la aproximativ 1.000.000 euro.
Cati bani a adus Toni Dobos ????

E drept ca fara el Timisoara n-ar fi avut echipa in Divizia A, dar nici Toni Dobos fara Timisoara nu ar mai fi avut echipa. Ar fi vandut-o (pe AEK) sau ar fi retrogradat. Niciunde nu ar fi avut sprijinul unui asa oras si unui asa public.
Asa ca nu inteleg de ce a mai si declarat o persoana de la Poli (luni pe TVR 2 prin telefon), care a venit de la Bucuresti cu echipa, ca noi am fi mancat mici si am fi baut bere daca nu era adusa aceasta echipa. Timisoara a respectat aceasta echipa iar ea si-a "chinuit" (ca sa vorbesc frumos) suporterii. Acea persoana uita (sau se face ca uita) ca datorita acestui public si acestui oras minunat si-a luat salariul de 2 ani de zile.
Frumos calcul !!! /hello
Nu cred ca 1 000 000 de euro sau chiar 1 500 000 ... nu scoti o echipa campioana in romania.
Exista echipe care la inceputul anului si-au pregatit un buget de 3 500 000 de euro si s-au batut pentru evitarea retrogradarii ... deci ... aportul publicului direct ar fi in cazul respectiv de 13 % ...
Iar adoptarea unei echipe nu aduce cele mai mari valori ... . Afacerile adevarate in fotbal suna in felul urmatori
... investesc incredere intr-un jucator tanar ... cu contract infim (400 ... pe luna), care multumeste pentru sansa de a se remarca .... si acel tanar joaca la fel de bine ca (pe cine sa aleg ... ??? Cristea ) ... si il dai cu 500.000 de parai la o echipa sau alta.
Rezultatul e asemanator cu aportul publicului pe un an de zile !!!

Mai vrei calcule?

lucirvr
18th August 2004, 23:07
Sper sa batem si noi o data la timisoara asta mai ales acum cand e in buda, are o gasca de antrenori de la inceputul campionatului, de nu mai intelege nimeni nimic

Hai Steagu

rradur
19th August 2004, 08:38
Frumos calcul !!! /hello
Nu cred ca 1 000 000 de euro sau chiar 1 500 000 ... nu scoti o echipa campioana in romania.
Exista echipe care la inceputul anului si-au pregatit un buget de 3 500 000 de euro si s-au batut pentru evitarea retrogradarii ... deci ... aportul publicului direct ar fi in cazul respectiv de 13 % ...
Iar adoptarea unei echipe nu aduce cele mai mari valori ... . Afacerile adevarate in fotbal suna in felul urmatori
... investesc incredere intr-un jucator tanar ... cu contract infim (400 ... pe luna), care multumeste pentru sansa de a se remarca .... si acel tanar joaca la fel de bine ca (pe cine sa aleg ... ??? Cristea ) ... si il dai cu 500.000 de parai la o echipa sau alta.
Rezultatul e asemanator cu aportul publicului pe un an de zile !!!

Mai vrei calcule?


Este corect ceea ce spui si bine ar fi sa vinzi un jucator cu 500.000 (desi Aliuta a fost vandut pe 150.000 !).
Investitia in jucatori trebuia s-o faca Dobos. Asta intreb, ce investitii a facut Dobos ? El s-a speriat cand echipa a ajuns la un pas de cupele europene pentru ca atunci trebuia sa investeasca bani si in stadion (scaune, vestiare, toalete, etc), altfel juca si Poli prin deplasare ca Galatiul.

baden
19th August 2004, 12:11
Cat despre Aliuta!!!
Daca nu l-ar fi vandut ar fi cheltuit cu el 250000 de euro pe an... si nu cred ca ar fi jucat titular (contract, impozite, deplasari ... si nervi si ai jucatorului si antrenorul ... si colegii si spectatorii) ...
Poate e mai bine asa.

Daca aduni ... au salvat bani frumosi Steaua (400.000 pe putin)
Cu 39.000 ... poti tine un jucator mult mai important in angrenajul echipei.

dar ma intorc la cluburile vizate
La potentialul pe care il are Timisoara ... faptul ca nu se implica si fonduri mari pentru centrele de copii si tineret e o greseala. (Ce jucatori tineri a format in ultimii ani timisoara ??? - unde au fost imprumutati? - cat de buni sunt??? )
La Brasov lucrurile s-au schimbat de vreo 5-6 ani.
Au deja o echipa de copii buni ... acolo , incet, incet vor mai veni rezultate ... bugetul clubului, datorita faptului ca cineva si-a asumat responsabilitatea lui va fi bun ... cativa ani (si nu stiu sa se fi cheltuit sume "mari") ... iar "investitorul" nu va mai da chiar asa de multi bani din buzunar.

Daca devii campion peste noapte inseamna ca ai noroc. Trebuie bani, munca si rabdare.
La timisoara mai trebuie munca si rabdare !!!

Ca suporter nu ai timp sa-ti calculezi "iubirea" ... Vrei acum ca echipa ta sa joace frumos, sa aiba rezultate si sa straluceasca.


(priveste Dinamo - multi bani, o structura de club puternic, au avut si rabdare cu Andone (slava domnului! - 7 meciuri "busite"), cel mai apreciat jucator e unul care "munceste" (Petre) ... acum sunt campioni, au stralucit - pana au venit londonezii si le-au spalat "fumurile" )

Daca faci o analiza nimic nu este intamplator in divizia a
Arges, Craiova, Constanta, Bistrita, Bacau sunt centre care cresc "jucatori" de ani buni. (Ii fac pas cu pas). Au potential sa reziste chiar cand pierd o echipa intreaga ... dar fac si greseli.
Alba si-a tinut o formatie unita (o "generatie") - pe care au rodat-o si in divizia b ... si au rezultate (nimeni nu le da sanse la titlu)
Galatiul rezista cu ajutorul unei scoli de fotbal bune (Ploiesti) ... acolo se formeaza jucatori buni dar au nesansa sa stea prea aproape de bucuresti si de pe urma unei "generatii" formate in ani de zile si care a stralucit.

Bucurestiul ... acolo sunt bani multi ... mult prea multi bani negri, coruptie, psd ..., .
Steaua are ca sustinator si pe "pusculita de partid" - Hrebenciuc ... si un tip cu bani ... Becali.
La Dinamo se strang iubirile catorva "norocosi" fosti ********i ... cu afaceri bune.
Rapidul (echipa cea mai iubita ani buni in bucuresti) ... are si ea supereroul ei.
Un tip care poate sa arunce jumatate de milion de dolari fara sa planga. Capitalul de imagine ii aduce de 2 ori mai multi bani (sau poate nu :p )

Mirajul Bucurestiului a adus si jucatori care nu au "loc" la cele "mari" asa ca joaca de rup gura targului in parcul cu platani. :cool:
Impartirea in trei serii (concurenta a ramas doar la tg. jiu !???) a dat sansa Sportului sa se intoarca. (Cred ca e singura echipa care are si bucuresteni in echipa - de ce oare?)

Nevoia de bani in fotbal (a lui Mitica si Sandu) ... a facut sa-si uneasca "eforturile" cu cele de la Iasi si Cluj (oare de ce n-au ales ... Baia Mare si Vasluiul) si au mai aparut 2 echipe in A de valoare . Oare ce perspective au? ... Reusesc acele cluburi (vezi staf-uri ...) sa stranga bani ???
daca da mai stau in a ... iar daca dau altii mai mult ... pica. :rolleyes:

sacrificatele s-au numit ploiesti (n-are concurenta in seria a doua)
se va intoarce si va stoarce si mai multi bani si va gasi noi "talente" cu care vor "ameninta" ... "bucurestiul" ... pana ii vor fi luate ... fara amenintari :mda:
ceahlaul ... cu un presedinte care a calcat pe multi pe "coada" ...
(deranjante echipe !!! ) :jerk:
ce a ramas a meritat (nici bani, nici talent, nici munca)

viole(n)t
19th August 2004, 12:20
din ce au declarat cei din conducerea lui Poli:

- aportul spectatorilor a fost de 300.000 de Euro
- firmele au contribuit prin sponsorizari la 40% din buget (bugetul declarat a fost 1,3 mil Euro) => aprox 500.000 Euro
- drepturi de televizare: undeva la 300.000 de dolari, deci vreo 250.000 de Euro

Ar rezulta un total de 1.000.000 de Euro numai din astea 3 surse de finantzare... iar eu am dubii in ceea ce priv aportul spectatorilor, care cred ca a fost mai mare

Despre meci: prevad un 0-0 "nul", daca pot spune asha... :)

Darkslowstar
19th August 2004, 16:34
dar ma intorc la cluburile vizate
La potentialul pe care il are Timisoara ... faptul ca nu se implica si fonduri mari pentru centrele de copii si tineret e o greseala. (Ce jucatori tineri a format in ultimii ani timisoara ??? - unde au fost imprumutati? - cat de buni sunt??? )
La Brasov lucrurile s-au schimbat de vreo 5-6 ani.
Au deja o echipa de copii buni ... acolo , incet, incet vor mai veni rezultate ... bugetul clubului, datorita faptului ca cineva si-a asumat responsabilitatea lui va fi bun ... cativa ani (si nu stiu sa se fi cheltuit sume "mari") ... iar "investitorul" nu va mai da chiar asa de multi bani din buzunar.

Daca devii campion peste noapte inseamna ca ai noroc. Trebuie bani, munca si rabdare.
La timisoara mai trebuie munca si rabdare !!!



Si bani mai multi. Nu se poate trai cu un milion de coco.
La Brasov s-a investit in primul an peste un milion de $ numai in copii si juniori iar rezultatele se vad, avem echipe campioane la grupele lor de varsta in fiecarte an si de la ele jucatori care bat la poarta nationalei.
Exemple: Marius Constantin, Romeo Surdu, Alexandru Marc. Mai sunt si altii pe langa ei.
Daca la Timisoara nu o sa se investeasca la fel in catva ani o sa intrati din nou in moarte clinica.
Noi am picat in B din cauza unei politici idioate bazate pe jucatori de import si am retrogradat cu o echipa plina de individualitati.
Numai Comando Viola nu ajunge pt performanta.

viole(n)t
19th August 2004, 16:42
(Ce jucatori tineri a format in ultimii ani timisoara ??? - unde au fost imprumutati? - cat de buni sunt??? )


Contra, Codrea, Dancia, Alexa, Naidin, Giuchici, Paleacu, etc. - sunt totzi produse ale fotbalului juvenil timishorean

Denis
20th August 2004, 10:32
Eu zic ca Poli ishi merita primele 3 puncte :) , mai ales ca e shi joca acasa. Mie imi plac ambele echipe dar merg pe mana Timishorenilor.
Pronostic: Poli AEK 3-1 FC Brasov

Pricop Stefan
21st August 2004, 18:51
Salut

Mi-am facut cont ca sa va arat un calcul simplu privind banii la Poli (poate fi subiectiv !)

Daca au fost in medie 15.000 de spectatori platitori, 70.000 lei biletul (medie !), rezulta 1.050.000.000 / 40.000 (euro) = 26.250 euro/meci

26.250 * 15 meciuri acasa = 393.750 Euro / campionat

Deci aproximativ 400.000 euro
Din drepturi de TV se mai iau vreo 300.000 euro
Consiliul local si/sau judetean a dat (sau da), dupa cum a spus cineva, vreo 100.000 euro (sau mai mult)
Firmele particulare (cele mari) dau, sa zicem, 100.000 euro (cunosc firme care au dat sute de milioane !).

In total se ajunge la aproximativ 1.000.000 euro.
Cati bani a adus Toni Dobos ????

E drept ca fara el Timisoara n-ar fi avut echipa in Divizia A, dar nici Toni Dobos fara Timisoara nu ar mai fi avut echipa. Ar fi vandut-o (pe AEK) sau ar fi retrogradat. Niciunde nu ar fi avut sprijinul unui asa oras si unui asa public.
Asa ca nu inteleg de ce a mai si declarat o persoana de la Poli (luni pe TVR 2 prin telefon), care a venit de la Bucuresti cu echipa, ca noi am fi mancat mici si am fi baut bere daca nu era adusa aceasta echipa. Timisoara a respectat aceasta echipa iar ea si-a "chinuit" (ca sa vorbesc frumos) suporterii. Acea persoana uita (sau se face ca uita) ca datorita acestui public si acestui oras minunat si-a luat salariul de 2 ani de zile.

Bravo bai rradur calcul destul de bun sa nu uitam ca sezonu trecut am avut shi cativa sponsori pe care ii purtau pe tricouri.O firma de transport aerian(care le asigura transportul cu o zi inainte de meci)shi alte facilitati care nu mai sunt trecute la capitolul venituri financiare.Iar Dobos de unde dracu sa aiba bani ca a jucat 2 ani in Grecia /hello

leveu
21st August 2004, 21:08
Eu zic ca Poli ishi merita primele 3 puncte :) , mai ales ca e shi joca acasa. Mie imi plac ambele echipe dar merg pe mana Timishorenilor.
Pronostic: Poli AEK 3-1 FC Brasov
SI EU

leveu
21st August 2004, 21:11
FORTZA VIOLA!!!!!!! :ok:

Sergio
21st August 2004, 22:19
Despre meci: prevad un 0-0 "nul", daca pot spune asha... :)
Cine esti si ce-ai facut cu adevaratul viole(n)t? :o:

fanfotbal
22nd August 2004, 04:19
poli timisoara - fc brasov 3-2

Catalanul
22nd August 2004, 21:45
prima victorie si primele puncte in acest sezon /hello
se pare ca ne-am revenit :D
Mansour asta e bun din cate am vazut :shock: 2 goluri :D

leveu
22nd August 2004, 23:22
Bravo POLI!!!!:ok:
Hai POLI ai vazut meciul?Cum a jucat POLI?????????

Catalanul
22nd August 2004, 23:28
@leveu
am vazut ceva secvente ca meciul nu am cum sa-l vad, aici in valencia nu prind National TV, si daca prindeam oricum nu-l vedeam, am fost la plaja azi :D
vad ca atunci cand nu sunt acasa si joaca Poli bate mai tot timpul
ia sa merg la plaja cand joaca poli de acum in colo :D

Sergio
23rd August 2004, 00:20
Pol ia inceput meciul in nota obisnuita din acest campionat, adica foarte prost. Brasovul putea intra in avantaj la pauza, au ratat mult, au avut o bara din lovitura libera...
Dupa pauza, Poli a fost de nerecunoscut, a jucat superb, cu pase dintr-una, in viteza, iar Mansour a fost adevaratul castig al acestui meci.
Am tremurat putin pe final, dar era prea de tot sa se termine egal dupa cat am ratat dupa pauza.
Bravo Multescu, a avut curaj sa-l lase pe banca pe Buia, titularizand jucatorii cei mai in forma. Urmeaza ca Silvasan sa-l urmeze pe tusa si totul va fi perfect... :D

leveu
23rd August 2004, 00:34
Mersi mult sergio.Eu sunt plecat din tara si de cand a inceput campionatul nu am vazut nici un meci cu poli.Ce asa prost merge Buia?Sau nu mai are pofta de fotbal?


@leveu
am vazut ceva secvente ca meciul nu am cum sa-l vad, aici in valencia nu prind National TV, si daca prindeam oricum nu-l vedeam, am fost la plaja azi :D
vad ca atunci cand nu sunt acasa si joaca Poli bate mai tot timpul
ia sa merg la plaja cand joaca poli de acum in colo :D
Fain de tine :D ca eu sunt in Stuttgart si aici e un frig de zici ca vine iarna :( .Sa te duci mai des la plaja cand joaca POLI :D .Mai ales cand joaca cu dinamo acasa :help: .
Mersi mult :ok:

Sergio
23rd August 2004, 01:32
Ce asa prost merge Buia?Sau nu mai are pofta de fotbal?

Cred ca-i este pofta de altceva, asa se explica... :D

TZEFERU
23rd August 2004, 01:49
Felicitari pentru victorie!!! Nui dracul chiar asa de negru.

viole(n)t
23rd August 2004, 11:17
Urmeaza ca Silvasan sa-l urmeze pe tusa si totul va fi perfect...

sergio, contrar parerii generale, eu cred ca Silvasan merita sa joace in continuare titular... Mie nu mi s-a parut slab ieri, serios vorbesc... shi se vede de la o poshta ca Bad shi M. Oprea nu mai sunt in forma

Deci, daca ar fi dupa mine, ash incepe tot cu Silvasan - Mansour, deshi eu l-ash incerca shi pe Nicolitza pe acest post.

P.S.: Sper sa nu te mai indoieshti de identitatea mea :)

corinutza_88
23rd August 2004, 13:00
uite ca isi reveni Poli!
sper ca Universitatea sa ia exeplu' de la ei si cu steaua sa joace frumos si de ce nu sa castige!
Bravo Poli!

baden
23rd August 2004, 13:02
parerea mea este ca poli inca nu si-a revenit ... poate mult mai mult decat sa joca bine o jumatate de repriza ...

bapsy
23rd August 2004, 13:43
Insfarsit o victorie ... am observat galeria la sfarsit ... nu mai este obisnuita sa castige Poli, parca e total dezorientata :D nu stiu, ori de fericire, ori au fost luati prin surprindere.

viole(n)t, sergio, ati fost la meci? m-am uitat dupa voi si nu v-am vazut :(

viole(n)t
23rd August 2004, 14:06
normal ca am fost, bapsy...

chiar m-am shi intalnit cu sergio la intrare...

bine ca a cashtigat poli, ca altfel ar fi fost cea mai traumatizanta experientza de pe stadion: imagineaza-tzi ca inainte de meci, prosportul a impartzit trompete prin tribune...ei, am avut ghinionu' sa am alaturi vreo 6 trompetishti.

in ceea ce priveshte galeria... imaginea pe care a oferit-o a fost chiar mai traumatizanta decat trompetele: Masseria a preluat controlul, scandaluri cu politzia, betzivi/cretini, scandari aiurea, etc. Din acest punct de vedere, a fost cel mai urat meci de la Poli din ultimul timp... M-a surprins insa lipsa de reactzie a celorlaltzi membri ai galeriei...

bapsy
23rd August 2004, 14:13
Pai Masseria a fost huiduita de ceilalti membrii ai galeriei. Macar atat. Cel putin cand incepeau cu texte destepte.

Ce n-am inteles eu: Ce-i cu imnul Italiei :headbang: ? Ma simt ca si cand ar fi Schumacher pe podium. Plus ca se canta "Politehnica Timisoara"...
Asta m-a enervat inca de data trecuta. Nu tot Masseria a inceput cu "cantecul" asta?

viole(n)t
23rd August 2004, 14:28
...shi pe mine ma enerveaza chestia aia cu imnul Italiei.

Normal ca de la Masseria se trage... aia de-acolo nu fac decat sa imite "la sange" comportamentul ultrashilor italieni... de unde shi "adaptarea" imnului Italiei pentru scandarile lor...

Shi, daca tot veni vorba de imnuri, mi se pare mai potrivit imnul Angliei: "God Save... Poli!" :)

inter
23rd August 2004, 14:31
ma bag si eu ca musca-n lapte ... baietii din "M&D" sunt adevarati!

viole(n)t
23rd August 2004, 14:46
intr-adevar, acolo la voi in Oltenia, au multzi fani... nu degeaba au avut shi banner din partea galeriei voastre la ultimul meci din Tm

...insa comportamentul lor nu e compatibil deloc cu Timishoara, iar baietzii de-acolo trebuie sa intzeleaga kestia asta pana nu-shi dau de tot in petec.

P.S.: poate cu alta ocazie vorbim shi de comportamentul ultras vs. alte tipuri de comportament pe stadioane... deshi shtiu ca tu eshti italofil convins.

inter
23rd August 2004, 15:34
@viole(n)t:intr-adevar, acolo la voi in Oltenia, au multzi fani... nu degeaba au avut shi banner din partea galeriei voastre la ultimul meci din Tm

si au fost alaturi de noi si la umilinta indurata in Regie!

cat despre comportament o sa vb. !

iulian
23rd August 2004, 15:43
La voi ca si la Craiova...tre sa vina un bananier sa va scoata din galeata :D

inter
23rd August 2004, 15:43
sau un oier!

iulian
23rd August 2004, 15:49
iar iti zboara degetele pe clape intere ? ce are una cu alta ?
Pana una alta "oierul" nostru ne-a bagat ...in pamant asa ca vezi-ti tu de juveti tai ca ai vazut...prea a fost liniste o saptamana...

bapsy
23rd August 2004, 15:56
Oameni buni, eu am crezut ca v-ati bagat pe threadul asta sa discutati despre Poli Timisoara, sa va inspirati umpic din galerie ... asa pentru viitorul apropiat ca "simpatizanti" a unei foste echipe din Timisoara ... pai si voi ma luati cu oieri si bananieri ...

inter
23rd August 2004, 16:04
bapsy ai dreptate!
am fost off topic, da nu pot sa nu-i raspund unuia care se inchina la intrarea in stadion!

iulian
23rd August 2004, 16:08
Ce spiritual esti astazi ...noi poate ca o sa ne inchinam la intrarea in stadion...dar voi o sa va inchinati sa intrati pe stadion in curand ...
Bapsy ...felicitari pentru victorie :ok:

bapsy
23rd August 2004, 16:24
Mersi pentru felicitari, la fel si voua!

Sergio
23rd August 2004, 17:36
viole(n)t, sergio, ati fost la meci? m-am uitat dupa voi si nu v-am vazut :(
Daca ai stat la galerie, normal ca nu ne-ai vazut. Am stat la tribuna intai... :cool:
Silvasan s-a zbatut mult ieri, dar degeaba. Poate ar fi mai bun Bad langa Mansour... :rolleyes:

Darkslowstar
24th August 2004, 12:16
Baietii astia ma baga in boala.
Ratari cat roata carului, Buga de multe ori si Sarmasan, aproape cu poarta goala. Cred ca daca era 0-3 la pauza nu se mira nimeni. La reluare nu i-am mai recunoscut. E bun Mansour, dar daca nu primea o mana de ajutor de la Dosey, nu cred ca luam macar unul dintre goluri.
Am avut la inceput indoieli de corectitudinea penalty-ului acordata pt noi dar la reluare m-am convins ca a fost.
Oricum felicitari Poli si bafta etapa viitoare.