PDA

View Full Version : Niste gloabe



Gica Chioru
10th August 2004, 16:51
Aceasta infrangere in "Ghiulestiul muncitor", aceasta infrangere rusinoasa in fata unei minoritati agresive condusa de speculanti ai economiei de razboi de dupa 1989 poate avea, paradoxal pentru unii neaveniti, si urmari pozitive. De ce spun asta? Pentru ca in sfarsit putem scapa de balasturi, de gloabele numite de mine "copiii lui Piturca". Acestia sunt: Aliuta, Dumitru, Neaga, P. Stoica, Bostina, Paraschiv, Pitu, si sper sa nu fi uitat pe vreo unul. Acesti asa zisi jucatori de fotbal sunt doar niste gloabe cu staif si cretini pe deasupra, incapabili de reactie, lipsiti de agresivitate, apatici si indolenti, jucatori care nu au castigat un duel fizic unu la unu in viata lor. Niste gloabe care m-au imbatranit cu 10 ani de cand sunt la Steaua. Afara! M-am saturat de ei si de fitele lor, trebuie sa se inteleaga odata pentru totdeauna ca epoca fitelor si a fentosilor a trecut. Astazi nu se mai poate face performanta cu astfel de jucatori si cu astfel de tactici. Luati aminte ce va spun: atat timp cat vom mai dori fite, driblinguri si fente de doi lei, jucatori vaitandu-se de durere la orice contact mai dur, nu vom face performanta.
Atat timp cat Zenga nu va intelege ca Dorinel Munteanu nu poate juca decat pe stanga, atat timp cat Zenga nu va intelege ca Fl. Dumitru, Bostina si Aliuta nu au ce sa caute in echipa, echipa va merge din rau in mai rau.
Meciul de aseara -impotriva primului club bolsevic din Romania, devenit regina tiganilor romani- a fost pierdut pe flancuri, unde Bostina pe stanga si Fl Dumitru pe dreapta au fost incapabili sa faca fata agresivitatii lui Badoi si a armeanului. Tot jocul de aparare al nostru, a fost astfel lasat pe seama lui Ogararu si a lui P Marin, care s-au achitat destul de bine de sarcini. Acest meci putea fi castigat daca nu am avea in echipa cretini. Da, cretini! Neaga si Pitu sunt doi dintre ei. Inadmisibile erorile pe care le-au facut, pentru ca se poate ierta un sut ratat, se poate ierta orice -pana la urma e un sport- dar sa ai doi coechipieri liberi, singuri in fata portii si tu sa fii individualist si astfel sa-ti bati joc de toti si de toate, asta este de neiertat!
Deci, lasati-le dracului de contestari, de strigate in van dupa pseudoantrenori gen Lacatus, de acuze aduse cuiva care isi cunoaste jucatorii de o saptamana, si incurajati aceasta echipa neconditionat! Si incercati sa bagati la cap ce inseamna fotbalul azi.

vasile314tzurka
10th August 2004, 16:58
as indrazni sa spun ca in retur neaga a marcat totusi citeva goluri, ceva mai multe ca media. in rest is cam de acord cu tine, dar munteanu poate sa iasa linistit la pensie. a gresit un morman de pase, asa ca. nu stiu daca zenga e i stare sa le scoata astora din cap fitzele si sa inceapa sa paseze in viteza.

p.s. si las-o pe aia cu speculantii si tiganii...

Gica Chioru
10th August 2004, 17:17
dar munteanu poate sa iasa linistit la pensie. a gresit un morman de pase

Pentru ca l-a pus in centru. Niciodata in cariera lui, nici in Germania, nu a reusit sa joace in centru. Este clar ca nu mai face fata mijlocas, deci poate juca numai fundas lateral, ceea ce a jucat o destul de lunga perioada de timp. Cum nu avem nici un fundas lateral de doamne ajuta, poate cu exceptia lui P. Marin, trebuie pus acolo.

vasile314tzurka
10th August 2004, 17:19
lasa omule pe aia cu centrul. pase simple a gresit, de alea de cinci metri. cu duiumul. de altfel toti au fost la fel. aici steaua a pierdut, nu au mers pasele decit in rare ocazii. si nu uita ca e antrenior secund, poate spune ce vrea, ori se pare ca nu stie sa vorbeasca.

Gica Chioru
10th August 2004, 17:28
Vasile, nu-i chiar asa. Jocul din centrul terenului este total diferit de cele de pe benzi. Un jucator ca Munteanu, care a facut performanta pe partea stanga -fundas/mijlocas- isi creaza niste automatisme de joc, pur si simplu de lovirea mingii, isi creaza o anumita imagine a terenului de joc de care este greu sa se desparta, mai ales cand este vorba despre un jucator de un singur picior.

Slabiciunea lotului stelei este vizibila. Pana la revenirea lui falemi aveam un singur inchizator: Paraschiv, nu avem atacant central, nu avem stoperi, incredibil!! Piturca l-a folosit pe radoi peste tot, de nu mai stie ala ce joaca si nu-si gaseste nici echipa afara, pentru ca nici aia nu mai inteleg nimic, lucrurile sunt grave.

Adagand la astea intoleranta suporterilor, normala de altfel, incredibila perseverare in a-l promova antrenor pe Lacatus -care nu are numic in comun cu meseria asta- situatia e la limita. Singura speranta astazi, este ca Zenga sa profite de sansa imensa pe care i-a dat-o Gigi.

vasile314tzurka
10th August 2004, 17:31
sa profite ca are de ce. mie imi pare rau ca piturca nu a fost dat afara acum doi ani cind se vedea clar ca pune echipa cu fundul in poarta. si indiferent de ce imagine are dorinel despre teren trebuie sa spuna ca e senior. ori sa se retraga. lipsurile din echipa sunt din cauza haosului piturcian de bramburire a oricarei strategii. si zenga pina prin etapa 5 nu se va vedea decit cu greu. e dificil sa scoti din capul unora ciudateniile strategige bretonate.

sames44jc
11th August 2004, 05:13
lasa omule pe aia cu centrul. pase simple a gresit, de alea de cinci metri. cu duiumul. de altfel toti au fost la fel. aici steaua a pierdut, nu au mers pasele decit in rare ocazii. si nu uita ca e antrenior secund, poate spune ce vrea, ori se pare ca nu stie sa vorbeasca.

si nu numai ca nu au mers pasele
dar pic de imaginatie nu au avut stelisti

Dansan
11th August 2004, 08:46
Sa vedeti voi ce-o sa ne mai chinuim cu sarbii... Sper sa ne calificam in dauna lor, Doamne fereste de mai rau .....Grupe UEFA?!?!?!....la anu' poate....:(

Profetu
11th August 2004, 10:40
Aceasta infrangere in "Ghiulestiul muncitor", aceasta infrangere rusinoasa in fata unei minoritati agresive condusa de speculanti ai economiei de razboi de dupa 1989 poate avea, paradoxal pentru unii neaveniti, si urmari pozitive. De ce spun asta? Pentru ca in sfarsit putem scapa de balasturi, de gloabele numite de mine "copiii lui Piturca". Acestia sunt: Aliuta, Dumitru, Neaga, P. Stoica, Bostina, Paraschiv, Pitu, si sper sa nu fi uitat pe vreo unul. Acesti asa zisi jucatori de fotbal sunt doar niste gloabe cu staif si cretini pe deasupra, incapabili de reactie, lipsiti de agresivitate, apatici si indolenti, jucatori care nu au castigat un duel fizic unu la unu in viata lor. Niste gloabe care m-au imbatranit cu 10 ani de cand sunt la Steaua. Afara! M-am saturat de ei si de fitele lor, trebuie sa se inteleaga odata pentru totdeauna ca epoca fitelor si a fentosilor a trecut. Astazi nu se mai poate face performanta cu astfel de jucatori si cu astfel de tactici. Luati aminte ce va spun: atat timp cat vom mai dori fite, driblinguri si fente de doi lei, jucatori vaitandu-se de durere la orice contact mai dur, nu vom face performanta.
Atat timp cat Zenga nu va intelege ca Dorinel Munteanu nu poate juca decat pe stanga, atat timp cat Zenga nu va intelege ca Fl. Dumitru, Bostina si Aliuta nu au ce sa caute in echipa, echipa va merge din rau in mai rau.
Meciul de aseara -impotriva primului club bolsevic din Romania, devenit regina tiganilor romani- a fost pierdut pe flancuri, unde Bostina pe stanga si Fl Dumitru pe dreapta au fost incapabili sa faca fata agresivitatii lui Badoi si a armeanului. Tot jocul de aparare al nostru, a fost astfel lasat pe seama lui Ogararu si a lui P Marin, care s-au achitat destul de bine de sarcini. Acest meci putea fi castigat daca nu am avea in echipa cretini. Da, cretini! Neaga si Pitu sunt doi dintre ei. Inadmisibile erorile pe care le-au facut, pentru ca se poate ierta un sut ratat, se poate ierta orice -pana la urma e un sport- dar sa ai doi coechipieri liberi, singuri in fata portii si tu sa fii individualist si astfel sa-ti bati joc de toti si de toate, asta este de neiertat!
Deci, lasati-le dracului de contestari, de strigate in van dupa pseudoantrenori gen Lacatus, de acuze aduse cuiva care isi cunoaste jucatorii de o saptamana, si incurajati aceasta echipa neconditionat! Si incercati sa bagati la cap ce inseamna fotbalul azi.


Gicule ... stii cum te vad io acu pe tine ? Ca pe un viteaz, care dupa ce a stat in tufe tot timpul luptei, a iesit acum si ridica sabia la ciori. Cred ca in returul campionatului trecut erai foarte incantat de neaga si poate dumitru, acum, dupa un singur meci, pierdut in deplasare la o candidata la titlu, dupa ce s-a schimbat antrenorul in preziua inceperii campionatului, te iei de guler cu fantoma lu piturca. Nu cred ca e corect !!!

Apoi, sunt de acord cu tine ca jucatorii enumerati sunt cam teatrali, nici eu nu agreez tipul asta de abordare a jocului.

Cand despre "pseudoantrenorul" Lacatus, uiti poate ca are rezultate mai bune in Divizia A decat proaspat numitul antrenor al Stelei. In plus, aceste rezultate au fost obtinute cu o echipa, Brasov, cotata mult mai slab decat Nationalul.

Io n-am nimic impotriva exprimarii libere a opiniei fiecarui suporter, insa eu numesc suporter pe acela care ajuta si incurajeaza echipa si la succese dar si la esecuri, lucru pentru care pe tine nu te pot numi suporter, poate cel putin, chibit.

Eu tin cu gloabele astea chiar daca ar veni antrenor Borcea si o sa sper intotdeauna ca performantele obtinute in trecut nu reprezinta numai o amintire frumoasa.

Gica Chioru
11th August 2004, 13:44
Gicule ... stii cum te vad io acu pe tine ? Ca pe un viteaz, care dupa ce a stat in tufe tot timpul luptei, a iesit acum si ridica sabia la ciori. Cred ca in returul campionatului trecut erai foarte incantat de neaga si poate dumitru, acum, dupa un singur meci, pierdut in deplasare la o candidata la titlu, dupa ce s-a schimbat antrenorul in preziua inceperii campionatului, te iei de guler cu fantoma lu piturca. Nu cred ca e corect !!!



Faci afirmatii gratuitew si eronate, habar n-ai despre cine vorbesti. Iata ce sscriam eu in urma cu cateva luni:

"Trimis: Vin 05 21, 2004 6:20 pm Titlul subiectului: La revedere, domnule Piturca!
--------------------------------------------------------------------------------

De-alungul timpului, am fost unul dintre cei mai vehementi critici ai lui Victor Piturca. Este drept ca nu aici. Daca anul trecut spuneam ca jocul nostru este neschimbat, daca acum doi ani spuneam acelasi lucru, daca acum trei ani eram nesigur in ceea ce priveste viitorul echipei, astazi pot spune ca sunt sigur. Sunt sigur ca Steaua se indreapta catre un dezastru sportiv. Sunt sigur ca viitorul clubului nostru este in primejdie. Asta se datoreaza in primul rand lui Victor Piturca, pentru ca oricat de vinovat ar fi Gigi Becali, vinovatia lui nu o poate depasi pe a lui Piturca. De ce? Pentru ca este singurul care inseamna ceva din punct de vedere fotbalistic. El este cel care face strategia, el este cel care alege jucatorii, el este cel care hotareste totul in clubul Steaua. A spus-o Gigi, a spus ca Piturca hotareste totul. Deci, daca il putem lesne contesta pe Piturca antrenorul, trebuie sa-l contestam mult mai puternic pe Piturca managerul.
Oricat m-as stradui, nu vad cum putem iesi din impasul fotbalistic in care suntem, cu Piturca antrenor. Cum? Obsesia acestuia pentru jucatori firavi, aparent tehnici, incapabili sa mentina acelasi ritm de joc 90 de min, vehementa cu care este folosita o tactica de joc dependenta de Fl Dumitru, obsesia supratacticizarii jocului, nelasand ca personalitatea jucatorilor sa iasa in evidenta ba chiar debarasandu-se pe rand de acestia, de jucatorii cu personalitate, face ca astazi Victor Piturca sa fie cel mai invechit antrenor al fotbalului romanesc. Nu ma intereseaza cunostintele fotbalistice pe care,eventual, le poseda, atat timp cat jocul echipei Steaua este acelasi. De 4 ani de zile, jucam la fel. Pentru mine, concluzia este una singura:
Piturca trebuie sa plece!

In ceea ce-l priveste pe Gigi Becali, este evident ca se foloseste de noi. De noi toti, suporterii clubului Steaua. De clubul nostru, Steaua Bucuresti. Este evident ca din punct de vedere al imaginii, clubul Steaua nu s-a aflat niciodata in aceasta nefasta ipostaza. Este incredibil cum putem fi dusi in aceasta risipa mediatica, in aceasta efemera lupta a dolarilor, noi, un club care am facut istorie reprezentand Armata Romana. Noi care inca ne mandrim cu faptul ca suntem echipa Armatei. Ce pata arunca acest om asupra noastra! Dar este sincer! Asa cred, de altfel sunt sigur de asta. Acest om este sincer si daca ne face rau mentinandu-l pe Piturca, daca ne face rau aratandu-si dolarii de cate ori are ocazia, o face fara sa vrea sa faca rau. Paradoxal? Acesta este Gigi Becali! Asa va ramane. Pana cand nu va invata ce inseamna acest sport, pana nu-si va angaja un consilier care sa stie ce inseamna acest sport, pana nu va sti ce masuri trebuie sa ia, vom fi pe locul 2. Sau 3, sau cine stie cat?"

Profetu
11th August 2004, 14:56
Faci afirmatii gratuitew si eronate, habar n-ai despre cine vorbesti. Iata ce sscriam eu in urma cu cateva luni:

"Trimis: Vin 05 21, 2004 6:20 pm Titlul subiectului: La revedere, domnule Piturca!
--------------------------------------------------------------------------------

In ceea ce-l priveste pe Gigi Becali, este evident ca se foloseste de noi. De noi toti, suporterii clubului Steaua. De clubul nostru, Steaua Bucuresti.

Domnule Gicu, intradevar nu-l stiu in persoana pe cel cu care discut, insa, inteleg, din faptul ca ai citat NUMAI acel paragraf al meu, ca esti de acord cu celelalte opinii pe care le-am exprimat eu anterior.

In ceea ce priveste postul citat de tine acum, am extras acest paragraf pentru a demonstra faptul ca tu insuti te consideri suporter al Stelei, ceea ce ma face sa ma gandesc ca n-aveai cum sa nu te bucuri si sa nu-l accepti pe neaga in returul campionatului trecut cand ne-a scos dintr-o gramada de "probleme". Asta este ideea principala a acestui post al meu, ca tu reprosezi unor jucatori ca intr-un meci amarat in deplasare, la inceput de sezon, ca sunt niste gloabe si ca au fost promovati de "debarcatul" Piturca pe alte criterii decat cele sportive.

Eu l-am pomenit pe Piturca ca pe un fost "capitan" de nava; accentul era pus pe jucatorii care au ramas aceeasi si cu care Steaua si-a propus sa cucereasca titlul anul asta.

Dupa prima infrangere, nici macar rusinoasa, suferita in compania unei contracandidate la titlu, pe terenul acesteia, se gasesc "atotcunoscatori" care sa arunce cu "pietre" in cineva.

Nu vreau sa polemizez cu tine prea mult pe aceasta tema pentru ca inteleg ca fiecare are o opinie proprie, diferita, si nu am ajunge la nici o concluzie; vreau numai sa-mi exprim parerea cu privire la "injuriile" aduse acestor jucatori, care eu cred ca vor castiga acest campionat si pe care acei "suporteri" care acum ii injura ii vor aclama.

Daca tii neaparat sa continuam ...

Gica Chioru
11th August 2004, 20:17
Daca tii neaparat sa continuam ...

De ce as continua cu cineva care mi se adreseaza asa cum o faci tu? Meriti? Nu cred.
_______

Exista tendinta in unii suporteri de a-si vedea jucatorii intr-o aura apoteotica, exagerand reusitele si minimalizand greselile. Astfel se intampla si in ceea ce-l priveste pe Neaga, cele cateva ,mult mai putine decat cred unii, reusite sunt supralicitate in timp ce gafele ordinare si uzuale, nu se "vad" sau nu se iau in seama. Este bine sa credem in echipa noastra, dar cand aceasta speranta se bazeaza pe iluzii, ..............

Mariusmadmax
11th August 2004, 21:36
Gica ,
si eu vad gloabe la Steaua :
Paraschiv - nu mi-a placut niciodata
Falemi - un fel de pasarila
Oprita - atacant fara simtul portii ...

Dumitru , Neaga si Aliuta - mi se par cei mai valorosi pe posturile lor din Romania

Pitu - joaca prea putin , si cind joaca o face precipitat , de regula cind a jucat ne-a scos ...
Bostina - nu prea mai prindea echipa in "era " Piturca , iar acum este titular ...

Om trai si om vedea ... ramin la parerea ca ceea ce se intimpla acum la Steaua este un COSMAR !

Florentin
12th August 2004, 13:06
Eu nu cred ca sunt gloabe si oricum ar fi, sunt gloabele noastre, bune, rele astea sunt si trebuie sa fim alaturi de ele daca tinem cu Steaua. Eu cred ca daca eram mai mult cu capul pe umeri si mai putin purtati de valurile unui optimism pagubos am fi realizat ca acea schimbare de antrenor cu doua zile inainte de inceperea campionatului nu este buna. Rezultatul, cele doua meciuri cu Bistrita si Rapid. Nici daca Zenga era superantrenor, sau ar fi cunoscut prea bine jocul echipei si , poate, jucatorii si nici daca aveam (macar) un nucleu de superjucatori nu se putea trece prea usor peste acest soc. Nu ca Piti ar fi fost marele antrenor, dar jucatorii erau obisnuiti cu el stiau ce vrea de la ei, samd.
Vedeti bine ca singurul care s-a declarat multumit de jocul echipei a fost Gigi, si de ce? Pentru ca este singurul mare vinovat pentru ceea ce s-a intimplat. Numai un neavizat in ale fotbalului, orgolios sau prost intentionat schimba un antrenor la inceperea campionatului.
Un alt element este programarea meciurilor acestui inceput de campionat complet dezastruasa cu meciuri cu ciinii, gheferisti si parazari in primele cinci etape.
Sper ca ceea ce s-a intimplat in meciul cu rapizii sa fi fost doar un vis urit, un cosmar, si meciul de azi sa insemne inceperea revirimentului.
In concluzie: HAI STEAUA!

Profetu
12th August 2004, 15:04
[QUOTE=Gica Chioru]De ce as continua cu cineva care mi se adreseaza asa cum o faci tu? Meriti? Nu cred./QUOTE]

Gica ... ce te suparasi dom'ne asa ? Ce-ti spusei ?

Hai sa fim prieteni, macar pentru faptul ca tinem cu aceeasi echipa !

:bere:

Mariusmadmax
13th August 2004, 05:20
Paraschiv si Oprita - goluri
Dumitru - cel mai bun de pe teren !

Profetu
13th August 2004, 09:47
Paraschiv si Oprita - goluri
Dumitru - cel mai bun de pe teren !

Corect ... si a mai fost si Rica Neaga ...

Gica Chioru
13th August 2004, 19:07
__________
"Apa rece"!!?

Sa nu ne imbatam cu apa rece fratilor! Sarbii nu ne-au pus probleme la mijlocul terenului decat in primele minute de joc. Insa, este adevarat ca echipa a fost ceva mai bine organizata. Dupa parerea mea, iata plusurile acestui meci:
-Zenga si-a dat seama ca Munteanu nu poate juca inchizator, deci l-a folosit pe Paraschiv.
-Aparitia in prima echipa a lui Oprita. Acest jucator cu potential de joc imens a fost distrus de Piturca. Forta fizica si de joc a lui Oprita trebuie folosita, sper ca Zenga sa nu-l foloseasca varf impins, un fel de Dinita, pentru ca astfel lui Oprita ii scade 50% din potential.
-Reaparitia lui Falemi, desi l-a folosit prea in fata. Al doilea gol nu i se poate imputa, Radoi si Ogararu l-au lasat liber pe sarb.
-Fl. Dumitru si Bostina incep sa se acomodeze cu banca de rezerve.
-Disparitia lui P. Stoica.

Eu consider ca din acest meci nu putem trage concluzii in ceea ce priveste realul potential de joc al echipei si ca trebuie sa avem incredere in Zenga, ambitia lui si faptul ca este probabil ultima sansa de a dovedi ca este antrenor, face ca el sa merite acest lucru din partea noastra.

ps. acest comentariu a fost postat si pe fcsteaua.ro
_________________



Dumitru - cel mai bun de pe teren !

:) Cred ca ai trecut pe la "Hanul Ars" inainte de meci.

Mariusmadmax
14th August 2004, 04:22
__________
_________________



:) Cred ca ai trecut pe la "Hanul Ars" inainte de meci.
hahahahahaha
"ha-nul ars "
e buna !