PDA

View Full Version : In loc sa incurajam golful...



Radoo
3rd April 2009, 19:46
Intreband la "Lac de Verde" care este procedura pt obtinerea cardului de hcp am primit urmatorul raspuns:

"Ca raspuns la intrebarea dvs, Federatia Romana de Golf a luat hotararea ca orice golfeur care doreste sa joace pe un teren din Romania, are acces numai daca este membru al unui Club afiliat FR golf."

Nu stiu cum este in alta parte, cred ca prin aceasta masura lumea nu va fi atrasa ci din contra indepartata datorita costurilor ( taxa mambru de la 300 Euro/an - include 15 parcursuri de 9 gauri) + 700 ron taxa pt obtinere cardului.

O seara buna,

belaZ
3rd April 2009, 20:34
mda... incearca la Pianu sau la Selas, sunt mai prietenosi ;)

Tavi24
3rd April 2009, 21:45
Eu mi-am facut o impresie foarte proasta despre ceea ce inseamna golful in Romania, o sa ma abtin de la prea multe comentarii negative.

Aflasem de cind am fost la clubul Diplomatic, de conditia obligatorie a posesiei unui card cu hcp, pt. a putea juca pe un teren de golf ("asa e in toata lumea"). Bun, asta ar fi in regula, mai departe se impute treaba.
Cind m-am inscris, am optat pt. posibilitatea de a fi doar membru formal. Adica platind numai green fee-ul (160 ron - 18 gauri) si 200 euro taxa de card (+inscrierea asta formala fara vreun beneficiu ulterior). E adevarat ca m-a asistat un instructor, insa nu pt. a-mi da lectii, ci in calitate de oficial care sa-mi valideze rezultatul. 50 euro (+acel green fee) consider ca ar fi fost mai mult decit suficient.
Conditia pentru a putea primi un hcp era sa nu realizezi un rezultat mai slab de +36 / o runda (18 gauri). Cardul este un plastic simplu fara vreun cip de memorie.

Competitiile de amatori… stiu sigur ca nu exista niste reguli clare referitoare la posibilitatea de a participa. Cred ca tre' sa fii membru cu drepturi depline, pe urma conteaza influenta / simpatiile sponsorilor, nu stiu exact daca jucatorii platesc green fee (mi s-ar parea normal sa nu plateasca, din moment ce exista sponsorizari). Deasemenea, nu stiu cum e cu participarea membrilor unui club, la turneele desfasurate pe terenurile altor cluburi.

belaZ
3rd April 2009, 22:34
Daca au spus ca "asa e in toata lumea" ar trebui sa mai iasa din tara.

Da, in unele locuri se cere un card de handicap pentru a impiedica incepatorii sa joace pe teren ca deh, "se strica terenul", dar avand in vedere divot-urile pe care le fac profesionistii nu cred ca este o mare paguba.
Se mai cere card de handicap pe terenurile aglomerate: incepatorii chiar incetinesc jocul. (http://www.standrews.org.uk/golf/the_courses/old_course_bookings.html)

Avand in vedere faptul ca in Romania nu prea sunt foarte multe terenuri nici jucatori aceasta restrictie nu ar trebui sa existe.

Radoo
3rd April 2009, 22:47
Handicapul e ok din punctul meu de vedere, face golful un joc in care un incepator are sanse de victorie in fata unui jucator mai avansat. Ce mi se pare absurd e faptul ca se impune inscrierea intr-un club pt obtinerea cardului. Asta e..."Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".

P.s: in alta tara se poate obtine hcp-cardul ?

Dorin
3rd April 2009, 22:49
Hello boys ,
Intr-o tara cu cateva zeci de terenuri bine intretinute si pretentioase inteleg masura de a deveni membru ca macar poti sa joci mult si peste tot.Dar in Romania....
In Suedia sint ca 500 de terenuri de calibru pentru membrii .
Dar sint si cateva zeci de asa numite Pay and Play. Pentru oricine si la o plata foarte redusa.Max 10-15 euro pe toata ziua. Chestia cu atractia....Si multe cluburi au terenuri mici de 9 gauri , toate de par 3 care sint la discretia membrilor dar si a incepatorilor (nemembrii) pentru initiere sau antrenament. Si uite asa au ajuns la 600 000 de membrii la o tara de 9milioane de locuitori.:yeah:

belaZ
3rd April 2009, 23:07
Nu am probleme cu handicapul din punct de vedere competitional (e super) ci cu cerinta ei la unele terenuri din Romania: se impiedica incurajarea acestui sport. Cum spune si Dorin: sa fie "Pay and Play" - evident membrii sa aibe prioritate.
Pe de alta parte cei de la Breaza sunt un club cat de cat exclusivist si isi pastreaza membrii (care totusi platesc o suma anuala) datorita acestei exclusivitatii. (e doar o banuiala)

btw: prima oara cand mi-a cerut cineva un card de handicap si membership la un alt club a fost in Romania(Breaza 2006); nu am putut prezenta nici una din ele, totusi m-au lasat sa joc cand au vazut ca am venit cu crosele de acasa. Am jucat cu un baiat local de 15 ani care m-a batut mar - era fostul campion la grupa de 14 ani. :confused:

Radoo
4th April 2009, 00:37
Eu nu am nimic impotriva celor de la Breaza m-am simtit excelent cand am fost acolo, dar decizia se refera la toate terenurile de golf din Romania : orice golfeur care doreste sa joace pe un teren din Romania, are acces numai daca este membru al unui Club afiliat FR golf.

O seara placuta,

Dorin
4th April 2009, 12:10
Eu nu am nimic impotriva celor de la Breaza m-am simtit excelent cand am fost acolo, dar decizia se refera la toate terenurile de golf din Romania : orice golfeur care doreste sa joace pe un teren din Romania, are acces numai daca este membru al unui Club afiliat FR golf.

O seara placuta,
Presupun ca si daca esti membru la un club si federatie din alta tara....:yeah:

Sorin Blaj
5th April 2009, 18:42
Radu si nu numai.

Ieri am fost in trecere prin zona si am oprit la Clubul de golf Paul Tomita de la Pianu de Jos.

M-am interesat de conditii, tarife si alte informatii utile. Rezultatul:

Taxa membru (jucator): 2.000 lei/an. Acces nelimitat la teren si utilitati.
Taxa membru (privitor): 1.000 lei/an.

Pentru jucatori ocazionali:

Taxa teren: 70 lei/zi
Taxa set crose si mingi: 15 lei/zi
Taxa carucior: 10 lei/zi

Tarif cazare camera: 390 lei/noapte


O sa revin cu detalii suplimentare si cu cateva imagini. :) :ok:


PS: Terenul era full. Ce diferenta fata de cum se prezenta situatia acum trei ani (august 2006) cand tot sambata, era doar un jucator din Bangladesh care lucra la fabrica de biciclete din Orastie sau Simeria.

catalincatalin
6th April 2009, 02:16
Putini indivizi construiesc terenuri de golf "de-ai dracu'" . Majoritatea cred ca se vor umple de bani si vor da pe-afara de "statut".Le pare ca este cool sa ai teren de golf. Eu am facut terenul ala pentru a fi "rupt in paispe' " de cat mai multi jucatori.Pe urma il refac si o luam de la capat...
Si eu intreb oamenii de handicap,dar,daca nu este psihic(:groggy:) intrarea este usoara.
Lasand gluma deoparte,fee-ul este 20 EUR si joci cat poti,club-uri 10,instructor 20 etc.
Daca nu esti membru nu ai acces la snooker,piscina ,tenis si gratuitate la intrarea de la meciurile de polo calare.
Te superi daca nu am auzit de conditiile federatiei ? Permit accesul oricui . Este adevarat ca si eu , daca vad ca un domn face gauri pana la panza freatica , il trimit la driving.Te astept .
In timpul saptamanii este mai liber pt ca in weekend este dezastru.

catalincatalin
6th April 2009, 02:34
Daca esti mai aproape de Pianu , sunt sigur ca nici acolo nu vei avea probleme. Proprietarul este un tip destept . Am auzit ca si terenul arata bine.

Dorin
6th April 2009, 14:32
Pe cand atunci 18 gauri? Sau terenul de e autostrada???
:yeah:

catalincatalin
7th April 2009, 00:30
Lucrez foarte tare si acolo.Ca de obicei sunt probleme.Am plantat vreo 20 000 de pomi inca de anul trecut.Un idiot care creste oi si capre(nu Becali) a avut placerea si ambitia de a trece de multe ori cu animalele (cu care seamana atat de mult) pe terenul meu.Au facut pomii praf,deoarece caprele prefera mugurii de pomi tineri . Am anuntat la politie si primarie care au facut...nimic . Acum trebuie sa astept doua saptamani pentru a vedea care mai sunt buni si infrunzesc(fie si de la nivelul solului) si care vor fi inlocuiti.Dupa asta incepe circul...dealuri,lacuri,drumuri,retele,drenaje,gaz on,green-uri etc
Terenul este in Dambovita , Comuna Visina,pe langa autostrada Buc-Pitesti km 69.

Sorin Blaj
7th April 2009, 00:46
La Pianu, primul lucru pe care l-au facut a fost gardul. Aveau aceleasi probleme cu oile.

Radoo
12th April 2009, 13:35
Putini indivizi construiesc terenuri de golf "de-ai dracu'" . Majoritatea cred ca se vor umple de bani si vor da pe-afara de "statut".Le pare ca este cool sa ai teren de golf. Eu am facut terenul ala pentru a fi "rupt in paispe' " de cat mai multi jucatori.Pe urma il refac si o luam de la capat...
Si eu intreb oamenii de handicap,dar,daca nu este psihic(:groggy:) intrarea este usoara.
Lasand gluma deoparte,fee-ul este 20 EUR si joci cat poti,club-uri 10,instructor 20 etc.
Daca nu esti membru nu ai acces la snooker,piscina ,tenis si gratuitate la intrarea de la meciurile de polo calare.
Te superi daca nu am auzit de conditiile federatiei ? Permit accesul oricui . Este adevarat ca si eu , daca vad ca un domn face gauri pana la panza freatica , il trimit la driving.Te astept .
In timpul saptamanii este mai liber pt ca in weekend este dezastru.

Salut,

Exista posibilitate de cazare la tine? Se poate obtine de la tine hcp-cardul?

Dorin
12th April 2009, 14:07
La noi nu sint probleme cu oile ci cu ...caprioare si bursuci. Nu se fac garduri avansate ci trei rinduri de sirme la 20, 60 si 80 cm . Primele doua de jos sint electrice-de pisca putin-(ultima nu, ca mai sare omul peste sa caute o minge pierduta).:yeah: