PDA

View Full Version : Baschet - Campioana Olimpica



Profetu
9th August 2004, 17:31
Cine credeti ca va fi Campioana Olimpica la Baschet masculin de la Atena 2004 ?

Gabriel
11th August 2004, 13:38
Nu cred ca se mai pune problema. USA ! :ok:

Iata lotul americanilor pt. Athena 2004 :

4 - Allen Iverson (Philadelphia 76'ers)
5 - Stephon Marbury (New York Knicks)
6 - Dwyane Wade (Miami Heat)
7 - Carlos Boozer (Utah Jazz)
8 - Carmelo Anthony (Denver Nuggets)
9 - LeBron James (Cleveland Cavaliers)
10 - Emeka Okafor (Charlotte Bobcats)
11 - Shawn Marion (Phoenix Suns)
12 - Amare Stoudemire (Phoenix Suns)
13 - Tim Duncan (San Antonio Spurs)
14 - Lamar Odom (Los Angeles Lakers)
15 - Richard Jefferson (New Jersey Nets)

Nightfly
11th August 2004, 17:44
Nu stiu daca cineva a mai vazut tot meciul amical dintre USA si Serbia din serbia de saptamana trecuta.
In acel meci in afara de primele minute cand americanii au fost poate intimidati de public(sau poate nu :P) au dominat clar meciul.
Au inceput sa se apere cu adevarat si a inceput si ploaia de dunkuri.
Spre final au lasat-o mai moale dar victoria a ramas concludenta la 18 pucte.
Asa ca sunt mai mult decat sigur ca Usa va castiga.

Catalanul
11th August 2004, 17:53
clar SUA ;) :cool:

Profetu
12th August 2004, 09:09
Nu stiu daca cineva a mai vazut tot meciul amical dintre USA si Serbia din serbia de saptamana trecuta.
In acel meci in afara de primele minute cand americanii au fost poate intimidati de public(sau poate nu :P) au dominat clar meciul.
Au inceput sa se apere cu adevarat si a inceput si ploaia de dunkuri.
Spre final au lasat-o mai moale dar victoria a ramas concludenta la 18 pucte.
Asa ca sunt mai mult decat sigur ca Usa va castiga.

Io n-am vazut meciul asta, dar nici pe cel cu Italia pe care americanii l-au pierdut.

Din echipa inserata mai sus, doar cativa sunt intradevar de exceptie, numar aici pe iverson, duncan, carmelo si lebron, restul nu sunt cu nimic mai buni decat sarbii sau lituanienii.

Eu zic ca lupta o sa fie stransa si americanii or sa piarda.

Nightfly
12th August 2004, 09:34
The Matrix si Starbury ce-or avea? Ei au fost titulari in acel meci si au jucat foarte bine asa ca la jucatorii de exceptie enumerati de tine poti sa ii adaugi si pe acestia.;)

Profetu
12th August 2004, 15:06
The Matrix si Starbury ce-or avea? Ei au fost titulari in acel meci si au jucat foarte bine asa ca la jucatorii de exceptie enumerati de tine poti sa ii adaugi si pe acestia.;)

Cu greu as putea sa-i adaug si p-astia ... si gandeste-te ca tin cu Phoenix !!!

Starberry, cum ii spui tu, e bunicel, dar inconstant si individualist, pe cand Marion nu e de prima mana.

danbittman
14th August 2004, 04:36
in mod normal nu are cine sa fie campioana olimpica la baschet decat USA,dar nu stiu cu ce lot sunt prezenti.daca e un lot format din rezerve poate sa fie batuta de iugoslavia sau rusia

DRAGOS
14th August 2004, 10:26
Cele mai puternice echipa sunt SUA, Serbia si Lituania!!!! Totusi cred ca SUA se va impune cunoscand si fortza campionatului intern!!!

gigel_bucur
14th August 2004, 20:32
Serbia sau SUA, am votat cu primii

Cucu
15th August 2004, 05:57
cred ca USA!
nu i-ar ierta americani sa rateze iarasi !

Nightfly
15th August 2004, 11:03
Eu cred ca va castiga Lituania ... Lituania va fi C A M P I O A N A O L I M P I C A /OLE/ /OLE/
Dupa ce am vazut azi in meciul lituaniei cu Angola sunt sigur ca Lituania NU va fi campioana olimpica

ricky
15th August 2004, 23:10
15.08.04

Zio de referinta in baschetul mondial !
PUERTO RICCO-USA 92-73 !!! /hello

Meritat ! Chiar...FOARTE MERITAT !
Un meci care trebuia sa fie o...plimbare pentru americani s-a incheiat cu un...dezastru !
Din 1988 - SEUL, DREAM TEAM n-amai pierdut !

Poate inca mai...viseaza ! :evil:

Gabriel
16th August 2004, 07:55
Porto Rico are un jucator extrem de talentat in lot...care din fericire joaca la echipea mea favorita...Utah Jazz. :D
Este vorba de Carlos Arroyo, autor a 24 de puncte in meciul de ieri cu USA.

Totusi...sa nu numim Dream Team aceasta echipa a USA. Ca sa fie Dream Team trebuia sa contina pe Shaquille O'Neal, Kobe Bryant, Tracy McGrady, Kevin Garnett....etc.

ricky
16th August 2004, 08:18
Americanii au (auto)numit echipa...DREAM TEAM IV !

Oricum, campionatul e la inceput si...se mai pot intimpla multe !

ARGENTINA-SERBIA & M. 83-82 !
Cu 0,2 sec inainte de final, jucatorul argentinian arunca la cos in disperare si...VICTORIE !

axterix
17th August 2004, 08:26
oricine in afara de SUA, sunt prea increzuti si m-am saturat de "patriotismul" lor

JJ
17th August 2004, 09:49
Grecia. Baschetul e sport national.
Pronostic calificari in sferturi:
A: Italia, Spania, Argentina, Serbia
B: Grecia, Puerto Rico, SUA, Angola

Gabriel
17th August 2004, 10:29
Diseara avem Grecia vs. USA . Totusi..nu cred ca grecii vor putea trece de americani.
JJ, dar pe lituanieni nu ii vezi in sferturi ?

Profetu
17th August 2004, 10:35
Dupa ce au inceput "bine" incasand-o de la Costa Rica, ii vad pe americani victime cu grecii.

Gabriel
17th August 2004, 10:44
De la Costa Rica o incasezi tu ! :D
Americanii au fost invinsi de catre Puerto Rico.
Diseara vor bate pe greci la o diferenta de peste 10 puncte ! Vei vedea !

JJ
17th August 2004, 10:58
Diseara avem Grecia vs. USA . Totusi..nu cred ca grecii vor putea trece de americani.
JJ, dar pe lituanieni nu ii vezi in sferturi ?

I-a batut Angola, si s-ar putea sa fie meciul decisiv pt. locul 4.

Gabriel
17th August 2004, 11:07
Lituania - Angola 78-73
pe cine a batut Angola ? :D

DRAGOS
17th August 2004, 13:49
Adevarul e ca infrangerea Statelor Unite in fata lui Puerto Rico e cea mai mare surpriza de pana acum la Jocurile Olimpice!!!

dragos_popa17
17th August 2004, 13:50
La sporturile pe echipe, aceasta editie a jocurilor olimpice a fost plina de surprize. SUA a pierdut primul meci iar Lituania a castigat greu in fata Angolei. E greu de spus cine va castiga dupa acest inceput.

JJ
17th August 2004, 18:03
Lituania - Angola 78-73
pe cine a batut Angola ? :D
Oboseala asta... vazusem Angola-Lituania 79-78.

Dumars
17th August 2004, 21:14
TVR ca de obicei, intrerupe meciurile de baschet de parca ar transmite meciuri din cupa liceelor. Iar Cosmin Cernat i-a pocit numele unui jucator lituanian (Songaila de la Sacramento Kings- sau Songalia in varianta Cernat) 2 reprize pana sa isi dea seama ca a gresit.
Din fericire am gasit meciuri de baschet pe alte canale: Ita-Serbia pe duna si acum ma uit la Argentina-Spania pe tve. Ginobili e tare.
Sa vedem la 22.15 USA Grecia.

uti2102
18th August 2004, 00:34
Electrizant meci SUA - Grecia! Americanii shi-au mai dat drumul dar inca nu sunt la capacitate maxima. Grecia putea sa-i ingroape pe americani.....pacat insa de lipsa de inspiratzie in momentele cheie.
Nu-i vad prea bine pe americani daca nu se trezesc repede........

Gabriel
18th August 2004, 01:38
Americanii sunt clar dezavantajati de felul in care se joaca basket in Europa. Se joaca cu alte reguli, se fluiera altfel. Poate si de aceea au probleme. Plus ca de multe ori am observat ca joaca pe cont propriu...mai ales Iverson. Si ii cam costa asta.

corinutza_88
18th August 2004, 12:02
prea simplu:United States of America!

junior
18th August 2004, 14:19
campioana olimpica Lituania
vicecampiona olimpica SUA
medalia de bronz Puerto Rico

JJ
19th August 2004, 19:06
Noua Zeelanda-Serbia 90-87! Surprize peste surprize.
Asta seara Grecia- Lituania, un meci adevarat!

codrutc
19th August 2004, 20:11
1. Spania
2. Lituania
3. USA

Gabriel
19th August 2004, 20:18
Nu mai vorbiti prostii. USA castiga fara probleme. Le e si lor greu pentru ca nu prea se joaca ca in NBA. Se joaca basket dupa regulile FIBA. Totusi astazi cu Australia au aratat spectacol. Ce slamuri fabuloase a aratat Shawn Marion, dar si tanarul James.

Si de asemenea sa avem intelegere pentru americani. Sunt cu echipa a patra , nu ?
Alta era situatia daca aveau in lot pe :Jason Kidd, Tracy McGrady, Kobe Bryant , Shaquille O'Neal , Jeremaine O'Neal, Kenyon Martin, Mike Bibby, Jason Williams sau Ben Wallace. Nu ?

uti2102
19th August 2004, 20:29
Hai mah Gabriel......"reguli FIBA".....Baschetul tot baschet e. Nu cred k ii deranjeaza asha mult pe americani ca linia de 3 e mai aproape de cosh sau ca la 5 faulturi eshti eliminat sau ca un sfert tzine doar 10 minute. Diferentzele sunt mici, de detaliu. Problema lor e ca nu au joc de echipa.

Denis
19th August 2004, 22:13
Eu am votat alta, ca Profetu a uitat sa bage shi Puerto Rico. Eu nu sunt Puerto Rican dar dupa meciul USA m-am lamurit :headbang: . Eu tzin cu USA /hello . Daca tot vroiau medalia de aur la basket, nu inteleg de ce nu au venit cu Dream Team :thinkso: ...alde Kobe, Shaq, V.C.,K.Garnett, McGrady s.a.; vad ca i-au adus pe Iverson, James, Duncan, C Anthony shi pe Marbury.

/hello /hello /hello Lets Go US, Lets Go /hello /hello /hello

danrogojan
20th August 2004, 09:55
sua va bate lituania la 20 puncte. sa nu ziceti ca nu v-am spus.

uti2102
20th August 2004, 15:00
Lituania a facut super-meci ieri. Cred k va fi un meci pe viatza shi pe moarte. Mai ales daca se vor intalni in finala!

cgrecu
20th August 2004, 21:56
Argentina are prima sansa

uti2102
21st August 2004, 21:55
Lituania da o lectzie de baschet Statelor Unite! 94-90 dupa ce la finalul sfertului al III-lea scorul era 67-69!
Superb jocul Lituanienilor! Mai ales aruncarile de 3! /hello

Nightfly
21st August 2004, 23:44
Totusi mi se pare ca a fost cel mai bun joc al americanilor din turneu cu toate ca au pierdut. Si primul in care au castigat primul sfert. Sper sa joace din ce in ce mai bine si sa se califice. Lituanieni au marcat 10 puncte in 1 minut si ceva in sfertul patru => Victoria.

Nightfly
21st August 2004, 23:46
PS:Spania este cea mai omogena echipa in acest moment de la olimpiada si are mari sanse sa castige.

DRAGOS
22nd August 2004, 11:47
La inceput eram sigur ca SUA va fi campioana olimpica dar acum am cateva dubii!!! Lituania isi face jocul obisnuit, Spania joaca excelent, Serbia nu pare a fi in forma si...Puerto Rico ..... va lua o medalie cu siguranta. Poate fi chiar de aur!!!!

Profetu
23rd August 2004, 12:00
Cei care ati mizat toti banii pe USA, cred ca sunteti foarte dezamagiti ... :drak:

Nexus
24th August 2004, 05:44
Eu inca mizez pe USA

rasheedkpenny
24th August 2004, 16:34
Si eu am mizat pe USA... dar nu sunt chiar asa de dezamagit, doar ca nu mai sunt invincibili! :D
Oricum am obs. arbitrajul tendentios impotriva USA... le acordau niste faulturi de toata jena! Oricum, ce-i drept americanii n-au jucat ca o echipa... that's bad!
Eu cred ca Lituania va castiga, dar o sa fie destul de greu!
In sferturi... un meci spectaculos, Spania-USA! Spania(echipa pe care nu ati trecut-o la optiunile poll-ului) nu a pierdut nici un meci la Atena! In plus de asta, la CM de baschet din US, Spania a batut USA in meciul pentru locul 5!

Darkslowstar
24th August 2004, 17:49
Lituania mi s-a parut o echipa mai inchegata decat USA, care sunt si destul de bulversati de regulile diferite de cele din state. Si din pacate au venit cam cu echipa a treia la Olimpiada.

codrutc
26th August 2004, 16:49
"United States rocks baby".
Se pare ca si-au revenit baietii. Pacat de Spania totusi.

uti2102
26th August 2004, 16:51
Imi pare rau de Spania. Americanii au un joc urat, dezordonat, in care primeaza practic doar valoarea individuala a jucatorilor. Iar acel Wade mi se pare de-a dreptul penibil cand arunca la cosh! Numai air-ball-uri!

codrutc
26th August 2004, 16:57
Ce conteaza cum au jucat daca au cistigat. Au fost agresivi, s-au concentrat si uite ce a iesit. Poate Wade a jucat ca o cizma, dar de "Starbury" ce mai zici, ca inscris 31
de puncte, mai mult decit Charles Barkely in Barcelona.

Vadim
26th August 2004, 17:00
Lituania. I-a batut o data pe americani, ii mai bat o data in finala.

Darkslowstar
26th August 2004, 19:09
Si eu mizez pe Lituania desi SUA americanii par sa-si revina.
Lituania are cel mai elaborat joc, dar daca prind o zi mai proasta tocmai in finala cu americanii...

rasheedkpenny
27th August 2004, 11:43
Americanii mai au un pas pana in finala... Argentina! :D

DRAGOS
27th August 2004, 15:25
La fel cum ati mai zis si voi, la fel spun si eu: PACAT DE SPANIA!!!! A jucat prea frumos si merita macar medalia de bronz, dar asta e sportul!!! Ce sa-i facem!!!!

SUA, LITUANIA, ARGENTINA, ITALIA............................

Pronostichez o finala SUA - Lituania si un loc trei pt. Argentina care a luptat exemplar aseara in fata Greciei!!!

MadSkillz
27th August 2004, 21:37
Ce furaciune la SUA - Argentina! Rusine arbitrilor

codrutc
27th August 2004, 22:04
Trebuie ca echipa sta sa se numeasca "Bad Dream" . Ce jenant.
Bravo Argentina ! Vai de Ginobili cind se va intoarce in San Antonio :)

gicu
28th August 2004, 00:11
cine paria pe Lituania? :D Au scos untul din ei italienii. (Cine stie unde joaca Gianluca Basile?)

giovanni BV
28th August 2004, 10:06
ARGENTINA , dar mi-a placut si LITUANIA !!!

uti2102
28th August 2004, 10:57
Super-Argentina! Ei vreau sa cashtige finala! O merita! Dupa ce au fost furatzi in finala cu Serbia, in ultimele secunde de joc, a venit timpul sa cashtige shi ei un titlu, fie el shi olimpic. O sa fie oricum pe viatza shi pe moarte finala!
Imi pare rau de Lituanieni! Ash fi preferat o finala Arg - Ltu........

PS : despre americani..... :ciocan: parerea mea e ca o sa dea lege in NBA prin care jucatorii sa fie obligatzi sa raspunda convocarilor; asha nu se mai poate...

Darkslowstar
30th August 2004, 14:09
Mi-a parut rau de Lituania, ar fi meritat sa joace in finala. Cred ca a fost vina antrenorului, daca ar fi facut marcaj om la om la Basile si Galanda ar fi castigat lejer. N-am inteles de ce i-au lasat pe macaronari sa arunce la cos.

Argentina a meritat sa castige. M-au impresiant Ginobili si Scola (nu inteleg ce mai cauta Scola in Europa, superjucator, spctaculos si eficient).Ginobili este MVP turneului, dupa mine.
Mi-ar fi parut rau sa castige Italia care nu a aratat mare lucru, pana la urma.
Ce meci frumos ar fi fost Argentina-Lituania.

uti2102
30th August 2004, 14:17
Mie mi-a placut foarte mult Montechia! Un coordonator cu un control foarte bun al mingii, cu viteza, acuratetze de la distantza shi mai ales cu mintea limpede!

Darkslowstar
30th August 2004, 14:21
Si Sanchez, perechea lui Montechia a avut prestatii constant bune si cateva patrunderi foarte spectaculoase.

Argentina a avut si dubluri foarte bune vezi Montechia-Sanchez sau Scola- Hermann.