PDA

View Full Version : Competitii junioare/ juniori 2009



Pages : [1] 2 3 4 5

cineva_cineva
1st April 2009, 14:56
Acus, acus incepe si primul concurs pentru junioare, sper sa nu ma bata sefii ca am deschis eu topicul, cred ca ar fi bine sa il avem deschis aici pentru a discuta si de competitiile celor mici, nu sa ne imprastiem pe tot forumul sa scriem despre asta! Si, din primul post, vreau sa zic atat: Hai, Irina!

Tess_AN
1st April 2009, 15:45
Succes Irina! HAIIDDEEE!!! si STAI - pe prima treapta a podiumului la toate concursurile din anul acesta!

ioanavol
1st April 2009, 19:20
Mult succes junioarelor si in special Irinei!!

Multumesc ca ai deschis subiectul, Amalia :)

Mihaela P
1st April 2009, 20:15
Multumesc mult de tot!

cineva_cineva
1st April 2009, 21:05
Irina, chiar daca nu vom fi toti langa tine la concurs, sa stii ca suntem cu sufletul alaturi de tine, si... sa ne lasi noua toate emotiile, aici, pe forum, si.. in sala celor ce vor fi cu tine, parinti, antrenori, lui Cata, poate si mie, si... sa auzim numai de bine! Ai grija de tine! Si sa nu cumva sa iei vreuna din emotii cu tine la Buzau saptamana viitoare, ca daca aud ca ai luat, vin pana acolo numai ca sa te bat!

Tess_AN
2nd April 2009, 01:18
Au aparut si primele articole despre Campionatele Scolare:
Baieti:
http://www.caon.ro/stiri/sport-local/articol/pregatiri-pentru-nationalele-scolare/cn/news-20090223-04152673
Fete:
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=27486

ancaqwe
2nd April 2009, 08:54
Multa bafta Irina!!!

edda62
10th April 2009, 04:09
:)salut! bine v-am gasit!
Am gasit intamplator forumul si sunt chiar bucuroasa ca am cu cine vorbi despre micile si marile gimnaste si ca se pot afla rezultate si de la competitiile celor mai mici.
sunt antrenor de gimnastica si imi face placere sa vad ca sunt multi cei care dau atentie si celor incepatori, nu doar celor consacrati. Vad multa lume interesata aici pe forum.Nu pot sa spun decat....Bine v-am gasit! Ne vom conversa de acum inainte.....La buna vedere!/OLE/

Andraf
10th April 2009, 08:29
Bafta, Irina! Iti tin pumnii sa iesi invingatoare. Te pupicesc...

mikeyy
10th April 2009, 10:45
Tocmai m-a sunat Catalin. Concursul este in plina desfasurare....Irina a inceput concursul la sol.
A prezentat pentru prima data in cariera ei un dublu grupat inapoi....si a fost notata cu 12.800.
Dupa prima rotatie se afla pe prima pozitie...urmeaza sariturile!

De asemenea a ajuns si Amalia la Buzau :ok:

Bafta Irinei in continuare!!!

monalexa
10th April 2009, 11:18
Tocmai m-a sunat Catalin. Concursul este in plina desfasurare....Irina a inceput concursul la sol.
A prezentat pentru prima data in cariera ei un dublu grupat inapoi....si a fost notata cu 12.800.
Dupa prima rotatie se afla pe prima pozitie...urmeaza sariturile!

De asemenea a ajuns si Amalia la Buzau :ok:

Bafta Irinei in continuare!!!

Din cate mi-a zis Ama, se pare ca media la sarituri a Irinei este de 13.600. Eu zic ca e un punctaj ft bun pentru varsta ei. Sa vedem ce face la paralele, ca acesta e urmatorul aparat. Hai Irina!!!:yeah:

ela_diana
10th April 2009, 12:00
Bravo Irina mult succes! Succes tuturor micutelor.Concurs curat si fara accidentari!!

anna.09
10th April 2009, 12:32
Tocmai m-a sunat Catalin. Concursul este in plina desfasurare....Irina a inceput concursul la sol.
A prezentat pentru prima data in cariera ei un dublu grupat inapoi....si a fost notata cu 12.800.
Dupa prima rotatie se afla pe prima pozitie...urmeaza sariturile!

De asemenea a ajuns si Amalia la Buzau :ok:

Bafta Irinei in continuare!!!

Super! Mi-e un pic rusine ca nu stiu si trebuie sa intreb dar cati ani are Irina?

mikeyy
10th April 2009, 12:49
Super! Mi-e un pic rusine ca nu stiu si trebuie sa intreb dar cati ani are Irina?

Irina are 10 ani.

Cata_RB
10th April 2009, 13:23
Edda62, bine ai venit! Ne bucuram sa avem printre noi si un antrenor si te asteptam cu placere pe forum :)

Oooooh, bafta Irinuca! Foarte bine la sol si sarituri! Oare trebuie sa asteptam sa ajunga Irina in lotul de senioare ca sa avem finalista la sarituri? :P

mikeyy
10th April 2009, 13:27
Am vorbit iar cu Catalin. La sarituri nu au nota (Mona, media pe care ti-a dat-o tie Amalia nu e a Irinei)
- la sarituri - locul 6, dar nu stiu nota
- la paralele a luat 12.900 (locul 3)
- la barna 11.700 (a avut din pacate ratare)

In final, Irina a iesit pe locul 3 la individual compus.
La echipe a castigat detasat Deva, pe locul 2 fiind Steaua Bucuresti.

Catalin mi-a spus de o gimnasta care a uimit pe toata lumea....a luat la sol 14.800, e de la Deva...si o cheama Emanuela Ghiciuc de la Deva (nascuta in 97).
In general, gimnastele de la Deva au impresionat la sol desi inca sunt foarte micute.

ioanavol
10th April 2009, 14:30
Am intrat si eu de-abia acum...prea tarziu ca sa-i mai urez succes Irinei.

Totusi vreau s-o felicit din toata inima pentru cele 2 locuri 3! Normal ca mereu se poate mai bine, dar sa fii constant in top 3 pe tara nu e de ici de colo. Si mai bine locul 3 acum si locul 1 la concursuri internationale!

Bravo Irina! Tine-o tot asa!! :ok:

mikeyy
10th April 2009, 14:49
Se pare ca acesta a fost tot concursul....eu crezusem initial ca azi sunt doar calificarile.

Vreau sa o felicit pe Irina, pentru primul concurs este foarte bine....mai ales ca a incercat pentru prima data in concurs noile elemente care sunt mult mai dificile decat ceea ce facea inainte...e in progres si asta conteaza cel mai mult!
Bravo Irina! :yes:

miafangina
10th April 2009, 14:56
:)salut! bine v-am gasit!
Am gasit intamplator forumul si sunt chiar bucuroasa ca am cu cine vorbi despre micile si marile gimnaste si ca se pot afla rezultate si de la competitiile celor mai mici.
sunt antrenor de gimnastica si imi face placere sa vad ca sunt multi cei care dau atentie si celor incepatori, nu doar celor consacrati. Vad multa lume interesata aici pe forum.Nu pot sa spun decat....Bine v-am gasit! Ne vom conversa de acum inainte.....La buna vedere!/OLE/

Noi suntem si mai bucurosi de fiecare nou membru care ni se alatura.
Bine-ai venit,Edda!:floricica:

Cu siguranta vom avea multe de impartasit iar noi vom avea multe de-nvatat de la tine si da,ne intereseaza si cei mici si foarte mici.:)


Irina,felicitari!:kiss::floricica:
Sunt tare mindra de tine,am inteles ca ai lucrat foarte frumos la partea artistica.:ok:
Nu fi trista pentru ca ai cazut,important e sa te ridici si sa mergi mai departe.

monalexa
10th April 2009, 15:01
Felicitari Irinei! 3 medalii(indiv, paralele, echipa) la primul concurs din categoria aceasta de varsta e foarte bine!

@Mikeyy Am vb din nou cu Ama si nu si-a dat seama ca mi-a zis ca Irina a luat nota aceea la sarituri. Mi-a zis ca de fapt 13.600 e media castigatoarei la sarituri. Nu stiu cum a aparut confuzia asta... poate ea a zis bine dar am inteles eu gresit...se poate.. tocmai de aceea imi cer scuze pt confuzie!

AuriB
10th April 2009, 15:48
Bine ai venit Edda!!! Ne bucuram ca mai exista inca un profesionist printre noi!



FELICITARI IRINA!!!:kiss::floricica:

Ma bucur foarte tare pentru tine. Sa fii pe podium la categoria ta de virsta este foarte bine.Faptul ca ai si ratat nu-i atit de important in conditiile in care lucrezi de curind la elemente noi;cel mai important este ca tu ai lucrat frumos ai facut elementele corect,iar cu timpul si cu mai multe repetari o sa vina si siguranta mai mare.
Bravo si mult succes pe mai departe.

Cata_RB
10th April 2009, 17:57
Vreau sa o felicit si eu pe Irina :kiss: si sa-i spun sa nu fie suparata pentru ratare, se intampla oricui. E o noua categorie de varsta, unde ea e cea mica, sunt fetite care concureaza deja de un an acolo, si cel mai important e acum procesul intens de invatare in care se afla, sa prinda curaj si siguranta pentru noile elemente. Si se vede ca e pe drumul cel bun, e in top si pe podium an de an :ok:
Multumesc reporterilor si "transmitatorilor" pentru vesti :)

Tess_AN
10th April 2009, 18:44
BRAVO IRINA!!!!
Bine ai venit Edda!

Am avut si inca mai am mult de lucru la servici - acu-s in pauza de somn si dus - dar ma bucr pentru Irina! Wow! Asa cum zicea si Cata, Irina e grupa mica din fetitele de la categoria a III-a - daca acum a iesit cu medalii la anul va fi si mai bine! Bravo! Felicitari! Peste asteptarile mele, peste asteptarile mamei tale!

Traiasca Campioana noastra! sa fii sanatoasa si sunt sigura ca in viitor o sa auzim Imnul pentru tine!

Rezultatele Irinei, mai ales acum dupa dezamagirile de la CE sunt o raza de speranta! Paralele si sarituri! Wow! Irina, cel mai frumos lucru pe lumea asta e ca sa aduci o raza de speranta in sufleteul oamenilor. Multumim! Mama si tata trebuie sa fie foarte mandra de tine!

Multumim si reporterilor din teren si celor ce au fost pe receptie sa ne aduca vestile bune! Cata10, Amalia, Mihaela asteptam si alte relatari si poze/filmulete! As vrea sa vad si eu un dublu salt inapoi facut la 10 ani de o gimnasta exceptionala cu o artistica deosebita!

busumary
10th April 2009, 23:28
Salutare prieteni si bine v..am regasit !!!! Ma bucur enorm de vestile frumoase despre Irina si cu ocazia asta vrem s.o felicitam si noi(eu si Angy) pentru aceste rezultate ! F.frumos si asteptat rezultat,ptr primele executii(cu juriu) a unor noi exercitii !! Bravo Irina !!!!!:floricica:

Tess_AN
11th April 2009, 04:09
Bine ai revenit Mary!

Aici e un articole despre concursul baietilor:
http://viatabuzaului.ro/2009/04/10/gimnastica-masculina/
http://www.covasnamedia.ro/beta/?p=2295
http://www.arenabanateana.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=588:reieanul-daniel-rdeanu-a-fcut-senzaie-la-colarele-de-gimnastic&catid=gimnastica&Itemid=54

Daniel Radeanu a cules tot aurul la categoria sa!

alexa_andra
11th April 2009, 04:45
In primul rand, felicitari din tot sufletul, Irina!!!:floricica: Si felicitari parintilor tai pentru minunea de fata!
De-abia astept sa vad filmuletele!



http://www.arenabanateana.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=588:reieanul-daniel-rdeanu-a-fcut-senzaie-la-colarele-de-gimnastic&catid=gimnastica&Itemid=54 Daniel Radeanu a cules tot aurul la categoria sa!

Sa inteleg ca asistam la nasterea unui nou Dragulescu? :) Desi acum ma gandesc la un mic detaliu: ambii au inceput cu karate, mi-as dori sa-l ajunga si sa-l si depaseasca pe "Marocan"!

Maxmold
11th April 2009, 11:30
Cu plăcere felicit Irinei, de multe ori Bravooooooo!!! :floricica: Din toată inima. Succese și fericire! :great:

TessaW
11th April 2009, 11:49
Congratulations Irina! 3 medals is great. Does anyone have more results? (Sorry to post this in English)

Mihaela P
11th April 2009, 14:48
Multumim pentru urari/felicirari!
Eu sunt multumita pentru ceea ce a facut, este clar ca mai are de munca mult. Este firesc sa rateze pentru ca nu are suficiente repetari pe anumite elemente si nu le va putea stapani decat repetari. Sper ca pana la Nationalele din Iunie si Octombrie sa isi duca integralele fara greseala.
Saltul de la cat. IV (unde cerintele erau mult mai mici) la cat. III este important , gama de elemente pe care le poti include in exercitii fiind foarte mare. Pe mine asta ma interesa, sa vad cum lucreaza la fiecare aparat elementele nou invatate .
Tess, dublul salt grupat l-a aterizat in 4 labe, insa este bine ca-l lucreaza. Si o sa-i iasa si in concursuri. Cu toate astea mie mi-a placut noul sau sol (sunt subiectiva, stiu).
La barna trebuiesc repatari pe elementele noi (desi am mai zis-o de cateva ori).De fapt la toate aparatele...

Eu am pozat rezultatele complete de la cat III si IV . O sa incerc sa le postez.

Mihaela P
11th April 2009, 16:47
Echipe cat IV (nivelul 1+2):
1.Focsani
2.Cetate Deva
3.Dinamo Bucuresti
4.Farul Constanta
5.Sibiu
6.Farul Constanta 2
7.Birlad 2
8.Birlad 1
9.Focsani 2
10.Dinamo Bucuresti2
11. Viitorul Cluj


Echipe cat.III:
1. Cetate Deva
2.Steaua Bucuresti
3.Cetate Deva 2


Individual compus cat IV , nivelul 1:
1.Butuc Anda- CSS2 Bucuresti
2.Vrabie Cristina - Steaua Bucuresti
3.Draghia Alexabdra- Buzau
4.Brutaru Raluca-Farul Constanta
5.Popa Ramona-Sibiu
6.Baciu Roxana- CSS2 Bucuresti
6.Stan Andra- Farul Constanta
8.Peng Asiana Li-Da (sportiva de origine asiatica!!!)
In aceasta categorie au concurat 71 gimnaste.


Individual compus cat IV, nivelul 2:
1.Blendea Madalina- Cetate Deva
2.Raicea Ioana-Timisoara
3.Damian Diana - Focsani
4.Culbece Larisa -Timisoara
5.Vulcan Dora- Focsani
6.Mercan Madalina- Dinamo
7.Spainu Oana- Focsani
8.Badea Vanesa-Timisoara

12. Postolache Ana- Focsani

18.Poastolache Malina-Focsani

25.Postolache Irina- Focsani
La aceasta categorie au concurat 31 gimnaste.


Individual compus cat III:
1.Barbu Stefania- Farul Constanta
2.Ghiciuc Emanuela- Cetate Deva
3.Paun Irina- Steaua Bucuresti
4.Rauta Maria- Focsani
5.Rus Dumitrita- Cetate Deva
6.Tudose Cristina- CSS2 Bucuresti
7.Butuc Roberta- CSS2 Bucuresti
8.Popescu Ioana -Buzau

15.Georgescu Andreea -Dinamo (a castigat anul trecut ind. compus la cat IV)

17. Badea Ioana- Timisoara
Din nefericire Ioana s-a accidentat foarte tare la antrenamentul de dinainte de concurs. Credeam ca nu va mai putea lucra, insa a strans din dinti si si-a dus concursul pana la sfarsit.
La aceasta categorie au concurat 29 gimnaste.

niagara64
11th April 2009, 16:52
Multumim pentru urari/felicirari!
Eu sunt multumita pentru ceea ce a facut, este clar ca mai are de munca mult. Este firesc sa rateze pentru ca nu are suficiente repetari pe anumite elemente si nu le va putea stapani decat repetari. Sper ca pana la Nationalele din Iunie si Octombrie sa isi duca integralele fara greseala.
Saltul de la cat. IV (unde cerintele erau mult mai mici) la cat. III este important , gama de elemente pe care le poti include in exercitii fiind foarte mare. Pe mine asta ma interesa, sa vad cum lucreaza la fiecare aparat elementele nou invatate .
Tess, dublul salt grupat l-a aterizat in 4 labe, insa este bine ca-l lucreaza. Si o sa-i iasa si in concursuri. Cu toate astea mie mi-a placut noul sau sol (sunt subiectiva, stiu).
La barna trebuiesc repatari pe elementele noi (desi am mai zis-o de cateva ori).De fapt la toate aparatele...

Eu am pozat rezultatele complete de la cat III si IV . O sa incerc sa le postez.


Felicitari Irina ! Pe cand ceva filmulete ?

imbo
11th April 2009, 18:09
buna !!!am si eu o intrebare???:-au fost transmise competitiile junioarelor????:angry:

Tess_AN
11th April 2009, 18:18
Multumesc Mihaela de rezultate. Imi pare foarte rau de accidentarea Ioanei Badea. Sper sa nu fie ceva grav si sa poata concura in iunie si octombrie.

Cat despre Irina, sanatoasa sa fie si sunt convinsa ca si dublu saltul si barna vor arata frumos la urmatoarele concursuri. Important e sa nu se accidenteze. Si... stiu ca cer mult, dar sa nu neglijeze sariturile si paralelele. Dupa cum merg lucrurile, se pare ca la sol si barna - din moment ce avem atatea gimnaste cu rezultate bune la aceste apartate - se recupereaza si se invata, cum spuneai si tu prin reptari. La paralele si sarituri e mai greu... nu prea se inghesuie gimnastele. Irina tocmai aici unde e mai greu are rezultate deci e o gimnasta cu potential mare. Face ce e mai greu, celelalte aparate le va asimila din mers sunt convinsa. Inca o data felicitari si sanatate multa Irina!

@imbo - nu cred ca televiziunea a fost vreodata prezenta la Scolare, eu nu imi amintesc sa fi vazut nici Nationale de juniori/junioare filmate de televiziune.

crisloregym
11th April 2009, 18:52
@Tess: Au fost odata, prin 2001-2002, cred, pe Prima TV:D

@ Irina si Mihaela: FELICITARI!!!!!!!!! Ce bucurie mi-a facut azi-noapte Amalia, o ora am stat de vorba cu ea la telefon s aimi povesteasca de aceste rezultate. Nu o sa le spun extraordinare, dar, tinand cont de saltul d ecategorie si de noile elemente, BRAVOOOO!!!!!!!! Mi-ar placea sa ajung si eu la nationale, in iunie:D, dac avor fi in week-end, mai ales ca vin dupa o serie larga de examene...

Oricum, Irina, te imbratisez si te felicit!!!!!

imbo
11th April 2009, 21:13
-mersi Tess An !!pentru informatii!!!
Dar ce frumos ar fii daca ar fi mai mediatizate!!!!!Daca nu era acest forum,eu personal nici nu stiam de ele!!!!
Mi-ar placea foarte mult sa fie un post de TV care tot timpul sa ne informeze si sa ne arete competitii nationale&internationale!!!si tot ce e in legatura cu gimnastica!!!!!Sa fie prezentate imagini cum se antreneaza gimnastele!o zi obisnuita din viata lor si multe alte lucruri........
-Felicitari pt reusitele Irinei !!!!!multa sanatate Irina si sa-ti fie presarat viitorul drum al vietii tale cu multe medalii stralucitoare!!!!de tine depinde totul!!!

Ramonica
11th April 2009, 23:03
Multumim pentru informatii!!!
Super bune vestile!!!
Bravo Irina!!! FELICITARI! si la mai bine...
Sa sti ca mie nu-mi plac aterizarile in patru labe... dar cred ca nici tie, asa ca ramine doar sa ai grija....

cineva_cineva
11th April 2009, 23:37
Am aparut si eu pe aici... o sa incerc sa va si povestesc cate ceva, impresii, amintiri frumoase de la concurs, dar mai intai m-am apucat de uploadat ceva filmulete, asa ca o sa mai asteptati povestile. Au inceput sa apara, incet- incet catvea filmulete! Le gasiti aici: http://www.youtube.com/user/eamyy Vor mai aparea, insa o s ama scuzati ca... nu voi avea numele tutror gimnastelor imediat, numele vor aparea pe masura ce voi primi unmi ajutor in legatura cu acestea!

titus64
12th April 2009, 01:01
Buna in final ce a facut Irina?La ce club este?

cineva_cineva
12th April 2009, 01:08
Irina a luat 3 medalii la acest concurs: la paralele, la individual si cu echipa, si este la Steaua!

titus64
12th April 2009, 01:29
Stie cineva clasamentul celor de la deva?

titus64
12th April 2009, 01:32
fica mea e la deva, a fost si ea la buzau dar nu stiu clasamentul lor.

cineva_cineva
12th April 2009, 01:32
In pagina anterioara s-au postat rezultatele... fetitele de la Deva 1 au luat locul 1, si, din cate am inteles, cele de la Deva 2 au luat locul 3, la mijloc fiind fetitele de la Steaua

Tess_AN
12th April 2009, 01:33
imbo -uite Amalia a facut o treaba excelenta - ti-a ghicit gandurile: a filmat si incalzire generala. Amamlia, multumesc de filmulete.

Am vazut solul Irinei, e frumos, are artistica fata asta! Ati exagerat un pic cu descrierea aterizarii la dublu salt. Ma gandeam ca a pus genunchii jos si - Doamne fereste s-a accidentat. Dar nu a atins solul cu genunchii. A fost joasa si s-a sprijinit in maini, eu asa am vazut-o. Iar a doua pirueta - mai buna ca a Semenovei. Iar artistica (miscare scenica mai buna ca Tweddle). Ramona - da-ti si tu cu parerea. (nu neaparat numai la sol ci la toate aparatele).

Amalia, am zis multumesc? Mai zic o data.

Tess_AN
12th April 2009, 01:35
fica mea e la deva, a fost si ea la buzau dar nu stiu clasamentul lor.
Bine ai venit Titus. Cum se numeste fiica ta? La ce categorie e( ce varsta are)? Ii doresc mult succes.

titus64
12th April 2009, 01:35
Ma bucur pentru Irina si mult succes pe viitor.

titus64
12th April 2009, 01:36
Jurca Laura nascuta 1999

titus64
12th April 2009, 01:41
Poate stie cineva notele ei la aparate...

Cata_RB
12th April 2009, 01:44
Da, si eu am vazut solul Irinei si o saritura de la incalzire, care cred ca e noua, nu? Anul trecut parca nu o avea.
De acord cu Tess...putin i-a lipsit la dublul grupat. Poate daca era mai mare si cu mai multa experienta reusea chiar sa-l tina, deci sunt convinsa ca o vom vedea in iunie aterizandu-l frumos ;)

Tess_AN
12th April 2009, 01:45
Poate stie cineva notele ei la aparate...
Poate mama Irinei sau Amalia care a filmat o sa iti poata spune. Sau Ramona ?!? Laura e la primul ei concurs?

@Cata: Dublu e executat prima data in concurs. Abia la invatat. Asa ca...

Cata_RB
12th April 2009, 01:55
@Cata: Dublu e executat prima data in concurs. Abia la invatat. Asa ca...

Stiu stiu :) De asta am si zis, e si mai laudabil ca i-a lipsit putin sa-l aterizeze bine.

titus64
12th April 2009, 01:55
Da e primul ei concurs.

cineva_cineva
12th April 2009, 02:00
Laura Jurca a concurat joi, din cate am vazut listele cu notele, clasamentele, etc si a facut parte din echipa Devei, clasata pe locul 2 la categoria ei. Notele Laurei sunt urmatoarele: Sarituri:13,600( 4,25 cu 9,325) Paralele: 12,600 (4,5 cu 8,1) Barna: 13,800 (4,5 cu 9,3) Sol: 13,650 (4,5 cu 9,3), facand astfel un total de 53, 650 p si clasandu-se pe locul 11 la individual compus. Felicitari, Laura si mult succes in continuare! Si bun venit parintilor aici, pe forum, si speram sa mai ramana printre noi!

Tess_AN
12th April 2009, 03:06
Deci Laura are o medalie de argint cu echipa. Felicitari!

Iar notele la executie la sol, barna si sarituri de peste 9 - inseamna ca lucreaza frumos.... Daca acel 8.1 la paralele e din cauza unei ratari inseamna ca mai puteti adauga 1 punct la final si iese 54.650 cu care s-ar fi clasat mult mai bine. Se mai intampla ratari... dar imi plac note de executie de peste 9 !!!

cineva_cineva
12th April 2009, 03:23
Da, asta vorbeam si eu acum cu parintii Laurei, Ca notele alea de executie peste 9 sunt frumoase, si da, a ratat la paralele si.. faceam si eu calcule si... era intre locul 7 si 8 la individual, e destul de bine pentru ea... mai are de lucru, desigur, dar... pentru primul concurs, are note frumusele, zic eu! Imi pare rau ca nu am vazut-o si pe ea! Poate la alte concursuri, o vom vedea, la Bacau nu va fi ea, oricum... Ca ea are concursul la Buzau, in mai. Poate Cata o va vedea

Tess_AN
12th April 2009, 06:28
Am vazut filmuletele Amaliei. Mi-au facut placere sa le vad si sa va aud facand comentarii pe margine. Imi era dor de vocile voastre.
Mi-a placut solul acesta - interpretarea. Stiti cumva cine e? http://www.youtube.com/watch?v=rSJnO8Qm-i0&feature=channel_page

Si inca o intrebare aici nu e terminata ultima diagonala cu un element care a mai fost prezentat si pe prima diagonala? I se socoteste ultima linie? http://www.youtube.com/watch?v=fvDRnkt4mVI&feature=channel_page

Mihaela P
12th April 2009, 08:20
Am vazut filmuletele Amaliei. Mi-au facut placere sa le vad si sa va aud facand comentarii pe margine. Imi era dor de vocile voastre.
Mi-a placut solul acesta - interpretarea. Stiti cumva cine e? http://www.youtube.com/watch?v=rSJnO8Qm-i0&feature=channel_page

Si inca o intrebare aici nu e terminata ultima diagonala cu un element care a mai fost prezentat si pe prima diagonala? I se socoteste ultima linie? http://www.youtube.com/watch?v=fvDRnkt4mVI&feature=channel_page

I-am transmis Amaliei un mail sa modifice titlurile filmuletelor cu numele gimnastelor (acolo unde am stiut).

1.Andreea Georgescu este la sol (interpretare deosebita). Ea a castigat anul trecut ind.compus la cat IV. Este sportiva nascuta in 1998.
2.Stefania Barbu la sol a executat o data dublu echer si o data grupat (parerea mea este ca nu trebuie anulat nimic). Oricum, cerintele sunt pe ici pe colo altele decat la senioare. Stefania Barbu a castigat la acest concurs individualul compus.Nascuta in 1997.

Ramonica
12th April 2009, 08:48
Am vazut filmuletele Amaliei. Mi-au facut placere sa le vad si sa va aud facand comentarii pe margine. Imi era dor de vocile voastre.
Mi-a placut solul acesta - interpretarea. Stiti cumva cine e? http://www.youtube.com/watch?v=rSJnO8Qm-i0&feature=channel_page

Si inca o intrebare aici nu e terminata ultima diagonala cu un element care a mai fost prezentat si pe prima diagonala? I se socoteste ultima linie? http://www.youtube.com/watch?v=fvDRnkt4mVI&feature=channel_page

Tess raspusnsul la a 2 a intrebare este NU, pe prima diagonala a facut dublul echer si pe ultima grupat, cu ceva probleme la aterizare..... dar grupat

Ramonica
12th April 2009, 08:51
uffffff Multumesc Irina,
Am fost convinsa ca este o alte gimnasta la sol......

Tess_AN
12th April 2009, 09:36
Tess raspusnsul la a 2 a intrebare este NU, pe prima diagonala a facut dublul echer si pe ultima grupat, cu ceva probleme la aterizare..... dar grupat
Deci antrenorii de cluburi stiu sa faca soluri cu compozitie mai putin riscanta decat...

Multumesc Ramona si Mihaela pentru raspunsuri.

cineva_cineva
12th April 2009, 11:00
Gata, am terminat si de scris numele gimnastelor, acolo unde Mihaela si Irina le stiau... inca mai avem cateva necunoscute, poate mais tie Ramonica ceva, ceva... Multumesc mult si aici lui Miha si Irinei pentru tot ajutorul lor... acum incerc sa uploadez si pozele cu rezultatele... si apoi.. incerc sa va mai povestesc cate ceva impresii de la concurs, la rece! :)

cineva_cineva
12th April 2009, 11:36
Iata si ceva poze:
rezultate echipe categoria III - http://gi115.photobucket.com/groups/n296/GCARX5K2V7/DSCF3396.jpg
rezultate individual compus categ III - http://gi115.photobucket.com/groups/n296/GCARX5K2V7/DSCF3398.jpg , http://gi115.photobucket.com/groups/n296/GCARX5K2V7/DSCF3398.jpg
rezultate aparate: http://gi115.photobucket.com/groups/n296/GCARX5K2V7/DSCF3397.jpg

Multumesc frumos, Mihaela! Mihai, Ioana, am facut bine ce am facut? vad ca ocupa mult spatiu pe forum dar... nu stiu, sa-mi ziceti voi, le-am uploadat pe photobuquet. Am uploadat de asemeni si rezultatele din concursul de joi, daca le vreti, spuneti si le adaug aici, dar... nu stiu daca am procedat corect pana acum!

Cata_RB
12th April 2009, 14:00
Ce elemente grele se fac deja la barna, la varsta aia! Impresionant!
Amalia, solul Emanuelei Ghiciuc de la Deva, despre care spunea cineva cu cateva posturi in urma ca a impresionat pe toata lumea, nu il ai?

cineva_cineva
12th April 2009, 15:37
NU.. din nefericire nu il am filmat, nu stiam ca va fi un sol asa de frumos si am filmat pe o gimnasta de la CSS la barna in timpul ala, ca fusesem informata ca are barna frumoasa gimnasta de la CSS2. Si... nu am filmat solul decat... o micuta parte din ultima diagonala, doar.. imi pare rau. Poate l-a filmat Cata, sa vedem... eu am vazut solul, ca.. fixasem camera pe barna dar ma uitam la sol, a fost tare frumos, dar... din nefericire, nu l-am filmat

Cata_RB
12th April 2009, 16:09
Nu-i nimic, Amalia...deja ne-ati oferit atatea informatii pe care altfel nu aveam cum sa le aflam ;) Mai stii cumva acrobatica? Sunt tare curioasa, cred ca are o nota de plecare maricica.

cineva_cineva
12th April 2009, 16:12
Pai nu mai stiu... Poate mai vine Miha sau Cata, ca eu nu mai stiu, dar nota ei 14,800 e compusa din 5,5 si 9,3, din cate vad pe pozele cu rezultate!

anna.09
12th April 2009, 20:44
Foarte frumoase filmuletele cu micutele sperante...mi-au placut f mult. Ce coregrafii dragute..nici nu se compara cu ale fetelor de la lot....
Ce scumpe sunt cum se incurajeaza ele...
Mi-a placut mult Irina..e f determinata...mi-a placut atitudinea ei de concurs! Nu ma prea pricep dar mi s-a parut ca cel putin la barna are o tinuta mai fumoasa decat unele din colgele ei: picioare mai drepte, varfuri mai intinse..
Bravo! Viitorul suna bine!

LuisaGym
12th April 2009, 21:21
Felicitari Irina! Felicitari Laura Jurca! Am si eu cate o medalie pentru voi (imagini atasate).

imbo
12th April 2009, 22:00
-Buna seara tuturor!Wow ce bine e ca avem si imagini!!!!1000000 de multumiri celora care fac acest lucru!!!va multumesc din suflet!!!bine ca sunteti!!!:lol:

imbo
12th April 2009, 22:01
-am vazut barna Irinei !!!!E DESTUL DE GREU!!!!toate fetitele sunt scumpe!!!

niagara64
12th April 2009, 23:16
Dragii mei , Cristiana de la CSS2 a iesit pe 6 la individual ?! Pai e trist .Pai acum 2-3 ani erau cel putin vreo 4-5 gimnaste la CSS2 mult (dar mult )mai valoroase ca ea care acum nu mai sunt .Iar daca acum ea urca la individual pana pe 6...asta spune mult despre nivelul gimnasticii .
Si de ce s-or incapatana sa le bage 4 diagonale la copii astia cand tendinta e de scadere a numarului de diagonale ? Se vrea dificultate in dauna tehnicii corecte iar cand ajung senioare te intrebi de ce nu-si pot corecta executiile .

ioanavol
13th April 2009, 00:00
Multumesc mult Amalia, Mihaela si Cata pentru toate informatiile de la Scolare!

Din punctul meu de vedere pozele pot ramane asa, mari, altfel nu se mai distinge nimic din rezultate.

Tess_AN
13th April 2009, 04:54
Iata si ceva poze:
Am uploadat de asemeni si rezultatele din concursul de joi, daca le vreti, spuneti si le adaug aici, dar... nu stiu daca am procedat corect pana acum!
Amalia, nu stiu nici eu daca ai procedat corect, dar ce bine ma simt ca ai procedat asa :lol: (stii ca si la betie :D)
Astept si pozele-fotografii! Si nu stiu ce zic sefii, dar eu zic ca poti pune si rezultatele de joi de la cat. IV. Cine stie ce talent e pe acolo si sa ramana pentru posterioritate. :yeah:
@Luiza: super medaliile. Cum le-ai prelucrat?
@Cata: Ai rabdare, cu siguranta o sa vezi solul Emanuelei la Nationale. Sigur va fi filmat atunci. Apropo, cand sunt Nationalele in iunie?

edda62
13th April 2009, 05:25
Multumesc de intampinare! Am aflat ca la Buzau, la Campionatele Cluburilor Sportive Scolare a fost un concurs frumos.Multe fetite frumoase si de viitor.Felicitari tuturor!:floricica:

edda62
13th April 2009, 05:47
Noi suntem si mai bucurosi de fiecare nou membru care ni se alatura.
Bine-ai venit,Edda!:floricica:

Cu siguranta vom avea multe de impartasit iar noi vom avea multe de-nvatat de la tine si da,ne intereseaza si cei mici si foarte mici.:)


Irina,felicitari!:kiss::floricica:
Sunt tare mindra de tine,am inteles ca ai lucrat foarte frumos la partea artistica.:ok:
Nu fi trista pentru ca ai cazut,important e sa te ridici si sa mergi mai departe.

ASA E! E important sa mergi mai departe! In sport nu poti fi mereu perfect, e important sa fii perseverent si pasionat.Multa pasiune si putere de munca!:floricica::floricica:

edda62
13th April 2009, 06:34
Foarte frumoase filmuletele cu micutele sperante...mi-au placut f mult. Ce coregrafii dragute..nici nu se compara cu ale fetelor de la lot....
Ce scumpe sunt cum se incurajeaza ele...
Mi-a placut mult Irina..e f determinata...mi-a placut atitudinea ei de concurs! Nu ma prea pricep dar mi s-a parut ca cel putin la barna are o tinuta mai fumoasa decat unele din colgele ei: picioare mai drepte, varfuri mai intinse..
Bravo! Viitorul suna bine!

te rog zi-mi unde ai gasit filmuletele!
multumesc mult!:kiss:

Tess_AN
13th April 2009, 07:34
Edda, a pus Amalia (cineva_cineva) pe pagina anterioara si poza cu lista cu rezultatele si link-ul la filmulete.
Uite aici, pe youtube: http://www.youtube.com/user/eamyy daca click o sa vezi toate filmuletele facute de Amalia.

Liuta
13th April 2009, 10:54
Daca Cristiana Tudose de la CSS 2 Bucuresti a iesit pe locul 6 la individual compus, nu credeti ca inseamna ca e mai buna decat celelalte fete care au concurat, ar trebui s-o felicitam ca nu a renuntat ca altele.

cineva_cineva
13th April 2009, 11:42
Bine-nteles ca ne bucuram pentru Cristiana ca nu a renuntat, nu cread ca Niagara asta a vrut sa spuna, ea spunea cred doar despre nivelul gimnasticii de la noi din tara. Ne bucuram mult pentru ea, si ii dorim, desigur, numai bine! Banuiesc, Liuta, ca o cunosti pe Cristiana, am vazut ca si echipa ta favorita este CSS 2 Bucuresti, de aici am dedus, asa ca, multe felicitari pentru Cristiana si mult succes in continuare! Speram sa auzim in continuare vesti bune despre ea!

LuisaGym
13th April 2009, 13:23
@ Tess_AN: am facut medaliile pe site-ul de mai jos.

Medalii si pe Cristiana si pt Emanuela! (N-am stiut numele de familie al Emanuelei)

http://www.getamedal.com/index.php

niagara64
13th April 2009, 14:12
Daca Cristiana Tudose de la CSS 2 Bucuresti a iesit pe locul 6 la individual compus, nu credeti ca inseamna ca e mai buna decat celelalte fete care au concurat, ar trebui s-o felicitam ca nu a renuntat ca altele.

Observatia se voia musai la adresa situatie din tara .La felul in carese risipesc valorile . La felul in care stim sa le tratam .
Cristiana (pe care si eu o cunosc de mica de altfel ) este un copil care si-a depasit demult promisiunile pe care le arata copil fiind . Realizarea ei personala este frumoasa (pentru asta merita tot respectul parintii ei care au sustinut-o )dar unde sunt restul valorilor ? Unde este echipa de acum 2 ani de exemplu de la CSS2 ?
Iar fortarea cu 4 linii la 1 ani? In conditiile in care la senioare au tot 4 ? De ce sa le "rupi " la juniorat in plus fortandu-le la acrobatica grea pana nu stapanesc bine baza ?

Liuta
14th April 2009, 11:52
Tipa e de la Dinamo, Nu stiu cum o cheama.

Mihaela P
14th April 2009, 12:44
Tipa e de la Dinamo, Nu stiu cum o cheama.

Ai fost la concursul de la Buzau?
Poate are cineva rezultatele de la cat II si cat I. Au fost si acestea afisate, insa pentru o perioada foarte scurta. Cand s-a terminat festivitatea de premiere si am vrut sa pozez listele...disparusera.
La cat II stiu ca pe echipe a castigat Farul Constanta, urmata de Deva si Steaua.
Maria Balea a castigat multe medalii la aceasta categorie.

Din cate am observat nu au fost prezente sportivele de la loturile de la Onesti si Deva.
Stie cineva (Ramonica) daca anul acesta au mai plecat gimnaste la lotul de la Onesti? Cu lotul de junioare de la Deva ce se mai aude?

Liukingym
14th April 2009, 12:52
La categoria aII-a Maria Balea a ocupat locul1 la individual,locul 1 la sarituri,locul 1 la paralele,locul1 la birna si locul1 la sol.Si nu uitati ca deva a venit fara campioana nationala de la individual compus din toamna,Tufa Andreea care este din pacate bolnava.Bravo deva,un club serios cu antrenori deosebiti.:yeah:

Liukingym
14th April 2009, 12:56
In curind veti vedea si solul Emanuelei Ghiciuc care a fost deosebit pentru un copil de 11 ani...14 800 cu nota de plecare din 5,5.

Mihaela P
14th April 2009, 12:57
Maria Balea si Andreea Tufa unde se antreneaza acum?

Ai filmat acel sol? Sa ne dai linkul , te rog, fiindca regretam ca nu l-am vazut.

Liukingym
14th April 2009, 13:28
Cind va fi gata il voi posta cu cea mai mare placere.

Liukingym
14th April 2009, 13:30
Maria Balea si Andreea Tufa se antreneaza tot la Deva.

ioanavol
14th April 2009, 20:38
M-a rugat Amalia sa postez linkul catre pozele de la Scolare: http://s281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/
Sa-mi spuneti daca va merge..s-ar putea sa nu mearga.

mai bine pui linkul fiecarei poze, ca sa nu intre toata lumea pe contul photobucket.

mikeyy
14th April 2009, 20:46
Buna idee Ioana :ok:

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6440.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6441.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6443.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6442.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6444.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6446.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6447.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6448.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6503.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6517.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6518.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6518.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6524.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6523.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6522.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6526.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6528.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6535.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6547.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6546.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6549.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6552.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6556.jpg
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/DSCF6558.jpg

ioanavol
14th April 2009, 22:21
articol din Ziarul de Vrancea:
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=27870

ce scumpe-s micutele gimnaste pe podium:)

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/focsanence.jpg

stie cineva cine e fiecare dintre aceste gimnaste?

niagara64
14th April 2009, 22:24
Apucata de amoc m-am uitat adineauri pe niste vechi filmari .Unele de prin 95 sau 96 cred .Exista (nu stiu daca mai e ) etapa pe Bucuresti inaintea nationalelor . Erau acolo adunati pentru premiere copii de categoria a4a (parac 9 ani aveau ?) pe sol .M-am apucat sa numar .6 echipe plus copii in afara echipelor. Echipe de 6 gimnaste .Numai in Bucuresti . Adica numai din Bucuresti veneau la o categorie (!) 40 si de copii...Cati concureaza acum ?

Mihaela P
14th April 2009, 22:40
articol din Ziarul de Vrancea:
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=27870

ce scumpe-s micutele gimnaste pe podium:)

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Scolare%202009/focsanence.jpg

stie cineva cine e fiecare dintre aceste gimnaste?

Luand-o logic, dupa culoarea costumelor:Timisoara, ? si Focsani
Iar cum exista un comentariu la articol cum ca gimnasta din poza a iesit pe 6 ...ar fi locurile 4-6 de la paralele: Culbece Larisa (Timisoara), Madalina Mercan (Dinamo) si Vulcan Dora (Focsani).
Faptul ca au medalii la gat se datoreaza ceremoniilor anterioare: Focsani - locul 1 la echipe, Dinamo - locul 3 la echipe si locului 3 obtinut de sportiva de la Timisoara la sarituri.

ioanavol
14th April 2009, 22:42
Multumesc, Mihaela.

dar Timisoara nu avea costum negru cu roz (am vazut-o pe Ioana Badea intr-un filmulet).

crisloregym
14th April 2009, 22:42
Multumim pentru poze si pentru filmulete, Amalia si Mihai!!!!!

M-am uitat si eu peste cateva exercitii si mi-au placut...ce mult a evoluat Irina noastra fata de anul trecut!!!!!! Bravooo!!!!!

De asemenea, mi se pare mie sau a mai crescut putintel in inaltime? Parca esti mai inaltuta decat te stiam eu de acum cateva luni, Irina:)

Mihaela P
14th April 2009, 22:48
Multumesc, Mihaela.

dar Timisoara nu avea costum negru cu roz (am vazut-o pe Ioana Badea intr-un filmulet).

Anul trecut a avut Ioana Badea acest model de costum.
Ia sa vad daca reusesc sa pun poza...

Insa ma indoiesc de cea din mijloc pentru ca seamana cu o alta fetita de la Dinamo, insa nu am gasit nicaieri podium cu Timisoara, Dinamo si Focsani (acele costume sunt de la Focsani sigur). Poate ne lamureste cineva.

Pt.Niagara: Nu mai exista etapa municipala inaintea Nationalelor.
Cate sportive sunt? Am zis mai devreme 70+30 la cat IV, 29 la cat III si tot descreste ...dar asta la Scolare

cineva_cineva
14th April 2009, 23:03
Multumesc, Mihaela.

dar Timisoara nu avea costum negru cu roz (am vazut-o pe Ioana Badea intr-un filmulet).

Ioana Badea a fost la alta categorie, Ioana, si cred ca de asta ea avea acum alt tip de costum, decat fetita de pe podium din Ziarul de Vrancea. Asta e explicatia pe care am gasit-o eu. Gresesc oare?

niagara64
14th April 2009, 23:15
Pt.Niagara: Nu mai exista etapa municipala inaintea Nationalelor.
Cate sportive sunt? Am zis mai devreme 70+30 la cat IV, 29 la cat III si tot descreste ...dar asta la Scolare

Adica nimeni nu mai oragnizeaza acum in Bucuresti municipale ? Se organizau ori pe rand pe la cluburi ori la 23 la sala ...Asa putini copii in toata tara .Ce pacat .

Mihaela P
14th April 2009, 23:27
Restul rezultatelor de la cat IV:

Liuta
14th April 2009, 23:30
la categoria I nivelul V la individual a iesit Surugiuc Georgiana - CSS2 la paralele, sol si barna a luat locul 1, mai departe nu stiu.
am fost la buzau,cu fetita mea, dar nu a concurat.
poate ai vazut-o prin sala avea mana in ghips:D

Mihaela P
14th April 2009, 23:34
la categoria I nivelul V la individual a iesit Surugiuc Georgiana - CSS2 la paralele, sol si barna a luat locul 1, mai departe nu stiu.
am fost la buzau,cu fetita mea, dar nu a concurat.
poate ai vazut-o prin sala avea mana in ghips:D

Pai nu ai spus nimic?
Eram inca 3 forumisti acolo, in salita aceea. De ce nu ai venit la noi ca sa schimbam pareri? Poate data viitoare.
Ce categorie este fetita ta?

niagara64
14th April 2009, 23:37
:):)
Restul rezultatelor de la cat IV:


Ce surpriza placuta ! Sora Robertei e pe 1 ! :)

Mihaela P
14th April 2009, 23:40
:):)


Ce surpriza placuta ! Sora Robertei e pe 1 ! :)


Si Roberta a fost pe 1 acum doi ani la Nationale.
Pe locul 8 vedeti numele fetitei de origine asiatica de la Deva .
Si ca sa nu ziceti voi ,spun eu: pe 2 este o alta "pasare" de la Steaua. Fac parte din categorii diferite: Paun si Vrabie.

Liuta
14th April 2009, 23:41
Abia la Anul face varsta pentru concursuri.
O sa ne vedem in 2010 oficial la competitie.

niagara64
14th April 2009, 23:41
Si Roberta a fost pe 1 acum doi ani la Nationale.

Altele erau povestile frumoase acum doi ani .

Liuta
14th April 2009, 23:42
Anul asta la categoria a IV nivelul I a fost sora ei Butuc Anda pe locul 1

niagara64
14th April 2009, 23:45
Abia la Anul face varsta pentru concursuri.
O sa ne vedem in 2010 oficial la competitie.

cine o antreneaza ?

Liuta
14th April 2009, 23:48
Plisca Liliana si Potop Vladimir

ioanavol
15th April 2009, 00:00
Abia la Anul face varsta pentru concursuri.
O sa ne vedem in 2010 oficial la competitie.

Ce fetita frumoasa :)

Sa-ti traiasca! Sa fie sanatoasa si sa-ti aduca multe bucurii in anii care vin!

niagara64
15th April 2009, 00:06
Plisca Liliana si Potop Vladimir

Da ,Liliana este o antrenoare buna .In plus are cea ce se numeste stil . Asa a fost mereu (si o cunosc de prin 92 ) . Dar in ultimi ani nu mai are echipa de antrenori cum era pe vremuri .
Ce face Cristina (stefan ) ? A reintrat in sala?

mikeyy
15th April 2009, 00:18
Abia la Anul face varsta pentru concursuri.
O sa ne vedem in 2010 oficial la competitie.

Muuult succes si sanatate!!!!
Abia asteptam sa o vedem si pe ea concurand!
Bafta!

cineva_cineva
15th April 2009, 00:30
Am decis azi sa imi fac si eu ceva timp s ava povestesc cate ceva d ela Buzau. MAi vreti? Sau e prea tarziu? In afara de filmulete si poze, mai vreti si altceva?

niagara64
15th April 2009, 00:31
Am decis azi sa imi fac si eu ceva timp s ava povestesc cate ceva d ela Buzau. MAi vreti? Sau e prea tarziu? In afara de filmulete si poze, mai vreti si altceva?
tu pune aici ce ai ...fiecare isi ia ce are nevoie :ok:
Acum nu o-i vrea sa le ti pentru tine?

cineva_cineva
15th April 2009, 00:47
Bine, o sa incep in seara asta, cat mai rezist, si restul.. maine...
Dupa cum stiti, saptamana trecuta am avut marea bucurie de a fi la Buzau, la concurs, nu am ajuns decat vineri la concurs, pentru a o urmari pe irina, colegele ei si... restul fetitelor de acceeasi categorie din toata tara. Am ajuns dimineata devreme in Buzau, doar Catalin stie prin ce a trecut cand l-am sunat sa ii spun ca am ajuns, si el, saracutul, credea ca il sun sa ii zic ca am plecat spre Buzau, credea si, zic eu, poate spera ca e inca noapte. Am ajuns, cu ajutorul 'ghidului' (apropo, e un ghid tare bun si am uitat sa spun si de covrigii tare buni de Buzau) si la sala unde urma sa se tina concursul, si... cand am ajuns in fata ei, ne gandeam ca o sa stam mult pe afara, ca era inca destul de devreme, dar am gasit sala descuiata, dar.. ne-am oprit la intrare sa vedem rezultatele din ziua anterioara care erau afisate acolo, si am ramas uimiti de niste punctaje destul de mari, tinand cont de categoria la care erau fetele.
Am intrat, dupa ce am fotografiat toate listele alea, in sala... sala despre care auzisem de la 'ghidul' meu povesti ca.. e o simpla sala de educatie fizica, si.. mi-o imaginam chiar foarte mica, dar, cand am intrat, mi s-a parut destul de mare, comparativ cu ce mi-am imaginat eu, si chiar mai prietenoasa ca cea de la Bacau, am spus tuturor asta, tocmai datorita acelor bancute pe care Cata nu le suporta prea mult, eu m-am bucurat, pentru ca acele simple bancute, imi 'ofereau' ideea de 'argint viu'. Veti intelege mai acus ce inseamna acel argint viu pentru mine.
Dupa cateva minute, Cata a trebuit sa plece sa isi ia cativa din elevii lui care s-au aratat doritori sa vina la concurs, asa ca eu am ramas singurica in sala, admirand peisajul, peisajul, la inceput, aratand asa cul l-ati vazut in primele 2 poze postate de Mihai. La vreo cateva minute de la acel moment, din spatele meu, am auzit un: BUNA DIMINEATAAAA! Tare, si raspicat, ca si cum ar fi fost zis pentru o multime de oameni, si... eram atat de curioasa sa vad cine e. Era Gina Gogean. La inceput, in prima clipa, ma gandeam: oare chiar ea e? Nu prea-mi venea sa cred! Dupa ea, la putin timp, au mai intrat si alte cateva persoane, dar.. eu eram non-stop cu ochii pe ea, era elementul-noutate pentru mine.
Se facuse deja ora cand trebuia sa inceapa incalzirea generala, si.. eu eram uimita ca.. nu mai apare nicio fetita, si chiar cand eu cronometram cu atentie, a intrat un grup tare galagios de fetite tare micute, mi s-au parut mie atunci, si foarte foarte rapid, le-am vazut dezechipate si.. fuga pe covorul de la sol, singurele, fara sa le spuna cineva ce sa faca, si-au inceput incalzirea. Erau fetitele de la Deva, asa scria pe echipamentul lor, urmand sa aflu mai tarziu ca reprezentau Deva 2. La un moment dat, au facut o pauza brusca de la incalzire si.. nu stiu cand, intr-o clipa, le-am vazut 'cocotate' sus pe podium, care le ispitea acolo. Eu, privindu-le, incercam sa imi dau seama ce vor sa faca: ori sa il incerce sa vada cat de bine se sta pe podium, ori sa se urce atunci, de frica sa nu mai prinda loc apoi, si cumma gandeam eu si meditam, am auzit pe una din.. antrenoarele lor cred: ia sa va fac si eu o poza acum, ca pana la sfarsit, nu se stie! A fost tare dragut momentul! Dragute si fetitele, care mie inca mi se pareau extrem de micute, dar harnicute focsi foarte vesele si bine dispuse! Dupa ele, si-au facut aparitia si cateva gimnaste de la Focsani, eu am vazut 3, pe al caror echipament scria clar: Focsani, si ele la fel de rapid s-au dezechipat si... la incalzire. Eu, din nou.. uimita complet... de organizarea asta de care dadeau dovada fetele.

cineva_cineva
15th April 2009, 00:53
Am lasat pentru inceputul unui post nou momentul pe care eu il asteptam cu mare nerabdare,ma uitam le fetitele ce intrau, si... ma gamdeam: unde or fi fetele de la Steaua? Cum asteptam eu cu mare nerabdare, apar sub ochii mei, 4 fetite in rosu, pe al caror echipament nu trebuia sa mai citesc nimic, pentru ca deja o vazusem pe Irina si... stiam ca ele sunt. Irina, foarte concentrata de la intrarea in sala, la fel si colegele ei, si ele intr-un ritm alert, la incalzire! Insa, ele aveau parca un alt mod de incalzire, mai diferit decat al celorlalte fete, nu stiu prin ce era diferit,dar... era cu ceva diferit... Imediat dupa intrarea Irinei in sala, am indreptat ochii spre iesire si.. am vazut si pe cealalta forumista a noastra, si asa m-am bucurat de reintalnirea cu ea la un nou concurs al Irinei. Din momentul ala, Miha si-a luat si ea in serios rolul de 'ghid' si.. din nou, ca si acum un an, a inceput sa imi explice si mie ce si cum se mai intampla prin sala, care fetite de unde sunt, au fost momente minunate, insa... asteptam cu emotie si nerabdare sa inceapa concursul...

Un moment trist de la incalzire, este momentul in care am vazut-o pe Ioana Badea pe saltea, si am aflat ca a avut o cadere urata de pe barna. Eu o urmaream cu atentie pe Irina la incalzirea la sarituri, si in timpul acela, Ioana cazuse de pe barna si... uitandu-ma la ea, am vazut ca... e ntr-o situatie nu tocmai buna, si mi-era tare teama ca nu va face fata concursului, insa... Ioana a concurat in acea zi, la toate aparatele, si... parca v-a explicat Miha ca... asta e cauza pentru care Ioana a scazut in clasament, din cauza acele probleme de la incalzire! In rest, incalzirea a decurs normal, am urmarit-o cu mare atentie pe Irina, Cata si Miha imi faceau " educatie" cu diferitele elemente, pe care nici acum nu stiu daca inca le mai stapanesc, la nivel teoretic, desigur, cred ca mai am nevoie de ceva consultatii cu dumnii profesori! Dar atunci intelesesem, cat de cat! A! Si tot in timpul incalzirii, am reusit sa stau un pic de vorba si cu fetitele mai micute de la Steaua, mai ales cu cealalta pasare de la steaua, cu vrabiuta care a luat cu o zi inainte 4 medalii, si... m-am bucurat s astau un picut de vorba cu ea, si mi-am dat seama ca e si ea un copil minunat, si ca.. la varsta ei s-a descurcat foarte bine! Astea au fost incalzirile! Incepe concursul, asa ca.. fac pauza pana dimineata si va mai povestesc dimineata! :D

niagara64
15th April 2009, 01:25
Somn usor !

miafangina
15th April 2009, 15:40
@Amalia:ce frumos povestesti!imi place ca ai inceput cu multe amanunte care-mi incalzesc sufletul.Multumesc.Astept cu drag continuarea.:):floricica:

@Mihaela:foarte tare faza cu "pasarile" de la Steaua,m-am amuzat copios:happy

titus64
15th April 2009, 16:13
stie cineva in ce data este concursul ptr cat.3 in mai?

Mihaela P
15th April 2009, 16:35
stie cineva in ce data este concursul ptr cat.3 in mai?

Cred ca te intereseaza la cat IV, acolo unde concureaza Laura (sunt scrise gresit categoriile in listele cu rezultate).
15-17 Mai, tot la Buzau

shobyy71
15th April 2009, 18:10
Am urmarit cu atentie concursul de la Buzau si comentariile care s-au facut in urma acestui concurs.Mi-a placut in mod deosebit Petcu Andreea de la C.S.S2 Bucuresti care a luat locul intai la paralele fiind de departe cea mai buna la acest aparat avand in vedere ca in ultimii ani nu am avut rezultate in competitiile internationale la acest aparat ii prevad un viitor de succes in lotul de gimnastica de la Deva,la acest concurs a luat si locul trei la sol.La acest concurs nu a participat la barna deoarece a trecut printr-o perioada mai grea din cariera ei,daca lua 12,95 la barna era prima la individual compus.Pentru concursul din iunie o veti vedea pe adevarata Andreea Petcu.Ar fii bine ca acesti copii sa munceasca mai mult in sala sa-si cunoasca adevarata valoare si sa realizeze ca nu toti copii au talent.

shobyy71
15th April 2009, 18:25
Concursul pentru categoria a-3-a este pe 12-13 iunie.Cred ca la Bacau.

shobyy71
15th April 2009, 18:27
Am o intrebare pentru niagara 64: Cum o cheama pe fata dumneavoastra si ce echipa antreneaza?

niagara64
15th April 2009, 18:46
Am o intrebare pentru niagara 64: Cum o cheama pe fata dumneavoastra si ce echipa antreneaza?


Sper sa nu te superi dar nu iti pot raspunde la intrebare .Din motive personale nu pot posta pe forum . Oricum nu e in tara . Undeva in Ontario .
De acord cu tine ."pitica" (andreea ) este un copil cu forta multa .Nu am vazut un paralel de al ei acum dar dupa cum o stiu pe Liliana Plisca a pregatit-o bine ptr paralel .

mesteritza
15th April 2009, 18:51
Bine ai venit Shobyy71:D

Mihaela P
15th April 2009, 20:07
Am urmarit cu atentie concursul de la Buzau si comentariile care s-au facut in urma acestui concurs.Mi-a placut in mod deosebit Petcu Andreea de la C.S.S2 Bucuresti care a luat locul intai la paralele fiind de departe cea mai buna la acest aparat avand in vedere ca in ultimii ani nu am avut rezultate in competitiile internationale la acest aparat ii prevad un viitor de succes in lotul de gimnastica de la Deva,la acest concurs a luat si locul trei la sol.La acest concurs nu a participat la barna deoarece a trecut printr-o perioada mai grea din cariera ei,daca lua 12,95 la barna era prima la individual compus.Pentru concursul din iunie o veti vedea pe adevarata Andreea Petcu.Ar fii bine ca acesti copii sa munceasca mai mult in sala sa-si cunoasca adevarata valoare si sa realizeze ca nu toti copii au talent.

Mai puneti si voi filme daca aveti.
Stiti cum este: nu poti sa urmaresti prea multe aparate simultan si am pierdut niste exercitii valoroase - Emanuela Ghiciuc la sol si Andreea Petcu la paralele ar fi doar doua exemple. Asa ca va rugam sa descarcati filme cu evolutiile fetelor daca aveti!

Liuta
15th April 2009, 20:41
Multumesc mult.
Acum ne refacum dupa un accident la cot, dar pana la anul o sa fim 100% OK.

Liuta
15th April 2009, 21:00
Da ,Liliana este o antrenoare buna .In plus are cea ce se numeste stil . Asa a fost mereu (si o cunosc de prin 92 ) . Dar in ultimi ani nu mai are echipa de antrenori cum era pe vremuri .
Ce face Cristina (stefan ) ? A reintrat in sala?

Da, dar nu mai face gimnastica decat pentru ea.

shobyy71
15th April 2009, 21:14
Nu ma supar era o simpla curiozitate,daca pot o sa fac rost de un exercitiu de la paralel al Andreei Petcu si o sa-l pun pe aceasta pagina de net.

titus64
15th April 2009, 21:41
M ultumesc Irina ,eu am primit informatia ca la categoria Laurei se vor tine tot la Buzau si intre 19-21 Mai

Mihaela P
15th April 2009, 22:12
M ultumesc Irina ,eu am primit informatia ca la categoria Laurei se vor tine tot la Buzau si intre 19-21 Mai

Conform calendarului competitional de pe site-ul FRG intre 15-17 Mai concureaza fetele, iar intre 18-20 Mai vor concura baietii. Concursul va avea aceeasi structura ca acum : echipe si ind.compus in prima zi;in urma rezultatelor din prima zi se vor disputa finalele pe aparate pentru primele 8 pe fiecare aparat.
Te intereseaza si cat III-a sau era o greseala? Cat III, II si I vor concura intre 12-14 Iunie la Bacau (concurs pe echipe + calificari pt. concursul individual din toamna).

cineva_cineva
15th April 2009, 22:32
Revin acum cu un nou episod despre concursul de la Buzau, desi cam fara inspiratie, si cam obosita, dar o sa incerc sa va povestesc azi totul... Am ramas aseara la inceputul concursului. Irina a inceput concursul la sol, asa ca toata atentia mea era indreptata asupra solului, la inceputul acestui concurs. Am fost foarte nerabdatoare sa vad intregul exercitiu al ei la sol, dar si al colegelor ei, pentru ca vazusem cate ceva la incalzire si mi s-a parut destul de interesant, iar fetitele mai mici de la Steaua, comentau pe langa mine ca Irina are un sol foarte frumos. Inaintea Irinei au concurat doua dintre colegele ei, si am urmarit cu emotie si admiratie exercitiile lor, fiind cu ochii pe sol si cu urechile pe bancuta de langa mine, pentru ca pur si simplu m-au fascinat vocile fetitelor de pe margine incurajandu-le pe fetele din concurs, si nu ma refer doar la fetitele de la Steaua, pentru ca ele era mai putine, si... se luptau din rasputeri, mititelele, sa se auda si ele macar un pic, dar... se auzeau mult prea tare fetitele de la alte cluburi, care erau mai numeroase, si care se intreceau intre ele, oricum, era fascinant sa vezi cat de frumos se incurajau. Ceea ce nu am inteles eu, totusi, era: cate fete de la Deva erau in concursul ala, pentru ca, non-stop, fetitele d epe margine de la Deva, chiar daca nu concura cate una din fetele de la Deva, tot strigau si le incurajau pe cele din concurs, foarte frumos din partea lor, mai ales in cazul unor ratari, Intre timp, se asteptau notele pentru primele doua concurente la sol, si pentru ca era un timp mort si eram aproape de sarituri, mi-am indreptat privirea spre sarituri, pentru ca urma sa o vad pe Ioana Badea, si aveam emotii, mai ales ca mai devreme, o vazusem destul de rau, si.. mi-era tare teama ca nu va mai putea concura, asa ca am urmarit-o pe Ioana la una dintre sarituri, apoi, repede, repede, privirea spre sol, pentru ca urma Irina. De emotie, trebuie sa recunosc ca nici nu am observat ca a pus mana jos la acel element tare discutat pe aici, chiar discutam cu 'publicul' dupa.. si.. eu ziceam ca eu nu am vazut sa puna mana jos, mai tarziu uitandu-ma pe filmarea lui Cata, am observat ca, de fapt, da, pusese si mana jos. In rest, Irina a avut un exercitiu superb, si foarte, foarte vesela si zambareata era ea in timpul exercitiului, unul foarte dinamic care m-a impresionat mult, ca si cel de anul trecut, de fapt. Bravo, Irina! In timpul acestei rotatii m-au mai impresionat fetitele d epe margine, care, de fiecare data, la fiecare ratare, mai mica sau mai mare, strigau mereu: nu-i nimic, hai, tare, mai departe! V-am spus ca de la acest concurs am venit cu multe impresii frumoase nu doar asupra concurentelor, exercitiilor, in sine, ci si a imaginilor si sunetelor din culise, poate si datorita faptului ca am putut sta foarte aproape si de spatiul de concurs, dar si de galerie.

imbo
15th April 2009, 22:37
-Buna seara tuturor!! IN primul rand vrea sa dedic catev cuvinte de lauda la adresa persoanei care a descris competitia de la Buzau...Sincer cand citeam randurile tale zici ca parca si eu eram acolo si vedeam tot ce vezi si tu!!!!Foarte frumos ai descris!!!10000 de multumiri!!!!Poate reusesc sa vin si eu la o competitie in tara si ne intalnim acolo!!:yeah:

cineva_cineva
15th April 2009, 22:49
In a doua rotatie, fetele de la Steaua au stat, asa ca am urmarit restul concurentelor cu detasare, eram foarte atenta in toate locurile, tocmai pentru ca nu trebuia sa ma concentrez pe ceva anume, a fost momentul in care am reusit sa 'prind' mai multe deodata, si a fost si momentul in care.. filmam de exemplu barna si ma uitam la sol, sau.. filmam solul, pentru ca... am pus accentul pe soluri la acest concurs, pentru ca mie imi plac foarte, foarte mult si... am vrut sa filmez cat mai multe exercitii la sol la acest concurs, si filmam solul si priveam la sarituri, si de accea, s anu va suparati ca in unele filmulete, veti vedea ca nu am prins bine gimnasta in imagine, pentru ca incercam sa vad cat mai multe. In aceasta a doua rotatie a fost momentul cand m-am plimbat putin si in zona in care a stat Cata, si de acolo am avut un pic alta perspectiva asupra salii, si... am facut planurile despre cum vom filma la sarituri, urmatorul aparat al Irinei si colegelor ei. Asa ca, planuisem ca eu sa filmez din partea din fata a sariturilor, si sa prind aterizarea si Cata sa filmeze din spatele aparatului, pentru a prinde bataia, asteptam sa vedem si filmuletele lui Cata, va fi interesant de vazut si din partea cealalta.
Asa ca, incet-incet, ne-am apropiat si de sarituri, asteptam cu nerabdare sa o vad pe Irina si la sarituri. De data asta nu va pot spune prea multe din culise, pentru ca.. eu am stat departe si de galerie, dar si de loculd e unde fetele porneau, asa ca... nu am multe impresii, doar ca a fost interesant de vazut saritura din zona aia. Am stat mai aproape de juriu si desi nu auzeam prea multe, mi s-a parut interesant cum discutau ele acolo, si analizau, scriau pe foile alea... nu stiu ce puteau analiza atat, poate doar Ramonica ne-ar putea explica.
Dupa concursul fetelor la sarituri, am fugit din nou in locul unde am stat la inceput, ca sa mai filmez cateva soluri, ca aveam pozitie mai buna acolo, si... din nou mi-a placut 'zumzetul' acela foarte frumos care se auzea de pe margine la fiecare element. Cand am observat ca aproape se termina rotatia, am fugit in partea opusa a salii, unde se aflau paralelele si juriul la paralele pentru ca as fi vrut asa de mult sa le fac fetelor o poza atunci cand se prezinta in fata juriului, mai ales ca in juriu la paralele o aveam si pe Gina Gogean si pe d-na Olga Didilescu. Nu am prins prea bine momentul, asa ca poza nu a iesit ca la carte, dar, asta e... Se pare ca nu mi-am calculat foarte, foarte bine viteza, pasii, ca sa ajung la timp acolo! Eram si tare curioasa, trebuie sa recunosc, ce li se spune gimnastelor, atunci cand se prezinta in fata juriului, asa ca am vrut sa fiu cat mai aproape de juriu in momentul ala la paralele, si am auzit-o pe Gina Gogean cum le-a zis fetelor: mult succes! Apoi a urmat incalzirea, si desigur, concursul. Din nou, la paralele fiind, eram cu atentia in doua locuri: la paralele, normal, si.. cu coada ochiului, priveam un pic si catre sol, pentru ca.. voiam sa observ cand mai e cate ceva interesnat la sol, mai ales ca stiam ca in acea rotatie la sol urma sa fie si Ioana Badea, si as fi vrut sa o vad si pe ea cum se descurca, in ciuda accidentarii. Trebuie sa spun ca mi-a placut cum a lucrat si ea, nu am vazut-o atat de mult in acest concurs, dar ce am vazut, mi-a placut, pacat de situatia aia neplacuta de la incalzire. Asa... la paralele, Irina era din nou a treia, le-am urmarit cu mare emotie pe colegele ei, de data asta m-am apropiat mult mai mult de ele si.. le-am simtit si lor emotia, dar.. parca si pentru mine emotiile au crescut, pentru ca... parea foarte usor de cazut de acolo, de sus. Dar fetele nu ne-au dat motive prea multe de emotie, lucrand frumos si... ce mi-a ramas in minte de la partea asta a concursului e momentul in care Irina a terminat exercitiul la paralele, cum a fugit direct pe bancuta de langa paralele, si antrenoarea a felicitat-o! O imagine foarte frumoasa, apoi, la final, toate fetele felicitandu-se, o imagine foarte frumoasa!
Si astfel, s-a terminat si cu paralele si.. ne apropiam de barna... Uitandu-ma spre barna, mi-am zis: daca si acolo maia jung asa de aproape de barna, tot e ceva, dar.. parca nu aveam curajul s amerg pe acolo, atat de aproape... Dar, am prins curaj, si... de asta v-am zis ca am fost cam 'argint viu' in acea zi, pentru ca nu am avut stare deloc, m-am plimbat toata sala aia, la un moment dat chiar credeam ca o sa vina cineva sa imi zica sa ma linistesc, ma simteam asa de... nu stiu cum, parca faceam ceva rau, dar... daca am vazut ca nimeni nu imi zice nimic, am continuat! :D

cineva_cineva
15th April 2009, 23:15
Barna, a fost aparatul pe care l-am urmarit ultimul, dar cu cea mai mare emotie si atentie. Cea mai mare emotie, de ce? Pentru ca v-am spus ca.. speram sa ajung acolo, aproape, insa... mi-era greu s acred ca voi putea ajunge chiar atat de aproape, pentru ca... ar fi trebuit sa trec pe langa juriul d ela barna, mi se parea un pic ciudat sa fac asta, dar pana la urma, iata ca am reusit sa trec si pe langa juriul de la barna, si... am ajuns exact langa fetitele care se incalzeau la barna, am stat chiar langa ele si langa doamna antrenoare. Asta a fost motivul pentru care am mai spus ca... mi-a placut cel mai mult acest moment al concursului, mai mult decat celelalte, desi acesta a fost momentul cu mai multe ratari, cu mai multe evenimente triste, insa... pe mine m-a impresionat atat de mult faptul ca.. eram acolo, langa ele, le vedeam emotiile alea puternice si parca traiam si eu pe langa ele emotiile lor. A mai fost ceva ce m-a impresionat: d-na antrenoare, care, daca pana atunci, nu ma impresionase cu nimic, o vedeam ca si pe celelalte multe antrenoare din sala aia, in momentul: BARNA, m-a imrpesionat mult felul in care se purta dumneaei cu fetele, tot respectul, e greu sa va explic ce m-a impresionat, pur si simplu, modul ei de a le incuraja, dupa ce ele si-au facut incalzirea, le-a strans in jurul ei pe toate 4 si le-a zis: voi va descurcati, va va iesi cu siguranta totul daca aveti siguranta si incredere, o sa vedeti ca va fi bine. Dar, a spus-o cu atata convingere, ca... eu chiar am crezut ca va fi bine... dupa aceea, desigur, am vazut si ratari, dar... chiar si in momentul ratarilor, dumneaei a stiut ce sa le spuna, ca sa le poata ajuta sa mearga mai departe. Mi-a placut cum, in timp ce una din ele evolua la barna, le spunea celorlalte sa nu stea pe loc, sa se ma miste un pic, apoi, le-a zis sa se intoarca cu spatele si sa-si faca exerul in gand. Sincer, pana in acel moment, eu am crezut ca asta e o poveste, si... uneori cand mai vedeam pe la TV cate oo gimnasta intoarca cu spatele la concurs, ma gandeam... oare ce o fi cu ea. Apoi imi amintesc de un moment de la Atena, cand o gimnasta din China era cu ochii inchisi, inainte de sol, parca... Nu am putut intelege niciodata prea bine, dar acum am inteles ca fetele astea chiar isi fac exercitiul in gand, si... chiar se concentrau. Se vedea ca au emotii mari, dar... d-na antrenoare cred ca le-a ajutat mult sa treaca pe langa acestea. Imi amintesc de un moment frumos cand Irina a fost intrebata: gata? ti-ai facut exercitiul? Si ea a zambit, atat de frumos, si a zis: Da! Si.. iarasi, intrebarea: Ei, si? Cum e? Si Irina: E bine! SI cu un zambet mare pe fata ei.. a fost asa de scumpica. Imi cer scuze ca vrobesc atat de mult despre ea, dar... recunosc, cea mai mare parte a atentiei mele a fost asupra ei in acest concurs si...e numai normal ca despre ea am ce povesti cel mai mult, sper sa nu va plictisesc. Inca un moment, trist, care... aproape ca m-a facut si pe mine sa imi dea lacrimile a fost cand, una din fete a ratat,si.. la final, a inceput sa planga, si celelate fete, pentru ca in apropiere mai erau fetite de la Steaua si din alte categorii care le incurajau pe cele din concurs, i-au zis: nu mai plange, inca mai avem fete ion concurs, hai sa le incurajam si pe ele! Si... am vazut-o cum, imediat si-a sters lacrimil si a inceput sa strige cu atata determinare: Hai! colegei ei! Sunt momente triste, dar... chiar si aceste momente triste, pe minem-au impresionat, cum aceste fetite, atat de micute, sunt atat de afectate de o greseala, dar cum pot sa le incurajeze atat de mult pe colegele lor, si.. cum v-am zis deja, cum doamna antrenoare a stiut cum sa le mobilizeze atat de bine! Apoi, cand urmatoarea fetita a ratat, fetele de pe margine, din nou le-am auzit: Nu-i nimic, hai, hai ca merge mai departe! Apoi a urmat irina. Nu va pot spune cam cum se 'comporta' inima mea atunci, ca nici eu nu mai stiu, stiu doar ca in acel moment, a fost ultima, s-au adunat emotiile cele mai mari din tot concursul, si... imi tremura si mana, cum mai devreme imi spusese mama Simonei, care o filma pe fetita ei, si.. era langa mine si mi-a zis: uite ce-mi tremura mana! Era normal, era fetita ei in concurs, atunci imi tremura si mie mana, si... ma temeam ca nu o sa fiu in stare sa filmez de atatea emotii, nu stiu de ce am avut emotii mai multe la barna decat la celelalte, poate pentru ca am fost mai mult langa ele si le-am simtit si pe ele emotionate, am urmarit-o pe Irina, cum... mai intai si-a primit sfatul din partea d-nei antrenoare, apoi, in timp ce se indrepta spre aparat, fetele d epe margine, ii tot spuneau acolo ceva, nu stiu ce, nu am auzit, dar... mi-a placut, parca ele ar fi fost antrenoarele in clipa aia, asa ii spuneau si dadeau din maini si ii explicau Irinei... Apoi a urmat si exercitiul pe care il stiti si voi, si cam asa s-a terminat concursul!

Ammai stat un pic pe acolo, pe langa ele, dupa care am iesit afara din sala sa il caut pe Cata care trebuia sa ma conduca la gara, ca nu stiam unde e gara, si... la final, ne-amluat ramas-bun de la parintii Irinei, as fi vrut sa o felicit si pe Irina pentru concurs, pentru ca... eu vazusem un concurs bun la ea, si m-am bucurat pentru ea, m-am si intristat pentru ea cand a fost cazul, dar eu eram bucuroasa de ce a facutin acel concurs, dar nu am reusit sa mai vorbesc cu Irina atunci, ea era ocupata, isi primea... lectiile de la antrenori, sau.. cine stie ce i-ro fi spus?!?
Singurul lucru de care imi parea rau era ca trebuie sa plec, ca nu am vazut rezultatele, si nici nu voi vedea premierea, insa.. am plecat cu inima impacata, asteptand, in sinea mea vesti bune... Si am mai plecat, uitandu-ma in urma si bucurandu-ma ca.. pana la urma am ajuns la Buzau, a fost o experienta minunata!
Ajunsa la gara, asteptam trenul si schimbam cateva impresii cu Cata asupra concursului, dar nu numai, despre gimnastica, in general, am primit si vestile bune in legatura cu clasamentul, si cu medaliile ce urma Irina sa le primeasca si ne-am bucurat si mai mult...
"Excursia" la Buzau s-a terminat in monetul in care, am urcat in trenul rapid ce urma sa ma aduca inapoi acasa, dar... pe drum, in tren, am revazut cam tot concursul, si... eram din nou foarte, foarte bucuroasa ca am putut vedea acest concurs de acolo din sala, desi cu cateva zile in urma ziceam ca nu voi mai merge, ma bucur ca pana la urma am ajuns, a fost asa cum am spus, o experienta minunata!

cineva_cineva
15th April 2009, 23:17
Vai, imi cer scuze pentru postarile mele, si una dupa alta si atat de lungi, dar am vrut sa nu pierd nimic din vedere, cu siguranta ca am mai uitat unele lucruri, dar ce a fost mai iomportant, cred ca am zis! Spor la citit acum, ca pe mine ma doare mana de atata scris! Sper ca nu va plictisesc!

ioanavol
15th April 2009, 23:27
Amalia, te rog sa nu-ti faci probleme.

Imi face mare, mare placere, sa-ti citesc povestirile. Multumesc mult pentru ca ti-ai facut timp sa ne descrii atat de frumos cum a fost la Buzau!!:kiss:

titus64
15th April 2009, 23:53
Irina gimnastele nascute in 1999 la c categorie se icadreaza? Eu am intrat completin ceata...pe liste era cat. 3.!!!!.Fica mea mia spus ca merg la Buzau din 19-21 Mai.

niagara64
15th April 2009, 23:57
Da, dar nu mai face gimnastica decat pentru ea.

Asta e mare pacat . Rar mi-a fost dat sa vad copil care sa aiba mai mult potential .

Mihaela P
16th April 2009, 00:02
Irina gimnastele nascute in 1999 la c categorie se icadreaza? Eu am intrat completin ceata...pe liste era cat. 3.!!!!.Fica mea mia spus ca merg la Buzau din 19-21 Mai.

In postul nr.92 am pus listele cu rezultate, iar acolo chiar scrie (corect) : categoria IV, nivel 2.
Daca o sa ajung acolo poate ne vom vedea. Veniti in Mai la concurs? Acum nu ati fost, nu?

titus64
16th April 2009, 00:13
da neaparat i-am promis

titus64
16th April 2009, 14:08
Nu am putut veni in aprilie dar vom face tot posibilul ca in mai sa fim alaturi de ea.Doar ca Laura ne-a spus ca in mai la cat. ei se tine tot la Buzau.

cineva_cineva
16th April 2009, 17:39
Pai da, la categoria Laurei va fi in mai, tot la Buzau, ti-a spus bine!

cata10
16th April 2009, 21:52
N-am mai intrat de vreo cateva zile pe forum si ce gasesc cand revin.....povestiri de la Amalia, impresii de la Buzau....
WOW! Bravo! Asta da talent de scriitoare! Parca am luat parte pt a doua oara la concurs!

cineva_cineva
16th April 2009, 22:30
Cata, nu mai comenta talentul meu de scriitoare si pune filmulete si tu pe undeva, te rog! Vrem sa vedem cel putin sariturile din alt unghi si ce ai mai filmat si tu, asteptam cu nerabdare!

crisloregym
16th April 2009, 22:51
Iata, Cata, te pune Amalia la treaba:)

Liuta
28th April 2009, 10:33
Salut, cine vine pe 16 si 17 la buzau?

titus64
28th April 2009, 18:59
la buzau eu stiu ca se tine pe 20 si 21.

Liuta
28th April 2009, 22:35
pe 20 si 21 eu stiam ca sunt baietii
pe 15 - 17 mai sunt fetele de categoria 4, nivelul 1 si 2

Liuta
30th April 2009, 18:24
Da pe 19, 20 si 21 sunt concursurile fetelor la buzau.
o sa fim si nio acolo.

titus64
3rd May 2009, 09:35
Ok ,Liuta deci ne vedem la Buzau.

Liuta
3rd May 2009, 17:09
De la ce club sunteti?
:)

niagara64
3rd May 2009, 22:35
De la ce club sunteti?
:)


Care concureaza de pe la CSS2 ?

titus64
4th May 2009, 01:33
cetate Deva

Tess_AN
4th May 2009, 03:41
Multumesc Amalia pentru reportaje. Cata10 si ceilalti ce ati filmat la Buzau, astepam filmuletele si impresiile voastre.
Ma bucur ca avem atati parinti si apropiati care tremura la concursurile copiilor. Ce ziceti daca am avea o sectiune pentru copii asa cum e cea de ritmica/aerobica unde sa aiba sub-sectiuni pentu competitii, pentru discutiile parintilor, pentru mai stiu eu ce? Si ma gandesc ar putea fi si o sub-sectiune de interviuri, unde noi sa punem intrebari si parintii/apropiatii sa ne scrie ce au raspuns sperantele gimnasticii. Plus poze care vor sa ne dea, povestiri - ce vor sa impartaseasca. Eu as merge cu gandul chiar la o subsectiune de interviuri la antrenorii micutilor - macar noi sa-i apreciem daca federatia nu o face. De ce nu si ceva la nivel international daca Niagara are info de la copiii din alte tari si mai stiu eu ce. Nu ma bagati in seama daca ideea vi se pare nerealizabila. Vine dintr-un moment de inflacarare vazand interesul mai multor persoane pentru gimnastica la nivelul copiilor. In alta ordine de idei,

la Deva este un concurs international - organizat de Gina Gogean, care in fiecare an a luat mai multa amploare anul acesta va fi a 6 a editie. Putine concursuri au o organizare asa de buna si premii atit de consistente:ok: Cine are timp, este invitat... gimnastica va fi pe placul tuturor, incepind de la fetite de 8 ani pina la gimnaste de 14. Va asteptam....
Si mai scria Ramona ca va fi concursul in data de 23 mai. Ramona, ai si detalii despre concurs (unde se tine, cand incepe, cine participa)? Multumesc.

M-am gandit sa copiez partial postul Ramonei si aici ca e vorba de copii... Merge cineva la Deva?

mesteritza
4th May 2009, 09:05
Eu din cate stiam concursul de la Deva e pe 16-17 mai si eu mi-am facut planuri sa merg week-endul ala la concurs :D Deci cu cine ne intalnim acolo?! :)

Tess_AN
4th May 2009, 19:40
Eu din cate stiam concursul de la Deva e pe 16-17 mai si eu mi-am facut planuri sa merg week-endul ala la concurs :D Deci cu cine ne intalnim acolo?! :)
Ar trebui sa ne lamureasca Ramona cu data sau cineva care stie sigur. Am inteles ca s-a mutat pe 23 mai. AI amanunte? La ce ora incepe?
Daca e 16-17 mai eu nu pot merge, pentru 23 mai - fara promisiuni ferme - ar fi o sansa sa ajung.

niagara64
4th May 2009, 20:21
Ar trebui sa ne lamureasca Ramona cu data sau cineva care stie sigur. Am inteles ca s-a mutat pe 23 mai. AI amanunte? La ce ora incepe?
Daca e 16-17 mai eu nu pot merge, pentru 23 mai - fara promisiuni ferme - ar fi o sansa sa ajung.


Tesss , pleci in tara ?:(

mesteritza
4th May 2009, 20:24
Nu stiu prea multe... doar ce mi-a zis Ramona acum o luna...atunci era stabilit pt 16-17 si in prima zi era programat antrenamentul oficial si a doua concursul, varstele mai mici de dimineata...si cele mai mari dupa masa. Dar daca tu ai inteles ca s-a mutat atunci sper sa intre Ramona curand sa ne lamureasca :D Teoretic eu as putea sa merg si pe 23 dar pe 17 sigur puteam merge ca programasem week-endul ala sa n-am nici eu nici prietenul meu nimik de facut si sa mergem la Deva.

Tess_AN
4th May 2009, 20:55
Nu stiu prea multe... doar ce mi-a zis Ramona acum o luna...atunci era stabilit pt 16-17 si in prima zi era programat antrenamentul oficial si a doua concursul, varstele mai mici de dimineata...si cele mai mari dupa masa. Dar daca tu ai inteles ca s-a mutat atunci sper sa intre Ramona curand sa ne lamureasca :D Teoretic eu as putea sa merg si pe 23 dar pe 17 sigur puteam merge ca programasem week-endul ala sa n-am nici eu nici prietenul meu nimik de facut si sa mergem la Deva.
Cred ca in 16-17 mai sunt Campionatele Nationale pentru categoria IV-a tot la Buzau. Asta poate sa o confirme Miha Paun sau alti parinti care au fetitele concurand - asa am inteles din posturile din acest thread.
De aceea cred ca s-a schimbat si a scris Ramona inca un post anuntand schimbarea. (vezi postul Ramonei #67 (ultimul) de la Competitii -> Mica Gimnasta 2007). Eu am facut un colaj din cele doua posturi ale Ramonei si am citat aici mai sus. Dar nu sunt sigura.

Astept si eu sa intre Ramona pe forum sa ne lamureasca.

mesteritza
4th May 2009, 21:28
Multumesc :D Eu nu am vazut postul respectiv pana acum.

silviu77
10th May 2009, 16:24
ce atata Irina,Irina mai uitati-va si in gradina celor-lalte cluburi de exemplu CSS 2 Anda Butuc a luat tot ce se putea lua cu mai multa ambitie putea sa fie si Roxana Baciu dupa ea ma refer la cele mici,nu mai zic de Georgiana Sulugiuc care a tras aurul la ea ca banul la bogatas

silviu77
10th May 2009, 16:30
referitor la intrebarea de mai sus cine mai concureaza pe la CSS 2 va spun eu ANDA BUTUC,BACIU ROXANA,GRIGORE LUMINITA,ANGHELESCU FLAVIA,NEACSU LAURA,PETCU ANDREEA,BUTUC ROBERTA,TUDOSE CRISTIANA,SULUGIUC GEORGIANA SI DAN FLORINA

niagara64
10th May 2009, 17:42
ce atata Irina,Irina mai uitati-va si in gradina celor-lalte cluburi de exemplu CSS 2 Anda Butuc a luat tot ce se putea lua cu mai multa ambitie putea sa fie si Roxana Baciu dupa ea ma refer la cele mici,nu mai zic de Georgiana Sulugiuc care a tras aurul la ea ca banul la bogatas

pai e chestie de lobby...:ok:
Incearca sa le promovezi un pic pe fete (as fi magarita daca as spune ca eu nu le cunosc , caci pe multe le stiu de pe la 4-5ani , iar pe una de la vreo 2-3 ani ). Oameni au nevoie sa le cunoasca .:)

crisloregym
10th May 2009, 19:06
Silviu, noi am avut ocazia de a o cunoaste un pic pe Irina si mi se pare firesc sa ne interesam de ea si sa ii fim alaturi. Nu e ca si cum le-am desconsidera pe celelalte fete (pe care, totusi, nu le cunoastem), doar ca Irina e Irina noastra...

Insa, asa cum zicea si Niagara, poti sa ni le prezinti tu, macar aici, pe forum. De exemplu, de Anda Butuc nu ne-a vorbit nimeni si nu poti sa sustii inainte sau dupa o competitie nume pe care nu le stii inca...chiar daca merita...

niagara64
10th May 2009, 19:12
Silviu, noi am avut ocazia de a o cunoaste un pic pe Irina si mi se pare firesc sa ne interesam de ea si sa ii fim alaturi. Nu e ca si cum le-am desconsidera pe celelalte fete (pe care, totusi, nu le cunoastem), doar ca Irina e Irina noastra...

Insa, asa cum zicea si Niagara, poti sa ni le prezinti tu, macar aici, pe forum. De exemplu, de Anda Butuc nu ne-a vorbit nimeni si nu poti sa sustii inainte sau dupa o competitie nume pe care nu le stii inca...chiar daca merita...

Anda e sora mai mica a Robertei ...mi le aduc aminte pe amandoua intr-o dupa-amiaza pe la spital la fizioterapie (atunci le-am vazut ultima oara ,cred ) si discutam ca se parea ca va fi mai talentata ca sora ei .Se pare ca merge pe drumul bun .
Macar daca s-ar schimba ceva prin tara ca sa aiba un mediu in care sa progreseze . Nu-i destul talentul si munca de la club . E nevoie de mai mult .

crisloregym
10th May 2009, 19:21
Multumesc, Niagara...asta asa e, din pacate pentru aceste fetite...

miafangina
10th May 2009, 21:50
ce atata Irina,Irina mai uitati-va si in gradina celor-lalte cluburi de exemplu CSS 2 Anda Butuc a luat tot ce se putea lua cu mai multa ambitie putea sa fie si Roxana Baciu dupa ea ma refer la cele mici,nu mai zic de Georgiana Sulugiuc care a tras aurul la ea ca banul la bogatas

Silviu,Irina este copilul nostru,o sustinem si o iubim.

Dupa urmatorul concurs asteptam povesti pline de emotie de la orice forumist care participa ca spectator si vrea sa impartaseasca cu noi acele momente frumoase,despre orice gimnasta,mai mult sau mai putin cunoscuta.

Mihaela P
11th May 2009, 10:40
Silviu, daca vei avea rabdare sa citesti ce am scris eu aici vei gasi aprecieri pozitive la adresa fetelor de la CSS2, si asta in mai multe randuri.
Din pacate nu am cum sa cunosc si sa urmaresc toate sportivele , insa despre CSS 2 chiar am scris ca lucreaza frumos, ca sunt ca niste "papusi chinezesti", inca de acum 2 ani m-au uimit.
Am scris de Raluca Nistor in anii trecuti cand m-a impresionat. De asemenea am vorbit de Roberta Butuc si Cristina Stefan.
Insa cand esti intr-o sala de concurs nu ai cum sa urmaresti tot, mai ales cand esti implicat. Urmaresti mai mult ceea ce te priveste.
Pot spune alte cluburi ca nu s-a discutat deloc despre gimnastele lor bune; si ma refer aici la Constanta, unde Stefania Barbu si Catinca Tarziu au tot castigat; sau la Dinamo unde Andreea Georgescu este deosebita (Amalia, poate modifici pe youtube numele la solul ei).
Din pacate nu am ajuns la Scolare la concursul categoriei a IV-a, insa am postat rezultatele. Acolo se vedea cine a castigat si cat. Iar daca era sa comentez as fi spus de Cristina Vrabie de la Steaua (tot din subiectivismul firesc).
Rezultatele de la cat II si I am vrut sa le fotografiez dupa festivitatea de premiere (pentru a avea toate rezultatele) , insa nu mai erau la panou. La categoriile mari sa nu uitam ca nu au concurat fetele de la loturile de la Onesti si Deva. Insa vor veni la Nationale, cand sper sa fie mai multi care vor comenta si isi vor spune sincer parerile.
Asta si este ideea forumului (si am zis-o de acum doi ani) ca fiecare sa aduca informatii , sa posteze filmulete, sa aflam rezultate, astfel incat sa cunostem in ansamblu fenomenul. Daca ne uitam doar in gradina noastra (si nu ne putem detasa de subiectivism) avem impresia ca doar copilul nostru este bun, ca doar acesta lucreaza, munceste, are sperante, vise etc.
Cand m-am logat eu pe forum nici nu concura Irina, erau momente cand doar eu si Vlad (oare ce mai face?) postam aici. De ce nu au intrat si alti parinti? Pentru ca toti sunt bineveniti!
Si Mary cand a intrat i s-a acordat , in egala masura, atentie Angelicai.
Pe de alta parte, cu majoritatea celor de pe forum am ajuns sa ne cunoastem ...
Ma bucur ca ai spus cele de mai sus, adica (virgula) ca se scrie prea mult de Irina. Era mult subiectivism din aceasta cauza, iar eu consider ca forumul a crescut intr-atat incat merita informatii obiective.
Orice observatie este binevenita (pentru cine este capabil sa accepte criticile si parerile privite din alt unghi) deoarece ar fi constructiva. Acum depinde daca ne dorim doar aprecieri si laude sau pareri sincere si obiective.
Asteptam relatarile vostre cat mai detaliate dupa Mica Gimnasta.
Si dupa Nationalele din Iunie.

Mihaela P
11th May 2009, 11:31
pai e chestie de lobby...:ok:
Incearca sa le promovezi un pic pe fete (as fi magarita daca as spune ca eu nu le cunosc , caci pe multe le stiu de pe la 4-5ani , iar pe una de la vreo 2-3 ani ). Oameni au nevoie sa le cunoasca .:)


Nu m-am gandit la lobby, sincer!
Vroiam sa aflu/aflam cat mai multe despre ce se intampla la nivelul junioarelor mici. Vreo 2 ani doar eu am fost pe aici (cu informatii despre junioare) si ceilalti forumisti au dorit sa afle mai multe. La un moment dat am considerat ca nu este interesant sa mai povestesc (numai eu) si cei ce citeau au insistat sa aduc in continuare informatii (totul se poate regasi pe forum). Nu aveam cum sa povestesc ceea ce nu stiam...
Repet, asteptam acum cat mai multe pareri, relatari.

mikeyy
11th May 2009, 11:44
Eu unul nu vad nicio problema in faptul ca o sustinem pe Irina. La fel de bine ii sustinem si pe restul. De fiecare data cand a intrat vreun parinte, eu consider ca a fost primit foarte bine de toata lumea si sustinut fara sa se faca vreo diferenta.

Dar atata timp cat parintii/gimnastii nu intra...noi nu avem de unde sa-i stim. In Romania abia daca aflam informatii despre gimnastele senioare...despre juninioare este aproape imposibil.

Mihaela nu trebuie sa-ti faci probleme...pt ca datorita tie s-a dezvoltat foarte mult aceasta sectiune pt gimnastii micuti. Daca nu erai tu nu aflam aproape nimic.

O sustinem pe Irina pentru ca ne face placere si pentru ca o cunoastem si personal (majoritatea dintre noi). Sunt convins ca la fel am face pentru orice gimnasta...dar daca nu le cunoastem...

Cata_RB
11th May 2009, 13:48
Eu zic asa: aici cu totii iubim gimnastica si implicit gimnastii si gimnastele. Iar daca avem si oportunitatea si onoarea de a cunoaste un gimnast sau o gimnasta, evident ca il / o vom iubi si mai mult :D Deci asteptam cu drag parinti si micuti sportivi, ca se ne putem mandri peste ani ca noi am auzit de ei inca de cand erau de-o schioapa ;)

ioanavol
11th May 2009, 13:52
Cred ca cine a facut comentariul acesta nu a prea citit ce s-a scris aici de junioare in ultimii 2 ani.

In rest, Mihai si Mia au punctat f bine, nu mai am ce adauga. Sper doar ca Mihaela sa nu se retraga din cauza comentariului acesta si sa continue sa ofere informatii despre junioare, atat de pretioase.

niagara64
11th May 2009, 14:36
Cred ca ati luat prea in serios si la modul personal acest subiect .Relax oameni buni ...Nu isi aveau locul atatea scuze si explicati .
Mihaela , lobby este o chestie folosita frecvent in lume si nu este de rau , e de bine . Este o forma de promovare pe care si noi in Romania ar trebui sa o facem . Se poate face lobby pentru gimnastica in general , pentru un club , pentru o sportiva...E un gen de strategie de promovare si nu e nimic pentru care trebuie sa iti ceri scuze .

Mihaela P
11th May 2009, 14:52
Cred ca ati luat prea in serios si la modul personal acest subiect .Relax oameni buni ...Nu isi aveau locul atatea scuze si explicati .
Mihaela , lobby este o chestie folosita frecvent in lume si nu este de rau , e de bine . Este o forma de promovare pe care si noi in Romania ar trebui sa o facem . Se poate face lobby pentru gimnastica in general , pentru un club , pentru o sportiva...E un gen de strategie de promovare si nu e nimic pentru care trebuie sa iti ceri scuze .

Pai scuze nu mi-am cerut, ca nu am de ce.
Prin explicatiile date am incercat sa-i aduc la cunostinta persoanei respective ca noi am asteptat de luni de zile (chiar de ani) sa atragem cunoscatori/iubitori ai gimnasticii pentru a ne face o ideea mai ampla despre acest sport.
Cat despre lobby...pot spune ca am avut intentia de a atrage atentia asupra a ceea ce se intampla in gimnastica ( in afara competitiilor mari: Europene, Mondiale si Olimpiada).
Dar comentariul tau " pai e chestie de lobby" nu mi-a dat senzatia ca facea referire la sport in sine.

niagara64
11th May 2009, 15:14
Pai scuze nu mi-am cerut, ca nu am de ce.
Prin explicatiile date am incercat sa-i aduc la cunostinta persoanei respective ca noi am asteptat de luni de zile (chiar de ani) sa atragem cunoscatori/iubitori ai gimnasticii pentru a ne face o ideea mai ampla despre acest sport.
Cat despre lobby...pot spune ca am avut intentia de a atrage atentia asupra a ceea ce se intampla in gimnastica ( in afara competitiilor mari: Europene, Mondiale si Olimpiada).
Dar comentariul tau " pai e chestie de lobby" nu mi-a dat senzatia ca facea referire la sport in sine.

Mihaela poti face lobby si pentru copilul tau si nu e un lucru de care trebuie sa te rusinezi . Cred ca felul asta scrupulos de a gandi nu e benefic . Asa se fac lucrurile peste tot in lume . Discuti cu cei care detin parghiile , promovezi , aduci in atentie . Nu exista lucru care sa nu necesite promovare in lume .
Tu ce crezi ca fac antrenori de club cand vorbesc cu cei de la federateie sau cu antrenori de lot . LOBBY ! Crede-ma ca stiu ce zic ...singura obiectie pe care o am este tocmai atitudinea asta vis-a vis de lobby . De ce trebuie sa te explici . Normal ca faci lobby atat timp cat e copilul tau .
Se poate face lobby pentru oricare altul .
Sa vezi tu ce lobby se face pe langa Martha Karoly ca sa ii intre un copil in atentie ...

shobyy71
11th May 2009, 19:29
Oricine poate sa faca lobby pentru cine doreste ,este o forma de promovare,te asteptam si pe tine Silviu cu niste poze

shobyy71
11th May 2009, 19:30
Stie NIAGARA64 ce spune vis-a-vis de lobby

shobyy71
11th May 2009, 19:33
Astept cu nerabdare nationalele ,si comentariilesa vad filmele si pozele

silviu77
11th May 2009, 20:17
www.youtube.com/watch?v=aYQ3HTNhpRg&feature=related

silviu77
11th May 2009, 20:19
va rog sa ma scuzati daca v-am deranjat dar sunt mult mai multe micute care merita sa se vorbeasca despre ele. muncesc enorm de mult si cred ca merita si ele acest lucru

mesteritza
11th May 2009, 20:25
Nu ne-ai deranjat :D te asteptam cu mai multe informatii, clipuri si poze :)

silviu77
11th May 2009, 20:35
mai concret voi ce stiti despre concursul de saptamana viitoare? ca trebuia sa fie saptamana asta 15-17.va rog daca stiti sa-mi spuneti si ma scz ca am fost ironic. ms

niagara64
11th May 2009, 21:30
www.youtube.com/watch?v=aYQ3HTNhpRg&feature=related

Mai Silviu ,mai mult lobby facusi eu in materie de filmulete cauta la mine filmele de la Css2



http://www.youtube.com/watch?v=smTdE6lCwqk si da pe userul meu si ai sa mai gasesti ...

shobyy71
11th May 2009, 22:12
Era normal sa faceti lobyypt CSS2din moment ce fata dv s a antrenat acolo

crisloregym
11th May 2009, 22:49
Cu lobby sau fara, am vazut si eu mesajele de acum doi ani de pe forum in care Miha avea un dialog doar cu Vlad...acum macar putem imbogati tot ceea ce tine de micuti sau micute...iar Miha chiar a fost un om ce ne-a informat mereu despre competitiile de la junioare...intra-devar, despre copiii de la Css 2 ne-a vorbit Niagara...incet-incet o sa avem o privire panoramica, daca vor mai fi forumisti care s ane vorbeasca despre copiii lor si ai altora:)

Mihaela P
13th May 2009, 14:07
Despre Memorialul Sergiu Popa :
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=28600
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=28657
http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2009/05/12/gimnastele-bacauane-s-au-remarcat-la-memorialul-sergiu-popa.html
http://www.sportlocal.ro/detaliu-stire/gimnastele-constnene-pe-podium-la-memorialul-sergiu-popa
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=28628
http://www.sansavranceana.ro/la_zi.html?aid=8065


Concursul a avut loc in ziua de 9 Mai la Focsani.

Tess_AN
13th May 2009, 18:21
va rog sa ma scuzati daca v-am deranjat dar sunt mult mai multe micute care merita sa se vorbeasca despre ele. muncesc enorm de mult si cred ca merita si ele acest lucru
Si de ce nu o faci? Imi place gimnastica, ma pretind sustinator al acestui sport, m-as bucura foarte mult sa citesc cat mai multe vesti despre micutele si micutii gimnasti (ca sunt si baieti ce fac gimnastica!) De ce nu vorbesti despre micutele care muncesc enorm daca merita? De ce vii cu rautati si atacuri la oameni si copii pe care nici nu ii cunosti?

Irina a muncit si ea si merita toate vorbele bune ce s-au scris despre ea si pe deasupra cei ce o cunosc personal pot sa confirme ca e un copil cumnte, cu bun simt, bine crescut si inteligent. Mama Irinei a fost pentru vreme indelungata singura aducatoare de informatii despre gimnastica la nivel de pre-juniori pe vremea cand fetita ei nici nu concura. Si a facut-o atunci si o face acum fara sa denigreze sau sa ironizeze.

Forumul e deschis tuturor, nimeni nu te impiedica sa scrii despre cine doresti fara reactii frustrante precum ai facut-o. Ai "sarit cu gura" la adresa unui copil (care citeste acest forum, adica i te-ai adresat direct). Faptul ca ai facut-o fara sa ai dreptate, indiferent de motivele ce te-au determinat sa scrii, este condamnabil.

Mihaela, multumesc de informatiile despre Focsani. Nu am mai intrat pe forum de mult si voiam de fapt sa vad daca Ramona sau altcineva are info despre concursul de la Deva. Stiti amanunte? Multumesc anticipat.

mesteritza
13th May 2009, 18:35
Ramona a zis ca o sa revina cu informatii cand o sa afle mai multe detalii despre concursul de la Deva, care se numeste DKMT Cup. Va fi la Sala Sporturilor apropae de DN( asta e util pt mine ca sa o gasesc si ma gandesc ca si pt tine) .

Tess_AN
13th May 2009, 18:54
Ramona a zis ca o sa revina cu informatii cand o sa afle mai multe detalii despre concursul de la Deva, care se numeste DKMT Cup. Va fi la Sala Sporturilor apropae de DN( asta e util pt mine ca sa o gasesc si ma gandesc ca si pt tine) .
Multumesc. Revin pe PM.

Ramonica
13th May 2009, 19:23
Ramona a zis ca o sa revina cu informatii cand o sa afle mai multe detalii despre concursul de la Deva, care se numeste DKMT Cup. Va fi la Sala Sporturilor apropae de DN( asta e util pt mine ca sa o gasesc si ma gandesc ca si pt tine) .

Deci concursul va vi pe data de 23 - simbata, intre orele 12:00 si 17:00
vor fi 2 serii de concurs, la prima serie participa gimnaste care concureaza in cadrul acestui concurs DKMT, iar a 2 a serie este deschisa oaspetilor nostri intr-un concurs international
Participarea la Cupa DKMT are o participare mai restrinsa deoarece pot participa gimnaste doar din Arad, Deva Timisoara - national, si gimnaste din Ungaria - Beckeschaba, si Serbia - Novi-Sad international
:ok:

mesteritza
13th May 2009, 19:33
Multumesc Ramona :) Eu o sa fiu acolo sa le vad pe fetitze. Nu stiam ca se face gimnastica si la Arad.

Ramonica
13th May 2009, 19:51
Multumesc Ramona :) Eu o sa fiu acolo sa le vad pe fetitze. Nu stiam ca se face gimnastica si la Arad.

pai din pacate nu se mai face, pt ca au ramas fara sala:(:no::rosu:
dar mai au 1 gimnasta care se pregateste la Deva

ela_diana
13th May 2009, 20:37
Tess nu a spus ceva atat de rau si nici nu a insultat pe nimeni. Suntem umani si suntem predispusi la subiectivism asa ca il intelegem. Hai sa nu fim atat de transanti,poate tonul cu care a spus ce a spus.. dar suntem umani.

silviu77
20th May 2009, 20:10
urez fetelor multa bafta maine si vineri. succes

Css 2 tin-te bine,galeria e cu tine si la bine si la greu noi strigam numele tau css 2 bucuresti

Bafta anda ,bafta roxana ,bafta laura ,bafta luminita

niagara64
20th May 2009, 20:21
Va asteptam si cu filmulete pe youtube ...Bafta si de la noi !

crisloregym
20th May 2009, 20:59
Succes tuturor copiilor care vor concura!!!!!

mikeyy
20th May 2009, 21:00
Succes fetelor! Un concurs cat mai bun!!!:yes:

Tess_AN
20th May 2009, 21:03
Mult succes Laurei si celorlalte fetite ale forumistilor participante la Buzau! Cum zice Niagara, va asteptam cu filmulete, poze comentarii si de ce nu, cu medalii! Dar inainte de toate cu executii bune, fara ratari! Va tinem pumnii stransi!

cineva_cineva
20th May 2009, 22:00
Vreau si eu sa spun ca tin pumnii stransi fetitelor ce vor concura la Buzau zilele viitoare si astept sa aud vesti bune, impresii de la concurs, poate si poze si filmulete, asa sunt eu, astept muuuuulte deodata, dar.. ma bucur ca avem printre noi pe cei care vor fi acolo si speram sa auzim vesti! Haideti, fetele, va dorim un concurs fara ratari tuturor!

cata10
20th May 2009, 22:06
Va rog sa postati un program detaliat ( ziua sau zilele, orele, locul) al concursului!
Va multumesc!

Maxmold
20th May 2009, 22:26
Haide fetelor și fără îndoială succes!

crisloregym
20th May 2009, 23:11
Te bate gandul, Cata?

Miha, merge si Irina la concurs?

silvana peng
21st May 2009, 18:08
Peng Lida Asiana iti tinem pumnii si de data asta la Buzau. Bafta!

Tess_AN
21st May 2009, 18:21
Peng Lida Asiana iti tinem pumnii si de data asta la Buzau. Bafta!
Si noi ii tinem pumnii. E fetita/surioara ta? La ce club e?
Bine ai venit pe forum. Sa ne mai scrii amanunte despre Lidia.

silvana peng
21st May 2009, 18:24
:)salut! bine v-am gasit!
Am gasit intamplator forumul si sunt chiar bucuroasa ca am cu cine vorbi despre micile si marile gimnaste si ca se pot afla rezultate si de la competitiile celor mai mici.
sunt antrenor de gimnastica si imi face placere sa vad ca sunt multi cei care dau atentie si celor incepatori, nu doar celor consacrati. Vad multa lume interesata aici pe forum.Nu pot sa spun decat....Bine v-am gasit! Ne vom conversa de acum inainte.....La buna vedere!/OLE/

Buna ziua!
In calitatea pe care o aveti, imi puteti da ceva detalii legate de cantonamentele celor ce fac gimnastica?

Mihaela P
21st May 2009, 23:32
Despre fetitele de la Constanta :

Gimnastele constănțene țintesc podiumul la Naționalele de la Buzău
Marian BOCAI
Campionatul Național de junioare categoria a IV-a la gimnastică artistică se desfășoară timp de două zile la Buzău, începând de astăzi. Concursul este pe echipe, la individual compus și pe aparate, iar din competiție nu lipsește nici CSS1 - Farul.

La echipe, constănțencele participă cu două formații, una la nivelul doi (10 - 11 ani), formată din Ioana Coman, Anca Vasiluță, Andra Stan, Andreea Ion, Andreea Cașter și Raluca Brutaru, și una la primul nivel (9 - 10 ani), pentru care vor concura Aida Budac, Mălina și Iulia Milea, Laura Tofan, Maria Holbură, Elena Zeadin și Oana Nicolae.

Tot la acest nivel, Teea Milea și Adelina Cenușă, gimnaste pregătite de Clemența Garabet și soții Nicolai (Dana și Remus) evoluează la individual. Garabet o pregătește și pe Vasiluță, restul fetelor fiind antrenate de Mirela Szemerjai, Olga Didilescu, Cătălin Meran, Sorin Bechir și Mădălina Hîrbu, iar coregraf este Filis Șerif.

„Avem obiective înalte la această competiție. La echipe, vrem să ne clasăm pe podium cu ambele formații, după cum țintim medalii și la celelalte secțiuni”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, Mirela Szemerjai.

Sursa: www.cugetliber.ro


Edit: Maine va avea loc concursul la cat. IV, nivelul 1 si o sa-i tin pumnii Cristinei Vrabie (Steaua Bucuresti)!

crisloregym
21st May 2009, 23:47
Catalin Meran a fost cumva antrenor la lotul mare sau la cel de junioare? Ca imi suna prea cunoscut numele...

Multumim pentru vesti, Miha:)

cineva_cineva
22nd May 2009, 08:28
Peng Lida Asiana iti tinem pumnii si de data asta la Buzau. Bafta!

Bun venit pe forum! Asteptam sa ne povestesti despre Asiana mai multe despre concurs. Din cate stiu eu, este legitimata la Deva si imi pare ca este colega cu Laura, nu? Pe Laura ne-au prezentat-o parintii ei acum ceva timp, iar pe Asiana, desi nu am vazut-o data trecuta la Buzau, am remarcat impreuna cu Mihaela si Cata numele ei pe tabelele cu notele. Poate ceilalti au si vazut-o, eu... recunosc ca nu am vazut-o in sala! Asteptam sa ne spui mai multe despre Asiana, cum s-a descurcat si la acest concurs. Ca talentata este!
Abia astept sa ne povestiti mai multe despre toate fetitele care sunt in concurs acum, ca am vauzt ca sunt ceva parinti pe aici... Si... si eu ii tin pumnii si Cristinei Vrabie, e una din putinele fetite care sunt azi in concurs si pe care le stiu cat de cat, Cristina a fost o scumpica la Buzau, desi nu am vazut-o in concurs, m-a impresionat cat suflet punea ea si celelalte fetite mai mici pentru colegele lor mai mari care erau in concurs. Haideti, fetele,pentru toate, am o urare: tare si azi!

silvana peng
22nd May 2009, 11:29
Si de aceasta data Cetate Deva a luat locul 2.

silvana peng
22nd May 2009, 11:33
Asiana are 9 ani, e legitimata la Deva, si sper din tot sufletul efortul pe care-l depune sa-i fie incununat de succese bine meritate. O felicit pentru vointa, ambitie, dragostea pe care o afiseaza fata de acest sport.

silvana peng
22nd May 2009, 11:40
Si noi ii tinem pumnii. E fetita/surioara ta? La ce club e?
Bine ai venit pe forum. Sa ne mai scrii amanunte despre Lidia.

Este fetita mea, e mixtura intre roman si chinez, face ce face din placere si sper sa o vad ajunsa acolo unde isi doreste.

mikeyy
22nd May 2009, 11:45
Mult succes lui Asiana!!!!:yes:
Daca aveti filmulete cu ea...ne-ar face placere sa le vedem si sa o cunoastem! :)

Mihaela P
22nd May 2009, 12:00
Cristina Vrabie a luat 5 medalii de aur, adica la tot.
Felicitari, Cristina!

mikeyy
22nd May 2009, 12:46
Cristina Vrabie a luat 5 medalii de aur, adica la tot.
Felicitari, Cristina!

Wow...super! Felicitari Cristinei!!
Ce rezultat!!!!:no1

Multumim Miha de info!

silvana peng
22nd May 2009, 12:48
As dori sa stam putin de vorba daca imi ingaduiti

anna.09
22nd May 2009, 12:56
Off :confused:...nu inteleg deloc cum e cu junioarele...pe cate categorii sunt, dc sunt in functie de varsta sau de performante, sau ambele?...
Ce se intampla acum la Buzau are legatura cu ce s-a intamplat luna trecuta? Sau sunt alte categorii?
Scuzati-mi ignoranta...sunt convinsa ca s-au mai discutat lucrurile astea...dar nu reusesc sa ma lamuresc..si as vrea..pentru ca si pe mine ma intereseaza sa aflu cum se nasc marile campioane...
Multumesc mult.

Mihaela P
22nd May 2009, 13:42
Luna trecuta au fost Campionatele Scolare, la care au participat toate CSS-urile, Liceele Sportive...
Acum sunt Campionatele Nationale ale copiilor (cat IV sau Mica Gimnasta). Paricipa toate cluburile din tara, fie ele CSS-uri, Cluburi Municipale, Licee Sportive sau mai stiu eu ce.
Categoria a IV-a este impartita in 2 nivele , nu neaparat in functie de varsta , ci de cerinte. La nivelul 1 sunt cerinte mai putine decat la nivelul 2. Cred ca fiecare antrenor alege unde sa-si inscrie sportiva. In mod normal in primul nivel paricipa fetele cele mai mici si in nivelul 2 participa cele aflate al doilea an in categorie (insa nu este obligatoriu dupa cate am observat pe listele cu rezultate).
Fetele din celelalte categorii (cat.III, II si I) sunt considerate junioare si Nationalele Junioarelor se vor desfasura in Iunie.

myrab3la_19
22nd May 2009, 14:14
Este fetita mea, e mixtura intre roman si chinez, face ce face din placere si sper sa o vad ajunsa acolo unde isi doreste.

Sa-ti traiasca si sa ajunga acolo unde isi doreste.Fericita combinatie (chinez-roman) pentru gimnastica,sa speram ca-i plac paralelele :)

anna.09
22nd May 2009, 14:17
Luna trecuta au fost Campionatele Scolare, la care au participat toate CSS-urile, Liceele Sportive...
Acum sunt Campionatele Nationale ale copiilor (cat IV sau Mica Gimnasta). Paricipa toate cluburile din tara, fie ele CSS-uri, Cluburi Municipale, Licee Sportive sau mai stiu eu ce.
Categoria a IV-a este impartita in 2 nivele , nu neaparat in functie de varsta , ci de cerinte. La nivelul 1 sunt cerinte mai putine decat la nivelul 2. Cred ca fiecare antrenor alege unde sa-si inscrie sportiva. In mod normal in primul nivel paricipa fetele cele mai mici si in nivelul 2 participa cele aflate al doilea an in categorie (insa nu este obligatoriu dupa cate am observat pe listele cu rezultate).
Fetele din celelalte categorii (cat.III, II si I) sunt considerate junioare si Nationalele Junioarelor se vor desfasura in Iunie.

Multumesc!
S-a facut ceva lumina si la mine!
O singura intrebare: campionatele scolare au fost inclusiv pentru cele 3 categorii de junioare sau doar pt "micile gimnaste"?

anna.09
22nd May 2009, 14:18
Sa-ti traiasca si sa ajunga acolo unde isi doreste.Fericita combinatie (chinez-roman) pentru gimnastica,sa speram ca-i plac paralelele :)

Asta ma gandeam si eu...fericita combinatie!

Mihaela P
22nd May 2009, 14:20
O singura intrebare: campionatele scolare au fost inclusiv pentru cele 3 categorii de junioare sau doar pt "micile gimnaste"?


Da, au fost prezente toate categoriile : I-IV.

miafangina
22nd May 2009, 14:42
Cristina Vrabie a luat 5 medalii de aur, adica la tot.
Felicitari, Cristina!

Bravo,ma bucur!
/OLE/
Felicitari,asta da rezultat!

AuriB
22nd May 2009, 15:33
Cristina Vrabie a luat 5 medalii de aur, adica la tot.
Felicitari, Cristina!

Bravo si felicitari Cristinei!!!:ok:si felicitari tuturor celor care au participat la acest concurs si au reusit sa obtina rezultate bune.
Multumim frumos Mihaela.:)

shobyy71
22nd May 2009, 22:40
Felicitari fetelor de la CSS2 Bucuresti, mari multumiri antrenorilor ,capul sus Roxana,Laura,,Luminita,felicitari ANDA,ASTEPT SA VAD FILMULETE CU TOATE FETELE DE LA CONCURS.FELICITARI CRISTINEI VRABIE DE LA STEAUA,BUN CONCURS.

silviu77
23rd May 2009, 15:40
Felicitari cristina. Ai fost extraordinara,dar nici fetele noastre nu sunt de sarit ca te-au urmat.

niagara64
23rd May 2009, 15:43
Bine ,bine ....dar filme? nimicutza ?

mikeyy
23rd May 2009, 16:56
Are cineva rezultatele complete...inclusiv notele obtinute?

ioanavol
23rd May 2009, 18:29
Asiana are 9 ani, e legitimata la Deva, si sper din tot sufletul efortul pe care-l depune sa-i fie incununat de succese bine meritate. O felicit pentru vointa, ambitie, dragostea pe care o afiseaza fata de acest sport.

Mult succes Asianei:) Si bun venit mamicii ei pe forum!

Felicitari Cristinei!!

Eu din pacate nu le cunosc pe niciuna dintre fetite pentru ca nu pot veni la campionatele junioarelor dar sper din toata inima sa ajung sa le vad la Nationalele senioarelor cand va fi vremea:ok:

silviu77
23rd May 2009, 20:36
eu am filmuletele si cu css 2 si cu cristina si cu asiana dar nu stiu cum sa le despart ca sunt filmate una dupa alta,arata mai mult a film dar am sa ma interesez cum sa procedez si am sa le postez

miafangina
23rd May 2009, 20:42
eu am filmuletele si cu css 2 si cu cristina si cu asiana dar nu stiu cum sa le despart ca sunt filmate una dupa alta,arata mai mult a film dar am sa ma interesez cum sa procedez si am sa le postez

Multumesc frumos de pe-acuma,chiar vreau sa le vad si sa le cunosc,ma bucur ca ai filmat.
Felicitari tuturor fetitelor,antrenorilor si parintilor!
/OLE/:floricica::floricica::floricica:

shagya
23rd May 2009, 21:19
any results of the Campionatul Juniorilor categoria IV in Buzau`? :thinkso:
please in english :great:

mikeyy
23rd May 2009, 21:57
any results of the Campionatul Juniorilor categoria IV in Buzau`? :thinkso:
please in english :great:

We don`t have the results yet.
All that we know is that Cristina Vrabie won all the gold medals (AA, VT, UB, BB and FX) at her category.

shagya
23rd May 2009, 22:35
thank you
it is sad i donŽt understand your language...but she sounds so beautiful :-)

mikeyy
23rd May 2009, 22:39
thank you
it is sad i donŽt understand your language...but she sounds so beautiful :-)

I will translate the results when we will find them. :ok:
I like your language too (german)...it`s my favourite! :)

ioanavol
24th May 2009, 09:24
I like your language too (german)...it`s my favourite! :)


when you study it since childhood...:D

titus64
24th May 2009, 23:42
buna,
Ma reintorc pe forum dupa Buzau.A fost foarte frumos.Focsaniul a luat primul loc la o diferenta 0,075 de Deva.Locul 3 Constanta.

crisloregym
24th May 2009, 23:59
Felicitari pentru Focsani (mai ales ca sunt moldovence fetele:D); insa felicitari si pentru celelalte echipe!!!!!!!

Titus, poti sa ne mai povestesti cam cum a fost la Buzau?

titus64
24th May 2009, 23:59
Campioana Nationala la individual compus la cat. 4 nivelul 2 este Madalina Blendea de la Cetate Deva.Madalina a mai luat aurul la paralel la barna si argint la sol.

titus64
25th May 2009, 00:12
Asiana a facut parte din echipa Devei ea find la niv.1 asa ca toate cele 5 au concurat joi niv.2 iar Asiana vineri.Lucru ce le-a dat batai de cap celor de la Focsani.La paralel si la barna Asiana a fost dupa parerea mea incorect notata.Dar atunci nu mai era Focsaniul pe locul 1.

titus64
25th May 2009, 00:15
am sa revin si cu filme.

crisloregym
25th May 2009, 00:21
multumim, Titus....de abia astept sa vad si cateva filmulete

|Felicitari, Asiana!!!!!! Mai ales ca de acum este si ea una de-a noastra, prin adoptie!!!!

Si felicitari si Madalinei, si tuturor fetitelor!!!

Tess_AN
25th May 2009, 02:02
Multumesc de stirile de la CN Cat.IV. Asteptam filmulete si alte comentarii. Felicitari Asianei. Laura ce a facut? Bravo Cristinei. Zbor frumos! Sa fie la fel de inalt si la alte competitii si la fel ca Irina sa va faceti casa-cuib pe podium! (Mihaela a fost cea care a inceput, eu doar am continuat analogia zoo).

Am fost la Deva sambata. M-am intalnit cu Ramona si Mesteritza. Am facut poze, din pacate pe moment nu pot sa le scot de pe card-ul din aparat - lipsa hardware - vina mea. Cand voi reusi le aveti si voi. Mesteritza a filmat si facut poze. Ramona a fost arbitra la sol. A fost o experienta inedita si placuta. Ramona m-a ajutat sa fac poze la rezultate asa ca le avem. Multumesc Ramona.

Tess_AN
25th May 2009, 02:59
Prin bunavointa Doamnei Voichita Tebies - Presedinta Asociatiei Judetene de Gimnastica Hunedoara am intrat in posesia unei copii a rezultatelor finale ale Cupei DCMT desfasurate sub patronajul Ginei Gogean, la Deva in 23 mai 2009. Multumiri d-nei Tebies. Voi reveni cu o relatare mai detaliata intr-un post viitor, acum vreau sa copiez aici rezultatele:

Echipe:
1. Rou -Cetate Deva -Emanuela Ghiciuc/Maria Balea/Diana Rusu
2. Slo - Siska Ljubljana - Tajana Holeczek/Kaja Mljac/Ivana Kamnikar
3. Pol - Iskra Zabrze - Klaudia Dec/Viktoria Warmuzinska/Marta Gintrowska
4. Aut - WFT Wien - Sarah Zimmer/Lena Klaban/Nicole Vitteri
5. Srb - SDV Novi Sad - Aleksandra Rajcic/Alisya Kocic/Tamara Mrdjenovic
6. Fra - LMJSM La Madlene - Ophelie Cordule/Varlez Servan

Individual Compus: Sarituri-Paralele-Barna-Sol-Total
1. Maria Balea - 13.200-10.700-13.250-13.200-50.350
2. Diana Rusu - 13.800-9.400-13.500-13.250-49.950
3. Ivana Kamnikar -12.550-10.200-13.150-12.850-48.750
4. Emanuela Ghiciuc - 12.100-10.400-13.200-12.750-48.450
5. Tamara Mrdjenovic - 13.300-10.650-12.450-11.900-48.300
6. Nicole Vitteri -Aut
7. Sara King -Slo
8. Henrieta Csomos -Rou
9. Tajana Holeczek -Slo
10. Viktoria Warmuzinska - Pol
11. Alexandra Marcu - Rou
12. Kaja Mljac -Slo
13. Lena Klaban - Aut
14. Caroline Kittinger -Aut
15. Klaudia Dec - Pol
16. Marta Gintrowska- Pol
17. Ophelie Cordule -Fra
18. Varlez Servan -Fra
19. Maja Pisarevic -Srb
20. Michaela Eidenberger -Aut
21. Aleksandra Rajcic -Srb
22. Jelena Jotic -Srb
23. Alisa Kocic - Srb
24. Jovana Jovancecic -Srb
25. Sarah Zimmer - Aut

ioanavol
25th May 2009, 09:31
Multumesc mult tuturor pentru vestile despre junioare!!

Tess, super c-ai ajuns la Deva si ai reusit sa te intalnesti cu Ramona si mesteritza:) ce-as vrea si eu sa ajung o data...
De-abia astept sa revii cu detalii, poze etc:)

cineva_cineva
25th May 2009, 09:47
Multumim, Tess, pentru efortul depus azi-noapte ca sa ne scrii rezultatele! Asteptam cumintei si poze, filmulete, dar... cand ajungi inapoi in Canada, din cate am inteles!

mikeyy
25th May 2009, 10:55
Multuuuuumim pt rezultate Tess!
Ma bucur mult ca si tu si Mesteritza ati ajuns pana la urma la Deva :ok:
Abia astept sa ne povestiti cum a fost!!!!!

Maxmold
25th May 2009, 13:14
Mulțumesc foarte mult Tess pentru informația despre junioare! Mersi tuturor!
Dumneata și sigur Ramona și Mihaela faceți munca în comun mare.

Cata_RB
25th May 2009, 13:47
Mersi si eu pentru rezultate! :D

Un articol mititel, cred ca ne-a mai anuntat cineva pe forum despre competitia asta: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/haidu-racea-si-trenca-merg-la-lugano-4446831 Sper ca l-am pus bine aici, ar fi mers si la Diverse :P

Tess_AN
25th May 2009, 14:17
La Deva au participat mai multe fetite. Nu mi-am dat seama bine daca in afara de concurs, dar mai am o lista - nu e clasament - nu sunt in ordinea notelor, nu stiu exact de ce, in capul listei scrie "HC":

Georgiana Stanculescu - Rou - Deva: 12.250-10.000-10.800-11.000-44.050
Tyasa Kysselef -Slo - Ljubljana: 13.750-11.550-13.950-12.750-52.000
Stefania Stanila - Rou - Deva: 13.150-11.150-12.200-12.050-48.550
Anamaria Ocolisan - Rou - Deva: 13.400-11.150-12.550-11.350-48.450
Ophelie Wazenburg -Fra-La Madlene: 12.750-12.000-11.600-46.050
Vasilica Filipescu -Rou -Deva: 12.000-10.600-11.400-11.550-45.550
Andreea Munteanu -Rou-Deva: 12.950-10.600-10.650-11.000-45.200
Miriam Aribasoiu -Rou-Deva: 12.350-9.050-12.100-11.200-44.700
Madalina Rotariu -Rou-Deva: 12.650-9.350-0.000-11.150-33.150

Cea mai mare nota D (dificultate)/E(executie) per total DCMT si HC:
Sarituri:
D: 4.40 Rusu si Dec (daca nu socotim 5.00 la Kysselef)
E: 9.400 Diana Rusu
Paralele:
D: 4.5 Ophelie Wazenburg urmata de Tyasa Kysselef si Ivana Kamnikar cu 4.2
E: 9.350- Ocolisan, 9.150-Stanila,8.950-Tamara Mrdjenovic
Barna:
D: 5.1- Ivana Kamnikar, 5.0-Balea/Rusu/Ghiciuc/Kysselef
E: 9.150-Ocolisan, 8.950-Kysselef, 8.750-Gintrowska/Kittinger, 8.550-Mljac, 8.500-Rusu/Holekzec
Sol:
D: 5.0-Diana Rusu, 4.9-Kamnikar, 4.8-Balea/Kysselef
E: 8.450-Ghiciuc/Holeczek/Marcu, 8.400-Balea/Aribasoiu

Tess_AN
25th May 2009, 14:38
Maria Balea, Diana Rusu si Emanuela Ghiciuc au fost intr-adevar la inaltime. Maria a avut un paralel frumos, solul Emanuelei o sa-l vedeti ca l-a filmat Mihaela. Mi-a parut rau de ratarile (doua caderi de pe aparat +) Dianei Rusu la paralele care impreuna cu Maria mi s-au parut foarte promitatoare.

Am remarcat-o, de fapt am indragit-o din prima pe micuta (la propriu si la figurat) Tamara Mrdjenovic. Am poze cu ea si o vedeti. A fost cea mai tanara concurenta si mi s-a parut ca executiile ei (dificultate si executie) denota un mare talent. Poate de unde a si fost in serie cu gimnaste mult mai mari decat ea care ratau si asa exercitiile Tamarei ieseau si mai mult in evidenta. Mogarleata, la sarituri a avut un elan de juma de pista si a facut saritura din 4.0 luand 9.3 la executie (13.300). S-ar fi clasat pe locul doi in spatele Dianei Rusu (13.800) la sarituri in DCMT CUP clasament pe aparate. A doua nota (10.650) a avut-o Tamara si la paralele dupa 10.700 al Mariei Balea, Nicole Vitteri si Sara King. Repet in clasamentul DCMT pentru ca la HC eu fost 4 note peste 11. dar fetele pareau clar mai mari ca si varsta.

mesteritza
25th May 2009, 15:55
Am vazut ca Tess v-a pus la curent cu ce s-a intamplat la Deva. Pt mine a fost primul concurs care l-am vazut live, la fata locului :D si am fost super incantata de ce am vazut acolo. Ca si pe Tess si pe mine m-a impresionat dintre gimnastele straine Tamara care era o dulcica si desi eu le urmaream cu precadere pe fetitele noastre ea a reusit sa-mi atraga atentia la fiecare aparat la care a evoluat. O alta gimnasta care mi-a placut din cele straine a fost o fetita din Slovenia, Sara King o dragutica de fata. Filmulete nu am nici eu prea multe pt ca aparatul meu foto nu are memorie asa de mare :D Am filmat solul si barna la fetitele de la Deva.
In prima serie au fost 7 gimnaste de la Deva. Acestea erau mai micute si oricat m-am chinuit nu le-am inteles numele de la crainicul salii doar de la fetitele din jur mai mai aflat la unele prenumele sau porecla :) In cea de a doua serie au fost Diana Rusu, Maria Balea, Emanuela Ghiciuc si individual Henrieta Csomos si Alexandra Marcu. De Diana mi-a placut foarte mult din pacate paralele au fost o problema pt ea.. adica pt aproape toate fetele de la Deva din cea de a doua serie. Prima a ratat Emanuela si dupa cred ca restul au lucrat cu frica. Diana a fost foarte suparata pt asta. Dupa concurs am vorbit cu ea si inca era cu lacrimi in ochi desi castigase cu echipa si luase argint la individual, ea stie ca poate mai mult. De Maria ce sa spun..o scumpica de fata foarte ambitioasa :D

O parte din filmulete le-am pus pe youtube pt restul mai trb sa aveti un pic de rabdare :D Calitatea sa o scuzati ... o sa vedeti ca unele sunt mai tremurate ca ma uitam si la alte aparate si nu am experienta la asta. Linkurile cu filmuletele puse pana acum:

http://www.youtube.com/watch?v=6n8tMr6k-eg&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=3L4UR4wncjY&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=hneuISwFpHY&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=4I_TcJYb3nw&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=thgPgXhC1Mg&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=E-AuHtVKk1w&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=8cO-bmoWjo4&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=P70BLQVu_oc&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=NLYJTBHX5Ak&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=4f2XvBjoJTo&feature=channel_page