PDA

View Full Version : Driving Range



Radoo
29th March 2009, 02:12
Am descoperit de curand o zona din Parcul Nicolae Romanecu din Craiova care cred ca s-ar preta perfect pt un driving range. Terenul este pefect plan, are latime de aproximativ 150 m si lungime de aproximativ 400 m. Terenul nu este folosit pt nimic, ma gandesc ca poate Primaria Craiova, in baza unui proiect bine pus la punct ar putea concesiona pe cativa zeci de ani acel teren. Nu sunt inca sigur ce impact va avea asupra po****tiei. Consider ca poate atragerea in proiect unor unor personalitati locale care joaca golf ( de ex Mugur Mihaescu -"Garcea" de la Vacanta Mare) ar putea influenta si schimba atitudinea oamenilor referitoare la golf. Damn....imi mai gasii ceva la care sa visez...ar fii super.....:yes:
Are cineva idee cat ar trebuii investit pt un driving range ?

Dorin
29th March 2009, 12:18
Pare destul de mare , incearca sa faci si un green de antrenament cu mai multe gauri, o groapa de nisip si un green mai simplu sa poti sa faci chip pe el. Asta in prima suta de metrii ca apoi ajunge cu 300 m lungime, ca nimeni nu da mai mult!Si oricum poti pune un gard la sfarsit.
D:yeah:

Sorin Blaj
29th March 2009, 14:10
Sper sa reusesti sa-i convingi. Buna idee! :ok:

Tavi24
31st March 2009, 12:24
Pe de o parte… ar fi bine sa amenajeze cineva acel teren, depinde unde se afla el si ce schimbari vor suferi zonele publice ale parcului.
Anii trecuti ma antrenam in parcul Romanescu, la hipodrom si pe fisia de acces la acesta. Iarba era taiata periodic (prin lucrarile de intretinere) chiar si pe drumul de acces, eu putind exersa gratuit (lovituri cu SW…9I).
Atasez o imagine a locului:

http://img403.imageshack.us/img403/5899/dsc1492modforum.th.jpg (http://img403.imageshack.us/my.php?image=dsc1492modforum.jpg)
Presupun ca zona (aproximativ rotunda) din jumatatea superioara a imaginii, este cea de de interes pt. un posibil driving range. Tot in interiorul aceleiasi zone (partea inferioara) se afla hipodromul.

Se mai pune problema infrastructurii. Mie nu mi-ar conveni sa traga baietii ("afaceristii" astia care sint cu exploatarea si incasarea) vreo parcare in portiunea pe unde ma antrenam, si nici sa misune masinile prin parc (mi se pare ca e interzis, chiar daca se mai gasesc smecheri, doar legea e pt. prosti), ca doar niste burtosi nu-s instare sa mearga pe jos pina la teren. Sigur ca as putea merge pe un posibil driving range amenajat, insa depinde de taxe (pentru astia ca mine cu posibilitati materiale reduse).

Radoo
31st March 2009, 19:22
Pe de o parte… ar fi bine sa amenajeze cineva acel teren, depinde unde se afla el si ce schimbari vor suferi zonele publice ale parcului.
Anii trecuti ma antrenam in parcul Romanescu, la hipodrom si pe fisia de acces la acesta. Iarba era taiata periodic (prin lucrarile de intretinere) chiar si pe drumul de acces, eu putind exersa gratuit (lovituri cu SW…9I).
Atasez o imagine a locului:

http://img403.imageshack.us/img403/5899/dsc1492modforum.th.jpg (http://img403.imageshack.us/my.php?image=dsc1492modforum.jpg)
Presupun ca zona (aproximativ rotunda) din jumatatea superioara a imaginii, este cea de de interes pt. un posibil driving range. Tot in interiorul aceleiasi zone (partea inferioara) se afla hipodromul.

Se mai pune problema infrastructurii. Mie nu mi-ar conveni sa traga baietii ("afaceristii" astia care sint cu exploatarea si incasarea) vreo parcare in portiunea pe unde ma antrenam, si nici sa misune masinile prin parc (mi se pare ca e interzis, chiar daca se mai gasesc smecheri, doar legea e pt. prosti), ca doar niste burtosi nu-s instare sa mearga pe jos pina la teren. Sigur ca as putea merge pe un posibil driving range amenajat, insa depinde de taxe (pentru astia ca mine cu posibilitati materiale reduse).

Corect, la acea zona faceam referire. Am marcat in poza cu verde exact bucata la care eu ma gandeam. In partea cu galben am vazut ca se fac sauau inceput ceva lucari care au ramas asa. Cat despre acces acesta se poate face de pe laga stadionul Extensiv pana la hipodrom sau prin partea de est a zonei. Eu personal prefer sa las masina la intrare si sa fac o plimbare in aer curat prin parc.

Eram f curios cat ar trebuii investit pt a face un driving range. Sunt insa cam sceptic in ceea ce priveste deschiderea oamenilor din zona catre golf. Ideal ar fii sa fie facut de catre Primarie, si sa existe o taxa modica, dar ma indoiesc ca va realiza.

P.S : Acum te mai antrenezi in parc? Sau mai stii alte locuri bune de lovit mingi?

http://img144.imageshack.us/img144/5899/dsc1492modforum.jpg
O seara buna,

Tavi24
1st April 2009, 10:10
Cat despre acces acesta se poate face de pe laga stadionul Extensiv pana la hipodrom sau prin partea de est a zonei.
Nu cunosc zona, dar intr-adevar exista niste drumuri (asa cum or fi ele) pe care s-ar putea face accesul, ocolind parcul.


Eram f curios cat ar trebuii investit pt a face un driving range. Sunt insa cam sceptic in ceea ce priveste deschiderea oamenilor din zona catre golf. Ideal ar fii sa fie facut de catre Primarie, si sa existe o taxa modica, dar ma indoiesc ca va realiza.
Nu am idee cam la ce valoare ar fi cheltuielile. In primul rind, pt. a putea lovi mingi si a nu le pierde, ar trebui curatat terenul de buruieni, scaieti, vegetatie de genul asta. Modalitati or fi mai multe.

Pe urma ar trebui semanata iarba (daca nu cumva exista substrat, "insemintare naturala"). In orice caz, daca exista sau s-ar semana iarba, lucrari de intretinere a ei nu vor fi prea multe (se vede cum creste si se mentine prin alte parti). In cazul driving range-ului exigentele calitative ale gazonului sint cele mai mici. Irigatia naturala (ploaia) e suficienta, mai trebuie tunsa periodic (in functie de viteza ei de crestere influentata de conditiile mediului).
Ar fi necesari si niste stilpi (macar) care sa delimiteze aria respectiva. Daca vin oameni (tocmai acolo) sa stea la soare sau cu gratarelu', e greu sa-i dai la oparte.

Ar fi foarte bine daca primaria ar face ceva, implicindu-se in sensul asta. Daca in schimb, un afacerist ar prelua actiunea, prevad multe efecte negative asupra zonei vestice a terenului (ca din parc atrage clienti), o sa apara baruri la intrare (cu implicatiile aferente), inclusiv drumuri betonate si parcare in zona hipodromului. Ar trebui sa i se impuna intrare din est (unde ai facut sageata rosie).



P.S : Acum te mai antrenezi in parc? Sau mai stii alte locuri bune de lovit mingi?
In ultimul an nu prea am avut timp, dar tot in parc o sa ma mai antrenez (la swing-urile de distanta). Am inceput sa joc doar de placere, dupa care m-am gindit la posibilitatea de a evolua. Am jucat la Breaza o runda pt. inscriere si obtinerea cardului cu handicapul. Dar la noi… nici macar in competitiile de amatori nu poti juca daca nu ai platit din greu sa fii membru cu drepturi depline (competitiile sint sponsorizate). Poti sa te antrenezi cit mai serios, insa o sa constati ca nu ai continuitate (doar cu multi bani).

La Podari mai era un loc (pt. crose scurte/ medii). Daca urci dealul acela sa lovesti la vale, senzatia va fi deosebita.