PDA

View Full Version : Alegeri in PNL



Sorin Blaj
18th March 2009, 09:54
Au mai ramas doar cateva zile pana la Congresul Extraordinar al PNL (20-21 martie), cand se va alege si conducerea acestei formatiuni politice.

Cu toate ca PNL a obtinut la ultimele alegeri parlamentare un scor foarte bun, fostul premier si actualul presedinte al partidului, Calin Popescu Tariceanu, este contestat si are o opozitie puternica.

Viitoarea structură de conducere a PNL va avea un președinte, un prim-vicepreședinte cu atribuții "nu foarte largi" și 29 de membri în Biroul Politic Central, dintre care 14 vicepreședinți.

Fostul premier a precizat că, cel mai probabil, alegerile președintelui și prim-vicepreședintelui partidului vor fi vineri, iar Biroul Politic va fi ales sâmbătă. Congresul Extraordinar al PNL se va desfășura pe parcursul a două zile, 20 și 21 martie.

Principalul contracandidat la functia de presedinte al PNL este actualul vicepresedinte Crin Antonescu.

Va invit sa va exprimati opiniile cu privire la aceste alegeri si sa votati candidatul care are cele mai mari sanse sa fie ales presedintele PNL.

rob_din
18th March 2009, 09:56
Va fi ales Tariceanu, el reprezinta cel mai bine grupurile de interese din PNL, se va vota "la siguranta". Antonescu e prea imprevizibil

resita
18th March 2009, 10:13
parerea mea este ca Antonescu va castiga

apropo, cine stie nr. exact a delegatilor care se prezinta la vot?

rob_din
18th March 2009, 10:15
Avem mebrii PNL pe forum sa ne spuna?

Sorin Blaj
18th March 2009, 10:17
Se vorbeste ba de 1.200: http://stiri.acasa.ro/articole/politic/Tariceanu-si-Antonescu-numara-delegatii-de-la-Congresul-PNL, ba de 1.500: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/841396/Fenechiu-face-jocurile-pentru-congresul-PNL/

resita
18th March 2009, 10:20
eu am auzit de peste 1.400, de aceea am intrebat.

sunt curios daca ei stiu exact cati trebuie sa fie :happy:happy:happy

rob_din
18th March 2009, 10:23
Va castiga clar Tariceanu, Antonescu va iesi umilit

Elphax
18th March 2009, 10:28
nu mai iese Tariceanu, a facut niste magarii si incet-incet filialele trec de partea lui Antonescu - asa, ar fi un candidat cat de cat OK si pentru prezidentiale, cu sanse mai bune

Sorin Blaj
18th March 2009, 10:29
Din ce a aparut in presa locala, in Timis exista foarte multe nemultumiri la adresa lui Tariceanu.

Bancaru
18th March 2009, 10:30
Desi simpatizez nu sunt mebru PNL. Sunt organizatii cate judete sunt, dar nu cred ca fiecare organizatie are acelasi numar de delegati. De aici si socoteala gresita a lui Antonescu. Orice s-ar intampla, oricine ar iesi probabil ca cealalta parte va fi nemultumita atat de tare incat unii se vor desprinde via PSD.
In opinia mea cel mai bun lucru ar fi sa ramana Tariceanu presedinte PNL iar Antonescu sa fie nominalizat pentru Cotroceni. Tariceanu nu are nesimtirea necesara sa il bata pe Basescu. Si nu are electoratul de partea lui. Un fost premier nu mai e o persoana po****ra. Singurul care a reusit asta e Stolojan, dar in jurul lui s-au tesut tot soiul de legende. Ceva notabil omul nu a facut.

Sorin Blaj
18th March 2009, 10:43
Decat sa-i duca la guvernare.

Elphax
18th March 2009, 10:47
numarul de delegati depinde de rezultatele la alegeri ;)

Bancaru
18th March 2009, 10:51
Decat sa-i duca la guvernare.

Ma refeream ca prim ministru. Nu cred ca el i-a dus la guvernare. Nu neg ca partidul a crescut in vremea lui, dar sa nu uitam ca Tariceanu ca presedinte a obtinut cel mai bun procentaj pentru PNL de dupa 1989 (vorba vine).
Daca dispare Tariceanu cred ca dispare si ultimul om care mai are ceva din stofa liberalilor de demult. Antonescu e basescian, de-al nost'.

Bumbescu
18th March 2009, 11:51
Ma refeream ca prim ministru. Nu cred ca el i-a dus la guvernare. Nu neg ca partidul a crescut in vremea lui, dar sa nu uitam ca Tariceanu ca presedinte a obtinut cel mai bun procentaj pentru PNL de dupa 1989 (vorba vine).
Daca dispare Tariceanu cred ca dispare si ultimul om care mai are ceva din stofa liberalilor de demult. Antonescu e basescian, de-al nost'.

:happy:happy, declaratia zilei...
Liberalii aia de demult, pe langa alte multe calitati, macar vorbeau corect limba romana. Tariceanu e incapabil sa rosteasca vreodata "pe care", intrand in aceeasi categorie cu Borcea sau Turcu.....jalnic pt un prim ministru.....
Sau poate ca omul s-a referit la vreo stofa mancata de molii, mostenita de la "onorabilul" sau tata adoptiv Amedeo Lazarescu.....

Daca si playboy-ul asta decrepit, fost ginere de ambasador ceausist, un carierist de profesie, a ajuns urmasul "marilor liberali" inseamna ca am ajuns f rau ca tara....

Antonescu e mult peste el, din toate punctele de vedere, dar peste Traiceanu nici nu cred ca e prea greu sa fii.

miril
18th March 2009, 12:39
Tariceanu, indiferent ce spun unii, a facut o figura mai mult decat onorabila, de pe post PM al unui guvern minoritar, la bombaradamentele zilnice ale marinarului si a adus PNL-ul la aproape 20%, caci asta-i facitul. Restul sunt pareri ca sa ma exprim eufemistic. Si eu cred ca ar fi bine ca Tariceanu sa ramana presedinte si Antonescu sa candideze la alegerile prezidentiale. Dar nu cred ca va fi asa.

Nightwish
18th March 2009, 12:41
Cred si sper ca va castiga Antonescu.

rob_din
18th March 2009, 12:42
A facut o figura onorabila, pacat ca a nenorocit economia tarii

miril
18th March 2009, 12:48
Pe ce te bazezi, pe propaganda PD-L-PSD? Toata lumea vehiculeaza nenorocirile facute de PNL dar nu vede ca problema este ce facem acum si cum gestionam criza, restul sunt speculatii si, mai ales, mani****ri. Asta-i problema la noi si nu numai in sfera politicului, uitam de barna si vorbim cu entuziasm nedisimulat de capra vecinului. Sa revin on topic, probabil ca Antonescu va castiga. Consider ca nu era vremea de certuri dar cum vorbim de politiceni romani, toti sunt o apa si un pamant. Totusi, este o disputa mai transparenta in PNL, prin comparatie, cu alte partide.

J.Bond
18th March 2009, 13:07
Ma refeream ca prim ministru. Nu cred ca el i-a dus la guvernare. Nu neg ca partidul a crescut in vremea lui, dar sa nu uitam ca Tariceanu ca presedinte a obtinut cel mai bun procentaj pentru PNL de dupa 1989 (vorba vine).
Daca dispare Tariceanu cred ca dispare si ultimul om care mai are ceva din stofa liberalilor de demult. Antonescu e basescian, de-al nost'.

:happy:happy, declaratia zilei...
Liberalii aia de demult, pe langa alte multe calitati, macar vorbeau corect limba romana. Tariceanu e incapabil sa rosteasca vreodata "pe care", intrand in aceeasi categorie cu Borcea sau Turcu.....jalnic pt un prim ministru.....
Sau poate ca omul s-a referit la vreo stofa mancata de molii, mostenita de la "onorabilul" sau tata adoptiv Amedeo Lazarescu.....

Daca si playboy-ul asta decrepit, fost ginere de ambasador ceausist, un carierist de profesie, a ajuns urmasul "marilor liberali" inseamna ca am ajuns f rau ca tara....

Antonescu e mult peste el, din toate punctele de vedere, dar peste Traiceanu nici nu cred ca e prea greu sa fii.

Bumbescu, stiai doar ca Taricelu e prietenul Bancarului. Doar nu te asteptai sa ne zica altceva.:)

Indiferent cine ar castiga aici, stim cu totii ca ambii sunt decat 2 marionate la indemana mafiotului Patrice si nici unul nu are sanse la Prezidentiale.;)

rob_din
18th March 2009, 13:13
Pe ce te bazezi, pe propaganda PD-L-PSD? Toata lumea vehiculeaza nenorocirile facute de PNL dar nu vede ca problema este ce facem acum si cum gestionam criza, restul sunt speculatii si, mai ales, mani****ri. Asta-i problema la noi si nu numai in sfera politicului, uitam de barna si vorbim cu entuziasm nedisimulat de capra vecinului. Sa revin on topic, probabil ca Antonescu va castiga. Consider ca nu era vremea de certuri dar cum vorbim de politiceni romani, toti sunt o apa si un pamant. Totusi, este o disputa mai transparenta in PNL, prin comparatie, cu alte partide.


Toata lumea stia dinainte de alegeri prapadul pe care l-a produs aceasta guvernare in economie. Ce naiba, stiam eu, si-am scris-o chiar pe forum.

miril
18th March 2009, 13:23
Bine, Rob, bine, daca zici tu! D'aia au facut PD-L si PSD o campanie electorala desucheta cu promisiuni si pomeni si d'aia merg lucrurile greu in Alianta ca de vina sunt ceilalti, sa-nteleg.

rob_din
18th March 2009, 13:25
Nu mai pot eu de problemele lor din alianta. Problema mea e ca PNL-ul ne-a adus pe merginea prapastiei, iar PSD-PDL ne imping de la spate

miril
18th March 2009, 13:30
Poate asa o fi desi eu cred ca primii, Alianta, au facut pasii decisivi si spre prapastie si prin impingerea necesara. S-au descurcat...foarte bine si fara nenorocirile cauzate de PNL.

Bumbescu
18th March 2009, 13:36
Mirile, pt imaginea ta iti zic, renunta la aprecieri economice(nu e punctul tau forte, asta e clar) si nu te mai contra cu alde rob_din.....saracu mai mult de o propozitie sau fraza de genul "cutare ne-a nenorocit", "aia au distrus economia", "marinaru imputit vrea sa ne inrobeasca cu FMI-ul " nu e capabil sa emita. SI nu e singurul de altfel....

miril
18th March 2009, 13:45
Bumbescu, asa este, sincer nu ma pricep la economie. Singurul lucru palpabil este 5,2% deficit bugetar, asta-i singura cifra, care ar trebui pusa, totusi, in contextul crizei care s-a facut resimtita oficial in lume la sfarsitul lui septembrie si inceputul lui octombrie. Si cum fenomenul de domino a functionat, o parte cel putin dín deficit se poate explica din acest motiv. Pur si simplu economia mondiala a inghetat pe loc, instantaneu, atunci, ca apoi s-o ia serios la vale, ca un bulgare de zapada. Macar PNL-ul, indiferent de motive, a avut o atitudine relativ nepopulista in campania electorala, spre deosebire de PD-L si PSD care promiteau cate in luna si-n stele. Cam aici este diferenta intre apa si pamant.

J.Bond
18th March 2009, 13:56
Mirile, vezi tu, aici e baiul.;) PNL a avut o atitudine mai nepopulista cum ne zici tu, tocmai fiindca stiau ca au furat deja ce au avut de furat lasand cel mai mare deficit bugetar din istoria Romaniei si in plus se pregateau deja de opozitie in viitorul Parlament.;)

Bumbescu
18th March 2009, 14:17
Bumbescu, asa este, sincer nu ma pricep la economie. Singurul lucru palpabil este 5,2% deficit bugetar, asta-i singura cifra, care ar trebui pusa, totusi, in contextul crizei care s-a facut resimtita oficial in lume la sfarsitul lui septembrie si inceputul lui octombrie. Si cum fenomenul de domino a functionat, o parte cel putin dín deficit se poate explica din acest motiv. Pur si simplu economia mondiala a inghetat pe loc, instantaneu, atunci, ca apoi s-o ia serios la vale, ca un bulgare de zapada. Macar PNL-ul, indiferent de motive, a avut o atitudine relativ nepopulista in campania electorala, spre deosebire de PD-L si PSD care promiteau cate in luna si-n stele. Cam aici este diferenta intre apa si pamant.

Tocmai in deficitul ala bugetar sta demagogia liberalilor, care in luna septembrie au pierdut complet haturile economice, incapabili de a reactiona la primele semne dure ale crizei(scaderea taxelor colectate).
Pana atunci se vorbea de un deficit de 2,9%, dintr-o data am sarit la 5%.
Astazi, ei, cei care au stat in fata primelor semnale de criza precum o oaie ratacita pe munte in calea unei avalanse, vorbesc despre "incapacitatea guvernului de a gestiona criza"...
Ei, care au jucat cartea dreptei si a "realismului" economic sunt azi cei mai imbecili, cu sloganuri de genul "Romania trebuie sa reziste fara ajutoare, nu suntem o tara din lumea a treia".

delaoltenia
18th March 2009, 14:37
Bumbescu, stiai doar ca Taricelu e prietenul Bancarului. Doar nu te asteptai sa ne zica altceva.:)

Indiferent cine ar castiga aici, stim cu totii ca ambii sunt decat 2 marionate la indemana mafiotului Patrice si nici unul nu are sanse la Prezidentiale.;)


Cred ca Tariceanu va castiga,are marele merit ca dupa 4 ani de guvernare sa reuseasca sa pozitioneze foarte bine PNL-ul cu aproape 20%.

J.Bond
18th March 2009, 14:46
Cred ca Tariceanu va castiga,are marele merit ca dupa 4 ani de guvernare sa reuseasca sa pozitioneze foarte bine PNL-ul cu aproape 20%.

Poate vroiai sa zici de fapt ca dupa 4 ani de guvernare, dintre care ultimii 2 de trista amintire pentru Romania, Taricelu a reusit sa bage definitiv PNL-ul in opozitie.:) Iar acum sa mai aiba in electorat conform ultimelor sondaje mai putin de 15%, o parte din electoratul care i-au votat anul trecut simtindu-se tradat si venind catre PDL, cei aflati la putere. Lucru care se va vedea foarte lejer peste cateva zile la alegerile europarlamentare, acolo unde se va vota mai mult partidul, pe liste.;)

miril
18th March 2009, 15:17
Tocmai in deficitul ala bugetar sta demagogia liberalilor, care in luna septembrie au pierdut complet haturile economice, incapabili de a reactiona la primele semne dure ale crizei(scaderea taxelor colectate).
Pana atunci se vorbea de un deficit de 2,9%, dintr-o data am sarit la 5%.
Astazi, ei, cei care au stat in fata primelor semnale de criza precum o oaie ratacita pe munte in calea unei avalanse, vorbesc despre "incapacitatea guvernului de a gestiona criza"...
Ei, care au jucat cartea dreptei si a "realismului" economic sunt azi cei mai imbecili, cu sloganuri de genul "Romania trebuie sa reziste fara ajutoare, nu suntem o tara din lumea a treia".

Bumbescu, nimeni nu a anticipat, inclusiv mondial, evolutia acestei criza desi erau semne. Toata lumea a crezut ca se va rezolva fara interventii majore. De aceea scaderea taxelor colectate putea sa fie o consecinta a perioadei de vara, dupa concedii, iar cand criza s-a instalat s-a instalat brusc, peste tot, mondial, paralizand orice acticvitate economica, inclusiv colectarea taxelor. Chiar ar fi interesant sa fie urmarit grafic deficitul bugetar calendaristic. Ce este interesant in ceea ce te priveste este acesta fixatie pe liberali, nu numai pe acest topic despre PNL, fara sa fii la fel de combativ si cu ceilalti. Ma rog, prioritatea ta.

Bumbescu
18th March 2009, 15:30
Bumbescu, nimeni nu a anticipat, inclusiv mondial, evolutia acestei criza desi erau semne. Toata lumea a crezut ca se va rezolva fara interventii majore. De aceea scaderea taxelor colectate putea sa fie o consecinta a perioadei de vara, dupa concedii, iar cand criza s-a instalat s-a instalat brusc, peste tot, mondial, paralizand orice acticvitate economica, inclusiv colectarea taxelor. Chiar ar fi interesant sa fie urmarit grafic deficitul bugetar calendaristic. Ce este interesant in ceea ce te priveste este acesta fixatie pe liberali, nu numai pe acest topic despre PNL, fara sa fii la fel de combativ si cu ceilalti. Ma rog, prioritatea ta.

Aia cu concediile a fost tare, esti simpatic...:D

Scaderea colectarii taxelor a fost semnalul crizei, un guvern competent si in primul rand liberal ar fi luat urgent o serie de masuri. Si daca masuri de ordin fiscal nu prea puteau lua(timp scurt, frica, incompetenta) puteau sa taie in carne vie in ceea ce priveteste cheltuielile bugetare pe final de an(dar deh...atunci ar fi fost si mai nepo****ri si nu si-ar fi putut onora o serie de datorii de campanie)....

Nu sunt combativ cu ceilalti? Ti se pare, ti-am mai spus-o de "n" ori, ii dispretuiesc pe toti(cu un plus pt psd-isti, pe care-i si urasc cu patima)....

jesus supremu
18th March 2009, 16:41
cand isarescu avertiza in urma cu 2 ani ca politica fiscala nu este in concordanta cu cea monetara il durea in pix pe motoriceanu, e drept ca la cat de prost este nu aveam pretentia sa inteleaga ceva.din cate imi aduc aminte anul trecut au fost vreo 4 rectificari bugetare dintre care prima a venit in martie.pacat de toata hartia aia:angry:.pnl-ul va disparea oricum la fel ca pnț-ul.au fost doar niste forme fara fond

Bancaru
18th March 2009, 17:07
Si de aia va pierde (sau nu) Tariceanu alegerile in PNL? Ce are sula cu prefectura? Din punctul meu de vedere cei care il contesta sunt exact cei care nu dadeau doi bani pe cum merge economia. Sunt din cei care vor la guvernare - Morega sau chiar Orban, care a declarat aseara ca asta e obiectivul PNL sa se intoarca mai repede la guvernare. Asta e obiectivul fiecarui partid, dar nu cu orice pret. Orban a spus ca ei asteapta ca acest lucru sa se intample dupa ce PDL va ramane fara parrtener de guvernare, adica anul asta. Haripa Hantonescu e cu PSD. Atat Norica Nicolai cat si "domnul Crin" si-au afirmat simpatiile. Tariceanu macar a avut abilitatea sa nu faca oficiala intelegerea cu PSD. Il putem acuza de intelegere dar oficial nu se poate dovedi fi'ca nu a fost un protocol. Aici ii vad eu abilitatea, aceea de a specula dorinta PDL de a organiza "ieri" alegeri si dorinta PSD de a le intarzia pe cat era posibil. Cam asta se intampla si acum cu Basescu, el preferand alegeri cat mai repede. Dar asta e alt subiect.

Gica Chioru
18th March 2009, 17:12
Ca simplu observator il prefer pe Antonescu. Ii va fi foarte greu sa castige, mafia economica liberala il va sustine pe Tariceanu.

Bancaru
18th March 2009, 17:27
Pai si pe Antonescu cine il sustine? Heruvimii?

useroarecare
18th March 2009, 17:31
Sfântul Duh... Sper să câștige Antonescu în perspectiva candidatului PNL la președinție. Dixit ego !

Bancaru
18th March 2009, 17:44
Eu nu am nimic impotriva candidaturii lui Antonescu, fiind convins ca inca nu suntem destul de maturi sa gasim si sa sustinem un om cu mai mult bun simt din toate punctele de vedere. Antonescu e ideal contracandidat al lui Basescu. Dar de ce a mintit spunand ca il sustin nu stiu cate filiale dintre care unele au infirmat mai apoi?
Exact cum a fost si cu faza de aseara cand PDL sustinea ca Mugur Isarescu este la Cotroceni la intalnirea dintre reprezentantul FNI si Basescu si Boc. Daca nu ma insel trompeta partidului spunea asta - Cezarica Preda.

miril
18th March 2009, 20:45
Din pacate, Bumbescu, totul s-a petrecut cu vreo sase saptamani inainte de alegeri cand toata lumea politica vroia sa manipuleze cat mai bine electoratul de partea sa. Asa ca liberalii nu au avut multe alternative constructive, deh, Romanika, si si-au bagat si ei picioarele cand masinaria electorala a adversarilor promitea lapte si miere populimii, macar asa sa moara si capra vecinului. Cam asa s-a scris istoria deficitului de buget, in opinia mea.

Gica Chioru
18th March 2009, 21:09
Stii ce inseamna deficit de 5,3%? Ai o cat de vaga idee? Ti-amintesti cand Sefu' il soma pe Tariceanu sa demonstreze sursele bugetare pentru acoperirea maririi pensiilor? De raspunsurile cu "duduiala" economiei? Etc. Acest guvern liberal va ramane in Istoria Romaniei drept cel mai prapastios si nemernic guvern postdecembrist. Nemernicie ce a culminat cu concesionarea pe sest a Marii Negre.

miril
18th March 2009, 21:27
Concesionarea Marii Negre, ha? " Nu ne vindem tara?" Petrom, nimic? Acolo-i un lant al slabiciunilor, unde fiecare si-a multumit clientela politica. Basescu spunea ca exista bani pentru marirea salariilor profesirilor cu 50%. Asta minte voit ori este un inconstient, de fapt, tot un drac. Mai, Gica, la ora asta ar trebui macar sa recunosti ca asta-i cea mai mare lichea din viata politica actuala, prin tot ce face. Dar cum ai apucat sa-i faci apoteoza, incerci sa-i tii steagul si sa ne imbrobodesti pe noi ceilalti. Treaba ta, daca-l crezi, dar nu veni sa-mi spui ca-i ceea ce trebuie poporului roman, ca te faci de ras, indiferent de motivele care te fac sa-l sustii. Liberalii nu mai conteaza, súnt acum in opozitie, iar 5,2% (sic) este mult, cam distanta de la 4,4% cat vroia Boc sa creasca ecnomia anul acesta, el si cu Tatuca, pana la -1% cat vrea FMI. Niste nemernici cu totii, in frunte cu Basescu. Asta-i tara, plina de lichele, indiferent de culoarea politica pe care o reprezinta sau o simpatizeaza respectivii.

Gica Chioru
18th March 2009, 21:44
Uite ca io nu-s de parerea asta, e vreo problema? Eu cred ca intre lichelele alea multe sunt si cativa oameni onesti, unii chiar de isprava. Nu stiu daca Sefu' e printre cei din urma, nu asta este principalul motiv pentru care-l sustin. Nu am avut nimic cu liberalii pana in urma cu patru ani. In momentul in care Tariceanu si-a retras demisia totul mi-a fost clar, a incalcat atunci, din interese de grup, nici macar de partid, o intelegere politica care ar fi schimbat Romania. Eu cred ca in bine.

Asta ai inteles tu din nemernicia facuta cu platoul continental? De-abia recapatat? Nu mai insist. Sunteti orbiti de patima asta antiBasescu.

Ce apoteoza ii fac io lui Base? Mi-a mai spus cineva chestia asta... tot un... drac antiBase:cool:, de unde le scoateti, nene? Daca zic ca il votez ii fac apoteoza?

miril
18th March 2009, 21:56
Gica, citeste-ti postarile. Basescu a renuntat si el, dupa cinci minute fara sa-l sanctionezi, iar chestia cu copila este manevra de cea mai joasa speta, de derapaj politic dupa dictatura lui Ceausescu si tu tot de Tariceanu te legi? Macar asta va fi votat...out, intr-un mod democratic, daca va fi asa. Chestia cu Marea Neagra este expresia ta, bombastica, trebuie sa recunosti, ce a facut Tariceanu este de neacceptat, la fel cum a procedat Basescu, cu flota. Diferenta este ca unul are puterea sa sterga urmele si celalalt, nu, chestie de...securitate. Diferenta dintre cei doi este ca unul este po****r in ciuda macrolichelismului, iar celalalt huiduit de te miri cine, chiar daca nu se poate compara, in lichelism, parsivenie, comportament destructiv pentru toata polulatia si, culmea, va fi rasplatit prin incoronare si cu cel de-al doilea mandat daca lumea nu iese in strada sa-l sanctioneze pentru manevrele in detrimentul binelui tarii, inclusiv prin acest tratat cu FMI, pe care l-a comandat singur, pentru a avea liniste in camapania prezidentiala. Bai, Goica, ori esti un naiv fara margini, ori, ai alte motive sa-l sustii lucru care tine, in acest caz, de..stii tu mai bine, nu vreau sa speculez.

J.Bond
18th March 2009, 21:57
Stii ce inseamna deficit de 5,3%? Ai o cat de vaga idee? Ti-amintesti cand Sefu' il soma pe Tariceanu sa demonstreze sursele bugetare pentru acoperirea maririi pensiilor? De raspunsurile cu "duduiala" economiei? Etc. Acest guvern liberal va ramane in Istoria Romaniei drept cel mai prapastios si nemernic guvern postdecembrist. Nemernicie ce a culminat cu concesionarea pe sest a Marii Negre.
Ai dreptate Giga(din pacate).:sleep: Am mai zis, pana cand PNL nu va scapa de Patrice va ramane in continuare acelasi partidulet al jocurilor de interese pe scena politica romaneasca.

Gica Chioru
18th March 2009, 22:08
Ai luat-o pe urmele lui Vadim, Mirile. Cum poti sa faci comparatie intre "dosarul flota" si scamatoria cu Marea?!? Asta este ceva incredibil... Dar m-am obisnuit.

Nu am chef sa scriu acum dar poate o s-o fac vreodata, astept sa vad ce conditii FMI-ste vor accepta, ca sa fie clar de ce-l sustin pe Base. In mare pentru ca a fost singurul om politic roman care a promis ca va incerca sa-i pedepseasca pe criminalii de dupa 22 decembrie si chiar a incercat. Pentru ca prin el Statul Roman a condamnat oficial comunismul, pentru ca in raportul ala al atat de "detestatului" Tismaneanu scrie tot ce trebuie, de la evreii bolsevici si pana la paranoicul de nea Nicu. Din cauza asta dar nu numai. Pentru ca spre deosebire de oameni ca Emil Constantinescu el c hiar a facut cate ceva...

ps.sunt lucruri pe care nu i le voi accepta nici chiar lui, daca acordul cu FMI va fi unul antinational, daca vor accepta 1,5% deficit, de exemplu, gata.
ps2.repet, guvernarea liberala, alianta draconica cu PSD-ul, a fost cea mai nemernica guvernare postdecembrista.

Bancaru
18th March 2009, 23:23
Observ ca daca deschidem si un topic despre silicoane tot despre Basescu ajungem sa vorbim. Simplu, fiica-sa arata de parca are silicoane in buze.
Din tarana am fost facuti si in tarana ne intoarcem. Dar cu silicoanele ce facem?
Ne concentram pe alegeri din PNL si lasam polemica cu Marker pentru alte topicuri?

J.Bond
19th March 2009, 00:39
Uite ca io nu-s de parerea asta, e vreo problema? Eu cred ca intre lichelele alea multe sunt si cativa oameni onesti, unii chiar de isprava. Nu stiu daca Sefu' e printre cei din urma, nu asta este principalul motiv pentru care-l sustin. Nu am avut nimic cu liberalii pana in urma cu patru ani. In momentul in care Tariceanu si-a retras demisia totul mi-a fost clar, a incalcat atunci, din interese de grup, nici macar de partid, o intelegere politica care ar fi schimbat Romania. Eu cred ca in bine.

Intr-adevar, aia a fost marea greseala politica a Taricelului si a "liberalilor".

Asta ai inteles tu din nemernicia facuta cu platoul continental? De-abia recapatat? Nu mai insist. Sunteti orbiti de patima asta antiBasescu.

Ce apoteoza ii fac io lui Base? Mi-a mai spus cineva chestia asta... tot un... drac antiBase:cool:, de unde le scoateti, nene? Daca zic ca il votez ii fac apoteoza?

Intr-adevar Gica, aia a fost marea greseala politica a Taricelului si a "liberalilor". Dar asa se intampla cand acel partidulet este condus de marionete manevrate de grupuri de interese.;)

rob_din
19th March 2009, 00:44
Iarta-ma Bancare dar tot la Basescu ajung: pe cine credeti ca ar prefera marinarul in fruntea partidului? Eu unul cred ca s-a cam saturat de Tariceanu, cauta alt sac de box

miril
19th March 2009, 09:20
E incredibil pentru tine, Gica, caci esenta este aceeasi, cu deosebirea ca flota nu mai exista dar petrolul da, numai ca va fi exploatat, incorect, daca este asa, tribunalul va decide, de o anumita firma, probabil in detrimentul alteia, asta cu conditia ca va fi petrol suficient de mult sa fie rentabil pentru exploatare. Exploatare este un proces complex care implica cvasiexclusiv participarea firmelor transnationale care au competenta in domeniu. Asa ca las-o moarta cu Vadim. Basescu a influentat indirect ce se peterece la PNL prin atacurile repetate la Tariceanu si cum ciolanul este ceea ce-l preocupa pe romanas, inclusiv pe cel PNL-ist, s-a ajuns la acest congres extraordinar. Oricum, daca va fi demis, acest lucru este urmarea nu a directivelor de la Cotroceni ci datorita democratiei interne de partid, asa cum este ea, in PNL.

Gica, va fi antinational, ce-o fi aia, o definitie, te rog, daca ma iau dupa cifre, Gica, draga. Probabil ca tot liberalii sunt de vina si "alianta draconica cu PSD-ul, a fost cea mai nemernica guvernare postdecembrista". He, he, he, Gica, alianta de acum este miere de...viespi. Si uite cum castravetele, prevad, va fi leguma preferata a lui Gica.

http://www.cotidianul.ro/raportul_fmi_tradus_in_bani_romania_saraceste_cu_1 1_miliarde_de_euro-77155.html

Bancaru
19th March 2009, 10:55
Basescu nu cred ca are preferinte (sau cine stie...) la aceste alegeri. Pana acum atat Tariceanu cat si Antonescu au fost cat se poate de ironici cu Basescu si problema parea rezolvata din start: FLIT. Daca pe Tariceanu il cred consecvent fata de Basescu pe Antonescu nu il mai cred. Antonsescu nu o poate lua si personal. Ce, l-a balacarit Basescu pe Antonescu? Nu. Daca iese Tariceanu probabil ca PNL va ramane in opozitie. Daca iese Antonescu probabil ca se va incerca, fara perdea, alianta cu PSD si izolarea Basescului.
Eu cred ca PNL are mai multe sanse sa isi impuna un candidat la presedintie din opozitie decat de la putere. Cu conditia sa nu fie Tariceanu si Antonescu. Asta e greu de crezut, totusi. In momentul in care ajung la putere cu PSD nu fac altceva decat sa semneze pactul cu diavolul asta insemnand ca il vor sustine pe Geoana, sau care o fi. Pa Tariceanu il vad in calitate de presedinte PNL sa zica in turul 2 intre Basescu si Geoana alegeti pe cine credeti de cuviinta, dar pe Antonescu il vad indemnand electoratul PNL catre Geoana.
Atat PSD cat si PDL asteapta totusi acest congres PNL fiecare incercand sa scape de partenerul de guvernare cu ajutorul liberalilor.
Ma uit si ma minunez cum naiba a ajuns stanga sa guverneze cu (pseudo)dreapta la noi in tara... Cica din cauza crizei. Criza barbatului de 40 de ani, sau care?

rob_din
19th March 2009, 11:06
In Germania stanga guverneaza cu dreapta de ani buni. Si acolo chiar vorbim de 2 partide cu doctrine clar definite nu de traseisti politici

Eu cred ca Basescu ar prefera sa castige Antonescu macar din doua motive: si-ar vedea visul cu ochii, Tariceanu dat jos din functie la PNL si cred ca de abia asteapta sa se bage in lupta cu un candidat de genul sau. Cred ca l-a plictisit de moarte confruntarea cu Tariceanu

Bancaru
19th March 2009, 12:00
Sa-l plictiseasca? Pai Tariceanu a fost cam singurul care i-a rezistat. A incercat in fel si chip, l-a acuzat pe el, i-a acuzat ministrii, l-a acuzat pe Patriciu, dar ce n-a facut. Si Tariceanu si-a vazut de ale lui.
In Germania functioneaza coalitia mai bine pentru ca in Germania totul functioneaza mai bine. Sau poate crezi ca electoratul este multumit. Pe 13 iulie 2006 Angela Merkel declara asa: NU VA LUA NASTERE O MARE COALITIE. Mda...

J.Bond
20th March 2009, 13:14
Crin Antonescu: Îl aștept pe Tăriceanu, după alegeri, să muncim împreună:)

"Cel care a denunțat patru ani de zile sistemul ticăloșit este capul acestui sistem ticăloșit... Probabil că azi în 2009 trebuie să fii nebun să spui că poți să îl bați pe Traian Băsescu. Vă rog ajutați-mă să fiu nebun", declara în urmă cu două săptămâni Crin Antonescu.

"De unde acum trei zile nu aveam niciun candidat la președinție valabil, cel puțin în viziunea dumneavoastră, domnule președinte, acum avem doi", a mai afirmat Antonescu.

Nici Călin Popescu Tăriceanu nu s-a lăsat mai prejos. "PNL va trebui să aleagă persoana cea mai potrivită pentru a reprezenta candidatura sa la alegerile prezidențiale. Și în acest context vă spun că sunt oricând gata să-mi asum aceasta responsabilitate", a declarat președintele PNL.

"Vreau să îi spun lui Crin că îmi pare rău că se mira acum, după două zile spune că a aflat o noutate că de unde PNL nu avea niciun candidat astăzi ar avea doi. Am stat de multe ori singur în fata lui Băsescu și nu m-am îndoit și mi-aș fi dorit în acele perioade să am mai mulți colegi, inclusiv pe Crin, să îi simt mai aproape de mine, mai solidari. Vreau să îi dau replica lui Crin să nu creadă că rămâne așa liniștit... Nu sunt liniștit că am griji mari pe cap. A și albit în ultima vreme", a declarat Călin Popescu Tăriceanu.

Ce marionete penibile! :cry:

Bancaru
20th March 2009, 14:10
Markere, spune-ne si nou sa radem si noi. Ce e asa hazliu?
Vezi ca faci si tu aceeasi greseala ca cei de la Realitatea cu citatul cu nebunul. Ala a zis, parafrazez, ca trebuie sa fii nebun sa spui ca il poti invinge pe Basescu. Dupa care a spus ajutati-ma sa fiu nebunul care il invinge pe Basescu. Este mai mult decat evident faptul ca au taiat ca un cur. Si aia pe vremuri, la Buftea, taiau mai elegant. Si Ciomu.

Bumbescu
20th March 2009, 16:09
Slabe discursurile celor doi, playboy-ul viseaza victorii contra lui basescu, uitand ca de-abia a iesit parlamentar in Ilfov, iar Mireille Mathieu a jucat o carte tare invocandu-i pe intemeietorii liberali de dupa 90, Catarama si Patriciu:D
Probabil ca s-a bazat pe o serie de telefoane pe care cel de-al doilea s-ar apuca sa le dea rapid....

Cea mai tare faza, crin antonescu:"sunt curat, desi nu sunt calugar":D

Urmuz
20th March 2009, 16:42
Amandoi sunt niste marunti

Sorin Blaj
20th March 2009, 17:19
Dupa discursurile celor doi si "rolul" lui Patriciu, cred ca Antonescu va castiga detasat (60-70%).

rob_din
20th March 2009, 17:27
Va castiga Antonescu, dar partidul risca sa se prabuseasca

Sorin Blaj
20th March 2009, 17:36
Il va sustine Patriciu in continuare, nicio grija.

rob_din
20th March 2009, 17:39
Si daca-l sustine Patriciu nu poate ajunge la 5%

O decizie inteleapta ar fi fost Tariceanu presedinte al partidului in continuare ,Antonescu candidat pentru functia de presedinte al Romaniei

resita
20th March 2009, 18:23
Va fi ales Tariceanu, el reprezinta cel mai bine grupurile de interese din PNL, se va vota "la siguranta". Antonescu e prea imprevizibil


Va castiga Antonescu, dar partidul risca sa se prabuseasca


:groggy::groggy::groggy::groggy:

cel mai sigur este sa mergi la doua capete :happy:happy

rob_din
20th March 2009, 18:34
Nu te inteleg. Prima data a fost o parere. Clar m-am inselat. Acum e o certitudine. Antonescu e dat castigator clar de toata lumea.

J.Bond
20th March 2009, 20:36
Este de asteptat sa ramana tot Trotinelul in fruntea PNL. Il vor sacrifica in continuare ca si candidatul perfect care se va face de ras in toamna la alegerile prezidentiale.;)
Insa ceea ce nu stiu ei este ca pana atunci PNLeii risca sa scada sub 10% in sondaje ca si credibilitate la romani. Daca acum deabia mai strang maxim 15%.:)

resita
20th March 2009, 21:23
se voteaza, si se zgaraie :groggy::groggy: http://www.antena3.ro/stiri/politica/imbranceli-si-zgarieturi-la-pnl-liderul-celei-mai-mari-filiale-s-a-certat-cu-un-senator-liberal_67482.html

Bancaru
20th March 2009, 22:24
Cica paritatea este de 3 la 2 in favoarea lui Antonescu. Eu sper sa nu se disperseze partidul pentru ca romanii nu prea stiu sa piarda.

rob_din
20th March 2009, 22:33
Antonescu s-a declarat monarhist convins. Cum poate in asemnea conditii candida la preedintie?

Sorin Blaj
20th March 2009, 22:37
A uitat deja ce a declarat.

872 (61,8%) la 538 (38,2%).

resita
20th March 2009, 22:52
ce diferenta :groggy::groggy::groggy:

era de asteptat ca antonescu sa castige dar nu la o asa diferenta

Lordliv
20th March 2009, 23:14
o lacrima de tristete pentru calin:ok:, o lacrima de fericire pentru crin!:ok:

viata merge inainte!

useroarecare
20th March 2009, 23:14
De ce zici asta ?
Tăriceanu e nul din punct de vedere electoral, n-a reușit să ducă partidul la putere și cel mai important lucru, a izolat partidul pe scena politică, fiindcă Tăriceanu e dușmanul de moarte al lui Băsescu, iar cum Băsescu înseamnă PD-L, cu Tăriceanu în frunte o nouă alianță PNL- PD-L devine imposibilă. Acum cu Antonescu în frunte pot apărea alte de discuții, în fond PD-ul avea scris în statut prin 2004 un paragraf în care preciza că niciodată nu se va alia cu PSd-ul (culmea ipocriziei). Între timp s-a contopit cu PLD-ul, iar statutul a fost schimbat.
Antonescu e mai eligibil, are un alt aplomb și poate schimba optica partidului fără ca electoratul liberal să se simtă trădat.
Având în vedere toate aceste premise, mi se pare că votul a avut un rezultat normal. Dacă nu apărea această schimbare, PNL-ul se îndreptat din nou spre perioada 7-8%.

rob_din
20th March 2009, 23:21
Tariceanu a dus PNL-ul la 20% ceea ce e foarte mult pentru un asemnea partid

resita
20th March 2009, 23:28
alter ego, sa nu uitam ca alegerile interne se castiga de staffurile de campanie, negocieri etc. nicidecum de realizarile unuia sau altuia.

J.Bond
20th March 2009, 23:33
Se pare ca Patrice a decis schimbarea marionetei cu alta.:) Trotinelul a fost invins.;)
PNL cu Crin Antonescu nu va lua mai mult de 10% la europarlamentare.:ok: Insa e destul de clar la ora actuala ca PNL a sacrificat si alegerile prezidentiale in speranta lor ca vor sustine un alt candidat, fie el si independent. Vise, vise si iar vise.:):ok:

rob_din
20th March 2009, 23:54
Crin Antonescu a fost singurul ministru al sportului care a facut ceva in acest domeniu dupa 89. Macar pentru asta ma bucur ca a castigat. Dar pentru viitor sunt pesimist, nu cred ca rezista prea mult

Bancaru
20th March 2009, 23:56
Markere, pe patul tau de moarte, cand o bala o sa iti ajunga din coltul gurii la coltul capului o sa ai un rictus fetid si o sa repeti obsesiv: PATRICE, PATRICE. Nepotii tai vor crede ca a fost o femeie cu care te-ai iubit tu cand erai virgin si se vor ruga sa nu ai copii si cu aia, pentru ca, Markere, o sa mori bogat si iubit de rude.
Acum ma duc sa visez la Romania fara Basescu. O sa visez ca vine regele. E unica noastra sansa. Oricum, ce e acum e mai bine decat Valeriu Stoica.

Elphax
21st March 2009, 00:06
care rege Bancare? era deja trecut in anii '90 :)

daca era cu 20-30 de ani mai tanar poate ar fi fost o idee interesanta, dar asa, suntem condusi de baselu' si partidul sau care acum un an era de dreapta si acum e de de oricedoarsaiasabani ...

la asa popor, asa conducere :)

Sorin Blaj
21st March 2009, 00:09
ce diferenta :groggy::groggy::groggy:

era de asteptat ca antonescu sa castige dar nu la o asa diferenta

Mai exact 873 (61,5%) la 546 (38,5%), din 1.419 valabile, 12 fiind anulate. Numarul total de votanti a fost 1.431. Apropo, ai fost pe aproape cu numarul de delegati. :ok:

useroarecare
21st March 2009, 00:14
alter ego, sa nu uitam ca alegerile interne se castiga de staffurile de campanie, negocieri etc. nicidecum de realizarile unuia sau altuia.

Nu cred asta. Adică eu dacă aș fi liderul PNL Alba sau Botoșani iar votul meu, e chiar votul meu și nu sunt păpușa nimănui (și cred că majoritatea au fost în postura asta) eu m-aș gândi așa:

"Bă, mie îmi mai vin bani pe mână de la bugetul de stat așa cum îmi veneau anul trecut pentru proiecte ? NU ! Mai am eu protecție politică dacă procurorii nu mă au la inimă ? NU ! Dacă îl țin eu pe Tăriceanu în frunte se schimbă situația peste 4 ani? Nu, pentru că pe Tăriceanu nu-l votzează nimeni -doar am văzut asta în toamnă când ăsta ș-a trasat colegiu în care urma să candideze și abia a intrat în parlament. Cu PD-L-ul ne putem alia să ajungem la putere și să vină și la noi niște bănuți ? Nu că Băsescu îl urăște pe Tăriceanu. Deci cu Tăriceanu n-avem nicio perspectivă? NU !
Crin cum e ? Păi e mai simpatic, e ceva mai eligibil, nu foarte mult că am văzut ce a făcut și el în toamnă, dar e ceva mai. Pe el nu-l urăște Băsescu, deci s-ar putea ca procurorii să nu ne alerge ca pe hoții de cai.
Ce a zis Crin în campanie ? Că îl iubește pe Patriciu . Bun deci banii pentru campanie electorală nu se vor opri. Ok hai că-l votez pe Crin"

Elphax
21st March 2009, 00:23
alter ego ai uitat ce mult ii iubea base pe liberali atunci cand a vrut fuziune ... acum am fi avut partid unic FSN in tara asta si republica prezidentiala

e clar ca la orice alegeri cine castiga sefii de filiale ia majoritatea voturilor. si nimeni nu prea vrea sa fie in grupul celor care au votat 'gresit' :)

Tariceanu a dus partidul la 20% dar nu a putut sa ramana la guvernare - iti dai seama ca daca era in guvern nu s-ar mai fi zis nimic de greaua mostenire si de gaura facuta in buget ?

e normal ce se intampla, el niciodata nu a fost un lider sustinut si dorit 100% de partid - pentru ca totusi este un partid in care exista dispute reale de idei si programe, se voteaza pe bune, fara scandalurile care le-am vazut in trecut in celelalte 2 partide tari din tara asta

Grinco
21st March 2009, 00:32
Markere, pe patul tau de moarte, cand o bala o sa iti ajunga din coltul gurii la coltul capului o sa ai un rictus fetid si o sa repeti obsesiv: PATRICE, PATRICE

Asta e Rosebud-ul lui:D Dar ca sa mearga analogia ar trebui sa devina si el un mogul. The horror, the horror

J.Bond
21st March 2009, 00:54
Crin Antonescu a fost singurul ministru al sportului care a facut ceva in acest domeniu dupa 89. Macar pentru asta ma bucur ca a castigat. Dar pentru viitor sunt pesimist, nu cred ca rezista prea mult
A facut absolut nimic:) cat a fost ministru al sportului.;)
Ieri, cand a fost ales in fruntea PNL, in afara de a da(din nou) cateva limbi in dos la Patrice si gargara ieftina caracteristica raportatata la adresa Presedintelui Romaniei nu s-a remarcat cu nimic nou fata de "raposatul":) de acum Taricelu.;)

useroarecare
21st March 2009, 00:55
alter ego ai uitat ce mult ii iubea base pe liberali atunci cand a vrut fuziune ... acum am fi avut partid unic FSN in tara asta si republica prezidentiala

e clar ca la orice alegeri cine castiga sefii de filiale ia majoritatea voturilor. si nimeni nu prea vrea sa fie in grupul celor care au votat 'gresit' :)

Tariceanu a dus partidul la 20% dar nu a putut sa ramana la guvernare - iti dai seama ca daca era in guvern nu s-ar mai fi zis nimic de greaua mostenire si de gaura facuta in buget ?

e normal ce se intampla, el niciodata nu a fost un lider sustinut si dorit 100% de partid - pentru ca totusi este un partid in care exista dispute reale de idei si programe, se voteaza pe bune, fara scandalurile care le-am vazut in trecut in celelalte 2 partide tari din tara asta

Elphax, eu îmi aduc aminte de fuziune, dar tu îți aduci aminte ce s-a întâmplat în noaptea de 30 noiembrie 2008 ? PD-L, deci Băsescu, voiau o alianță cu PNL și o spuneau cu subiect și predicat. PNL, adică grupul Tăriceanu a zis nu ! Eu cred că vestea n-a fost bine primită în teritoriu. Cred că mulți s-au gândid că Tăriceanu pune orgoliu în fața intereselor de partid (adică a puterii și a banilor). Și nu cred că le-a plăcut asta !

J.Bond
21st March 2009, 01:03
Cu siguranta ca greseala fatala a Trotinelului a fost refuzarea ofertei primite de la PDL de a veni cu ei la guvernare avand in vedere ca romanii au votat majoritar dreapta(PDL PNL UDMR) anul trecut si trebuia sa asculte "vocea teritoriului"(asa cum au facut-o PSDistii) decat de stapanul Patrice. De acord cu alter ego. Se mai intampla.:)

miril
21st March 2009, 07:54
Nicio greseala fatala, opozitia, nu la ciolan.

Elphax
21st March 2009, 08:09
Elphax, eu îmi aduc aminte de fuziune, dar tu îți aduci aminte ce s-a întâmplat în noaptea de 30 noiembrie 2008 ? PD-L, deci Băsescu, voiau o alianță cu PNL și o spuneau cu subiect și predicat. PNL, adică grupul Tăriceanu a zis nu ! Eu cred că vestea n-a fost bine primită în teritoriu. Cred că mulți s-au gândid că Tăriceanu pune orgoliu în fața intereselor de partid (adică a puterii și a banilor). Și nu cred că le-a plăcut asta !

da , pentru ca nu au inteles implicatiile miscarii

ar fi fost degeaba acolo ...

Urmuz
21st March 2009, 21:29
Markere, pe patul tau de moarte, cand o bala o sa iti ajunga din coltul gurii la coltul capului o sa ai un rictus fetid si o sa repeti obsesiv: PATRICE, PATRICE. Nepotii tai vor crede ca a fost o femeie cu care te-ai iubit tu cand erai virgin si se vor ruga sa nu ai copii si cu aia, pentru ca, Markere, o sa mori bogat si iubit de rude.
Acum ma duc sa visez la Romania fara Basescu. O sa visez ca vine regele. E unica noastra sansa. Oricum, ce e acum e mai bine decat Valeriu Stoica.

Bancare, cred ca ultima afirmatie este gratuita...Valeriu Stoica este mai inteligent decat toti liderii liberali de acum.

Elphax
21st March 2009, 21:31
dar nu inseamna ca e mai cinstit/corect etc .

rob_din
21st March 2009, 22:16
Bancare, cred ca ultima afirmatie este gratuita...Valeriu Stoica este mai inteligent decat toti liderii liberali de acum.

Asa pot spune si eu: Tariceanu e cel mai destept dintre toti politicienii de pe planeta. I-ai masurat inteligenta?

J.Bond
21st March 2009, 22:53
Bancare, cred ca ultima afirmatie este gratuita...Valeriu Stoica este mai inteligent decat toti liderii liberali de acum.

Asta cu siguranta ca asa e. Nici n-ar fi greu sa fie asa doar cand ne uitam ce "liberali" au mai ramas acum acolo.:)

Sorin Blaj
21st March 2009, 23:34
Congresul PNL a stabilit componența noului Birou Politic Central



Delegații la Congresul Extraordinar al PNL au decis în această seară, după nouă ore, componența conducerii centrale a partidului, Biroul Politic Central, din care fac parte, majoritar, susținători ai lui Crin Antonescu

Noul Birou Politic Central arată astfel, în ordinea descrescătoare a voturilor: Varujan Vosganian (900 de voturi), Cristian Anghel, Cristian Bușoi, Dan Radu Rușanu, Norica Nicolai, Radu Stroe, Aristotel Căncescu, Relu Fenechiu, Daniel Chițoiu, Teodor Meleșcanu, Nini Săpunaru, Mariana Câmpeanu, Rareș Mănescu, Vlad Moisescu, Gigel Știrbu, Adrian Semcu, Mihai Voicu, Stejărel Olaru, Ionel Chiriță, Victor Paul Dobre, Cornel Popa.

Cei opt reprezentanți ai filialelor performante, membri de drept ai BPC, sunt Romeo Stavarache (Bacău), Răducu Filipescu (Călărași), Lucian Iliescu (Giurgiu), Mircia Muntean (Hunedoara), Marin Almăjanu (Teleorman), Emilian Frâncu (Vâlcea), Florin Țurcanu (Botoșani), Marian Petrache (Ilfov).

Rezultatele votului pentru funcția de membru al Biroului Politic Central i-au lăsat pe dinafară pe unii membri "cu pretenții" care au făcut parte din vechea conducere și chiar din guvernele Tăriceanu, precum Eugen Nicolăescu și Adrian Cioroianu.

Primii clasați "sub linia" celor 29 de membri ai Biroului Politic Central au fost Teodor Atanasiu și Dan Motreanu, ambii obținând 609 voturi. Pe locuri mai joase s-au clasat însă Adrian Cioroianu, care a primit 264, Eugen Nicolăescu (389 de voturi), Dan Ilie Morega (388 de voturi). Peste 500 de voturi au primit Puiu Hașotti (540), Cristian David (511), George Scutaru (526), Marius Nicoară (571). Alți parlamentari PNL au constatat la Congres că nu au susținerea pe care contau în partid- Ioan Ghișe (312 voturi), Ioan Timiș (115 voturi), Horea Uioreanu (129 voturi).

Delegații la Congresul Extraordinar al PNL votează la această oră cei 14 vicepreședinți din cadrul conducerii centrale a partidului, pentru care se luptă 22 de candidați.



Sursa: Realitatea.net

miril
22nd March 2009, 08:29
Bancare, cred ca ultima afirmatie este gratuita...Valeriu Stoica este mai inteligent decat toti liderii liberali de acum.

Nu stiu cat este de inteligent, in sensul pur al cuvantului, dar stiu cat este de lichea, un Hrebenciuc al PD-L-ului.

Bancaru
22nd March 2009, 12:58
Bancare, cred ca ultima afirmatie este gratuita...Valeriu Stoica este mai inteligent decat toti liderii liberali de acum.

O fi. Este posibil ca si Vadim Tudor sa fie mai inteligent decat tot parlamentul la un loc. Dar depinde si cum canalizezi inteligenta. Ce a vrut Stoica sa faca? Sa lase ca PNL sa fie inghitit de PD. Halal inteligenta. Noi vorbim despre presedintii PNL aici si nu despre VREI SA FII MILIONAR.
Eu zic ca Tariceanu a avut o abilitate politica foarte mare. A tinut un guvern de 12% reprezentare politica timp de 4 ani la putere. Corecteaza-ma daca gresesc. Si nu a avut nicio intelegere oficiala cu PSD sau alta formatiune, adica PDL, care sa ii asigure stabilitate in parlament. A stiut sa profite de dorinta PDL de a face alegeri si de dorinta PSD de a le intarzia.
Din punctul meu de vedere Stoica a fost un bou ca presedinte de partid. Nu stiu cum este ca jurist si nu comentez.

rob_din
23rd March 2009, 01:02
Consilierul prezidențial Cristian Preda și fostul editorialist Traian Ungureanu, ambii candidați PD-L la europarlamentare, îl ”demontează”, pe blogurile personale, pe noul lider al PNL, Crin Antonescu. ”Nu am înțeles care este noutatea pe care o propune în politica liberală”, afirmă Cristian Preda, fiind de părere că Antonescu a spus la Congres un singur lucru memorabil: „Dacă eu, un om simplu, normal.... fără conspirații, fără aranjamente... am putut ajunge președinte al celui mai mare partid din România, atunci fiecare român are o șansă”. ”Dincolo de faptul că fraza e un auto-elogiu, ea conține trei inexactități și o promisiune inutilă”, susține Preda, caracterizându-l pe liderul liberal drept deputat chiulangiu sau ”asistat al propriului partid și al finanțatorilor săi de mai bine de două decenii”. ”Promisiunea inutilă din fraza d-lui Antonescu este aceea potrivit căreia fiecare român are o șansă. Șansa de a conduce PNL nu interesează prea multă lume. Poate vreun analfabet, întrucît oamenii educați au fost deja îndepărtați cu brutalitate de o formulă de liberalism comercial de proastă calitate, practicată în ultimul deceniu. Această formă de liberalism impusă de domnul Patriciu – care confundă, de altfel, anarho-capitalismul cu spolierea statului – riscă să fie prelungită de noua sa vedetă, Crin Antonescu”, este diagnosticul consilierului prezidențial. El îl vede pe noul lider PNL ca înrudit ”profund, ca improvizator auto-referențial” cu Gigi Becali. ”Ce să mai spun despre ideea potrivit căreia dacă domnul Antonescu a reușit să îl înlocuiască pe domnul Tăriceanu în preferințele domnului Patriciu atunci orice român are o șansă? Cred că asta nu e decât o mică infamie. Chiulul domnului Antonescu a fost întreținut vreme de două decenii. Acum vine, iată, răsplata: o funcție de președinte al național-liberalilor. Dacă asta e șansa pe care el o oferă oricărui compatriot, cred că ne putem lipsi”, adaugă Preda. El conchide că ”dl. Antonescu are mai degrabă șanse să ajungă regele Spaniei decât președintele României!” ”N-ar fi o mare problemă pentru domnia sa, întrucât foarte adesea Crin Antonescu confundă monarhia și republica, pledând precum sofiștii orice teză îi cade sub simțuri. Anti-parlamentar, absenteist, vorbăreț și obsedat de propria figură mediatică, noul lider al PNL nu oferă o alternativă, ci cel mult o amânare a distrugerii unui partid care a crezut că poate trăi hrănindu-se din trecut și care s-a trezit că e hrănit cu capriciile unui lider”, este concluzia consilierului prezidențial.

TRU spune că mass-media e ”crinofilă”

Traian Ungureanu spune că ar exista o singură asemănare între fenomenul Obama și ”mica ședință de exhibiționism oratoric a lui Crin Antonescu” - ambele sunt caracterizate de ”gongorism lozincard” care ”trece drept viziune și promite lucruri vagi, într-o cacofonie ramificată după puterile vorbitorului”. ”Crinomania s-a născut din nimic. O adulație care duce la comparația cu Barak Obama după exact un discurs nu e credibilă. E ridicolă. Sau, mai precis, e, pur și simplu, reclamă. Nu e nici o deosebire între publicitatea tv care proclamă apariția detergentului suprem și campania care anunță apatiția detergentului verbal care va curăța România de Băsescu”, acuză el. ”Crinolatrii au un singur argument și îl repetă la nesfărșit: Crin Antonescu vorbește altfel . Într-adevăr, Antonescu vorbește diferit dar tocmai asta e problema. Vorbește înaripat de prost și fără să aibă ceva de spus. Noul Crin e vechiul demagog”, mai consideră TRU. ”Apariția lui Băsescu e tot un răspuns personal (și anume răspunsul corect) căci Băsescu nu e produsul unei școli politice. Dimpotrivă, e creatorul ei, în măsura în care PD-L și zona de valori din jurul PD-L vor reuși să păstreze și să dezvolte punctele cheie ale viziunii lui Băsescu. Crin Antonescu și restul distribuției de pe precara listă anti-Băsescu sînt, mai curînd, repetatarea reacției politice naționale clasice, în situații de creiză: vîrfuri de egomanie pe post de soluție rațională”, este concluzia

Sorin Blaj
23rd March 2009, 02:55
In PNL incepe curatenia de primavara: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/844516/Antonescu-scapa-de-oamenii-lui-Tariceanu/

Lordliv
23rd March 2009, 10:40
In PNL incepe curatenia de primavara: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/844516/Antonescu-scapa-de-oamenii-lui-Tariceanu/

sper ca si la dolj," liberalii" de 4 ani precum mogos,enea,groza sau calangiu sa fie exclusi din partid si sa se duca acolo unde se simt ei mai bine,adica la psd!
sa nu mai vorbesc de mihai voicu care a nenorocit miscarea liberala din zona...

rob_din
23rd March 2009, 13:17
Un piculet a bagat frica in basescieni Antonescu. Sigur ca acum pare de domeniul SF o victorie a lui Antonescu dar istoria ne-a invatat ca sunt posibile si SF-uri din astea

JJ
23rd March 2009, 14:53
Ce a facut Antonescu asta pana acum? Eu imi aduc aminte doar de o perioada ca ministru al tineretului si sportului, deloc remarcabila, si cam atat. Plus gura mare in ultimii 2 ani. A mai facut altceva???

miril
23rd March 2009, 15:04
Pai se pare ca, virgula, cu gura ii cuceresti pe romani. Personal, nu mi-a prea placut de-a lungul timpul. Culmea, imi place mai mult de Orban. Cat despre sansele la prezidentiale ele nu sunt mari, judecate la ora acesta, dar sunt.

rob_din
23rd March 2009, 15:18
Ce a facut Antonescu asta pana acum? Eu imi aduc aminte doar de o perioada ca ministru al tineretului si sportului, deloc remarcabila, si cam atat. Plus gura mare in ultimii 2 ani. A mai facut altceva???

A ajuns presedinte unul care nu numai ca n-a facut nimic bun, ba chiar ne-a lasat fara flota, fara autostrazi, fara circulatie si fara spatii verzi in Bucuresti. Asa ca Antonescu pleaca cu avantaj

Oricum Antonescu a facut cate ceva ca Ministru al Sportului spre deosebire de altii. Si rezultatele s-au vazut

J.Bond
23rd March 2009, 17:23
Ce a facut Antonescu asta pana acum? Eu imi aduc aminte doar de o perioada ca ministru al tineretului si sportului, deloc remarcabila, si cam atat. Plus gura mare in ultimii 2 ani. A mai facut altceva???

Cristian Preda: Antonescu are mai degrabă șanse să ajungă regele Spaniei decât președintele României :)

Consilierul pe probleme de educație al președintelui Traian Băsescu îl atacă pe noul lider al PNL despre care spune că este „anti-parlamentar, absenteist, vorbăreț și obsedat de propria figură mediatică”.

Recent intrat în PDL, pe ale cărui liste vrea să candideze la alegerile europarlamentare din vara acestui an, consilierul pe probleme de educație al șefului statului, Cristian Preda, își continuă pe blog războiul declanșat de-o vreme cu liderii PNL. După fostul ministru al Muncii, Mariana Câmpeanu și omul de afaceri Dinu Patriciu, Preda lansează o șarjă și la adresa noului președinte liberal, Crin Antonescu.

Din Asia acolo unde se află într-o delegație, Preda critică atât discursul victorios al lui Antonescu cât și activitatea de până acum a acestuia ca și politician. „La Congresul recent, Crin Antonescu a spus un singur lucru memorabil: „dacă eu, un om simplu, normal.... fără conspirații, fără aranjamente... am putut ajunge președinte al celui mai mare partid din România, atunci fiecare român are o șansă”. Dincolo de faptul că fraza e un auto-elogiu, ea conține trei inexactități și o promisiune inutilă. Prima inexactitate este cea potrivit căreia noul șef al PNL ar fi un om simplu. El este, de fapt, de mai bine de două decenii fie deputat, fie un asistat al propriului partid și al finanțatorilor săi. Nimeni nu își aduce aminte vreo lege sau vreo cauză apărată de dl Antoenscu, Dacă ne uităm mai bine, ce-i drept, dl. Antonescu este deputat mai degrabă cu numele, având multe absențe la activ și fiind cunoscut mult mai bine sub forma sa mediatică decât sub cea propriu-zis politico-parlamentară. A doua afirmație imprecisă este cea potrivit căreia el ar fi ajuns președinte PNL fără aranjamente. Cred că Ludovic Orban și Radu Stroe sunt nervoși dacă aud așa ceva. În fine, consider că este cu totul nejustificată ideea potrivit căreia PNL ar fi cel mai mare partid din România. Organizația care a ajuns acum pe mâinile dlui Antonescu a avut între 2,5% (în 1992) și aproape 20% (în 2008), ocupând de două ori locul al treilea în preferințele electoratului, în rest fiind pe o poziție încă mai modestă. Măreția PNL-ului postcomunist e foarte discretă”, afirmă Preda.

Acesta își continuă atacul:„ Șansa de a conduce PNL nu interesează prea multă lume. Poate vreun analfabet, întrucît oamenii educați au fost deja îndepărtați cu brutalitate de o formulă de liberalism comercial de proastă calitate, practicată în ultimul deceniu. În cel mai bun caz, acesta (Antonescu, n.red )va ieși de sub tutela libertarianismului etatist cu o vorbărie care va recupera votanții dlui Becali, cu care Crin Antonescu se înrudește profund, ca improvizator auto-referențial. Ce să mai spun despre ideea potrivit căreia dacă domnul Antonescu a reușit să îl înlocuiască pe domnul Tăriceanu în preferințele domnului Patriciu atunci orice român are o șansă? Cred că asta nu e decât o mică infamie. Chiulul domnului Antonescu a fost întreținut vreme de două decenii. Acum vine, iată, răsplata: o funcție de președinte al național-liberalilor”.

În finalul postării, Preda face și o evaluare categorică a șanselor lui Antonescu la președinția României.”Cred că dl Antonescu are mai degrabă șanse să ajungă regele Spaniei decât președintele României! N-ar fi o mare problemă pentru domnia sa, întrucât foarte adesea Crin Antonescu confundă monarhia și republica, pledând precum sofiștii orice teză îi cade sub simțuri. Anti-parlamentar, absenteist, vorbăreț și obsedat de propria figură mediatică, noul lider al PNL nu oferă o alternativă, ci cel mult o amânare a distrugerii unui partid care a crezut că poate trăi hrănindu-se din trecut și care s-a trezit că e hrănit cu capriciile unui lider”, susține Preda.

J.Bond
23rd March 2009, 17:28
Valeriu Stoica despre candidatura lui Antonescu la președinție: Ar fi păcat ca PNL să se agațe de-o nebunie

Fostul președinte al PNL crede că înfrângerea lui Tăriceanu se explică prin cinci mari greșeli pe care acesta le-a făcut în ultimii ani. Printre acestea: politica de excluderi din partid și lipsa de flexibilitate în negocierile de după alegerile din noiembrie cu PDL.

„Victoria categorică a lui Crin Antonescu se explică prin 5 mari greșeli pe care Călin Popescu Tăriceanu le-a făcut cât a fost președinte PNL.

1. A ratat șansa istorică de a duce PNL în poziția de marele partid de dreapta românesc. Sistemul politic românesc are o tendință spre bipolarizare, există două mari partide în prezent: PSD și PDL. PNL a ratat șansa de a fi unul dintre cele două mari partide.

2. Tăriceanu a ratat startul european al României, a irosit resursele din creșterea economică și din privatizări, mai ales pe cele din privatizarea BCR. Vulnerabilitatea României în actuala criză economică a fost agravată din cauza iresponsabilității cu care Tăriceanu a irosit aceste resurse pentru a satisface clientela politică. Publicitate

3. Tăriceanu a aplicat o politică greșită de excluderi din partid, împiedicând construcția unei alternative reale și credibile. A exclus doi foști președinți ai PNL, crezând că nu va avea o opoziție în partid. S-a înșelat: opoziția s-a creat și l-a eliminat.

4. În al patrulea rând, a cultivat o relație ambiguă cu Dinu Patriciu și a creat impresia că PNL a ajuns vehiculul politic pentru promovarea intereselor economice ale acestuia.

5. Ultima greșeala politică care i-a fost fatală a fost totala lipsă de profesionalism cu care a negociat imediat după alegerile din noiembrie 2008, cramponându-se de funcția de prim-ministru, a compromis șansa PNL de a rămâne la putere. Ceea ce nu știu mulți dintre membrii PNL este că PDL a oferit în cadrul negocierilor poziția de președinte al Camerei Deputaților și paritatea în guvern”, consideră strategul PDL, Valeriu Stoica, fost președinte al PNL și eliminat din partid de Tăriceanu.

În același timp, Stoica susține că „noua conducere a PNL are în față trei mari provocări și două teste importante:

1.Noua conducere trebuie să fie capabilă să reorganizeze partidul și să-l consolideze intern.
2. PNL are nevoie de o clarificare doctrinară. În prezent nu are nicio doctrină, nicio strategie și a virat practic către centru-stânga.
3. PNL trebuie să-și clarifice relația cu Dinu Patriciu, altfel se va consolida percepția publică potrivit căreia acest congres a fost o dispută între două tabere pro-Patriciu. Primul test al noii conduceri este campania pentru alegerile europarlamentare, al doilea – prezidențialele. Cu această ocazie se va vedea care e ponderea reală a PNL pe scena politică”.

Întrebat de șansele de succes ale lui Crin Antonescu la prezidențialele din acest an, Valeriu Stoica a fost categoric: „Domnul Tăriceanu a spus că e un nebun cel care crede că îl va bate pe Băsescu. Ar fi păcat ca PNL să se agațe de-o nebunie”. Cotidianul

resita
23rd March 2009, 22:24
Cristian Preda: Antonescu are mai degrabă șanse să ajungă regele Spaniei decât președintele României :)

Consilierul pe probleme de educație al președintelui Traian Băsescu îl atacă pe noul lider al PNL despre care spune că este „anti-parlamentar, absenteist, vorbăreț și obsedat de propria figură mediatică”.




pai vezi cat de prost ii, deoarece el nu il jigneste pe antonescu ci jigneste spania.

vai de capul lui de consilier, apropo, el este plecat in interes de servici in strainatate dar isi face timp sa scrie pe blogul sau o asemenea tampenie.

miril
24th March 2009, 09:34
Aseara am scris si eu ceva asemanator, Resita, dar am sters. Din pacate toti recurg la acelasi tip de comentarii fata de adversarii politici. O tara condusa de iresponsabili si aici ma refer la politicenii parlamentari si nu numai, indiferent de culoarea politica.

Mario Di Lazi
25th March 2009, 07:53
Nu este nici o surpriză că Antonescu l-a învins pe "Scumpiceanu". Este a 100 a palmă morală pe care o primește expremierul.

miril
25th March 2009, 09:33
Parerea mea incepe sa fie alta. Tariceanu s-a dat la o parte intr-un mod voit, dupa un scenariu pus la punct de..., secret, ca sa-i dea liber liberalului Antonescu, care este un bun orator si nu se da inapoi sa se ia la tranta cu unul ca Basescu. Tariceanu a iesit sifont de la guvernare, nu si dpdv electoral, unde PNL a ajuns aproape de 20 %, este un orator slab si nu are priza la mase, prin comparatie cu Crin. Ce nume! Declaratia lui Antonescu ca ori castiga ori...valea, pare sa intareasca acest spuse, la fel si usurinta cu care Calin a acceptat in final ideea Congresului extraordinar, in schimb miscarile browniene de putere, din partid, mai degraba nu intaresc acesta teorie.

Sorin Blaj
25th March 2009, 12:00
Calin s-a dat la o parte. Este gluma anului.

miril
25th March 2009, 13:22
De ce? Stolojan nu s-a dat? Se mai intanmpla si prin gradina Pradisului PD-L. Sorin, depinde de ce s-a discutat. Gluma anului este Boc PM de mana cu Geoana, presedintele PSD si al doilea(?) om din stat. Amandoi sunt slugi. Vom trai si vom vedea. Eu am incercat sa argumentez. Doar o teorie. Tu?

Sorin Blaj
25th March 2009, 14:47
Doar o parere contrara.

Tariceanu mai degraba isi taia venele, decat sa se dea la o parte. A crezut pana in ultimul moment ca va castiga, chiar daca stia ca Patriciu il prefera pe Antonescu. Spera ca banii pe care i-a dat in cei patru ani de guvernare ii vor permite sa supravietuiasca.

Cred ca si acum se da cu capul de pereti, cand isi aduce aminte de ce a pierdut. Datorita unei decizii tampite, luata dupa scoaterea PD de la guvernare: aducerea in guvern si in prim planul PNL a unor oameni no name, care la prima ocazie l-au tradat. Ma refer la scoaterea in fata a unor oameni ca Fenechiu, Adomnitei sau Chiuariu, niste mostre de idiotenie crasa, care nu urmareau decat sa-si asigure afacerile. Dovada, au fost cei ce au sarit primii in barca lui Antonescu, mai mult convingandu-i si pe altii s-o faca.

rob_din
25th March 2009, 14:50
Teorie SF Miril. S-a tinut Traiceanu cu dintii de fotoliul de prim-ministru, infruntandu-l pe Zeus. Crezi ca se dadea la o parte sa-l lase pe Antonescu cu una cu doua? De altfel cine stie cate ceva din interiorul PNL stie cu cata disperare si-a cautat Tariceanu (prin acolitii lui) sprijin in alegeri

JJ
25th March 2009, 14:57
A ajuns presedinte unul care nu numai ca n-a facut nimic bun, ba chiar ne-a lasat fara flota, fara autostrazi, fara circulatie si fara spatii verzi in Bucuresti. Asa ca Antonescu pleaca cu avantaj

Oricum Antonescu a facut cate ceva ca Ministru al Sportului spre deosebire de altii. Si rezultatele s-au vazut

Parca esti copil sau autist, ai o unica idee fixa. Esti in stare sa legi doua cuvinte pe politica fara sa il aduci in discutie pe Basescu? Se vede ca nu.

miril
25th March 2009, 15:45
Pai asta ar putea fi un argument, Rob. Tariceanu care a reusit sa evite capcana offside-ului planuita de Presedinte si se lasa dus de ai lui? Nu stiu. Sorin, asa este, sunt de acord cu liberalii mediocrii numiti de tine. Din pacate profitori sunt mai peste tot si pot schimba macazul, oricand si in orice partid, la noi, in functie de cum bate vantul politic. Uite asa se explica traseismul unora precum Melescanu sau Stolojan. JJ, nu te supara, dar putem avea orice obsesie ne place, iar referirea la presedinte a lui Rob a fost dicatata de o comparatie vis a vis de Antonescu care a ajuns candidat prezidential, ma rog, neoficila, inca.

rob_din
25th March 2009, 15:55
Eu chiar cred ca PNL-istii s-au lasat dusi de val. multi s-au gandit la Antonescu ca la un bun contracandidat pentru Basescu uitand sa se mai gandeasca si la partid. Vor ajunge sa regrete alegerea facuta

J.Bond
31st March 2009, 13:26
Fata de Taricelu, pentru PNLei Crin "baiat fin" oricum e un rau mai mic si necesar la ora actuala.:)

Bancaru
31st March 2009, 15:34
Deci, Markere, recunosti ca va era frica de Tariceanu. hahahahahaha.... Halal de cine te-a trimis sa agiti apele aici. Du-te la nenea ala unde semnezi de predare - primire si spune-i ca i-am zis eu ca e prost. Vezi ca zic despre el. Sper ca el nu intra pe forum, Doamne fereste, 2 rele - una ca ma fac eu cu report post de la tine, sau si de la el, si doi ca mai avem un trompetist. Pai ce facem aici, orchestra ce alamusi si suflatori? Ta-taaaaaaaaaaaaaa...

J.Bond
1st April 2009, 00:00
Hopa! Bancarule iti dai iar arama pe fata si se pare ca "fara exagerari de limbaj" la adresa partenerilor de dialog pe un forum public nu esti in stare sa te manifesti. Bine, unii ne-am obisnuit deja cu derapajele tale de limbaj si te intelegem ca ai din ce in ce mai multe cosmaruri cu Base cel RAU:), mai ales acum dupa ce si prietenul tau "liberal" Taricelu a fost aruncat la groapa de gunoi chiar si de propriul partid. Dar asta dupa ce bineinteles a fost atatia ani(din pacate) in slujba grupurilor de interese personale si ale lui Patrice, decat un premier demn chiar si pentru o tara ca Romania.:)
Din fericire(pentru marea majoritate a romanilor), epoca lui Trotinelu Taricelu a apus.;):cya:

Bancaru
1st April 2009, 01:28
"Egzact". Fara exagerari nu ma pot exprima. Exagerez deci exist.
Nu, nu spune tu ce ai vrut sa zici cu aia... bine ca nu mai e Tariceanu iar Crine e copil bun, sau nu mai stiu cum i-ai zis.

J.Bond
19th January 2010, 13:00
Din fericire(pentru marea majoritate a romanilor), epoca lui Trotinelu Taricelu a apus.;):cya:
Iata ca dupa doar 1 an, asta insemnand desigur noi infrangeri politice pentru PNLei si cu Crin Antonescu, se pare ca epoca Taricelu va reveni in actualitate la urmatoarele alegeri din PNL.:) Dar din fericire pentru Romania(cum spuneam si mai sus:)), ca mana a doua la o eventuala alaturare la guvernarea Romaniei.;)

Bancaru
19th January 2010, 13:01
PNL a luat un procent bun, la fel si Crin Antonescu. Retine, nu e el prost. Dar... in fine, tara merge excelent. Boc a vazut cum am iesit in criza. La inaltimea lui.

J.Bond
19th January 2010, 13:10
Banc, era normal, firesc si de asteptat ca in 2010 Romania sa iasa din criza avand in vedere politicile ferme de dreapta mentinute(nemajorarea principalelor cote si taxe de impozitare) de catre Guvernul Romaniei si prin adoptarea unui buget bazat pe crestere economica la finele lui 2010 stabilit cu partenerii euro-atlantici.;)
Din fericire pentru marea majoritate, spre dezamagirea catorva din oposition, chiar si agentiile de rating internationale estimeaza o crestere mai semnificativa chiar decat se asteptau ele, vazi mai multe aici:
Moody's ne vede mai bine: creștere economică de 2,3% în 2010 ;)
http://www.realitatea.net/moodys-ne-vede-mai-bine--crestere-economica-de-2-3prc--in-2010_696064.html
Dar aici vom vorbi despre viitoarele alegeri din PNL care vor avea loc peste cateva luni.:ok:

Bancaru
20th January 2010, 11:58
Alegeri ar trebui sa aiba loc in toate partidele. PD nu l-a propulsat pe Basescu. Poate invers. Iar in mod normal nu vad de ce se pune batista pe tambal la PD. Am vazut ca Boc a dat niste explicatii in locul lui Voinescu. Dupa care Voinescu a inghitit galusca. Sa vedem ce vor face cu Preda. Ala e nebun.
In PSD eu l-as prefera pe Diaconescu. Dar cred ca o sa iasa Nastase. E dupa chipul si asemanarea partidului. Mitrea e un bou. Nastase e corupt, dar nu bou.
In PNL nu o sa se intample nimic spectaculos cu conducerea. Poate unii gen Tariceanu sa plece, sa se retraga intr-un con de umbra. Sper ca Patriciu isi da seama de gafele pe care le-a facut si in ce situatie penibila s-a pus PNL dupa alegerile prezidentiale, mai exact dupa turul 2.
parerea mea este ca trebuie reformata toata clasa politica. Basescu ar trebui sa isi ia mana de pe PD daca tot zice ca se retrage dupa mandatul asta. Eu cred in continuare in partide puternice si nu in persoane puternice. Partidul ar trebui sa fie peste presedinte (si sa fie si unul de bun simt). Ce iluzii...

miril
20th January 2010, 16:36
...pier,du-te.

Bumbescu
21st January 2010, 15:23
Pt memoria Bratienilor, actualul asa zis partid liberal, format dintr-un amalgam sinistru de dinozauri comunisti, ********i, turnatori si nomenclaturisti(condusi cu totii de un dezaxat) ar trebui desfiintat si reinfiintat peste un an- doi, de liberali autentici.

miril
21st January 2010, 16:23
Eu zic ca sa incepem cu desfiintarea PSD-ului si PD-L-ului mai intai, unde amestecul e si mai...amalgamat. Nu asta-i prioritatea politica, acum, totusi, daca ma intrebi. Autentici, mai exista? Si aici nu ma refer numai la politiceni.

Sorin Blaj
21st January 2010, 21:23
S-ar putea ca amanarea alegerilor pana in septembrie, sa nu fie o alegere prea fericita pentru actuala conducere a liberalilor.

miril
22nd January 2010, 11:21
Greu de spus.

Nico21
22nd January 2010, 11:54
Pt memoria Bratienilor, actualul asa zis partid liberal, format dintr-un amalgam sinistru de dinozauri comunisti, ********i, turnatori si nomenclaturisti(condusi cu totii de un dezaxat) ar trebui desfiintat si reinfiintat peste un an- doi, de liberali autentici.


Total de acord cu Bumbescu...mi-a venit sa vomit cand l-am vazut pe Antonescu de-a dreapta lui Geoana,Hrebenciuc et comp...

J.Bond
24th January 2010, 00:51
Pt memoria Bratienilor, actualul asa zis partid liberal, format dintr-un amalgam sinistru de dinozauri comunisti, ********i, turnatori si nomenclaturisti(condusi cu totii de un dezaxat) ar trebui desfiintat si reinfiintat peste un an- doi, de liberali autentici.

Corect, Bumb!:ok: Sa nu mai spunem ca multi dintre liberalii autentici au ales deja calea cea dreapta, alegand PDL.;)

miril
24th January 2010, 10:01
Ce a vrut sa spuna Bumbescu si ce a inteles J.Bond.

J.Bond
24th January 2010, 13:07
Stai calm Miril ca am inteles perfect ce a zis Bumbescu mai sus.;)

J.Bond
25th January 2010, 22:49
Fenechiu vrea să-l "desființeze" pe Orban

Liberalii deschid și ei ostilitățile în perspectiva congresului extraordinar, propus astăzi de președintele Crin Antonescu. O primă miză a bătăliei interne ar fi înlăturarea lui Ludovic Orban din poziția de al doilea om în partid. Vicepreședintele Relu Fenechiu a declarat pentru evz.ro că susține desființarea funcției de prim-vicepreședinte deținută în prezent de Ludovic Orban. Fenechiu susține că, de la înființarea ei în 2009 și până acum, funcția de prim-vicepreședinte s-a dovedit inutilă, drept pentru care soluția ar fi ca președintele să delege atribuțiile deținute de Ludovic Orban altor vicepreședinți. "Funcția de prim-vicepreședinte nu a adus nimic bun", a comentat Fenechiu.

El a precizat însă că nu a participat la ședința Biroului Politic Central de astăzi și a susținut că încă nu a discutat despre această propunere cu Antonescu. Personal, va candida la congres pentru un nou mandat de vicepreședinte.

Fenechiu mai propune ca viitoarea componență a BPC să fie aleasă odată cu președintele, pe bază de moțiune. El a explicat că, în prezent există mai multe voci în partid care pledează pentru strategii politice diferite: unii vor asumarea opoziției, alții vor intrarea la guvernare, unii vor păstrarea denumirii și orientării liberale a PNL, alții vor ca partidul să se reorienteze către alte familii europene cum ar fi cea a po****rilor. Este firesc, spune el, ca delegații la congres să aleagă o echipă care să își asume în bloc o anumită platformă.

Crin nu face tandem cu Ludovic

Întrebat dacă va merge la congres mână în mână cu actualul prim-vicepreședinte Ludovic Orban, Antonescu a spus că nu se pune problema unui tandem, dar crede că vor face echipă în continuare. "Ludovic Orban, pentru mine, rămâne un colaborator foarte apropiat, am fost foarte aproape în momentele cheie în toată această perioadă și, fără niciun fel de îndoială, indiferent ce statut vom adopta, ce mecanism de alegeri vom avea, cred că eu și Orban vom fi în aceeași echipă", a precizat Antonescu.

În context, el a mai spus că nu știe nimic despre posibili contracandidați la șefia PNL. "Nu știu așa ceva. Dvs. credeți că suntem la PSD? Glumesc. Nu știu, probabil că e în funcție și de statut, și de sistem. Dacă există echipe concurente, evident că asta înseamnă un lucru, dacă există doar o candidatură pentru șefia partidului.., oricare membru al PNL poate să facă asta și, din punctul meu de vedere, nu am nici pronosticuri de făcut în această privință și nici temeri. E absolut normal să existe cât mai mulți concurenți pentru această poziție", a mai comentat președintele liberal.

Referitor la propunerea lui Fenechiu de alegere a întregului Birou Politic pe lista președintelui și nu prin vot uninominal, Antonescu nu a exclus această variantă, deși a amintit că nu a fost un fan al acesteia."S-ar putea intra într-o asemenea discuție doar dacă am opta - și nu este exclus - pentru o confruntare de moțiuni, având în vedere răscrucea la care se află PNL. O confruntare pe opțiuni politice majore, tactic, programatic, poate să ducă și la constituirea unor echipe care susțin o moțiune sau alta. Dar deocamdată nu am intrat în asemenea discuții", a susținut liderul PNL.

Prim-vicepreședintele liberal Ludovic Orban a refuzat să comenteze atât propunerea lui Crin Antonescu de convocare a congresului în martie, cât și propunerea lui Fenechiu de desființare a funcției pe care o deține. El a lipsit și de la reuniunea Biroului Politic Central.

Propunerea lui Antonescu de organizare a congresului vine pe fondul informațiilor neoficiale potrivit cărora actuala conducere a PNL dorește să împingă alegerile interne spre toamnă, pentru a câștiga timp în fața lui Călin Popescu Tăriceanu și a susținătorilor acestuia.

Liderul liberal a făcut această propunere în cadrul Biroului Politic Central al partidului de astăzi, ea fiind aprobată prin vot. Decizia finală revine însă Delegației Permanente a PNL ce va avea loc la sfârșitul săptămânii.

Congres PNL în martie

Antonescu a susținut că a pledat pentru ca acest congres să aibă loc cât mai repede cu putință, respectiv în prima parte a lunii martie.

Președintele PNL și-a motivat opțiunea prin faptul că partidul are nevoie de o dezbatere internă, în condițiile în care conducerea liberală și-a asumat o serie de decizii de strategie politică în campania electorală și, mai cu seamă, între cele două tururi de scrutin, atunci când l-a susținut pe candidatul PSD Mircea Geoană.

"Cred că este momentul ca PNL să aibă o dezbatere într-un for suprem asupra liniei politice de urmat în anii ce vin, asupra unui proiect major pentru societatea romaânească", a adăugat el.

Conform acelorași surse neoficiale, în primăvara ar fi expirat așa-zisul termen dat de Traian Băsescu și PD-L pentru o eventuală intrare la guvernare a liberalilor, variantă susținută de fostul premier Tăriceanu. Din aceste considerente, gruparea Tăriceanu ar fi dorit organizarea congresului cât mai repede, în vreme ce tabăra Antonescu ar fi încercat să amâne cât mai mult momentul unei confruntări.

Crin Antonescu a câștigat președinția PNL, în fața lui Călin Popescu Tăriceanu, la congresul din martie 2009.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/884087/Fenechiu-vrea-sa-l-quotdesfiintezequot-pe-Orban-/

Bancaru
27th January 2010, 23:58
Markere, impusca-te!

J.Bond
28th January 2010, 00:27
Unul dintre putinii liberali cu cap din acel partid:),

Viorel Cataramă: Candidez la președinția PNL

Crin Antonescu pare a avea un challenger la șefia PNL. Omul de afaceri Viorel Cataramă se declară hotărât să candideze pentru poziția de președinte al Partidului Național Liberal.

Liberalul Viorel Cataramă vrea sa devină președintele PNL. Scopul său este ca PNL să intre la guvernare alături de PD-L, lucru imposibil în acest moment cu președintele Crin Antonescu.

Omul de afaceri crede că pericolul în acest moment pentru PNL nu este o relație proastă cu PD-L ca partener de guvernare, așa cum a avut în anii 2005-2006, ci acela de a dispărea de pe scena politică. El crede că modificarea legii electorale astfel încât parlamentarii să fie aleși cu vot uninominal direct va duce la dispariția partidului din Parlament.

PNL, crede Viorel Cataramă, ar putea să împiedice modificarea legii numai dacă va face o alianță de guvernare cu PD-L.
http://www.realitatea.net/viorel-catarama--candidez-la-presedintia-pnl_697386.html

delaoltenia
28th January 2010, 08:23
Unul dintre putinii liberali cu cap din acel partid:),
Viorel Catarama.......

Nu cu mult timp in urma aveai o alta parere,ce ti-a picat in cap de te-ai schimbat dintr-o data?:D

J.Bond
28th January 2010, 08:59
Sa vedem ce-o sa mai faca Dario al nost' dupa ce stapan'su, pentru care a lipit afise pana nu demult si defila cu sigla PNL pe post de avatar:) chiar si pe acest forum de sport, va fi matrasit din fruntea PNL.:)

delaoltenia
28th January 2010, 09:18
J. Bond: "Sclavii nu gandesc ci sunt ganditi."
...doar sclavii lipesc afise. :D

J.Bond
28th January 2010, 12:50
Dario: "doar sclavii lipesc afise. :D"

Na bine, ce sa zic!:) Tu stii mai bine meseria asta pe care o practici de'o viata intreaga se pare.;)


Sunt membru PNL din 2001.
Pana la lovitura de stat din 1989 am fost membru al Partidului Comunist.
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=426938&page=2

delaoltenia
28th January 2010, 13:20
Cred ca te-am bagat cam mult in seama,pentru amuzament si trafic pe OLS....mars la cotet.

J.Bond
28th January 2010, 13:53
Cred ca te-am bagat cam mult in seama,pentru amuzament si trafic pe OLS.
Sa vezi si sa nu crezi, trollul isi recunoaste in premiera meseria de pe aici.
Ceea ce nu stie Dario e ca tocmai el este bagat prea mult in seama pe aici. Doar pentru amuzamentul de zi cu zi, si pentru frustrarile demne de admirat ale unei 'libelule':) de partid balama care se suceste dupa cum bate vantul si dupa cum ii ordona stapan'su, recte Crinelu, care azi e maine nu mai e. Nu si pentru traficul OLS.;)

....mars la cotet.
Asa iti spune stapan'tu la PNL.:) Esti de inteles.;)

J.Bond
28th January 2010, 14:06
Nevastuica asta pusa de sotul Crin in PE, se pare ca va avea din ce in ce mai mult de furca pe viitor cu alte pupeze din PNL.:)

Soția lui Crin Antonescu picură cianură în PNL

La o lună de zile după ce ministrul Economiei, Adriean Videanu, a anunțat că proiectul exploatării de aur de la Roșia Montană va fi inclus în programul de guvernare, subiectul naște controverse în rândul politicienilor români. Pardoxal, nu în PDL, partid din care face parte Videanu, ci în PNL și UDMR.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/884477/Sotia-lui-Crin-Antonescu-picura-cianura-in-PNL/

delaoltenia
28th January 2010, 15:44
Mai baietas daca nu te-ai comporta ca un slugoi nu m-ar deranja atitudinea ta,daca m-ai citit bine ai vazut ca in anumite domenii avem cam aceleasi pareri,dar,nu pot sa fiu ca tine.

miril
28th January 2010, 15:54
Era in PE, printre primii parlamentari roamani dupa intararea Romaniei in UE, in timpul guvernului Tariceanu 2, deci inainte ca relatia cu Antonescu sa fie cunoscuta si inainte ca acesta sa devina presedintele partidului. In rest, citeste ce spune Dario si ia aminte caci el nu este singurul care gandeste asa.

delaoltenia
28th January 2010, 16:01
Mai sunt si alti cativa useri pedelisti in gandire si in modul de a face politica,nu te-ai intrebat markere,cum de nu avem nimic cu acesti oameni si putem sa stam de vorba fara sa ne jignim.Pentru tine toti sunt trolli,comunisti,politruci si activisti ai diferitelor partide..dar tu ce esti?
Hai sa incetam si sa revenim la normalitate,a trecut campania,ti-ai facut treaba,te si felicitam daca asta vrei.Depinde acum de tine daca imi intelegi mesajul.

J.Bond
28th January 2010, 16:59
Ceea ce trebuie sa stie Dario(cativa au inteles demult si s-au retras in glorie din aberatii) este ca n-am avut vreodata si nu am vreo treaba cu campaniile electorale, spre deosebire de altii.;) Eu doar mai scriu pe aici ON TOPIC si in mare parte vin si cu dovezi si citate concrete ca sa le dau peste barnau unora atunci cand se mai arunca cu capul inainte si poate sa ma mai amuz de ei cand mai spun ce rau e unul si cat de bun e altul, cand spun ca afara ploua si de fapt e soare.:) Plus ca asta nu cred ca este vreun forum pentru campanii electorale, gen forumurile siteurilor exclusiv politice. Dar poate pentru altii o fii, cine mai stie.



Era in PE, printre primii parlamentari roamani dupa intararea Romaniei in UE, in timpul guvernului Tariceanu 2, deci inainte ca relatia cu Antonescu sa fie cunoscuta si inainte ca acesta sa devina presedintele partidului.
Hai sa zicem ca ai dreptate. Si poate chiar ai, dar Antonescu, ca sef de partid, nu cred ca era oportun sa o puna din nou pe listele de partid la ultimele alegeri europarlamentare.;)
Aunci era pe vremea Tariceanului si nu avea legatura cu Crin, cel putin dintr-o functie asa inalta cum inca se pare ca va mai fii timp de cateva luni de zile pana cand va fi matrasit la urmatoarele alegeri din PNL. ON TOPIC.:)

miril
28th January 2010, 20:41
Adica este oportuna numirea EBA-ei...

Elphax
28th January 2010, 21:46
pai nu ai vazut cata activitate are pe acolo? toata lumea o barfeste - ce bine vorbeste, ce frumos se imbraca etc.

J.Bond
31st January 2010, 16:26
Tăriceanu nu vrea alianță cu PSD și PC

Călin Popescu Tăriceanu nu se teme de unicameral. Fostul preșdinte al PNL a susținut astăzi că nu agreează o alianță cu PSD și PC în perspectiva reducerii numărului de parlamentari, după introducerea Parlamentului cu o singură cameră, așa cum declara recenta liderul liberal Crin Antonescu.


Întrebat dacă împărtășește opinia lui Antonescu în privința propunerii lui Dan Voiculescu de formare a unei alianțe PSD-PC-PNL, Tăriceanu a menționat că îl deranjează faptul că unii liberalii au găsit o astfel de soluție pentru a scăpa de pericolul votului uninominal pentru intrarea în Parlament, informează Mediafax.

Gabri3l
1st February 2010, 12:53
tariceanu nu vrea alianta dar i-a placut atata timp cat l-a sustinut la guvernare... pff

J.Bond
1st February 2010, 13:55
Acum e in opozitie.:) E de inteles.;)

delaoltenia
1st February 2010, 17:50
Voi nu i-ati avut ca aliati?Uitati foarte repede. :mda:

J.Bond
1st February 2010, 21:32
Si din fericire pentru Romania, asa cum era de asteptat si anticipat, au si fost matrasiti repede de la guvernarea Romaniei(ca mana a doua, ce-i drept).;)

Dar sa revenim ON TOPIC aici pentru ca se pare PNLeii vor avea si ei un congres in luna martie si in care isi vor realege sexosul: http://www.realitatea.net/crin-antonescu--cel-mai-sexy-politician-roman_698013.html :):groggy::yes:

JJ
1st February 2010, 21:50
Crin Antonescu a castigat titlul de cel mai sexy politician roman, la mare lupta cu Cristian Boureanu: 1525 de voturi la 1473. Pe 3 a fost Mazare, pe 4 Tariceanu, si pe 5 Basescu. Sondaj realizat de revista Unica.
Rog comentarii din partea doamnelor. :D

Datenshi
1st February 2010, 22:07
Presimt ca va raspunde marker. :cry:

luma
1st February 2010, 22:11
Ce cauta Mazare si Basescu in top?:D

PS ...si nu sunt Marker.:P:D

moty
1st February 2010, 22:15
Unica sau Urzica?

delaoltenia
2nd February 2010, 09:33
Presimt ca va raspunde marker. :cry:

Propun ca acesta sa fie numit postul anului pe sectiunea "Politica" a acestui forum. :ok:

J.Bond
2nd February 2010, 11:40
Se pare ca pana la urma activistul nostru membru PNLeu de pe acest forum de sport, recte Dario, va avea toate motivele sa fie fericit deoarece sunt sanse mari ca sa-si pastreze stapanul in continuare in fruntea partidului si dupa alegerile din martie de la congresul lor.
Dar din pacate(pentru ei) in opozitia vesnica, la gargara adica, acolo unde Crinul cel Sexos:) intradevar se pricepe cel mai bine si chiar il poate surclasa pe prostanacul atacat energetic.:ok:

relansat
2nd February 2010, 11:41
stai linistit, bondule. exista sperante totusi ... macar la psd de`o fi ales mitrea :o: ce zici? :cry:

J.Bond
2nd February 2010, 11:45
La sarmanii de PSDei nici nu mai conteaza, oricum sunt vai mama lor indiferent daca-l vor scalpa pe Prostanac sau nu.:) Opozitia vesnica scrie pe ei.;). Poate sa il puna pe VanGhelie sef sau din nou pe tovarasul Iliescu, ca e tot una.:ok:

miril
2nd February 2010, 11:47
Sa revenim, totusi, on topic.

Bancaru
2nd February 2010, 12:18
Boureanu a iesit pe locul 2 pentru ca are aspect de sex nu ca este sexi. Antonescu nu are cum sa aibe emotii la ora asta. A luat mult peste scorul partidului. Singurul lucru care i se poate reprosa, eu as face-o, e ca a spus ca isi da demisia daca nu oese presedinte. Ce ar fi putut sa faca el era sa il scoata pe altul presedinte, recte Geana, dar nu s-a putut din diverse motive mov (vinete si umflate). Liberalii nu au multe optiuni edocamdata daca vor sa mearga pe linia care ii tine la 15%.

Utilizator
2nd February 2010, 12:57
cred ca va ramane Crin Antonescu, desi are si el multe lacune, are in schimb charisma si talent oratoric peste toti ceilalti.

Ca un comentariu general, mi se pare ca nimic nu se va schimba, indiferent ar veni sau ar pleca din conducerile tuturor partidelor romanesti.
Daca ma intreaba cineva care ar fi partidul cu care as vota neconditionat si m-ar pune sa-l compun din lideri politici actuali, nu as reusi sa fac asta.
Mi se par cu totii imperfecti si neinteresati de realitate, din punctul meu de vedere par ca traiesc intr-o lume paralela.
Politica romaneasca a devenit un fel de refugiu al incompetentei, vicleniei, hotiei, badaraniei.
La ora actuala niciun partid politic nu are un plan articulat pentru viitorul Romaniei.
Cu atat mai putin exista un plan general agreat de catre toate partidele politice care sa duca tara coerent spre dezvoltare, fara spasme brutale la fiecare schimbare de guvern, cu mai multa pasare de ceea ce lasi dupa ce iesi de la guvernare.

Ma rog, nu vad schimbari radicale in PNL si cred ca Antonescu si Tariceanu vor reveni la sentimente mai bune unul fata de altul. PNL ar putea sa creasca semnificativ in alegerile urmatoare daca actioneaza cu inteligenta si stinge conflictele interne.

J.Bond
3rd February 2010, 13:32
cred ca va ramane Crin Antonescu, desi are si el multe lacune, are in schimb charisma si talent oratoric peste toti ceilalti.


Naspa ca da si cel mai mult cu chiulul pe la locul de munca, recte Parlamentul Romaniei.:)
Catarama, oricum era un liberal cu capul mult mai pe umeri care stie ce vrea, iar la banii lui nu mai putea fi numit nici marioneta cuiva anume. Dar, ma rog, e problema PNLeilor pe cine vor alege la alegeri, evident.:)

relansat
3rd February 2010, 13:52
daca am ajuns sa`l comparam pe catarama cu antonescu .................................................. .... GRAV dom`le, grav!

Bancaru
3rd February 2010, 14:45
Pai la capul ala mic al lui Catarama, normal ca sta bine pe umerii de bivol. Unde mai pui ca si daca se clatina se sprijina pe epoleti.

J.Bond
5th February 2010, 13:38
E destul de clar ca Antonescu e compromis dupa sustinerea PSDeilor. Degeaba o mai scalda acum. Dar, ma rog, nu e vina lui in aceeasi masura cat a lui Patrice.
Catarama stie ce zice, un fel de Mitrea al PSDeilor.:)

Bancaru
5th February 2010, 13:50
Markere, de unde trag concluzia ca nu ai fost niciodata capabil sa vezi un om dincolo de aparente. A devenit Mitrea profetul in PSD? Daca a zis Catarama ca el ar fi mers cu Basescu inseamna ca e bine?

miril
5th February 2010, 13:58
Raspunsul este NU. Catarama-i un ******** care se pliaza precum trestia.

J.Bond
5th March 2010, 16:48
Intrucat Tariceanul se pare ca este pe faras pana si in PNL cu toata zbaterea de rigoare:),

Tăriceanu îl atacă pe Antonescu: E multă vorbărie și puțin conținut. Abureală!

Fostul președinte al PNL l-a acuzat pe succesorul său că vrea să impună un statut nedemocratic și nesupus dezbaterii interne. Imediat i-a desființat și programul prezidențial. Discursul lui a fost primit cu aplauze. La microfon au ajuns mai mulți critici la adresa lui Antonescu. Însă foarte mulți dintre delegații la congres stau pe hol la discuții sau iau prânzul. La congres a apărut și Dinu Patriciu.

Mafiotul El Patrice isi sustine in continuare marioneta la congres, pe Chucky Crin Antonescu;)
Patriciu: Îl susțin pe Antonescu
05 mar 2010

Magnatul liberal a venit cu întârziere la congres și a subliniat că merge pe mâna celui pe care l-a susținut și acum un an.

" Mi se pare cea mai bună formulă pentru PNL, astăzi, orice fel de formulă trebuie să se adapteze unei situații de moment și acum este momentul ca pentru a reînnoi partidul să se meargă pe această formulă”, a declarat omul de afaceri Dinu Patriciu, prezent la congresul PNL.
http://www.realitatea.net/patriciu--il-sustin-pe-antonescu_703327.html

El Pistolero
5th March 2010, 17:26
cine candideaza si cand e congresul?multumesc.

luma
6th March 2010, 13:22
Au ramas Crin Antonescu si Ludovic Orban.

Datenshi
6th March 2010, 13:44
Si cand te gandesti ca pana de curand cei doi erau prieteni la Catarama.

delaoltenia
6th March 2010, 15:56
Inca sunt prieteni.

luma
6th March 2010, 19:13
Si cand te gandesti ca pana de curand cei doi erau prieteni la Catarama.

"Să nu fiți îngrijorat, domnule Quintus, domnule președinte Quintus, Ludovicul și cu Crinul au mers împreună într-o altă țară. (...) Așa că să n-aveți nicio îndoială că Ludovic și Crin vor merge mai departe", a spus el."

Crin Antonescu a fost reconfirmat in functia de presedinte al PNL, obținând împreună cu echipa pe care a propus-o pentru conducerea partidului 986 de voturi din partea delegaților la Congres.
Contracandidatul său, Ludovic Orban, a obtinut 357 voturi.

sursa (http://www.mediafax.ro/politic/crin-antonescu-a-obtinut-un-nou-mandat-la-conducerea-pnl-5720893)

JJ
6th March 2010, 20:09
Tocmai zice unul din tabara lui Orban pe realitatea ca ei au votat cu Orban ca sa fie si un al doilea candidat, ca era aiurea cu Crin la 100%. :D

Sorin Blaj
6th March 2010, 20:12
A fost o lupta de fatada, pentru a prosti privitorii si a salva senzatia de democratie.

delaoltenia
6th March 2010, 20:15
Vorbim de democratie? :happy :happy

Sorin Blaj
6th March 2010, 22:46
Cica la liberali exista. :)

Pana una, alta, cele mai mari "dovezi" de democratie au fost in ultimele alegeri din PSD.

miril
7th March 2010, 09:29
In concluzie, democratie la...Catarama. Ma rog, bine ca s-a terminat! La treaba!

Tim
7th March 2010, 12:25
Bine ca nu s-a lasat cu pierderi importante.Nu inca!

delaoltenia
7th March 2010, 13:25
Au cale libera,mai bine acum decat mai tarziu.

miril
7th March 2010, 13:48
Asta-i testul, daca pleaca, merg la ciolan. Un ciolan care s-ar putea sa fie...incert. Prea multi pe aceeasi prada. Vai de Romanika noastra!

J.Bond
7th March 2010, 21:35
Slugă la doi stăpâni

Congresul PNL, incheiat ieri, m-a facut sa-mi aduc aminte, cu incrancenare, de Congresele cu final asteptat ale PCR. Cu singura diferenta ca de asta data “cel mai iubit fiu al poporului” n-a fost pelticul Ceausescu ci sarmantul Antonescu. In rest, aceeasi atmosfera, aceleasi discursuri gaunoase – desi, e drept, n-a mai fost criticata vehement “exploatarea omului de catre om” ci dusmanul de serviciu, Basescu&PDL – aceleasi promisiuni aiuristice despre cum o sa curga in Romania lapte, miere si petrol. (Aplauze si ovatii indelungi). Rezultatul era stiut: Antonescu presedinte. La dorinta sponsorilor.

Las la o parte faptul ca in majoritatea partidelor din tarile civilizate, esecul in alegeri atrage dupa sine macar o tentativa a candidatului de a demisiona. Antonescu n-a iesit nici macar pe locul doi, a iesit pe trei. Si ce daca? A prestat bine si a ascultat, in general, indicatiile abilului antrenor Patriciu, care i-a zis la intrarea in ring: “Da-i numai la ficat! Numai la ficat, ca e punctul lui slab si-l termini!” Dar Basescu a avut ficatul mai tare decat au crezut ei si i-a facut K.O. cu tot cu arbitru. A avut Crin o iesire personala, in seara alegerilor, cand ii acuza pe moguli de o uriasa dezinformare dar probabil in noaptea aceea a trecut nu pe la relaxare, ci pe la prelucrare, la conu’ Dinu, si acesta i-a spus, cam ca dl Pepe/Dinica, in Filantropica: “Dom’ profesor, pai la banii tai iti permiti sa ai demnitate?”. A doua zi, Crin se prezenta, spasit, la televiziunile mogulilor abia injurati si il demoniza pe Basescu.

Acum, Crin n-a mai suflat in front. A debitat aceleasi fraze invatate pe de rost, a spus ca scopul PNL trebuie sa fie eliminarea PDL, cu orice pret. Un discurs extremist si aiuristic, de aveam impresia ca asist la congresul anarhistilor lui Bakunin, propunand nascocirea altor bombe spre a-l face pe tar mici farame. In loc sa se concentreze pe un program politico-economic coerent, cu solutii concrete menite sa faciliteze iesirea tarii din criza, Antonescu a reluat paguboasele obsesii: Basescu, oligarhii din jurul presedintelui, PDL, pericolul dictaturii, adaugand si ca o alianta cu PSD este acceptabila, “atunci cand o impune interesul public”. Adica atunci cand vor sponsorii. Si ei vor.

Ca si PSD, PNL a ratat sansa de a se reforma. Va merge inainte, cu acelasi refren prafuit si cu aceeasi echipa care a pierdut lamentabil anul trecut: Norica, Fenechiu, Rusanu etc. Oameni care doina stiu, doina canta: “Basescu-dictator”. Dar pentru conu’ Dinu e suficient, asta inseamna ca sunt pregatiti ideologic. Faptul ca electoratul le-a dat o palma la vot si, contrar celor ghicite in globul de cristal de mama Omida si tata Turambar, mai multi votanti liberali l-au votat pe Basescu decat pe Geoana, nu pare sa-i intereseze pe liderii PNL, care danseaza, voiosi, pe un vulcan, ramanand fidele slugi la doi stapani: Patriciu si PSD. O asemenea atitudine este din start perdanta si n-ar fi exclus ca, in ciuda sponsorizarii generoase, PNL sa ramana “fara coledzi”, luand-o pe urma defunctului PNTCD. Promit sa vars un pahar de vin in memoria lui, ca a dat tarii oameni de seama. Sau nu, nu vin, mai bine vodca, asta place la lipoveni.
http://www.reportervirtual.ro/

Datenshi
7th March 2010, 21:52
Un articol prost rau, bine ca n-ai pus si sfarsitul ala de-a dreptul penibil.

relansat
7th March 2010, 23:30
cine a castigat pan` la urma?

ducus
8th March 2010, 10:15
Antonescu nici nu stii cate d emic incepi sa fii! O sa vedeti daca PNL nu va ajunge la nivelul din 2000 la greseala care au facut-o la congresul asta! Adica PSD l-a schimbat pe Geoana care a intrat in turul 2 la prezidentiale, iar liberalii merg in continuare pe mana lui Crin care a luat cat a luat? E clar ca n-o sa avem ce alege nici in 2014!:headbang:

J.Bond
8th March 2010, 11:04
E clar ca TU nu o sa ai de unde alege.;) Din 2004 incolo, ROMANII chiar au avut de unde alege. Si nu s-au inselat deloc, Romania a intrat in UE, am scapat de cripto-comunistii lui Iliescu ani buni care lasasera intentionat saracia si coruptia sa domine in timpul lor, pensiile si salariile romanilor s-au dublat daca nu triplat, s-a facut, se face si slava Domnului se va face si in continuare dreptate in sistemul de plata la stat, Justitia e mai activa ca niciodata, in curand ROMANIA va intra si in spatiul Schengen, samd.;)

Cat despre PNLeu, numai de bine si Dumnezeu cu mila in opozitia pe care si-au dorit-o!:) A iesit la ei tot cine a comandat urmaritul penal, Dinu Paturiciu. Poate ca pentru el e mai bine acum o perioada de opozitie, chiar daca va duce PNL sub 10%, ca pe timpuri.

miril
8th March 2010, 12:05
Nu cred ca politicianul Antonescu trebuie criticat ca a fost reales ci modalitatea in sine, nu prea liberala, caci rezultatul ar fi fost cam acelasi. Ducus, Antonescu a facut o figura foarte buna in campania electorala prezidentiala, batandu-l in...direct pe Basescu, la confruntarea de atunci, iar daca in turul doi ar fi mers el si nu Geoana poate numele presedintelui ar fi fost altul. Nu ai ce sa-i reprosezi, in comparatie cu Geoana care a facut mari greseli atat in turul final cat si la congresul PSD. In rest, nu inteleg aceasta bucurie in a prezice prabusirea patidelor din opozitie, incluzand PNL-ul. Chiar va fi bine cu o Romanie a unui partid de guvernamant fara doctrina politica definita, condus din umbra de...stiti voi cine, plus un partid al independentilor de conjunctura ciolanului? Ca deobicei in loc sa fim ingrijorati ca sa nu zic ca sa plangem unii din noi se bucura. Este si asta o optiune. Paguboasa. Pentru toti. Nu ma refer la politiceni. Ei se descurca ca Hopa Mitica.