PDA

View Full Version : Asta E Lucescu!



S.O.S.
5th August 2004, 16:02
Gazeta Sporturilor, 3 august 2004


8 noiembrie 1987. Timişoara dă peste cap fotbalul romānesc. Dinamo pleacă īnvinsă de pe Bega, īntr-o epocă īn care marile puteri ale epocii antedecembriste, Steaua şi Dinamo, pierdeau puncte doar īn ciocnirile directe. Īn acea duminică de noiembrie, 40.000 de timişoreni īn tribună plus alţi 13 pe gazon au realizat minunea. Gazdele au deschis scorul prin Ilcu, īncă din prima repriză. Īn cea de-a doua şi-a intrat īn rol arbitrul Grigore Macavei, care a acordat un penalty pentru Dinamo. Mateuţ a ratat. Cu 5 minute īnainte de final, Timişoara a marcat golul al doilea, prin Varga. Cămătaru a marcat golul de onoare pentru Dinamo, şi partida s-a īncheiat cu victoria Politehnicii.

La vestiar, Lucescu a luat foc. "Vă retrogradez![COLOR=Sienna][SIZE=5]", i s-a adresat el lui Ion V. Ionescu, tehnicianul de atunci al lui Poli. Martorii oculari susţin că tehnicianul dinamovist s-a răstit şi la Petre Moţ, primarul Timişoarei: "Ţiganilor, vă retrogradez!"

Cu două etape īnainte de finalul campionatului, Timişoara era pe locul 14, cu 26 de puncte, loc ce īi asigura rămīnerea īn primul eşalon. Poli pierde ambele meciuri şi, īn urma jocului rezultatelor, retrogradează!

E cel puţin curios traseul Corvinului Hunedoara, echipă capabilă īn acei ani să īnvingă echipele de frunte ale Diviziei A, dar care pierde cu formaţii precum U Cluj, Rapid sau Sportul, toate aflate īn hora retrogradării.

"Cu cīteva zile īnainte de meci mi s-a propus un meci egal. Am refuzat. La pauză, pe tunelul spre vestiare, Lucescu m-a īnjurat, iar la final ne-a ameninţat cu retrogradarea". Ion V. Ionescu, antrenor Poli Timişoara

Dezbrăcaţi la piele
"Lucescu era puternic şi abil cum puţini au fost vreodată īn fotbalul romānesc", īşi aminteşte Stelian Anghel, preşedintele Politehnicii īn 1988

La 11 noiembrie 1987 , Poli Timişoara se pregătea să părăsească ţara pentru a ajunge la un turneu īn Italia, unde urma să joace cu Inter Milano. Trecuseră doar trei zile de la celebrul meci cu Dinamo. Stelian Anghel povesteşte: "Ne-am adus aminte de ameninţările lui Lucescu la graniţă. Niciodată nu am păţit aşa ceva la o ieşire din ţară. Vameşii ne-au controlat la sīnge, ne-au făcut ca la Nufărul. Un ditamai prorectorul care īnsoţea delegaţia a fost dezbrăcat pīnă la piele". La finalul sezonului, conducerea oraşului i-a băgat pe conducătorii clubului īn şedinţă. "Ne-au reproşat retrogradarea şi ni s-a amintit meciul cīştigat cu Dinamo. Am fost cam singurul care am supravieţuit după retrogradare, Jackie Ionescu fiind īnlocuit cu regretatul Costică Rădulescu. Nu am probe să spun că Lucescu sau Dinamo ne-au ars, dar sīnt multe piste care arată asta. Jackie mi-a spus povestea conform căreia Lucescu ne-a promis retrogradarea după acel meci. O persoană care īşi permitea să ameninţe direct era o persoană extrem de puternică. Mircea Lucescu a fost puternic şi abil cum puţini au fost vreodată īn fotbalul romānesc".

Īn anul următor, Poli a revenit īn "A", dar īn sezonul petrecut īn divizia secundă a mai simţit sporadic că Mircea Lucescu avea influenţă şi īn alte părţi: "La un meci jucat la Alba -Iulia, īn pauza meciului ăia scrīşneau din dinţi şi ne-au spus că pentru Mircea joacă", susţine Ioan Chercea, unul dintre apropiaţii echipei din acea perioadă.

Timp de 10 ani, īntre '80 şi '90, Gelu Simoc a fost preşedintele secţiei de fotbal a Corvinului Hunedoara. E deceniul de glorie al fotbalului hunedoarean. Gelu Simoc vorbeşte cu detaşare despre ediţia de campionat '87-'88 īn care s-a hotărīt retrogradarea Timişoarei. "Nu-mi amintesc să fi fost ceva necurat. I-am īnvins la Timişoara īn etapa a doua din retur şi ce vină avem noi īn asta? Ţin minte că au reclamat un penalty, dar una peste alta i-am bătut pe merit. Finalul a fost o morişcă a rezultatelor...". Simoc face o pauză. "Meciul de acasă cu U Cluj are o poveste aparte... Nu v-o pot spune. Am ieşit de multă vreme din fotbal...". "Iar cel de la Bucureşti cu Rapid?". Urmează altă pauză. "Da, despre ăla se poate vorbi ca despre unul strategic. Noi echipă muncitorească, Rapidul la fel, nu se cădea...", afirmă Simoc, lăsīnd să se īnţeleagă, involuntar, rolul Corvinului īn retrogradarea Politehnicii.

"Īnainte de meci, eu personal am găsit microfoane īn camerele noastre de la hotel. La pauză, Lucescu era atīt de nervos īncīt era să se bată cu Jackie Ionescu." Puiu Preda, masorul de atunci al Politehnicii

Cum a ajuns Sabău la Dinamo
Deşi Gelu Simoc, preşedintele Corvinului, a ocolit subiectul, surse ale Gazetei au desluşit povestea partidei Corvinul - U Cluj 0-1, din penultima etapă a ediţiei '87-'88. Astfel, se pare că hunedorenii au cedat meciul clujenilor īn schimbul dezlegării īn alb a lui Ovidiu Sabău, fotbalist care a ajuns ulterior la Dinamo, lucru posibil datorită relaţiilor foarte strīnse dintre Corvinul şi gruparea din Ştefan cel Mare.