PDA

View Full Version : Champions League, in pericol/ Euroliga - o necesitate



resita
17th March 2009, 23:23
Criza economica mondiala pare sa-i dea batai de cap lui Michel Platini, seful UEFA, francezul precizand ca in locul Champions League ar putea aparea Euroliga, o mai veche idee a forului european, informeaza Gazzetta dello Sport. Noua competitie ar putea fi mai putin costisitoare si ar include trei serii, promovari si retrogradari.

"Un tsunami se va abate deasupra fotbalului, iar situatia va fi una destul de grava. Proiectul meu nu este ceva nou, ii astept pe toti sa vina cu propuneri", a precizat Platini.

Cum ar arata Euroliga:

Vor fi trei serii de tip A, B si C, a cate 22 de echipe, iar campioana Europei va fi desemnata castigatoarea seriei A. Pe deasupra, vor retrograda ultimele patru echipe, in timp ce din grupa B (de ex.) vor promova primele patru in A, dupa sistemul unui campionat national.

In mod normal, o echipa din prima liga (A) ar urma sa dispute 21 de partide numai in tur. Partea buna a lucrurilor ar fi aceea ca in prima serie vor fi toate echipele bune de pe Batranul Continent, iar partide intre Milan, Real, Inter, Bayern, Barcelona, Arsenal, Manchester, etc, vor putea fi vazute etapa de etapa. In alta ordine de idei, va fi foarte greu ca o echipa din Romania sa patrunda in primul campionat valoric (cel A).

O alta idee a lui Platini este aceea ca numarul echipelor din campionatele nationale sa fie redus la 16, din considerente economice si de performanta

http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-5499910-champions-league-pericol-euroliga-necesitate.htm

iulian_1976
18th March 2009, 03:44
In fapt se urmareste altceva ,echipele bogate sa joace cat mai mult intre ele.
Intrusii din Est si de oriunde sa joace la subsol daca vor.

Iti vine un Metalist Harkov sau un Zenit si scoate o echipa mare din Ch.Leag. se cheama pierdere ptr tv,publicitate,vanzari etc.
Spiritul competitiei se va pierde cu timpul ,oricum in structura actuala intrusii patrund greu. Insa pe viitor rusii o sa sparga piata Ch.Leag.Chiar si Barça,Liverpool,Milan etc pot ca joc la un moment dat fi sub o minuscula echipa gen : Rubin Kazan,Urziceni de ce sa nu piarda ?!

Fotbalul de asta are un farmec aparte vin niste desculti si castiga Ch.Leag. gen Porto cu Mourinho sau finalista -Monaco -cu Deschamp. Fotbalul se joaca 11 la 11 in final dincolo de bogatie si afaceri.:rolleyes:
Eu unul nu o sa ma uit la asa ceva daca o sa joace doar marile cluburi intre ele.

kain
18th March 2009, 16:27
Euroliga mi se pare o mare prostie, sper sa nu se realizeze niciodata.. :rolleyes:

ducus
18th March 2009, 18:16
Euroliga mi se pare o mare prostie, sper sa nu se realizeze niciodata.. :rolleyes:
S-a putea infaptui de-abia din 2012 incolo, dupa ce expira noul sistem de calcul al coieficientilor propus de Platini. Oricum nu cred ca se va realiza, fiindca de-abia ce va apare sezonul urmator noua competitie Europa League, bazata pe sistemul de care spuneam mai sus.
Si nu cred ca doar cuvantul marilor cluburi va conta in aceasta alegere. Imediat or sa sara cu gura cluburile mici, care nu vor accepta asa ceva. Si-asa le mai baga de la anul 2 tururi preliminare in plus, prin desfiintarea Intertoto.:rolleyes: