PDA

View Full Version : “Niciodată” românesc va însemna în maghiară “în curând”



resita
16th March 2009, 21:12
Președintele UDMR, Marko Bela, a declarat duminică, la Cristuru Secuiesc, în fața a peste 3.000 de maghiari, că “niciodată” românesc va însemna în maghiară “în curând”, transmite corespondentul NewsIn. Liderul maghiar s-a referit la afirmația politicienilor români, inclusiv la președintele Traian Băsescu, potrivit cărora nu va exista niciodată autonomia Ținutului Secuiesc.

"Ni s-a spus că niciodată nu se va reamplasa din nou Statuia Libertății în Arad. Și ea există astăzi. Mai ieri, am auzit un politican român spunând că niciodată nu va fi autonomie teritorială. La care putem răspunde, de asemenea, doar cu: să așteptăm până la capăt. Dacă vom fi uniți, cuvântul românesc niciodată va însemna în maghiară în curând", a declarat Marko Bela.

El a trecut apoi prin istoria recentă și a amintit celor prezenți despre faptul că, la începutul anilor '90, însemnele în culorile roșu-alb-verde erau aproape interzise, iar imnul unguresc a fost necesar să fie disimulat într-un psalm bisericesc "Binecuvântează-l, Doamne, pe maghiar". El s-a declarat mulțumit că “astăzi maghiarii pot sărbători liber”. Marko Bela a amintit de Trianon care “a împins milioane de maghiari în minoritate” și a făcut un apel la unitatea maghiarilor.

"Dacă în momentele grele suntem capabili să punem deoparte frustrările, ofensele, divergențele, supărările și vanitățile și suntem în stare să ne unim, atunci suntem cu adevărat o singură națiune", a declarat liderul unional. Marko Bela a dat exemplu colaborarea UDMR cu Consiliul Național al Maghiarilor din Transilvania (CNMT) condus de Tokes Laszlo, care a acceptat să participe la alegerile europarlamentare sub semnul lalelei (simbolul UDMR), iar acum au căzut de acord să prezinte o listă comună sub simbolul lalelei, "lista solidarității maghiare".

Mesajul președintelui Traian Băsescu a fost citit la Cristuru Secuiesc în limba maghiară de un elev.

Și la Târgu Mureș manifestările au început la ora 12.00 la statuia lui Bernady Gyorgy, unde a fost depusă o singură coroană de flori din partea viceprimarului Csegzi Sandor. Au fost prezente aproximativ 50 de personae, toți vârstnici. În paralel și PCM a organizat o ceremonie la statuia lui Petofi Sandor, unde au fost prezente cam 100 de personae, tot vârstnici.

Deși s-a vehiculat informația că au venit foarte mulți maghiari din Ungaria, la Tg Mureș nu s-a simțit prezența lor. O tânără, Kati, care a plecat de 8 ani în Ungaria a venit în vizită la părinți și pentru a aduce rudelor invitații la nuntă. Ea a rămas consternată de ceea ce s-a întâmplat în ultimele două zile și a declarat pentru NewsIn că românii și unguri, nu au de lucru. “ Este bine că oamenii au timp pentru astfel de lucruri. Noi, de pildă, suntem îngrijorați că în Ungaria se închide una dintre fabricile companiei la care lucrez. Lucrăm acolo foarte mulți maghiari din România și singura noastră preocupare este ce facem. La urma urmei, ziua de 15 martie ar trebui sărbătorită de români, pentru că au câștigat la 1848, și comemorată de unguri, pentru că au pierdut”, a spus Kati, o unguroaică din România cu dublă cetățenie.

Elphax
16th March 2009, 21:25
mai conteaza ce abereaza astia ai lui Marko Bela? doar gargara, campanie ...

rob_din
16th March 2009, 21:28
Subiectul asta e atat de rasuflat. Se chinuie extremistii de la ei cu extremistii de la noi sa-l reinvie, doar doar or mai lua ceva voturi

resita
16th March 2009, 21:32
rob, sa speram ca ajung si ei ca si vadim, afara din parlament :D

newcool
16th March 2009, 21:46
alt idiot...frate-su-i Vadim..

rob_din
16th March 2009, 21:51
rob, sa speram ca ajung si ei ca si vadim, afara din parlament :D

Aici nu sunt de acord, eu zic ca-i mai bine ca cele doua partide extremiste sa aiba cateva locuri in parlament. E bine ca si aceasta categorie sa se simta reprezentata acolo

Elphax
16th March 2009, 21:54
asta e ca si cum as face eu partidul lucratorilor in domeniul naval si cer autonomie pt judetul constanta de exemplu. desi tara are o constitutie, si nimeni nu va accepta asa ceva vreodata, eu insist, spun in fiecare an ca noi trebuie sa fim autonomi, ca e dreptul nostru, ca pana la urma asa va fi

si jumatate din fraierii aia ma cred indeajuns ca sa ma tot voteze la 4 ani - ca doar nu o sa voteze partidul inginerilor sau al agricultorilor , nu? aia sunt alta natie

si cum urmeaza europarlamentarele, Marko are nevoie de voturi, si stie ce vor sa auda ai lui ...

J.Bond
17th March 2009, 01:31
Ce campanie ridicola isi face si Marko asta! :)

delaoltenia
17th March 2009, 01:45
Poate nu realizati ca astia nu-si fac campanie,urmaresc ca prin orice mijloace sa-si atinga scopul.

JJ
17th March 2009, 09:19
Adica vrei sa zici ca ungurii nu-s interesati de politica si de ciolane si urmaresc scopuri pur patriotice? Atunci ar trebui sa-i votam si noi...

Elphax
17th March 2009, 10:05
de aia s-au imbogatit fruntasii UDMR ...

eu chiar mi-as dori mai multa autonomie administrativa in tara asta, din pacate ei merg pe principii etnice - daca erau destepti se axau doar pe cea administrativa, si apoi incercau mai mult ;)

YoYoyOi
17th March 2009, 10:59
legea e prea permisiva cu unii ca Marko Bela... daca era dupa mine, el si altii ca el erau de mult inchisi pentru aberatiile lor.

J.Bond
17th March 2009, 18:00
legea e prea permisiva cu unii ca Marko Bela... daca era dupa mine, el si altii ca el erau de mult inchisi pentru aberatiile lor.

YoYoyOi, iti pierzi timpul cu nationalismul lor desantat.:) Marko Bela stie foarte bine ca in privinta Transilvaniei romanii sunt foarte uniti iar ei sunt prea mici ca sa merite sa ne mai uitam la ei. Eu zic sa-i lasam sa trancanesca si noi sa ne vedem de-ale nostre. Marko nu este altceva in aceste zile decat un demagog ieftin care-si face si el campanie cum poate.;)

Bancaru
26th April 2009, 15:34
Si iata ca Basescu s-a dus sa-i giugiuleasca gusa cu cioc a lui Marko Bela. S-a dus sa le promita. Evenimentul a impus si invitatia adresata catre presedinte, iar Basescu, in cautare disperata de fani, pardon, votanti, le promite verzi (culoarea preferata a ungurilor) si uscate. Urmatoarea vizita: Biserica Armeneasca cu ample interviuri in Nor Ghiank si editorial in Ararat.