PDA

View Full Version : Interzicerea masinile cu motoare mai mari de 1.4 litri celor cu varste cuprinse intre



resita
15th March 2009, 09:14
Interzicerea masinile cu motoare mai mari de 1.4 litri celor cu varste cuprinse intre 18-23 ani

Am vazut o stire pe Pro tv in care se spunea ca se lucra la un proiect de lege care ar interzice persoanelor intre 18-23 de anii sa conduca masini mai mari de 1.4 l.

Ce parere aveti de aceasta propunere, sunteti de acord cu ea?

Cica s-a ajuns la acest proiect de lege din cauza multiplelor accidente in care sunt implicati tinerii sub 23 de ani care conduc masini puternice

Celso
15th March 2009, 10:37
nush, cred ca o solutie mai buna ar fii un control psihic mai in detaliu:D

eu am 23 de ani, dar ma consider un sofer foarte bun si cu capul pe umeri inca de pe la 20 de ani

zebe
15th March 2009, 13:00
Normal ar fi sa se interzica masinile cu motoare mai mari de 1.4 l pe baza de experienta, nu varsta, sa zicem in primii 2 ani.

Novac
15th March 2009, 13:07
Decat asta mai bine si-ar consuma energiile si timpul pentru a verifica (pe bune nu cu spaga la medicul de familie!) starea de sanatate a conducatorilor cu varsta peste 58-60 de ani, pentru ca acestia sunt un realul pericol la volan ... o mare parte dintre ei sunt complet miopi iar reflexele apar dupa 2-3 minute de la incident:)




LE. moty, daca se face testarea psiho pe bune ... peste 50% dintre noi nu mai primim carnetul inapoi :ras-plans:

moty
15th March 2009, 13:16
@novac: multi nu se bazeaza nici macar pe experienta, doar pe intuitie:D
eu cred ca cel mai indicat ar fi o testare psiho, dar pe bune, nu facuta pe spaga.

Cristian
15th March 2009, 13:24
nush, cred ca o solutie mai buna ar fii un control psihic mai in detaliu:D

eu am 23 de ani, dar ma consider un sofer foarte bun si cu capul pe umeri inca de pe la 20 de ani

Si controale adevarate nu liniutele si bastonasele de la testele psihologice :cry:

resita
15th March 2009, 13:27
Decat asta mai bine si-ar consuma energiile si timpul pentru a verifica (pe bune nu cu spaga la medicul de familie!) starea de sanatate a conducatorilor cu varsta peste 58-60 de ani, pentru ca acestia sunt un realul pericol la volan ... o mare parte dintre ei sunt complet miopi iar reflexele apar dupa 2-3 minute de la incident:)



aici gresesti. dupa ultima analiza a politiei romane ei sunt pe ultimul loc la producerea accidentelor.

se leaga de tineret deoarece acestia sunt inconstienti si ei sunt cauza principala a accidentelor de circulatie cu cele mai multe victime

Novac
15th March 2009, 13:38
Nu cred in ruptul capului ca 100 de "pusti" cu varsta intre 18-23 de ani comit mai multe accidente decat 100 de tatuci intre 58-63 de ani ... pur si simplu refuz sa cred, am ceva cunostinte cu varsta "depasita" care's pericol public:lol:.

Sunt de acord cu tine ca sunt multi pustani de bani gata cu masini prea puternice dar nici sa le dam tuturor masini cu pedale timp de 5 ani ... se pot pune si altfel de limitari, de ex. sa nu conduca in afara orasului decat insotiti de un "major" sau ca accidentul in aceasta perioada sa-i coste dublu-triplu la asigurarea obligatorie.

PS. Noi pe aici avem probleme mari cu mociocicletele/mopedele care urla toata noaptea ... au inceput deja!

resita
15th March 2009, 13:44
Novac, sa vezi ce-i in italia cu mopedele alea. pur si simplu iti vine sa te urci pe pereti de zgomotul care il fac si crede-ma sunt multe nu ca la noi.

daca o sa se aprobe legea, desi ma indoiesc, ce dracu fac cei care lucreaza la firmele de distibutie, agentii comerciali etc. unde marea majoritate sunt tineri

Novac
15th March 2009, 13:48
Adevarul ca dubele/papucii/vasnurile sunt problema mare prin tot .ro-ul nostru ... astia chiar ar trebui sa dea exmen psiho (de reevaluare) cu militianul langa ei. Si mai sunt microbusistii care mai cara/raspund (de fapt pun in pericol) viata a 10-20 de oameni odata!

Cristian
15th March 2009, 13:51
Nu cred in ruptul capului ca 100 de "pusti" cu varsta intre 18-23 de ani comit mai multe accidente decat 100 de tatuci intre 58-63 de ani ... pur si simplu refuz sa cred, am ceva cunostinte cu varsta "depasita" care's pericol public:lol:.

Sunt de acord cu tine ca sunt multi pustani de bani gata cu masini prea puternice dar nici sa le dam tuturor masini cu pedale timp de 5 ani ... se pot pune si altfel de limitari, de ex. sa nu conduca in afara orasului decat insotiti de un "major" sau ca accidentul in aceasta perioada sa-i coste dublu-triplu la asigurarea obligatorie.

PS. Noi pe aici avem probleme mari cu mociocicletele/mopedele care urla toata noaptea ... au inceput deja!


Da ai dreptate, de multe ori era sa fac accident cu mosi "cu experienta" din trafic, din vina lor normal ca nu a respectau semnele.

Celso
15th March 2009, 14:02
adevarul e ca sunt unii la volan complet paraleli, nu stiu sa se coordoneze deloc cu traficul, te incurca, cand fac o curba la dreapta trebuie sa opreasca masina si sa bage a 1-a:headbang: ...si eu as interzice babele la volan:headbang:

Novac
15th March 2009, 14:26
Interzicerea masinile cu motoare mai mari de 1.4 litri celor cu varste cuprinse intre 18-23 ani...

Cica s-a ajuns la acest proiect de lege din cauza multiplelor accidente in care sunt implicati tinerii sub 23 de ani care conduc masini puternice

Sa infiinteze parlamentarii nostrii si un departament national pentru pay-backul acestor masini dupa ce implineste pustiul varsta "majoratului" la volan ... cred ca-i o prostie aceasta dezbatere. btw, in unele state ale sua copii incep sa sofeze de la vrsta de 16 ani (bineinteles dupa ce'si iau permisul) :D

Celso, baga mosii si blondele langa babele alea ca-ti iei atentionare pentru discriminare :mda:

JJ
15th March 2009, 17:54
Cu un Fiat 500 preparat de Abarth obtii o buburuza cu 160 de cai pe motor de 1.4, deci n-ar fi o solutie. :D
In plus, cu asta inventezi o noua categorie auto si incalci conventia de la Viena, ceea ce produce o gramada de dezavantaje - permise romanesti nerecunoscute afara, in primul rand.

Elphax
15th March 2009, 19:00
mai bine ar fi minim 20 sau 2 ani de carnet

ca poate la 21 de ani ar conduce si ei logan DCI de 1.5 , nu? :P

pinki
31st March 2009, 14:39
testu' ala psihologic pe bune ar fi o solutie....

ionut_cluj
9th April 2009, 19:15
Fiat 500 Abarth are 160 CP si 1395 cmc. Alfa Romeo Mi.To vine tot cu 160 cp si 1395 cmc, Fiat Grande Punto SS are 180 cp si 1395 cmc, la fel si alea micute de la VAG (nu cunosc detaliile). 1,4 nu-i o limita realista, mai bine s-ar pune sub 80 cp sa zicem.

anthynidiany
9th April 2009, 22:24
[B]Interzicerea masinile cu motoare mai mari de 1.4 litri

wai da nu te zgarie la ureche ?

andrei88888888
7th August 2010, 19:10
da da, tot examenul de conducere ar trebui sa fie mai serios

Frana91
7th August 2010, 19:14
Totul depinde de mentalitatea romanului ... In Germania nu vezi ce vezi pe Valea Oltului sau mai stiu eu pe unde nu e discplina in trafic aici ,,,