PDA

View Full Version : Federer K.O. in Cincinnati



DJ Klaus
5th August 2004, 07:35
Nr 1 modial , Roger Federer a pierdut pt prima data in ultimele 24 de meciuri fiind invins de slovacul Dominik Hrbaty in chiar primul tur al turneului cu 6-1 ; 6-7 ; 4-6.

"Trebuie sa faci orice tine de puterile tale sa fii pregatit pentru un turneu" suna declaratia lui Federer inainte de meci .

"Este evident foarte dificil sa revii imediat dupa atatea victorii. Am avut o serie fantastica dar acum am cateva zile libere si ma bucur de asta" - aceasta este declaratia lui Federer dupa meci.

A fost prima invrangere a lui Federer dupa ce a pierdut in turul3 la Roland Garros la sfarsitul lunii mai, infrangere ce vine la doar 2 zile dupa repetarea finalei de la Wimbledon in fata nr. 2 mondial ,Andy Roddick ,cu o spectaculoasa victorie la Toronto !
Elvetianul in varsta de 22 de ani a explicat ca dupa ce a dominat categoric primul set , el a irosit mai multe sanse de break in jocurile 3 si 5 ale setului 2. A urmat un tie-break de cosmar pt Federer alternand lovituri fantastice si ratand incredibil o minge de meci cu reverul. Scorul in tie-brek 9-7 pt slovac. In setul 3 elvetianul a avut cateva dificultati in mentinerea serviciului dar pana la jocul 9 cand slovacul a reusit break in urma unor greseli copilaresti facute de Federer chiar cu lovitura de dreapta.

"Regret ca nu am putut castiga in 2 seturi intr-un meci in care am avut atatea sanse sa-l castig" spune Federer. " Am jucat bine un set si jumatate iar dupa toate oportunitatile ratate hrbaty m-a facut sa platesc cu varf si indesat".

" La inceput el chiar mi-a facut cadou cateva puncte si a ratat foarte mult dar in setul 2 si 3 Hrbaty a jucat foarte bine" declara Federer despre Hrbaty.

Slovacul este nr 21 mondial si nu si-a irosit nici o sansa impotriva nr. 1 servind cu o nonsalanta debordanta atunci cand Federer a avut minge de meci dar impresia generala dupa acest meci este ca adevaratul castigator a fost ... orarul lui Federer