PDA

View Full Version : Masoneria - Ordinul Cavalerilor Templieri



resita
12th March 2009, 22:16
As vrea sa aflu punctul vostru de vedere despre masoni si daca cunoasteti vreu-n mason.

Ce credeti ca este aceasta organizatie etc etc?

Bancaru
12th March 2009, 22:48
Da, eu cunosc. Unul care transpira mult. Cotabita.
Il cunosc si pe Horia Nestorescu-Balcesti (Balcesti este numele pe care l-a adaugat din admiratie si respect pentru Nicky Balcescu, care si el a fost...). Nu mai e francmasoneria ce a fost odata. Acum toti slinosii si, mai nou, am vazut, toate pitipoancele au ajuns francmasoni. Pun pariu ca si Vanghelie e francmason.
Resita, te referi la o loja anume sau in general?
Resita, ai 2 linkuri in semnatura. Nu e ilegal?
4. Semnaturi

4.1 Semnaturile au voie sa contina un singur link, in rest text normal.

resita
12th March 2009, 22:53
Bancaru, habar n-am despre masonerie si despre masoni. am deschis acest thread tocmai pt. a afla mai multe lucruri despre ei de aceea orice informatie este bine venita.

eu personal cunosc 3 masoni, toti sunt oameni realizati, atat financiar cat si prin natura serviciului si tocmai de aceea doresc sa aflu mai multe despre masonerie

Bancaru
12th March 2009, 23:01
Pai intreaba-i pe ei. La noi cred ca s-a alterat tot. Si francmasoneria. Toti mesterii astia de merg in cluburi au ajuns sa aibe ghiulul francmasonului. Du-te pe calea Victoriei in Bucale, nu stiu numarul, undeva dupa Libraria Humanitas "din fundul curtii", cum te duci spre Sala Palatului. Acolo e loja nationala romana.

Lordliv
24th March 2009, 13:26
Motto: „Tendința din ce în ce mai vizibilă a masoneriei de a acapara toate funcțiile importante în stat reprezintă un pericol pentru România.”
Radu Timofte, fost director SRI, senator PSD în Senatul României


Guvernele postdecembriste au fost mereu conduse de prim-miniștri masoni

Din cele opt guverne care s-au succedat în România după evenimentele din decembrie 1989 (fără a le lua în calcul interimatele), cel puțin cinci au fost conduse în mod cert de prim-miniștri a căror apartenență la francmasonerie este confirmată.

Petre Roman a condus primele două guverne postdecembriste. Mason de nivel înalt, intens susținut de Marele Orient al Franței și de lojile italiene, Petre Roman participă activ în septembrie 1990 la întâlnirile cu Marele Suveran al masoneriei italiene, Elvio Schubba.

Un document inedit, publicat în 1990, demonstrează apartenența sa la masonerie. Este vorba despre o scrisoare care îi poartă semnătura, alături de mențiunea strict secret, adresată ca de la frate la frate, ambasadorului României la Cairo, Ion Angelescu. „Sunteți autorizat”, scrie Petre Roman, „ca imediat după primirea la președintele Mubarak, să îl asistați la ceremonia afilierii în loja Memphis-Misraim din Cairo pe trimisul nostru, fratele Gelu Voican, adept al Ordinului nostru cu gradul de Cavaler Kadosh, în Loja de Rit scoțian, rectificat și acceptat în care ați primit Lumina”.

Fratele Gelu Voican la care face referire ordinul lui Roman este nimeni altul decât Gelu Voican Voiculescu. Acesta ocupa pe atunci funcția de viceprim-ministru, adică era adjunctul lui Roman.

Deputatul Vasile Matei a dezvăluit ulterior, în februarie 1998, că Petre Roman și Adrian Năstase (ministru de externe în al doilea guvern Roman) nu fac parte din aceeași lojă masonică, dar sunt amândoi francmasoni.

Din 1998 până în 1999, România are un alt prim-ministru mason, dar provenit de pe o altă filieră: Radu Vasile.
După ce se convertește peste noapte la catolicism și intră în masoneria italiană, Radu Vasile are o ascensiune subită.

Se remarcă prin mai multe „performanțe” în premieră în România. Spre exemplu, este primul român care ocupă o poziție de conducere în organismele europene, devenind vicepreședinte al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei.

O altă premieră a premierului Radu Vasile este vizita Papei în România. Relațiile sale cu lojile italiene și cu Opus Dei (grupare teroristă din interiorul Bisericii Catolice) îl fac să susțină curentul masonic ecumenist din cadrul Bisericii și să intermedieze, în mai 1999, prima vizită realizată de un Suveran pontif într-o țară ortodoxă, după schisma religioasă din anul 1054.

Cu această ocazie, Patriarhia Română primește de la Opus Dei o donație în valoare de 200.000 de dolari pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului.

Relațiile sale de înalt nivel cu masoneria italiană fac să fie și primul român primit în audiență privată de Papa Ioan Paul al II-lea (care și el a fost mason), nu o dată, ci chiar de patru ori. De altfel, Radu Vasile este cel care a tradus în limba română Biografia Papei Ioan Paul al II-lea.


Între 1999 și 2000 Guvernul României este condus de un alt mason recunoscut, Mugur Isărescu.
Într-un mod inexplicabil pentru cei care nu cunosc apartenența sa la masonerie, Mugur Isărescu este de 17 lungi ani guvernator al Băncii Naționale a României, poziție pe care a rămas în ciuda schimbărilor de pe scena politică românească.

Puțini știu faptul că Mugur Isărescu a fost menținut pe această poziție la presiunile unor organisme financiare mondiale, care au amenințat că își retrag împrumuturile acordate României, de fiecare dată când s-a pus problema schimbării din funcție a lui Isărescu.
Explicația acestei susțineri trebuie căutată în perioada cât acesta a lucrat la Institutul de Economie Mondială din București.

Datorită acestei poziții, Isărescu mergea deseori în SUA încă dinainte de 1989.

Acolo a fost racolat de Consiliul pentru Relații Externe (Council of Foreign Relations) care avea nevoie să-și implanteze în România un om pe care să se poată baza.

După evenimentele din decembrie 1989 Isărescu a fost imediat activat. A petrecut o scurtă perioadă ca reprezentant comercial al României la Ambasada din Washington, apoi a devenit guvernator pe viață al Băncii Naționale.

Misiunea sa era să se asigure că România va face împrumuturi înrobitoare, care să o facă dependentă de organismele financiare internaționale: Banca Mondială, Banca Europeană de Investiții, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Fondul Monetar Internațional.

Și-o îndeplinește peste așteptările stăpânilor săi. Dintr-o țară care în decembrie 1989 nu avea deloc datorii, România are în iulie 2008 datorii externe declarate de 45,364 miliarde de euro.

Puțini știu și că Mugur Isărescu este membru al grupării masonice care face jocurile în economia mondială – Comisia Trilaterală.
De altfel, Isărescu a avut grijă să se înconjoare la BNR de mulți masoni. Cel mai evident exemplu este cel al lui George Virgil Stoenescu, membru în Consiliul de administrație al Băncii Naționale, dar și Mare Secretar General al Consiliului de grad 33 al Ritului Scoțian din România.

Este deja de notorietate faptul că Adrian Năstase, prim-ministru al României între 2000 și 2004 este mason de grad 33, cavaler de Malta și face parte din Clubul Rotary.

Într-un interviu din anii '90, Adrian Năstase vorbește despre faptul că este cavaler de Malta, lucru pe care îl menționează și în CV-ul postat pe site-ul Parlamentului.
Eugen Ovidiu Chirovici, actualul Mare Maestru al Marii Loji Naționale, a fost consilier pe probleme economice în cabinetul lui Adrian Năstase.

La fel stau lucrurile și cu actualul (fostul) prim-ministru, Călin Popescu Tăriceanu.

Se știe că acesta este fiul adoptiv al masonului Dan Amedeo Lăzărescu, desemnat în 1990 Suveran Mare Comandor al Supremului Consiliu de Rit Scoțian Antic și Acceptat al României.

Teoria neimplicării masoneriei în politică este un basm de adormit copiii, dacă ținem cont doar de faptul că Dan Amedeo Lăzărescu este unul dintre cei care au reînființat Partidului Național Liberal după 1989 și a deținut funcția de vicepreședinte al PNL timp de șapte ani.

Pe vremea când Tăriceanu era ministru al industriei și comerțului în guvernul Ciorbea, l-a ales ca PR pe un coleg de masonerie, Corneliu Vișoianu, conducătorul Marii Loji a României.

La rândul lui, Corneliu Vișoianu este foarte bun prieten și partener de afaceri cu Bogdan Buzoianu, mason în Loja Alpina din Elveția și Pro Mare Maestru în Marea Lojă a României, unul dintre „băieții deștepți” din afacerile cu energie electrică, patron la Energy Holding și protejat al premierului Tăriceanu.

Valeriu Stoica, vicepreședinte al PNL până în 2001 și președinte PNL în perioada 2001-2002, a declarat, de altfel, că Tăriceanu este membru al Marii Loji a României și că a încercat să îi racoleze pe toți liderii PNL în această grupare.

Iată deci că cinci din cei opt prim-miniștri ai României fac în mod cert parte din francmasonerie.

Cât despre ceilalți trei, nu s-a afirmat până acum explicit că sunt masoni.

Fotografiile-semnal îl dau însă de gol pe Nicolae Văcăroiu, prim-ministru între 1992 și 1996.

În 2007, el va fi utilizat de frații de lojă pentru a-l înlocui pe Traian Băsescu, suspendat temporar din funcția de președinte al țării de 322 (numărul lojei Skull&Bones) de parlamentari.

Înainte de numirea sa ca președinte interimar, ziarul masonic Ziua publica o poză-semnal. Imaginea înfățișa un Văcăroiu diabolic, în ai cărui ochelari se reflecta un cerc alcătuit din mâini reunite – simbol al frăției malefice masonice.



Theodor Stolojan, premier al României în perioada 1991-1992, povestește că a fost curtat de Marea Lojă a României, din care face parte Tăriceanu:

„Îmi amintesc că acest domn Vișoianu a venit la mine și mi-a propus să intru într-o lojă masonică. I-am zis să mă lase în pace cu prostiile”.

Puțin probabil ca Stolojan să fi refuzat totuși pactul cu masoneria, fie ea a lui Chirovici, fie a lui Vișoianu. Cert este că în perioada cât a fost prim-ministru s-a remarcat prin eforturile de a distruge economia românească alături de guvernatorul Băncii Naționale, masonul Mugur Isărescu. De altfel, Stolojan a fost ulterior angajat la Banca Mondială.

Un mason, doi masoni, trei masoni... un guvern

Francmasoneria nu și-a plasat degeaba oamenii în această poziție cheie. Primul-ministru are privilegiul de a alege membrii guvernului.

Consecința imediată a acestei manevre a fost că prim-miniștrii masoni și-au ales echipa din rândul propriilor colegi de lojă. Aceasta a făcut ca în toate guvernele să existe cel puțin doi, trei sau chiar mai mulți miniștri, despre care se știe cu certitudine că sunt masoni.

La o privire de ansamblu asupra guvernelor românești de după ‘89 se observă chiar că anumite nume se repetă. Lipsă de persoane pregătite și dispuse să conducă un minister? Nicidecum. Deloc întâmplător, cei care apar în mod repetat pe posturile de miniștri sunt exact cei care fac parte din francmasonerie.

Unul dintre „veterani” este Sorin Frunzăverde. Într-o emisiune difuzată de Realitatea TV, el a recunoscut că este mason.

Aceasta l-a făcut de nelipsit în majoritatea guvernelor masonice de după ‘89: ministru al Mediului în Guvernul Ciorbea, ministru al Turismului în Guvernul Radu Vasile și de două ori ministru al Apărării în Guvernele Isărescu și Tăriceanu.

Apoi, când nu a mai fost ministru, Sorin Frunzăverde a primit o călduță poziție de deputat în Parlamentul României și mai nou este europarlamentar.

Masonul Victor Babiuc apare și el constant în guvernele postdecembriste, când la un minister, când la altul. Ministru de Justiție în al doilea guvern Roman, ministru de Interne în Guvernul Stolojan, ministru al Reformei în 1998, de trei ori ministru al Apărării în Guvernele Ciorbea, Isărescu și Radu Vasile.

Ca și Frunzăverde, cât nu a fost ministru a fost deputat, iar din 2005 a fost numit președinte al Camerei de Comerț și Industrie a României, poziție pe care a ocupat-o până în 2007.

Despre apartenența lui la masonerie s-a discutat și în Camera Deputaților în 1998.

Deputatul Petre Țurlea afirma atunci, contestând ridicarea colonelului Nicolae Alexandru, senator de Prahova, la rangul de general de brigadă: „Domnul Nicolae Alexandru intră în PD în 1992. În perioada 1992-1996, este deputat din partea PD; din 1996, senator din partea PD.

Domnul Nicolae Alexandru intră în masonerie în 1997.

Tot domnul Nicolae Alexandru este ridicat la gradul de general, în 1998, în timp ce ministru al apărării naționale este domnul Victor Babiuc, și el membru al PD, și el membru al masoneriei.”

În unele ministere apartenența la masonerie a devenit o tradiție

Din cei nouă miniștrii de externe care au activat până în prezent se știe cu certitudine că șapte sunt masoni. Adrian Năstase a fost ministru de externe atât în guvernul Roman, cât și în guvernul Stolojan. I-a urmat, în guvernul Văcăroiu (1992-1996), Teodor Meleșcanu, coleg de lojă cu Dinu Patriciu și Călin Popescu Tăriceanu.

I-a urmat Andrei Pleșu, care a rămas în această funcție preț de două guvernări. Guvernul Ciorbea (1996-1997) l-a avut ca ministru de externe pe Adrian Severin și el membru al francmasoneriei.

În guvernul lui Isărescu, i-a urmat masonul Petre Roman. Un alt mason, Mircea Geoană a devenit apoi ministru de externe în guvernul Năstase.

Mihai Răzvan Ungureanu, ministru de externe între 2004 și 2007 aparține tinerei generații și a fost format din familie în spiritul masonic.

Tatăl său, prof. dr. Ștefan Ungureanu este și el mason și a ocupat poziția de viceprimar al municipiului Iași.

Și cum masoneria nu își uită oamenii în care investește, în noiembrie 2007, când nu a mai fost ministru, Mihai Răzvan Ungureanu a fost propus ca director al Serviciului de Informații Externe, funcție pe care o ocupă și în prezent.

La fel stau lucrurile la Ministerul de interne: Victor Babiuc (Guvernul Stolojan), Doru Ioan Tărăcilă (Guvernul Văcăroiu), Ioan Rus (Guvernul Năstase) apar toți trei pe listele de membri ai Marii Loji Naționale.
Un alt mason declarat, Ion Caramitru a fost Ministru al Culturii timp de trei guverne: Ciorbea , Radu Vasile și Mugur Isărescu.

Ministrul justiției din guvernul Văcăroiu, Gavril Iosif Chiuzbaian este și el mason.

A fost decorat cu cea mai înaltă distincție a Supremului Consiliu al Ordinului Masonic Român, „Al.I. Cuza Princeps”.

Ioan Talpeș, fost ministru de stat pentru coordonarea activităților din domeniile apărării naționale, integrării europene și justiției este și el mason.

La fel Dan Ioan Popescu, ministrul industriei, economiei și comerțului din guvernul Năstase.

Lista poate continua, întrucât subiectul nu a fost epuizat. Aceste câteva exemple sunt însă suficiente pentru a demonstra că masoneria minte cu nerușinare când susține că nu se implică în politică.


Semper Fidelis

trejo
16th April 2009, 22:28
Fracmasonii se închină lui Satana

Membrii Lojelor se închină nu lui Dumnezeu, ci Marelui Arhitect al Universului. Cine este acesta află doar masonii care primesc inițierea gradului 25: Marele Arhitect al Universului nu este Dumnezeu, ci “îngerul luminii, geniul muzicii, spiritul focului.”

Penibilă și periculoasă decădere spirituală; să abandonezi credința în Dumnezeu, nelimitat în putere și iubire, adevăr și viață, Creatorul tuturor lumilor și să adori un înger mai presus de toate! Doar masonii cu grade foarte înalte știu că “îngerul luminii” este de fapt Lucifer. Cu un astfel de ghid spiritual ei urmăresc perseverent să creeze pe Pământ o nouă ordine mondială condusă numai de ei, fără religie, cu o omenire adusă în mizerie și dominată de patimi inferioare. Ne este vie în memorie experiența comunistă inițiată și dirijată de către francmasonerie. Am văzut atunci ce luptă înverșunată era purtată împotriva religiei și a proprietății individuale. Iată de ce credința în Dumnezeu îl face pe om puternic și liber, iar proprietatea îl ajută să-și mențină această libertate în lumea fizică. Unei ființe cu o credință de nezdruncinat nu i se poate adormi conștiința. Ea are încredere în Dumnezeu și în propriile forțe. Ori pentru a-și atinge scopul, francmasoneria are nevoie de oameni fără credință, slabi și săraci pentru a le limita libertatea în această lume.:no:

rob_din
21st April 2009, 13:33
Masoneria va fi subiectul noului roman al lui Dan Brown ce va fi lansat in septembrie

Cristina
23rd April 2009, 22:34
Dar mai mereu romanele lui Brown au vizat organizatii secrete,ca francmasoneria, diverse priorii sau templierii.Si eu cred ca masoneria nu mai e ce a fost o data.Cel putin nu la noi.Cred ca e mai usor sa intri intr-o masonerie decat in clubul miliardarilor de la Bamboo.:D
Oricum cred ca masoneriile au avut si inca mai au si azi un cuvant greu de spus in lume.Am vazut ca la moda este acum sa vorbesti despre Noua Ordine Mondiala.La inceput nu am crezut in asa ceva,dar am vazut pe video google un film destul de interesant si indraznet numit endgame.

JJ
24th April 2009, 09:40
O altă premieră a premierului Radu Vasile este vizita Papei în România. Relațiile sale cu lojile italiene și cu Opus Dei (grupare teroristă din interiorul Bisericii Catolice) îl fac să susțină curentul masonic ecumenist din cadrul Bisericii și să intermedieze, în mai 1999, prima vizită realizată de un Suveran pontif într-o țară ortodoxă, după schisma religioasă din anul 1054.

....
Misiunea lui Isarescu era să se asigure că România va face împrumuturi înrobitoare, care să o facă dependentă de organismele financiare internaționale: Banca Mondială, Banca Europeană de Investiții, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Fondul Monetar Internațional.

Și-o îndeplinește peste așteptările stăpânilor săi. Dintr-o țară care în decembrie 1989 nu avea deloc datorii, România are în iulie 2008 datorii externe declarate de 45,364 miliarde de euro.
Ma, tu iti dai seama cat aberezi? Opus Dei, organizatie terorista??? Isarescu, de vina pentru datoria externa de 45 de miliarde, in mare parte privata?

newcool
24th April 2009, 10:01
si uite asa si mam-mare e masoana de gradu' 23...numa' ce a plantat in gradina 23 de randuri de morcovi,patrunjel ceapa si pastarnac:groggy::groggy::groggy:

Bancaru
24th April 2009, 11:40
Poate vara viitoare o sa ajunga la cel mai inalt grad (sau te ai vrut sa zici gard?) - 33. Si asa veti avea si mai multe legume... mmmm, ciorbita.
Bai, mason adevarat nu e ala care vine si se lauda ca este si isi arata ghiulul.

moty
24th April 2009, 18:04
Parca si Jean Constantin a fost facut un fel de mason ceva, nu?

Tyler Durden
24th April 2009, 18:15
Cred ca si Jean Pavel a intrat intre timp.

rob_din
24th April 2009, 18:50
Ma, tu iti dai seama cat aberezi? Opus Dei, organizatie terorista??? Isarescu, de vina pentru datoria externa de 45 de miliarde, in mare parte privata?

Care e aberatia Opus Dei e o organizatie care a bagat multa lume in teroare

rob_din
24th April 2009, 18:53
Dar mai mereu romanele lui Brown au vizat organizatii secrete,ca francmasoneria, diverse priorii sau templierii.Si eu cred ca masoneria nu mai e ce a fost o data.Cel putin nu la noi.Cred ca e mai usor sa intri intr-o masonerie decat in clubul miliardarilor de la Bamboo.:D
Oricum cred ca masoneriile au avut si inca mai au si azi un cuvant greu de spus in lume.Am vazut ca la moda este acum sa vorbesti despre Noua Ordine Mondiala.La inceput nu am crezut in asa ceva,dar am vazut pe video google un film destul de interesant si indraznet numit endgame.

Francmasoneria n-a fost subiectul nici unei carti pana acum. Nici o carte de-a lui Brown. Alte ordine "secrete" da, dar francmasoneria nu. Chiar-s curios in ce lumina va fi prezentata. Nu cred ca foarte pozitiva, altfel nu s-ar vinde cartea

Lordliv
24th April 2009, 21:18
Ma, tu iti dai seama cat aberezi? Opus Dei, organizatie terorista??? Isarescu, de vina pentru datoria externa de 45 de miliarde, in mare parte privata?


esti pe dinafara,boy si nu am de gand sa te luminez!:rolleyes:

JJ
24th April 2009, 21:32
Altul care a citit Dan Brown. :D

Lordliv
24th April 2009, 21:44
Altul care a citit Dan Brown. :D

dan brown ca dan brown:P
pe plan national,numele lui radu vasile iti spune ceva?
erai prea mic pe atunci:D
sau este si el good boy ca evreul isarescu?

rob_din
24th April 2009, 21:47
Altul care a citit Dan Brown. :D

Altul care a citit Scanteia Tineretului, pardon Romania Libera.

Lordliv
24th April 2009, 22:06
de la dan brown adunate!:D

http://bataiosu.wordpress.com/?s=masoneria

http://www.rufon.org/forum/index.php/board,10.0.html

jj,for fun iti recomand " istoria secreta a iezuitilor " care din pacate nu este scrisa de ...brown ( o gasesti pe un thread din rufon )

ps. esti totusi dezghetat si simt nevoia sa te " iluminez ":))

Bancaru
24th April 2009, 22:43
Cine naiba e ratatul asta congenital - Bataiosul? Auzi, cere eliberarea lui Gigi Becali. Pun pariu ca asculta Madalina Manole si plange cand aude la radio treceti batalioane romane Carpatii in interpretarea lui Vasile Socaciu (sau cum naiba il cheama pe Socaciu. Almasan?)
Dan Brown e foarte misto. Eu am tras niste cacari e cinste cu CONSPIRATIA (nu Constipatia).

Lordliv
24th April 2009, 22:52
Cine naiba e ratatul asta congenital - Bataiosul? Auzi, cere eliberarea lui Gigi Becali. Pun pariu ca asculta Madalina Manole si plange cand aude la radio treceti batalioane romane Carpatii in interpretarea lui Vasile Socaciu (sau cum naiba il cheama pe Socaciu. Almasan?)
Dan Brown e foarte misto. Eu am tras niste cacari e cinste cu CONSPIRATIA (nu Constipatia).

sry bancare nu am vrut sa te enervez:drak:
n-am avut cinstea sa-l cunosc pe individ,dar culegerea de informatii preluate de la agentiile de presa ,multe dintre ele neredate in ziarele din romania ,este delicioasa...pentru unu' ca mine care mai are si timp mai mult pentru " gandire ";)

JJ
24th April 2009, 23:18
Opus Dei organizatie terorista? Lamureste-o intai pe-asta. :D

resita
24th April 2009, 23:23
JJ, depinde ce intelegi tu prin organizatie terorista? :D

rhadoo
25th April 2009, 00:05
ar arata interesant o analiza a mai multor guverne din mai multe tari,poate asa am afla si intentiile lor

Bancaru
25th April 2009, 15:49
sry bancare nu am vrut sa te enervez:drak:
n-am avut cinstea sa-l cunosc pe individ,dar culegerea de informatii preluate de la agentiile de presa ,multe dintre ele neredate in ziarele din romania ,este delicioasa...pentru unu' ca mine care mai are si timp mai mult pentru " gandire ";)

Lordliv, tu nu ai cum sa ma enervezi. E mereu o placere sa citesc ce scrii. Pe bune. Tu ai dat un exemplu, am inteles. :)

Lordliv
14th May 2009, 22:51
Dezvăluire: Agenda Grupului Bilderberg plănuiește o depresiune economică
Posted by: Paul Dorneanu



Elitiștii sunt de păreri diferite, unii propun scufundarea rapidă a economiei și înlocuirea ei cu o nouă ordine mondială, iar alții instalarea unei stagnări lungi și chinuitoare.

În preajma conferinței Grupului Bilderberg din 2009, care urmează să se țină între 14 si 17 mai la hotelul de cinci stele Nafsika Astir Palace, în Vouliagmeni, Grecia, reporterul de anchetă Daniel Estulin dezvăluie detalii șocante ale intențiilor elitiștilor în ceea ce privește economia în anul ce va urma.

Întrunirea Grupului Bilderberg este o discuție anuală la care participă aproximativ 150 de persoane dintre cele mai influente pe plan mondial din guvern, industrie, domeniul bancar, mass media, învățământ universitar și complexul militar-industrial. Acest grup discret operează sub „regulile Casei Chatham”, ceea ce înseamnă că niciun amănunt din cele discutate nu trebuie să ajungă în mass media, în ciuda faptului că redactorii celor mai mari publicații din lume, precum Washington Post, New York Times și Financial Times, sunt prezenți la întrunire.

Conform surselor lui Estulin, care s-au dovedit a fi de o mare acuratețe în trecut, Bilderberg are păreri diferite privind inițierea „Ori a unei depresiuni prelungite și chinuitoare care condamnă lumea la zeci de ani de stagnare, declin și sărăcie... ori a unei depresiuni intense, dar de scurtă durată, care netezește calea spre o nouă ordine mondială economică susținută, mai puțin suverană, dar mai eficientă.”

Informațiile capătă formă, dacă luăm în considerare faptul că previziunile economice anterioare ale lui Estulin, bazate pe scurgeri de informații de la aceleași surse, s-au dovedit extrem de precise. Estulin a prezis corect prăbușirea pieței imobiliare și căderea financiară din 2008, ca urmare a ceea ce îi spuseseră sursele din interiorul Grupului Bilderberg că plănuiește elita, având la bază discuțiile acestora de la întâlnirea din 2006 din Canada și conferința din 2007, Turcia.

O broșură premergătoare întrunirii, care a fost înmânată membrilor Bilderberg, conținea detalii ale agendei economice. Vorbind mai în detaliu, Estulin avertizează că Bilderberg cultivă o imagine falsă a restabilirii economiei, păcălind investitorii să își reinvestească banii în bursa de valori, doar pentru a declanșa o altă scădere masivă a activității economice care va produce „pierderi masive și suferință financiară acerbă în lunile ce vor urma”, conform unui raport Canada Free Press.

Potrivit lui Estulin, Bilderberg presupune că cifra de șomaj din Statele Unite va ajunge în jur de 14% până la sfârșitul anului, aproape dublând cifra oficială actuală de 8.1 procente.

Sursele lui Estulin îl mai informează și de faptul că Bilderberg va încerca din nou să ceară cu insistență legiferarea Tratatului de la Lisabona, un pion central al agendei pentru a apăra cu totul un superstat federal al UE, forțându-i pe irlandezi să voteze din nou document în septembrie/octombrie, cu toate că îl respinseseră deja, alături de alte națiuni europene, prin referendumuri naționale.

„Una din preocupările acestora este să se adreseze și să neutralizeze mișcarea contra tratatului de la Lisabona numită „Libertas”, condusă de Declan Ganley. Una din acțiunile planificate ale grupului Bliderberg este răspândirea de zvonuri în mass media Statelor Unite, care să sugereze că Ganley este sponsorizat de traficanții de arme din SUA, în legătură cu armata SUA,” informează CFP.

Daniel Estulin, Jim Tucker și alte surse care s-au infiltrat la întrunirile Bilderberg în trecut, au furnizat în mod curent informații privind agenda Bilderberg, care iese ulterior pe scena lumii, dovedind că organizația nu este doar o „șuetă”, conform dezvăluirilor, ci un forum de planificare integral, pentru agenda noii ordini mondială.

Într-adevăr, chiar luna trecută, vicontele belgian și actualul președinte Bilderberg Étienne Davignon, s-a lăudat că Bilderberg a ajutat le crearea monedei euro, introducând pentru prima dată în agendă ideea unui singur etalon monetar, la începutul anilor 1990.

Propunerea Bilderberg pentru un superstat federal european și o singură monedă are probabil rădăcini mai vechi. O investigație a celor de la BBC a scos la iveală documente de la primele ședințe Bilderberg care confirmau că Uniunea Europeană a fost un vlăstar al grupului Bilderberg.

În vara anului 2002, când ulii interesați de război din administrația lui Bush cereau cu insistență o invazie a Irakului, membri Bilderberg și-au exprimat dorința unei amânări și atacul nu a fost lansat până în martie, anul următor.

În 2006, Estulin a prezis că pieței imobiliare din SUA i se va permite să ia avânt înainte ca bomba să fie lansată cu cruzime.

În 2008, Estulin a prezis că Bilderberg crea condițiile unei calamități financiare, exact ceea ce a început câteva luni mai târziu, o dată cu falimentul Lehman Brothers.

Bilderberg și-a arătat în mod curent autoritatea privind stabilirea rolului său de persoană importantă. Organizația selectează permanent candidații la președinție, precum și pentru vice-președinte și prim-ministru.

Bill Clinton și Tony Blair au fost pregătiți de către organizația secretă la începutul anilor 1990, înainte de a deveni foarte cunoscuți.

Joe Biden, candidatul pentru funcția de vice-președinte în campania lui Barrack Obama, a fost selectat de James A. Johnson, expertul Bilderberg, iar candidatul la aceeași funcție în anul 2004 din campania lui John Kerry, John Edwards, a fost de asemenea binecuvântat de grup, după ce acesta a ținut un discurs fierbinte la conferința din 2004. Reprezentanții Bilderberg au călcat chiar regulile casei aplaudându-l pe Edwards la finalul discursului despre politica Americii, ținut în fața elitiștilor. Alegerea lui Edwards a șocat specialiștii din mass media care se așteptaseră tocmai din partea lui Dick Gephardt să ocupe poziția. Cotidianul New York Post a transmis chiar că Gephardt fusese ales, iar pe mașinile de campanie fuseseră deja plasate postere “Kerry-Gephardt”, înainte să fie înlăturate după ce s-a anunțat că Edwards este adjunctul lui Kerry.

Un raport al unui ziar portughez din 2008 a evidențiat faptul că Pedro Santana Lopes și Jose Socrates au luat parte la întâlnirea din Stresa, Italia, în 2004, înainte să înceapă cursa pentru funcție de prim-minstru al Portugaliei.

Câteva decizii geopolitice cheie au fost luate anul trecut la întrunirea grupului Bilderberg din Washington DC, subliniind din nou faptul că respectiva adunare este doar una informală.

Așa cum am transmis la momentul respectiv, Bilderberg era preocupat de creșterea prea rapidă a prețului petrolului, după ce a ajuns la 150$ barilul și dorea să se asigure că „prețul petrolului va începe probabil să scadă”. Exact acest lucru s-a întâmplat în ultima parte a anului 2008, când petrolul a scăzut din nou sub 50$ barilul. Am putut inițial să prevedem creșterea rapidă a prețului petrolului în 2005 când acesta era 40$ barilul, deoarece Bilderberg ceruse creșterea prețurilor la întrunirea de la München. Pe parcursul conferinței din Germania, Henry Kissinger le-a spus colegilor prezenți că elita se asigurase că prețul petrolului se va dubla în următoarele 12-24 de luni, ceea ce s-a și întâmplat.

De asemenea, la întrunirea de anul trecut, Condoleezza Rice, fostul secretar de stat al SUA, a întocmit niște strategii pentru a semna un tratat privind instalarea unei baze radar a Statelor Unite în Republica Cehă, împreună cu ministrul de interne ceh, Karel Schwarzenberg.

Rice l-a avut alături la întrunire pe Robert Gates, secretar al apărării, care se pare că a încurajat globaliștii UE să amâne atacul asupra Iranului. Și iată, câteva zile mai târziu, UE a amenințat Iranul cu sancțiuni, dacă nu va suspenda programul de sporire a înarmării nucleare.

S-a speculat de asemenea că „întâlnirea secretă” a lui Barack Obama cu Hillary Clinton, care a fost realizată cu ajutorul unor tactici de spionaj, precum încuierea jurnaliștilor la bordul unui avion ca să nu îi urmărească pe cei doi, a avut loc la întrunirea Bilderberg din Washington DC.

Rămâne de văzut ce fel de reportaj de presă asupra Bilderberg 2009 va fi oferit, deoarece, în ciuda dovedirii faptului că Bilderberg joacă un rol central în influențarea evenimentelor mondiale financiare și geopolitice ulterioare și în ciuda întrunirii de anul trecut ținută în Washington DC, mass media corporativă din SUA a controlat o amnezie universală privind raporturile de la conferință, reprezentații acesteia și ceea ce s-a discutat.

Încă o dată, mass media alternativă va trebui să umple golul și să facă cunoscut po****ției ce ne-au pregătit globaliștii pentru anul viitor.

infoCon.ro

JJ
14th May 2009, 23:39
Cum fac sa intru si eu in grupul asta?

Lordliv
15th May 2009, 00:18
Cum fac sa intru si eu in grupul asta?

prima conditie:
sa nu fii moderator pe OLS!:D

rhadoo
15th May 2009, 00:32
buna asta!

JJ
15th May 2009, 10:17
prima conditie:
sa nu fii moderator pe OLS!:D
Esti tu sigur ca nici un moderator de pe ols nu e francmason din asta? :evil:

Lordliv
15th May 2009, 11:07
Esti tu sigur ca nici un moderator de pe ols nu e francmason din asta? :evil:

positive sure;)
dar nu as baga mana in foc pentru unii care au fost si nu mai sunt!:evil::D:drak:

JJ
18th May 2009, 18:41
Deci sa inteleg ca nu imi faci din aia... recomandare la loja, nu? :D

TheIceMan
23rd November 2010, 16:46
Am vazut ca la moda este acum sa vorbesti despre Noua Ordine Mondiala.La inceput nu am crezut in asa ceva,dar am vazut pe video google un film destul de interesant si indraznet numit endgame.

Cristina, nu trebe sa vezi niciun film, doar du-te la casa de schimb valutar, cumpara o bancnota de 1 US Dollar si citeste ce scrie pe ea:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1d/United_States_one_dollar_bill%2C_reverse.jpg/800px-United_States_one_dollar_bill%2C_reverse.jpg

J.Bond
27th November 2010, 00:24
KZypywtBWiA

http://alexaionescu.wordpress.com/