PDA

View Full Version : Taxa auto va fi inlocuita cu un impozit anual



resita
12th March 2009, 23:00
Ministerul Mediului intentioneaza sa scoata taxa de poluare auto achitata la prima inmatriculare a masinilor in Romania si sa introduca in loc o taxa anuala, in functie de gradul de poluare al autovehiculului, a declarat marti Nicolae Nemirschi (foto), ministrul de resort.
"Nu va mai fi o taxa de prima inmatriculare, ci una legata de principiul 'poluatorul plateste', care va fi platita anual, asemenea unui impozit. Oamenii se vor gandi de doua ori daca mai vor sa cumpere masini second-hand care emit foarte multe noxe, pentru ca vor avea de platit mai mult", a explicat ministrul.

Nemirschi a adaugat ca vor fi stabilite diferite sume de achitat in functie de cantitatea de noxe emisa de fiecare autovehicul.

Pentru persoanele care au platit deja taxa de poluare atunci cand si-au inmatriculat masinile in Romania, se ia in calcul varianta ca aceasta sa fie considerata achitarea impozitului.

"E o problema la care inca ne gandim. E posibil sa ajungem la ideea ca ei si-au platit anticipat impozitul pe poluarea auto. Atentie, e vorba de taxa de poluare, nu de cea de prima inmatriculare", a mai spus Nemirschi.

Ministrul Mediului nu a precizat data de la care va intra in vigoare noua taxa. Anterior insa, el a precizat ca un proiect de lege va fi gata pana la mijlocul acestui an.

Taxa de poluare auto, care a inlocuit de la 1 iulie 2008 vechea taxa de prima inmatriculare, a suferit mai multe modificari, ajungand sa aiba, pentru o scurta perioada, in decembrie, o valoare tripla.

Din 19 februarie 2009, actualul guvern a redus taxa de poluare auto cu o treime. http://www.dailybusiness.ro/stiri-auto/nemirschi-confir******xa-auto-va-fi-inlocuita-cu-un-impozit-anual-23447


Acum taxeaza pe toata lumea, nu ne mai protejeaza de toate rablele, dar cresc incasarile la buget.

Doctor_Satan
13th March 2009, 00:06
Oare cineva chiar a crezut ca pe curvele astea umflate care sunt politicienii ii doare in cot de poluare si alte treburi de genul asta? Au gasit o metoda sa scoata niste taxe si gata!
Acum, au gasit o metoda de a scoate mai multe taxe. O vor aplica si noi nu putem face nimic decat eventual sa iesim in strada si sa claxonam. Dar credeti ca vor auzi ceva?

andrei88888888
7th August 2010, 20:11
o lege iesita ca oricare alta, alandala

TheIceMan
9th January 2011, 19:00
Se pare ca n-au reusit, din contra, taxa "de mediu" de prima inmatriculare este aberant de mare incepand cu acest an.
Nu mai spunem ca incalca legislatia europeana, care spune ca o masina inscrisa in circulatie intr-un stat membru, poate fi reinscrisa in criculatie in orice alt stat membru, ca si cand este reinscrisa in jurisdictia originala fara alte taxe.
Mai mult, chiar verificarea tehnica periodica sau omologarea de tip (aia care o face RAR) facuta intr-un stat membru trebe sa fie valabila (nu refacuta) in orice alt stat membru.

rhadoo
9th January 2011, 19:17
eu acum ii dau in judecata pt a-mi da banii inapoi
cica am sanse mari de reusita
sa vedem ce o sa iasa,oricum am de primit aproape 200 de milioane lei vechi

TaciAcolo
9th January 2011, 19:56
traieasca bulgaria :ok: .. masini, afaceri .. tot se muta la vecini:evil:

resita
9th January 2011, 20:17
traieasca bulgaria :ok: .. masini, afaceri .. tot se muta la vecini:evil:

pai daca sunt destepti si stiu sa profite de prostia altora :ok:

TheIceMan
11th January 2011, 16:17
eu acum ii dau in judecata pt a-mi da banii inapoi
cica am sanse mari de reusita

Asa am citit pe comentarii la Evz ca multe procese s-au castigat. Bafta!
Poate asa cu cat mai multe procese isi da seama dl. Borbely ca este absurd sa sustina asa legislatie.

Hingherul
3rd August 2011, 18:00
vreau sa-mi iau un cazan de dacie pentru pescuit si alte drumuri periculoase.
stie cineva concret cum e treaba cu taxa de mediu?
am gasit ceva din 1999 si nu vreau sa am surprize dupa ce o radiez.

Celso
3rd August 2011, 18:26
cat draqu dai pe aia din '99? sper ca nu mai mult de 1000 lei:D ...

Pai ce taxa de mediu (prima inmatriculare) cand ea a mai fost inmatriculata in Romania:)?

Hingherul
3rd August 2011, 18:30
daca ma pricepeam nu mai intrebam si da, nu dau mai mult.
dar e chiar afacere la cum arata.
deci, concret, sar cu ceva lovele in plus pentru vreo taxa dubioasa?

Celso
3rd August 2011, 18:37
Eu stiu ca nu (nu sunt 100% sigur),mai intereseaza-te ca astia schimba legea de la zi la zi.

Hingherul
3rd August 2011, 18:38
ok, merci.
din ce am cautat pana acum asa am inteles si eu.

Marius
4th August 2011, 10:40
n-ai ce sa platesti in plus in afara de rca, impozit, identificarea aia la rar si taxa de inscriere in circulatie. parca atatea sunt :D

Razvan T.
4th August 2011, 11:25
vreau sa-mi iau un cazan de dacie pentru pescuit si alte drumuri periculoase.
stie cineva concret cum e treaba cu taxa de mediu?
am gasit ceva din 1999 si nu vreau sa am surprize dupa ce o radiez.

Deoacamdata nu se plateste ca nu s-a votat legea, asa ca grabestete. :D