PDA

View Full Version : Arena Națională (55.200 locuri)



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

mihai_alex
12th March 2009, 08:20
Sa urmarim constructia noului stadion pe threadul asta:


http://img4.imageshack.us/img4/6184/dsc01030p.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/6618/dsc01032h.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/8877/dsc01033c.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/9558/dsc01035m.jpg

Charon
12th March 2009, 10:13
skyscrapercity rulz,e bine daca cei care stau prin Bucuresti ar actualiza acest thread saptamanal!:ok:

mihai_alex
12th March 2009, 10:27
Pacat ca nu au montat inca un webcam,asa se face in strainatate pe site-urile de constructii.
Ideal ar fi sa faca poze cineva care sta in etajele superioare ale blocurilor alaturate.

Charon
12th March 2009, 10:39
Bine,un asemenea stadion ar fi trebuit sa aiba un site propriu in care sa avem detalii despre constructie,foto,video etc.
Dar asta ar fi insemnat ca nu mai traim in Romania!:confused:

mihai_alex
12th March 2009, 10:44
Totusi sunt exemple si in Romania de constructii care au site-uri proprii,cu prezentari si tot felul de informatii,e chiar inexplicabil in cazul de fata deorece construtorul e un grup strain.


Au fost mult sceptici dar uite ca stadionul chiar se construieste,totul merge destul rapid,si asta ar trebui sa ne bucure pe toti.

rob_din
12th March 2009, 10:56
Daca s-ar fi facut ceva pentru sportul romanesc ne bucura, cand se face ceva pentru o mana de indivizi ma bucur mai putin

In plus, ce se misca repede? L-au demolat de 1 an si 3 luni si n-au construit mai nimic

mihai_alex
12th March 2009, 11:02
Daca nu esti familiarizat cu astfel de constructii mai bine nu-ti mai dai cu parerea,merge intr-un ritm bun.

Charon
12th March 2009, 11:17
daca le-ar pasa intr-adevar de sport ar mai ridica langa o polivalenta de 10000 de locuri si un bazin Olimpic!;)

mihai_alex
12th March 2009, 11:26
Un complex sportiv adica,eu ma intreb daca mai fac stadionul ala cu pista.

La Galati s-a ajuns sa iasa oamenii in strada pentru ca nu avem o sala polivalenta ori un bazin olimpic,toate-s in ruine,si se promite de 1 deceniu ca le vor renova.E f rusinos pentru un oras de statura noastra,si ce sa mai spun ca suntem singurul oras din Europa cu peste 250 de mii de locuitori care n-are are un stadion cu nocturna,si suntem ultimii din Liga 1 care nu dispunem inca de asa ceva.
Vina apartine autoritatilor locale bineinteles,si *******ilor care voteaza pe acesti comunisti mizerabili de 2 decenii.

Avem o echipa de handbal care va juca in sferturile cupei cupelor saptamana asta,si deasemenea CSU Metal ,castigatoarea ultimilor 2 eventuri la volei feminin si singura echipa care a jucat in Liga Campionilor din Romania,a fost nevoita sa joace la Bucuresti pentru ca sala minuscula care o avem nu intruneste condiitiile unei asemenea competitii.

Scz pt offtopic.

Charon
12th March 2009, 12:00
un minim decent pentru Romania ar fi vreo 7 stadioane de standard inalt vreo 10 bazine si polivalente,3-4 patinoare,vreo 2 velodroame,un circuit auto-moto,vreo 2-3 lacuri amenajate pentru intrecerile de canotaj, o statiune cu partiii de nivel international si macar o sala pentru intrecerile indoor de atletism!
dar deh,orele de sport "e" multe si grele,terenurile si cimentul "e" si ele scumpe si ridicatul de pe scaun provoaca carcei!:(

mihai_alex
12th March 2009, 12:16
Avem un patinoar cu aproape 5000 de locuri,care se afla in conditii f bune,dar la propunerea ca acesta sa fie facut in sala polivalenta infectul de primar a zis ca ar fi prea mari costurile,dar bine ca-i mai ieftin sa renoveze dezastrul ce-a ajuns din sala sporturilor.
In toate tarile civilizate exista arene care sunt folosite si pentru Handbal,Hockey sau Baschet,numai la noi nu se poate pentru ca e prea mare prostia,iar echipe care obtin performante cu mult peste conditile de care dispun sunt exilate sa joace in capitala precum cazul lui CSU Metal pentru ca la noi "nu au" unde.

red-bull
12th March 2009, 14:30
mishto poze...parca se misca ceva...
Pai mihai poate ca infectul vostru de primar nu are firma de constructii...

mihai_alex
12th March 2009, 14:49
Da...cred ca asta-i problema,ei se servesc pe ei insisi nu pe cetateni,habar n-au ce presupune un asemenea post onorant.

Presenting the mayor of Galati,tovarasul "niciolaie"

http://www.viata-libera.ro/media/jpg/full/n1859_picture1.jpg

Again sry for off-topic

Bumbescu
12th March 2009, 18:14
Avem un patinoar cu aproape 5000 de locuri,care se afla in conditii f bune,dar la propunerea ca acesta sa fie facut in sala polivalenta infectul de primar a zis ca ar fi prea mari costurile,dar bine ca-i mai ieftin sa renoveze dezastrul ce-a ajuns din sala sporturilor.
In toate tarile civilizate exista arene care sunt folosite si pentru Handbal,Hockey sau Baschet,numai la noi nu se poate pentru ca e prea mare prostia,iar echipe care obtin performante cu mult peste conditile de care dispun sunt exilate sa joace in capitala precum cazul lui CSU Metal pentru ca la noi "nu au" unde.

5000 de locuri are patinoarul vostru? Inseamna ca-i mai mare decat Flamaropol, de fapt cred ca-i cel mai mare din tara....

Ce moaca are reptila aia batrana....pana si durbaca era lux pe langa asta....

Cristian
12th March 2009, 18:17
Ma Mihai imi face sila cand il vad, chiar trebuia sa pui poza asta ?

On-topic: sa vedem, eu sincer nu prea cred. Cand vine vorba de promptitudinea romanilor de finalizare a acelor lucrari am indoieli...

mihai_alex
12th March 2009, 18:38
Scz Cristi,dar n-are poze mai bune,si trebuia sa-l prezint pe cel care isi bate joc de sportul galatean.


Cand vine vorba de promptitudinea romanilor de finalizare a acelor lucrari am indoieli..

Poate ca nu se termina la termenul stabilit,dar mai e mult timp pana in 2012.

dannyreddog
13th March 2009, 18:14
Foarte inspirata ideea de a deschide aceasta sectiune..decat sa ne balacarim si sa ne injuram in alte thread-uri de scandal mai bine asa...:ok:

a mai spus-o cineva mai sus ar fi foarte interesant daca ar pune cineva poze regulat cu evolutia lucrarilor acestui stadion..

Elphax
20th March 2009, 08:06
e bine ca se misca ceva !

mihai_alex
20th March 2009, 10:10
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/lasa-istoria-in-urma-129634.html

Lasă istoria în urmă

Roș-albii plănuiesc să evolueze pe noul stadion Național din 2011. Pînă atunci așteaptă răspuns de la Mugur Isărescu pentru a juca în Europa pe Cotroceni

14 octombrie 1951, primul meci al lui Dinamo pe arena din Ștefan cel Mare. S-au scurs 58 de ani de istorie, 18 titluri cucerite, 12 Cupe ale României, o Supercupă și multe alte victorii de neuitat pentru suporterii roș-albi în campionatul intern sau în Europa.

Toate acestea vor fi lăsate în urmă, întrucît conducerea "cîinilor" plănuiește să dispute meciurile de pe teren propriu pe noul stadion Național, cel mai probabil din 2011, cînd construcția va fi definitivată. Această decizie a fost luată după ce roș-albii nu au mai primit nici un răspuns pozitiv din partea Ministerului Internelor, în privința concesionării bazei sportive din Ștefan cel Mare.

Pentru o eventuală participare în grupele Champions League din toamnă, acționarii au cerut concesionarea arenei din Cotroceni, iar săptămîna aceasta așteaptă un răspuns definitiv din partea lui Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, care deține stadionul din Parcul cu Platani. "Vom juca acolo un an sau doi în cupele europene. Luăm în discuție și varianta de a evolua în Parcul cu Platani și în meciurile din Liga 1. Apoi ne mutăm cu totul pe Național!", a dezvăluit unul dintre conducători.

Ies mai ieftin
Roș-albii s-au interesat și cît ar costa pe lună închirierea stadionului Național. "Totul ne-ar duce undeva pe la 10.000 - 15.000 de euro pe lună, o sumă rezonabilă avînd în vedere că noua arenă va avea toate condițiile atît pentru partidele din campionat, cît și pentru cele din Europa", a explicat unul dintre oficialii "cîinilor". Cînd mutarea pe stadionul Național va deveni oficială, Dinamo va disputa partidele de acasă numai pe fosta arenă "Lia Manoliu", însă echipa secundă și grupele de copii și juniori vor rămîne cu "sediul" tot în Ștefan cel Mare.

Ar fi băgat în jur de 10 milioane de euro
Roș-albii au dorit să concesioneze arena din Ștefan cel Mare, însă nu au primit un răspuns favorabil din partea Ministerului Internelor, proprietarul bazei sportive. Pentru a aduce stadionul la nivelul normelor impuse de UEFA, roș-albii ar fi trebuit să investească aproximativ 10 milioane de euro! 5 milioane de euro numai pentru copertina necesară acoperirii a 75% din suprafața stadionului, 2 milioane de euro pentru amenajarea unei parcări, plus alte cheltuieli.

Se mai întorc?
Dinamoviștii plănuiesc să revină pe arena din Ștefan cel Mare cînd aceasta va fi modernizată. "Acest lucru se va face din banii pe care MAI îi primește de la stat, iar asta se face cu țîrîita. În ritmul de acum, probabil că va fi gata prin 2025!", spune un apropiat al clubului.

"Cînd se vor termina lucrările, Dinamo se va muta pe noul stadion Național și vom avea cea mai mare medie de spectatori"
Cristi Borcea, în urmă cu o săptămînă

"Situația cu arena din Ștefan cel Mare impune acest lucru, dar va fi un dezavantaj pentru noi. Nu se umple stadionul acum, dar pe o arenă cu 60.000 de locuri? În «Groapă» ne simțim ca acasă"
Ion Pîrcălab, fostă glorie dinamovistă

"Și pe vremea noastră jucam cuplaje pe stadionul "Național", așa că n-are de ce să-i afecteze pe jucători. Vor fi condiții mult mai bune și sînt convins că vor veni și mai mulți fani"
Costel Orac, fostă glorie dinamovistă

55.000 de locuri va avea noul stadion Național, de aproape patru ori mai mult decît arena din Ștefan cel Mare, care are o capacitate de 15.300 de scaune

3 kilometri este distanța dintre arena din Ștefan cel Mare și noul stadion Național

4.000 de euro pe lună plătește Dinamo în acest moment pentru serviciile de care dispune în Ștefan cel Mare

1 milion de euro i-ar costa pe dinamoviști modernizarea arenei din Cotroceni pentru a o aduce la standardele impuse de UEFA

valitudor
20th March 2009, 16:17
Daca s-ar fi facut ceva pentru sportul romanesc ne bucura, cand se face ceva pentru o mana de indivizi ma bucur mai putin

In plus, ce se misca repede? L-au demolat de 1 an si 3 luni si n-au construit mai nimic

Conform EXIF-ului, pozele sunt facute in data de 24.03.2008

mihai_alex
20th March 2009, 16:38
Ce tot va certati aici?pozele-s facute la inceputul lunii.

valitudor
20th March 2009, 17:30
Foarte posibil, insa cel care le-a facut nu avea reglata data la aparatul de fotografiat :)

mihai_alex
20th March 2009, 17:36
Pai dupa exif ele sunt facute la 24.03.2008 ,ora ...00:30,si dupa cum se vede soarele e sus pe cer:D

valitudor
20th March 2009, 17:46
Asta ma face sa cred ca pozele sunt facute pe undeva prin Norvegia :)

Glumetzul
28th March 2009, 17:58
Foarte buna initiativa de a posta poze, dar sper sa o faceti SAPTAMANAL! Va rog, nu toti sunt din Bucuresti si toti vor sa vada "minunea"! :D Sper ca dupa acest stadion sa se construiasca inca unul la Cluj si la Timisoara, Brasov, Craiova unde ziceau ca sunt deja proiecte. Ar fi frumos si cel mai frumos ar fi ca Ministerele sa faca unul si la Dinamo si Rapid astfel nu ne-am face de rusine in Europa! Si daca Transilvania mea isi permite, in sud parca incepe sa se miste ceva, sper ca Moldova nu va fi uitata, ar fi frumos 2 stadioane, unul la Iasi si unul la Galati, dar hai ca deja visez prea mult... :)) Sa se termine asta! POZE VA ROOOOOOOOOG!

Glumetzul
28th March 2009, 17:59
cam la 10 zile asa ca de la ultima postare au trecut doar 5 zile... :)

iulian_1976
29th March 2009, 21:58
5000 de locuri are patinoarul vostru? Inseamna ca-i mai mare decat Flamaropol, de fapt cred ca-i cel mai mare din tara....

Ce moaca are reptila aia batrana....pana si durbaca era lux pe langa asta....

Patinoarul din Galati este aproape identic ca marime ca cel din Lyon.
..cu mica diferenta ca cel din Galati este in paragina.

mihai_alex
29th March 2009, 23:51
Iuliane,e printre f putinele baze care nu sunt in paragina din orasul asta,doar ca are nevoie de niste modernizari.
Convinge-te singur: http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2484155&postcount=5
Si daca nu ma crezi,anul trecut a avut loc chiar aici un concurs international de patinaj la un nivel inalt;)

Cristian
29th March 2009, 23:56
Patinoarul din Galati este aproape identic ca marime ca cel din Lyon.
..cu mica diferenta ca cel din Galati este in paragina.

Ce paragina visezi ma ? :) E singurul obiectiv sportiv din Galati mai de Doamne ajuta...

red-bull
31st March 2009, 13:13
mishto ca aveti patinoar....mie imi place mult si stadionul dunarea...daca s-ar monta scaune la capacitate maxima ar arata chiar bine....plus ca e destul de mare

iulian_1976
1st April 2009, 00:20
Off-tipic:Dar scaunele alea scorajite nu le vedeti:D

Am fost ce este drept acum trei ani la patinoar cand era deschis publicului ptr patinaj , vopseaua,peretii imi spune ca acolo nu s-a mai renovat de mult,iluminarea sub orice critica ...iar scaunele alea o senzatie de vechi,neingrijit :D

Are potential insa nu este exploatat.

Celso
1st April 2009, 14:11
termenul de finalizare (2011) este compromis... ieri trebuia data comanda pt cupola retractabila care se construieste in minimum 14 luni,firma care se ocupa de asa ceva a avertizat ca daca comanda nu este facuta pana la termenul limita va trebui sa ne amane, avand alte 3 comenzi pt alte tari...

asa ca... posibil sa il faca neacoperit:angry:

rhadookoo5
1st April 2009, 16:13
Celso, nu uita ca e 1 aprilie si ca traim in Romania, tara in care jurnalistii fac farse tot timpul.

mihai_alex
1st April 2009, 16:35
termenul de finalizare (2011) este compromis... ieri trebuia data comanda pt cupola retractabila care se construieste in minimum 14 luni,firma care se ocupa de asa ceva a avertizat ca daca comanda nu este facuta pana la termenul limita va trebui sa ne amane, avand alte 3 comenzi pt alte tari...

asa ca... posibil sa il faca neacoperit:angry:

Si tu chiar crezi asa ceva?:lol:iar termenul de finalizare era sfarsitul anului 2010.

Lucian86
6th April 2009, 13:30
Dar pana la urma proiectul stadionului va fi cel cu pista de atletism sau fara ?

rob_din
6th April 2009, 13:45
Fara, e facut special pentru minunata nationala de fotbal

mihai_alex
6th April 2009, 15:26
Dar pana la urma proiectul stadionului va fi cel cu pista de atletism sau fara ?

E evident din poze ca e fara.

ady18 sibiu
6th April 2009, 19:31
apropo de poze, nu mai pune nimeni nimic nou? sau nu s-a mai miscat mare lucru de la ultimele poze?

mihai_alex
6th April 2009, 19:59
De unde poze?

ady18 sibiu
6th April 2009, 23:43
pai nu mai locuieste nimeni in bucuresti? e asa greu sa treaca cineva intr-o zi cu telefonul pe acolo sa ne arate si noua 2 muncitori care sapa un sant pe-acolo?

rob_din
6th April 2009, 23:59
pai nu mai locuieste nimeni in bucuresti? e asa greu sa treaca cineva intr-o zi cu telefonul pe acolo sa ne arate si noua 2 muncitori care sapa un sant pe-acolo?

Doar cineva care sta in blocurile din apropiere. Altfel n-ai cum. Insa iti spun eu ca de muncit se munceste. Acum nu ma pricep la constructii sa-mi dau seama daca se munceste in ritmul necesar

mihai_alex
20th April 2009, 17:29
Update:

http://i42.tinypic.com/rwlzwp.jpg

http://i39.tinypic.com/zxp8o6.jpg

iulian_1976
20th April 2009, 17:54
...un proiect de anvergura ce pare sa se realizeze.
Interesante o sa fie pozele spre sfarsitul anului :rolleyes:

red-bull
21st April 2009, 10:18
ori pozele astea sunt facute duminica ori nu se mai munceste....nu vad pe nimeni pe acolo

mihai_alex
21st April 2009, 10:23
Au avut libere de Pasti,ca tot romanul:D

zebe
21st April 2009, 12:26
Nu stiu cat de veche e poza. De pe wiki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8c/Stadionul_National_15%25.jpg

mihai_alex
21st April 2009, 13:14
Zebe,aceeasi poza am pus-o pe prima pagina,in format mai mare,e din urma cu o luna jumate.

Ess
21st April 2009, 13:36
m-ati speriat! am vazut poza, am crezut ca a cazut un meteorit gigant pe-acolo...

ceva poze mai recente? sau nu-i cazul fiind tot in stadiul ala?

mihai_alex
21st April 2009, 13:46
Dar astea ce credeai ca erau? luate in ziua de Pasti,vrei si mai recente?



Update:

http://i42.tinypic.com/rwlzwp.jpg

http://i39.tinypic.com/zxp8o6.jpg

zebe
21st April 2009, 13:50
Zebe,aceeasi poza am pus-o pe prima pagina,in format mai mare,e din urma cu o luna jumate.

Ah, nu am vazut.:ok:
Din ce vad eu, lucrarile merg destul de bine. Cred totusi ca 2011 e un termen mai realist de finalizare decat 2010.

mihai_alex
21st April 2009, 13:59
Mai realist de finalizare:),lucrarile nu merg extraordinar de rapid dar sunt in program IMO.

mihai_alex
21st April 2009, 15:39
Mesaj de la cineva care locuieste intr-unul din blocurile de langa constructie:

nu cred k e nevoie sa fac poze saptamanal pt k nu sunt asa de mari progresele, odata la 3-4 saptamani cred k e ok, oricum stati linistiti pt k acolo chiar se lucreaza, si la ora 1 noaptea se mai aud camionele, in poze nu se vede nici o miscare pt k era chiar in duminica de paste..

Glumetzul
29th April 2009, 18:15
Hai bai fratilor, mai faceti niste poze la constructia stadionului. As face eu, dar nu sunt din Capitala. Bucurestenii sunt ori prea ocupati, ori prea lenesi ca sa mai faca ceva... HAI CU POZELE!!!

mihai_alex
29th April 2009, 18:30
Nu s-a schimbat multe in 10 zile.

romanul1945
30th April 2009, 16:17
Va fi superb stadionul, prima arena cu adevarat moderna din Romania

Stefan 2009
4th May 2009, 10:41
Si la Brasov s-a inceput lucru la Stadionul Municipal.La fel facut ca si Lia Manoliu.Au inceput cam in acelasi timp demolarea dar dupa cum am observat saptamina trecuta lucrarile au cam stagnat acolo.Pacat ca n-am avut nimic la indemina pentru foto.Poate ne spune vreun brasovean amabil si ne tine la curent cu lucarile.Apropo-se pare ca in 2013 se va tine o Olimpiada de Tineret daca nu ma insel-acolo.O zi buna.

ady18 sibiu
5th May 2009, 00:26
Si la Brasov s-a inceput lucru la Stadionul Municipal.La fel facut ca si Lia Manoliu.Au inceput cam in acelasi timp demolarea dar dupa cum am observat saptamina trecuta lucrarile au cam stagnat acolo.

sa inteleg ca lucrarile sunt in acelasi stadiu, adica stadionul vechi demolat si se lucreaza deja la cel nou?

Stefan 2009
5th May 2009, 09:21
Buna ziua.Da,se lucreaza dupa cum am spus mai sus.Lucrarile au stagnat.Din ce am vazut mai au mult pina scot tot pamintul de acolo si sa se apuce efectiv de treaba.Pacat ca nu am avut aparatul la mine sa fac o poza.Poate un binevoitor localnic sa ne ajute cu ceva.Intr-o luna,2 se termina si ocolitoarea Brasovului(tronson 2)+aeroportul in lucru in curind.Deci brasovenii se pregatesc,cum s-ar zice ardeleneste pentru Olimpiada.O zi buna tuturor.

PSm
6th May 2009, 03:03
Buna ziua . Ar fi bine daca cineva langa stadion poate sa posteze niste poze sa vedem si noi evolutia stadionului ... O seara placuta si asteptam pozele !!! :D

matiew
7th May 2009, 21:09
cum arata acuma,dar cum o sa arate dupa:):):)

matiew
7th May 2009, 21:11
Update:

http://i42.tinypic.com/rwlzwp.jpg

http://i39.tinypic.com/zxp8o6.jpg

asa arata in acest moment stadionul???:)

Stefan 2009
8th May 2009, 16:54
Buna ziua.Acest link poate va satisface dorinta de informatie:http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/794365/Stadion-de-cinci-stele-la-Brasov/.O zi buna si fie ca astazi sa avem spectacol pe teren si nu in tribune.Sportivitate.

red-bull
8th May 2009, 20:54
da...foarte frumos...si mi-se pare o idee foarte buna asocierea dintre primarie si fc Brasov...Primaria da terenul ca doar are si orasul de castigat din asta si echipa da banii pentu constructie....deci se poate si in romania.felicitari

PSm
10th May 2009, 05:43
Buna Ziua ,stirea aiya dateaza dacum mai mult de un an ..... ar fi bine daca cineva sta pe langa BRASOV si BUCURESTI sa faca poze si sa le posteze aici ,sa vedem cum avanseaza constructiile ! Asteptam !

PSm
20th May 2009, 01:32
Vreau sa stiu daca cineva are noutati despre constructia noului stadion din Bucuresti + poze
Multumesc

:sleep:

rob_din
22nd May 2009, 12:36
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/851886/Stadionul-National-gata-la-sfantu-asteapta/


Excelente vesti

Charon
22nd May 2009, 12:55
era de asteptat,insa un lucru e deranjant:din ce se vede in poze,se pare ca un nivel va fi construit pe pamant!:headbang:

Denis
22nd May 2009, 13:03
exact....va fi acel stadion de 5 stele care il tot asteptam :sleep:

ady18 sibiu
22nd May 2009, 13:03
era de asteptat,insa un lucru e deranjant:din ce se vede in poze,se pare ca un nivel va fi construit pe pamant!:headbang:

exact asta am vrut sa spun si eu, parca in proiect nu era asa. dar mai e pana il termina, poate se vor gandi dupa aceea sa scoata pamantul de sub el :happy

pozele din evenimentul:

http://img245.imageshack.us/img245/4165/25120242be8c2ba2df0bd45.jpg (http://www.imagehosting.com/)http://img245.imageshack.us/img245/7011/01arenamainvs.jpg (http://www.imagehosting.com/)http://img245.imageshack.us/img245/5714/01variantamain1vs.jpg (http://www.imagehosting.com/)http://img265.imageshack.us/img265/1635/01variantamain2vs.jpg (http://www.imagehosting.com/)http://img297.imageshack.us/img297/6587/01variantamain3vs.jpg (http://www.imagehosting.com/)

Vladek
22nd May 2009, 13:03
Stati calmi, ca se rezolva. Se va comanda inca un studiu de fezabilitate, preferabil la o "firma de consultanta" platit cu minim 500 de euro ora, la care vor lucra evident vreo 20 de oameni. Dupa 2 ani de zile si ceva milioane bagate in firma (si de acolo in Q7, Mercedes, Vertu, Jimmy Chu Chu, Gucci si alte produse nesimtit de scumpe produse de poponauti ) se va ajunge la concluzia solemna ca vom fi gata la timp, desi stadionul nu va avea toalete, parcari, scaune ( ici-colo ) si astfel de fleacuri. Cat timp iarba, nocturna si lojele pt VIP-uri sunt gata, restul e o bagatela :D .

iulian_1976
22nd May 2009, 14:04
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/851886/Stadionul-National-gata-la-sfantu-asteapta/
Excelente vesti

De ce mi-a fost frica nu am scapat:rolleyes:
Chiar ma gandeam o sa termine ceva statul roman vreodata ?

In prezent vad autostrazi neterminate ,stadioane pe jumatate facute :D
Tare ar fi sa incepa si Ion Moina si sa-l opreasca la jumatate :happy

Charon
22nd May 2009, 14:15
o logica simpla spune ca nu incepi o constructie daca nu ai banii necesari!
noi incepem orice si nu terminam nimic!

Nightwish
22nd May 2009, 15:14
De ce mi-a fost frica nu am scapat:rolleyes:
Chiar ma gandeam o sa termine ceva statul roman vreodata ?

In prezent vad autostrazi neterminate ,stadioane pe jumatate facute :D
Tare ar fi sa incepa si Ion Moina si sa-l opreasca la jumatate :happy

Nici o sansa, daca e taraganata treaba fac zebrele miting :D
Oricum, jenanta treaba se intampla pe Lia Manoliu.... Sa construiesti in 2009 un stadion la standardele din 1950 :(...

mihai_alex
22nd May 2009, 15:30
Numai experti sunt pe-aici...pentru informarea voastra sa stiti ca si stadionul pe care se va disputa finala Cupei Mondiale de anul viitor are primul nivel proiectat in acelasi mod,si e o bijuterie de stadion.Asa se construieste cand ai suficient spatiu in jur pentru parcari,si nu mai ai nevoie de cele subterane.
Oricum,nici nu se compara cu vechiul Lia Manoliu,daca la asta faceati aluzie,are si grinzi de sustinere verticale,ca la orice stadion modern,daca va uitati atent.
De bani se vor face rost.

iulian_1976
22nd May 2009, 17:16
"Din păcate, există și riscul ca stadionul să nu fie terminat la timp pentru organizarea finalei! Să sperăm că se vor găsi soluții, pentru că este vorba despre un angajament național și ar fi rușinos să nu-l putem respecta." - Mircea Raicu, viceprimarul Bucureștiului

..eu sper totusi ca peste 2 ani o sa am ocazia sa intru pe stadion.

iulian_1976
23rd May 2009, 04:43
,,Unii sînt în campanie electorală și vorbesc multe. Pentru lucările efectuate în acest an, am plătit 13,7 milioane de lei! Nu sînt întîrzieri! Am vorbit și cu premierul Boc nu vom avea probleme cu banii" a spus Oprescu.

Henry Hayes
8th June 2009, 14:41
Salutare baieti,

A mai trecut cineva pe acolo sa faca o poza chiar si cu mobilul? Din cate am auzit/vazut la TV zilele astea ar fi ceva progrese pe acolo. Legat de faza cu pamantul de sub tribune... clar ca asa o sa ramana, poate totusi il betoneaza si pe exterior sa nu ne "prindem" ca s-au furat banii...

Celso
10th June 2009, 11:14
Am trecut eu ieri ca am jucat un tenis ...si pe la ora 19:00 se muncea de zor, chiar la ora aia ridicau cu macaraua o ditamai tribuna:rolleyes:

Novac
10th June 2009, 12:05
Pai si pozele unde's:thinkso: ? :D

Celso
10th June 2009, 14:12
pai ce ma duc la tenis cu aparatul foto?:D ..hai ca poate fac azi cu mobilu vreo 2 ..desi gardul e destul de mare:evil:

PSm
10th June 2009, 23:58
Mersi , incearca sa iei poze !! la ce stagiu sa ajuns acum la stadion ?

mihai_alex
11th June 2009, 00:19
Constructorul nu s-a obosit sa monteze un webcam,sau sa faca un rahat de site in care sa puna cateva poze din cand in cand.Iar bucurestenii sunt prea mari putori ca sa care aparatul dupa ei,sau sa traga o tura pana la stadion(cei de fata se exclud,bineinteles:mda:),ce sa mai zic si de fituicile nationale care au cu totul alte interese, extrem de importante precum becali,turcu,iancu sau mititelu nu lucruri nesemnifcative ca stadionul national.
Nici macar pe site-ul FRF-ului nu-s in stare sa incarce cateva amarate de poze.In ce tara faina traim.

Elphax
11th June 2009, 01:33
Constructorul nu s-a obosit sa monteze un webcam,sau sa faca un rahat de site in care sa puna cateva poze din cand in cand.Iar bucurestenii sunt prea mari putori ca sa care aparatul dupa ei,sau sa traga o tura pana la stadion(cei de fata se exclud,bineinteles:mda:),ce sa mai zic si de fituicile nationale care au cu totul alte interese, extrem de importante precum becali,turcu,iancu sau mititelu nu lucruri nesemnifcative ca stadionul national.
Nici macar pe site-ul FRF-ului nu-s in stare sa incarce cateva amarate de poze.In ce tara faina traim.

ar trebui saptamanal sa se duca de la cate un ziar, 1-2 oameni sa intrebe, sa faca poze, sa mai scrie ceva in ziar, poate se accelereaza lucrul acolo ...

Henry Hayes
11th June 2009, 18:46
ar trebui saptamanal sa se duca de la cate un ziar, 1-2 oameni sa intrebe, sa faca poze, sa mai scrie ceva in ziar, poate se accelereaza lucrul acolo ...

Corect graiesti!

red-bull
11th June 2009, 20:07
plm si aia din dubai au facut burj-al-arabul mai repede...si aia au facut si o insula artificiala....plm zici ca fac stadionul asta cu penseta

mihai_alex
11th June 2009, 21:18
red-bull...taci!,nu stii primul lucru despre constructia de stadioane.
Cand e de criticat,critic,dar in cazul de fata n-am nimic de reprosat,viteza de constructie e buna.
In medie un stadion se construieste in 2 ani jumate,ei au inceput in toamna trecuta si acum termina de ridicat primul nivel,asa ca mormaie in alta parte.

Celso
11th June 2009, 21:21
Nu am reusit sa fac mai multe in seara asta, nu sunt prea relevante, dar mai vedeti ce se mai misca... momentan cred ca se pun tribunele de jos ..

O sa ma duc intr-o zi cu aparatul si am sa fac din blocul din spatele Casei Fotbalului

PS:La sfarsit a iesit si un minunat curcubeu:P

red-bull
11th June 2009, 22:04
red-bull...taci!,nu stii primul lucru despre constructia de stadioane.
Cand e de criticat,critic,dar in cazul de fata n-am nimic de reprosat,viteza de constructie e buna.
In medie un stadion se construieste in 2 ani jumate,ei au inceput in toamna trecuta si acum termina de ridicat primul nivel,asa ca mormaie in alta parte.

bah tu ce plm esti asa de recalcitrant?care e faza?n-am dreptul la o opinie sau ce sloboz vrei?esti vre-un guru in domeniu si nu stiam eu?ai firma de constructii?
stadionul lui chelsea s-a construit in 18 luni....februarie 2004...august 2005...la fel si stadionul hamburgului a fost construit in mai putin de 2 ani....

mihai_alex
11th June 2009, 23:08
Cand opinia ta e mereu "nu-mi convine aia","nu-mi place cum arata","ar trebui mai repede","de ce nu facem ca altii" cand n-ai un minim ca baza de cunostinte despre lucrul pe care il comentezi,calci pe nervi sa stii! mereu ai ceva de reprosat,mai scuteste-ma frate.
Stadionul lui chelsea a fost construit in anii 90,la alt stadion te gandeai,si ca la aia a durat sub 2 ani a fost o exceptie pentru ca se grabeau pentru cupa mondiala,noi mai avem 3 ani la dispozitie,plus ca n-avem banii lor ca sa aducem cate 500 de muncitori zilnic care sa munceasca in 3 schimburi,si nu putem aloca suma pentru costul intregului stadion intr-un singur an.

Novac
11th June 2009, 23:18
...
PS:La sfarsit a iesit si un minunat curcubeu:P

Lasa Celso ca's bune.. si's sigur de azi (orele 20.30-21.00) :ok:

PSm
12th June 2009, 05:04
Multumim mult pentru poze Celso , dar ar fi bine cum zici tu , sa te duci sa faci poze unde zici tu ca sa vedem mai mult si bine . Multumesc inca o data .!
:D

Romeo
12th June 2009, 08:31
Cand opinia ta e mereu "nu-mi convine aia","nu-mi place cum arata","ar trebui mai repede","de ce nu facem ca altii" cand n-ai un minim ca baza de cunostinte despre lucrul pe care il comentezi,calci pe nervi sa stii! mereu ai ceva de reprosat,mai scuteste-ma frate.
Stadionul lui chelsea a fost construit in anii 90,la alt stadion te gandeai,si ca la aia a durat sub 2 ani a fost o exceptie pentru ca se grabeau pentru cupa mondiala,noi mai avem 3 ani la dispozitie,plus ca n-avem banii lor ca sa aducem cate 500 de muncitori zilnic care sa munceasca in 3 schimburi,si nu putem aloca suma pentru costul intregului stadion intr-un singur an.

daca am facut 200 km de autostrada in 30 de ani, credeti ca facem un stadion pe care nu se plimba Boc in cateva luni ? La noi in constructii este o bataie de joc cumplita, dar cum nu facem noi contractele, nu ne baga nimeni in seama. Daca nu ne convine, putem alege Santiago Bernabeu, Camp Nou, Wembley (si asta s-a facut in cativa ani buni).

Celso
12th June 2009, 10:48
am citit ceva pe aici de pamant ...au luat din el cu siguranta,dar cred ca au mai si sapat:ok: ...gazonul si o parte a tribunei va venii undeva sub nivelul normal al terenului de acolo si sus cum vedeti urmeaza sa se ridice altele ...

oricum fara parcare amenajata bine acolo va fi o adevarata crima, pai daca acum mergi seara in jurul bazinului de inot nu mai ai loc sa arunci un ac de masini pe str Maior Coravu, dar daca vor fi acolo si ceva spatii comerciale:o:nu vreau sa imi imaginez

mihai_alex
12th June 2009, 12:02
Spatiile comerciale s-ar face in structura stadionului,n-are cum altfel,asa ca n-o sa ia nimic din spatiu.
Voi ar trebui sa invatati sa folositi mijloace de transport public,ca ati distrus orasul ala cu masinile voastre.

daca am facut 200 km de autostrada in 30 de ani, credeti ca facem un stadion pe care nu se plimba Boc in cateva luni ? La noi in constructii este o bataie de joc cumplita, dar cum nu facem noi contractele, nu ne baga nimeni in seama. Daca nu ne convine, putem alege Santiago Bernabeu, Camp Nou, Wembley (si asta s-a facut in cativa ani buni).
Tocmai,e imposibil sa faci un stadion in cateva luni,pentru oricine,nu doar pentru noi,cteste ce-am mai scris.

Celso
12th June 2009, 14:26
Spatiile comerciale s-ar face in structura stadionului,n-are cum altfel,asa ca n-o sa ia nimic din spatiu.
Voi ar trebui sa invatati sa folositi mijloace de transport public,ca ati distrus orasul ala cu masinile voastre.

Tocmai,e imposibil sa faci un stadion in cateva luni,pentru oricine,nu doar pentru noi,cteste ce-am mai scris.

daca ai vedea cati baietasi de Dorobanti vin seara pe acolo cu masinile lor impozante pt a se plimba cu gagicile lor fitoase:headbang:

noi am merge prietene si fara masini, dar e foarte greu sa mergi atunci cand tramvaiul sau autobuzul vin foarte greu si pline de stai lipit de usa:confused: ...nu mai zic de miros, mai ales acum vara:D

eu singurul mijloc de transport cu care merg deoarece mi se pare rezonabil dpdv financiar si foarte serios este metroul:ok:

red-bull
12th June 2009, 15:00
Cand opinia ta e mereu "nu-mi convine aia","nu-mi place cum arata","ar trebui mai repede","de ce nu facem ca altii" cand n-ai un minim ca baza de cunostinte despre lucrul pe care il comentezi,calci pe nervi sa stii! mereu ai ceva de reprosat,mai scuteste-ma frate.
Stadionul lui chelsea a fost construit in anii 90,la alt stadion te gandeai,si ca la aia a durat sub 2 ani a fost o exceptie pentru ca se grabeau pentru cupa mondiala,noi mai avem 3 ani la dispozitie,plus ca n-avem banii lor ca sa aducem cate 500 de muncitori zilnic care sa munceasca in 3 schimburi,si nu putem aloca suma pentru costul intregului stadion intr-un singur an.

ma gandeam la stadionul arsenalului..si nu venea nici o cupa mondiala peste ei....Da tu ce plm baza de cunostinte ai?ca vad ca dai mereu sfaturi si te iei de toti...ca aia sunt puturosi ca nu fac poze, ca aia n-au montat web-cam-uri, ca aia au distrus orasul....plm numai voi galatenii aveti trei coae...si tu personal ai cinci.Esti cumva Apolodor din Damasc si ai construit toata viata ta?
Putem sa alocam suma aia stai tu linistit...numai ca primaria bucuresti aloca banii pentru fantani arteziene si concursuri gen cel mai mare carnat din lume...

Nightwish
12th June 2009, 15:10
Putem sa alocam suma aia stai tu linistit...numai ca primaria bucuresti aloca banii pentru fantani arteziene si concursuri gen cel mai mare carnat din lume...

Lasa, mah, cine o sa aiba autostrada suspendata? :cry::cry:

mihai_alex
12th June 2009, 16:37
ma gandeam la stadionul arsenalului..si nu venea nici o cupa mondiala peste ei....Da tu ce plm baza de cunostinte ai?ca vad ca dai mereu sfaturi si te iei de toti...ca aia sunt puturosi ca nu fac poze, ca aia n-au montat web-cam-uri, ca aia au distrus orasul....plm numai voi galatenii aveti trei coae...si tu personal ai cinci.Esti cumva Apolodor din Damasc si ai construit toata viata ta?
Putem sa alocam suma aia stai tu linistit...numai ca primaria bucuresti aloca banii pentru fantani arteziene si concursuri gen cel mai mare carnat din lume...

Ce-ai ma?visezi stele verzi?ma iau de tine,atat.Nu am studii in arhitectura dar ma pasioneaza foarte mult,in special stadioanele,si in anii de cand urmaresc constructii am invatat destul de multe lucruri.

ca aia sunt puturosi ca nu fac poze, ca aia n-au montat web-cam-uri, ca aia au distrus orasul....plm numai voi galatenii aveti trei coae...si tu personal ai cinci.
Cum sa nu ma plang in conditiile in care nu pot urmaresc o constructie cu o asemenea importanta?,oriunde in lumea asta cand se construieste un stadion se monteaza un webcam sau se incarca regulat poze pe un site,numai in bucuresti nu este asa.Si ca sa stii si tu,eu nu imi dau niciodata cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosc,poate ca si tu ar treb sa faci la fel.Cat despre coaie,poate faci si tu rost de unul macar.

red-bull
12th June 2009, 18:07
Ce-ai ma?visezi stele verzi?ma iau de tine,atat.Nu am studii in arhitectura dar ma pasioneaza foarte mult,in special stadioanele,si in anii de cand urmaresc constructii am invatat destul de multe lucruri.

Cum sa nu ma plang in conditiile in care nu pot urmaresc o constructie cu o asemenea importanta?,oriunde in lumea asta cand se construieste un stadion se monteaza un webcam sau se incarca regulat poze pe un site,numai in bucuresti nu este asa.Si ca sa stii si tu,eu nu imi dau niciodata cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosc,poate ca si tu ar treb sa faci la fel.Cat despre coaie,poate faci si tu rost de unul macar.

am..doua...unul de lemn unul de fier....

Celso
12th June 2009, 18:24
oriunde in lumea asta cand se construieste un stadion se monteaza un webcam

eu cred ca exista webcam, dar nu este public ... vom vedea la sfarsit daca arata secventa aia rapida cu ridicarea lui:D

Henry Hayes
12th June 2009, 21:38
Multumim mult pentru poze Celso!

KOKOSHATU
13th June 2009, 15:00
/OLE//OLE//OLE//OLE/:cheer:Astept cu nerabdare finalizarea STADIONULUI NATIONAL !!!!!

cristi13
13th June 2009, 17:03
sper sa se organizeze pana la urma finala pe acest stadion...pana la urma asta e cel mai important

Glumetzul
15th June 2009, 11:38
La noi totul porneste de la presa, stadionul se termina in 2 ani si jumatate, termen perfect normal. Despre noul stadion al orasului Donetsk: "The construction was launched in 2006. The general contractor is a Turkish company ENKA. The Stadium is due to be completed and opened in 2009", deci 3 ani. Cam toate stadioanele se termina in termen de 2-3 ani, deci nu va mai plangeti ca daca s-a ridicat atat, nu se abandoneaza! Plus cat timp e Oprescu fiti siguri ca se munceste... Mai bine puneti niste poze, asa greu e?

iuli_vl
15th June 2009, 11:59
Cate nivele va avea stadionul?adica tribunele.

ady18 sibiu
15th June 2009, 12:34
2 nivele. daca inca mai reprezinta o necunoscuta, iata proiectul:

http://i42.tinypic.com/evdugh.jpghttp://i42.tinypic.com/303d0dx.jpghttp://i41.tinypic.com/2s16o7r.jpg

Platanu
15th June 2009, 16:41
Si eu trec aproape zilnic pe-acolo si vad ca se lucreaza.

Henry Hayes
15th June 2009, 20:41
Si eu trec aproape zilnic pe-acolo si vad ca se lucreaza.
Pai fa si tu niste poze, asa cu mobilu in doru' lenii, cum or fi, numa' sa vedem ca se face ceva. Merci anticipat.

PSm
15th June 2009, 21:09
Da ar fi bine daca poti sa faci poze sa vedem si noi cum mai e treaba pe acolo ... Merci.

Platanu
16th June 2009, 14:12
Fata de pozele facute de Celso,mari diferente nu sunt.

PSm
18th June 2009, 00:24
Ah ok ..... dar macar sa ne spuneti noutati

Denis
18th June 2009, 01:19
Nu am reusit sa fac mai multe in seara asta, nu sunt prea relevante, dar mai vedeti ce se mai misca... momentan cred ca se pun tribunele de jos ..

O sa ma duc intr-o zi cu aparatul si am sa fac din blocul din spatele Casei Fotbalului

PS:La sfarsit a iesit si un minunat curcubeu:P

De ce nu te-ai suit si tu pe vre-o macara deaia sa vedem cum se vede proiectul de de sus?:D

KOKOSHATU
18th June 2009, 14:05
:(:(:shocked::o::groggy::ban::limba:nicio POZA proaspata !!!!!!!

Celso
18th June 2009, 14:48
Fata de pozele facute de Celso,mari diferente nu sunt.

sa stii ca am trecut alartaieri si s-au mai ridicat niste stalpi ..parca:thinkso:


De ce nu te-ai suit si tu pe vre-o macara deaia sa vedem cum se vede proiectul de de sus?:D

glumesti?! si asa stateam cocotat pe un gard, era gata gata sa scap bijuteria aia de telefon dincolo:lol::D

Andreea94
18th June 2009, 21:16
cui ii place atletismul:D
?

six
18th June 2009, 22:54
cui ii place atletismul:D
?parca era topicul cu......LM :rolleyes: dar raspund eu cu placere mie imi place...........berea Timisoreana :dance::dance::dance:

mihai_alex
18th June 2009, 23:08
Si mie imi place ciclismul,revenim la subiect :D
Din pozele alea nu se intelege mare lucru,reusisem acum cateva luni sa dau de unul care locuieste intr-unul din blocurile de langa stadion,dar a disparut...

PSm
18th June 2009, 23:11
Da , nu se vede mare lucre . Celso , cand mergi tu unde ai zis ca faci alte poze ? :P

Celso
22nd June 2009, 12:46
Doar am zis:P ..nu le-am putut atasa aici, sunt prea mari ..daca vreti mai detaliat salvati pozele si dati zoom, ca aveti de unde:P

http://img20.imageshack.us/img20/2794/dsc04244q.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/8413/dsc04245w.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/2236/dsc04247o.jpg
http://img32.imageshack.us/img32/9613/dsc04248i.jpg
http://img188.imageshack.us/img188/4070/dsc04251t.jpg
http://img36.imageshack.us/img36/981/dsc04250w.jpg
http://img31.imageshack.us/img31/9370/dsc04253c.jpg
http://img196.imageshack.us/img196/5130/dsc04254.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/4662/dsc04257d.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/5674/dsc04259h.jpg

Elphax
22nd June 2009, 12:52
domnu' fotograf, cat cereti pt. o nunta? :P

Charon
22nd June 2009, 12:52
e pozitionat invers fata de fostul 23 August?

Celso
22nd June 2009, 12:55
nu ...aproxmiativ la fel..

Elphax@ depinde ...ieftin... 300-400 euro:P:evil:


iese mai bine la paparazzi:happy:yes:

red-bull
22nd June 2009, 14:06
pana cand era termenul ala de finalizare?mi-se pare ca se misca cam incet baietii.....

six
22nd June 2009, 19:46
2038 ;)

mihai_alex
22nd June 2009, 20:17
pana cand era termenul ala de finalizare?mi-se pare ca se misca cam incet baietii.....

Esti varza mai ....
Sfarsitul anului urmator.

red-bull
22nd June 2009, 22:01
Esti varza mai ....
Sfarsitul anului urmator.

Bah esti magar rau.Mai lasa dracu aerele astea de filozof.Daca nu poti vorbi frumos mai bine nu imi mai raspunde.

MaxximusLegion
23rd June 2009, 18:26
2 nivele. daca inca mai reprezinta o necunoscuta, iata proiectul:

http://i42.tinypic.com/evdugh.jpghttp://i42.tinypic.com/303d0dx.jpghttp://i41.tinypic.com/2s16o7r.jpg

Stadion exclusiv pt fotbal si rugby!:D

cLicKzor
23rd June 2009, 18:30
da da =))) Exact asa o sa fie , o sa iasa un mare kkt , cum se intampla deobicei in Romania :(
Scz pt "k**"

zebe
23rd June 2009, 18:38
De ce? Constructia merge destul de bine.

MaxximusLegion
23rd June 2009, 19:08
Se pare ca dinamovistii au pus ochii pe arena...: Cu piticul negrru aka turcu,care are firma de constructii, n-au fost in stare sa faca un stadion(deh, mare dinamovist), asteapt sa faca altul si sa manance seminte impreuna cu borcica!:rosu:

zebe
23rd June 2009, 19:10
Decat sa putrezeasca stadionul ala si sa fie folosit de 3 ori pe an, ii mai bine asa. Se baga bani multi in el, tre sa se si scoata profit.

MaxximusLegion
23rd June 2009, 19:14
Bine,zebe, atunci ,hai , toate echipele din Ro sa joace pe bijuteria asta de stadion!Dupa parerea mea, stadion ar trebui folosit doar pt: meciurile importante ale nationalei de fotbal, echipa nationala de rugby:D , meciuri de NFL:yeah: si finala cupei Romaniei.Restul e cancan!:drak:
Cineva stie daca pe stadion se vor putea organiza concerte, fara sa calci in picioare gazonul?:rolleyes:Precum pe Veldrome din Arnhem sau Amsterdam Arena, scoti gazonul..La noi,ar fi riscul sa vina tiganii si sa-l duca la vandut!:rosu::happy

zebe
23rd June 2009, 19:17
Pai dinamovistii is aia mai vai-de-mama-lor in ce priveste stadionul, trebuie sa joace si ei undeva pana isi fac unul al lor.:D Si nici rapidistii nu stau asa bine.:cool: Pana la urma cred ca ai dreptate si o sa ajunga toate echipele sa joace acolo.:D

MaxximusLegion
23rd June 2009, 19:28
Bine, da, ce urat o sa arate un stadion de 55.000 cu 3000 pe stadion!Se consuma aiurea curentul:happy

mihai_alex
23rd June 2009, 22:20
Bah esti magar rau.Mai lasa dracu aerele astea de filozof.Daca nu poti vorbi frumos mai bine nu imi mai raspunde.

Tu sa mai lasi comentariile de rahat,ti-am mai zis o data si nu vad ca nu intelegi.

Bine, da, ce urat o sa arate un stadion de 55.000 cu 3000 pe stadion!Se consuma aiurea curentul:happy
3000 veneau in groapa,ce e o rusine sa-l numesti stadion,regandeste-te,cam cati ar veni pe un stadion elite,gazda de finala europeana?

dannyreddog
23rd June 2009, 22:24
stadionul o sa aiba nocturna? :D

mihai_alex
23rd June 2009, 22:27
Da,o sa monteze nocturna de pe "stadionul" vostru.

dannyreddog
23rd June 2009, 22:29
Bine, da, ce urat o sa arate un stadion de 55.000 cu 3000 pe stadion!Se consuma aiurea curentul:happy

iti garantez eu ca vor veni mult mai multi decat in groapa..

lumea vrea confort pe stadion..vezi ce se intampla in Germania unde toate stadioanele au fost modernizate sau construite din temelii iar acum au cea mai mare medie de spectatori dintre toate campionatele tari din Europa..

Inainte cand jucau pe alea vechi sa stii ca nu era asa...;)

dannyreddog
23rd June 2009, 22:30
Da,o sa monteze nocturna de pe "stadionul" vostru.

sau de pe stadionul vostru..:P

mihai_alex
23rd June 2009, 22:33
Ar putea sa aiba cea mai buna medie din campionat chiar detasat,combinat cu rezultatele echipei,si cred ca s-ar putea umple la un meci cu steaua.

sau de pe stadionul vostru..:P

E cam chioara aia,poate cea de pe terenul 2:D

cristi13
24th June 2009, 01:10
excelente poze celso bravo......lucrarile la stadion merg mai bine decat ma asteptam, sa speram ca o sa fie ritmu asta pana la sfarsit

red-bull
24th June 2009, 13:38
Tu sa mai lasi comentariile de rahat,ti-am mai zis o data si nu vad ca nu intelegi.

3000 veneau in groapa,ce e o rusine sa-l numesti stadion,regandeste-te,cam cati ar veni pe un stadion elite,gazda de finala europeana?

da mah comentez ce plm..e democratie?tu cine plm esti pilif de la cna?
Cand a jucat dinamo cu manchester pe Lia manoliu au venit 30.000 de oameni.
Stadionul lui Dinamo asa rusine cu e macar are nocturna si e omologat pentru cupa uefa....al vostru pentru ce e omologat?Pentru Cupa cartofului?Mars in plm de frustrat penal.Poate ma scutesti si de greata de a te vedea cum te bagi in seama cu mine ca fraierul

mihai_alex
24th June 2009, 19:27
Comentezi numai aiurea si enervezi multa lume de pe forum tristule,si ca dovada a cat de prost esti,ai vazut doar 30000 in loc de 50000 de oameni la meciul ala.Sunt satul sa-ti versi suferinta si nervii din viata prsonala pe-aici,niciodata nu-ti convine nimic,paharul e intotdeauna pe jumatate gol pentu tine.
P.S.Am zis eu vreodata pe forumul asta ca Otelul o fi vreun mare stadion?dar macar e curat,are toalete,are garduri de-un metru si tribunele sunt la 2 m de teren nu la 40.

red-bull
25th June 2009, 13:42
Comentezi numai aiurea si enervezi multa lume de pe forum tristule,si ca dovada a cat de prost esti,ai vazut doar 30000 in loc de 50000 de oameni la meciul ala.Sunt satul sa-ti versi suferinta si nervii din viata prsonala pe-aici,niciodata nu-ti convine nimic,paharul e intotdeauna pe jumatate gol pentu tine.
P.S.Am zis eu vreodata pe forumul asta ca Otelul o fi vreun mare stadion?dar macar e curat,are toalete,are garduri de-un metru si tribunele sunt la 2 m de teren nu la 40.

Asa si?faptul ca au tribunele la 40 de metri (datorita prezentei unei piste de atletism moderne)constuituie un avantaj pentru club...ajuta si sectia de atletism...noi avem o gramada de campioni in caz ca nu ai aflat...si ne mandrim cu faptul ca au unde se antrena si concura
da am zis 30.000?Si ce?era doar un exemplu...nu am avut pretentia ca am dat o cifra corecta...oricum nici 50.000 nu erau....Au fost cam 40.000
Si pe cine plm mai enervez bai veselie?Pe tine si pe inca doi-trei....eu cu majoritatea am purtat dialoguri civilizate...nu ca tine care faci pe interesantul si le dai la toti lectii
Putin ma interesaza de stadionul tau...poate sa fie mai tare ca santiago bernabeu...tot otelul joaca pe el

gab
25th June 2009, 22:32
parca ati avea 12 ani 8-| reveniti la subiect cu o poza, doua....

Nightwish
26th June 2009, 15:02
Primarul general al Capitalei a declarat, vineri, că, în privința acoperișului stadionului Lia Manoliu, municipalitatea nu are bani în prezent, precizând că întâi vrea să vadă gata stadionul și că, ulterior, se vor purta discuții pentru acoperiș.

Articole pe aceeasi tema
Cristi Chivu știe ce face după ce se lasă de ...
Dragomir: 'Sandu era în camera în care Prunea a adus ...
Naționala de futsal a României pleacă în Brazilia
Oltenia va reprezenta România în finala Cupei UEFA a ...
Fostul internațional Mihai Mocanu a decedat în ...
"Dacă îmi ajung banii, o fac . Întâi fac stadionul, după aceea vorbim. Nu am de unde să dau acum 14 milioane de euro, hai să fim serioși. Hai să văd stadionul gata și după aceea discutăm și pentru acoperiș", a declarat primarul Capitalei.

Edilul șef al Capitalei preciza, la jumătatea lunii iunie, la prezentarea bilanțului de un an de la preluarea mandatului că, pentru realizarea cupolei stadionului Lia Manoliu rămân deschise discuțiile din punct de vedere al legalității și al finanțării.

"Și să ne lămurim și în privința acoperișului: sigur va avea acoperiș pe tribune, așa cum este prevăzut în contract. În privința cupolei, care nu este prevăzută în contract, discuțiile rămân deschise, din punct de vedere al legalității și al finanțării. Când spun discuții mã refer la cei trei factori implicați: Primărie, Guvern, constructor", a precizat atunci Sorin Oprescu.

Stadionul Național Arena va avea o clasificare de categoria I și o capacitate de 55.000 de locuri. Proiectul noii arene are o valoare de 120 milioane de euro (fără TVA) și ar trebui să fie finalizat în luna mai 2010.

Arena va găzdui în 2012 finala Liga Europa.

sursa> Mediafax

Elphax
26th June 2009, 16:03
pai la ce ii trebuie cupola ? ca sa nu mai creasca iarba ?

Celso
26th June 2009, 16:22
e retractabila:ok:

eu zic ca ar trebui si cu, cupola:) ...peste vreo cativa ani mai toate stadioanele care se respecta or sa aive cupola retractabila, daca facem un lucru, sa il facem bine pana la capat ...desi suntem in Romania:headbang:

mihai_alex
26th June 2009, 16:26
pai la ce ii trebuie cupola ? ca sa nu mai creasca iarba ?

In ziua de azi exista o tehnologie tocmai pentru astfel de situatii,lumina artificiala,si e utilizata mult prin vest.

dannyreddog
26th June 2009, 16:55
tipic romanesc..:sleep:

mihai_alex
26th June 2009, 17:15
Ei na,e criza,ce vrei?,si 14 mil sunt ceva bani pentru romani.

illazio
26th June 2009, 17:31
Ei na,e criza,ce vrei?,si 14 mil sunt ceva bani pentru romani.

cand ii ciordeste Ritzi nu mai e criza ?

Nightwish
26th June 2009, 17:37
cand ii ciordeste Ritzi nu mai e criza ?

Corect :D

Totusi, nu inteleg o chestie: ultima data cand am verificat, football-ul era un sport care se juca in aer liber... De ce trebuie cupola respectiva? Ca sa nu ninga pe teren, sa nu inghete etc?

red-bull
26th June 2009, 18:01
Corect :D

Totusi, nu inteleg o chestie: ultima data cand am verificat, football-ul era un sport care se juca in aer liber... De ce trebuie cupola respectiva? Ca sa nu ninga pe teren, sa nu inghete etc?

lasa ca e buna si cupola...ai vazut ce s-a intamplat la meciul stelei cu valencia cand a nins foarte mult

Celso
26th June 2009, 18:36
Corect :D

Totusi, nu inteleg o chestie: ultima data cand am verificat, football-ul era un sport care se juca in aer liber... De ce trebuie cupola respectiva? Ca sa nu ninga pe teren, sa nu inghete etc?

pentru a se putea organiza si alte evenimente:ok: ...cum ar fi gale de box, concerte pe timp de iarna samd

dannyreddog
26th June 2009, 18:53
Ei na,e criza,ce vrei?,si 14 mil sunt ceva bani pentru romani.

asa-i ca la noi criza asta finanicara a inceput de la revolutie incoace si nu numai..:angry:

mihai_alex
26th June 2009, 19:51
Gata.

http://img218.imageshack.us/img218/6788/liamanoliu5555om.jpg

Si mai vechi:

http://img23.imageshack.us/img23/1872/lm2x.jpg (http://img23.imageshack.us/i/lm2x.jpg/)

http://img23.imageshack.us/img23/6544/61533626.jpg (http://img23.imageshack.us/i/61533626.jpg/)

http://img23.imageshack.us/img23/2596/lm3m.jpg (http://img23.imageshack.us/i/lm3m.jpg/)

cristi13
27th June 2009, 13:29
sper sa i faca cupola ...e mai bine asa

ducus
27th June 2009, 14:27
Cum se numeste biserica aceea din fundal? :)

lolek
29th June 2009, 01:39
Salut tuturor :ok:! Mã numesc Gabriel :P si sunt din Bucuresti cartierul Titan zona Diham :P . Stau exact lângã fostul stadion Lia Manoliu,dupa blocul meu se vede cum se lucreaza pe stadion (din pacate nu urc mereu pe bloc , doar cand sunt persoane noi pentru net ) . Pot spune ca in atata timp de cand a inceput constructia este diferenta fata de zilele cand era iarba pe stadion de 1 metru iar eu apaream in GAZETA SPORTURILOR facand "antrenament" in iarba de 1 M , de cand au daramat nocturnele iar eu urcam munti casa pot ajunge la gazon sa ma joc fotbal,acuma cand ma mai duc la antrenament prin gard vad mici fragmente din stadion.Nu se misca nici incet dar nici repede .Voi incerca sa fac si eu niste poze la stadion dar sunt niste garduri destul de inalte si niste paznici foarte severi ~X( , ultima oara cand am inercat sa ma uit a pus pe mine si inca doi amici 3 maidanezi X( .

red-bull
29th June 2009, 09:13
Salut tuturor :ok:! Mã numesc Gabriel :P si sunt din Bucuresti cartierul Titan zona Diham :P . Stau exact lângã fostul stadion Lia Manoliu,dupa blocul meu se vede cum se lucreaza pe stadion (din pacate nu urc mereu pe bloc , doar cand sunt persoane noi pentru net ) . Pot spune ca in atata timp de cand a inceput constructia este diferenta fata de zilele cand era iarba pe stadion de 1 metru iar eu apaream in GAZETA SPORTURILOR facand "antrenament" in iarba de 1 M , de cand au daramat nocturnele iar eu urcam munti casa pot ajunge la gazon sa ma joc fotbal,acuma cand ma mai duc la antrenament prin gard vad mici fragmente din stadion.Nu se misca nici incet dar nici repede .Voi incerca sa fac si eu niste poze la stadion dar sunt niste garduri destul de inalte si niste paznici foarte severi ~X( , ultima oara cand am inercat sa ma uit a pus pe mine si inca doi amici 3 maidanezi X( .

inseamna ca sunt dobitici nu severi, paznicii aia...care e faza?e vre-un proiect secret?Nu e din banii publici?ar trebui sa poata face oricine poze ca doar nu e vre-un proces secret de fabricatie nebrevetat inca.

Henry Hayes
1st July 2009, 10:10
Baieti, stiu ca ati zis de atatea ori ca stadionul va avea doar 2 nivele, dar din ce vad eu azi in ziarul financiar stadionul va avea 3 nivele... Oare ce-or mai scoate astia? Poate un Stadion Transmorfer? :)

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10386/4608086/1/03bref-manoliu.jpg

mihai_alex
1st July 2009, 10:29
Aia a fost una dintre propuneri,si bineinteles ca n-a fost aleasa.

Henry Hayes
1st July 2009, 18:55
Trist :|

mihai_alex
1st July 2009, 19:06
Mie unul nu-mi place varianta asta,prefer pe cea aleasa.

iuli_vl
1st July 2009, 20:34
Cate nivele va avea?nivele nu etaje,adica cu parter cu tot :)

mihai_alex
1st July 2009, 20:47
2 nivele,si uite cum ar trebui sa arate cupola ca tot s-a discutat despre ea in ultima perioada.
http://img219.imageshack.us/img219/9104/lia1dh5.jpg
http://img264.imageshack.us/img264/2457/lmuy0.jpg

KOKOSHATU
3rd July 2009, 14:21
Am inteles ca se reduce capacitatea stadionului la 27000 de locuri,pentru a-l face cu cupola retractabila,va fi sooper stadionul "municipal"

mihai_alex
3rd July 2009, 19:11
Bine ma,altceva?ce ne mai vinzi?

PSm
3rd July 2009, 20:14
27 000 de locuri ?????? E o gluma proasta sper ..... E ADEVARAT ?:s

mihai_alex
3rd July 2009, 20:39
Pe urmele logicii pierdute...

dannyreddog
3rd July 2009, 20:50
Cum sa aiba mah 27 de mii de locuri? probleme cu tartacuta?:ras-plans::ras-plans:

1 Aprilie a trecut de mult..:cool:

ady18 sibiu
4th July 2009, 09:32
eu am auzit ca vor sa-l faca fara o peluza iar la acoperis se va copia modelul stadionului din urziceni, e mai ieftin. momentan sunt in discutii cu cei de la gherla pentru mutarea tabelei de pe stadionul lor dar acestia se pare ca nu vor s-o cedeze pentru nimic (tabela > http://i44.tinypic.com/fultfp.jpg ). auzi la el 27 000 de locuri :))

red-bull
4th July 2009, 11:35
eu am auzit ca vor sa-l faca fara o peluza iar la acoperis se va copia modelul stadionului din urziceni, e mai ieftin. momentan sunt in discutii cu cei de la gherla pentru mutarea tabelei de pe stadionul lor dar acestia se pare ca nu vor s-o cedeze pentru nimic (tabela > http://i44.tinypic.com/fultfp.jpg ). auzi la el 27 000 de locuri :))

buna tabela aia....poti sa faci si un gretar in ea...sau daca jucam cu italienii la pauza facem o pizza la vatra

cristi13
5th July 2009, 14:20
mai bagati si voi poze noi :)

Celso
5th July 2009, 14:23
ce poze? crezi ca se ridica peste noapte ceva nou?:)se lucreaza, dar la lucruri marunte, care nu se vad ..mai se pune o tribuna apoi...

mihai_alex
5th July 2009, 14:24
Cea mai recenta:

http://images.gsp.ro/zoom/145351/829-156863-1.jpg

cristi13
5th July 2009, 14:48
da celso inteleg ...dar mi se pare ca merge destul de repede treaba :) si in ritmu asta la anu pe vremea asta o sa fie 80%facut

mihai_alex
5th July 2009, 15:01
Pe vremea asta,anul trecut.

Iulie 2008:
http://img91.imageshack.us/img91/5025/liamanoliubims6.jpg

Iulie 2009:

Cea mai recenta:

http://images.gsp.ro/zoom/145351/829-156863-1.jpg

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/primaria-prejudiciata-in-cazul-constructiei-noului-lia-manoliu-2773200

PSm
5th July 2009, 20:08
Totusi sa fim realisti sa avansat ceva ...daca acum un an nu era nimic si acuma e la un stagiu destul de avansat . Sa speram numai ca totul se va termina la timp si bine .

mihai_alex
8th July 2009, 23:16
http://www.youtube.com/watch?v=u0kAKwFHBJE

grekul
9th July 2009, 11:26
ar fi tare sa nu fie gata si sa nu putem organiza finala in 2012.

zebe
9th July 2009, 11:27
O sa fie.

mihai_alex
9th July 2009, 11:32
ar fi tare sa nu fie gata si sa nu putem organiza finala in 2012.

E interesant ce te satisface pe tine.

six
9th July 2009, 19:17
mikele,baga ceva shi de pe monumental ca se lucra....asa in scarba....pt UCL :D

mihai_alex
9th July 2009, 19:31
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2666362#post2666362

Elphax
9th July 2009, 19:34
offtopic mai !!!!

six
9th July 2009, 19:39
oau ce fain ii stadionu' asta mow :ok::D

mihai_alex
9th July 2009, 19:39
Am mentionat,mutam pe celalalt.

SfantuMM
10th July 2009, 20:31
Urmaresc de ceva vreme topicul asta dar mi-a fost lene sa ma inregistrez pana azi :D

Sunt curios daca mai aveti ceva poze noi, sau vreo stire interesanta legata de proiect

M

Duke_Tm
11th July 2009, 13:50
ar fi tare sa nu fie gata si sa nu putem organiza finala in 2012.

Ca sa putem organiza finala Ligii Europene 2012 stadionul trebuie sa fie cu 2 ani inainte si daca nu ma insel, trebuie pana atunci sa se desfasoare meciuri oficiale pe el.
Se auzea de finala cupei Romaniei dar cine stie.
Oricum ar fi, avem nevoie de stadionul asta ca de aer.

cristi13
11th July 2009, 20:55
stati ma linistiti la anu pe vremea asta va fi in mare parte terminat.......n-am auzit de regula asta ca trebuie terminat cu 2 ani inainte, stiu doar ca platini a zis sa fie organizate cateva meciuri pe el pana la finala sa se asigure ca functioneaza tot la el.

carstic2000
12th July 2009, 18:37
Asteptam cu nerabdare pozei noi !!! Haideti cu pozele :)
Ce-i asa greu sa facem niste poze?

PSm
13th July 2009, 22:43
ce se mai intimpla pe acolo ?

KOKOSHATU
14th July 2009, 09:40
Cica-l vor demola,au gresit pozitionarea lui,termenul va fi depasit cu 15-24 luni,revin cu amanunte

ady18 sibiu
14th July 2009, 10:41
Kokoshatu cu umorul lui negru =))

PSm
14th July 2009, 21:11
Ce gluma proasta... daca are cineva noutati REALE si NORMALE sa le scrie aici
Mersi.
---------

ensic
14th July 2009, 21:13
Cica-l vor demola,au gresit pozitionarea lui,termenul va fi depasit cu 15-24 luni,revin cu amanunte

Halatul, cat e halatul? :D

carstic2000
14th July 2009, 23:53
Superstadion la Donetk ! Uitativa pe site sa vedeti ca ucrainienii au terminat stadionul !
E mult mai tare decat viitorul Lia Manoliu !! Asta da stadion !

http://www.donbassarena.com

zebe
15th July 2009, 00:02
Nu-i mult mai tare decat Lia Manoliu. Poate doar design-ul exteriorului, dar in interior ii destul de sec. La facilitati cele doua stadioane is comparabile.

mihai_alex
15th July 2009, 00:23
E un OZN din exterior,e misto in afara de acoperis,dar e cel mai bun stadion din estul Europei.

PSm
15th July 2009, 02:40
POZA CU INTERIOLUL STADIUNOLIU " DONBASS ARENA"

http://www.panoramio.com/photos/original/15282372.jpg

PSm
15th July 2009, 02:41
POZA EXTERIOR " DONBASS ARENA"

http://4.bp.blogspot.com/_eosGkndaIFM/SRmTDhPif8I/AAAAAAAAGIA/O1DJQhxXcu8/s400/3.jpg

mihai_alex
15th July 2009, 03:05
Mai bine nici nu te mai oboseai:
http://shakhtar.com/data/imgdata/galeries/795/21320__max_gal.jpg

http://shakhtar.com/data/imgdata/galeries/805/21725__max_gal.jpg

http://shakhtar.com/data/imgdata/galeries/808/21797__max_gal.jpg

http://shakhtar.com/data/imgdata/galeries/795/21337__max_gal.jpg

http://shakhtar.com/data/img/stadium/str/0609/13.jpg

http://shakhtar.com/data/img/stadium/str/0609/15.jpg

Si bonus:
http://s39.radikal.ru/i084/0907/03/a8f4be230617.jpg

PSm
15th July 2009, 05:14
AI dreptate :P

Imi place foarte mult exteriorul stadionului dar interiorul e mai putin frumos .... parerea mea .
Sper ca noul stadion Lia Manoliu sa fie mai frumos ;)

red-bull
15th July 2009, 08:49
in interior sunt culorile cam aiurea,poate de asta pare cam tern

Nightwish
15th July 2009, 10:03
in interior sunt culorile cam aiurea,poate de asta pare cam tern
Scaunele sunt invelite in folie, poate va arata mai bine si interiorul dupa ce vor fi dezvelite...

Dani7Ronaldo
15th July 2009, 12:22
prea marfa stadionul lui shakhtior .. sper sa pice o echipa romaneasca cu ei chiar as vrea sa vad :X

rhadookoo5
15th July 2009, 15:28
Mie nu imi place materialul folosit la acoperis. Interiorul e foarte intunecat si gazonul nu primeste in mod sigur lumina de care are nevoie. Puteau sa il acopere cu membrana transparenta.

mihai_alex
15th July 2009, 16:07
Nici nu acopera in intregime tribunele,arata si nasol,si nu se va putea juca fara sa aprinzi nocturna,fie si in miezul zilei,un acoperis defect.

SfantuMM
15th July 2009, 18:20
pana una alta macar la ei avem ce comenta ..... asta sa fie acu problema ca nu ne place noua cum arata :))

treidex
15th July 2009, 23:23
incepuram sa ii gasim defecte acum ca nu avem si noi unu la care sa comentam, stadionu e frumos rau

mihai_alex
15th July 2009, 23:39
Ei prostii,am zis ca e cel mai bun stadion din estul Europei,si o sa fie si dupa ce terminam noi stadionul,e si frumos,dar are cateva defecte pe care un stadion de costul lui n-ar trebui sa le aiba.

PSm
16th July 2009, 02:14
Da.

SfantuMM
16th July 2009, 10:22
da de-al nostru ce se mai aude ? care e asa de harnic cat sa faca o poza ?

cristi13
17th July 2009, 00:22
o sa fie mai frumos al nostru sunt sigur.....mai cochet:) la exterior al lor e smecher rau

mihai_alex
17th July 2009, 00:37
Si eu il prefer pe-al nostru,are un design clasic pentru exterior.

zebe
17th July 2009, 00:41
Mie unu mi se pare prea monoton. Poate-s subiectiv, dar imi place mult mai mult exteriorul noului Moina.

PSm
17th July 2009, 01:10
Am o intrebare . Au inceput constructia noului Moina ?

zebe
17th July 2009, 01:25
Da, ieri (ma rog, alaltaieri) s-au inceput lucrarile in mod oficial si aici. Mai multe afli de pe threadul dedicat stadionului de la Cluj.

PSm
17th July 2009, 03:29
Ah Multumesc pentru informatie ! Am vazut cateva poze si nu arata rau nici ala :)

cristi13
17th July 2009, 14:09
foarte bine clujul merita sa aibe un stadion ultramodern....ce capacitate va avea?

zebe
17th July 2009, 15:31
Pai uita-te dincolo, ca are si stadionul ala thread si gasesti toate infomatiile acolo. O sa aiba un pic peste 30 000 de locuri. :)

mihai_alex
17th July 2009, 22:08
prea marfa stadionul lui shakhtior .. sper sa pice o echipa romaneasca cu ei chiar as vrea sa vad :X

Ti s-a indeplinit dorinta.

zebe
17th July 2009, 22:13
Dar o sa se joace oare Shaktar - Timisoara pe Donbass Arena?

SfantuMM
18th July 2009, 00:00
hahaha

auzi ia doreste-ti sa trec toate examenele te rog !
mersi !

cat despre timisoara .... sa se uite la cluj vs roma ;) se poate !!!

mihai_alex
18th July 2009, 00:47
Dar o sa se joace oare Shaktar - Timisoara pe Donbass Arena?
La ce data este meciul?Mai sunt foarte putine lucruri de facut la stadion.

zebe
18th July 2009, 00:50
Pe 28/29 iulie. La TV ziceau ca meciul se va juca pe noul stadion de 35.000 de locuri. Daca nici macar cate locuri are stadionul nu au fost in stare sa se intereseze, imi inchipui ca nu pot fi foarte credibili.

wiki:

It is confimed that the opening of Donbass arena will be held on 29 August 2009, even though with the speed of construction and schedule, it could have been done earlier. However, 29 August is the Miners and Donetsk day in Ukraine and, and since the name of the club Shakhtar Donetsk translated to English is "Donetsk Miners", Donetsk is in the Donbass region, which itself is a mining region, this date was chosen for its symbolism.

mihai_alex
18th July 2009, 01:00
Cealalta arena are 26000,cea noua 55000,probabil ca e o greseala de tipar.A zis ca se va juca pe noul stadion,aici n-avea cum sa greseasca.
Frumos ca primul meci oficial de pe acel stadion va fi contra unei echipe romanesti.Poate ca o sa le stricam sarbatoarea.

zebe
18th July 2009, 01:01
Pai deschiderea oficiala nu va avea loc pana pe 29 august. Deci nu cred. :thinkso:

mihai_alex
18th July 2009, 01:05
Am vazut ca ai intrebat pe ssc,chiar ma pregateam si eu sa intreb,ca sa stim sigur.:D

red-bull
18th July 2009, 14:13
hahaha

auzi ia doreste-ti sa trec toate examenele te rog !
mersi !

cat despre timisoara .... sa se uite la cluj vs roma ;) se poate !!!

Nu o mai dati ata cu roma-cluj.....in meciul retur clujul a luat 3 acasa.Hai sa nu mai fim asa optimisti....nu ne putem compara cu marile echipe ale europei....si in momentul asta shaktar e o mare echipa.
Plus ca miza este imensa...calificarea in ch league....shaktar daca trece de mecil asta va fii foarte aproape de ch league.Si nu cred ca vor rata obiectivul.

gab
18th July 2009, 14:24
reveniti la topic si poate mai puneti si o poza...

mihai_alex
18th July 2009, 14:28
Mentinem si noi threadul activ asa cum putem,ca poze n-avem de unde.Poate trage cineva o fuga pana la stadion sa faca cateva poze.

cristi13
18th July 2009, 20:42
daca stateam langa stadion faceam poze in fiecare zi...sa va saturati:)) ...mi se pare aiurea ca nu exista un site special dedicat constructiei:(

SfantuMM
18th July 2009, 23:10
mai, dar chiar tre sa ma urc in avion sa fac niste poze sa ma intorc si sa le postez ????

hai mai cu viata! ::*

Nightwish
19th July 2009, 10:04
Nu o mai dati ata cu roma-cluj.....in meciul retur clujul a luat 3 acasa.Hai sa nu mai fim asa optimisti....nu ne putem compara cu marile echipe ale europei....si in momentul asta shaktar e o mare echipa.
Plus ca miza este imensa...calificarea in ch league....shaktar daca trece de mecil asta va fii foarte aproape de ch league.Si nu cred ca vor rata obiectivul.

Poate-mi spui cand a mai invins o echipa romaneasca una italiana in deplasare ( nu te intreb de Dinamo, sa nu zici ca te iau la misto ).... Astept cu viu interes raspunsul :sleep:

mihai_alex
19th July 2009, 10:06
Am primit raspuns,Timisorenii nu vor juca pe Donbass-Arena,ci pe vechiul stadion.

red-bull
19th July 2009, 10:19
Poate-mi spui cand a mai invins o echipa romaneasca una italiana in deplasare ( nu te intreb de Dinamo, sa nu zici ca te iau la misto ).... Astept cu viu interes raspunsul :sleep:

n-ai inteles nimik...nu e vorba de asta...ati batut pe roma si e meritul vostru.aici ma refeream la sansele de calificare ale celor de la poli si ei va dadaeau pe voi exemplu.Per total in cele doua manse cluj-roma scorul fost favorabil romanilor.Ideea era ca poti castiga un meci dar cu un singur meci nu esti calificat.

zebe
19th July 2009, 10:20
Pacat, ar fi fost fain sa inaugureze stadionul cu timisorenii.

PSm
21st July 2009, 01:01
Haideti sa vorbim despre viitorul nostru stadion . A mai facut cineva niste poze ? .. Sau cineva a mai vazut o progresare ?

SfantuMM
21st July 2009, 01:37
hai sa vorbim ....

apropo cum o sa arate imprejurimile stadionului mai apare vreo constructie adiacenta?

cristi13
22nd July 2009, 19:36
BUCUREȘTI / 18:42, 22.07.2009

Primarul general al Capitalei a declarat, miercuri, la șantierul de la Stadionul "Lia Manoliu", că a fost informat de constructor că lucrările sunt finalizate în proporție de 35%, Oprescu explicând că a venit pentru a discuta probleme strict tehnice, printre care și subiectul cupolei retractabile.

Sorin Oprescu a spus că întârzierile la lucrările de la Stadionul "Lia Manoliu" nu au crescut, ceea ce este un lucru bun, precizând că a aflat de la reprezentanții constructorului că "nu există alte probleme de rezolvat în acest sens".

Discuțiile pe care edilul șef al Capitalei le-a început cu reprezentanții firmei constructoare, Astaldi-Max Bogl, privesc rezolvarea unor probleme "de natură strict tehnică", semnalate de consultantul Primăriei Capitalei și vizează, de asemenea, o decizie în privința cupolei retractabile, care ar trebui inclusă în realizarea stadionului.

Astfel, primarul general a arătat că, după luarea unei hotărâri definitive în acest sens va fi înaintată Guvernului o propunere legislativă.

Potrivit legislației, realizarea cupolei retractabile la Stadionul "Lia Manoliu" , care va costa aproximativ 14 milioane de euro, ar putea fi făcută de aceeași firmă care construiește stadionul numai prin organizarea unei licitații, și nu printr-un act adițional la contractul inițial, având în vedere costurile acestui acoperiș.

Pentru a putea fi realizată fără licitație, este nevoie de o hotărâre de guvern, astfel încât să nu existe probleme privind ilegalitatea actelor semnate de primarul general.

Sorin Oprescu a precizat că în momentul în care va fi luată o decizie, aceasta va fi adusă la cunoștința opiniei publice, iar propunerea pentru hotărârea de guvern va fi transmisă Executivului.

Totodată, primarul Capitalei a precizat că dorește ca reprezentantul constructorului să găsească o soluție pentru construirea a aproximativ 6.000 de locuri de parcare, în afara celor 186 prevăzute în contract, plecând de la capacitatea totală a stadionului care este de 50.000 de locuri și pentru care ar fi necesare aproximativ 10.000 de locuri de parcare.

Stadionul Național Arena va avea o clasificare de categoria I și o capacitate de 55.000 de locuri. Proiectul noii arene are o valoare de 120 milioane de euro (fără TVA) și ar trebui să fie finalizat în luna mai 2010.

Arena va găzdui în 2012 finala Liga Europa.

Celso
22nd July 2009, 19:43
in cateva zile s-a ridicat uluitor inca un nivel (cel putin pe partea cu tribuna oficiala,pe partea cealalta nu am fost) ...acum chiar nu mai e la nivel cu pamantul :D

ps: nu imi cereti poze ca nu am :P

cristi13
22nd July 2009, 19:54
da acum putem spune ca se lucreaza la structura stadionului.

rhadookoo5
22nd July 2009, 20:55
Pai normal ca se ridica repede, ca doar folosesc prefabricate. Cel mai greu e la inceput, cu fundatia, incaperile de sub tribune. Cred ca termenul de finalizare initial nu va fi depasit cu mai mult de o jumatate de an.

mihai_alex
22nd July 2009, 21:04
in cateva zile s-a ridicat uluitor inca un nivel (cel putin pe partea cu tribuna oficiala,pe partea cealalta nu am fost) ...acum chiar nu mai e la nivel cu pamantul :D

ps: nu imi cereti poze ca nu am :P


Cand mai treci fa niste poze.Nu stiu cum s-a ridicat nivelul ala daca zici ca abia a depasit nivelul solului,iar stadionul trebuie sa aiba doar 2 nivele.Probabil ca n-ai inteles exact ce ai vazut.

cristi13
22nd July 2009, 21:30
un nivel are aproape 30 de mii de locuri deci este destul de inalt..probabil celso a vazut structura primului nivel ridicata complet in zona tribunei oficiale

PSm
22nd July 2009, 22:43
Multumim pentru informatii Celso , si daca ai ocazia fa poze sa vedem si noi . Multumesc din avans ;)

mihai_alex
22nd July 2009, 22:45
un nivel are aproape 30 de mii de locuri deci este destul de inalt..probabil celso a vazut structura primului nivel ridicata complet in zona tribunei oficiale

Primul are probabil vreo 20-22000,iar al 2-lea 33-35000,dupa ochi.