PDA

View Full Version : Janne Ahonen revine



janne ahonen
11th March 2009, 14:38
Vesti bune pentru fanii finlandezului:
Finlandezul Janne Ahonen, dublu campion mondial la sărituri cu schiurile și unul dintre cei mai buni sportivi din istoria acestei discipline, și-a anunțat revenirea în competiție, începând din sezonul viitor, la doar un an de la retragerea sa din activitate, informează agenția EFE, citată de Agerpres.
Principalul obiectiv al lui Ahonen, 31 ani, îl reprezintă Jocurile Olimpice de iarnă de la Vancouver (Canada), din anul 2010, unde va încerca să-și completeze palmaresul cu singura titlu care îi lipsește: cel de campion olimpic la individual.

'Chiar dacă m-am retras, am continuat să mă mențin într-o formă fizică bună. M-am îngrășat cu 5 kg, însă le voi pierde începând din luna mai, când voi începe antrenamentele serioase', a declarat Ahonen pentru postul de televiziune MTV3.

Articolul este preluat dintrun ziar

whisper
11th March 2009, 17:24
Sincer ma bucur pentru el. Sper sa revina cu succes...bine nu chiar asa de mare sa fie succesul :P

janne ahonen
11th March 2009, 18:11
ba sincer mias dorii sa fie urias:P.Nu cred ca sar supara nimeni daca ar lua o medalie de aur la Vancouver

ducus
11th March 2009, 18:49
Go Janne! Nu stiu insa daca va mai avea aceeasi putere si forta si determinare dupa 1 an de absenta.

janne ahonen
11th March 2009, 19:39
determinare sigur va avea.forta o sa o gaseasca pentru ca este super valoros si super experimentat

ducus
11th March 2009, 21:17
Sper sa nu fiu eu cobe si sa n-aiba aceeasi soarta ca a lui Malysz... Ce sperante crezi ca va avea pentru olimpiada daca nu va fi pe primele locuri la inceputul sezonului?

janne ahonen
11th March 2009, 21:50
daca nu va tine pasul cu primii3-4 la inceputul sezonului sansele lui sunt mici.dar de unde stii ca nu va incepe sezonul cu clasari foarte bune sau poate chiar victorii?

TheMentalist
12th March 2009, 00:01
ba sincer mias dorii sa fie urias:P.Nu cred ca sar supara nimeni daca ar lua o medalie de aur la Vancouver

Eu nu ma supar...dar sa castige si Malysz una:P

Ma bucur de revenirea lui Ahonen, chiar daca nu era un favorit de-al meu. Lumea saritorilor cu schiurile a fost mai saraca anul acesta fara el. Sper sa revine la o forma buna.

whisper
12th March 2009, 00:08
de ce sa ma supar...nu ma supar niciodata cand un sportiv sare bine si castiga, chiar daca nu se numara printre favoriti mei :)
abia astept noul sezon..ca din asta mai e asa putin :(

Mr Cosmin
12th March 2009, 00:21
Sper sa fie o revenire de bun augur, si ca inca este in forma care l-a consacrat :) .

janne ahonen
12th March 2009, 19:53
Sincer am incercat sa imi gasesc alt favorit,am tinut si cu Amann,apoi cu Loitzl,dar nu erau ca Ahonen.Cand sarea el aveam un sentiment ciudat comparabil cu cele cand marcheaza rapidul la fotbal(scuze ca am adus fotbalul in discutie aici,dar nu gaseam o comparatie mai elocventa)

aditoma
14th March 2009, 09:03
Tot Adam Malysz ramane cel mai titrat saritor cu schiurile din toate timpurile...Si parca incet, incet isi revine la forma din ultimii ani..Pacat ca se termina Cupa Mondiala...