PDA

View Full Version : Mai poate fi Traian Radu Ungureanu un ziarist echidistant?



Bancaru
10th March 2009, 12:29
TRU pare sa fie unul dintre cei propusi de catre PDL pentru parlamentul european. Inainte de a fi numit este pus sa aleaga, la Cotidianul, politician sau ziarist. TRU alege politician si pleaca de la Cotidianul dar sustine ca poate si putea fi si un ziarist echidistant. Asa sa fie? Este posibil sa fii parlamentar, fie el si european, pe pe listele unui partid politic si si sa iti pastrezi si verticalitatea ca ziarist?

Grecu_
10th March 2009, 12:31
In cazul de fata, pentru PDL-isti este posibil, pentru restul nu. Oricum, cati jurnalisti intr-adevar echidistanti exista?

Bancaru
10th March 2009, 12:33
Probabil ca nu exista multi, dar ideea este de perceptie a publicului. Daca TRU este in PDL si scrie de rau de XXXXX din partidul YYYY, normal altul decat PDL, nu se poate pune automat intrebarea - asta nu e posibil sa aiba interes politic ca sa il besteleasca?

rob_din
10th March 2009, 12:33
Asta e intrebare retorica presupun. Cand a fost echidistant de altfel?

rob_din
10th March 2009, 12:35
In cazul de fata, pentru PDL-isti este posibil, pentru restul nu. Oricum, cati jurnalisti intr-adevar echidistanti exista?

Jurnalistii nici nu trebuie sa fie echidistanti, asta e un mit intretinut fara argumente. Ce nu trebuie sa faca ziaristii e sa ia bani pentru a face presa la comanda, in rest pot fi partizani cat vor.

JJ
10th March 2009, 12:35
Pai e echidistant in meciuri Tariceanu-Geoana sau Geoana-Vanghelie. In meciuri PDL vs... nici pana acum n-a fost echidistant. :)

Grecu_
10th March 2009, 12:36
Normal ca se poate pune intrebarea si e posibil sa aiba si raspuns afirmativ. Doar ca aia, cica, nepolitizati dar finantati din umbra mi se par mai periculosi.

Bancaru
10th March 2009, 12:40
El sustine ca asta era convingerea lui si nu constrangere cum ar putea sa fie pe linie de partid, disciplina de partid.

rob_din
10th March 2009, 13:14
Ne aflăm, prin bunele oficii ale unor mâncători de căcat online, în săptămâna comică "Patimile lui Traian Mântuitorul", adică în plină tortură disciplinară a ziaristului Ungureanu, aplicată cu puțin înainte de înălțarea lui la listele PD-L. Așa că, până la crucificarea definitivă și învierea lui de-a dreapta Zeului, ar mai fi câte ceva de adăugat despre cultul bizar și sângeros al acestui Iisus din Internet.


Profet al zeloților PD-L și proclamat în glumă Regele ideilor, Traian Ungureanu a fost surprins alaltăieri în timp ce completa o cerere în două puncte. Voia și cu trupul în politică, și cu sufletul în presă. Ei bine, nu s-a putut. Cotidianul l-a concediat pe motiv de lăcomie și închinare simultană la doi dumnezei. De aici încep legenda și, din păcate, credința nezdruncinată în forța cretinismului.


N-aș fi vrut să aduc acest subiect și aici, dar un băiat de la Hotnews, la care am să revin spre final, a insultat Academia Cațavencu. A prelungit balele idolatre în care se scaldă practicanții cultului TRU până în zona de nervozitate și ripostă a revistei.
Publicitate


L-am sunat, i-am spus ce-o să urmeze, dar despre asta, un pic mai jos.


Înainte însă, să lămurim povestea. Când sta să crape regimul Năstase, un grup de tineri jurnaliști a descoperit, cu mulți ani după ce fusese deja inventată, scuipătura în sensul corect. S-au unit atunci în jurul flegmei folositoare, și-au pus mucii patriotici la comun și i-au vărsat în capul Mătușii Tamara. Și a fost bine, și au văzut că le place. Atunci a apărut, la Evenimentul lui Nistorescu, moda turbaților mici, a arțăgoșilor cu convingeri, pătrunși de mesianism politic preindustrial și urgență etică de pisoar. Am cunoscut mai mulți din gen, dar am reținut doar patru. Cu carte de muncă, drepturi de autor sau contract de colaborare, așa cum zicea legislația din 2004-2006, vremea relansării Cotidianului. Carol Sebastian, Gelu Trandafir și Dan Tăpălagă erau toți elevi silitori la școala română de partizanat politic, unde ideolog și profesor de fascinație era Traian Ungureanu. Îmi revine acum mie plăcerea să spun că TRU se afla acolo într-o poziție normală, depășindu-i sever la toate disciplinele de concurs, începând cu inteligența și sfârșind cu talentul. Acest cvartet încărcat cu povara apostolatului etic, a iluminării politice a cititorului și a jurnalismului cu scrâșnet a avut o soartă rea. Carol s-a dovedit a fi fost informator al Securității și a sfârșit ca sfătuitor al lui Blaga, Gelu a ajuns reprezentantul Președinției în CNA, Traian s-a cocoțat pe listele PD-L, la capătul a patru ani de ode, iar Dan Tăpălagă, fostul consilier al Monicăi Macovei, e acum pe la Hotnews, adică pe nicăieri. Fiecare pe rând și toți împreună au stat pe funcții oferite de regimul Băsescu. În toți anii ăștia în care au țipat fără să le stea în gât morala, au purtat în buzunar contractul de parașută. Plasa de siguranță cu ștat de plată anexat, întinsă după, înainte sau în timpul, a fost de fapt fiorul zbaterii lor morale. Printr-un animism lucrativ, pupincurismul cu aere și ipocrizia cu dobândă le-au devenit totem. Acești călugări-soldați, cu penele căzute, cu craniul ras pe dinăuntru și cu șuvița ideologică tatuată pe bust, stau de atunci cu ochiul după curve, fiindcă politica e cea care-i pune la lucru.

Dan Tăpălagă, băiatul de la Hotnews la care, iată, am ajuns, mi-a spus că partizanatul lui Traian Ungureanu e pur, câtă vreme e sincer, iar pasiunea pusă de om în gest justifică gestul. Aș zice că e prost. Dar, în cazul lui, am să zic doar că e tânăr.

Până una-alta, TRU, care fonetic semnifică adevărul britanic, e numele conspirativ al unei jalnice gogoși de Bărăgan.


http://www.catavencu.ro/tru_asociatii-6621.html

Grecu_
10th March 2009, 13:38
Echidistant, nu prea. In schimb sa pastreze o anumita decenta sunt convins ca se poate (desi dupa criterii etice e cam in offside). Un exemplu bunicel mi se pare chiar Academia Catavencu. Tine de acelasi buzunar, dar fata de Realitatea are o cu totul alta abordare.

newcool
10th March 2009, 14:28
pe mine nu ma-ncanta omul de cand a dat cu pietre-n Hagi..si asta se-ntampla pe cand Hagi juca,nu antrena.Si a facut-o numai ca sa zica lumea"uite domle la asta cat curaj are asta" nu ca ar fi avut vreun argument pertinent.

Bancaru
11th March 2009, 10:56
Multi il vad in continuare asa cum (poate) a fost ca ziarist. Dar eu ma refer la momentul in care va gasi o rubrica permanenta intr-un ziar, la ora asta probabil ca numai Curierul National, al fratilor Paunesc se inghesuie sa il curteze pentru ca vedem si ochiul liber cat ***** are Radu Moraru in barba si cat par pe limba, ramase de la pupatul in cur la PDL, sport foarte indragit acolo.
Nu vad cum mai poate TRU sa scrie un articol, despre alta tema decat PDL si Basescu, fara ca cineva cu judecata sa se intrebe daca are si dreptate. Nu mai poate arata cu degetul.

Urmuz
12th March 2009, 11:48
N-as putea baga mana in foc pentru domnii de la Academia Catavencu ;i nici nu cred ca ar trebui sa-i luam drept modele de jurnalism.
Nu-mi plac aroganta, umorul cam vulgar, tusa de rasism din unele articole, tupeul unora dintre catavenci si lipsa de caracter a altora.

Bancaru
12th March 2009, 11:58
Au muncit mult ca sa aiba faima asta.

Grinco
12th March 2009, 12:38
Nu :D

trejo
1st May 2009, 09:43
Asta e intrebare retorica presupun. Cand a fost echidistant de altfel?

Corect,cand a fost asta echidistant?:groggy:

Bancaru
1st May 2009, 17:10
A fost, a fost... Nu stim cand.