PDA

View Full Version : Romania-Finlanda



Cucu
3rd August 2004, 20:04
August 18 Romania-Finlanda
Care e pronosticul vostru?

minudoru
3rd August 2004, 20:40
3-0 Ce naiba nu o sa ne incurcam tocmai de astia!?

Catalanul
3rd August 2004, 21:20
cu siguranta vom castiga /hello
pronosticul meu Romania 4-1 Finlanda :yeah:

Elgorriaga
3rd August 2004, 22:57
Ar trebui sa cistigam, dar o sa fie greu. Pronostichez o victorie la un gol diferenta. Mai degraba un 2-1 decit un 1-0 ...

fia
4th August 2004, 05:15
Haideti mah... si cu Finlanda sa avem probleme? totusi... batem fara probleme!

bapsy
4th August 2004, 09:32
Nici nu-mi pun problema sa nu castige Romania ... pai daca nu ne descurcam cu Finlanda ce facem cu Olanda si Cehia ... Las ca vom fi noi "Grecia" mondialelor din 2006 :) .

dragos_popa17
4th August 2004, 10:12
Deja lipseste Chivu si nici de Mutu nu se aud lucruri bune. Dar cum i-am batut pe nemti ii batem si pe finlandezi, ca doar nu-s asa de buni. Va fi totusi un meci destul de greu. Vestea buna e ca se retrage Nedved si fara el va fi mai usor cu cehii(asa s-au calificat si grecii in finala EURO)

cipi13
4th August 2004, 12:58
Batem finlanda macar cu 3-0....

vasile314tzurka
4th August 2004, 13:14
macar de-am bate... de fapt sunt aproape sigur ca vom bate finlanda si la ei si la noi. nu stiu ce sa spun despre nedved si plecarea lui. sper sa nu ne culcam pe-o ureche.

Gabriel28
4th August 2004, 22:03
acasa: 3-1 sau 2-0
la ei: 2-1 sau 1-0

realmadrid.com
4th August 2004, 22:22
4-1 pt Romania

Dorin
4th August 2004, 22:29
Sigur ca avem prima sansa dar Finlanda este in crestere si tot mai stabila. Fara emotii nu cred ca o sa fie! :yeah: Dorin

DanielAndrei
5th August 2004, 17:46
3-0
Cum astia nu stiu drumul spre Romania, asa nu stiu nici drumul spre poarta

Gabriel
5th August 2004, 20:17
Daca nici astora nu le luam 3 puncte la noi acasa...nu cred ca mai are rost sa jucam fotbal. Unde se disputa meciul ? La Craiova ? Sau Bucuresti ?

fia
5th August 2004, 20:27
Cel mai bun gazon din tara, nu? Mi se pare normal.....

Gabriel
5th August 2004, 20:33
Eu mi-as dori ca toate meciurile nationalei sa fie pe 23 August. Sa fie ca un fel de Wembley al nostru...si sa vina 60 000 de spectatori la orice meci cat de cat mai interesant. (nu ma astept sa vina 60 000 la meciul cu Andora sau Macedonia)

Thanya
5th August 2004, 20:48
Ghencea este singurul stadion din Romania care poate gazdui meciuri din Champions League. :D

Da` de unde atata bucurie?Shi cu Giuleshtiu` ce faci?

Catalanul
5th August 2004, 21:23
Eu mi-as dori ca toate meciurile nationalei sa fie pe 23 August. Sa fie ca un fel de Wembley al nostru...si sa vina 60 000 de spectatori la orice meci cat de cat mai interesant. (nu ma astept sa vina 60 000 la meciul cu Andora sau Macedonia)
cred ca cel mai bine ar fi ca meciurile nationalei sa se desfasoare in provincie
daca meciul Romania - Andorra, sau Romania - Macedonia s-ar juca la Timisoara eu pun pariu ca stadionul ar fi plin cu 2 ore inaintea de a incepe meciul (asa cum a fost si la amicalul Romania - Croatia :p)

realmadrid.com
5th August 2004, 22:14
Da aici ai dreptate, iar jucatori dinamovisti, sau de la alta echipa din divizia A care vor juca in acel meci sa fie flueratzi tot timpul de ai tai timisoreni:D
Eu unul prefer ca meciurile sa se tina pe Lia Manoliu sau Giulesti, asta pana isi ia steaua gazon:), pt ca atunci meciurile se vor disputa ori pe Lia, ori pe Ghencea

Denis
6th August 2004, 10:00
Romania 3-0 Finlanda (Mutu, Mutu, Mutu /hello /hello /hello )
/OLE/

Denis
6th August 2004, 10:02
Romania - Finlanda pe stadionul OTELUL lol :D

Triple H
6th August 2004, 22:15
Eu zic ca batem cu vreo 3-1. Daca nici p-astia nu-i batem sigur n-avem loc in Germania.
Poate ajugem la baraj si ne calificam dar am ceva dubii cu Iordanescu

Profetu
9th August 2004, 13:10
3-0 ... la pauza

sames44jc
9th August 2004, 14:07
trecem fara probleme
un 2-0

JJ
9th August 2004, 15:42
S-a stabilit unde se joaca?

gicu
9th August 2004, 15:46
2-0, parerea mea :)

miril
9th August 2004, 15:55
Perkele, ne bat romanii cu 2-0, ambele goluri date de Danciu..., stiti voi care.

Stealth-P
10th August 2004, 18:01
eu cred 4-0 pentru noi

marho
13th August 2004, 09:45
Batem lejer cu 4-0 sau 5-1.

sames44jc
13th August 2004, 18:13
se joaca pe giulesti si biletul la tribuna a doua este 100.000 lei
eu ma duc

realmadrid.com
13th August 2004, 18:49
Dute, dar dute si de pe forum:ok:

MaPaX
13th August 2004, 19:45
Selectionerul Anghel Iordanescu a anuntat numele celor zece jucatori din campionatul intern convocati pentru meciul cu reprezentativa Finlandei de pe 18 august, din cadrul grupei I de calificare la Cupa Mondiala din 2006.

Cei zece jucatori convocati sînt urmatorii:
Portar: Emilian Dolha (RAPID Bucuresti) . Fundasi: Ionut Stancu (RAPID Bucuresti), Sorin Ghionea, Mirel Rãdoi (ambii Steaua Bucuresti). Mijlocasi: Florentin Petre (Dinamo Bucuresti), Nicolae Dicã (Steaua Bucuresti), Gabriel Caramarin (FC National), Mihãitã Plesan (Universitatea Craiova). Atacanti: Adrian Neaga (Steaua Bucuresti), Ionel Dãnciulescu (Dinamo Bucuresti)

Acestora li se vor alatura stranierii: Portar: Bogdan Lobont (Ajax Amsterdam)
Fundasi: Flavius Stoican, Cosmin Barcauan, Razvan Rat (toti Sahtior Donetk), Adrian Iencsi (Spartak Moscova), Cristian Dancia (Torpedo Moscova) . Mijlocasi: Florin Soava (Spartak Moscova), Florin Cernat (Dinamo Kiev), Daniel Pancu (Besiktas Istanbul) . Atacanti: Nicolae Mitea (Ajax Amsterdam), Ciprian Marica (Sahtior Donetk), Marius Niculae (Sporting Lisabona), Adrian Mutu (Chelsea Londra) Reunirea lotului va avea loc duminicã, la ora 13.00, la Casa Fotbalului.

Selectionerul reprezentativei Finlandei, Antti Muurinen, a anuntat lotul pentru meciul cu echipa României, care va avea loc miercuri, de la ora 20.30, pe stadionul Giulesti, în cadrul grupei I de calificare la Cupa Mondialã din 2006. Componenta lotului este urmãtoarea:
Portari: Antti Niemi (Southampton), Jussi Jaaskelainen (Bolton Wanderers), Peter Enckelman (Blackburn Rovers) Jucatori de camp: Sami Hyypia ( FC Liverpool), Toni Kuivasto (Djurgardens IF), Petri Pasanen (Werder Bremen), Janne Saarinen (FC Copenhaga), Markus Heikkinen (Aberdeen), Miika Koppinen (Tromso IL), Alexei Eremenko (Lecce), Mikael Forssell (Birmingham City), Jari Ilola (IF Elfsborg), Jonatan Johansson (Charlton Athletic), Joonas Kolkka (Crystal Palace), Peter Kopteff (Viking FK), Pekka Lagerblom (Werder Bremen), Jari Litmanen (FC Lahti), Mika Nurmela (FC Kaiserslautern), Aki Riihilahti (Crystal Palace), Mika Vayrynen (SC Heerenveen)

Cucu
13th August 2004, 21:40
ce optimisti suntem!
parca am juca cu Insulele Feroe
sper doar sa nu ne prostim si sa castigam meciul

realmadrid.com
13th August 2004, 23:35
Doar nu crezi ca ne va incurca finlada, mai ales in romania, daca se intampa asa frf cu iordanescu sa-si traga un glontz in cap:ok:

Elgorriaga
14th August 2004, 01:50
E risky, ca la ce pregatire militara are omu', pun pariu ca trage p-alaturi :))

In plus, nu vezi ca s-a apucat sa stringa semnaturi, s-ajunga-n Parlament pe listele PSD?!? Pai asta-i treaba de antrenor cu o saptamina inaintea unui meci oficial. sa se tina de politicianisme ieftine?

In fine, nu de Iordanescu era vorba pe acest topic ...

In tot cazul, inteleg ca nici Mitea nu mai vine la Nationala - accident la picior ?!?

danbittman
14th August 2004, 05:14
Victorie baieti!

DRAGOS
14th August 2004, 10:06
In Giulesti e meciul!!! Pacat!!!! Se spuneam ca cu echipele slabe vom juca in provincie si ca doar cu Cehia si Olanda vom juca la Bucuresti!!!

4-0 pt. ROMANIA!!!

Smic
14th August 2004, 17:06
Credeti ca avem vre-o sansa sa luam un punct din dublele cu Finlanda si Andora?

Stealth-P
15th August 2004, 21:05
din pacate locuesc in Olanda, si nu stiu daca pot sa vad meciu... dar am satelit si prind TVRI si PROTV international.
stitii cumva la ce ora pot sal visuinesc?

Pancujunior
15th August 2004, 21:22
SABIN in locul lui Marica in lotul pt Finlanda!!!! :ok: /hello

Era si timpul, Sabin e cel mai constant atacant din campionat, poate Danciulescu sa fie mai constant ca el. Totusi trebuia sa fie chemat si NICULAE, cel mai talentat si de viitor atacant din divizia A. Calcaiele sa traiasca :D

minudoru
15th August 2004, 22:48
Cred ca lotul e destul de bunicel trebuie sa mai vedem daca antrenorul si-a mai revenit :ok:

Mariusmadmax
16th August 2004, 05:02
Cred - si sper !
hai ROMANIA !
Forza TRICOLORI !
Lobont
/hello
Stoican Radoi Iencsi Rat
/hello
Petre Dica Mutu Plesan
/hello
Neaga Danciulescu
/hello

armin
16th August 2004, 09:29
Facem instructie cu ei, mama lor! Cica au venit sa castige, dar avand in vedere ca suntem cine suntem, se multumesc si cu un egal. La cartonase, poate.

Sper ca vor fi bannere pt Puiu, sa aleaga naibii o data, ce vrea sa faca, politica sau fotbal.

Hai Romania!

leveu
16th August 2004, 14:22
Nu conteaza pe ce stadion jucam conteaza sa castigam daca se poate cu 4,5-0.Conteaza si golaverajul foarte mult.
HAI ROMANIA /hello /hello /hello

axterix
16th August 2004, 14:24
o sa fie un meci greu, tre sa luam cele 3 puncte
daca acum nu luam atunci sigur pica calificarea

axterix
16th August 2004, 14:38
sper sa vedem multe goluri

bill
16th August 2004, 14:46
O sa-i batem. Nu cred ca o sa ne incurce chiar astia.

corinutza_88
16th August 2004, 15:11
romania 4-0 finlanda
cred ca o sa ne jucam cu ei!
HAI ROMANIA!OLE!OLE!OLE!

fia
16th August 2004, 15:11
In sfarsit a aparut si primul pesimist... primul vot pentru Finlanda !

corinutza_88
16th August 2004, 15:15
al cui o fi?

armin
16th August 2004, 15:27
Avem vreun virus? :D

red dog dexter
16th August 2004, 16:15
3-0

vasile314tzurka
17th August 2004, 12:34
unde se joaca?

dragos_popa17
17th August 2004, 13:00
Castigam cu vreo 2-0. Nu trebuie sa facem scor, pentru ca nu conteaza golaverajul ci meciurile directe. Noi trebuie sa castigam toate meciurile cu Finlanda, Macedonia, Armenia si Andorra iar cu Olanada si Cehia macar acasa. Asa ne calificam sigur si nu este greu de realizat. Romania nu se prea impiedica in adversarele mici(in calificarea pentru EURO am avut probleme doar cu Danemarca si Norvegia, cu Bosnia am facut instructaj desi i-au batut si pe danezi si pe norvegieni).

junior
17th August 2004, 13:55
/hello
după cum vezi se pare că antrenorului îi cam este frică de finlandezi, altfel nu ar tot repeta-o placa cu accidentările. eu cred că la fel ca şi în meciul cu Germania, şansa celor din campionatul lui mitică este fosrte mare şi va fi valorificaşă. merg pe un 4-1 pentru noi cu 2 goluri Dănciulescu, 1 Rădoi şi unul Mutu.
altfel :headbang:


August 18 Romania-Finlanda
Care e pronosticul vostru?
:headbang:
văd că unul a mers pe mâna Finlandei. ar fi interesant dacă ar juca la pariuri s-ar îmbogăţii dacă ar ţine. numai că nu cred să fie chiar aşa neagră miercuri pentru români.
4-1 pentru noi
:ciocan:

RstInPc
17th August 2004, 14:20
Batem. Nici nu ma gandesc sa nu fie asa. :yeah: Dar, ce pana mea mai cauta Soava la Nationala ? :o: Are si Iordanescu niste fixuri. De unul (Filipescu) a scapat, cand vom scapa si de al 2-lea :headbang:

adbogdan
17th August 2004, 15:12
Meci dificil, dar daca nici pe-astia nu-s in stare sa-i bata, atunci n-au ce cauta la mondiale. Ca pronostic ... sa zic Romania - Finlanda 2 - 1. Sau 1 - 0, oricum, rezultat strans dar victorie.

Mariusmadmax
17th August 2004, 21:33
stiti vreo adresa care transmite meciul ?

Denis
17th August 2004, 21:38
nu shtiu, parca am auzit ca se joaca in giuleshti.

Daca i-am batut pe nemti 5-1, ne-ar fi rushine sa nui batem pe Finlanda.
Hai Romania.

realmadrid.com
17th August 2004, 22:13
Ala era un meci amical, asta este pe bune, dar tot cred ca ii vom bate...

ViolaBoy
18th August 2004, 00:03
echipa de tineret ce a facut?

realmadrid.com
18th August 2004, 00:42
A invins cu 1-0

fia
18th August 2004, 00:45
Dar ce parere aveti de gol? Eu asa o nimereala mai mare nu am mai vazut de mult....

realmadrid.com
18th August 2004, 01:04
Adevarat ca a fost o mare nimereala, dar bine ca am batut:D, asa cum sper sa o facem si cu echipa mare dar la un scor "mai mare" :D

ninimihca
18th August 2004, 04:48
rom- fin = 2-3
ce cauta plesan la nationala?
nasul o sal caute disperat pe lucescu dupa acest meci si o sal puna pe nea Emy antrenor

armin
18th August 2004, 08:35
rom- fin = 2-3


deci tu erai intrusul din Poll.
te tine sa pariezi pe scorul ala?

Hai ROMANIA, 3-0 la pauza!

octav676
18th August 2004, 08:41
BA astia-s nebuni??? cum adica "Norvegia nu vine pentru turism"? faceti si voi pe prostii ca occidentalii cu Budapest/Bucharest sau chiar...

RstInPc
18th August 2004, 10:32
Pai probabil or avea ei ceva informatii. Probabil s-au gandit finlandezii sa-si inlocuiasca jucatorii cu cei norvegieni, ca tot ne-au batut ei acasa pe Ghencea, dar uita ca de data asta gazonul va fi cu totul altul, mult mai bun, iar ai nostrii nu ar avea nici o scuza in caz de esec.

octav676
18th August 2004, 10:38
Incredibil!!! Am fost pe gsp.ro si am vrut sa fi si eu putin in galben putin, astfel am fost trimis la pagina web a berii bergenbier. este incredibil sa vezi cum sponsorul oficial al nationalei Romaniei de fotbal nu stie cum il cheama pe unul din componentii scheletului nationalei. astfel aflam, ca in conformitate cu redutabila si serioasa firma de bere, mijlocasul roman, fost la Rapid, actualmente la Besiktas, il cheama GABRIEL Pancu. felicitari. HAI BULGARIA!!! pronostic pt diseara Bulgaria - Norvegia 3-0, toate golurile marcate de Flavius Soava.

armin
18th August 2004, 11:13
Ce bine ar fi sa se transfere Soava la nationala bulgariei :D

Ovy-Iasi
18th August 2004, 13:58
Chiar dacă avem ceva accidentati cred că îi vom bate cu 3-1 pt. că avem şi alţi jucători buni chiar dacă nu-s stranieri...

Vadim
18th August 2004, 20:21
Hai sa vedem ce pot romanii azi...

fia
18th August 2004, 20:26
Pana una alta am citit pe "LIVE" ca sunt 15.000 de spectatori pe Giulesti /hello. Sper ca vor face o atmosfera frumoasa si ca vor purta echipa spre victorie.

HAI ROMANIA!

Vadim
18th August 2004, 20:32
E frumoasa atmosfera. Sper ca si jocul sa fie pe masura.

Saber Rider
18th August 2004, 20:40
Prima ocazie : Ionel Danciulescu ... sut din coltul careului de 16m, pe coltul lung, dar din pacate pe langa.

Si a doua ocazie : lovitura libera din afara careului obtinuta de Radoi si executata de Mutu periculos, dar prinde portarul.

Si a treia ocazie : dupa un corner suteaza Danciulescu peste poarta. "A vrut sa rupa poarta" - comentatorii TVR.

A patra ocazie : sut puternic pe langa din afara careului al lui Radoi.


Cea mai mare ocazie a meciului apartine din pacate finlandezilor. Dupa centrarea dintr-o lovitura libera, Lobont apreciaza gresit traiectoria balonului, si iese gresit, si dupa o mica balbaiala, finlandezii trimit mingea in bara transversala.

Inca o ocazie pentru Romania : iarasi o lovitura libera obtinuta de Radoi cu riscul unei accidentari usoare, si Mutu executa, dar iarasi apara portarul.

Centrare Rat in careu si Dica, nemarcat, suteaza cu capul, din pacate peste bara.

Saber Rider
18th August 2004, 21:14
Super ocazie pe final de repriza a lui Danciulescu, cu capul, din centrarea lui Caramarin.

fia
18th August 2004, 21:16
Cum e meciul ca aspect(eu nu am unde sa-l vad...) ? Si ce impresie face echipa Romaniei? Avem sanse sa batem sau .... Ma asteptam poate la un meci mai lejer... in sensul sa fie 3-0 la pauza :D

Saber Rider
18th August 2004, 21:35
Din pacate nu e chiar asa lejer meciul. Se apara bine finlandezii astia. Chiar foarte bine. Nu prea sunt gasiti oamenii din atac liberi. Se joaca mai mult in lateral. Mai incolo o sa fie si pe TVRi.

Ocazie mare pentru noi. Cernat, nou intrat la pauza, dribleaza in dreapta careului si centreaza periculos la coltul scurt, dar resping in corner finlandezi. La cornerul rezultat iarasi sut periculos pe langa.


Incursiune in stilul caracteristic a lui Mutu pe partea stanga a atacului nostru si este faultat de Hipia. Galben pentru finlandez.
Lovitura libera, executata de acelasi Mutu, pe coltul lung ........
.....
SI >>>>>>>>> GOOOOOOOOL MUTU !!!!!!!

realmadrid.com
18th August 2004, 21:35
Gooooooooooooooolll, Mutu, Mutu marcheaza din lovitura libera:ok::yeah:
Romania-Finlanda 1-0

Saber Rider
18th August 2004, 21:38
Si inca o mare ocazie la un sut deviat al lui Rat. Inceput super bun de repriza pentru ROMANIA !!!!!!!

Si inca o ocazie buna pentru Florentin Petre la un sut bun, dar pe portar.

Valuri in tribune, acum ca si in prima repriza. Atmosfera excelenta pe stadion.

Saber Rider
18th August 2004, 21:53
Super faza facuta de Cernat. Dar din pacate, dupa ce dribleaza tot, ajunge prea aproape de portar. Of ...... putea fi 2 - 0 lejer. Oricum, actiune superba.

Pacat de eliminarea lui Barcauan, dar acuma si un finlandez a fost eliminat dupa un atac intarziat la Stoican. Iarasi pacat, pentru ca Stoican s-a accidentat serios si nu va mai putea continua partida, si a fost inlocuit de Iencsi.

Si iarasi o faza buna facuta de Cernat si finalizata de Danciulescu cu un sut totusi in blocaj ... corner.
Faza prelungita dupa acest corner, si insistenta aceluiasi Cernat, care dribleaza tot ce intalneste, si centreaza spre Danciulescu, dar fundasul care-l tinea respinge, si vine din apropiere Florentin Petre - lob frumos peste portarul cazut impreuna cu Danciulescu si fundasul aferent .......

GOOOOOOLLLL ROMANIA 2 - 0 !!!!!!

Si iata, in ultimul minut de prelungire se acorda penalty pentru finlandezi la un presupus hent in careu la Rat. Dar care nu prea a fost, a fost o atingere (daca a fost) involuntara. In mod normal nu se acorda penalty la asa ceva. Si finlandezii marcheaza. of!



Si gata ....... scor final : 2 - 1 !!!

Bravo Romania !!!

Elgorriaga
18th August 2004, 22:29
Vai de funduletzul nostru ...3 puncte bune de pus in chimir, dar atit. Pentru ca jocul ... nu prea merge. Scirtziie si apararea, incepind cu Lobont, mijlocul se mai leaga cit de cit (ma rog, in fatza finlandezilor merge, dar uite ca daca dai peste alde Manchester iti ascund aia mingea la centrul terenului de nici n-o mai vezi o repriza jumate ;) ), iar atacul traieste din intimplari fericite.

Scuze, sint eu cam pesimist la ora asta :( ... felicitari Romania pentru victorie, tineti-o tot asha!

ultravioletcanada
18th August 2004, 22:35
ba eu cred ca ai dreptate. vai de noi daca a ajuns sa ne bitzie fundul si cu astia. :headbang:

fia
18th August 2004, 22:38
Pana una alta trebuie sa ne bucuram.... AM BATUT!

ultravioletcanada
18th August 2004, 22:40
da, dar mai departe? vine olanda si cehia peste noi...

fia
18th August 2004, 22:41
Sa injuram atunci... Daca nu acum, atunci cand sa ne bucuram... M-am saturat de atitudinea asta dupa fiecare meci fie pierdut fie castigat...

ultravioletcanada
18th August 2004, 22:51
eu nu am zis sa nu ne bucuram. dar din comentarii am inteles ca ai nostri nu au jucat tocmai bine. si asta cu cine? cu finlandezii? eu stau si ma intreb ce vom face contra echipelor adevarate :mda:
nu de alta, da am strins bani degeaba sa merg in portugalia, si nu as vrea sa string bani degeaba pentru germania, si sa nu am de ce merge nici acolo :D

fia
18th August 2004, 23:00
Pai poti sa mergi in concediu :p. Da-i incolo ca nu merita.

Contra echipelor adevarate a speram ca ne vom mobiliza. Nici eu nu am vazut meciul, dara daca astia s-au pus cu fundul in poarta nu aveam cum sa facem un joc bun.Plus ca am avut o groaza de accidentati. Sa speram ca o sa fie mai bine.

ultravioletcanada
18th August 2004, 23:06
hai bre, ca o excursie in germania ar merita, zic eu. mai ales ca apoi e in africa de sud, si dracu ajunge acolo. :D

Vadim
18th August 2004, 23:13
Finlanda nu a jucat deloc rau si are sansa de a face mari surprize, chiar si cu "grelele" Olanda si Cehia, cu atit mai mult la ei acasa. Romania a jucat mediu, dar nu a ratat excesiv. Poate era mai echitabil un 1-1, ei au avut si o bara, dar e bine ca am castigat. Uitati echipa serioasa, Macedonia, a castigat cu 3-0 in fata Armeniei si e liderul grupei. :)

dragos_popa17
19th August 2004, 00:30
E foarte important ca am castigat si am obtinut cele 3 puncte. Cam greu, dar avand in vedere accidentarile este de inteles. In primul rand s-a vazut ca a lipsit Chivu si ca Barcauan si Ghionea au jucat pentru prima oara impreuna in centrul defensivei(cred ca Radoi in locul lui Ghionea ar fi fost o solutie mai buna deoarece este mai experimentat). Si l-a mijloc s-a vazut ca a lipsit Pancu. Dica este un jucator exceptional, insa da cel mai mare randament pe flancuri, unde are spatiu mai mult. In plus, Caramarin nu a jucat foarte bine azi, nu a reusit destule patrunderi pe partea lui. S-a vazut cand a intrat Cernat(care ar trebui sa fie titular meci de meci).
Per total este o victorie meritata a Romaniei, cu un meci bun in special in repriza a doua, dupa intrarea lui Cernat. Scorul putea fi mai mare daca s-ar fi inscris pe contraatac(am avut sincer emotii dupa ratarea lui Cernat amintindu-mi de Copenhaga). Cat despre penalty-ul lor, nu am cuvinte. Bine ca era deja 2-0, ca altfel iesea iar cu scandal mare si nu cred ca mai suportam sa fim iar dezavantajati de arbitri.

bozo
19th August 2004, 00:57
esentialul este ca am luat 3 puncte. dincolo de asta s-au carat din nou mingi pe toate diagonalele existente si inexistente (tactica cascheta), golurile nu au venit din faze de constructie, ci din rezolvari personale. mutu a dat un supergol din lovitura aceea (celelalte 2 au fost pe portar iar apoi nu a facut decat sa care mingea la nesfarsit (pardon - exceptie pasa la cernat), dica a alergat in gol, ghionea s-a speriat de litmanen de parca il avea in fata pe vieri, danciu a jucat altceva ca la dinamo si in afara de insistenta de la golul lui petre nu prea a facut ceva...in locul lui soava putea juca chiar si burca...
daca jucam asa cu cehii in octombrie suntem haliti!!!

Mariusmadmax
19th August 2004, 04:32
Romania 2- Finlanda 1 la pauza 0-0
Lobont - 3
- de cele mai multe ori ne-a aratat de ce este NUMAI rezerva la Ajax , cele mai banale faze ale nordicilor "a reusit" sa le faca periculoase ... un cretin
Barcaoan - 1
- un timpit tot jocul ... tot timpul in contra-timp , la fazele periculoase ale nordicilor , el era tot timpul SUB ei , ca sa nu mai vb de cartonasul ROSU !
Stoican - 4
- a jucat crispat , n-a urcat
Ghionea - 4
- ca si Stoican , a avut emotii mari
Rat - 4.5
- urca , si pe flancul lui ramanea blvd , dar s-a descurcat binisor
Radoi - 5
- a jucat pe toate posturile posibile , datorita prestatiei jenante a multora din compartimentul apararii ... a fost cel mai bun dintre cei slabi din aparare .
Dica - 4.5
- a inceput ffff prost , apoi a mai miscat ceva
Petre - 5
- s-a "sfarimat" mult , dar este prea mic pentru un razboi atit de mare
Mutu - 4
- s-a scos cu golul , dar este f slab , iesit din forma
Caramarin - 5
- s-a miscat binisor , dar n-a facut ceva notabil , doar ca n-a prea gresit
Danciulescu 4.5
- slab tot meciul
Cernat - 6
- singurul acceptabil ...
Soava - 1
proasta inutila
Iencsi -
- cit a jucat a fost OK , dar a evoluat putin .

- meciul a fost unul de disperati , incilcit , meci de chinuiti ...
Noroc ca Danciulescu a faultat la golul doi , ca altfel ...
Idei de tactica : ZERO !

Ferko
19th August 2004, 07:15
Felicitari... in primul rand spectatorilor, apoi si jucatorilor. Cu actuala tactica si strategie nu cred ca mai este necesar sa ne prezentam la meciurile cu Cehia si Olanda. Antrenorul este sigur ca stie ce vrea ? Oare de ce nu-si vede de politica si sa lase pe altul sa atreneze ? Chiar trebuie ratata si aceasta calificare pentru a fi inlocuit ?

vasile314tzurka
19th August 2004, 08:04
antrenorul nu vrea nimic. nici federatia. sa faci atita tamtam inutil si pe teren sa tremuram in fata unei formatii, care lupta doar pentru onoare, e grav. nici nu stiu daca acest meci merita comentat. e in fapt imaginea unui campionat slab plin de fumuri si nu de fotbal.

armin
19th August 2004, 08:15
Daca Finlanda o sa scoata puncte cu Cehia si Olanda, ce-o sa mai ziceti, carcotasilor? :)
Felicitari Romania, am castigat greu dar meritat, cu un lot improvizat, ceea ce s-a vazut in prima repriza.

Infrangerea finlandezilor ii arunca in jocuri decisive cu celelalte 2 mari ale grupei. Avantaj Romania.
Se vede ca oficialii romani se bazeaza pe urmatorul scenariu al preliminariilor: Sa batem tot acasa, iar in deplasare avem voie sa pierdem in Cehia si Olanda. Cred si eu ca e suficient, numai ca, daca scoatem zero puncte in cele 2 deplasari, ultimul meci de acasa cu Cehia va fi pt noi unul criminal. Mai e pana atunci, sa vedem ce fac si ceilalti.
Hai Romania!

adbogdan
19th August 2004, 10:32
Nu-l agreez deloc pe Iordanescu, dar cred ca avand un fata o echipa de 'fortosi' cum sunt finlandezii nu prea avea cum sa joace altfel. N-avem jucatori capabili sa faca faca jocului in forta. De-aia ne-au si parlit norvegienii si danezii. S-a vazut si ca Ganea si Pancu sunt e indispensabili, plus ca n-avem un jucator care sa faca legaturile, asa cum o facea Munteanu in zilele lui bune. Felicitari pentru victorie, dar treaba e groasa.
Dupa parerea mea, polonezul a fost la fel de 'gazdar' cum a fost si Urs Mayer la meciul din Danemarca. Ne-a dat lovituri libere din toate pozitiile si cand era cazul dar si cand era vorba de simulari, l-a eliminat pe finlandez desi intentia de lovire n-a fost de loc evidenta, n-a penalizat faultul in atac al lui Danciulescu la golul 2, plus ca a fost cel putin o faza in care asistentul ne-a favorizat semnalizand ofsaid atunci la finlandezi desi nici vorba de asa ceva. Sper ca arbitrajele sa nu fie exact invers in meciurile cu cehii sau olandezii, fiindca iar vom exprerimenta vreun 2 - 5.

Na, c-am uitat. Islanda - Italia 2 - 0 (!!!!), meci amical. S-ar zice ca nordicii astia de mana a doua nu trebuie luati la pret de matineu.

Darkslowstar
19th August 2004, 12:13
Am jucat prost, mai ales in aparare. Am crezut prima oara ca Lobont e lucrat de olandezi dar acum am vazut de ce e rezerva. Mereu era iesit din poarta si cum am stat la peluza 1 am ragusit strigand sa treaca in poarta. Pana ajungeau finlandezi in jumatatea noastra statea la marginea careului de 16. Cretin.
La mijloc Dica a fost pe langa rau de tot, n-are fata de nationala. Caramarin la fel. Noroc cu clasa lui Mutu, ca altfel nu stiu ce ne faceam.
Daca jucam asa si cu cehii, ne dau aia de la 3 in sus.
Vi-l imaginati pe Koller in careu. Dar pe Rosiky la centru. Brrrrrrrrr.

corinutza_88
19th August 2004, 14:14
cam greu dar am batut!
felicitari lui mutu pentru gol...si lui petre!

claudio25ro
19th August 2004, 15:28
Eu cred ca nu prea are rost sa ne speriem acum ... mai vedem dupa cele 2 meciuri cu Macedonia si Andora. Nu trebuie sa uitam ca au lipsit cativa jucatori de baza iar dupa rezultatele pe care le-am vazut aseara (Islanda-Italia 2-0; Turcia-Belarus 1-2; Franta-Bosnia Hertegovina 1-1; Cehia-Grecia 0-0; Suedia-Olanda 2-2; Polonia-Danemarka 1-5) nu m-ar mira ca Finlanda sa-i incurce pe cehi sau olandezi! Trebuie neaparat insa sa facem 9p. pana la meciul cu Cehia. Parerea mea!

minudoru
19th August 2004, 17:59
slabut sper ca pe viitor sa se lege jocul ceva mai bine

dragos_popa17
19th August 2004, 18:27
Nu se poate sa consideram ca in jocul cu Finlanda nationala noastra si-a aratat adevarata fata. Multi critica jucatorii, insa trebuie sa inteleaga ca aseara mare parte din ei au avut sub cinci selectii. In aparare, Barcauan si Ghionea au jucat pentru prima oara impreuna, iar la mijloc Dica s-a vrut sa fie un fel de Pancu, un rol dificil pentru un jucator la a 3-a selectie, mai ales impotriva unei aparari supraaglomerate. Romania si aratat aseara clasa prin faptul ca a castigat. Mai este mult pana la meciul cu Cehia si veti vedea ca vom juca super bine cand echipa va fi mai rodata.

dalmy
19th August 2004, 20:30
si ce daca Dica a fost la a 3 selectie, s-a descurcat foarte bine.

Mutu a fost la a 35-a si in prima repriza incaurca pe ai nostri. Noroc penru noi si pentru el ca a dat golul ala. Pentru el ca a iesit din anonimatul serii si pentru noi ca altfel o luam.

Iordanescu a reusit sa contruiasca o echipa de repezeala, multi dintre ei o sa oboseasca pana in 2006, si daca te prezinti cu un astfel de joc la o competie finala, te fluiera lumea si rade de tine.


Iar pentru Barcauan :rosu: caci nu are clasa deloc

dragos_popa17
19th August 2004, 23:33
Si eu sunt de parere ca Dica a jucat bine, nu am spus altceva. Am spus ca rolul de coordonator nu i s-a potrivit. Ar fi fost mult mai util pe partea stanga, in locul lui Caramarin care pe mine nu m-a prea impresionat ieri. Cat despre Barcauan, nu trebuie criticat prea tare. La faultul de rosu nu a avut alta solutie, iar in rest, Ghionea mi s-a parut mai slab.

jay
20th August 2004, 00:58
Despre Ro - Fin in cel mai mare cotidian finlandez: http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/1076153653541

dragos_popa17
20th August 2004, 08:17
Astia-s ca si noi. Si ei se plang de arbitraj. Saracu' polonez.

cipi13
20th August 2004, 12:01
Da` nu se pling prea mult....

Elgorriaga
23rd August 2004, 14:36
Da' macar l-au botezat pe Barcauan. I-au zis Barcau. :D

Sa-i dea un miel. ;)

otelulgalati
26th August 2004, 23:36
Bravo Romania dar daca nu ii batem pe macedoni nu rezolvam nimik cu victoria asta Bravo voua

Denis
30th August 2004, 11:24
cam intarziat raspunsul meu, dar asta e.

Mia placut tare cum a jucat cernat. Bravo romania. au mai ramas 11 meciuri :D. Succes!!! /hello