PDA

View Full Version : US OPEN 2004



DJ Klaus
2nd August 2004, 19:15
Desi mai e apropae o luna pana incepe ultimul Grand Slam al anului am decis sa va tin la curent cu toate stirile ce apar inaintea turneului fiind si aproape de locul desfasurarii.
Turneul se va desfasura in perioada 30 august - 12 septembrie la Flushing Meadow , New York si premiile totale ajung cam la 19 milioane de $ !
Voi reveni cu stiri ! :cool:

DJ Klaus
10th August 2004, 07:31
Asociatia Americana a tenismenilor Profesionisti a anuntat ca toti jucatorii din Top 100 masculin au intrat pe tabloul principal. Capul listei este Roger Federer castigator al Australian Open si Wimbledon urmat de texanul Andy Roddick (2) castigatorul editiei anterioare a US Open si nr. 2 mondial. cei doi sunt urmati de No.3 Guilermo Coria din Argentina care a jucat prima sa finala de Grand Slam la French Open ; No.4 Carlos Moya din Spania Castigatorul French Open din 1998; No. 5 englezul Tim Henman de 5 ori semifinalist in turnee de Grand Slam ; no.6 David Nalbandian semifinalist la US Open anul trecut si finalist la Wimbledon 2002 ; No. 7 Juan Carlos Ferrero (Spania) campion la Roland Garros 2003 si finalist anul trecut la US Open ; No 9 Lleyton Hewitt castigator la US Open 2001 si campion la Wimbledon 2002 ; No.10 Andre Agassi castigator de 2 ori la US Open si castigator a 8 turnee de Grand Slam !!! Urmeaza apoi o serie de jucatori care au castigat cel putin cate un titlu de Grand Slam ; recentul invingator de la Roland garros , Gaston Gaudio, castigatorul din 200 al US Open , rusul Marat Safin ; castigator de 3 ori la French Open , Gustavo Kuerton; castigatorul French Open 2002, Albert Costa ; si campionul din 2002 de la Australian Open , Thomas Johansson .
Statele Unite are 10 jucatori pe tabloul principal fiind intrecuta doar de Spania cu 14 si Franta cu 13. Nr. 102 Wayne Arthurs din Australia este al 104 -lea jucator si ultimul acceptat direct pe tabloul principal de 128 de jucatori.alti (Julian Botter din Franta si Scott Draper din Australia si-au inghetat clasamentul ATP si vor evolua pe tabloul principal). Alti 16 jucatori urmeaza sa intre pe tabloul principal in urma calificarilor.
Runda calificarilor se diputa in perioada 24-27 august.

ilenuta
29th August 2004, 19:10
La US Open, ai nostri joaca astfel:
Hanescu cu Srichaphan (sanse cam 0), iar Pavel, cap de serie 16, cu Jarkko Nieminen (sanse 50/50). Chiar daca trece de acest finlandez, Pavel are un tablou cam nasol, putand sa dea de Igor Andreev, Ljubicic si, mai sus, de „prietenul” sau Federer… Si mai sus sa nu ne gandim…
La fete, Delia Sescioreanu a pierdut in ultimul tur de calificari (dar e totusi bine pentru ea, a progresat mult in ultimul timp).

DJ Klaus
1st September 2004, 07:34
Victor Hanescu pierde la Srichapan in 4 seturi dupa ce a condus cu 1-0 la seturi: Scor 6-4 ; 4-6 ; 1-6 ; 1-6.
Destul de asteptat avand in vedere ca la olimpiada a fost in plus ! Cred ca in curand se va lasa de tenis! Dupa atatea evolutii jenante... :mad:

Pavel , insa, castiga dupa un meci dificil in fata finalandezului Nieminem 6-3 ; 7-5 ; 6-7 ; 6-3 :yeah: si avanseaza in turul 2. Andrei este cap de serie nr. 16 si are in turul 2 un adversar care nu straluceste pe hardcourt... spaniolul Verdasco.

DJ Klaus
1st September 2004, 07:58
Campionul de anul trecut, Roddick, avanseaza usor in turul 2 pierzand doar 4 game-uri in 3 seturi, finalistul anului trecut,Ferrero , castiga dupa un meci de extrem de palpitant in fata tanarului ceh din calificari Zib 4-6, 7-5, 7-6, 6-7, 6-3 . Tim Henman a scapat si el ca prin urechile acului de o infrangere rusinoasa in primul tur, castigand in final in fata lui Ivo Karlovic. Maria Sharapova, Henin , Davenport si Nicolas Massu avanseaza si ei in turul 2.

Denis
2nd September 2004, 08:20
urmaresc shi yo tennis din cand in cand. shi hewitt o sa cashtige /hello . noroc lu pavel :ok:!

ilenuta
2nd September 2004, 12:16
Pavel chiar are noroc - pe partea lui de tablou au ramas adversari care nu ar trebui sa-i faca probleme si ar fi pacat sa nu ajunga in optimi. Daca trece de Verdasco, joaca ori cu HT Lee (la care a abandonat Ljubicic) sau cu A. Martin. Hai Pavel /hello

Avand in vedere forma in care se afla, anul asta s-ar putea sa castige Hewitt, care a castigat deja ultimele 2 turnee din SUA si nici nu s-a obosit sa faca ocolul pe la Atena...

DJ Klaus
3rd September 2004, 08:11
Andrei Pavel s-a calificat in turul 3 invangandu-l pe Verdasco in 3 seturi fara probleme 7-5 6-3 7-6. Rezultatul era de asteptat , Verdasco nefiind un jucator cu experienta pe aceasta suprafata. Dar... ceea ce e interesant este meciul urmator al lui Pavel cu coreanul Hyung Taik Lee :rolleyes:
In mare pare un meci simplu pt roman dar haideti sa privim si sa analizam profilul coreanului. Din profilul unui jucator si din rezultatele anterioare cat si a rezultatelor participarilor sale la UsOpen pot sa faci un pronostic bun si sa intuiesti rezultatul.
Iata profilul coreanului:Am sa le dau pe cele relevante


Birth Date: 3 January, 1976
Height: 5 ft. 11 in. (1.8 meters)
Weight: 180 lbs. (81.8 kilos)
Plays: Right
Year Turned Pro: 1995
Current 52 week rank for singles: 74
Current ATP Champions Race Position: 75
High Rank for singles: 52
High Rank date for singles: 31 March, 2003
Career titles for singles: 1
Career matches won: 80
Career matches lost: 83
Year to date matches won: 12
Year to date matches lost: 12
Career prize money: $1,028,447 USD
Year to date prize money for singles: $164,894 USD

Deci ... are 29 ani (cu 2 ani mai mic decat Pavel), asadar la varsta asta ar fi trebuit sa fi atins deja apogeul carierei. Dar cea mai buna pozitie a lui a fost 52 anul trecut in martie (fata de 16 a romanului). Cu alte cuvinte a trecut cam mult timp de atunci si in loc sa avanseze el scade undeva in jurul locurilor 74, 75(fata de 18 resp. 25 a lui Pavel). Este un jucator atletic avand o greutate foarte buna pentru inaltimea lui(81 Kg si 1.8 m) adica este agil(Pavel este un jucator mai greoi). Este un jucator de mana dreapta ca si Pavel , cu alte cuvinte Andrei nu trebuie sa adopte o strategie foarte laboriaoasa ca in cazul jucatorilor stangaci. Are mai multe meciuri pierdute decat castigate in cariera ceea ce arata ca a cam pierdut in primele tururi de multe ori. Recordul din acest an este 12-12 . Are un singur titlu castigat in cariera fata de 3 ale lui Pavel (printre care si un masters series). Coreanul in toata cariera lui a strans cam de 3 ori mai putini bani decat Pavel.

E adevarat , toate aceste date il dau favorit pe Andrei in proportie de 90 % doar ca Lee in acest turneu a avut sansa in fata lui Ljubicic castigand prin abandon la scorul de 1-1 la seturi. In turul 2 a trecut cam usor de Alberto Martin (Spa) in 3 seturi clare 6-4 7-6 6-1 ceea ce dovedeste ca are pofta de joc si mail ales are un moral foarte bun. De cealalta parte Pavel are cateva experiente neplacute inainte de Us Open pierzand in fata unor jucatori necunoscuti. Totusi e de bun augur faptul ca a reusit sa se impuna in meciul inaugural cu Nieminem , un adversar dificil. Am mai spus si in alte postari pe forum... Pavel este un jucator de hard-court si nicidecum unul de zgura cum cred multi. Lee este tot un jucator de hard-court iar acel singur titlu castigat este la Sydney in 2003 si a mai fost finalist la Houston pe aceeasi suprafata in 2001. Este un jucator foarte ambitios care poate oricand sa explodeze intr-un turneu si sa avanseze pana in fazele finale. Cu alte cuvinte sansele reale ale lui Pavel devin cam 70 %. Poate ca exagerez acordandu-i prea multe sanse coreanului (30%) dar m-as bucura sa ma insel si sa castige Andrei. Cei 2 nu s-au mai intalnit pana acum. Cred ca meciul va fi unul de 4 seturi in favoarea lui Pavel setul 3 fiind cel adjudecat de corean. :)

Are altcineva alta analiza sau parere? Incearca cineva alt pronostic ? :)

ilenuta
3rd September 2004, 14:26
Foarte corecta analiza, Klaus, multumim.
Asiaticii pot face oricand surprize (vezi victoria chinezoaicelor la dublu la Atena), dar sper sa nu ni se intample si noua.
Andrei vine totusi dupa 2 meciuri castigate la rand, ceea ce nu i s-a mai intamplat de mult intr-un turneu, asa ca are probabil mai multa incredere in el.
Sper sa nu aiba un serviciu prea bun coreanul, e demoralizator un astfel de adversar...
Hai Andrei !!

Pana atunci, mai e o intalnire f.f. interesanta in turul 2: Nadal - Roddick :) Sper sa nu fie programata cand la noi sunt ore mici ...

realmadrid.com
3rd September 2004, 18:23
Stie cineva ce a facut Henman ???

Adrian
3rd September 2004, 22:39
Sunt cateva nume de tenismeni care au rezonante romanesti....Florian Mayer (OK, asta e si neamt), Corina Morariu (USA). Sunt nascuti in tarile pentru care joaca, dar stiti daca au si sange romanesc prin-transii?

DJ Klaus
4th September 2004, 05:54
Florian Mayer este neamtz pur ... si unul dintre sperantele Germaniei in tennis.
Corina Morariu este romanca 100% si stabilita in USA avand deja cetatenie americana. Corina a revenit in circuit anul trecut dupa o pauza de 2 ani timp in care a batut cancerul. Acum este sanatoasa si toata lumea o apreciaza pentru ambitia de a putea reveni in circuit dupa o asemenea maladie. :ok:

DJ Klaus
4th September 2004, 06:47
mai e o intalnire f.f. interesanta in turul 2: Nadal - Roddick :) Sper sa nu fie programata cand la noi sunt ore mici ...
Draga Iulia... iti spun eu ca n-ai pierdut nimic. Roddick l-a nimicit pur si simplu pe Nadal cu 6-0 6-3 6-4 :) . Americanul e pe val si cred ca are cele mai mari sanse sa castige.Nici macar Marele AGASSI nu cred ca poate sa-i mai tina piept. Federer cam "schiopateaza" si mai pierde cate un set pe ici pe colo pe la jucatori necunoscuti. La cum juca Federer acum cateva luni parea imposibil sa-i smulgi un ghem dar un set :D . Oricum un meci interesant mi se pare cel al lui Federer cu Santoro . Aici va fi o piatra grea de incercare pt Federer. Hewitt este atat de oscilant incat nu prea te mai poti baza pe evolutiile lui.

Revenind la Roddick... acesta are o incredere teribila in el si toata America il incurajeaza. Este antrenat de Brad Gilbert fostul antrenor al lui Agassi acel antrenor care l-a readus in tennis pe Agassi dupa ce acesta s-a despartit de ... celebrul star de la Hollywood si bantuia turneele mici fiind nevoit sa joace tururi de calificari , iesind din top 100 la acea vreme. Agassi a revenit si a fost No 1. Roddick avea talent cu carul dar ii lipsea un antrenor bun. In afara de servici si vole si .. poate o lovitura de dreapta care nu stralucea cine stie ce Roddick nu avea nimic, nici macar tactica jucand haotic. Daca nu-i intra serviciul atunci pierdea sigur. Acum a inceput sa aiba un rever bun, un retur de temut si o tactica ce iese mai mereu castigatoare. Toate astea i se datoreaza lui Brad Gilbert dar si ambitiei extraordinare a lui Roddick. Daca -i urmariti privirea intr-un meci atunci cand castiga veti observa in ochii lui acea stralucire neobisnuita a victoriei ca si cum ar sta sa se repeada ca un sacal asupra unei prade in agonie. Atunci cand incepe sa piarda ... strange din dinti de ai senzatia ca isi va rupe sigur ceva , si il vezi ca parca arunca flacari din ochi asupra adversarului incercand sa-l demoralizeze , strange cu putere racheta in maini si atunci stii .. ca vei avea foarte putine sanse sa castigi in fata lui Roddick si exact atunci cand crezi ca ai meciul sub control Roddick devine un perete de antrenament de ai senzatia ca nici o minge si nici o tactica nu-l ca depasi. Aceasta este adevarata ambitie care poate lipseste jucatorilor romani. Roddick stie ca daca va castiga din nou la Flushing Meadow o va face nu numai pentru el dar si pentru toata America.

ilenuta
4th September 2004, 16:51
Nu ma asteptam ca Roddick sa il bata asa rau pe spaniol… Copilul minune Nadal trebuie sa mai creasca. Bine ca meciul a fost in timpul programului de somn… :)
Cat despre Roddick, este intr-adevar foarte ambitios, dar mie mi se pare cam plin de el si arogant. Dar este poate si asta o insusire a marilor campioni, o conditie pentru a ajunge la varf. Asa, nu te mai temi de nici un adversar… Apoi mai este si mentalitatea de invingator a americanilor…Ma gandesc si la cum erau surorile Williams acum cativa ani, cand dominau circuitul – pareau ca sunt centrul universului … :)

ilenuta
4th September 2004, 22:55
Ce meci de groaza ... :o:
Hyung-Taik Lee KOR 4 2 6 6 4

Andrei Pavel ROM (16) 6 6 1 1 6

Bravo lui Andrei ca a reusit totusi sa revina (ce-o fi fost la gura lui in cele 2 seturi pierdute la 1 si ce-or fi patit rachetele lui...). Se vede ca l-am subestimat pe corean. Uf, bine ca am scapat... :)

realmadrid.com
5th September 2004, 15:03
Sargsian 4 4 6 6 7
Mathieu 6 6 4 2 6

Meciul a durat 4:41 de minute si sa terminat pe la 5:00 si ceva...
Nu stiu cum de am avut eu rabdare la un meci de tenis, cred ca este primul pe care il vad pana la capat:D
Oricum, in legatura cu meciul, mie unul mi-a placut, mai ales ultimele ghemuri din ultimul set...

DJ Klaus
5th September 2004, 19:44
Sargsian 4 4 6 6 7
Mathieu 6 6 4 2 6

Meciul a durat 4:41 de minute si sa terminat pe la 5:00 si ceva...
Nu stiu cum de am avut eu rabdare la un meci de tenis, cred ca este primul pe care il vad pana la capat:D
Oricum, in legatura cu meciul, mie unul mi-a placut, mai ales ultimele ghemuri din ultimul set...
Pai e suficient sa te uiti la un meci de tenis si se ia molima :)

DJ Klaus
6th September 2004, 07:52
Maine dimineata ,in jurul orei 4 am (Ora Romaniei)sau ora 21 ora Americii, pe arena Arthur Ashe va incepe meciul dintre Federer si Pavel. Indrazneste cineva sa-i dea o sansa lui Pavel ? Are puterea miraculoasa sa bata pe cel mai bun jucator al planetei? Are sanse macar 1 % ? Tare curios sunt de ce-o sa fie. Pe de o parte Federer nu pare in apele lui in acest turneu dar Federer ramane... Federer. Pe de cealalta parte Pavelica a castigat mai greu decat ma asteptam la Lee si nici el nu pare in apele lui dar oricum a ajuns in turul 3 intr-un turneu de Grand Slam ceea ce- i confera un moral bun. Are insa un record extrem de negativ cu Federer 1-7 dintre care 4 invrangeri numai anul acesta . Deznodamantul o sa-l aflam maine.

ilenuta
6th September 2004, 20:39
Eu ii dau 10% sanse lui Pavel ! Sper sa nu-si piarda de prea multe ori serviciul si calmul sau macar sa se enerveze in mod pozitiv :)

realmadrid.com
6th September 2004, 20:54
Adica cum maine ???, spune-mi data la care se va disputa, pt ca daca este 4 diminetza va fi poimine nu maine:D

Dorin
6th September 2004, 23:06
Andrei nu joaca!!! Are dureri de spate si s-a retras fara joc!!!! Sper ca este adevarat si nu s-a retras ca sa nu mai ia o bataie de la Federer....(gluma proasta) :yeah: Dorin

Catalanul
6th September 2004, 23:11
este chiar adevarat sau faci misto de noi? :confused:

realmadrid.com
6th September 2004, 23:18
Sunt foarte dezamagit, eu nu cred ca Pavel s-ar fi retras doar pt ca joaca cu federer, pana la urma este sansa lui si oricum daca era sa fie invins de federer nu era o rusine, deoarce nu era invins de nr 200 mondial sa spunem asa, era invins chiar de nr. 1, pe care nu multzi jucatori de tenis au privilegiu sa il invinga...
Deci sa fii invins de federer nu cred ca este o rusine... asta este legea in tenis:D, cu toate ca tenisul este sportul cu cele mai mari surprize...

PS_Pe noi daca ne invinge Brazilia la fotbal, nu este o rusine:D, ci este o onoare ca am jucat cu ei...asa este si in tenis, parerea mea...

ilenuta
7th September 2004, 20:05
eu nu cred ca Pavel s-ar fi retras doar pt ca joaca cu federer, pana la urma este sansa lui si oricum daca era sa fie invins de federer nu era o rusine, deoarce nu era invins de nr 200 mondial sa spunem asa, era invins chiar de nr. 1, pe care nu multzi jucatori de tenis au privilegiu sa il invinga...
Deci sa fii invins de federer nu cred ca este o rusine...

Asa este, Pavel este si el un profesionist ca toti ceilalti.
Sunt foarte trista ca s-a accidentat :(
Sper sa se faca bine pana la meciul cu Canada, altfel suntem oarecum in pom :(

Adrian
7th September 2004, 23:00
Dupa cum informeaza site-ul oficial al turneului, este vorba de o hernie de disc, fara a furniza alte detalii in privinta duratei indisponibilitatii sale.

Dau si un interviu cu el, dar e cam confuz...ca mai bine se lasa de tenis decat sa se opereze...etc. Oricum, exclusa varianta ca s-a retras intentionat. Oricine isi doreste sa joace cu No. 1 mondial si nu e nici o rusine sa te invinga. Tenisul nu e box sau fotbal, aici nu se petrec lucruri de-astea mioritice.

Ce ziceti de evolutia extraordinara a junioarelor romance la US Open? Nu e ciudat ca avem numai junioare? Ce fac baietii?

DJ Klaus
8th September 2004, 06:42
Adriane s-ar putea sa ai dreptate. Adica Pavel se va retrage oricum in cazul unei hernii de disc. Din cate stiu eu daca se opereaza nu va mai putea face tenis de performanta cel putin un an daca nu mai multi. Daca nu se opereaza durerile vor reveni si va abandona mereu. Sa speram ca nu e totusi hernie de disc pt ca in cazul asta pierdem cel mai bun jucator de tenis roman dupa Ile Nastase si Tiriac. (.... aberanta idee cum ca ar fi simulat, Totusi sper ca cine a facut-o a glumit cu chestia asta ca altfel se face de ras.)

Nu cred ca va mai putea participa la Open Romania. Asadar...cam triste vesti

Tenisul romanesc il va putea pierde pe Pavel.

DJ Klaus
8th September 2004, 07:06
Acum hai sa vedem cine a ramas in cursa pentru titlu si cine castiga poll-ul :)

S-a votat Federer (4 voturi) Roddick (3) Agassi (3) Hewitt (3) si Moya(1). Primii 4 au ramas in competite iar Moya a fost invins in turul 2.

Federer a trecut... cum a trecut. Roddick l-a maturat si pe Robredo(6-3 6-2 6-4). Agassi a sters pe jos cu armeanul(6-3 6-2 6-2). Iar Hewitt s-a antrenat cu slovacul Beck(6-4 6-2 6-2).

Hai sa vedem si sferturile:

Roger Federer SUI (1)
vs.
Andre Agassi USA (6)

Dominik Hrbaty SVK (22)
vs.
Tim Henman GBR (5)

Tommy Haas GER
vs.
Lleyton Hewitt AUS (4)

Joachim Johansson SWE (28)
vs.
Andy Roddick USA (2)

Ei bine... Pe cine vedeti in semifinale ? Cine v-ar putea strica "socotelile"? :)
Cu ce este mai bun jucatorul pe care l-ati votat decat adversarul sau din sferturi?

realmadrid.com
8th September 2004, 14:06
Semifinale si finala vor dupa parerea mea, in felul urmator:D

Roger Federer SUI (1)
vs.
Tim Henman GBR (5)

________________________________Roger Federer SUI (1) :cya:
________________________________vs.
________________________________Lleyton Hewitt AUS (4) :ok:

Lleyton Hewitt AUS (4)
vs.
Andy Roddick USA (2)



PS_Posibil ca Roger Federer sa aiba cele mai mari sanse sa castige si din cauza jocului nedisputat cu pavel, cand el s-a odihnit iar ceilalatzi concurentzi au jucat...

araducu2000
8th September 2004, 16:19
Ce ghinion pe capul lui pavel .... nu mai poate juca cu federer din cauza intinderii la spate sau Domne fereste a herniei de disc...

ricky
8th September 2004, 17:57
HENIN pierde locul intii !


La doar 2 saptamini dupa victoria de la OLIMPIA – ATENA, belgianca JUSTINE HENIN-HARDENNE va pierde, odata cu aparitia noului clasament de luni, locul 1 in ierarhia mondiala la tenis.
Dupa meciul contra rusoaicei NADIA PETROVA ( 3-6 ; 2-6 ), JUSTIN a declarat : “nu infringerea ma dezamageste ci felul clar in care am pierdut !”
Chiar daca invingatoarea de la WILBLEDON, MARIA SHARAPOVA, si invingatoarea de la FRENCH OPEN, ANATASIA MYSKINA, au parasit deja competitia, RUSIA va avea o semifinalista care va rezulta din “sfertul” PETROVA – KUSNETSOVA.
Cred ca, in curind, ACOLO sus se va instala o rusoaica.
Luni, in fruntea clasamentului mondial va fi LINDSAY DAVENPORT sau AMELI MAURESMO.
Eu “merg” cu LINDSAY.

P.S.Intre timp, AMELIE a pierdut meciul sau impotriva rusoaicei DEMETJEVA...
La fel si SERENA impotriva lui JENNIFER CAPRIATI.

Adrian
9th September 2004, 02:43
Fara sa pot da o explicatie logica, iepele alea de Williams ma enerveaza la culme...
Fantastic ce scoala de tenis au rusii, au 3 rusoaice in sferturi, cu media de varsta de 20 de ani...

realmadrid.com
9th September 2004, 12:15
Sa inteleg ca meciurile de ieri seara s-au amanat, am inteles ca ploua:(, acuma sa vedem cand se vor disputa...

andreiush
9th September 2004, 12:50
Hmmm...au inceput azi meciurile...dar s-au intrerupt din nou.

1 Roger Federer (SUI) 6 2 7 0
6 Andre Agassi (USA) 3 6 5 0

5 Tim Henman (GBR) 6 7 4
22 Dominik Hrbaty (SVK) 1 5 5

realmadrid.com
10th September 2004, 16:35
Roger Federer 6 2 7 3 6
_Andre Agassi 3 6 5 6 3

__Tim Henman 5 7 5 6
Dominik Hrbaty 1 5 7 2


Lleyton Hewitt 6 6 6
_Tommy Haas 2 2 2


____Andy Roddick 6 6 3 2 6
Joachim Johansson 4 4 6 6 4

Adrian
11th September 2004, 00:28
Ce sfert, cu Roddick si J Jo tragand unul in altul cu ace-uri...Cate 3-4 consecutive, la viteze 140 mph+...
Putine mingi de efect, totusi. Noroc cu evolutia scorului, care te tinea in tensiune.
Cred ca Hewitt nu o sa aiba probleme prea mari in semifinala cu junioru'... A ramas singurul jucator care nu a pierdut nici un set in tot turneul.
Altfel, Niculescu a noastra a iesit in sferturi (performanta oricum notabila), iar meciul de dublu cu M. Gojnea sta sa inceapa.
Felicitari oricum junioarelor noastre pentru evolutia excelenta.

Adrian
11th September 2004, 01:10
Ironia sortii.
In finalele US Open nu este nici un american (la masculin nu sunt nici in semifinale).

realmadrid.com
11th September 2004, 04:09
____Andy Roddick 6 6 3 2 6
Joachim Johansson 4 4 6 6 4

Se pare ca am incurcat castigatorul:D, sorry...adevaratul castigator este....Joachim Johansson :D

ricky
11th September 2004, 08:00
Da ! "Fiul lui ION" s-a calificat in semifinale !
In setul 5, cam de la 3-3, UNII spectatori americani au aplaudat fiecare serviciu gresit al suedezului !
De unde sa stie ei ca tocmai serviciul (dubla greseala in ultimul "ghem") il va trada pe RODDICK !?
Fantastica stapinirea de sine a tinarului suedez !

De unde tot scot astia tenismani asa valorosi ? :o:

Apoi, la feminin, vom avea cit de curind o rusoaica NO. 1 ! :ok:

realmadrid.com
12th September 2004, 01:47
Federer - Henman 6:3 6:4 6:4

Hewitt - J. Johansson 6:4 7:5 6:3

Finala US Open se va disputa intre Roger Federer si Lleyton Hewitt /hello

realmadrid.com
12th September 2004, 14:15
Finala feminina de la US Open s-a disputat intre jucatoarele din rusia, Elena Dementieva si Svetlana Kuznetsova

Svetlana Kuznetsova - Elena Dementieva 6:3 7:5

Kuznetsova a castigat in fatza compatrioatei sale Dementieva, in doar 74 de min:ok:
Rusoaica de doar 19 ani, a reusit astfel sa castige primul turneu de mare slam din cariera si astfel ajungand in "elita" tenisului mondial feminin, alaturi de Anastasia Myskina si Maria Sharapova care a castigat Openul Francez si Wimbledon, tot anul acesta... /hello

PS_V-au speriat surprizele de anul asta ??? :rosu: , pt ca nu prea va mai vad sa postatzi pe aici:D

Catalanul
13th September 2004, 01:55
Asa cum era de asteptat Roger Federar a castigat US Open-ul :) invangandu-l in finala pe australianul Lleyton Hewitt. :yeah:
1. Roger Federer (SUI) 6 7 6 :o:
4. Lleyton Hewitt (AUS) 0 6 0 :o:

realmadrid.com
13th September 2004, 12:45
Din pacate nu am vazut meciul, la noi nu s-a transmis, dar scorul pe care il vad acolo ma sperie:D...

andreiush
13th September 2004, 14:44
Degeaba...doar Aggasi il putea invinge pe Federer... :(

ilenuta
18th September 2004, 18:34
PS_V-au speriat surprizele de anul asta ??? :rosu: , pt ca nu prea va mai vad sa postatzi pe aici:D

Eu nici acum nu mi-am revenit :D
Imi doream mult o finala Capriati-Davenport, dar n-a fost sa fie, iar cele doua seturi luate la 0 de Federer lui Hewitt au intrat deja la recorduri :o: