PDA

View Full Version : Sofer vs. pieton



Efficiency
17th September 2006, 15:27
Este pietonul obligat (moral) sa grabeasca pasul pe trecerea de pietoni ? Cine e mai nesimtit, soferul care accelereaza cand vede ca pietonul se apropie de trecere, sau pietonul care pune un picior jos fara sa aiba intentia sa treaca dincolo de fapt? Si asa mai departe ...

pytzy
19th September 2006, 00:13
Intrebari sunt multe dar si raspunsuri la fel de multe. Mi se pare normal sa grabeasca si pietonu' pasu' cand traverseaza(mai sunt cazuri care zici ca au iesit la plimbare pe 'Lipscani' asa de repede traverseaza :rosu: ). Dar la fel de normal mi se pare si faptul ca soferul sa opreasca din moment ce pietonu' si-a aratat intentia de-a traversa(acum depinde la ce distanta este si pietonu' :o: ). Partea cu pusu' piciorului jos fara a avea intentia de a traversa este o nesimtire(pentru neacordare de prioritate iti retine permisul si iti da si o amenda ca sofer dar ca pieton ca traversezi aiurea poate iti da doar o amarata de amenda :happy ). Pe tema asta se poate discuta la nesfarsit.....:rolleyes:

Elphax
19th September 2006, 00:28
acum , cu noile legi, pietonii nu mai sunt privilegiati
dar se pare ca se va amana inca o data aplicarea legii

pytzy
19th September 2006, 00:37
Nu vorbesc din punct de vedere al soferilor, dar uni pietoni au senzatia ca daca este trecere pot trece cand vor ei nu conteaza ca trece vreo masina, el are prioritate si gata. Pe picioare mai faci un pas pana te opresti dar cu masina ? si nu vorbesc sa mai ai si 50 km indreptul treceri de pietoni..... din partea mea sa faca ce or vrea in privinta aplicari legi.

Galushca
20th September 2006, 10:08
Cam asa ceva...uni se cred supeman...mai ales batraneii care au trecut prin razboaie mondiale si au impresia ca daca nu au fost loviti de o bomba sau un glont, nu o sa ii loveasca nici masina. Dupa ce ca trebuie sa ii feresti pe o mare parte din participantii la trafic , iti mai sare si un superman in fata ...nasol. Chiar am avut un incident legat de trecerea prin locuri nepermise...un indivit de aprox 17 ani a sarit din spatele unei masini stationate pentru ca se grabea sa treaca strada...l`am ferit cat am putut dar l`am acrosat cu oglinda dreapta...dupa ce ca mi`am rupt oglinda mi`am luat si 2 posete in cap de la mama individului cu observatia:"tu nu te uiti pe unde umblii?" de parca eu aveam obligatia sa il feresc pe acel ins.

pytzy
20th September 2006, 10:42
Stai linistit astea sun frecvente, nu esti singurul. Eu am patito cu un pustiulica care se juca pe strada fotba. Fugea dupa minge si nu sa mai uitat ca vin si eu noroc ca oprisem masina cand l-am vazut dar si asa a intrat in ea. Dupa aceea a rupto la fuga de frica (cred) si eu dupa el sa vad daca a patit ceva, problema este ca a iesit familia din casa(a lui) si sa ma ia la bataie. Si sa vezi ce familie avea unu, ai colorat decat celalalt.

Romeo
20th September 2006, 17:46
Din nefericire toata discuţia provine din lipsa de educaţie a multora, de ambele părţi. Dacă strada este traversată de un bătrân, poate el să se mai grăbească ? Dacă in autobuz vrea să urce un handicapat ce facem, îl lăsăm jos sau îi facem loc ? Şoferul trebuie să dea prioritate, asta spune legea, chiar dacă nici mie nu mi-a convenit asta. Puneţi zilnic poliţişti la trecerile de pietoni şi veţi vedea cum ne liniştim într-un an de zile, nu de voie ci de frica amendei.

pytzy
21st September 2006, 12:21
Sunt tari cu legislatia putin diferita de a noastra. In ce priveste trecerea de pietoni acolo te avertizeaza ca este posibil sa treaca pietoni , nu esti obligat sa opresti ei sunt cei care 'tre sa dea prioritate'. Intradevar lipsa de educatie este la baza multor accidente, dar si teribilismul unora. Mai vezi cate unu care deabia si-a luat permisul si are senzatia ca toata soseaua este a lui.

Aurel.D
21st September 2006, 14:34
In lege nu scrie nicaieri ca pietonul trebuie sa alerge pe trecerea de pietoni. Scrie doar ca trebuie sa i se permita traversarea, atat.

pytzy
21st September 2006, 14:43
Si sa-se si asigure tot odata nu sa treaca precum cai cu privirea in fata.

Efficiency
22nd September 2006, 13:44
OK, cred ca aspectele legale le cunoastem in mare cu totii. Eu intrebam mai mult de aspectele morale, nescrise. Evident ca soferii trebuie sa opreasca si ca pietonii trebuie sa traverseze DOAR pe trecere. Dar am auzit pe prea multi spunand "doamne ce boala am pe aia care trec la pas pe trecere. Poate ca eu ma grabesc si trebuie sa ajung urgent undeva, de ce trebuie sa stau dupa el, nu poate avea bunul simt sa grabeasca pasul?". Bunica-meu(ca sofer) i-a transmis tatalui meu o chestie : Pe trecerea de pietoni se trece in pas alert!
Eu unul nu sunt de acord cu astea, eu sunt pieton si nu am nicio intentie sa iau carnet sau masina. Consider ca toti avem acelasi drepturi, toti ne grabim la fel de tare. Cred ca atitudinea soferilor fata de pietoni e asemanatoare cu cea a soferilor de jeep, bmw, mertzan, etc fatza de trabantisi si cei cu dacie. Este o aparenta superioritate data de valoarea sau caii putere ale "instrumentului". Carui sofer ii convine sa fie claxonat si obligat sa accelereze pentru ca se "grabeste" altul din spate exact cand el e mai relaxat, sau mai obosit, sau mai bolnav ?
Nu mi se pare normal sa execut cascadorii de fiecare data cand trec strada. Pun piciorul pe "zebra", fac semn cu mana soferilor aflati la 50-100 m sa incetineasca, incerc sa trec, si daca nu se nimereste niciun taximetrist sa dea smechereste din volan ca si cum ar intra in mine si sa ma evite apoi la 1m de mine, sau vreunul care ambaleaza nervos motorul, tot sunt in dubii si cu inima cat un purice pentru ca soferul roman stie sa franeze numai cu cativa metri inainte de zebra, de parca daca ar frana mai devreme (sa inteleg sio ca-i frana si sa trec linistit) ar pierde timp pretios.
In final admit ca trec de multe ori pe unde apuc si pentru asta merit fara dubii amenda si chiar si sa dau cu capatzana de asfalt. Dar nu pe trecere ;)

Romeo
22nd September 2006, 19:12
Si câe secunde face un pieton pe trecere ? Oare si alti europeni sunt la fel de grabiti ca noi ? Intrasem odata 5 metri pe interzis, apoi am facut stanga si la 50 metri ma opreste politia. Eu incep sa protestez ca trebuia sa ocolesc nu stiu cât, la care mi s-a raspuns (culmea) logic: nu ma costa benzina cât amenda.
Poate toti ar trebui sa ne obisnuim sa asteptam, sa respectam semnele, pentru ca daca castigam cateva secunde nu conteaza la nimic. Inca nu avem circulatia din Istanbul sau Paris. Când vom sta zeci de minute la un semafor, ce vom mai spune ?
Din pacate si asteptarea si respectul legilor face parte din educatia pe care o avem (sau nu).

pytzy
23rd September 2006, 01:49
Ar trebui sa incepem sa respectam legislatia mai ales ca de la 1 Decembrie intra in vigoare noile reglementari. Sa vezi acolo amenzi si sanctiuni. Vor sa faca ceva si in legatura cu parcarea neregulamentara, amenda mmaaaarrree dar deocamdata nu sunt decat vorbe(dar nu se stie nici odata cand se hotarasc sa o aprobe...prin Danemarka sau Anglia au tot asa niste amenzi de te rup pentru parcari aiurea, dar diferenta dintre noi si cei de acolo este ca ei au multe parcari). In primul rand trebuiesc multe parcari...terane...subterane...supraetajate...de care-or fi numai sa fie(acum depinde si la ce pret ca daca-ti baga 3 lei/ora te rupe stai vreo 10-11 ore la munca X 3 lei =30-33 lei X 22 zile =660-726 lei/luna si dai faliment, defapt si la 1.5 lei/ora tot te duce la vreo 350-400 lei/luna).

oaspetele
23rd September 2006, 13:13
OK, cred ca aspectele legale le cunoastem in mare cu totii. Eu intrebam mai mult de aspectele morale, nescrise. Evident ca soferii trebuie sa opreasca si ca pietonii trebuie sa traverseze DOAR pe trecere. Dar am auzit pe prea multi spunand "doamne ce boala am pe aia care trec la pas pe trecere. Poate ca eu ma grabesc si trebuie sa ajung urgent undeva, de ce trebuie sa stau dupa el, nu poate avea bunul simt sa grabeasca pasul?". Bunica-meu(ca sofer) i-a transmis tatalui meu o chestie : Pe trecerea de pietoni se trece in pas alert!
Eu unul nu sunt de acord cu astea, eu sunt pieton si nu am nicio intentie sa iau carnet sau masina. Consider ca toti avem acelasi drepturi, toti ne grabim la fel de tare.


daca te grabesti, de ce mergi asa de incet ??
:evil:

Efficiency
23rd September 2006, 19:41
Nu am spus nicaieri ca EU ma grabesc. Am spus "toti ne grabim la fel de tare" cu intelesul de egalitate in drepturi. Si dupa cum stii, fiecare intelege altceva prin "repede" si "incet", sunt termeni relativi. Cei care circula cu viteza legala sunt de cele mai multe ori catalogati ca "inceti" de partenerii de trafic ;)

oaspetele
23rd September 2006, 21:47
daca nu esti suferind de vreo boala ca sa te impiedice sa mergi nornal, nu vad de ce ai folosi un mers lejer la traversare...iar din respect pentru colegii de tarfic, tempo-ul poate fi un pic marit atunci cand traversezi. nu am acum pretentia sa scoti sub 10 sec/100m.

Efficiency
23rd September 2006, 22:06
Exact cum am spus si mai sus, fiecare intelege altceva prin normal. Un mers normal pentru mine tie ti se poate parea lent. De ce consideri tu ca nu te respect daca nu maresc viteza pe trecerea de pietoni ? Pentru ca pierzi 2 secunde (sa spunem ca fac 7 secunde mergand normal si 5 marind tempo-ul) sau pur si simplu nu suporti gandul ca un om merge si se comporta exact la fel cand tu esti oprit la trecere ca atunci cand nu e nicio masina ? Aici vreau eu sa ajung, care este motivul pentru ca soferii sunt din cale-afara de nervosi : Chiar din cauza acelor 2, 3, 5 secunde esentiale sau pentru ca suntem o natiune mereu grabita, mereu in intarziere, mereu stresata, mereu ofensata de cel de langa ?
Cat despre "daca nu esti suferind de vreo boala", asta nu iti poti da tu seama de la volan. Poate toata ziua am carat saci sau am alergat la un antrenament cat un om normal intr-o luna, poate sunt nedormit de 3 zile - totusi tu ma claxonezi si-mi adresezi un "hai fratioare azi ca adorm aici" exact cum batranii din tramvai, daca ai sub 40 de ani, te vad sanatos tun si numai bun sa faci flotari intr-o mana cu 10 sacose in cealalta, nici vorba sa stai jos pe scaun.

Concluzie: Te-ai (v-ati) intrebat vreodata daca nu cumva esti mereu grabit ? Cand te duci la servici, la sport, la bauta, acasa, in oras ... se intampla vreodata sa nu fii grabit ? Dar cum ar fi sa te trezesti cu un pieton la geam urland la tine sa executi manevrele de parcare mai repede decat de obicei pentru ca nu are loc sa treaca de tine te-ai intrebat ? :D

oaspetele
24th September 2006, 05:30
acuma, daca acceptam ca 1+1 = 2, la fel de bine putem sa deosebim un mers normal, eventual mai alert, de o traversare in dorul lelii.
circulatia pe drumurile publice ar trebui sa se bazeze pe regului si in primul rand, zic eu, pe bun simt si respect. de multe ori opresc la trecere, desi pietonul nua facut primul pas pe zebra sau se autoinvita la traversare. ei, mi s-ar parea normal ca respectivul sa nu taraganeze tarversarea. poate ca 3-4 secunde nu e un capat de tara, dar in mod cert vei mai da peste 2-3-4 etc treceri de pietoni. doar nu te duci cu masina pret de 100 metri...

Art. 167. – (1) Se interzice pietonilor şi persoanelor asimilate acestora:
a) să se angajeze în traversarea drumului public atunci când se apropie un autovehicul cu regim de circulaţie prioritară care are în funcţiune semnalele speciale de avertizare luminoase şi sonore;
b) să traverseze partea carosabilă prin faţa sau prin spatele vehiculului oprit în staţiile mijloacelor de transport public de persoane, cu excepţia cazurilor în care există treceri pentru pietoni, semnalizate corespunzător;
c) să prelungească timpul de traversare a drumului public, să se oprească ori să se întoarcă pe trecerile pentru pietoni care nu sunt prevăzute cu semafoare;d) să traverseze drumul public prin alte locuri decât cele permise, în fugă şi/sau fără să se asigure;
e) să ocupe partea carosabilă în scopul împiedicării circulaţiei;
f) să traverseze calea ferată atunci când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori când semnalul luminos sau acustic interzic trecerea;
g) să circule pe pistele pentru biciclete, amenajate şi semnalizate corespunzător.

pinki
24th September 2006, 13:47
oricum, pietonii care nu au carnet sau nu au mers prea des cu masina au si ei conceptiile lor, li se pare ca o masina se misca la fel ca ei. ultima intamplare de=asta, eram pe un drum european unde toata lumea merge repede, cu mai multe benzi pe sens, in afara localitatii (cum m-am exprimat, parca sunt politista :)) si se gasesc niste *******i sa traverseze si dupa ce ca si eu si aia din fata mea ne-am chinuit sa-i evitam, desi nu era nici mama trecerii pe-acolo, in loc sa se grabeasca ca sa nu-i ia nimeni pe capota, abia se miscau si tot ei erau cu gura mare, ca era sa iasa unu' la ei sa-i ajute :D asa e si cu pietonii astia de pe-aici, unii abia se misca si o mai fac si special... si dup-aia tot ei au gura mare. eu ma grabesc pe trecere, pt ca ma gandesc ca incurc circulatia :D dar nu toti sunt asa.

pytzy
25th September 2006, 11:22
Nesimtire astai cuvantul carei caracterizeaza pe uni pietoni. Nu ai ce sa le ceri.

Aurel.D
25th September 2006, 13:21
Si rautate mai ales..... De fapt asta este o caracteristica a unor oameni in Bucuresti, rautate, nervozitate si prostie, adunate laolalta.

Eu abia astept sa intre in vigoare noua lege sa ii arda si pe pietoni si pe soferi. Vad de multe ori batrani care dupa ce ca abia merg mai traverseaza si neregulamentar. Eu nu traversez decat rareori pe unde imi vine, dar atunci merg naibii mai repede sau chiar alerg ca sunt si sofer in acelasi timp si stiu ce insemna sa te trezesti cu prostu' in fata!

Iar de soferi ce sa mai zic...circula de-a drepul haotic.....

pinki
25th September 2006, 15:19
toti merg ca nebunii, ca sa nu mai zic daca mai vine si vreo ploaie, parca isi pierd toti simtul realitatii, nu stiu ce li se intampla... de fapt stiu :D cred ca sunt o gramada care isi platesc examenul, asta mie mi se pare cea mai mare tampenie, idiotii aia care iau bani nu-si dau seama ca boul/vaca ala/aia ar putea sa omoare nu stiu cati oameni nevinovati? eu cred ca examenul asta auto ar trebui sa fie mai dur si mai selectiv :D

pytzy
25th September 2006, 15:22
Mai avem de asteptat pan pe 1-Decembrie atunci intra in vigoare noile reglementari din codul rutier. Si eu la fel ca si tine 'Quittaro' sunt de acord sa amendeze si pietoni nu doar soferi. Cum noi cand gresim ne-am luat o amenda si poate un permis suspendat asa si ei barem sa incaseze o amenda azi una maine si pana la urma nu or sa mai treaca pe unde le vine sau o fac pe riscul lor, dar trebuie aplicata legea altfel tot asa or sa traverseze pietoni. Vedem in decembrie ce o mai fi. Pana atunci viata si bere la gheata.

pinki
25th September 2006, 16:45
pe mine ma cam enerveaza chestia cu "luminile de intalnire" in oras si pe nationale... nu prea le inteleg rostul :hmm:

Romeo
25th September 2006, 20:13
toti merg ca nebunii, ca sa nu mai zic daca mai vine si vreo ploaie, parca isi pierd toti simtul realitatii, nu stiu ce li se intampla... de fapt stiu :D cred ca sunt o gramada care isi platesc examenul, asta mie mi se pare cea mai mare tampenie, idiotii aia care iau bani nu-si dau seama ca boul/vaca ala/aia ar putea sa omoare nu stiu cati oameni nevinovati? eu cred ca examenul asta auto ar trebui sa fie mai dur si mai selectiv :D

sunt destui care-si platesc examentul, dar unul care este bâta la examen nu-si va lua permisul, mai da odata, a doua oara. Trebuie sa se miste cât de cât. Apoi daca iei examenul pe bune esti scutit de accidente ? Ai vazut absolventi eminenti care nu stiu sa faca nimic in viata ? Sau studenti mediocri care au ajuns ingineri buni ? Pe undeva la fel este si cu permisul auto: daca te obisnuiesti repede, poti face greseli la examen. Daca-l iei cu 10 si te grabesti odata (pe ploaie), gata accidentul. Nu mai aruncati vina pe legi, ca mariti doar spaga !! Crezi ca daca pentru o fapta penala iei 1 an, nu o vei mai face daca se schimba la 2 ? Accidente vor fi intotdeauna.

pytzy
26th September 2006, 14:29
sunt destui care-si platesc examentul, dar unul care este bâta la examen nu-si va lua permisul, mai da odata, a doua oara. Trebuie sa se miste cât de cât. Apoi daca iei examenul pe bune esti scutit de accidente ? Ai vazut absolventi eminenti care nu stiu sa faca nimic in viata ? Sau studenti mediocri care au ajuns ingineri buni ? Pe undeva la fel este si cu permisul auto: daca te obisnuiesti repede, poti face greseli la examen. Daca-l iei cu 10 si te grabesti odata (pe ploaie), gata accidentul. Nu mai aruncati vina pe legi, ca mariti doar spaga !! Crezi ca daca pentru o fapta penala iei 1 an, nu o vei mai face daca se schimba la 2 ? Accidente vor fi intotdeauna.
Poate sa o ma reasca la 4 nu la doi. Cei care fac or sa faca in continuare, inconstienta pentru ei este la ordinea zilei este un mod de viata pentru ei. Iar de gresit: 'Omu' este predispus greselilor'. Iar in privinta celor care-si cumpara examenu nu pot sa spun decat ca sunt niste .... nu gasesc cuvant potrivit si nu vreau nici sa jignesc pe cineva.

cipi13
1st October 2006, 02:14
Exact cum am spus si mai sus, fiecare intelege altceva prin normal. Un mers normal pentru mine tie ti se poate parea lent. De ce consideri tu ca nu te respect daca nu maresc viteza pe trecerea de pietoni ? Pentru ca pierzi 2 secunde (sa spunem ca fac 7 secunde mergand normal si 5 marind tempo-ul) sau pur si simplu nu suporti gandul ca un om merge si se comporta exact la fel cand tu esti oprit la trecere ca atunci cand nu e nicio masina ? Aici vreau eu sa ajung, care este motivul pentru ca soferii sunt din cale-afara de nervosi : Chiar din cauza acelor 2, 3, 5 secunde esentiale sau pentru ca suntem o natiune mereu grabita, mereu in intarziere, mereu stresata, mereu ofensata de cel de langa ?
Cat despre "daca nu esti suferind de vreo boala", asta nu iti poti da tu seama de la volan. Poate toata ziua am carat saci sau am alergat la un antrenament cat un om normal intr-o luna, poate sunt nedormit de 3 zile - totusi tu ma claxonezi si-mi adresezi un "hai fratioare azi ca adorm aici" exact cum batranii din tramvai, daca ai sub 40 de ani, te vad sanatos tun si numai bun sa faci flotari intr-o mana cu 10 sacose in cealalta, nici vorba sa stai jos pe scaun.

Concluzie: Te-ai (v-ati) intrebat vreodata daca nu cumva esti mereu grabit ? Cand te duci la servici, la sport, la bauta, acasa, in oras ... se intampla vreodata sa nu fii grabit ? Dar cum ar fi sa te trezesti cu un pieton la geam urland la tine sa executi manevrele de parcare mai repede decat de obicei pentru ca nu are loc sa treaca de tine te-ai intrebat ? :D



Nu e vorba despre asa ceva. Pur si simplu in momentul in care vezi ca asteapta o intreaga coloana de masini si tu te misti ca melcul e vorba despre respect. Ca nu toti care trec strada sint bolnavi sau obositi....
Nu e vorba de 4 secunde. E vorba de atitudine

Romeo
1st October 2006, 19:23
Poate sa o ma reasca la 4 nu la doi. Cei care fac or sa faca in continuare, inconstienta pentru ei este la ordinea zilei este un mod de viata pentru ei. Iar de gresit: 'Omu' este predispus greselilor'. Iar in privinta celor care-si cumpara examenu nu pot sa spun decat ca sunt niste .... nu gasesc cuvant potrivit si nu vreau nici sa jignesc pe cineva.

toate pedepsele din codul penal au un anumit raport intre ele. Daca se da 20-25 de ani pentru crima, poti da 4 ani ca nu ai stat la semaforul rosu ? Daca ti se intampla sa lovesti pe cineva care ti-a sarit din idiotenie in fata te duci la inchisoare sau el este vinovat ca nu s-a asigurat ? Apoi intotdeauna avem precedente: daca senatorul x sau sotia poetului P nu stau la inchisoare, de ce as plati eu amenda sau as sta la racoare ? Si apoi cu organele noastre de cercetare te asigur ca vor cerceta foarte bine daca nu ai dat tu prioritate, dar nu vor prinde niciodata pe cineva care smechereste un oras intreg, dar este absolvent de drept, eventual fiul lui x sau y. Tot cerand sa se schimbe anumite pedepse, nu facem decat sa dam importanta unora din parlament. De ce nu luam legile Germaniei sau Frantei, chiar cu amenzile lor ? Problema este ca trebuiesc respectate de toata lumea.
Eu daca iau 300 RON amenda poate conteaza, odraslei unui senator "i se rupe", deci legea este valabila pentru cei modesti, nu pentru mahari. Cresterea pedepselor ii loveste mereu pe cei mici.

pytzy
2nd October 2006, 10:19
Tot timpul o sa fie asa. Si sti cum este, legile sunt facute sa fie incalcate, doar ca noi resimtim o amenda cand pentru uni este o nimica toata, dar asta este viata merge inainte. Sa sti ca ai dreptate in ceea ce ai postat 'Romeo', legea tre sa fie pentru toti nu doar pentru cei mai amarati.

Romeo
3rd October 2006, 18:05
Tot timpul o sa fie asa. Si sti cum este, legile sunt facute sa fie incalcate, doar ca noi resimtim o amenda cand pentru uni este o nimica toata, dar asta este viata merge inainte. Sa sti ca ai dreptate in ceea ce ai postat 'Romeo', legea tre sa fie pentru toti nu doar pentru cei mai amarati.

Pînă la urmă visul de aur al omenirii (cum spunea împuşcatul) s-a amânat, deci societatea va fi împărţită mai departe în superbogaţi, săraci şi fraieri. Legea poate fi pentru toţi la o amendă (nu mă îndoiesc că ceva grav va fi ocolit de bogaţi), dar nu o poţi face pe asta diferită la un bogat şi la un om de rând. Dacă te uiţi pe şoselele ţării, vei vedea însă o teribilă pândă. Dacă bogatul este puţin interesat cât dă dacă este amendat, pe omul de rînd îl afectează. Probabil trebuie să treacă vreo 50 de ani pentru ca bogaţii noştri să se comporte la fel în faţa amenzii ca oamenii de rând.
Legea trebuie să fie la fel pentru toţi, dar efectele ei sunt diferite în funcţie de avere.

Efficiency
4th October 2006, 15:40
Extras din Ghidul Nesimtitului, capitolul Nesimtitul la volan:

„Depasesc, deci exist”

„Un caz aparte il reprezinta nesimtitul care vrea sa te mature din cale pentru ca, imediat dupa ce te-a depasit, sa coteasca pe prima straduta sau pur si simplu sa traga pe dreapta. Cand ii simti farurile arzandu-ti ceafa, iti spui ca omul se grabeste cu un motiv anume: o intalnire pe care risca s-o rateze daca nu ajunge la timp, un caz de forta majora sau altceva asemanator.

Evident, n-ai de unde sa stii ca ai nimerit peste un nesimtit care vede viata ca pe o cursa perpetua, in care nu are voie sa se claseze al doilea.(...). „Daca nu i-o iau inainte, sunt ultimul om”, iata mottoul scris pe prima pagina din cartea vietii lui. „Depasesc, deci exist”, asa ar suna crezul lui transpus in termeni cartezieni.”

E putin pe langa subiectul initial, dar din aceasta ATITUDINE (element la care ai facut si tu referire, Cipi) reies multe, inclusiv eterna graba de care am vorbit si eu.

Romeo
9th October 2006, 09:32
[I]„Depasesc, deci exist”


Romanul de rand, cel provenint de la tara, sau ai caror parinti au venit de la tara la oras considera orice activitate o disputa, la volan, la locul de munca, pe bulevard, la crâshma. Desi uneori sunt jalnici, ei se considera mai buni decat cei de vizavi, pe care nu-i cunoaste, dar pe care-i considera din start mai inferiori. Totul se poate extrapola si la nivel de tara, vezi afirmatii de genul suntem mai destepti ca nemtii sau altele de acest gen. Din pacate ne vor trebui mai mult de 20 de ani brucanieni sa ne civilizam in stil european, sa intelegem ca trebuie sa facem ceva util in schimbul caruia sa primim ceea ce ne este noua util, sa terminam cu banii cheltuiti aiurea tot ca unii sa se dea mai destepti ca altii, sa construim ceva frumos si de calitate, sa nu ne dispretuim pensionarii sau angajatii pe care-i ridiculizam pentru ca apoi sa afirmam ca sunt incapabili.
Ar trebui incercata o sustinere a demografiei spre civilizatie si nu spre vagabondaj, dand sume importante de bani (pentru multi) sa nasca copii fara a sti peste cativa ani ce le va da sa manance, unde-i va creste, cu ce se vor duce la scoala. Ar fi interesant un studiu de crestere demografica in tara asta pe nationalitati: romani, maghiari, tigani, etc.

resita
17th June 2007, 16:44
Cine e mai nesimtit, soferul care accelereaza cand vede ca pietonul se apropie de trecere, sau pietonul care pune un picior jos fara sa aiba intentia sa treaca dincolo de fapt? .

cand sunt in masina spun ca pietonul, cand sunt pieton spun soferul :happy :happy :happy

Nico21
1st July 2007, 18:25
Cei mai periculosi sunt kinderii aia,care alearga pe trecerea de pietoni...merg linistiti pe trotuar(tu ca sofer nu ii iei in "vizor"),si deodata o zbughesc pe zebra...:mda:

abc_tase
2nd July 2007, 22:07
Este pietonul obligat (moral) sa grabeasca pasul pe trecerea de pietoni ? Cine e mai nesimtit, soferul care accelereaza cand vede ca pietonul se apropie de trecere, sau pietonul care pune un picior jos fara sa aiba intentia sa treaca dincolo de fapt? Si asa mai departe ...

Nu e normal ca pietonul sa se grabeasca pe trecere, da asta nu inseamna ca trebuie sa mearga ca melcul. Mai nesimtiti zic eu ca sunt pietonii care pun piciorul pe trecere fara sa aibe de gand sa traverseze si atunci cand opresti sa-l lasi sa treaca iti face semn sa mergi mai departe. Ma enerveaza felul cum traverseaza pietonii strada la noi in sensul ca atunci cand un pieton merge pe trecere, si opresc masinile, un altul sta si se uita pe partea cealalta a drumului si cand pietonul de pe trecere aproape ca ajunge pe partea opusa, atunci si celalalt pieton incepe sa mearga. Si ce ma mai enerveaza este faptul ca pietonii nu respecta semnalele politistului care le face semn sa astepte pe trotuar cand e traficul aglomerat si se arunca pe trecere cand politistul le face semn la soferi sa accelereze.