PDA

View Full Version : Cincinnati , USA 2004



DJ Klaus
2nd August 2004, 18:28
Spectacolul tenisului se muta pentru cateva saptamani bune in United States.
Primul popas este Cincinnati , un turneu Master Series cu premii totale de 2.200.000 $ si cu nume celebre.
Iata capii de serie:
1-Federer
2- Roddick
3-Coria
4-Moya
5-Henman
6-Nalbandian(retras datorita accidentarii)
7-Ferrero
8-Schuettler
9-Gaudio
10-Hewitt
11-Agassi
12-Grosjean
13-Massu
14-Safin
15-Srichapan
16-Pavel

In primul meci pe terenul central va juca recentul campion de la Roland Garros , Gaudio, si americanul Gambill urmat apoi de un meci intre campionii Germaniei , Schuettler si Haas urmand apoi meciul zilei dintre Agassi (castigator de 2 ori la Cincinnati) si finalistul anului trecut Mardy Fish !

Andrei Pavel il va intalni in primul tur pe australianul Wayne Arthurs , jucator intrat pe tabloul principal datorita retragerii lui David Sanches! Arthurs e un jucator de serviciu-vole ce poate pune mari probleme oricarui jucator de top 10 atunci cand prinde o zi buna. Din fericire pentru noi zille bune le prinde cam rar in ultima vreme :)

Cin va fi campion anul acesta ? Isi va reveni Pavel la forma care la consacrat ? Vom vedea din nou o finala Federer - Roddick ? Toate astea le vom afla peste cateva zile !
Pana atunci votati cine credeti ca va fi campion in acest an :ok:

Dorin
4th August 2004, 17:07
Trist ca romansii nu mai fac nimic in perioada asta... :yeah: Dorin

DJ Klaus
4th August 2004, 18:45
Nr 1 modial , Roger Federer a pierdut pt prima data in ultimele 24 de meciuri fiind invins de slovacul Dominik Hrbaty in chiar primul tur al turneului cu 6-1 ; 6-7 ; 4-6.

"Trebuie sa faci orice tine de puterile tale sa fii pregatit pentru un turneu" suna declaratia lui Federer inainte de meci .

"Este evident foarte dificil sa revii imediat dupa atatea victorii. Am avut o serie fantastica dar acum am cateva zile libere si ma bucur de asta" - aceasta este declaratia lui Federer dupa meci.

A fost prima invrangere a lui Federer dupa ce a pierdut in turul3 la Roland Garros la sfarsitul lunii mai, infrangere ce vine la doar 2 zile dupa repetarea finalei de la Wimbledon in fata nr. 2 mondial ,Andy Roddick ,cu o spectaculoasa victorie la Toronto !
Elvetianul in varsta de 22 de ani a explicat ca dupa ce a dominat categoric primul set , el a irosit mai multe sanse de break in jocurile 3 si 5 ale setului 2. A urmat un tie-break de cosmar pt Federer alternand lovituri fantastice si ratand incredibil o minge de meci cu reverul. Scorul in tie-brek 9-7 pt slovac. In setul 3 elvetianul a avut cateva dificultati in mentinerea serviciului dar pana la jocul 9 cand slovacul a reusit break in urma unor greseli copilaresti facute de Federer chiar cu lovitura de dreapta.

"Regret ca nu am putut castiga in 2 seturi intr-un meci in care am avut atatea sanse sa-l castig" spune Federer. " Am jucat bine un set si jumatate iar dupa toate oportunitatile ratate hrbaty m-a facut sa platesc cu varf si indesat".

" La inceput el chiar mi-a facut cadou cateva puncte si a ratat foarte mult dar in setul 2 si 3 Hrbaty a jucat foarte bine" declara Federer despre Hrbaty.

Slovacul este nr 21 mondial si nu si-a irosit nici o sansa impotriva nr. 1 servind cu o nonsalanta debordanta atunci cand Federer a avut minge de meci dar impresia generala dupa acest meci este ca adevaratul castigator a fost ... orarul lui Federer.

DJ Klaus
6th August 2004, 08:26
Agassi revine in forta in circuitul ATP reusind o calificare usoara in sferturile turneului din Cincinnati, prima in ultimele 5 luni, castigand lejer in fata argentinianului Chela 6-3 6-3
Fostul castigator al celor 4 turnee de mare slam a reusit sa revina jucand in acest turneu din ce in ce mai bine, lovind mingea cu increderea si siguranta ce-l caracterizeaza trecand peste problemele pe care le-a avut la sold ce l-au tinut departe de performanta.
Momentul cheie al meciului a fost in setul 2 la scorul de 4-3 cand americanul avea minge de break si a reusit sa-l alerge pe Chela dintr-un colt in altul al terenului cateva minute bune intr-un adevarat raliu pana cand argentinianul s-a prabusit pe teren extenuat, publicul american era in delir, AGASSI fiind aclamat minute in sir. El a alternat loviturile scurte (stopuri) aducandu-si adversarul la fileu dupa care reusea un lob topspin cu reverul iar mingea cadea de fiecare data, obsesiv, langa linia de pe fundul terenului la doar cativa cm. in teren. Meciul s-a incheiat cu un passing shot in lung de linie pe care americanul l-a executat in forta.
"In seara asta m-am simtit intr-adevar bine pe teren. Este primul meci dupa o lunga perioada de timp cand ma simt bine cu jocul meu si imi simt loviturile. Iti da o incredere fanfastica in tine un meci ca asta" declara Agassi dupa meci.
"Trebuie sa crezi in ceea ce faci pe teren pentru ca meciul se decide de fapt prin cateva puncte cheie. Faptul ca am reusit sa joc cateva meciuri la rand ma ajuta sa ma simt confortabil in sfarsit".

Agassi urmeaza sa-l intalneasca in sferturi pe Moya. Un meci cat o finala de campionat mondial intre 2 fosti no.1. Moya a trecut greu de luchy-looser-ul Arthurs cel care l-a eliminat si pe Pavel. Spaniolul a castigat cu scorul de 7-6 3-6 7-6 fiind nevoit sa recupereze un break in setul decisiv.
Acesta a si fost avertizat de catre arbitrul meciului pentru ca a aruncat o minge in afara tribunelor intr-o iesire nervoasa neobisnuita pe un teren de tenis.

Doi alti fosti no.1 se intalnesc in alt meci din sferturi. Marat Safin il va intalni pe Leyton Hewitt. Rusul a trecut in optimi de croatul Ivo Karlovic castigand greu in 3 seturi avand o adevarta criza de nervi pe teren cand a fost nedreptatit de un arbitru de linie in tie-break-ul setului 2. Scor final 7-6 6-7 6-4. Hewitt a avut un meci mult mai usor eliminandu-l pe britanicul Tim Henman cu 6-1 6-4 castigand de 8 ori in fata acestuia din tot atatea meciuri. Criza lui Hewitt din circuitul Atp inceputa acum 2 ani cand a refuzat sa acorde un iterviu celor de la ESPN ajungandu-se la un adevarat conflict intre el si ATP, pare sa fi luat sfarsit.

Favorit la castigarea tuneului ramane oricum Andy Roddick care a trecut la pas 6-2 6-3 de Srichapan.

Au mai avansat in sferturi si germanul Haas, spaniolul Robredo si francezul Santoro. Robredo a avut nevoie de 2 seturi in tie-break sa treaca de Rusedski in timp ce Santoro a avut un meci mult mai usor 6-0 6-3 in fata lui Bjorkman. Si Haas a trecut greu de suedezul Soderling 6-3 5-7 6-4.

ilenuta
8th August 2004, 10:59
Uraaaaa !
Agassi a reusit sa il bata pe Roddick in semifinale 7-5, 6-7, 7-6 !!!!
E minunat ce poate sa mai faca Agassi la varsta lui, nu stiu cum il mai tin balamalele, ca sa zic asa, si mai ales de unde mai are motivatia necesara. Are resurse nebanuite.
Bravo Agassi /hello
In finala va juca cu Lleyton Hewitt, va fi probabil un meci frumos.

ilenuta
9th August 2004, 11:06
Incredibil! Agassi castiga si finala, 6-3 3-6 6-2 cu Hewitt !! :)
Felicitari "celor" inspirati care l-au votat pe Agassi la poll !

araducu2000
9th August 2004, 12:32
Inca se mai tine bine bine veteranul cu toate ca pe cuvantul meu, credeam ca turneul va fi luat de Roddick!

araducu2000
9th August 2004, 12:35
M-am chinuit sa stau treaz ca sa vad finala asta asa frumoasa. si as vrea sa-l intreb de Dj Klaus cum se cheama tipul de racheta pe care il are Agassi pt mi s-a parut un pic cam mare.

DJ Klaus
9th August 2004, 19:48
Iulia de ce nu ai votat ? :rolleyes: "Singurii" inspirati am fost EU :D ! Poti vedea cine a votat dand click pe nr. din dreptul voturilor ! Votul e public!
Agassi mai poate juca inca vreun an de aici in colo iar racheta folosita este un Head !

ilenuta
9th August 2004, 22:41
Da, da, stiam eu cine a votat :) Eu nu prea am stiut cu cine sa votez si nu puteam sa dau mai multe voturi (ca romanu impartial) :) , dar credeam ca Roddick va castiga, mai ales ca Federer a iesit repede.
Dar am vazut ca Agassi nu merge la Olimpiada. De ce oare?

araducu2000
24th August 2004, 13:54
merci klaus pt explicatia cu racheta e HEAD(ironic mai esti) hi hi hi