PDA

View Full Version : Jesolo Trophy 14 martie 2009



Pages : [1] 2

mikeyy
5th March 2009, 20:27
Concursul va avea loc pe data de 14 martie in Italia. Este un concurs atat pt senioare cat si pt junioare.

Site: http://www.sgagymnasium.it/trofeoCittaJesolo/default.aspx

Participanti:

Italia
Senioare: Vanessa Ferrari, Lia Parolari, Emily Armi, Serena Licchetta, Paola Galante, Elisabetta Preziosa.
Junioare: inca nu s-au hotarat care

Brazilia
Senioare: Ana Claudia Silva, Ethiene Franco, Bruna Leal, Khiuani Dias, Daniele Hypólito, Priscila Cobello
Junioare: Anna Caroline Cardoso, Nicolle Beltrame, Janaina Silva, Nadhine Ourives, Leticia da Costa

Romania
Senioare: Sandra Izbasa, Anamaria Tamirjan, Diana Chelaru, Daniela Druncea, Gabriela Dragoi
Junioare: Amelia Racea, Raluca Haidu, Diana Trenca.

Marea Britanie:
Senioare: Rebecca Wing, Marissa King, Hannah Whelan, Rebecca Downie, Laura Jones, Elizabeth Tweddle
Junioare: Nicole Hibbert, Danusia Francis, Jennifer Pinches, Niamh Rippin, Jocelyn Hunt, Ruby Straw

De asemenea se pare ca la concurs vor veni si gimnaste din China, insa deocamdata nu e nimic oficial.

Cata_RB
5th March 2009, 20:41
Wow! Credeam ca va fi doar un amical intre noi si Italia, dar participarea e chiar selecta! Marea Britanie trimite ce are mai bun, Italia la fel, o sa fie super interesant :D

mikeyy
5th March 2009, 20:45
Si eu am crezut la fel...nu ma asteptam sa fie asa un concurs mare....vor fi chiar foarte multe participante.
Mi-as dori mult sa reusim sa vedem concursul pe internet. :yes:

monalexa
5th March 2009, 20:47
Daaa! O sa fie foarte interesant de vazut! Abia astept sa le vad si pe fetele noastre cum se prezinta, mai ales pe Ana si Gabi!
Imi pare insa foarte rau ca n-o sa fiu in tara in perioada aia ca sa pot fii la curent cu competitia. Totusi sper sa avem multe inregistrari si poze. Oare nu se indura tvr de noi si sa transmita competitia? :D

Tess_AN
5th March 2009, 21:02
De ce nu avem si noi mai multe junioare? Vad ca celelalte tari au cate 6 numai noi suntem la jumate, adica 3. Junioare sunt mai multe in tara...

Abia astept sa le vad pe Downie si pe Tweddle si bine inteles pe fetele noastre.
Anul trecut la Jesolo a participat si SUA si cu senioare si cu junioare...
Sper si eu sa putem vedea concursul. Oricum, succes fetelor noastre!

cata10
6th March 2009, 21:56
Un concurs de verificare foarte bun, pt echipa noastra!
Hai Gabita! Hai Romania!

myrab3la_19
7th March 2009, 14:18
Cred ca anul 2009 e un an bun pt noi fanii,am avut gimnastica din primele luni si inca nu au venit marile competitii.Succes tuturor fetelor ,n-am nici o indoiala ca vom fi pe primul loc pe echipe insa mai importante sunt rezultatele individuale...Sper ca Ana Tamarjan sa aiba sanse reale pt AA si Dargoi la o medalie la barna ,altfel o sa fiu foarte foarte suparata si nu o sa-i mai iau apararea lui Forminte niciodata!!!

mikeyy
7th March 2009, 14:32
Pt concursul acesta din italia eu nu ma astept la prea multe...pt ca sunt convins ca vor veni cu exercitii usurate. Ca de fiecare data nu vor risca.....asa sa nu se astepte nimeni la exercitii extraordinare sau iesite din comun....alea vor fi surpriza pt europene..la fel si solul Sandrei.
Amicalul acesta din Italia e doar o verificare inainte de Europene...

myrab3la_19
7th March 2009, 17:48
Pt concursul acesta din italia eu nu ma astept la prea multe...pt ca sunt convins ca vor veni cu exercitii usurate. Ca de fiecare data nu vor risca.....asa sa nu se astepte nimeni la exercitii extraordinare sau iesite din comun....alea vor fi surpriza pt europene..la fel si solul Sandrei.
Amicalul acesta din Italia e doar o verificare inainte de Europene...

Multumesc Mikey pt "preview" dar totusi vreau sa vad siguranta (mai ales la Dragoi si Chelaru)si tinute frumoase ,stiu eu ca noi pastram tot timpul asul in maneca pentru competitiile care conteaza

rob_din
7th March 2009, 17:58
Pt concursul acesta din italia eu nu ma astept la prea multe...pt ca sunt convins ca vor veni cu exercitii usurate. Ca de fiecare data nu vor risca.....asa sa nu se astepte nimeni la exercitii extraordinare sau iesite din comun....alea vor fi surpriza pt europene..la fel si solul Sandrei.
Amicalul acesta din Italia e doar o verificare inainte de Europene...

Pai la verificari ar trebui facute programele pentru Europene. Asa au procedat si inainte de JO si s-a vazut cu ce rezultate

Sa nu cumva sa avem noi niste surprize la Europene. Neplacute

Tess_AN
7th March 2009, 18:03
Pai la verificari ar trebui facute programele pentru Europene. Asa au procedat si inainte de JO si s-a vazut cu ce rezultate
Sa nu cumva sa avem noi niste surprize la Europene. Neplacute
Si eu cred la fel. Dar sper sa nu avem dreptate noi. Oricum la CE anul acesta nu e concurs pe echipe ci numai individual si fiind an post olimpic participarea per ansamblu s-ar putea sa fie mai slaba.

mikeyy
7th March 2009, 18:26
Ceea ce imi doresc eu de la acest concurs e sa le vad pe fete ca pot concura, ca sunt ok din punct de vedere al sanatatii. Atat...daca ele vor fi sanatoase atunci sigur vin si medaliile.


Pai la verificari ar trebui facute programele pentru Europene. Asa au procedat si inainte de JO si s-a vazut cu ce rezultate

Sa nu cumva sa avem noi niste surprize la Europene. Neplacute

Rob, la JO nu a contat ce au facut inainte...la JO sanatatea le-a pus capac la 4 dintre ele: fractura de stres(Gabi), spate(Aca) femur fisurat(Ana) si multiplele probleme ale Stelianei. Ele nu s-au putut pregati din cauza asta.

Si rugati-va sa nu se intample la fel si la euro :(

Tess_AN
7th March 2009, 19:04
Ceea ce imi doresc eu de la acest concurs e sa le vad pe fete ca pot concura, ca sunt ok din punct de vedere al sanatatii. Atat...daca ele vor fi sanatoase atunci sigur vin si medaliile.

Rob, la JO nu a contat ce au facut inainte...la JO sanatatea le-a pus capac la 4 dintre ele: fractura de stres(Gabi), spate(Aca) femur fisurat(Ana) si multiplele probleme ale Stelianei. Ele nu s-au putut pregati din cauza asta.

Si rugati-va sa nu se intample la fel si la euro :(
Mihai ai dreptate ce spui. Dar accidentarile pot aparea oricand... Ar fi bine sa fie lotul mai mare... De ce nu merg junioare mai multe la concursul din Italia? Unde sunt Bulimar si Iordache, Savoie si celelalte? De ce nu sunt trimise la concurs? Am mai spus si sustin in continuare ca participarea la concursuri face parte din pregatire si e benefica.

mikeyy
7th March 2009, 19:11
Chiar nu stiu de ce nu merg mai multe junioare...
Intr-adevar ar fi bine sa fie lotul mai mare...insa din pacate nu avem mai mult de 5 senioare in acest moment. De aceea aceste 5 trebuie protejate la maxim, trebuie ferite cat posibil de alte accidentari...si asa , saracele au groaza de probleme si nu le ajuta nimeni :(

In fine...eu am vrut doar sa va pun in garda, sa nu va faceti prea mari iluzii la ce stiu eu ce rezultate...pt ca sunt slabe sanse in acest moment....sper macar ca la Europene sa fie ok.

Sincer abia astept sa se termine europenele si sa vad cum vor fi fetele...prevad ca vor cadea toate accidentate ca dupa JO. :( Sunt convins ca vor forta la maxim pt europene si vor strange din dinti ca sa multumeasca pe toata lumea si sa indeplineasca cerintele Federatiei :(

Tess_AN
7th March 2009, 19:30
Larisa Iordache si celelalte junioare, ca sa lupte de la egal la egal cu Wieber si rusoaicele trebuie scoase in lume, sa fie cunsocute, sa fie obisnuite cu concursurile. Putine concursuri inseamna emotii mari si emotii mari inseamna greseli multe si la greseli apar accidentari. Cum se face ca romancele sunt in top la accidentari survenite in concurs si antrenamente pe podium?

Nu inteleg ce se intampla in gimnastica feminina romaneasca dar - cu regret o spun - ma asociez lui Rob in trupa de pesimisti. Si repet, sper sa nu avem noi pesimistii dreptate.

myrab3la_19
7th March 2009, 20:01
Sunt fan al acestor fete si normal ca vreau sa iasa totul bine, inclusiv fara accidentari ,dar acum ce facem nu mai participam nicaieri ca ne accidentam?E absurd!Pe de alta parte ceea ce imi doresc este pentru ele ,pentru cariera lor .Vreau ca Ana Tamarjan sa se afirme pentru ca eu cred ca este mai mult decat un om pentru echipa.Eu cred ca sunt momente favorabile pentru gimnaste cand sa "straluceasca" mai ales din cauza varstei (dar sunt si alti factori).Lui Forminte i-am dat credit si ii mai dau, dar cred ca un antrenor bun trebuie sa gestioneze bine si astfel de situatii .Si inca imi mai fac iluzii pentru ca nu concuram cu super tari(asta daca nu vin chinezoaicele)

Ramonica
10th March 2009, 16:47
De ce nu avem si noi mai multe junioare? Vad ca celelalte tari au cate 6 numai noi suntem la jumate, adica 3. Junioare sunt mai multe in tara...

Abia astept sa le vad pe Downie si pe Tweddle si bine inteles pe fetele noastre.
Anul trecut la Jesolo a participat si SUA si cu senioare si cu junioare...
Sper si eu sa putem vedea concursul. Oricum, succes fetelor noastre!

Din cite stiu eu ( de anul trecut) concursul este pe echipe - formate din 3 gimnaste, probabil ai nostri nu vor sa duca gimnaste care sa concureze in afara echipei. Iar fetele care merg se antreneaza la Deva, Larisa inca se antreneaza la onesti, poate si virsta este o problema? ea nu este inca junioara

Tess_AN
10th March 2009, 17:22
Din cite stiu eu ( de anul trecut) concursul este pe echipe - formate din 3 gimnaste, probabil ai nostri nu vor sa duca gimnaste care sa concureze in afara echipei. Iar fetele care merg se antreneaza la Deva, Larisa inca se antreneaza la onesti, poate si virsta este o problema? ea nu este inca junioara
Bine ai revenit pe forum Ramona! Ne-au lipsit posturile tale explicative de multe ori cand aveam dubii in ce am vazut sau cum s-a acordat nota!

Nu stiam ca se face concurs pe echipe la Jesolo... da si asa 6 inseamna Romania A si Romania B... puteau fi 6 cum sunt la celelalte tari...
Nu stiu cum se face cu Larisa sau celelalte, dar eu persist pe intrebarile "de ce?" - sunt copil :) Dar atunci de ce nu Voicu, Sabau - ele au participat la CE de junioare anul trecut si celelalte tari au cate 6 junioare... In fine... asta e... nu noi decidem cine merge si unde...

Ca te-am prins acu pe forum - sa profit si sa te intreb: Cum ti se pare Jordyn Wieber? Ce zici de Amelia noastra?

Inca o data - bine ai revenit!

LuisaGym
10th March 2009, 18:17
Articol in Prosport despre fetele care merg la acest concurs. Forminte spune ca merg numai 3 junioare pt ca numai ele s-au antrenat la capacitate maxima si nu au probleme de sanatate.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/opt-fete-pentru-italia-4037695

alexa_andra
10th March 2009, 18:23
Dar atunci de ce nu Voicu, Sabau - ele au participat la CE de junioare anul trecut si celelalte tari au cate 6 junioare... In fine... asta e... nu noi decidem cine merge si unde...

Nu-mi place cum suna...iar probleme, iar dureri, dar asta scrie intr-unul din articolele de azi din prosport:
“La senioare sunt fetele pe care le am în vedere pentru Europene. Vor merge doar trei junioare pentru că ele s-au antrenat la capacitate maximă și nu au acuzat probleme de sănătate. Este un concurs de verificare pentru noi, nu se va forța foarte mult, urmărim ca exercițiile să fie cât mai curate, cât mai aproape de cele din concurs. Nu este nicio presiune, e doar un amical”, ne-a declarat Nicolae Forminte, antrenorul coordonator al lotului olimpic.

Offtopic: se intampla ceva ciudat:ieri 4 articole, azi 2...dar e vorba de gimnastica si de aceea parca incep sa-mi placa fenmenele paranormale. :D

Tess_AN
10th March 2009, 18:33
Offtopic: se intampla ceva ciudat:ieri 4 articole, azi 2...dar e vorba de gimnastica si de aceea parca incep sa-mi placa fenmenele paranormale. :D
Si nu ai mentionat ca ieri a fost luni, inceput de saptamana! :evil:
Multumesc de explicatia on topic - scrisesem inainte de a vedea articolul...

Cata_RB
10th March 2009, 18:38
Vai :ras-plans: Tess, fara sa vrei m-ai luat pe mine la rand la intepat, dupa Mia. Acum abia mi-am dat seama ca ieri cand au aparut articolele despre Cera si Gabi era luni. Ma miram eu de atatea update-uri duminica dupa-masa... Am si scris pe Diverse ca a fost o duminica plina pentru doamna Basescu :ras-plans: Eu n-am ore lunea si sunt mereu cu impresia ca e duminica :D
Multumesc si eu Ramonei pentru explicatie, ne-a scos iar din dileme :)

Tess_AN
10th March 2009, 18:57
Vai :ras-plans: Tess, fara sa vrei m-ai luat pe mine la rand la intepat, dupa Mia. Acum abia mi-am dat seama ca ieri cand au aparut articolele despre Cera si Gabi era luni. Ma miram eu de atatea update-uri duminica dupa-masa... Am si scris pe Diverse ca a fost o duminica plina pentru doamna Basescu :ras-plans: Eu n-am ore lunea si sunt mereu cu impresia ca e duminica :D
Multumesc si eu Ramonei pentru explicatie, ne-a scos iar din dileme :)
Asa sunt unii privilegiati si incep saptamana cu zi libera ;) Sau se numeste weekend prelungit? :o:

Ramonica
10th March 2009, 20:25
Bine ai revenit pe forum Ramona! Ne-au lipsit posturile tale explicative de multe ori cand aveam dubii in ce am vazut sau cum s-a acordat nota!

Nu stiam ca se face concurs pe echipe la Jesolo... da si asa 6 inseamna Romania A si Romania B... puteau fi 6 cum sunt la celelalte tari...
Nu stiu cum se face cu Larisa sau celelalte, dar eu persist pe intrebarile "de ce?" - sunt copil :) Dar atunci de ce nu Voicu, Sabau - ele au participat la CE de junioare anul trecut si celelalte tari au cate 6 junioare... In fine... asta e... nu noi decidem cine merge si unde...

Ca te-am prins acu pe forum - sa profit si sa te intreb: Cum ti se pare Jordyn Wieber? Ce zici de Amelia noastra?

Inca o data - bine ai revenit!

Multumesc:)
Claudia V., are piciorul in gips, s-a accidentat la genunchi, Loredana este tot in pauza, din cauza durerilor de spate, Malina nu este inca pregatita sa iasa la concursuri...
De Amelia nu pot sa spu decit de bine:)a fost, este si va fi una din gimnastele mele de suflet, Jordyn? ce sa zic? este uimitoare!!! ce cunostine are, putere:Dla calitati, la lipsuri cred ca pierde pe linie de artistica si nu stiu daca evolutia ei este 'naturala' sau fortata:groggy:pt ca are doar 13 ani:o: este copil, sper sa arate bine si cind incepe sa se dezvolte:D

Ramonica
10th March 2009, 20:27
aaa ... si am uitat sa precizez, la Jesolo este concurs pe echipe si idividual compus, nu se premiaza pe aparate

mikeyy
10th March 2009, 20:35
Multumim tare mult Ramona pt informatii si bine ai revenit :yes:

monalexa
10th March 2009, 21:54
Multumesc:)
Claudia V., are piciorul in gips, s-a accidentat la genunchi, Loredana este tot in pauza, din cauza durerilor de spate, Malina nu este inca pregatita sa iasa la concursuri...
De Amelia nu pot sa spu decit de bine:)a fost, este si va fi una din gimnastele mele de suflet, Jordyn? ce sa zic? este uimitoare!!! ce cunostine are, putere:Dla calitati, la lipsuri cred ca pierde pe linie de artistica si nu stiu daca evolutia ei este 'naturala' sau fortata:groggy:pt ca are doar 13 ani:o: este copil, sper sa arate bine si cind incepe sa se dezvolte:D

Ramona mi-a fost dor de explicatiile tale, ma bucur ca ai revenit "in forta" si ne-ai elucidat si din mistere :). Abia astept concursul sa le vedem pe fete si pe langa senioare sper sa vedem un concurs frumos si din partea Ameliei, Ralucai si Dianei. Pe Raluca chiar de mult n-am mai vazut-o in competitii... si nici pe Ana de altfel :mda:. Bafta fetelor! :yeah:

Tess_AN
11th March 2009, 01:16
Imi pare rau, nu stiam de Claudia... Sper ca sa nu o tina ghipsul prea mult departe de sala. Claudia, Ana P, Amelia erau "iesite in lume" de anul trecut... si eu o tin tot pe a mea - trebuie experienta de concurs sa creasca junioarel frumos catre seniorat. Sper ca si Malina sa fie cat de curand apta de concursuri.

Si m-as bucura sa vina si chinezoaicele al Jesolo... Sa fie concurs tare, sa le ambitioneze pe fete.

LuisaGym
11th March 2009, 12:11
Pe site-ul competitiei la participante scrie ca vine o gimnasta din China: He Ming. Nu stiu cat de actuala e informatia de pe site.

http://www.sgagymnasium.it/trofeoCittaJesolo/atlete.aspx

Nicole25
11th March 2009, 18:14
Vai Claudia este accidentata! N-am stiut asta. Imi pare rau pentru ea pentru ca este o gimnasta asa talentata.
Da, sunt d-acord, Amelia este o gimnasta foarte foarte frumoasa, linia ei este superba.
Sunt si foarte curioasa cum va face Raluca Haidu. Am vazut-o in documentare cand a fost mica, a crescut acum si sper ca va face bine. Concursul in Jesolo va fi o adevarata sansa pentru ea.
Malina a fost accidentata ca nu este gata pentru un concurs??

Ramonica
12th March 2009, 15:40
Raluca este o gimnasta placuta, sper sa aiba priza la arbitre si public.... mie personal imi place foarte mult 'stilul 'ei, este/era emotiva, sa vedem cum a mai evoluat din punctul asta de vedere. Mie imi place foarte mult pt. ca este foarte spirituala, vorbareata, desteapta....... are grija de buna dispozitie a colegelor ei.
Malina a fost accidentata, dar acum este recuperata din punctul asta de vedere 100% probleme ei sint mai mult emotionale, unele fete cind ajung la pubertate isi fac moara in cap si le este greu pentru un timp, sper sa treaca prin si peste perioada asta cit mai repede....

miafangina
12th March 2009, 18:30
Ramona,multumesc pentru interventiile edificatoare.
Ce bine le cunosti ,se vede ca le iubesti si intelegi prin ce trec.:)

cata10
13th March 2009, 11:20
Abia aștept să văd cum se prezintă junioarele și senioarele noastre la acest moment!

Până la urmă, putem vedea undeva, LiVE, concursul sau ne mulțumim cu ceva filmulețe și tabelul cu notele obținute?

crisloregym
14th March 2009, 08:50
Chiar, vom avea asa ceva? Sa stiu sa fiu si eu prin casa...

Hai, FETELEEE!!!!!

Maxmold
14th March 2009, 10:41
Haide, România!!!

Amelia Racea este în lista junioarile, deși Diana Chelaru este în lista senioarile. Ce multă surpriză!

ancaqwe
14th March 2009, 11:45
Diana Chelaru e senioara, nascuta in '93, Amelia Racea este inca junioara, nascuta in '94...

LuisaGym
14th March 2009, 15:16
EDIT: Concursul se va transmite pe Rai Sport Piu Marti 17 Martie de la ora 18:45 la ora 20:30. Am gasit programul tv de la Rai.

INTREBARE: Stie cine unde daca se poate vedea Rai Sport online? Multumesc.

http://www.rai.it/dl/portale/GuidaProgrammi.html

Info concurs
http://www.federginnastica.it/html/agenzia/vis_articolo.php?Id=4449

ancaqwe
14th March 2009, 15:21
Am uitat sa ii multumesc mult Ramonei pentru toate informatiile!!! :floricica:

Cata_RB
14th March 2009, 15:41
Of, ce aiurea, o participare asa importanta si nu au facut nici macar un live ticker italienii :(

niagara64
14th March 2009, 15:49
incearca aici
http://www.canale-tv.net/tv-channels/world/rai-sport-italia.html


sau aici

http://www.canale-tv.net/tv-channels/world/rai-sport-italia2.html

mikeyy
14th March 2009, 15:57
Rezultatele le vom afla cu siguranta, dar sper ca cei care vor fi in sala sa filmeze.
Nu ne putem baza pe transmisia din 17 martie, caci atunci sunt slabe sanse sa le vedem pe romance...le vor arata doar pe ale lor.

mikeyy
14th March 2009, 16:53
Am gasit un rezumat de dupa incalzire:

Jesolo Lido – E’ tutto pronto al Palazzo del Turismo. Le squadre hanno completato i quattro turni di riscaldamento da venti minuti ciascuno e si apprestano ad entrare in campo gara dietro le rispettive bandiere. L’Italia parte al corpo libero, con la Gran Bretagna alla trave e il Brasile alle parallele. In tre si contenderanno il Trofeo Città di Jesolo nel Concorso per Nazioni. La Romania, all’ultimo momento, ha chiesto di gareggiare soltanto nel Concorso Generale con le sue all-arounder, Anamaria Tamirjan e Diana Chelaru. Le altre, tra le quali la campionessa olimpica al corpo libero Sandra Izbasa, proveranno gli attrezzi di punta, in previsione degli Europei di Milano. In rappresentanza della Cina, He Ning, girerà insieme alle rumene, impegnata in tutte le specialità. Vanessa Ferrari, purtroppo per il pubblico jesolano che avrebbe voluto ammirarla dal vivo, ha preferito dare forfait per un leggero fastidio al tendine. L’oro continentale, infatti, si era ferma da qualche giorno a scopo precauzionale. La formula della competizione, egregiamente organizzata dalla Gymnasium Treviso, prevede, in conformità allo spirito amichevole dell’incontro, che salgano in pedana tutte le ginnaste, ma ai fini della classifica di squadra varranno soltanto tre parziali, dichiarati precedentemente, senza possibilità di scarti. A seguire, dalle 19.00 in poi, è prevista la gara juniores. In tribuna autorità, con il Presidente della Federginnastica Riccardo Agabio e il Presidente del C.R. Veneto Luciano Gaggio, è presente il Sindaco di Jesolo Francesco Calzavara

Stie cineva italiana?
Eu din cate am inteles (folosind un translator online) a avut loc o schimbare in ultima clipa si Romania nu va participa la echipe ci doar la AA cu Ana si Diana. Dar nu inteleg ce zice de Sandra.

rob_din
14th March 2009, 16:57
Ai inteles bine, celelalte vor concura doar pe aparate in afara concursului. Ciudat, nu?

myrab3la_19
14th March 2009, 16:58
Si mai zice ceva dupa He Ning "alle rumene" cred ca e vorba de romanca...

ela_diana
14th March 2009, 16:59
cred ca zice ca celelalte doar vor proba aparatele in vederea campionatelor de la milano

Nicole25
14th March 2009, 17:01
Multumesc Ramona. Este foarte interesant de citit si sper ca Malina se va trece prin asta perioada grea. la fel pentru Claudia Voicu si sper ca Raluca va avea un concurs bun in Italia. (la fel si pentru alte fetele)

mikeyy
14th March 2009, 17:01
Ce aiurea...de ce au mai facut deplasarea daca concureaza doar 2 senioare din 5....mai mult le oboseste cu drumul.

Sper ca junioarele sa concureze.

rob_din
14th March 2009, 17:03
Eu am zis ca nu inteleg nimic din tacticile lui Forminte

myrab3la_19
14th March 2009, 17:03
Ce aiurea...de ce au mai facut deplasarea daca concureaza doar 2 senioare din 5....mai mult le oboseste cu drumul.

Sper ca junioarele sa concureze.
Este o singura zi de concurs sau mai e si maine?

mikeyy
14th March 2009, 17:06
Este o singura zi de concurs sau mai e si maine?

Doar azi din cate stiu.

Bine macar ca participa Ana....ea e sansa noastra pt individual si barna si e bine ca isi repeta exercitiile si intr-un concurs.
De asemenea si pt Diana e bine!

Dar Sandra...nu mai repeta nici macar solul:(

myrab3la_19
14th March 2009, 17:08
pai la ea ma gandesc si eu ca e ciudat ca nu participa...Dragoi oricum trebuie sa se refaca dar atunci de ce le-a mai carat pana acolo??

mikeyy
14th March 2009, 17:11
Da, la Gabita inteleg..poate nu se simte prea bine si sa nu forteze ca si asa nu e in forma....dar Sandra si Dana?

Cata_RB
14th March 2009, 17:13
Am incercat si eu cu niste tool-uri de traducere online dar nu am obtinut mare lucru, a 2-a fraza ramane problema. Poate vor face mai putine aparate, nu toate 4?

niagara64
14th March 2009, 17:19
Am incercat si eu cu niste tool-uri de traducere online dar nu am obtinut mare lucru, a 2-a fraza ramane problema. Poate vor face mai putine aparate, nu toate 4?

Pai concursul asta parca era unul de echipe si AA .NU se face concurs pe aparate .
Cred ca Forminte a dat ochii cu concurenta si se teme de ea .A realizat cat de departe e .Sau poate nu sunt pregatite fetele .Vor fi la mIlano?

rob_din
14th March 2009, 17:21
Eu stiu italiana, deci nu va mai chinuiti. Asta se spune, ca in ultimul moment Romania s-a retras din proba pe echipe si ca vor evolua doar Chelaru si Tamarjan la individual, celelalte in afara concursului la aparatele lor de baza

ela_diana
14th March 2009, 17:24
Si eu cred acelasi lucru cu niagara, nu suntem la inaltimea adversarelor si cred ca forminte a dat inapoi

mikeyy
14th March 2009, 17:25
Multumim Rob!
Ce situatie....asta ori e concurs de verificare inainte de Euro, ori e concurs de demonstratie....nu mai inteleg nimic.
Macar Sandra trebuia sa concureze cu exercitii usurate.....

E tragic daca nu suntem la nivelul Italiei, Brazilei sau a UK.....

myrab3la_19
14th March 2009, 17:26
Nu cred ca eram pregatiti pt a concura cu echipa...de unde 3 sarituri ,3 exercitii la barna?Izbasa cred ca nu se mai antreneaza decat la sol . Parca vad ca le trimite doar pe Chelaru si Tamarjan la Europene si eventual pe Izbasa sa mai ia o medalie la sol...

rob_din
14th March 2009, 17:27
Haideti sa fim seriosi, de cine sa se sperie, de Brazilia? Sigur nu asta e motivul. Oricum la Europene nu-i concurs pe echipe

mikeyy
14th March 2009, 17:29
Nu cred ca eram pregatiti pt a concura cu echipa...de unde 3 sarituri ,3 exercitii la barna?Izbasa cred ca nu se mai antreneaza decat la sol .

Din moment ce Ana si Diana fac 4 aparate deja aveam 2 exercitii asigurate. Mai putea participa Sandra la sol si Dana la celelalte 3 aparate. Iar pe Gabita o lasa in afara concursului ca nu e in forma.

Nici la italieni, Ferrari nu participa.

niagara64
14th March 2009, 17:29
Haideti sa fim seriosi, de cine sa se sperie, de Brazilia? Sigur nu asta e motivul. Oricum la Europene nu-i concurs pe echipe

Daca inca mai crezi ca suntem cei mai tari ma tem ca vei fi dezamagit rau de tot in curand .

myrab3la_19
14th March 2009, 17:31
Din moment ce Ana si Diana fac 4 aparate deja aveam 2 exercitii asigurate. Mai putea participa Sandra la sol si Dana la celelalte 3 aparate. Iar pe Gabita o lasa in afara concursului ca nu e in forma.

Nici la italieni, Ferrari nu participa.

Nu cred ca Dana era asa in forma sa faca 3 aparate...poate nu se simte bine..eu stiu

Cata_RB
14th March 2009, 17:32
Sincer nici nu stiam ca ideea era ca toate fetele sa faca 4 aparate. Nici in vederea Europenelor nu cred ca ar fi relevant. Cat timp restul fac aparatele lor de baza, pe care se mizeaza si la CE, nu vad care e problema. Mai important e sa aiba un concurs bun :)

Wow, nici Ferrari nu concureaza? Deloc??

niagara64
14th March 2009, 17:34
Sincer nici nu stiam ca ideea era ca toate fetele sa faca 4 aparate. Nici in vederea Europenelor nu cred ca ar fi relevant. Cat timp restul fac aparatele lor de baza, pe care se mizeaza si la CE, nu vad care e problema. Mai important e sa aiba un concurs bun :)

Wow, nici Ferrari nu concureaza? Deloc??

Ideea este ca acesta nu este un concurs pe aparate .Oare Forminte sa nu fi stiut asta inainte de a face deplasarea?

mikeyy
14th March 2009, 17:38
Sincer nici nu stiam ca ideea era ca toate fetele sa faca 4 aparate. Nici in vederea Europenelor nu cred ca ar fi relevant. Cat timp restul fac aparatele lor de baza, pe care se mizeaza si la CE, nu vad care e problema. Mai important e sa aiba un concurs bun :)

Wow, nici Ferrari nu concureaza? Deloc??

Dar nu era obligatoriu sa se faca 4 aparate...pt concursul pe echipe structura de concurs e cea traditionala..participa 4 si puncteaza cele mai bune 3.
Cele 3 care nu participa..nici nu cred ca vor primi note.

Mai bine aveam Internationalele Romaniei acum si vedeam exact. Asa cum Rusia, Ucraina, Olanda, Franta si alte tari au organizat concursuri inaintea Europenelor, puteam sa organizam si noi. In luna iunie nu are niciun rost concursul.

ela_diana
14th March 2009, 17:39
parca nu stim ca la romani lucrurile se fac mai mereu pe dos

Cata_RB
14th March 2009, 17:41
Au mai fost si inainte de JO concursuri de genul asta, o echipa si 1-2 gimnaste in afara concursului. Dar atunci trebuia stabilita o echipa. Eu cred ca e mai important sa concureze, sa adune repetari decat sa apara pe rezultatele oficiale.

myrab3la_19
14th March 2009, 17:41
Dar nu era obligatoriu sa se faca 4 aparate...pt concursul pe echipe structura de concurs e cea traditionala..participa 4 si puncteaza cele mai bune 3.
Cele 3 care nu participa..nici nu cred ca vor primi note.

Mai bine aveam Internationalele Romaniei acum si vedeam exact. Asa cum Rusia, Ucraina, Olanda, Franta si alte tari au organizat concursuri inaintea Europenelor, puteam sa organizam si noi. In luna iunie nu are niciun rost concursul.

Exact...pe cine intereseaza ca fetele alea sa ajunga in varf de forma in iunie ,le mai si chinuie prin caldura aia

mikeyy
14th March 2009, 17:43
Acum poate o sa para deplasat ce o sa zic, dar chiar m-am suparat.
Daca eram in locul Federatiei..la Europene le-as fi trimis doar pe cele care concureaza, respectiv Ana si Diana.
Forminte a zis ca aceasta competitie e un test...iar in mod normal cine nu se prezinta la test e considerat picat!
Adica cele 2 concureaza, se obosesc...iar restul fac pauza...nu este corect..toata lumea tre sa fie la acelasi nivel.

myrab3la_19
14th March 2009, 17:46
Da dar poate considera ca Druncea si Izbasa au participat deja anul acesta la concursul Nadiei ...aflam noi din Prosport ce s-a intamplat .

rob_din
14th March 2009, 17:47
Daca inca mai crezi ca suntem cei mai tari ma tem ca vei fi dezamagit rau de tot in curand .

Eu am zis sa ne pregatim de un dezastru la CE asa ca nu vad deloc lucrurile in roz. De asemnea eu as pune pariu ca Europenele vor fi ultimul concurs important pentru Forminte

mikeyy
14th March 2009, 17:48
Au mai fost si inainte de JO concursuri de genul asta, o echipa si 1-2 gimnaste in afara concursului. Dar atunci trebuia stabilita o echipa. Eu cred ca e mai important sa concureze, sa adune repetari decat sa apara pe rezultatele oficiale.

Da Cata..dar una e sa concurezi sub presiunea unui concurs cand stii ca tre sa faci bine ca sa nu te bata o italianca/braziliana..si alta e sa concurezi fara niciun stres, cand stii ca nu patesti nimic.
Sa concurezi in afara competitiei e ca un antrenament cu public...nu prea ajuta la nimic.

myrab3la_19
14th March 2009, 17:58
Eu cred asa..ca Izbasa va face la Euro doar doua aparate,sol si barna ,pe Druncea o lasa acasa iar despre celelalte stim deja cam ce urmaresc .Eu chiar nu ma astept ca Izbasa sa mai continue pe 4 aparate de aici inainte, cu toate ca declara ca vrea o medalie la individual..are deja un bronz mondial si un argint european mai mult nu va putea !

Cata_RB
14th March 2009, 17:58
Note ar trebui sa primeasca, si in cazul asta cu sau fara o foaie de rezultate oficiale vor sti singure unde se situeaza fata de notele celorlalte, nu cred ca vor fi mai relaxate. Nu stiu ce sa zic...ne va lamuri Prosport-ul, sa vedem fiecare ce aparate face si cum vor fi evolutiile.

mikeyy
14th March 2009, 20:34
Am gasit un clasament pe un forum italian :
Echipe:1 italia 2 Brazilia 3 Uk
AA: 1.Lia Parolari; 2 He Ning 3. paola (presupun ca e vorba de Galante) 4. cineva din Brazilia 5. Anamaria Tamirjan

Asta e tot ce am gasit.....
Sunt putin surprins de locul ocupat de Ana...:(

rob_din
14th March 2009, 20:47
Cum spuneam, pregatiti-va de dezastru. Nici de Izbasa la sol nu mai sunt sigur.

Sri Ea
14th March 2009, 20:51
Am gasit un clasament pe un forum italian :
Echipe:1 italia 2 Brazilia 3 Uk
AA: 1.Lia Parolari; 2 He Ning 3. paola (presupun ca e vorba de Galante) 4. cineva din Brazilia 5. Anamaria Tamirjan

Asta e tot ce am gasit.....
Sunt putin surprins de locul ocupat de Ana...:(

Well never mind... it's Ana's first competition in months and she needs to get back to the audience atmosphere. Also Ana has always been a little bit more inconsistent in friendly meets than in important competitions -which is great BTW-. Maybe she counted some falls and falls are punished more harshly now in this COP than they have been in the past. Don't forget also that Italians tend to overscore their local gymnasts in their local meets. Let's wait for the videos to judge, it will be interesting to get a glimpse at Ana and Diana's D scores (maybe they will even raise those scores come Euros)

Sri Ea
14th March 2009, 20:55
And if it can make you feel better, remember that last year, the Juniors had a disastrous meet in Jesolo too, especially Ana Porgras. A few weeks after she was the Euro beam champion in the junior category.:)

AuriB
14th March 2009, 20:56
http://www.federginnastica.it/immagini/archivio/articoli/foto_articolo_4468.pdf
Rezultate finale

mikeyy
14th March 2009, 20:57
I know that it`s only a friendly meet, but I am a bit worried....but maybe Ana watered down her routines..we will see when the scores/videos will be online.

mikeyy
14th March 2009, 21:03
http://www.federginnastica.it/immagini/archivio/articoli/foto_articolo_4468.pdf
Rezultate finale

Multumim Auri :ok:

A ratat la 3 aparate(sarituri, paralele si sol).
La sarituri e bine macar ca a incercat DTY!

M-am linistit putin..nu au fost diferente foarte mari fata de restul.

A obtinut 54.150..daca nu rata se mai adauga 3 pct deci 57.150 plus cat a pierdut la plecare.

rob_din
14th March 2009, 21:03
Mai bine nu ne prezentam, note rusinoase.


Izbasa dezastruos la sol

AuriB
14th March 2009, 21:06
Nu-mi vine sa cred ce note s-au obtinut:(.Cred ca s-a ratat pe capete,sau sa fi fost arbitrajul excesiv de exigent?,totusi notele la executie sint mici de tot.Trebuie sa recunosc ca sint tare dezamgita.

mikeyy
14th March 2009, 21:08
Uitasem sa ma uit si la restul...
Sandra ce a facut la sol?...cred ca a aterizat in afara cu totul, de i-au dat penalizare de 0.5.

Nu am vazut in viata mea asemenea note la gimnastele din Romania....:(

rob_din
14th March 2009, 21:12
Eu nu inteleg ce s-a facut la lot de la Beijing incoace. Sa zicem mersi ca nu-i competitie pe echipe fiindca nu intram nici in finala cu asemnea note.

Sri Ea
14th March 2009, 21:15
Interesting scores even if they are bad...
Ana must have missed 3 events VT (but she did try the DTY) UB and BB. FX is okay but she misses some difficulty.
Diana has hit her VT but maybe she was judged on her form/landing. She must have missed the 3 other events to get less than 8 in E scores.
Sandra only vaulted a FTY. I guess she pesented a watered down BB. FX is interesting , she made a huge mistake in it... hopefully I wish it was on a new tumble pass that she's still working on for Euros, I would love to see her perform a new FX.
Dana is still only vaulting a FTY also.
Gabriela has missed UB but has an interesting 5.6 D score even with her mistakes that should have hurt it. She's not ready yet on BB on the D score (well with her tibia injury, I wouldn't be surprised that she doesn't have a real dismount yet)

AuriB
14th March 2009, 21:18
Pina la urma au concurat toate, si Dana(3 aparate) si Gabi(2 aparate).Sandra a facut si ea birna si sol.

mikeyy
14th March 2009, 21:18
Ana are note bune de plecare la sarituri, barna si sol. La paralele cu siguranta a pierdut ceva la plecare..ca la paralele se pierd usor legarile. Cu exercitii curate are sanse.
Gabi are de asemenea o nota buna de plecare pt ratare..5.6 e super ok. Daca reuseste sa=si faca exercitiul are sanse la finale

De restul ma abtin!

mikeyy
14th March 2009, 21:22
Gabriela has missed UB but has an interesting 5.6 D score even with her mistakes that should have hurt it. She's not ready yet on BB on the D score (well with her tibia injury, I wouldn't be surprised that she doesn't have a real dismount yet)

Yes.. i have the same opinion! Gabi has a good D score with a fall. Ana also has good D scores. But there were too many falls....:(

rob_din
14th March 2009, 21:27
Twedle a luat 8.950 la executie la paralele deci s-a arbitrat OK, nici drastic, nici permisiv

AuriB
14th March 2009, 21:31
Pina la urma singura nota decenta din tot concursul asta este a lui Tweddle la paralele 15.650,in rest nici macar note de 14 nu au fost cu mici exceptii.Daca nu facem ceva pina la europene, tare ma tem ca vom fi foarte dezamagiti la aceste campionate.

mikeyy
14th March 2009, 21:36
Da Tweddle e super tare...cand te gandesti ca in urma cu vreo 2-3 luni a fost operata la umar si acum e capabila de exercitiu dificil la paralele

mikeyy
14th March 2009, 21:37
Ca tot am extras notele pt blog...o sa le pun si aici ca sa putem vedea mai bine notele gimnastelor noastre:

Ana Maria Tamarjan - 54.150 (sarituri: 13.950; paralele: 12.350; barna: 13.750; sol: 14.100)
Diana Chelaru - 52.700 (sarituri: 14.200; paralele: 12.750; barna: 12.950; sol: 12.800)
Sandra izbasa - 41.850 (sarituri: 13.800; barna: 14.350; sol: 13.700)
Dana Druncea - 38.100 (sarituri: 13.700; paralele: 11.200; sol: 13.200)
Gabriela Dragoi - 25.850 (paralele: 12.950; barna: 12.900)

crisloregym
14th March 2009, 22:36
Offf....ce vesti...eu chiar aveam sperante....

In privinta Anei, daca nu o mai deranjeaza sanatatea, eu nu mi-as face griji extrem de mari. Notele de plecare spun ca Ana lucreaza deja cat de cat pe integralele ce vor fi prezentate la Europene. Si daca ea a reusit sa revina pentru JO cum a revenit, sa speram ca o va face si acum. ceea ce cred eu, insa, e ca la Europene nu va fi prea bine.

Nu vreau sa fiu rea iarasi dar sunt doua lucruri cu care nu sunt de acord: accidentarile (nu se poate sa avem atatea accidentari!!!!) si faptul ca nu se lucreaza pe repetari si integrale cu luni inaintea unor competitii...ce-i drept, obiectivul este CM, ceea ce ne permite sa fim asa, insa la CM nu as vrea sa aud cu o luna inainte ca nu sunt gata integralele...

Vestea proasta e ca Diana Chelaru chiar ar trebui sa lucreze mult la sarituri...daca tot are deja DTY, ar trebui, cu putina munca si indrumare, sa ajunga cam pe unde a fost Monica Rosu...si vad ca nu prea este indrumata in directia care trebuie:(

mikeyy
14th March 2009, 22:58
Se pare ca la juniori a castigat o gimnasta din Romania!
Presupun ca e vorba de Amelia....asteptam rezultatele.
Chiar as fi bucuros sa vad ca junioarele s-au comportat mai bine decat senioarele!

Sri Ea
14th March 2009, 23:08
Juniors!
http://www.federginnastica.it/immagini/archivio/articoli/foto_articolo_4470.pdf

mikeyy
14th March 2009, 23:12
Felicitari Ameliei!!! Chiar daca se pare ca a ratat la paralele in rest a avut executii bune si note de plecare aproape egale cu ale senioarelor.
Celelalte 2: Diana si Raluca au cam avut ratari.

AuriB
14th March 2009, 23:16
Bravo Amelia!,are cel mai mare total din tot concursul senioare -junioare,dar din nou rateaza la paralele.

rob_din
14th March 2009, 23:18
Racea le-a dat clasa senioarelor. Dar notele nu-s asa mari nici la ea

mikeyy
14th March 2009, 23:23
Ca note de plecare sta bine la barna, sol si chiar la paralele...la sarituri ar cam trebui sa mai creasca putin.
La executie e oki....insa sper sa prinda incredere la paralele, pt ca poate sa faca exercitii frumoase!

Bravo ei!!!! si felicitari antrenorilor care au format-o cat a fost la lotul de juniori!!

niagara64
14th March 2009, 23:48
Ca note de plecare sta bine la barna, sol si chiar la paralele...la sarituri ar cam trebui sa mai creasca putin.
La executie e oki....insa sper sa prinda incredere la paralele, pt ca poate sa faca exercitii frumoase!

Bravo ei!!!! si felicitari antrenorilor care au format-o cat a fost la lotul de juniori!!

Deeh , crezi ca o sa se gandeasca cineva ca ce face ea acum e de fapt rodul munci celor de la junioare ? Crezi ca nu o sa-si traga Forminte spuza pe turta lui?

mikeyy
14th March 2009, 23:55
La acest moment din punctul meu dv edere tot ceea ce face Amelia e multumita antrenorilor de la juniori. Nu prea vad schimbari de fata cum era anul trecut.
Forminte ar trebui mai mult sa vada ce face cu senioarele care concureaza anul acesta...si sa aiba grija de junioare pt la anul.
Avem o generatie foarte buna de junioare: Porgrs, Racea si Voicu..tre avut grija!

LuisaGym
15th March 2009, 00:34
Nu stiu cum sa va zic, eu am fost intotdeauna mai rezervata in ceea ce priveste deciziile pe care le ia Forminte. Nu m-am asteptat la cine stie ce rezultate la inceput pt ca au fost accidentari, nu au fost prea multe senioare, etc... Are partile lui bune si partile lui rele. Intotdeauna la schimbari de antrenor, lot, rezultatele sunt mai putine. Nici Belu nu a avut succes cand a debutat ca antrenor. Da' Forminte a cam avut suficienta perioada de acomodare. A avut 3 ani de zile pt "trial and error", de-acuma nu prea mai are scuze. Daca si la europenele astea se prezinta modest nu stiu cum o sa le mai tina pe fete la lot. Pentru ca daca tot isi rup picioarele macar sa le dea sansa de a ajunge campioane.

Cata_RB
15th March 2009, 01:49
Am ramas socata...
Ok, codul e nou, mie cel putin o sa-mi ia vreun an sa imi refac reperele legat de notele de plecare pe fiecare aparat, deci momentan nu ma panichez pentru ele. Dar ce note la executie! Cate ratari :( Eram destul de entuziasmata de concursul asta, vroiam in primul rand sa vad exercitii curate, ca sa le dea si fetelor incredere. Nu inteleg ce s-a intamplat...mai ales cu Ana, parea sa fie in crestere accentuata si foarte increzatoare. Indiferent care e motivul pentru note, a fost un dus rece pentru ea si pentru toate. Eu nu mai fac nici un pronostic legat de CE, imi propun sa le vad asa cum vedeam gimnastica pana acum vreun an, cand tot ce stiam despre fete era ce se intampla la competitiile majore si ce mai aparea cand si cand in presa. Sper sa iasa bine pana la urma, pentru ca de putut se poate.
Raman cu dilema Ferrari, de ce nu a mai concurat...dar asta e o alta problema.

mikeyy
15th March 2009, 01:57
Din cate am inteles Ferrari nu a participat pt ca a acuzat dureri la tendon iar..si au vrut sa o protejeze pt Europene.

myrab3la_19
15th March 2009, 08:52
Rezultate rusinoase..ca tara cu pretentii in gimnastica nu te poti prezenta asa.Parca il vad pe Forminte ca spune ca nu a fost un concurs important.
Au dreptate cei care spun ca trebuie sa se intample un dezastru ca sa se schimbe ceva.

ancaqwe
15th March 2009, 09:02
Si eu care sunt optimista nu prea stiu ce sa zic... Ma deranjeaza din ce in ce mai tare notele la executie... Si eu ma asteptam la mai mult. Ma asteptam sa fi progresat si Diana... Si junioarele...

Ramonica
15th March 2009, 10:13
Felicitari Ameliei!!! Chiar daca se pare ca a ratat la paralele in rest a avut executii bune si note de plecare aproape egale cu ale senioarelor.
Celelalte 2: Diana si Raluca au cam avut ratari.

Amelia nu a ratat la paralele, a atins-o antrenorul care din pozitia de unde era a crezut ca va rata si atunci pt. protectie a pus mina pe ea... se mai intimpla, mai bine prea multa protectie cedit fara reactie:D
Sint bucuroasa pt. ea:ok::ok::ok:
Raluca a avut 3 ratari:no:este emotiva si nu prea a avut parte de competitii de acest nivel pina acum...
Diana... hmmm este o gimnasta putin cam prea negativista in gindire, are nevoie in permanente de cineva care sa-i aminteasca ca este bine pregatita si poate sa faca.... dar cred ca in timp, crescind, va reusi sa se stapineasca singura fara ajutorul celor din jur

shagya
15th March 2009, 10:54
Ramonica can you write this short in english, please?

crisloregym
15th March 2009, 11:27
Multumim ca ne-ai lamurit, Ramona:)

Ma bucur sa aud ca Amelia nu a ratat;) este f.f.f. bine pentru ea:) pentru ca mai capata incredere:)

Referitor la Raluca, eu am vazut-o si facand integrale bune, deci cred ca putina experienta prin competitii o vor intari si pe partea asta. Important este ca sanatatea sa nu o mai forteze sa faca pauze, ca sa poata progresa.

Nu am zis, insa imi pare rau pentru Claudia Voicu...era pe val, mergea tare bine anul trecut...si am mai zis-o, cred ca a devenit noua mea obsesie...mi-e ciuda cu accidentarile astea...
Cu Diana sa speram ca va fi mai bine pe masura ce va mai creste...sau ca macar antrenorii vor sti sa gestioneze acele momente...

As acum zicea si Mihai, stadiul actual la pregatirii fetelor sunt convinsa ca se datoreaza antrenorilor din timpul cat au fost junioare...asadar, felicitari lor;)

ioanavol
15th March 2009, 11:58
Amelia nu a ratat la paralele, a atins-o antrenorul care din pozitia de unde era a crezut ca va rata si atunci pt. protectie a pus mina pe ea... se mai intimpla, mai bine prea multa protectie cedit fara reactie:D
Sint bucuroasa pt. ea:ok::ok::ok:
Raluca a avut 3 ratari:no:este emotiva si nu prea a avut parte de competitii de acest nivel pina acum...
Diana... hmmm este o gimnasta putin cam prea negativista in gindire, are nevoie in permanente de cineva care sa-i aminteasca ca este bine pregatita si poate sa faca.... dar cred ca in timp, crescind, va reusi sa se stapineasca singura fara ajutorul celor din jur

translation for Shagya (traducere pentru Shagya):
"- Amelia hasn't fallen at the UB, the penalty was caused by the fact that the coach touched her, thinking that she would fall; it can happen sometime, it's better more protection than no reaction
- Raluca had 3 falls: she is emotional and she didn't participate to many competitions this level so far...
- Diana is a gymnast with a bit too negative way of thinking, she needs all the time somebody to remind her that she is well prepared and that she can do it...but I think that, while growing, she will be able to control herself without the help of the others"

shagya
15th March 2009, 12:04
thank you ioanavol :-)

Cata_RB
15th March 2009, 12:36
A aparut in Prosport un articol, dar sunt numai rezultatele momentan asa ca nu il mai postez. Probabil abia maine sau poimaine dupa ce se intorc in tara vom putea citi si declaratii. Chiar sunt foarte curioasa ce va spune Forminte.

mikeyy
15th March 2009, 12:42
Da..si eu abia astept sa vad ce spune Forminte si mai mult decat atat sa aflam de ce nu au concurat si la echipe.

@Ramona : multumesc pt explicatie..ma bucur ca nu a ratat Amelia :) Este deja al doilea concurs din acest an unde merge cam la fel..se invarte in jurul aceluiasi punctaj...asta e un lucru bun si sper ca usor usor sa pregreseze. Pana in acest moment este cea mai in forma gimnasta din Romania!

Nicole25
15th March 2009, 12:58
Si eu sunt bucuroasa pentru Amelia si daca n-a avut 0,30 penalty la sol, diferinta ar fi mai mare! Foarte bine cum a progresat.
Daca pui articolul scris la site-ul de Jesolo in google translation, zice ca Ferrari are 'physical problems' si primeste tratament acum. Articolul si zice ca Sandra n-a fost intr-o stare buna dar nu stiu daca a fost scris intr-adevar sau daca a fost 'pierdut' in traducere. N-a concurat la paralele si a avut un penalty la saritura. La sol n-a concurat bine, a avut 0.50 penalty!!! si doar un 13.700. Curios pentru ca in Prosport, acum cateva saptamani, a zis ca la sol a fost 'usor' pentru ea acum pentru ca nu trebuia sa faca 5 linii.
Vai, este primul concurs anul asta, va fi mai bine la Europenele.

cata10
15th March 2009, 14:10
V-am citit toate comentariile si cred ca s-a spun cam tot ce se putea spune despre acest concurs, despre evolutia fetelor noastre. Eu cu greu m-am hotarat sa postez ceva pe aceasta tema.
Dezamagire e putin spus. Cu note de 12 si 13 n-are rost sa mergem la europene. Mai bine fara romance decat sa facem doar act de prezenta.
Stam acasa, ne pregatim pt mondiale si vedem care sunt masurile de luat pt redresarea pe termen lung a gimnasticii romanesti.

Dar daca tot mergem, după, trebuie trasă linie si vazut incotro o luam. Mai are rost sa continuam cu Forminte inca un ciclu olimpic? Sa ne mai multumim cu cate un "bronzulet" asa cum bine a zis Robert? Sau incercam si cu alti antrenori. Nu cred ca e, totusi, singurul antrenor de valoare din Romania.

Maxmold
15th March 2009, 14:34
Eu cred că astfel de mici rezultate din românește fete în Jesolo - acest lucru este o consecință o psihologie și primul turneu internațional pentru Anei, Dianei și Gabrielei.
Foarte bine Amelia Racea!
Dar ceea ce sa întâmplat cu Sandrei, nu înțeleg?

Acesta ar trebui să se înțeleaga faptul că rezultatele din Campionatul de Rusia și Ucraina ar putea fi subiectiv.

Nicole25
15th March 2009, 14:48
O fata din Italia a zis pe Gymworld ca Sandra a concurat cu 'gymshoes' si a oprit si a aruncat una din afara solului!!! Comic nu? dar nu e bine pentru concentrarea ei. Fata a zis ca n-a fost intr-o stare buna. Pacat dar are destul timp inainte CE.

Cred ca fetele trebuie mai mult timp. Toatele au fost accidentate si este doar primul concurs. Cred ca totul va fi bine. Nu trebuie sa uiti ca Gabi si Ana n-au concurat dupa Beijing si pentru Diana este primul concurs la senioarele.

mikeyy
15th March 2009, 14:51
Tot ceea ce mai pot spera e ca aceste rezultate sa fie ca un dus rece pentru antrenori. Caci pe langa Forminte mai sunt cativa antrenori si fiecare trebuie sa vada ce-i de facut la aparatele la care antreneaza.

Pt Europene sunt convins ca Sandra va lua o medalie la sol...insa nu va fi suficient pt Romania doar atat.
Eu sper ca Ana sa se mobilizeze si sa faca un concurs bun asa cum a facut si anul trecut!!!!

rob_din
15th March 2009, 14:52
e prea putin timp sa se mai faca ceva. in afara de izbasa la sol chiar nu vad ce sanse la medalii am mai putea avea

ela_diana
15th March 2009, 15:14
Eu am ajuns ca nici Izbasa la sol nu o sa ia nimic.Mi se pare Jesolo o trezire la realitatea nu prea buna: suntem in urma cu pregatirea si campionatele europene care urmeaza vor fi mai sarace ca oricand.

anna.09
15th March 2009, 15:32
Pana in acest moment este cea mai in forma gimnasta din Romania!

Anul asta junioarele dau clasa...Amelia e cea mai buna dintre romance iar Wieber e cea mai buna gimnasta din lume la momentul asta!

rob_din
15th March 2009, 15:36
Eu am ajuns ca nici Izbasa la sol nu o sa ia nimic.Mi se pare Jesolo o trezire la realitatea nu prea buna: suntem in urma cu pregatirea si campionatele europene care urmeaza vor fi mai sarace ca oricand.

in 2005 a fost la fel, dar era alta situatie

mikeyy
15th March 2009, 15:43
Anul asta junioarele dau clasa...Amelia e cea mai buna dintre romance iar Wieber e cea mai buna gimnasta din lume la momentul asta!

Chiar ai dreptate..e anul junioarelor. Pacat ca nu pot concura.
As fi curios si cum s-ar prezenta Larisa...cred ca si ea s-ar descurca.

Sri Ea
15th March 2009, 17:53
Little report from Albert from TAAF... that should make you feel better about Ana.
"Tamarjan could compete for a medal in the AA at Euros if she hits everything, she is good and, like the juniors, she doesn't have as many flaws as the last Romanian teams. Unusal for them, the keep falling on beam and bars dismounts. I have to look at notes for a complete report."

Maxmold
15th March 2009, 18:24
Cred ca fetele trebuie mai mult timp.

Da, desigur. După Forminte ar trebui să menționeze numele de patru gimnastelor la Campionatele Europene de la Milano. Candidaturilor Anei Mariei Tămîrjan și Sandrei o suta la suta. Cine altcineva a fetelor?
Din păcate, Amelia Racea acest an nu se poate vorbi de senioarile.

mikeyy
15th March 2009, 18:33
Little report from Albert from TAAF... that should make you feel better about Ana.
"Tamarjan could compete for a medal in the AA at Euros if she hits everything, she is good and, like the juniors, she doesn't have as many flaws as the last Romanian teams. Unusal for them, the keep falling on beam and bars dismounts. I have to look at notes for a complete report."

Thank you!
I didn`t know that the girls had problems with their dismounts.
I hope Ana will shine at Milano...she deserves that!:ok:

rob_din
15th March 2009, 18:39
Din pacate daca ratezi concurs de concurs e greu sa-ti iasa totul la Europene

ioanavol
15th March 2009, 18:47
Din pacate daca ratezi concurs de concurs e greu sa-ti iasa totul la Europene

Ana, ca si Sandra, are o capacitate extraordinara de a se aduna in mom cu adevarat importante. A facut-o la Europenele de anul trecut, cat si la JO, cand era chiar accidentata.

Important e sa fie ambele sanatoase, ca-s capabile ambele de medalii. La barna la Europene in ultimii cativa ani au castigat cele care au stat pe barna, nu cele cu exercitiu mai dificil...de exemplu Sandra, care are cateva medalii la acest aparat datorate sigurantei.

Eu ce vreau cel mai mult e sa straluceasca junioarele si Diana Chelaru sa iasa din blocajul emotional. In asta sta viitorul echipei.

myrab3la_19
15th March 2009, 21:00
rob...poti sa traduci asta te rog?
"Mah, la IZbasa era la rumena con meno problemi. Le altre potevano spararsi subito sul posto, per quello che hanno fatto vedere. La Tamarjan offre speranze alla Romania ma è convalescente dai suoi acciacchi ed ha portato delle difficoltà che non sa fare bene.Il suo doppio Yurchenko è... prendete la Nistor e la Ferrari al loro peggio, metteteci un pizzico di Druncea e avete quello che ha combinato Anamaria. La Chelaru è una specie di Rosu, ma di Rosu formato 2002, non del 2004. La Druncea non sembrava neanche così male solo perchè le sue compagne sono scese al suo livello.
Tuttavia la ROmania è ingannevole. Mi è stato detto che si stanno nascondendo e che cercheranno di ungere il bastone per gli altri team come hanno fatto l'anno scorso.
Anche le britanniche non hannodato l'idea di aver fatto vedere tutte le loro carte. Mi preoccupa la Downie che ha delle difficoltà da AAer. Ovviamente non si è nascosta la Tweddle che ha fatto delle parallele sontuose che hanno lasciato a bocca aperta il palazzetto e che hanno spinto la giuria a dare l'unico 15 della serata (e che 15!) Le brasizliane hanno dato l'impressione che senza gli assi come Dos Santos e Barbosa e senza Ostapenko come allenatore sono in procinto di rientrare nei ranghi, anche se non si può mai dire.

mikeyy
15th March 2009, 21:04
Inregistrarea competitiei, postata de Alessandro pe GW:
http://www.sendspace.com/file/ozodht (249MB) - part1 (cred ca juniori)
http://www.sendspace.com/file/dtdvcn (222MB) - part 2 (cred ca juniori)

rob_din
15th March 2009, 21:18
rob...poti sa traduci asta te rog?
"Mah, la IZbasa era la rumena con meno problemi. Le altre potevano spararsi subito sul posto, per quello che hanno fatto vedere. La Tamarjan offre speranze alla Romania ma è convalescente dai suoi acciacchi ed ha portato delle difficoltà che non sa fare bene.Il suo doppio Yurchenko è... prendete la Nistor e la Ferrari al loro peggio, metteteci un pizzico di Druncea e avete quello che ha combinato Anamaria. La Chelaru è una specie di Rosu, ma di Rosu formato 2002, non del 2004. La Druncea non sembrava neanche così male solo perchè le sue compagne sono scese al suo livello.
Tuttavia la ROmania è ingannevole. Mi è stato detto che si stanno nascondendo e che cercheranno di ungere il bastone per gli altri team come hanno fatto l'anno scorso.
Anche le britanniche non hannodato l'idea di aver fatto vedere tutte le loro carte. Mi preoccupa la Downie che ha delle difficoltà da AAer. Ovviamente non si è nascosta la Tweddle che ha fatto delle parallele sontuose che hanno lasciato a bocca aperta il palazzetto e che hanno spinto la giuria a dare l'unico 15 della serata (e che 15!) Le brasizliane hanno dato l'impressione che senza gli assi come Dos Santos e Barbosa e senza Ostapenko come allenatore sono in procinto di rientrare nei ranghi, anche se non si può mai dire.

Poti sa-mi dai linkul?

myrab3la_19
15th March 2009, 21:20
Asta e linkul http://www.gymworld.de/gymboard/showthread.php3?s=&postid=1169938#post1169938 ,dai in josul paginii la utilizatorul Alessandro.Multumesc!

rob_din
15th March 2009, 21:23
Da, trebuie sa fiu inregistrat, incerc sa traduc din ce ai copiat tu

myrab3la_19
15th March 2009, 21:25
unde apare "&grave" era de fapt un accent grav pe literele respective

rob_din
15th March 2009, 21:27
Izbasa a parut romanca cu cele mai putine probleme (nu stiu daca se refera la sanatate sau la altceva). Tmarjan ofera ceva sperante romanilor, revenita dupa o convalescenta a adaugat elemente mai dificile pe care insa nu le reuseste bine, luati-le pe Nistor si Ferrari in cea mai proasta zi, adaugati un pic de Druncea si va dati seama ce a "oferit" tamarjan. chelaru seama cu rosu, dar rosu din 2002, nu din 2004. Druncea nici nu a parut asa rea in comparatie cu colegele, dar asta fiindca colegele au coborat la nivelul ei. Totusi Romania poate fi inselatoare, se spune ca isi ascund exercitiile pentru Europene si vor incerca sa surprinda celelalte echipe la Europene, cum au facut si anul trecut

myrab3la_19
15th March 2009, 21:36
Multumesc inca o data!Stie cineva daca Ana are un nou exercitu la sol,alta melodie ceva care sa o puna si pe fata asta in valoare?

mikeyy
15th March 2009, 21:40
Multumesc inca o data!Stie cineva daca Ana are un nou exercitu la sol,alta melodie ceva care sa o puna si pe fata asta in valoare?

De Ana nu stiu..insa am citit ca Sandra a prezentat noua melodie de la sol..insa parerea celor care au fost in sala a fost ca melodia nu e asa faina. Vom vedea cand apar inregistrarile.

myrab3la_19
15th March 2009, 21:42
Cine este cea dea doua fetita la paralele?(din prima rotatie)Mi-a placut geinger-ul ei ,ritmul si coborarea..pacat de ratare!

AuriB
15th March 2009, 21:44
Cine este cea dea doua fetita la paralele?(din prima rotatie)Mi-a placut geinger-ul ei ,ritmul si coborarea..pacat de ratare!

Cred ca Raluca Haidu.

mikeyy
15th March 2009, 21:55
Da e Raluca..o anunta si crainicul salii. Foarte frumoasa tinuta ei..pacat de ratare!
Voua va merge sa descarcati partea 2? Eu ma chinui de vreo 25 de min si tot imi spune sa mai incerc...:(



EDIT:
Gata..m-a lasat :) Nu stiu ce a avut...probabil ca sunt multi cei care descarca.

myrab3la_19
15th March 2009, 21:58
Eu am o problema..nu pot vedea cu sunet filmuletele de-aia nu am auzit cand a prezentat-o si nu pot descarca nici eu partea a doua.

Gata si la mine...se poate

LuisaGym
15th March 2009, 21:59
multumesc frumos pt filme si pt info/traducere.
@ Mihai: am reusit sa descarc al doilea film. O fi "busy" site-ul pt ca incearca multa lume sa descarce.

ioanavol
15th March 2009, 22:23
Inregistrarea competitiei, postata de Alessandro pe GW:
http://www.sendspace.com/file/ozodht (249MB) - part1 (cred ca juniori)
http://www.sendspace.com/file/dtdvcn (222MB) - part 2 (cred ca juniori)

merge ca melcul, dar merge :)
multumesc, Mihai! (si Alessandro:))

AuriB
15th March 2009, 22:27
Multumesc Mihai pentru filmulete. Am reusit si eu sa descarc ambele parti si le-am si vazut.Sincer mie mi-au placut fetele ,au o tinuta foarte frumoasa,cu toate ca au si ratat cel mai mult ma bucur ca lucreaza frumos ,sint intinse, la birna au multe sarituri artistice,nu mai este acea acrobatica din anii trecuti dar este bine ca se pune accentul pe artistica,este mult mai bine cotata de noul cod.

mikeyy
15th March 2009, 22:32
Eu adorm pana se termina partea a 2-a....vorba Ioanei, merge ca melcul.
Paralelul mi-a placut...Raluca si Amelia au tinuta frumoasa.
Cred ca Amelia se apropia de 15 daca nu o atingea Lucian Sandu si nu facea pasii la aterizare. Oricum conteaza ca are potential si sunt convins ca atunci cand ii va veni vremea va face foarte bine.

AuriB
15th March 2009, 22:36
Sa dea domnul sa fie sanatoasa(ca asta e marea problema la noi)si sigur o sa fie o gimnasta mare.

mikeyy
15th March 2009, 22:47
Partea a treia: http://www.sendspace.com/file/869ow0

Mai tarziu o sa apara si partea a patra.

ancaqwe
15th March 2009, 22:50
Merci mult pentru filmulete!
Acum downladez partea a-2-a, nu stiu daca apuc sa vad ceva azi :D
Am vazut paralelele fetelor, pe mine m-au impresionat Raluca si Amelia :) Imi retrag vorbele - mi se pare ca au progresat mult, le mai trebuie numai siguranta
Si Amelia mi s-a parut ca a lucrat mult mai in viteza decat la American Cup ;)
Interesante comentariile :D rautacioase ca sa zic asa :D Oricum, nu ma plang, pot sa le vad pe fete ;)

Acum nu stiu cine are dreptate - sunt curioasa - cine zice ca Ana-Maria a lucrat curat, sau cine zice ca exercitiile ei (sau numai sariturile) sunt f proaste?

Edit: si cand zic ca m-au impresionat, chiar m-au impresionat... de cand tanjesc eu sa vad gimnaste romance cu tinuta buna... care sa arate frumos pe paralele...
adevarul e ca mi-au placut de cand le-am vazut prima oara la nationalele de junioare... jos palaria in fata antrenorilor lor de la copii si juniori !

Edit 2: de la Shagya de pe gymworld:
http://www.youtube.com/user/amc81 - Ana UB, Sandra VT, Dana VT, Diana VT 2
http://www.youtube.com/user/micciclista - nu sunt romance... sau nu am gasit eu

myrab3la_19
15th March 2009, 23:04
Ana Maria are cam acelasi exercitiu la paralele..doar prima desprindere nu o mai face in apropiat(nu stiu daca era cotata mai bine) si a ratat coborarea...Diana Chelaru nu are nici o sansa la o finala Europeana daca va prezenta saritura a doua asta pe care o vad eu aici.
Nu stiu de unde are Dragoi nota aceea de plecare...exercitiul e mai simplu decat la Beijing..a cam ingenuncheat si ea coborarea

mikeyy
15th March 2009, 23:08
Mi se pare mie sau Ana a cam luat in greutate? Sau e din cauza calitatii filmuletului?
Mi-a placut exercitiul Anei..are ritm, se misca bine...pacat de coborare.
Si gabita mi-a placut, dar a avut cateva mici pauze.

La Diana ma asteptam sa vad o saritura a doua mai grea putin. Parca pe asta a avut=o si anul trecut. Chiar nu s-a lucrat cu ea deloc pe partea de sarituri?
Oricum daca nu rateaza are sanse la finala europeana de sarituri, caci nu e concurenta mare.

rob_din
15th March 2009, 23:17
Nu inteleg ce se rateaza atat la coborarea de la paralele

ancaqwe
15th March 2009, 23:21
Si mie mi se pare la fel la Ana... Dar e absolut normal dupa accidentare, pana la mondiale isi revine, numai sa fie sanatoasa
Gabi cred ca are mai multe piruete in exercitiu, si astea sunt cele mai bine cotate, nu?
Iar Diana mi s-a parut ca a avut tinuta buna la saritura... A fost echer (cred), parca anul trecut o facea grupat?

myrab3la_19
15th March 2009, 23:24
La Diana ma asteptam sa vad o saritura a doua mai grea putin. Parca pe asta a avut=o si anul trecut. Chiar nu s-a lucrat cu ea deloc pe partea de sarituri?
Oricum daca nu rateaza are sanse la finala europeana de sarituri, caci nu e concurenta mare.

pai pe Forminte asta il intereseaza sa o califice acolo chiar daca e a opta..sa ne mai ameteasca putin ..ca vai e o performanta avand in vedere anii trecuti.Deja am ajuns la saturatie,stiti cat de mult astept o delaratie ceva despre concurs?Sa vad cu ce ne mai abureste.

mikeyy
15th March 2009, 23:25
Si mie mi s-a parut echer la Diana...parca valoreaza mai mult pozitia echer nu? sau gresesc?
Da Gabita are piruete multe in exercitiu...si cred ca inainte de trece ultima data pe bara mica, mai trebuie sa faca o intoarcere...mi-a dat impresia ca a ezitat.

Intr-adevar multe ratari la coborari..atat la junioare cat si senioare....nu inteleg motivul. Oare sa fie de vina saltelele? alta cauza nu gasesc...e prea mare coincidenta ca majoritatea sa rateze la coborare.

Cata_RB
15th March 2009, 23:31
Ma scuzati, dar ar fi o mare prostie sa nu se insiste cu Diana la sarituri!
Eu nici nu ma asteptam sa le vad la fel de slabute pe Ana si Gabi. Cand le-am vazut noi ultima data inca aveau corp de copil. Din pacate accidentarile sau alte motive din interiorul lotului nu le-au lasat sa profite la maxim de perioada de pana acum, cand arata si mai frumos pe aparat. La Ana cel putin chiar nu cred ca sunt kilograme luate altfel decat din dezvoltarea naturala, ea nici nu a fost acasa de Craciun, mereu a tras tare.

Edit: La primul link pus de Anca a aparut acum solul lui Tweedle. Multe greseli, dar facand abstractie mie imi place, acrobatica e impresionanta si nu e trasa la indigo cu ce vedem de obicei. Si m-am indragostit de prima diagonala, arata a gimnastica "veche" :D

mikeyy
15th March 2009, 23:43
Imi place melodia pe care o are Tweddle la sol. Daca isi mai adauga o diagonala ca sa fie complet si reuseste sa-l faca corect..are sanse la medalie la europene. Insa abia astept sa vad paralelul lui Beth.

EDIT: a aparut barna lui Hypolito...mi-a placut combinatia cu pirueta! singurul lucru interesant.

ancaqwe
15th March 2009, 23:51
Trebuie sa zic : am vazut si exercitiile la barna si sol ale junioarelor, si iar m-au impresionat Raluca si Amelia... La barna Raluca are si o saritura cuib, iar la flic pare ca zboara. Si solul e foarte frumos... Amelia cred ca are nevoie de un nou sol, in rest e super :) Diana Trenca poate fi si ea acolo, dar parca nu deschide sariturile cat trebuie...
Gata, ma retrag, nu mai astept partea a -4-a... Noapte buna :)

ioanavol
15th March 2009, 23:57
Edit 2: de la Shagya de pe gymworld:
http://www.youtube.com/user/amc81 - Ana UB, Sandra VT, Dana VT, Diana VT 2
http://www.youtube.com/user/micciclista - nu sunt romance... sau nu am gasit eu

Sandra la barna: http://www.youtube.com/watch?v=tR25pBtRgqY&feature=channel_page

Gabi la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=Q3x40pOEs2M&feature=channel_page

Ana la paralele: http://www.youtube.com/watch?v=Uo7BBftzIBk&feature=channel

Sandra la sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=ZxgR6LzmnMA&feature=channel

Diana a doua saritura: http://www.youtube.com/watch?v=fhxde3VB3Vw&feature=channel

Dana la sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=-2Vui6f9J2c&feature=channel

mikeyy
16th March 2009, 00:03
E ok barna Sandrei...nu a mai avut dezechilibrari mari ca la Nadia..insa nota e cam micuta.

EDIT:
Gabi la barna: http://www.youtube.com/watch?v=QqS0N1cUPr4&feature=channel_page

Cata_RB
16th March 2009, 00:05
Mersi Ioana, barna Sandrei n-o gasisem. Putin nesigura, a pierdut sigur o legare, dar cred ca a fost mai mult de siguranta, nu a parut sa se dezechilibreze. Oricum mult mai bine decat la competitia Nadiei, si impuscacioara cu 360 arata mult mai bine. Are cel putin 2 momente unde mi se pare ca se plimba pe barna, acolo probabil o sa mai vina un element. Eu zic ca a fost relativ ok...coborarea nu-mi dau seama cu cate suruburi e.
Super paralelul lui Beth ca de obicei, am vazut 2 mici probleme, dar foarte spectaculos!

De ce atatea piruete la Gabi? Asta chiar ca e o alegere nepotrivita din partea antrenorilor...

ioanavol
16th March 2009, 00:08
...si partea a patra: http://www.sendspace.com/file/869ow0

eu inca ma mai lupt cu a doua. dar nu ma las :D

EDIT: scuze, aceea e tot partea a treia...am inteles eu prost. Mai treb sa asteptam pt a patra.

mikeyy
16th March 2009, 00:11
Ati vazut barna lui Gabi? Cred ca e prima barna pe care o vad cu atata piruete.

ioanavol
16th March 2009, 00:12
Ati vazut barna lui Gabi? Cred ca e prima barna pe care o vad cu atata piruete.

am vazut, dar doar jumate, ca n-am avut rabdare, ma enerveaza downloadul asta.
ma duc sa spal vase.

mikeyy
16th March 2009, 00:15
De ce atatea piruete la Gabi? Asta chiar ca e o alegere nepotrivita din partea antrenorilor...

La Gabi nu ar fi asa mari probleme ca ea se pricepe la piruete....insa nu stiu daca piruetele sunt atat de bine punctate.
Oricum original exercitiul.

Cata_RB
16th March 2009, 00:17
ma duc sa spal vase.

:ras-plans: Ai fost foarte simpatica :D

La piruete la barna tot timpul avem probleme...si acum, pe toate 3 a dat motiv de depunctare.

LuisaGym
16th March 2009, 00:27
Despre Gabi in Prosport cu o saptamana in urma: "Acum lucrează numai pe două aparate, la paralele și bârnă, la ultimul aparat însă numai la 75% din potențial. Ceea ce ne dorim pentru ea este să meargă la Europene unde să evolueze la paralele, aparat unde se poate lupta pentru finală, și să încerce să facă și bârna, asta în funcție de cum va decurge pregătirea până atunci. Nu vrem să o forțăm, de aceea va lucra treptat"

Probabi Gabi nu a lucrat elemente care sa-i solicite piciorul foarte mult. Cred ca ceea ce a aratat sunt niste elemente care i-au iesit la antrenamente, prezentate sub forma unui integral. Mie cel putin mi-au placut mult cele 2 piruiete legate de la mijloc.

Mi se pare ca Sandra nu a aratat catava elemente la barna. Ma bucur ca e mai in forma si ca i-a iesit piruieta noua. Mi se pare numai mie sau a mai slabit?

Cata_RB
16th March 2009, 00:39
Barna Diana: http://www.youtube.com/watch?v=Gs6zYUrCgkU&feature=channel_page Foarte tematoare, cred ca nici nu prea ii place barna.
Si mie imi pare Sandra mai slaba.

ioanavol
16th March 2009, 00:43
Diana Trenca paralele: http://www.youtube.com/watch?v=jeF85Qr-lL8&feature=channel
Amelia Racea paralele: http://www.youtube.com/watch?v=IP3486pgtvY&feature=channel

crisloregym
16th March 2009, 00:44
Mutlumesc tare mult ca ati pus si linkul catre youtube. Din pacate, nu am voie sa downloadez pe laptop:D...asa ca acelea ma ajuta chiar mult.
Ati observat la barna prima legare a Sandrei? Parca are un salt intins...sau mi s-a parut mie?

Diana Chelaru arata mai bine decat ma asteptam pe barna..coborarea trebuie sa o imbunatateasca si sa fie mai agresiva...dar arata bine si are viteza mare de executie:)
Cate piruete la Gabita!!! eu cred ca cea cu piciorul la 90 de grade si cu o intoarcere si jumatate i-a iesit mai bine decat cea cu doar o intoarcere...dar daca va reusi sa le stapaneasca, banuiesc ca ii vor aduce punctaj bunicel...
Spectaculos paralelul lui Tweddle, dar mai are si ea de lucrat, probleme mari la standuri....

Gabi Dragoi parca mai bine la paralele decat anul trecut...de ratat, ratase si la nationale...deci nu imi fac griji;)

Da, Diana Chelaru facea dublu grupat inainte anul trecut...acum mi s-a parut si mie echer...

Sper ca la Europene sa avem o surpriza placuta, la fel ca si anul trecut:)

mikeyy
16th March 2009, 01:15
Frumos si paralelul lui Beckie Downie....pacat de ratarea de la coborare. Daca il va face curat va fi in finala la CE.

ioanavol
16th March 2009, 01:54
Diana Trenca la barna: http://www.youtube.com/watch?v=psi8FXj1AX0&feature=channel_page
Amelia Racea la barna: http://www.youtube.com/watch?v=A5oTEXNB-js&feature=channel
Raluca Haidu la barna: http://www.youtube.com/watch?v=_AVF3RM28XA&feature=channel

gata. ma duc la culcare.:sleep:

EDIT de dimineata :P: iata si partea a patra a inregistrarii http://www.sendspace.com/file/g1w104

venera
16th March 2009, 09:47
Eu am zis sa ne pregatim de un dezastru la CE asa ca nu vad deloc lucrurile in roz. De asemnea eu as pune pariu ca Europenele vor fi ultimul concurs important pentru Forminte

Sint total de acord cu Rob, va fi un dezastru, nu cred ca sintem suficient de pregatite, cred a cam facut varza echipa nenea Forminte, nu din punct de vedere al accidentarilor ca astea sint peste tot ci pur si simplu nu a stiu si nu cred ca stie ce tactici si cum sa valorifice la maxim fetele, ce concursuri, ce testari. Mi se pare ca le zapaceste ca pe niste oi ratacite care la un moment dat nu vor mai sti sa gaseasca turma. Ori asta e f nasol pentru echipa. POate fi una din cele mai mari greseli tactice. Vom vedea la europene.

anna.09
16th March 2009, 09:56
Ce draguta e barna Dianei Chelaru...f artistica...multe elemente dragute de coregrafie...si mi-a placut "cuibul"..i-a iesit, zic eu!

Piruetele Gabrielei Dragoi sunt chiar interesante! Originala combinatie!

Sandrei ii iese chiar bine 'puscacioara cu 360!

Eu cred ca vor face impresie buna la Euro, macar pentru ca arata altfel, mai artistic zic eu!

LuisaGym
16th March 2009, 10:34
A aparut un articol in International Gymnastics Magazine despre concursul din Italia. Din pacate mie nu-mi merge linkul la revista si nu am putut sa-l postez. N-am putut citi decat pe ici pe colo.

ancaqwe
16th March 2009, 11:43
Mie sincer mi-a placut barna Dianei Chelaru... Mi s-a parut ca si-a imbunatatit mult tinuta. Si asta e un lucru bun.
Una peste alta, exercitiile mi s-au parut ca arata mult mai bine decat notele :)

ioanavol
16th March 2009, 11:45
Si mie mi-a placut barna Dianei Chelaru...ma asteptam s-o vad bataindu-se, cand colo a afisat o siguranta mult mai mare, daca e sa compar cu Nationalele de anul trecut. Sper sa continuie progresul si s-o vad in finale la Europene, imi place tare mult fetita asta :)

rob_din
16th March 2009, 11:48
E rau daca au ajuns sa ne placa exercitii modeste

ancaqwe
16th March 2009, 12:27
Totusi nu ne puteam astepta ca Diana sa se transforme in 1/2 de an in Silivas... Tot zic ca e un progres foarte bun pentru ea

Sri Ea
16th March 2009, 12:44
E rau daca au ajuns sa ne placa exercitii modeste

Why not like it? Sorry I understand a bit romanian but I can not speak or write it.
Many people, like me, love gymnastics just for the beauty of it. If Diana has improved on her form and BB composition and if she has more little transition and choreo moves in between the bigger skills, that's why we can enjoy more her exercise than before, even if there is a fall, even if this routine is not enough to get her anywhere near any of the top contenders.
If people enjoy some girls routines only because they are medal-worthy, it has to be really frustrating for them (with this logic, it would be so frustrating for me since I could never cheer for my beloved egyptian team). Since the new code, it's obvious that Romania hasn't the same chances to win medals, especially with the bars scoring being enhanced and the traditional romanian lack of basics on this event. Until this problem is fixed (and to some extent the problem of VT specialization), Romania will struggle to get medals unless the code changes.
Meanwhile, we can still appreciate the work of the girls and their progress...
I think it's a wonder as less and less girls choose to get involved with gymnastics in Romania that this team is still able to present this quality of work when the field of top athletes is getting so scarce as years go by.
I was also disappointed by the scores at this meet but I was cautious and waited before judging them and well, after seeing some vids, I could really enjoy some of the exercises -even if there were some mistakes- and I can't deny all the work and practise that have been put into them to reach this level.
At least, contrarily to 2002 and 2005 situations, there is still a team of girls working together.

rob_din
16th March 2009, 12:47
Being from Romania i'm interested in the girls/boys winning medals. I understand that you, being neutral, are interested in the beauty of the exercises. But we cannot afford going worse every year. It'll be very hard to return to the top in this sport

ancaqwe
16th March 2009, 13:22
I am not interested only in medals... And not at any cost! I am interested in beautiful exercises, progress, etc...

Cata_RB
16th March 2009, 13:26
Of, nu mai apar filmulete pe youtube...tare as vrea sa vad solul Sandrei si celelalte 3 exercitii ale Anei :(

ancaqwe
16th March 2009, 13:32
Sandra o fi avut depunctare la sol pt ca si-a aruncat papucul (sau cum le zice) din picioare in mijlocul exercitiului? Trebuie sa o fi deranjat f tare
Se vede ca stau acasa, astept instalatorul, si pierd timpul pe net :))))

LuisaGym
16th March 2009, 13:52
@ Sri Ea. I also like gymnastics for the sakes of it. But, when it cames to the Romanian girls I wish that they medal because otherwise their childhood is waisted for almost nothing. The Romanians spend their childhood in training camps at Onesti and Deva far away from their parents. Most of these girls are very poor and it seems to me that the amount of the retirement benefits in Romanian gymnastics is related to the results. I want them to medal and shine so they can be famous and have a good life. Unfortunately (or fortunately) due to previous results of Romanian gymnasts they need to be good gymnasts to become famous, receive prizes, etc....
Thank you for your interest in Romanian gymnastics.

Maxmold
16th March 2009, 18:29
Este important să ai răbdare și un optimism sănătos, pâna la CE au timp pentru a lucra la bug-uri ca complet programul. Dar este clar că exista o problemă în conversie la Noul cod de punctaj.

Ramonica
16th March 2009, 19:19
Mersi Ioana, barna Sandrei n-o gasisem. Putin nesigura, a pierdut sigur o legare, dar cred ca a fost mai mult de siguranta, nu a parut sa se dezechilibreze. Oricum mult mai bine decat la competitia Nadiei, si impuscacioara cu 360 arata mult mai bine. Are cel putin 2 momente unde mi se pare ca se plimba pe barna, acolo probabil o sa mai vina un element. Eu zic ca a fost relativ ok...coborarea nu-mi dau seama cu cate suruburi e.
Super paralelul lui Beth ca de obicei, am vazut 2 mici probleme, dar foarte spectaculos!

De ce atatea piruete la Gabi? Asta chiar ca e o alegere nepotrivita din partea antrenorilor...

Sandra coboara cu 2 suruburi

Ramonica
16th March 2009, 19:21
Ati vazut barna lui Gabi? Cred ca e prima barna pe care o vad cu atata piruete.

se da bonificatie de 1 zecime daca se leaga o pirueta de valoare C cu una de valoare A, si Gabi mai face inca o pirueta care daca este bine executata are valoare D

Cata_RB
16th March 2009, 19:23
Multumesc, Ramona! :)

Andraf
16th March 2009, 20:21
http://www.youtube.com/watch?v=tR25pBtRgqY&feature=channel_page
Aici se vede mai bine exercitiul Sandrei la barna. Mie mi-a placut... a avut doar 2 foarte mici ezitari la pirueta si
la a 2-a combinatie de salturi. Mi-a inspirat o siguranta destul de buna si tot aici observasem si eu ca are 2 suruburi la aterizare (Ramonica mi-a confirmat banuiala).
Exercitiul ei mi s-a parut destul de scurt, nu am auzit acel semnal sonor...cred mai are elemente neexecutate la Jesolo pe care le va adauga la CE. Fizic arata f.f. bine, iar cu experienta ei de concurs si siguranta pe care am vazut-o aici, indraznesc sa spun ca are sanse foarte bune sa fie pe podium la barna.
Inca nu a parut solul Sandrei?
Paralelul lui Tweddle este intr-adevar spectaculos, daca nu avea acele 2 erori, cred ca vedeam o nota colosala. Ma bucur pentru ea ca este in forma.
Asa cum a zis si Sri Ea, ma bucur pentru progresul junioarelor si pentru revenirea senioarelor (cele care au fost accidentate). Nu ma asteptam la rezultate spectaculoase, eu zic ca sunt pe drumul cel bun. Chiar daca nu vom obtine rezultate foarte bune la aceste CE, consider ca ar fi o greseala sa se schimbe antrenorul. Asa cum au mai spus si altii, dintotdeauna primul an dupa olimpiada este un an foarte dificil in gimnastica romaneasca. Si cred ca si pe la altii se intampla la fel.
Personal, eu cred ca ne vom intoarce cu cel putin 3 medalii de la aceste CE.

rob_din
16th March 2009, 20:23
Asa e sa-l pastram pana ne baga definitiv in groapa. De cand a preluat Forminte lotul toti anii sunt grei. Sigur se vor gasi scuze an de an. N-a existat competitie in care gimnastica feminina sa nu dezamageascade cand Forminte conduce lotul national. Poate doar Europenele de anul trecut sa fi adus rezultate medii

myrab3la_19
16th March 2009, 21:15
Amc 81 a inceput sa uploadeze din nou filmulete..inca nimic cu romance dar fiti pe faza.

mikeyy
16th March 2009, 21:16
Am vorbit cu Albert..cel care a postat filmuletele pe youtube (amc81) si mi-a zis ca nu are solurile romancelor pentru ca nu a avut o pozitie chiar buna de filmare. A zis de Sandra ca la sol, 1080-ul a fost "short" (cred ca se referea la faptul ca nu a fost complet intors).

mikeyy
16th March 2009, 21:42
Am revazut acum barna Sandrei. Este ok ca si siguranta, insa neaparat trebuie sa mai adauge ceva si poate cel mai important lucru ...are nevoie de o coborare serioasa...macar un 2+1/2....dar 2 suruburi e prea putin.
Exercitiu de medalie nu stiu daca e...tinuta ei nu e prea ok....insa concursul e concurs si daca mai creste putin dificultatea are o sansa.

LuisaGym
16th March 2009, 23:42
Am reusit sa deschid articolul din IGM.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=806:parolari-racea-win-in-jesolo&catid=5:competition-reports&Itemid=164

Despre Romania:

Seniori: The Romanians didn't compete as a team although four of them were in Jesolo. The team they presented showed uncharacteristic inconsistency with several falls on beam and bars (the latter still the weakest event). Anamaria Tamarjan was the top scorer with a fifth place in the all-around with three falls (vault, bars and beam). Tamarajan could contend for medals at Europeans if she cleans up her routines as her execution is better than some recent Romanians. Sandra Izbasa didn't perform on bars so her participation in the all around at Europeans is unknown right now. She was not her usual sharp with a very short triple twist on floor and an unspiring routine on beam. Gabriela Dragoi and Daniela Druncea did three events each, barely breaking 13 points, which is not a good sign with Europeans in less than three weeks.

Traducere:
Romancele nu au concurat pe echipe desi patru dintre ele au fost la Jesolo. Echipa cu care s-au prezentat a fost necaracteristic de inconsistenta cu ratari la barna si paralele (aparatul din urma este inca cel mai slab pentru ele). Dintre ele A. Tamarjan a avut cel mai mare scor AA cu trei ratari (sarituri, barna si paralele). Tamarjan ar putea emite pretentii la medalii la CE daca isi "curata" rutinele, fiindca are o forma mai buna decat niste gimnaste Romance recente (:D). Sandra Izbasa nu a concurat la paralele iar participarea ei la individul compus la CE este incerta. Nu a avut forma ei curata, pe care o are de obicei, prezentand un triplu full foarte scurt la sol si o rutina neinspirata la barna. Gabriela Dragoi si Daniela Druncea au facut fiecare cate trei rutine de-abia depasind 13 puncte, ceea ce nu e un semn bun pentru europenele care vin in mai putin de 3 saptamani.

LuisaGym
16th March 2009, 23:53
Juniori: Romania didn't compete as a team despite the 6-4-3 format. The Romanians came to Jesolo with just three gymnasts and after canceling their dual meet against Great Britain next weekend. When gymnasts train under a centralised system, usually, they all have similar routines and Romania was a clear example of this. On floor, all opened with a full-in with Raluca Haidu and Amelia Racea doing triple twist, 2 1/2 punch front and double pike. Diana Trenca, instead, did a double full instead of the triple full. In general, they showed good lines and correct form on the apparatus but too many falls for Romanian standards. It was bars where the juniors showed more promise than their senior teammates, especially Haidu (fall at the beginning of the routine but nice form on the Gienger and full-in dismount) and Racea.

Traducere: Romania nu a concurat pe echipe in ciuda formatului 6-4-3. Romancele au venit la Jesolo cu doar 3 gimnaste si dupa ce au anulat intalnirea Anglia - Rom de saptamana viitoare. Cand gimnastele se antreneaza intr-un sistem centralizat, de cele mai multe ori au rutine similare iar Romania a dat un exemplu clar a acestui lucru. La sol toate au deschis cu un full in, Raluca Haidu si Amelia Recea executand triple twist, 2 1/2 punch front si dublu echer (double pike?). Insa Diana Trenca a facut un duble full in locul unui triple full. In general au aratat linii frumoase si forma corecta pe aparate dar cu prea multe ratari pentru standardele romanesti. La paralele junioarele au fost mai promitatoare decat colegele lor senioare in special Haidu (ratare la inceput dar forma frumoasa la Gienger si la coborarea full in ) si Racea.

Acuma mie mi-a venit in minte o melodie de finalul facultatii. Melodia nu e pe gusturile fiecaruia (nici alor mele) dar din cand in cand merge.

http://www.youtube.com/watch?v=8n6O6dPQbqo

Daca nu va place melodia de mai sus incercati

http://www.youtube.com/watch?v=xgHgzV1H3X4

ioanavol
17th March 2009, 00:19
Amc 81 a inceput sa uploadeze din nou filmulete..inca nimic cu romance dar fiti pe faza.

a aparut doar unul nou:
Rauca Haidu la sarituri http://www.youtube.com/watch?v=hQXb5ti77LQ&feature=channel_page

Luiza, multumesc pentru citat si traduceri (de fapt, multumesc tuturor). Zilele astea mai mult de pe-aici citesc, nu am prea mult timp sa caut stiri.

mikeyy
17th March 2009, 00:30
Multumesc Luiza pt informatii si traduceri!!!

Pt sfarsitul scolii/liceului/facultatii...imi place mult melodia asta: http://www.youtube.com/watch?v=7sF-ZIESafA&feature=related

Cata_RB
17th March 2009, 00:41
Imi plac piesele, le stiam si e mereu frumos sa-mi amintesc melodii din "tinerete" :D
Dar daca e vorba de final de scoala...prefer ceva mai clasic, adica http://www.youtube.com/watch?v=VPWbCUwX2Tk :)

mikeyy
17th March 2009, 00:45
Da, "Ani de liceu" e din start cea mai tare! ;)

ioanavol
17th March 2009, 00:58
eu n-am "slagare" dintr-astea de sfarsit de scoala...eu la sfarsitul fiecarei etape aveam examene si ascultam rock, ca pe ala puteam invata si era in ton cu starea mea de spirit de atunci. Inca mai functioneaza in momentele de criza.

cateva exemple? iata:
http://www.youtube.com/watch?v=zt-eGGoS5ss&feature=PlayList&p=0943E255C5F4E50A&playnext=1&playnext_from=PL&index=3
http://www.youtube.com/watch?v=unirpVy6j9Y
http://www.youtube.com/watch?v=UEqjugZ87Dg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=C7d7dM4bMOw
...si mai ales asta http://www.youtube.com/watch?v=QzRerpVuwR8&feature=related

sa mai continui? :D
Mi s-a facut "pofta" iar sa le ascult, pacat ca pot numai la casti, doarme lumea pe-aici...

@Mihai: iar ne facem de lucru cu off-topicurile astea...da' ce placut e s-o mai luam si pe aratura din cand in cand ;)

ioanavol
17th March 2009, 01:21
Shagya de pe GW a scos evolutiile romancelor din fisierele mari si le-a pus separat pe server. Multumim, Shagya! Iata-le:

Diana Trenca sol
http://www.megaupload.com/?d=MAZADH92

paralele
http://www.megaupload.com/?d=BTNRHZ9H

barna
http://www.megaupload.com/?d=FPDS3BVG

Raluca Haidu sol
http://www.megaupload.com/?d=B1ZT7CWG

paralele
http://www.megaupload.com/?d=AJKGRSGQ

barna
http://www.megaupload.com/?d=SPG021HT

Amelia Racea sol
http://www.megaupload.com/?d=TJHPV1D1

paralele
http://www.megaupload.com/?d=RXHD4JBJ

si solul Sandrei de la Alessandro: http://www.sendspace.com/file/66p47o

Thanks a lot, Alessandro and Shagya!

mikeyy
17th March 2009, 01:21
Macar o luam pe araturi ascultand melodii care ne plac. Putin offtopic nu strica:)
Ascult si rock insa nu cred ca as putea invata asa.
De exemplu in sesiunea ce tocmai a trecut am ascultat mult melodia asta: http://www.youtube.com/watch?v=XzIIYUY8l-Y&feature=related ( si instrumental si cu voce) mi-a placut mult de cand am vazut un program de patinaj realizat pe aceasta melodie.
Varianta cu voce: http://www.trilulilu.ro/boss2bossro/f80da88beef134

ioanavol
17th March 2009, 01:36
Ce ziceti de solul nou al Sandrei? Mie-mi place muzica, daca s-ar aduna, ar reusi cred sa interpreteze destul de bine.
Nu-mi place la fel de mult ca muzica de la Beijing, aceea a fost speciala, dar si asta are dramatismul ei...numai sa aiba elemente artistice sincronizate cu muzica si cred ca ar iesi ceva frumos.

mikeyy
17th March 2009, 01:37
Wow :shocked:
Cred ca penalizarea de 0.5 i se trage de la prima diagonala...a cam aterizat in afara.
Meloadia e cat de cat de cat oki (dar sub cea din 2008), coregrafia draguta insa nu prea imi place finalul..se termina prea brusc.

Nu am crezut ca o sa vad vreodata un sol cu atatea probleme din partea Sandrei.....sper sa-si revina pana la Euro.
Oare are ceva la picior?

Multumesc Ioana(si Alessandro)

P.S in acest filmulet se vede ca a slabit f mult Sandra...arata bine!

ioanavol
17th March 2009, 01:38
si la solul de anul trecut a schimbat de cateva ori finalul...o va face si la solul asta, pana la Mondiale va iesi o varianta frumusica, zic eu.

EDIT: da, arata bine. La sarituri mi s-a parut ca nu slabise, dar aici si la barna arata f bine.

mikeyy
17th March 2009, 01:44
Imi place mult momentul de la secunda 44. Va iesi un super exercitiu daca il va face bine!

ela_diana
17th March 2009, 11:09
in pofida greselilor multe Sandra arata foarte bine a slabit bine

myrab3la_19
17th March 2009, 11:19
Imi place melodia http://www.youtube.com/watch?v=YvGNvM8t_lQ&feature=related si cred ca poate fi coregrafiata frumos..probabil finalul nu ar fi fost asa brusc daca Sandra nu pierdea vremea sa-si scoata opincuta :) plus ca a stat cam mult in colturi inainte de diagonale...in mod sigur nu e varianta finala,dar e dragut exercitiul.

Liukingym
17th March 2009, 12:15
Am ramas placut impresionat,ca pe acest forum exista intradevar oameni deosebiti,cu o mare dragoste si pasiune pentru gimnastica artistica.Opinii si pareri de tot felul.oameni pro si contra actualului sistem,dar cu totii cu adevarat pasionati si indragostiti de minunata lume a gimnasticii artistice.O singura parere de rau pot spune ca am,aceea ca in tara mai sint doar citiva antrenori de certa valoare si din pacate si pe acestia cit de curind ii vom pierde,datorita faptului ca nu sint promovati si apreciati la adevarata lor valoare,fapt ce-i va determina sa paraseasca tara si sa-si caute locul binemeritat in alte parti.

venera
17th March 2009, 12:17
Imi place mult momentul de la secunda 44. Va iesi un super exercitiu daca il va face bine!

Am downloadat solul Sandrei dar nu pot sa il vad in Media Palyer, nu am decat muzica, nu am imagine, pls help, cum sa il vad ? Imi doresc f mult sa il vad

myrab3la_19
17th March 2009, 13:11
Eu l-am deschis cu BS Player...descarca-l de pe net,nu o sa dureze mult si e posibil sa mearga,si mie Media Player sau Winamp imi fac probleme cand vreau sa deschid filmulete.

venera
17th March 2009, 13:24
Eu l-am deschis cu BS Player...descarca-l de pe net,nu o sa dureze mult si e posibil sa mearga,si mie Media Player sau Winamp imi fac probleme cand vreau sa deschid filmulete.

Multumesc ! :)Incerc acum

Cata_RB
17th March 2009, 16:00
Wow ce bine ca a aparut si solul, multumesc!!!
Mie nu-mi place...muzica nu imi atrage deloc atentia si nici coregrafia, in afara de cateva miscari. Acum ca sunt doar 4 diagonale ar avea si mai mult timp de valorificat, pacat ca nu a pastrat din vechiul sol si sa-l modifice, nici muzica nu ii permite prea multe... Pacat, solul vechi era cu adevarat deosebit, asta e comun :(
Imaginea e putin deformata, dar chiar si asa se vede clar ca a slabit. Si ma mira in primul rand pentru ca e diferenta foarte mare fata de competitia Nadiei in mai putin de o luna! Un om obisnuit nu prea poate slabi sanatos mai mult de 3 kg in intervalul asta, iar o gimnasta deja mananca putin. Chiar mi se pare ciudat cum a reusit, dar foarte bine ca a facut-o :D
Acuma...e foarte posibil sa spun o prostie, dar nu cred ca am mai vazut vreodata asa o situatie, nici macar la gimnaste gen Daiane dos Santos care sunt foarte puternice si invariabil ies din sol la 1 maxim 2 diagonale, dar le vezi din start ca vor iesi. Exista posibilitatea ca solul sa fie ceva mai mic? Daca suna stupid imi cer scuze, dar, repet, nu am mai avut niciodata macar impresia ca unei gimnaste nu ii ajunge deloc solul... La prima diagonala am zis ca mi se pare, dar a fost la fel la toate, alergarea - desi la fel ca de obicei - lua neobisnuit de mult spatiu si de fiecare data s-a chinuit sa ramana in covor, cred ca de asta a si tot calcat pe-afara, nu avea absolut deloc spatiu sa-si recastige echilibrul.
Sper ca pana la CE sa mai umble putin ca coregrafie...muzica ar cere niste miscari mai hotarate, mai dramatice, nu doar dat din brate, si sa nu le faca in colt unde nu are loc sa se desfasoare.

anna.09
17th March 2009, 16:36
Mie imi lasa impresia ca este foarte deformata imaginea...de aceea poate pare si solul mic si Sandra slaba !?!

mikeyy
17th March 2009, 16:39
Nu cred ca e solul mai mic..nu stiu ce sa zic.
Insa Sandra are probleme cu iesitul in afara dintotdeauna. Doar a pierdut 2 medalii mondiale la sol pana acum din cauza asta: in 2006 a pasit de 2 ori in afara si in 2007 a aterizat cu ambele picioare in afara si a primit o penalizare de 0.5 pct.
Nu stiu de ce are problemele astea...
in 2006: http://www.youtube.com/watch?v=B38HOVHN0VI
in 2007: http://www.youtube.com/watch?v=ZvqgwRtnyHQ
Si in 2008 la europene..unde Maria Olaru spune ca a avut emotii la prima diagonala caci la incalzire Sandra tot timpul a aterizat in afara liniei: http://www.youtube.com/watch?v=ZRX8CbNgOto&feature=related

Cata_RB
17th March 2009, 16:48
Stiu ca a mai patit-o, dar ocazional si la diagonalele mai "lungi" [salturile legate] sau mai grele [Tsukahara echer]. Insa se vede ca are destul spatiu ramas de obicei, acum toate 4 au fost in cel mai bun caz la limita. Oricum, indiferent de motive, mai bine sa iasa acuma decat la CE sau CM :D

LuisaGym
17th March 2009, 17:29
Poate iesitul din covor o fi legat de faptul ca este extrem de inalta pt o gimnasta (cam 1.64). Poate cele mici au nevoie de mai putina distanta/sol sa-si faca elanul.
E numai un presupus, eu nu ma pricep deloc la chestii din astea.

Va rog sa nu uitati ca astazi Rai Sport transmite un rezumat al concursului incepand cu ora 18:22 (ora Italiei, e ora 19:22 Romania). Eu nu pot sa vad (n-am nici timp nici cum) dar va rog sa vedeti voi si eventual sa inregistrati.

http://www.raisport.rai.it/

mikeyy
17th March 2009, 21:45
A reusit cineva sa vada pe Rai Sport???

Adde
17th March 2009, 21:55
Buna,

Va urmaresc si eu forumul de ceva vreme, acum mi-am facut in sfarsit si cont. Sunt discutii interesante si intr-adevar o atmosfera foarte placuta.

Mie mi-a placut f. mult muzica Sandrei la sol, poate chiar mai mult decat cea de la Olimpiada. Chiar tin minte ca spunea intr-un interviu ca a schimbat muzica si ca ”nu mai e fericirea, ci tristetea”. Nu e neaparat trista muzica, e mai dramatica, nu asa exuberanta ca la Beijing. Sper sa i se potriveasca ei si sa-si faca exercitiul cat mai bine.

Deci succes fetelor la Europene si succes voua cu forumul si cu blogul :)

cata10
17th March 2009, 21:56
Bine ai venit pe forum, Adde!

mikeyy
17th March 2009, 21:56
Bine ai venit, Adde!!!!!:ok:

ioanavol
17th March 2009, 22:14
Bun venit, Adde! Sper din toata inima sa-ti placa atat de mult aici incat sa participi zilnic la discutii :P

myrab3la_19
17th March 2009, 22:49
Eu nu am reusit sa vad :( am tot cautat la site-uri de mi-a venit rau.De la Sri Ea de pe Gymworld am aflat ca le-au aratat pe romance si din cate stie ea Ana nu are o noua melodie pt ca avea aceleasi miscari(nu a putut auzi muzica) in schimb a avut un exercitiu frumos la barna.

Adde
18th March 2009, 00:03
Multumesc mult tuturor :)

Nu stiu cat ma pricep eu la gimnastica, mai ales la partea tehnica. Eu chiar vroiam sa-mi alcatuiesc un mic dictionar EN-RO, dar sa-mi spuneti daca exista deja unul. Asta din cauza ca m-am uitat la o gramada de clipuri pe youtube + bloguri, articole in engleza despre gimnastica, iar acum, culmea, mi-e greu sa fac legatura cu termenii din romana... Forumul vostru e probabil cel mai bine pus la punct in sportul asta.

Eu de aici am luat exercitiul Sandrei si l-am vazut cu Media Player, cu Winamp n-a mers.

Sri Ea
18th March 2009, 02:17
I have uploaded some vids shown on Raisport on this page:
http://intermeets3.webs.com/2009jesolotrophy.htm

So far... Anamaria BB/VT/FX and Diana UB/FX.
Will go on tomorrow...

Tess_AN
18th March 2009, 06:18
Thank you, Sri Ea! Do you have the vids of Italian and English girls as well?
What is your opinion about Jesolo over all?

Edit 1: Bun venit, Adde!
Edit 2: Mi-a placut Diana Chelaru la sol. Pacat ca a ratat. I-au scazut si pentru ratare si pentru iesirea in afara covorului? Adica 1.2?

myrab3la_19
18th March 2009, 10:01
Thank you so much Sri Ea!!:floricica::floricica:

ioanavol
18th March 2009, 10:14
Great to see all routines! Thanks a lot, Sriea!

@Tess: si mie mi-a placut solul Dianei, dinamica muzica, f buna la moral; dar ce cazatura urata...bine ca nu s-a accidentat.

Se vede ca lucreaza la exercitii noi, care nu-s gata inca, de aici si ratarile si notele mici. Eu sunt mai optimista acum, de cand le-am vazut "la lucru", se vede ca au ramas in echipa fete motivate, sper numai sa se adune in concursurile mari care vin si sa fie rasplatite pentru munca lor. Eu simt un aer de prospetime in echipa Romaniei, nu unul de oboseala, ca acum 4 ani...sper sa fie de bun augur :)

mesteritza
18th March 2009, 10:22
thank you Sri Ea, yyou made my day!:)
Ioana sunt de acord cu tine.

venera
18th March 2009, 10:44
Great to see all routines! Thanks a lot, Sriea!

@Tess: si mie mi-a placut solul Dianei, dinamica muzica, f buna la moral; dar ce cazatura urata...bine ca nu s-a accidentat.

Se vede ca lucreaza la exercitii noi, care nu-s gata inca, de aici si ratarile si notele mici. Eu sunt mai optimista acum, de cand le-am vazut "la lucru", se vede ca au ramas in echipa fete motivate, sper numai sa se adune in concursurile mari care vin si sa fie rasplatite pentru munca lor. Eu simt un aer de prospetime in echipa Romaniei, nu unul de oboseala, ca acum 4 ani...sper sa fie de bun augur :)

Da, si eu sint de aceeasi parere cu Ioana, f dragut solul, un pic cizelat si va fi de mare valoare. Viitorul suna bine, ca sa zic asa, sint fete cu f mult potential si tinuta f buna, Amelia, Diana, Raluca..

LuisaGym
18th March 2009, 10:55
Impartasesc opiniile de mai sus: se vede ca toate fetele au muncit, au elemente noi, si ca este un aer de prospetime. Sper sa fie puse in valoare.

Am o intrebare: voua vi s-a parut ceva ciudat la saltelele de la paralele si de la sarituri de la concursul asta? Si solul mi s-a parut ca era moale, nu stiu cum dar parca diferit de ce-am vazut pana acum.

Sandra a fost comica atunci cand si-a aruncat papucul. Mie mi-a placut muzica de la sol.

mesteritza
18th March 2009, 11:20
Ana-Maria are la sol o varianta a coloanei sonore din Piratii din Caraibe :) doar cu melodia ma da gata;)
Doua posturi in aceeasi zi....semne bune....poate sapt viitoare o sa scriu de acasa:D

mikeyy
18th March 2009, 11:30
Thank you very much Sri!!!

Si mie mi-a placut solul Dianei...dinamic, frumos...bine ca nu s-a accidentat! Mi-a placut si paralelul ei!
Ana are o barna foarte frumoasa, mi-a placuut! Solul e ok, insa e putin usurat..dar poate va inlocui dublul grupat cu altceva.

Voua va merge sunetul la filmulete? Mesteritza de unde stii ca e melodie din Piratii din Caraibe? ca la mine nu se aude :(

ioanavol
18th March 2009, 11:33
La mine se aude. Ai downloadat filmuletele, Mihai, sau le vezi direct de pe site-ul lui Sriea?

mikeyy
18th March 2009, 11:34
Da le-am downloadat....nu stiu de ce nu merg.

ioanavol
18th March 2009, 11:41
Da le-am downloadat....nu stiu de ce nu merg.

oi fi pe "mute" :D

mikeyy
18th March 2009, 11:46
Am schimbat player-ul si merge :yes:

ioanavol
18th March 2009, 11:48
Am schimbat player-ul si merge :yes:


yeeeaaah :yeah:

super melodiile, nu?

mikeyy
18th March 2009, 11:57
Daaa!
Imi place foarte mult melodia Anei..ma bucur ca si-a schimbat melodia, iar "Piratii din Caraibe" e o alegere f buna.
Si Dianei i se potriveste melodia!!! Diana asa de usor mi se pare ca executa elementele la sol [exceptie ratarea]...si tsukahara, pirueta, 1080-ul. Are potential foarte mare la acest aparat.

ioanavol
18th March 2009, 12:02
Diana, sa nu uitam, acum 2 ani era mare speranta...parca mentionase cineva un articol dintr-un ziar local despre ea (dar nu-l gasesc acum).
Anul trecut a fost foarte greu din cauza accidentarilor, care probabil i-au accentuat emotivitatea...sa dea Dumnezeu sa se fi sfarsit ghinioanele si pentru ea, sa ajunga sus, in ritmul ei, nu neaparat anul asta, dar sa ajunga acolo...merita pentru cat munceste.

(Si poate atunci n-o sa-i mai greseasca numele crainicii la Nationale!)

EDIT: in 2007 o invingea pe Ana Porgras la Nationalele Junioarelor...http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=218&catid=5:competition-reports&Itemid=55

mikeyy
18th March 2009, 12:06
(Si poate atunci n-o sa-i mai greseasca numele crainicii la Nationale!)

Vom fi noi acolo si o sa avem grija sa nu se mai intample :lol:

myrab3la_19
18th March 2009, 12:14
mi-au placut in mod deosebit barna Anei si zambetul ei la finalul exercitiului de la sol...pare schimbata in bine!

ioanavol
18th March 2009, 12:23
mi-au placut in mod deosebit barna Anei si zambetul ei la finalul exercitiului de la sol...pare schimbata in bine!

Ana e o fata extraordinara...munceste enorm. A muncit si dupa Olimpiada, ea chiar vrea sa ajunga sus.
Cat ii doresc o medalie la sol (macar) anul asta la Europene...hai, Ana!

myrab3la_19
18th March 2009, 12:26
Acum am vazut si solul Dianei...imi place.Sunt aproape sigura ca Diana va face individual la Europene in locul Sandrei.
@Sandra nu mai pare asa slaba in filmuletele lui Sri Ea

anna.09
18th March 2009, 12:32
Frumos solul Dianei! Coregrafia e draguta dar mai trebuie finisata! Dar ce urat a cazut! Bine ca nu a patit nimic....dar nu inteleg de ce a cazut..cele doua suruburi si jumatate au parut corect terminate...nu stiu...oricum in rest chiar a fost un sol frumos cu acrobatica buna si piruete f frumoase! Mi-a placut ca a optat pt dublu echer la final desi acum are aceeasi valoare cu dublu grupat!

Mi-a placut un pic si la paralele..are ceva greseli de tinuta..dar are 2 desprideri..ar putea fi frumos exercitiul!

ela_diana
18th March 2009, 12:50
Foarte frumoase exercitiile, din pacate toate cu ratari.Au mai ramas 12 zile sau cam asa pana la europene...Daca se cade pe capete nu prea ne vad bine.Eu cred ca nici cu Izbasa nu putem emite pretentii la sol la o medalie. La barna nici nu mai zic, nu prea vad care o sa incheie un exercitiu cap coada competitiv fara ratare.La paralele ne-am luat demult gandul , iar la sarituri la fel. Poate in viitor va fi mai bine daca nu vor exista accidentari dar pentru moment este trist.

venera
18th March 2009, 14:06
Foarte frumoase exercitiile, din pacate toate cu ratari.Au mai ramas 12 zile sau cam asa pana la europene...Daca se cade pe capete nu prea ne vad bine.Eu cred ca nici cu Izbasa nu putem emite pretentii la sol la o medalie. La barna nici nu mai zic, nu prea vad care o sa incheie un exercitiu cap coada competitiv fara ratare.La paralele ne-am luat demult gandul , iar la sarituri la fel. Poate in viitor va fi mai bine daca nu vor exista accidentari dar pentru moment este trist.

Da, nu stiu ce sa zic, este posibil ca ele sa fi mers asa aparent slab pt ca nu vor sa forteze inainte de europene, in gimnastica se practica chestia asta, adica nu te duci la un concurs de cupa si dai totul, fortand, cand esti cu 2 saptamini inainte de europene. Au fost mai degajate, de aici ratarile... Cumva, eu sper ca ele sa fi fost doar degajate datorita acestei strategii, sa nu forteze ci sa se pastreze si sa dea totul pentru europene. In alta ordine de idei pe IntlGymnast, Rusia este favorita ca si campiona europeana iar la individual se pare ca Semyonova este favorita favoritelor. Sa asteptam sa vedem ce va fi ! Oricum, cu concentrare se pot obtine rezultate f bune. Urmaream ieri solul Kristinei Goryunova si comentatorii vorbeau despre rusoaice si despre faptul ca la europenele din 2008 rusoaicele au pierdut titlul in favoarei "unei echipe nu neaparat mai buna decat a Rusiei" dar romancele "overperformed" in timp ce rusoiacele "underperformed". Aici diferenta. Romancele au dat totul pe cand rusoaicele, nu. Iata ce inseamna sa te concentrezi si sa dai totul, poate fi diferenta dintre aur si argint. Oricum, si mie mi se pare ca Semyonova este cea mai bine pregatita gimnasta europeana la ora actuala si cred ea va lua titlul. Este favorita. Si este si bine pregatita. Oricum, rusii vin cu o echipa f bine pregatita la aceste Europene. VA trebui sa dam pe bune totul, altfel, raminem cu buza umflata.

ioanavol
18th March 2009, 14:11
"Sa dam totul", de acord...dar nu mai vreau sa pierdem gimnaste la Europene, cum a fost cazul Aluissei in 2007 si a Ceraselei in 2008.

A ajuns sa-mi fie mai teama de Europene decat de Mondiale, din cauza accidentarilor.

niagara64
18th March 2009, 14:18
Sincer ,solul Izbasei era patetic .Fara suparare dar o campioana olimpic nu e firescune sa vina cu un asemenea sol .Ai o carte de vizita de respectat .Ori vi bine pregatita ,ori nu mai vi deloc.