PDA

View Full Version : Turneul Nordic



theodor
4th March 2009, 22:29
Urmatoarea faza a Cupei Mondiale la Sarituri cu Skiurile o consituie Turneul Nordic, cu urmatorul program:

08/03/2009 Lahti HS-130
10/03/2009 Kuopio HS-127 -night;
13/03/2009 Lillehammer HS-134 -night;
15/03/2009 Vikersund HS-207 -night.

In afara de aceste etape individuale, mai sunt si intreceri pe echipe, astfel:
-Lahti - 07.03.ac;
-Vikersund - 14.03.

Ultima editie a fost castigata de austriacul Gregor Schlierenzauer.

whisper
5th March 2009, 22:36
:cheer:Sper sa o castige si pe actuala:P

theodor
7th March 2009, 19:09
Etapa pe echipe de astazi a fost castigata , la o diferenta mica de pc, de Austria.Pe locul 2 - Finlanda, pe 3 situandu-se vikingii norvegieni.

Rezultatele complete, aici:

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2558

Tracoromana
8th March 2009, 01:04
M-am bucurat sa-l vad pe Jane Ahonen printre spectatori.

theodor
8th March 2009, 15:59
Datorita conditiilor meteo nefavorabile, etapa de astazi aTN, de la Lahti, se tine pe trambulina cu HS 97m.
Dupa prima mansa, Harri Olli este lider, cu o evolutie de 95m. Pe locul 2 se situeaza Martin Schmitt, pe 3 Dimitry Vassiliev.
Gregor Schlierenzauer - locul 4, Simon Ammann - pozitia a 9-a.
Sa vedem ce surprize ne rezerva mansa a 2-a(daca va avea loc).
O surpriza cam neplacuta - evolutia lui Thomas Morgenstern , care , cu doar 85m, a ocupat doar locul 27(parca).

rob_din
9th March 2009, 19:22
Janne Ahonen va reveni anul viitor in competitie in speranta cuceririi aurului olimpic

useroarecare
9th March 2009, 19:27
Asta da știre pozitivă, dar Ahonen n-avea probleme de sănătate, ulcer sau diabet pare-mi-se ?

rob_din
9th March 2009, 20:30
Nu stiu daca avea vreo boala. Oricum a declarat ca s-a antrenat in continuare si spune ca a fost o mare prostie sa se retraga

theodor
9th March 2009, 23:37
Sa speram ca pauza de 1 an pe care a facut-o sa nu-i influenteze in mod negativ evolutiile. Oricum, revenirea lui pe trambuline inseamna un nou imbold pt sportivii finlandezi. De-abia astept sa-l ved din nou!

florin_vs
10th March 2009, 15:34
Sa speram ca pauza de 1 an pe care a facut-o sa nu-i influenteze in mod negativ evolutiile. Oricum, revenirea lui pe trambuline inseamna un nou imbold pt sportivii finlandezi. De-abia astept sa-l ved din nou!

au devenit o moda revenirile astea spectaculoase ... armstrong la ciclism ahonen la sarituri :ok:

ducus
10th March 2009, 18:57
Lucrurile se complica pentru mansa a doua Schlieri pe 17 in prima mansa, Amman pe 7, Morgi pe 10. Conduc Olli, Keituri, Kassai si Okabe.
Nu intra in mansa 2 Larinto, Ljokelsoey, Jacobsen, Neunmaer, EWvensen si Uhrmann. :(

theodor
10th March 2009, 20:02
Veteranul Takanobu Okabe a furnizat azi, o surpriza extraordinara , castigand etapa de la Kuopio. pe locul 2 - Simon Ammann, pe 3 (alta surpriza placuta) -consacratul Adam Malysz.
Tot o surpriza - Gregor Schlierenzauer - locul 10 , si Harri Olli-Dragulescu, care , dupa cei 130,5m din prima mansa, a "reusit" sa sara 115m in a 2-a, dezamagindu-i, inca o data , pe compatriotii din tribune.:rosu:

TheMentalist
10th March 2009, 21:16
In sfarsit un podium obtinut de Malysz:yeah: cred ca vestea revenirii lui Ahonen l-a ambitionat si pe el:)

theodor
10th March 2009, 21:26
In sfarsit un podium obtinut de Malysz:yeah: cred ca vestea revenirii lui Ahonen l-a ambitionat si pe el:)


Da, ca sa-si imparta medaliile la Vancouver! :evil:

TheMentalist
10th March 2009, 21:45
Ar fi frumos ca cei doi sa castige cate o medalie de aur la Vancouver, un vis care pare imposibil:(

rob_din
10th March 2009, 21:52
Veteranul Takanobu Okabe a furnizat azi, o surpriza extraordinara , castigand etapa de la Kuopio. pe locul 2 - Simon Ammann, pe 3 (alta surpriza placuta) -consacratul Adam Malysz.
Tot o surpriza - Gregor Schlierenzauer - locul 10 , si Harri Olli-Dragulescu, care , dupa cei 130,5m din prima mansa, a "reusit" sa sara 115m in a 2-a, dezamagindu-i, inca o data , pe compatriotii din tribune.:rosu:

Dragulescu la JO facea chestia asta, Olli o face aproape concurs de concurs

oana_f
10th March 2009, 22:11
Preferatul meu, Harri Olli, are o reteta preferata: cea mai lunga saritura in prima mansa, ratare in a doua :(

Ce sa mai zic de Jacobsen care dadea semne bune in ultima perioada :no:

whisper
10th March 2009, 22:26
O adevarata surpriza :great: Okabe a reusit sa castige in fata unor saritori mult mai tineri...dar daca ma uit in primi 6 doar 2 sunt tineri ceilalti au trecut de 30 de ani.(nu ca daca ai trecut de 30 ai fi prea batran:P) Cine ar fi crezut ca Okabe(pe care il credeam retras anul trecut) va castiga azi!?!?
Se pare ca etapa finlandeza a turneului nordic le fu prielnica japonezilor(3 in primi 10 si 5 in primii 20) si deloc buna pentru austrieci - Loitzl cel mai bine clasat, doar pe 8.

ichigo
11th March 2009, 11:49
iar batalia pentru locul i se incinge, fiindca intre schlieri si amman au mai rmas doar 200 de puncte cu patru etape inainte de final. cea mai tare faza ar fi ca etapa a doua de la planica sa dea si castigatorul globului de cristal. ar fi foarte interesant si atractiv in acelasi timp.

theodor
11th March 2009, 12:19
Ar fi frumos ca cei doi sa castige cate o medalie de aur la Vancouver, un vis care pare imposibil:(


Nu e imposibil. Nimic nu e imposibil pe lumea asta!

whisper
11th March 2009, 17:28
iar batalia pentru locul i se incinge, fiindca intre schlieri si amman au mai rmas doar 200 de puncte cu patru etape inainte de final. cea mai tare faza ar fi ca etapa a doua de la planica sa dea si castigatorul globului de cristal. ar fi foarte interesant si atractiv in acelasi timp.

ar fi un final foarte intersant... ar fi bine sa se intample si asa..dar castigatorul sa fie tot Schlieri:P

theodor
12th March 2009, 08:30
Se pare ca, la final de sezon, crezandu-se virtual castigator al Globului de Cristal, Gregor Schlierenzauer a cam redus "motoarele". Si, daca va continua asa, va avea probleme.

Garmisch
12th March 2009, 10:35
Care credeti ca va fi podiumul la Lilehammer? personal, as vrea ca Schlieri sa-si revina si sa castige:D:D

ready4war
12th March 2009, 19:33
care imi da si mie un link pe care sa vad sarituri(ca stau in camin si eurosportul si nrk si rtv sunt inchise mereu pe streamuri cand sunt competitii)? va rog!

TheMentalist
12th March 2009, 20:27
http://www.myp2p.eu

rob_din
12th March 2009, 20:30
RTVSlovenia mie imi functioneaza mereu. Si Eurosport France cu TVants

theodor
12th March 2009, 20:55
RTVSlovenia mie imi functioneaza mereu. Si Eurosport France cu TVants


Si cum receptionezi ? Pe internet sau TV?

whisper
12th March 2009, 23:25
Care credeti ca va fi podiumul la Lilehammer? personal, as vrea ca Schlieri sa-si revina si sa castige:D:D

mee tooo! :cheer:
Sper sa isi revina..nu mi-a placut deloc la Kuopio.
Sa sara asa prost, cand ne obisnuisem sa il vedem sarind peste recordul trambulinelor :P
dar asa totul pare mai interesant ..poate castiga si Simi si el...acum cel care e mai rezistent mental si fizic va reusi sa castige Globul de cristal..Sper sa fie Schlieri..dar daca nu va fi sa fie, nu ii nimic :)

theodor
13th March 2009, 11:55
Sedinta de calificare a fost castigata de Adam Malysz, cu o evolutie de 135m.
Locul 2 - Johan Remen Evensen - 133, locul 3 - T.Okabe - 132.

Rezultatele complete:

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2584

TheMentalist
13th March 2009, 14:53
Cred ca putem spune ca Malysz si-a revenit, pe sfarsit de sezon. Astazi poate obtine victoria, sau poate si...locul 1:rolleyes:
La lupta pentru globul de cristal, chiar daca Ammann a mai redus din puncte nu cred ca va mai reusi sa il ajunga pe Schlierenzauer, sunt totusi 200 de puncte.

theodor
13th March 2009, 15:29
Daca Schlierenzauer mai rateaza o data, nu se stie...............

Garmisch
13th March 2009, 18:51
negativism....eu am incredere in Gregor, chiar daca la sfarsitul primei manse este slab clasat

theodor
13th March 2009, 19:51
Nu e negativism. Si Anders Jacobsen a patit la fel acum 2 ani, cand a pierdut Globul in fata lui Malysz. Sper ca Gregor sa nu faca la fel, desi nu e printre favoritii mei. Anul asta a avut evolutii foarte bune, si ar fi mare pacat sa rateze pe ultima turnanta. Ba, chiar ar fi o gafa de neiertat din partea lui.


PS (la cateva minute dupa ce am scris);
Chiar acum vad rezultatele etapei(pe interenet, ca nu imi funct. cablul :rosu:)
1. Harri Olli;
2.Dimitry Vassiliev;
3.Gregor Schlierenzauer.
4.Adam Malysz(Man of the day)

Simon Ammann a terminat pe locul 14!!!! Asthel, pierde (cred) sefia Tuneului Nordic si, cred, si sansele de a se apropia de locul I al CM.


Clasamentul Turneului Nordic:
1.Harri Olli - 756,1 pc;
2.Gregor Schlierenzauer - 728,15 pc;
3.Simon Ammann - 715,8 pc.

Clasamentul general al TN :

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3130/2009JP3130NT.pdf

Clasamentul CM:

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3130/2009JP3130WC.pdf

Dupa aceasta etapa, Harri Olli a avansat pana pe locul 4, iar ecartul dintre Gregor si Simon a crescut, ajungand la o diferenta de 242 p. in favoarea austriacului. Asadar, dupa cum vedeti, nu cred ca aveti de ce sa va faceti griji in privinta lui.

whisper
13th March 2009, 23:27
Daca Schilieri reuseste sa termine in primii 10...bine sa zic in primii 6 toate etapele ramase nu are cum sa mai piarda. Dar eu sper sa castige la Vikersund si/sau la Planica:cheer: Pentru a nu fi deloc probleme.

In sfarsit Hari Olli a sarit bine in prima mansa si foarte bine in a doua, astfel a reusit sa castige a treia etapa a turneului nordic.

Ce nu mi-a placut in prima mansa - dar (cred ca) a fost corect - faptul ca dupa primii 21 de saritori au coborat bara de start de la 7 la 5, deoarece se ajunsese la 142 de metri(Robert Kranjec) - astfel cei 21 au trebuit sa repete saritura( dupa coborarea barei de start nu au mai fost sarituri atat de spectaculoase.) Ca apoi sa inceapa a doua mansa de la pozitia a 8a a barei de start - bine conditiile meteo fiind altele nu a mai trebuit recoborata bara:P

Garmisch
14th March 2009, 18:41
AUSTRIA CASTIGA!! Uimitoare saritura lui Gregor din mansa a doua, insa recordul nu a fost validat deoarece a cazut!...la asemenea lungime nu avea ce sa faca nici el..ca doar nu e robot! BV Austria!
Harri Olli-219 m -record

Cristy RVD
14th March 2009, 18:42
216 Koch, 219 Olli, 224 Gregor, pacat de caderea de dupa aterizare.

O etapa frumoasa.

theodor
14th March 2009, 20:03
Cred ca Schlierenzauer nu poate sa se impace cu gandul ca a fost depasit de Harri Olli. Si, daca va continua asa , mi-e teama sa nu ajunga la spital. Doamne fereste!

whisper
14th March 2009, 23:22
Ai dreptate Teodor!
Si eu m-am temut ca ar fi putut ajunge la spital. Destul de urate ambele cazaturi, bine ca s-a putut ridica fara nici macar o zgarietura. Cineva acolo sus il iubeste...putea fi grav.

/hello Ma bucur ca Austria a reusit iar sa castige titlul pe echipe...de abia astept olimpiada sa vad daca si acolo vor confirma:)

theodor
15th March 2009, 07:44
Ai dreptate Teodor!
Si eu m-am temut ca ar fi putut ajunge la spital. Destul de urate ambele cazaturi, bine ca s-a putut ridica fara nici macar o zgarietura. Cineva acolo sus il iubeste...putea fi grav.

/hello Ma bucur ca Austria a reusit iar sa castige titlul pe echipe...de abia astept olimpiada sa vad daca si acolo vor confirma:)



Ma gandesc la ce va fi la Planica!

Tracoromana
15th March 2009, 08:01
N-am vazut etapa, dar ma bucur ca Harri Olli a reusit in sfarsit sa confirme forma buna care il duce de cateva etape in fruntea mansei 1. sper sa vad in reluare.

theodor
15th March 2009, 08:08
Pacat ca Olli nu a evoluat atat de bine de la inceputul sezonului. Lucrurile ar fi stat cu totul altfel in clasament.


PS

Cand incepe constructia complexului sportiv din Poiana ? Stie cineva?

whisper
15th March 2009, 09:01
Imi pare rau, dar chiar nu stiu.


Ma gandesc la ce va fi la Planica!


Sper sa nu se hazardeze asa mult Schlieri...decat sa se accidenteze mai bine sa nu castige.
Dar poate nu vor fi probleme. Va reusi o saritura buna si va castiga fara sa cada! :rolleyes: Sa dea Dumnezeu!
Nu a mai fost de mult timp o accidentare cu adevarat grava si sper sa nici nu se intample prea curand.

theodor
15th March 2009, 10:39
Imi pare rau, dar chiar nu stiu.



Sper sa nu se hazardeze asa mult Schlieri...decat sa se accidenteze mai bine sa nu castige.
Dar poate nu vor fi probleme. Va reusi o saritura buna si va castiga fara sa cada! :rolleyes: Sa dea Dumnezeu!
Nu a mai fost de mult timp o accidentare cu adevarat grava si sper sa nici nu se intample prea curand.


Acest an a fost, dupa cum am anticipat, de-a dreptul fantastic. Au fost depasite recorduri de trambulina la:

-Trondheim;
-Pragelatto;
-Bad Mittendorf;
-Whistler;
-Oberstdorf;
-Vikersund.

Daca mai sunt sau daca am gresit, va rog sa ma corectati.

Dupa ziua de astazi, saptamana viitoare urmeaza regina etapelor de zbor, competitia de la Planica. Cred ca se va incerca doborarea recordului lui BE Romoeren, mai ales ca am impresia ca intre Gregor Schlierenzauer si Harri Olli se va da o batalie pe viata si pe moarte, mai ales ca, din cate am vazut, tanarului austriac nu ii place deloc sa fie depasit, lucru care s-a intamplat de cateva ori in acest an. Parca ar fi o rafuiala personala. Si, daca la Oberstdorf, Bad Mittendorf sau Vikersund mai merge, la Planica, doborarea recordului inseamna un zbor de peste 240m(!!!!!), ceea ce este un lucru extrem de riscant.

whisper
15th March 2009, 10:46
Hai sa nu cobim noi, sper sa nu se intample nimic.
Desi cam ai dreptate in ceea ce il priveste pe Schlieri. Ii place sa doboare recorduri si nu ii prea place sa fie intrecut de alti - mai ales in ceea ce priveste lungimea sarituri, ca la stil - poor little thing a luat ieri si 9,5 :P - e intrecut de atatia :)

theodor
15th March 2009, 11:08
Hai sa nu cobim noi, sper sa nu se intample nimic.
Desi cam ai dreptate in ceea ce il priveste pe Schlieri. Ii place sa doboare recorduri si nu ii prea place sa fie intrecut de alti - mai ales in ceea ce priveste lungimea sarituri, ca la stil - poor little thing a luat ieri si 9,5 :P - e intrecut de atatia :)


Daca a cazut normal ca a fost depunctat. Dar nu-i nimic, se mai intampla. Si, pana acum, in mai putin de 2 ani, a castigat nu mai putin de 22 de etape de competitie, ceea ce demonstreaza ca are talent si potential.
Dar, pe langa el, mai sunt si altii.

whisper
15th March 2009, 11:47
Nici nu am zis ca nu trebuia depunctat :P
Stiu ca sunt sportivi buni si e bine ca sunt...nu mi-ar place sa fie unul singur care sa domine competitia de la un cap la altul, chiar daca ar fi cel cu care tin eu. Competitia ar deveni fara sens(sau aproape) si nu ar mai interesanta. Dar cand sunt mai multi saritori de acelasi nivel atunci devin totul mai animat, mai captivant :)

theodor
15th March 2009, 18:19
Etapa aceasta nu a mai fost atat de spectaculoasa precum cea de ieri, desfasurandu-se cu o bara de start coborata cu, in prima mansa cu 4 si in a 2-a cu 3 pozitii fata de ziua precedenta(asta probabil ca nu cumva sa se incerce din nou doborarea recordului).
Gregor Schlierenzauer a castigat , intrand , astfel, pentru prima oara in posesia Globului de Cristal, si pt a 2-a oara a TN (asta pe fondul evolutiilor slabe ale contracandidatului sau , Harri Olli,. care ramane doar cu satisfactia recordului de 219m sariti ieri).Pe locujl 2 - Simon Ammann, constant, ca de obicei, in evolutii, locul 3 - Dimitry Vassiliev, aflat la cel mai bun sezon al sau(cre ca totodata la cel mai bun sezon al vreunui saritor rus!).


Clasamentul TN:

1.GHregor Schlierenzauer - 1114,9p;
2.Harri Olli - 1114,6p'
3.Simon Ammann - 1095,5p.

Clasamentul complet al TN:

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3133/2009JP3133NT.pdf


Si al CM :

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3133/2009JP3133WC.pdf


Cu aceasta ocazie, Gregor intra,. la o varsta frageda, in categoria celor mai valorosi saritori , trecandu-si in palmares unul din cele mai prestigioase trofee, dupa 4HT si JO(pe care, pana acum, inca nu le-a castigat).

Desi nu il agreez, nu pot decat sa spun - felicitari!

Si felicitari lui Simon Ammann pentru constanta decare a dat dovada in ultimele evolutii.

useroarecare
15th March 2009, 19:28
Concursul a fost influențat de vânt, care e un factor mult mai portant decât bara de start. Un pic de loteria în final. Hari Olli a avut mult ghinion în a pierde turneul pentru doar 3 zecimi. Nu înțeleg totuși cum se pot lua în considerare rezultatele (vorbesc de primele 3 etape ) de pe o trambulină mare cu cele de pe o trambulină de zbor.

Să vedem ce se va întâmpla la Planica. Dacă nu s-a modificat configurația trambulinei, eu nu cred că recordul mondial poate fi bătut. competiția din 2005 s-a desfășurat în niște condiții de vânt ideale. Revedeți imaginile : http://www.youtube.com/watch?v=YxY72wZo31c, săritura lui Ahonen e inimaginabilă dacă n-ar fi trântit finalul ar fi ajuns la 245 de m ! http://www.youtube.com/watch?v=RAWPXnFMk9M&feature=related

theodor
15th March 2009, 20:30
Concursul a fost influențat de vânt, care e un factor mult mai portant decât bara de start. Un pic de loteria în final. Hari Olli a avut mult ghinion în a pierde turneul pentru doar 3 zecimi. Nu înțeleg totuși cum se pot lua în considerare rezultatele (vorbesc de primele 3 etape ) de pe o trambulină mare cu cele de pe o trambulină de zbor.

Să vedem ce se va întâmpla la Planica. Dacă nu s-a modificat configurația trambulinei, eu nu cred că recordul mondial poate fi bătut. competiția din 2005 s-a desfășurat în niște condiții de vânt ideale. Revedeți imaginile : http://www.youtube.com/watch?v=YxY72wZo31c, săritura lui Ahonen e inimaginabilă dacă n-ar fi trântit finalul ar fi ajuns la 245 de m ! http://www.youtube.com/watch?v=RAWPXnFMk9M&feature=related



Nu am auzit sa se fi modificat dimensiunea trambulinei. Si cred ca, dupa 240m , orice saritura devine extrem de riscanta.:no: Chiar daca Hobana spunea atunci ca organizatorii si gazdele sustineau ca se poate sari in siguranta pana la 240-245m. Ca sa fii in stare de asa ceva trebuie sa ai un simt al echilibrului si o experienta extraordinara! Ca sa nu mai spun si de doza aferenta de nebunie! Si cred ca ar trebui si niste skiuri mai lungi si, implicit, mai late, ca sa asigure o portanta cat mai buna .

useroarecare
15th March 2009, 22:32
Va fi foarte greu, să nu uităm că Schlierenzauer era în formă maximă și anul trecul și totuși n-a reușit să se aproape de record, cea mai lungă săritură a fost de 233,5 pare-mi-se.

whisper
16th March 2009, 01:08
/hello Congrats Schlieri!
Nu cred ca mai poate pierde Globul de cristal acum :)

theodor
16th March 2009, 09:57
/hello Congrats Schlieri!
Nu cred ca mai poate pierde Globul de cristal acum :)


Sigur nu il mai pierde, are peste 200 pc avans, simai sunt doar 2 etape individuale.

whisper
16th March 2009, 22:52
Asa ziceam si eu ca tot va avea vreo 40 de puncte in fata lui Simi si de pierde la mare distanta ambele etape.