PDA

View Full Version : Sezoane incredibile



sp00q
3rd March 2009, 19:05
In discutie intra doar sezoanele din Era Open in care un jucator a reusit un procentaj al victoriilor de peste 90%. In cazurile unde acelasi jucator a reusit un procentaj de peste 90% de mai multe ori am ales anul care mi s-a parut mai reprezentativ.

Jimmy Connors 1974 96-6 (94,1%)
Connors a castigat 3 turnee de grand slam (Australian Open, Wimbledon and US Open) dar i-a fost interzisa participarea la Roland Garros. A dat in judecata ATP-ul insa va renunta la proces un an mai tarziu. A incheiat sezonul cu 15 titluri in 21 de turnee.

Guillermo Vilas 1977 130-14 (90,2%)
Sezonul de vis al argentinianului Vilas a insemnat 16 titluri printre care Roland Garros si US Open, 46 de victorii consecutive – serie intrerupta de Ilie Nastase. Nastase a folosit o racheta dublu racordata (care avea sa fie interzisa de ATP in scurt timp) iar Vilas s-a retras de pe teren in semn de protest.

Bjorn Borg 1979 86-6 (93,4%)
In anul in care a devenit no. 1 Borg castiga Roland Garros si Wimbledon. Pana la sfarsitul sezonului va castiga 13 titluri in 20 de turnee. A incheiat cu o victorie la Masters Cup prin care si-a consolidat pozitia dominanta in circuit. Borg e unul dintre cei trei jucatori din era open (alaturi de Lendl si Federer) care au avut mai multe sezoane in care au castigat peste 90% din meciuri.

John McEnroe 1984 82-3 (96,4%)
Cel mai mare procentaj al victoriilor in era open. McEnroe si-a atins apogeul maiestriei in 1984, un sezon in care a castigat 14 titluri in 16 turnee si a fost invins in doar 3 meciuri. Una dintre aceste infrangeri a fost finala de la Roland Garros (vs Lendl) pe care o pierde dupa ce a condus cu 2 seturi la zero. McEnroe va castiga mai apoi Wimbledon, US Open si Masters Cup.

Ivan Lendl 1986 74-6 (92,5%)
Lendl a castigat 9 titluri in cele 15 turnee la care a participat. Printre acestea titluri la Roland Garros, US Open si Masters Cup. Lendl a fost numarul 1 indiscutabil trei ani la rand (1985, 1986, 1987), reusind in fiecare dintre acestia un procentaj al victoriilor de peste 90%.

Boris Becker 1989 66-7 (90,4%)
Dupa infrangerea din semifinale la Roland Garros, Becker castiga Wimbledon-ul si US Open. Cu victorii in cele 2 meciuri de simplu si meciul de dublu din finala Cupei Davis ajuta Republica Federala Germana sa castige salatiera. Pana la finalul anului obtine 6 titluri in 14 turnee.

Roger Federer 2006 92-5 (94,8%)
Roger Federer incheie unul dintre cele mai bune sezoane din istoria tenisului cu 12 titluri in 17 turnee. Castiga Masters Cup, Australian Open, Wimbledon si US Open pierzand finala de la Roland Garros in fata lui Nadal. Un singur jucator in afara de Nadal il invinge pe Federer in 2006: Andy Murray. In 2004 si 2005 Federer reuseste de asemenea sezoane cu peste 90% victorii.

Lucian86
3rd March 2009, 19:29
Interesant:)

Sunt intradevar niste cifre monstruoase :shocked: Procente de peste 90%, infrangeri de numarat pe degetele unei maini si in fata a 2-3 jucatori ne arata cat de "puternici" au fost acesti jucatori in acele sezoane:groggy:
In situatia actuala, cam greu de crezut ca se va mai repeta asa ceva in urmatorii ani.

E greu totusi sa votez pe cineva. Tendinta mea ar fi sa-l votez pe Federer din motive cunoscute ;), plus ca imi este singurul contemporan:)

Nu votez deci

meth
3rd March 2009, 22:12
...si cand te gandesti ca sunt unii care cred ca nadal e cel mai bun din toate timpurile... :rolleyes: mai are mult de munca pana sa intre pe lista

Optimistul
3rd March 2009, 22:40
interesanta statistica dar greu sa votezi ... Vremuri diferite care nu se pot compara !

sp00q
5th March 2009, 00:15
Inainte de Era Open pot fi gasite recorduri si mai spectaculoase: Bill Tilden nu a pierdut vreun meci in 1922, castigand Wimbledon (simplu), US Open (simplu; dublu; dublu mixt) si Cupa Davis. :)

sp00q
5th March 2009, 19:56
Pentru cine are rabdarea si curiozitatea, o mica bijuterie: How to play tennis by Mlle Suzanne Lenglen (jucatoarea nr.1 a lumii in anii '30). Unele lucruri nu se schimba niciodata - vezi serviciul in slow motion.
http://www.britishpathe.com/images//preview/00000000/00070000/00070800.WMV

Kooler
5th March 2009, 21:25
Pentru cine are rabdarea si curiozitatea, o mica bijuterie: How to play tennis by Mlle Suzanne Lenglen (jucatoarea nr.1 a lumii in anii '30). Unele lucruri nu se schimba niciodata - vezi serviciul in slow motion.
http://www.britishpathe.com/images//preview/00000000/00070000/00070800.WMV

Nu seamana cu tenis. Ce miscari are sa mor io....... Super slow oricum... Din 30 pana acum tenisul a evoluat in sensul ca viteza a crescut si nu ne putem inchipui ca viteza o sa scada.... Doar noi nu o sa revenim la netul cu modemuri de 56Kbps.

sp00q
5th March 2009, 22:59
Nu uita ca Suzanne Lenglen foloseste o racheta din lemn, cu un cap probabil mai mic de 80 de inci. Pentru comparatie racheta Serenei Williams, nr. 1 actual, are 104 inci, ceea ce ii da semnificativ mai multa putere. Lemnul n-ar fi rezistat tensiunilor si dimensiunilor de azi.

Sunt multe diferente, de acord, dar eu gasesc si surprinzator de multe asemanari : raquet drop aproape impecabil si pronatie eficienta la serviciu; follow through complet atat pe forehand cat si pe backhand; split-step; swinging volley! De fapt, daca i-ai da Serenei o racheta din lemn si ai pune-o sa joace cu Suzanne... nu sunt sigur cine ar castiga. :D

Lucian86
7th March 2009, 10:09
Pentru cine are rabdarea si curiozitatea, o mica bijuterie: How to play tennis by Mlle Suzanne Lenglen (jucatoarea nr.1 a lumii in anii '30). Unele lucruri nu se schimba niciodata - vezi serviciul in slow motion.
http://www.britishpathe.com/images//preview/00000000/00070000/00070800.WMV

Nice video ;)

Observ ca fundamentele sunt aceleasi, in special la serviciu. Jocul la fileu pare si el destul de eficace si din pricina faptului ca folosea o priza eastern probabil si pentru a invarti mamaliga. Priza eastern astazi la fete nu mai exista. La baieti poate Stepanek o mai foloseste insa dar si la ei este pe cale de disparitie.

Diferentele fata de jocul de astazi sunt destule: in primul rand executia reverului cu o mana este foarte bizara. Cu siguranta era o lovitura foarte "moale", cu o viteza redusa.
Miscarile corpului in timpul loviturilor erau cu totul diferite fata de astazi. As spune ca aceasta Suzanne Lenglen se misca mult mai gratios fata de "masculii" de astazi:shocked: Pare o adevarata balerina in special la acel "smash" in care a ridicat piciorul in aer cu o flexibilitate de invidiat

In fine, asa era jocul practicat cu rachetele de lemn. "Racheta" spun eu, este principala cauza a transformarii tehnice a tenisului de-a lungul anilor.
Sunt chiar foarte curios cum ar arata astazi un meci de tenis in care se folosesc rachetele de lemn. Cred ca s-ar putea face un demonstrativ;)

sp00q
18th March 2009, 19:08
Voi continua sa postez pe thread-ul asta "vechiturile" interesante pe care le mai gasesc : :)

http://www.itnsource.com/shotlist//RTV/1938/05/12/BGU407230505/?s=tennis

sp00q
12th June 2009, 20:53
http://sports.espn.go.com/sports/tennis/columns/story?columnist=drucker_joel&id=3737793

newcobra007
12th June 2009, 21:29
Federer mai foloseste priza eastern in ziua de azi.Oricum e printre cei putini.

meth
15th June 2009, 16:37
federer 2009 o sa intre aici, dupa ce castiga fed rg, wimbledon si usopen

Xaviesta
16th June 2009, 15:50
Eu l-as fi bagat si pe Nadal la un 78% cu sezonul 2008:)

Xaviesta
16th June 2009, 15:52
federer 2009 o sa intre aici, dupa ce castiga fed rg, wimbledon si usopen

Si apropo...nu te mai lauda cu Federer-u tau...:o: Sa nu ne certam dar a facut destule anul asta...si dupa parerea mea si asa cred si sper Nadal o sa castige Wimbledon si Us open o sa il ia Roger sau Murray...Londra e al lui Rafa anul asta.A avut o pauza destul de buna pentru refacere si nu cred ca va juca cu probleme la genunchi la Wimbledon si cred ca va fi intr-o forma buna si cred ca il va castiga:ok:

Xaviesta
16th June 2009, 15:55
Inainte de Era Open pot fi gasite recorduri si mai spectaculoase: Bill Tilden nu a pierdut vreun meci in 1922, castigand Wimbledon (simplu), US Open (simplu; dublu; dublu mixt) si Cupa Davis. :)

Pfoai!!!!:headbang::headbang::headbang: asta da record!!!

newcobra007
17th June 2009, 07:08
Eu cred ca ar trebui puse si sezoanele 2004 si 2005 in aceasta lista.In 2005 stiu sigur ca Federer a avut 83-4.
Plus ca a castigat cate 11 turnee in fiecare din sezoane.

Q-Djyni
17th June 2009, 07:46
McEnroe in 84 ;)

newcobra007
17th June 2009, 09:15
McEnroe in 84 ;)

Totusi sunt de parere ca in medie conteaza si alte detalii cum ar fi numarul de GS-uri,masters-uri castigate in anul respectiv, turnee in total...si lista poate continua.Pai Mac nush daca a castigat in 84 mai mult de un GS.

Una peste alta sunt de parere ca anul 2006 a fost cel mai bun sezon al unui tenisman.Adica practic are media cea mai mare, media fiind influientata de:procent de meciuri castigate in anul respectiv,numar de GS-uri, numar de mastersuri...si as mai zice si numarul de turnee castigate in total.

sp00q
18th June 2009, 19:54
Totusi sunt de parere ca in medie conteaza si alte detalii cum ar fi numarul de GS-uri,masters-uri castigate in anul respectiv, turnee in total...si lista poate continua.Pai Mac nush daca a castigat in 84 mai mult de un GS.

Una peste alta sunt de parere ca anul 2006 a fost cel mai bun sezon al unui tenisman.Adica practic are media cea mai mare, media fiind influientata de:procent de meciuri castigate in anul respectiv,numar de GS-uri, numar de mastersuri...si as mai zice si numarul de turnee castigate in total.

McEnroe a reusit un sezon incredibil in 1984, cel mai mare procentaj din istoria tenisului open. Titluri la Wimbledon, US Open, Masters Cup, finala la RG. La Australian Open nu a participat pentru ca era un turneu neinteresant pe vremea aceea. De altfel contemporanul sau Borg a fost o singura data in Australia.

Cel mai impresionant e ca John reusit un asemenea sezon jucand contra unor adversari ca Ivan Lendl si Jimmy Connors - prezenti de asemenea in lista mea de sezoane incredibile. In plus, Mac il facuse pe Borg sa se retraga dupa ce l-a invins in 1981 in finalele de la Wimbledon si US Open.

Federer 2006 nu a avut de invins asemenea opozitie. Blake, Davydenko, Roddick nu pot fi comparati cu jucatori de calibru ca Lendl, Connors sau Borg. Singurul obstacol major pentru Federer a fost Nadal - daca as scoate intalnirile dintre ei ar ramane un naucitor sezon 92-1 pentru Fed.