PDA

View Full Version : Grigoras Cel Mai Tare Din Oras



OVIDIU 62
16th September 2006, 19:49
Se cunoaste mana de meserias al acestui antrenor nascut in com Poduri din jud Bacau.Pe unde a fost a facut lucruri bune si foarte bune.Acum la Galati cu el se doreste performanta si cred ca se poate realiza mai ales ca avem si o conducere pe masura.Va rog sa va spune-ti parerea despre Grig ./hello /hello /hello /hello :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

starsteel
16th September 2006, 19:58
A fost simpatica declaratia comentatorilor la meciul de la Petrosani cica se intalnesc profesorul F. Marin cu elevul P. Grigoras. Pe teren cum era de asteptat rolurile au fost inverse adica profesorul Grigoras la catedra a predat o lectie elevului Marin.

Cristian
16th September 2006, 20:32
Mie mi-a placut cum au zis comenattorii: "Jiul joaca cum ii dicteaza Otelul" :D

Cristian
21st September 2006, 12:20
Chiar ca e cel mai tare :D

starsteel
21st September 2006, 12:50
Grigoras e antrenorul care vine ca o manusa Otelului, modest cumpatat si valoros.

WOLF_ULTRAS
21st September 2006, 23:21
Cel mai bun antrenor de la OTELUL am dus lipsa ceva ani..........
nu este cel mai tare din oras este cel mai tare din romania

sorin_otelarul
22nd September 2006, 17:56
forza GRIGORAS,forza MARIUS STAN,FORZAAAA OTELULLLL

Cristian
22nd September 2006, 17:57
:ok:

starsteel
30th September 2006, 16:14
Cine este şi unde locuieşte tehnicianul echipei de fotbal Oţelul?

* Este unul dintre cei mai în vogă antrenori români, rezultatele excelente ale echipei sale readucând Galaţiul în prim-planul fotbalului autohton * La cei 41 de ani ai săi, Petre Grigoraş locuieşte într-o cameră de hotel şi vorbeşte zilnic cu două plante bine îngrijite pe care le consideră ca făcând parte din familia sa * Soţia şi fiul lui Grig, care locuiesc în Constanţa, îl vizitează ca la armată, atunci când el n-are timp să tragă o fugă până la malul mării

Nu-i mai bate nimeni în calorifer
Antrenorul Oţelului nu mai ştie cum este să-ţi bată vecinii în uşă sau calorifer, ba că ţi s-a inundat apartamentul, ba că ai dat muzica prea tare sau ca să-ţi ceară o sticlă de borş. Mai toată viaţa a fost plecat, cariera sa de fotbalist derulându-se într-o perioadă în care cantonamentele semănau cu posturile lungi şi foarte stricte. Nici de când lucrează ca tehnician la echipa fanion a Galaţiului nu beneficiază de un tratament special, diferenţa fiind că acum decide fără implicarea altcuiva unde şi cum locuieşte. Grig, ca orice alt antrenor, este un veşnic turist care, în funcţie de rezultatele echipei pe care o pregăteşte, poate schimba în timp record aerul tare de munte sau pe cel ionizat de pe litoral cu o zonă de şes sau de deal.

"Nici nu ştiam cât o să stau pe la Galaţi"
Adus la Dunăre în ianuarie 2006, constănţeanul născut în judeţul Bacău a fost cazat în mini-hotelul stadionului "Oţelul". Şi acolo a rămas şi în ziua de astăzi. Pare incredibil ca unul dintre cei mai chibzuiţi antrenori români ai momentului să trăiască, la propriu, între patru pereţi! Mai mult de 30 de metri pătraţi nu are camera de hotel în care se retrage tehnicianul la sfârşitul zilei. Când se trezeşte dimineaţa, bărbatul nu vede decât mobilierul din cameră, televizorul, fularul cu "Forza Oţelul" de pe calorifer şi o bună parte din curtea arenei gălăţene. "Când am venit la Galaţi, în iarnă, la cât de aproape eram de retrogradare, nici nu trebuia să-i mai chinui pe oamenii de la club să-mi găsească un apartament. Nu ştiam cât o să stau pe aici", comentează el, cu umor.

Are vecini de peste hotare: un brazilian şi un "burkinabez"
Am crezut că este un tip econom care strânge la ciorap pentru zile negre. Nici vorbă de aşa ceva, zice Petre, adăugând că nu se zgârceşte la nimic. La fotbal este la fel, echipa sa încercând de fiecare dată să joace cât mai mult pentru ochiul spectatorului. "M-am obişnuit aici şi îmi place în camera din hotelul clubului. La început am zis să stau între jucători, aproape toţi erau nou-veniţi şi trebuia să-i păzească cineva", explică Grigoraş, care nu consideră că duce o viaţă de cuc. "Păi, aici în hotel mai sunt fiinţe, nu sunt chiar singurul om. Mai sunt Marian Dinu (n.red. - antrenorul secund) şi câţiva jucători, aşa că pot spune că am nişte vecini ca lumea", adaugă, cu proverbiala-i bună dispoziţie, antrenorul. Zice că se simte ca acasă chiar dacă zilnic dă cu ochii de sud-americanul Rancan şi africanul Nogo, instalaţi în acelaşi stabiliment.

Îşi udă zilnic "familia"
Lui Grig, un favorit al tribunei gălăţene, îi este dor de casă, dar s-a obişnuit cu acest neajuns. Ştie că nu poate scăpa de această boală câtă vreme va profesa. Totuşi, soţia sa, Simona (39 de ani), şi fiul Alexandru (17) sunt prezenţi zilnic în imaginaţia şi pe biroul tonicului personaj. Două plante pe care constănţeanul le îngrijeşte ca pe echipa proprie sunt ca şi membrii familiei sale. "Ele sunt soţia şi fiul şi le vorbesc în fiecare zi. Uite, abia le-am udat", spune, cu o mândrie paternală, Petre Grigoraş. Admit că l-am foit în toată camera ca să văd dacă cedează nervos, dar omului chiar îi convine modestia în care se scaldă. În loc să se lăfăiască într-un apartament de lux din centrul oraşului, gălăţeanul de ocazie preferă patul dublu de la stadion şi atmosfera impersonală pe care orice cameră de hotel - oricât de generoasă ar fi - o oferă.

La TV, fotbal şi ştiinţă
Dom’ profesor, cum îi zic fotbaliştii, este un individ credincios, cele două noptiere din camera cu numărul 10 în care sălăşluieşte fiind pline de icoane şi cruciuliţe. Pe cea impozantă, din argint, a primit-o de ziua numelui, de Sf. Petru, din partea jucătorilor de la Oţelul. "Ţin la această icoană foarte mult", se destăinuie antrenorul. La fel de mult are grijă de dulapul în care se "odihnesc" casetele video şi DVD-urile cu meciurile formaţiei gălăţene şi ale adversarilor. Acolo se găsesc şi toate caietele sale cu schiţe şi adnotări. După ce a ajuns la şase victorii consecutive în acest campionat, mulţi omologi de-ai săi râvnesc probabil la arsenalul cu pricina. După orele de fotbal pe care le vede zilnic pe micul ecran, tehnicianul simte omeneasca nevoie de relaxare. N-a prea citit cărţi de când a ajuns la Galaţi, în schimb "ronţăie" presa în fiecare dimineaţă, iar canalele TV favorite sunt Discovery şi Animal Planet.

Detestă manelele, iubeşte filmele istorice
Lui Grigoraş nu-i plac blondele, dar recunoaşte că unele merită toată admiraţia, schimbă foarte des parfumurile, Aqua Di Gio şi Hugo Boss fiind cele pe care le utilizează momentan, se omoară după filmele istorice (cunoaşte şi multă geografie după traseul din primăvară presărat cu victorii prin mai toate oraşele ţării!) şi ascultă orice muzică, în afară de manele. "Urăsc genul de muzică lui alde Guţă şi nici în autocarul echipei nu accept să se asculte aşa ceva. Îmi place popul, ascult şi rock, iar trupele mele preferate sunt Queen şi Smokie. A, să nu uit, îmi place şi Celine Dion", îşi expune Petre viaţa privată. Turistul de la Oţelul conduce un Volkswagen Bora, pe care şi l-a făcut cadou în ajunul Crăciunului din 2004, şi, pentru că este născut în Moldova, îi este mereu poftă de sarmale şi piftie. "Nu sunt un gurmand, dar de fiecare dată când ajun acasă, la Constanţa, soţia mă aşteaptă cu felurile mele preferate de mâncare. E lege", "decretează" omul pe care l-am vizitat dimineaţa, la ora 9, ca să-i aflu secretele. Deşi pare de-al casei, Grig rămâne un veşnic turist.

sursa VL - Dănuţ Lungu

Doctor_Satan
6th November 2006, 09:05
Iata ca Duminica, in data de 05.11.2006, Grigoras "cel mai tare din oras" n-a putut face nimic pentru a ne salva de la o umilinta care ne va urmari vreo 5 ani de acum inainte!
Degeaba ai antrenorul cel mai bun din lume, daca echipa doarme pe teren, fundasii nostri se marcheaza intre ei, iar portarul se apropie de minge doar ca sa vada de mai aproape cum intra in poarta!
Dupa ce dam puncte echipelor candidate la retrogradare, ne mai si comportam ca niste amatori atunci cand jucam cu o echipa care n-a fost capabila sa arate nimic la Tel-Aviv!
Un singur cuvant poate caracteriza prestatia noastra de ieri: PENIBILA!
Astfel de jucatori nu merita un antrenor ca Grigoras si un presedinte ca Marius Stan!
Si mai vrem sa jucam si-n Cupa Uefa? Cand ne-om mai maturiza un pic, poate! Pana atunci, sa incercam sa nu aratam ca o echipa care se bate la retrogradare!

starsteel
6th November 2006, 14:38
Grigoras impreuna cu Stan sunt coautori ai infrangerii de pe teren deci e clar pt. aceasta pata pe istoria clubului sunt absolut toti vinovati, asta nu inseamna insa ca trebuie sa ridicam piatra la urma urmei si noi avem o contributie la aceasta infrangere.

Doctor_Satan
6th November 2006, 15:53
S-a vazut clar ca atitudinea jucatorilor a fost de vina!
Vatca a fost PENIBIL, la fel ca si fundasii! Meciul a semanat cu un blat prost regizat! Defensiva si portarul parca n-aveau chef de joc!
Grigoras, in schimb, poate fi invinuit doar pentru ca a bagat in teren o formatie prea ofensiva si atat!
Si Stan? Cu ce poate fi el tras la raspundere?
Atitudinea de 2 bani a jucatorilor a dus la infrangere!

Catalin 06
14th November 2006, 15:25
Grigoras impreuna cu Stan sunt coautori ai infrangerii


La ce antrenor aveti ar trebui sa-l apreciati mai mult . E un adevarat profesionist .

Marius.B
15th November 2006, 09:10
Azi 15.11.2006 este ziua de nastere a lui Petre Grigoras.LA MULTI ANI!!! Multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi!Sa ne traiti si sa ne conduceti acolo unde ne este cu adevarat locul!

Dregan
15th November 2006, 12:52
La Multi Ani !!!

trawel_farul
15th November 2006, 14:48
La multi ani Grig!

STEEL
15th November 2006, 15:03
Un calduros "La Multi Ani !!!" si din partea mea.

SORINULTRA
16th November 2006, 11:13
la multi ani si pune bata pe ei

STEELMAN
16th November 2006, 11:14
mare om mare caracter la multi ani grig sa traiesti 1000 de ani fara reparatii!

OVIDIU 62
16th November 2006, 12:25
Raman la parerea ca antrenorul nostru Grig este valoros dar ar trebui sa-si adapteze tactica de joc in functie de echipa intalnita si de forma de moment a noastra.

SORINULTRA
22nd November 2006, 12:35
valoros ca tehnician , mare ca omenie

Cristian
1st December 2006, 22:02
Votati PETRE GRIGORAS ptr cel mai bun antrenor al anului 2006, sa nu uitam in retur de pe ce loc ne-a luat, si unde ne-a adus, iar anul asta se poate mandri cu destule bucurii. Asadar VOT PTR GRIG http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=65180&page=3

danny del corco
2nd December 2006, 02:38
Raman la parerea ca antrenorul nostru Grig este valoros dar ar trebui sa-si adapteze tactica de joc in functie de echipa intalnita si de forma de moment a noastra.
Te inseli daca ai ajuns sa crezi ca Grig neglijeaza astfel de lucruri.

danny del corco
2nd December 2006, 02:39
Votati PETRE GRIGORAS ptr cel mai bun antrenor al anului 2006, sa nu uitam in retur de pe ce loc ne-a luat, si unde ne-a adus, iar anul asta se poate mandri cu destule bucurii. Asadar VOT PTR GRIG http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=65180&page=3

Perfect adevarate cele scrise de dumneata. Aveti ANTRENOR, si nu este putin!

SORINULTRA
3rd December 2006, 18:11
multumim da' inapoi nu il luati

Doctor_Satan
24th April 2013, 11:21
Antrenorul Petre Grigoras este internat de luni la o clinica de cardiologie din Brasov, astazi urmand sa fie operat pentru a-i fi montat un pacemaker.
Multa sanatate, Grigoras!

megastar
24th April 2013, 12:45
Dumnezeu sa ii dea sanatate.De mult are aceste probleme. Munca de antrenor e una foarte grea se pare.

Doctor_Satan
24th April 2013, 13:52
Iar el este unul dintre antrenorii care se agita foarte mult in timpul meciului.