PDA

View Full Version : Credeti ca vom adopta moneda euro mai devreme de 2014?



ducus
25th February 2009, 16:49
Credeti ca vom adopta moneda euro mai devreme de 2014? Vom reusi sa indeplinim criteriile tratatului de la Maastricht pana atunci? Sau UE vor inchide ochii si ne vor baga oricum in zona euro DRM II (care presupune perioada obligatorie pana la adoptarea monedei unice)?
Cum e mai bine pentru noi? S adoptam Euro inainte de 2014 sau dupa? Suntem pregatiti, mai ales in momentele de criza prin care trecem si care nu stim cand se vor termina?

Grecu_
25th February 2009, 16:52
Dracu' stie cand intram, da' bine n-o sa fie. Pe langa toate rotunjirile de preturi cred ca dupa adoptarea euro va fi extrem de usor sa speli bani negri.

Utilizator
25th February 2009, 17:17
E clar ca adoptarea monedei unice va fi o mare realizare pentru Romania.
Pe langa reguli, sunt o gramada de avantaje date de stabilitatea Euro, moneda sustinuta de economii mult mai stabile decat a noastra.
Parerea mea e ca va fi bine sa adoptam euro atunci cand vom fi pregatiti.
Mi-e greu sa cred ca se vor mai petrece mari ajustari de preturi din moment ce avem preturi aliniate la nivelul tarilor dezvoltate, ba chiar mai mari pe ici pe colo.
In schimb vom scapa de cursul de schimb fluctuant, de dobanzile raportate la o moneda mai stabila decat cea nationala etc.

Altfel nu cred ca vom reusi sa trecem la euro mai devreme de 2014. E deja 2009 si economia noastra nu pare suficient de solida pentru asta.

JJ
25th February 2009, 17:22
Sa vedem intai tiparnitele de la Bucuresti si Frankfurt cum trec de criza asta. Dup-aia mai discutam.

ducus
25th February 2009, 17:22
E clar ca adoptarea monedei unice va fi o mare realizare pentru Romania.
Pe langa reguli, sunt o gramada de avantaje date de stabilitatea Euro, moneda sustinuta de economii mult mai stabile decat a noastra.
Parerea mea e ca va fi bine sa adoptam euro atunci cand vom fi pregatiti.
Mi-e greu sa cred ca se vor mai petrece mari ajustari de preturi din moment ce avem preturi aliniate la nivelul tarilor dezvoltate, ba chiar mai mari pe ici pe colo. In schimb vom scapa de cursul de schimb fluctuant, de dobanzile raportate la o moneda mai stabila decat cea nationala etc.

Altfel nu cred ca vom reusi sa trecem la euro mai devreme de 2014. E deja 2009 si economia noastra nu pare suficient de solida pentru asta.
Pai da, dar gandeste-te ca automat cu nu vom mai avea la ce sa raportam moneda euro, si atunci nu va mari fiecare pretul cum il taie capul? O sa zica "pai uite in italia cat e pretul la banane si portocale, la ulei zahar etc, da' ce, eu sunt mai prost sa am preturile sub ei?". Romanu-i tot roman, pana nu profita el de orice, nu se lasa. Sunt destule scumpiri nejustificate chipurile din cauza cresterii euro, euro creste cu 1 leu in 2-3 ani de zile iar noi triplam preturile...Cat era o paine acum 1-2-3 ani si cat e acum? Dar un bilet de tren pe rapid? Si mai are si mers si conditii de personal...Si exemplele pot continua.
Deci, ce garantie avem ca preturile nu vor exploda?

Grecu_
25th February 2009, 17:23
Italia, Grecia, Spania si Portugalia au suferit enorm dupa adoptarea euro ca moneda nationala, si ma refer la po****tie.

resita
25th February 2009, 18:37
parerea mea este ca economia noastra nu ne ajuta deloc in privinta trecerii la euro. eu sper sa trecem cat mai tarziu sa nu patim ca si tariile enumerate mai sus de grecu

Utilizator
25th February 2009, 19:17
Italia, Grecia, Spania si Portugalia au suferit enorm dupa adoptarea euro ca moneda nationala, si ma refer la po****tie.

asta pentru ca nu s-a explicat suficient la acel moment, preturile au crescut in principal pentru ca introducerea euro a fost totodata si masura de ajustare a inflatiei.
In plus lumea vede doar ce deranjeaza, dar remarca mai putin faptul ca nivelul de trai a tot crescut mai apoi, faptul ca moneda unica a devenit concurenta dolarului pe piata mondiala (nicio alta moneda nu era in aceasta situatie inainte) si protejeaza cu mult mai bine financiar tarile ce au adoptat-o.
Beneficiile se judeca pe termen lung si nu pe moment. De ex. ati vazut ce-a maturat criza cu Islanda sau cu lira sterlina in UK, care era cu mult mai tare decat marca germana, francul francez si nu mai spun de lira italiana, drahma, pesos.


Italia, Grecia, Spania si Portugalia erau tari cu monede slabe, inflatie mare si cu economii mai putin potente decat altii. Rigorile impuse de introducerea monedei unice, cumulate la apartenenta la spatiul UE le-a saltat semnificativ.
Nu mai spun despre fluidizarea afacerilor in spatiul UE, cresterea increderii/ratingului de tara prin garantiile date de adoptarea monedei unice(stiti vreo tara Euro care a fost degradata de agentiile de rating?).

Sigur ca au fost si speculatii de moment, dar asta e clar ca la noi nu se mai poate intampla, atunci o moneda virtuala prindea viata, la noi oricum ne raportam la euro cam la toate.
Deja sunt produse mult mai scumpe decat in vest si rata de schimb e de multe ori utilizata derept pretext de scumpire (cum zicea cineva mai sus).
Oricum preturile la noi sunt foarte mari in raport cu puterea de cumparare, orice crestere speculativa va mari profitul per unitate, dar il va scadea per total prin reducerea evidenta a vanzarilor.
Nu in ultimul rand, orice crestere a costurilor prin cresterea profitului se reflecta in impozit catre stat mai mare.

PS: bananele, portocalele si merele sunt mai ieftine decat in Romania in marea majoritate a UE. In Italia sigur. Si ulei si zahar gasesti mai ieftin decat la noi.
La noi e asa pentru ca suntem importatori de orice, iar importatorii jongleaza cu rata de schimb (la mere de ex. asiguram doar 30% din consumul intern din productia romaneasca, rusinos...). In caz ca adoptam euro nu mai exista rata de schimb si scumpirea devine mai greu de justificat.

ducus
25th February 2009, 19:34
asta pentru ca nu s-a explicat suficient la acel moment, preturile au crescut in principal pentru ca introducerea euro a fost totodata si masura de ajustare a inflatiei.
In plus lumea vede doar ce deranjeaza, dar remarca mai putin faptul ca nivelul de trai a tot crescut mai apoi, faptul ca moneda unica a devenit concurenta dolarului pe piata mondiala (nicio alta moneda nu era in aceasta situatie inainte) si protejeaza cu mult mai bine financiar tarile ce au adoptat-o.
Beneficiile se judeca pe termen lung si nu pe moment. De ex. ati vazut ce-a maturat criza cu Islanda sau cu lira sterlina in UK, care era cu mult mai tare decat marca germana, francul francez si nu mai spun de lira italiana, drahma, pesos.


Italia, Grecia, Spania si Portugalia erau tari cu monede slabe, inflatie mare si cu economii mai putin potente decat altii. Rigorile impuse de introducerea monedei unice, cumulate la apartenenta la spatiul UE le-a saltat semnificativ.
Nu mai spun despre fluidizarea afacerilor in spatiul UE, cresterea increderii/ratingului de tara prin garantiile date de adoptarea monedei unice(stiti vreo tara Euro care a fost degradata de agentiile de rating?).

Sigur ca au fost si speculatii de moment, dar asta e clar ca la noi nu se mai poate intampla, atunci o moneda virtuala prindea viata, la noi oricum ne raportam la euro cam la toate.Deja sunt produse mult mai scumpe decat in vest si rata de schimb e de multe ori utilizata derept pretext de scumpire (cum zicea cineva mai sus).
Oricum preturile la noi sunt foarte mari in raport cu puterea de cumparare, orice crestere speculativa va mari profitul per unitate, dar il va scadea per total prin reducerea evidenta a vanzarilor.
Nu in ultimul rand, orice crestere a costurilor prin cresterea profitului se reflecta in impozit catre stat mai mare.

PS: bananele, portocalele si merele sunt mai ieftine decat in Romania in marea majoritate a UE. In Italia sigur. Si ulei si zahar gasesti mai ieftin decat la noi.
La noi e asa pentru ca suntem importatori de orice, iar importatorii jongleaza cu rata de schimb (la mere de ex. asiguram doar 30% din consumul intern din productia romaneasca, rusinos...). In caz ca adoptam euro nu mai exista rata de schimb si scumpirea devine mai greu de justificat.
Dar stii ce ma enerveaza pe mine? Ca noi trebuie sa fim mereu ultimii peste tot, inclusiv la adoptarea monedei unice. Slovacia care a intrat in 2004 in UE, a trecut deja la 1 ianuarie 2009 la euro, deci dupa 5 ani, in schimb la noi dureaza vreo 7 ani cel putin, pana in 2014, adica o sa intram la 5-6 ani dupa tarile astea! De ce dureaza atat, cand o tarisoara ca Slovacia, care s-a despartit de Cehia prin '92, trece imediat la euro?
Noi ce asteptam, ca deja avem inflatia 4-5% (stiu, criteriile prevad cel mult 2,5% inflatie). Daca acum costa litrul de lapta la cutie 5 lei, cine imi garanteaza ca in 2014 nu va cista triplu? O sa ajungem sa-l importam si pe-ala, cu pomana care se da taranilor pentru colectare, o sa renunte bietii oameni la cresterea vacilor, dau laptele la porci decat bataie de joc.
Noi nu mai producem nimic, vorba lui Mircea Badea. Si atunci, la ce sa ne asteptam peste 5 ani?
Ia ziceti, cat costa o cola la juma' de litru la noi si cat in Italia sau Germania?:(

JJ
25th February 2009, 20:18
PS: bananele, portocalele si merele sunt mai ieftine decat in Romania in marea majoritate a UE. In Italia sigur. Si ulei si zahar gasesti mai ieftin decat la noi.
Uita-te cat costa carnea, uita-te cat costa painea, uita-te cat costa branza, mezelurile, uita-te la ceapa sau cartofi... Nimeni nu mananca banane cu zahar si mere cu ulei.

mihai_alex
25th February 2009, 20:25
Italia, Grecia, Spania si Portugalia au suferit enorm dupa adoptarea euro ca moneda nationala, si ma refer la po****tie.
Mai pune si Germania in lista asta.

Dar stii ce ma enerveaza pe mine? Ca noi trebuie sa fim mereu ultimii peste tot, inclusiv la adoptarea monedei unice. Slovacia care a intrat in 2004 in UE, a trecut deja la 1 ianuarie 2009 la euro, deci dupa 5 ani, in schimb la noi dureaza vreo 7 ani cel putin, pana in 2014, adica o sa intram la 5-6 ani dupa tarile astea! De ce dureaza atat, cand o tarisoara ca Slovacia, care s-a despartit de Cehia prin '92, trece imediat la euro?
Noi ce asteptam, ca deja avem inflatia 4-5% (stiu, criteriile prevad cel mult 2,5% inflatie). Daca acum costa litrul de lapta la cutie 5 lei, cine imi garanteaza ca in 2014 nu va cista triplu? O sa ajungem sa-l importam si pe-ala, cu pomana care se da taranilor pentru colectare, o sa renunte bietii oameni la cresterea vacilor, dau laptele la porci decat bataie de joc.
Noi nu mai producem nimic, vorba lui Mircea Badea. Si atunci, la ce sa ne asteptam peste 5 ani?
Ia ziceti, cat costa o cola la juma' de litru la noi si cat in Italia sau Germania?:(
Stai frate calm ca Cehia,Ungaria si Polonia nu au schimbat nimic si sunt tot din 2004 in UE,si nu vor schimba mai devreme de 2011,nu mai vorbiti fara sa aveti habar.

J.Bond
25th February 2009, 20:28
Cred ca in 2014 vom adopta si noi moneda europeana. Nu cred ca e posibil mai devreme sa se intample asta.

mihai_alex
25th February 2009, 20:36
Pt cei ce nu cunosc:


February 18, 2009, 10:33 CET
PM says Hungary can adopt euro between 2012 and 2014

Hungary could adopt the euro between 2012 and 2014, Hungary's Prime Minister Ferenc Gyurcsany told foreign journalists on Wednesday in Budapest, Reuters reported.

"On the trend we have created with this strategy there is a high probability that the euro can be introduced in Hungary not before 2012 and not later than 2014," Gyurcsany was quoted as saying.


Gov't wants Poland to adopt euro by 2012 24.02.2009 Listen 3,57 MB



Despite the difficult economic situation and the scale of devaluation of the Polish zloty the Polish government is to begin talks next month on entering the European Exchange Rate Mechanism 2, seen as the precursor to joining the euro zone. The government hopes Poland could adopt the common currency by 2012.

Prime Minister Donald Tusk underlines that the global financial crisis is more reason for Poland to join the European currency. The government however has a very serious obstacle to overcome : convincing the eurosceptic opposition Law and Justice and the President. This is vital since entering the euro zone requires a change in the Polish constitution. In the present situation however this seems to be a tough task, President Lech Kaczynski has repeatedly pointed that adopting the euro should not be speeded up considering the crisis and looming recession.

Economists debate whether the decision to start talks on ERM2 entry has not been taken in an unfortunate time.

Initially the Czech Republic planned to adopt the euro as its official currency in 2010, however evaluations in 2006 found this date "unlikely".[2] In February 2007 the Finance Minister said 2012 was a "realistic" date.[3] but by November 2007 this date was said to be "too soon".[4] In August 2008, an assessment said the accession was not expected before 2015 due to the political reluctance in this subject.[5]

In January 2009, at the start of the Czech Presidency of the European Council, it was announced that a date to adopt the euro would be decided by 1 November 2009.[6]

Currently, a competition for the design of the national sides of Czech euro coins is under consideration, and as such the design has not been decided.

resita
25th February 2009, 20:36
eu sunt curios cati dintre romanii, aici ma refer la oamenii de rand nu la politicieni, doresc cu adevarat trecerea la euro.

mihai_alex
25th February 2009, 20:39
Pai trecerea la Euro va trebui votata la momentul acela de catre romani.

resita
25th February 2009, 20:41
mihai, de dragul discutiei sa presupunem ca duminica are loc un referendum pe aceasta tema, ce votezi? :D

Sorin Blaj
25th February 2009, 20:42
mihai, de dragul discutiei sa presupunem ca duminica are loc un referendum pe aceasta tema, ce votezi? :D
Trecerea la euro va fi votata de Parlament. Nu va fi referendum.

Utilizator
25th February 2009, 20:55
Uita-te cat costa carnea, uita-te cat costa painea, uita-te cat costa branza, mezelurile, uita-te la ceapa sau cartofi... Nimeni nu mananca banane cu zahar si mere cu ulei.

era un raspuns la o afirmatie de mai sus.
painea da, e mai scumpa, dar ai pastele care-s mai ieftine (cele obisnuite)
cartofii nu cred ca sunt mai scumpi, si nici ceapa.
carnea da, dar depinde de sortiment, de origine, de tara, de magazin.
si in vest gasesti carne la preturi comparabile cu cele de la noi la diverse promotii sau pe la Lidle de ex.

sigur ca mai e loc de mai scump, dar pana sa adoptam noi moneda unica as paria ca nu vor mai fi diferente sesizabile.

J.Bond
25th February 2009, 21:27
E bine totusi ca Guvernul Boc vrea sa adopte moneda euro mai devreme de 2014.

Guvernul lucrează la adoptarea mai rapidă a euro;)

Guvernul lucrează la o strategie care să accelereze procedurile de intrare a României în zona euro, înainte de anul 2014, termen stabilit pentru finalizarea acestui proces, a declarat, miercuri, premierul Emil Boc, la lansarea documentului final Guvernul Privat, eveniment organizat de cotidianul de afaceri “Business Standard”.

Întrebat de presă dacă România ar trebui să grăbească aderarea la zona euro, șeful Guvernului a răspuns afirmativ. “Da, ar trebui grăbit acest proces, este și în atenția Guvernului acest lucru și avem deja o strategie pentru accelerarea intrării în zona euro, înainte de 2014", a spus Boc.

Declarația lui Boc survine unui demers recent al Ungariei de a accede mai rapid la zona euro, demers primit destul de bine de Comisia Europeană. Președintele Comisiei, Jose Barroso, a spus că orice țară membră a Comisiei ar trebui să să se concentreze pe adoptarea euro cât mai rapid, dar a adăugat că responsabilitatea în acest proces revine în primul rând țărilor membre.

Pentru ca un stat să poată adera la zona euro trebuie să îndeplinească o serie de condiții legate de inflație, deficit bugetar, datoria publică, cursul de schimb și dobânzi, cerințe cunoscute sub numele de “criteriile de la Maastricht”.

Astfel, inflația nu trebuie să depășească cu mai mult de 1,5 puncte procentuale nivelul mediu al inflației din cele mai performante trei state membre, iar deficitul bugetar trebuie să reprezinte maximum 3% din Produsul Intern Brut. Datoria publică nu poate depăși 60% din PIB și, după ce au fost îndeplinite toate aceste condiții, cursul de schimb trebuie să se mențină într-o marjă de 15% față de o paritate stabilită în raport cu euro, timp de doi ani: așa-numitul mecanism al ratelor de schimb, ERM 2. Astfel, România ar trebui să intre în ERM II în anul 2012.

mihai_alex
25th February 2009, 21:35
mihai, de dragul discutiei sa presupunem ca duminica are loc un referendum pe aceasta tema, ce votezi? :D

Euro;)

Va fi votata de Parlament. Nu va fi referendum.

Din cate stiu la slovaci a fost votata de catre cetateni.

Sorin Blaj
25th February 2009, 21:35
Romania nu poate indeplini criteriile necesare adoptarii monedei unice inainte de 2014.

Sorin Blaj
25th February 2009, 21:37
Din cate stiu la slovaci a fost votata de catre cetateni.

Constitutia Romaniei, modificata in 2003, prevede trecerea la euro printr-o lege votata de parlament.

resita
25th February 2009, 21:45
Constitutia Romaniei, modificata in 2003, prevede trecerea la euro, printr-o lege votata de parlament.

nu te contrazic ca nu stiu dar in danemarca, polonia si alte tari a fost organizat referendum pe aceasta tame, poate ca ar fi trebuit sa fie si la noi asa.

Sorin Blaj
25th February 2009, 21:52
Poate, dar au avut grija Iorgovan, Nastase si Iliescu sa ne scuteasca de problema asta, in 2003:


ARTICOLUL 137

(2) Moneda națională este leul, iar subdiviziunea acestuia, banul. În condițiile aderării la Uniunea Europeană, prin lege organică se poate recunoaște circulația și înlocuirea monedei naționale cu aceea a Uniunii Europene.


In Marea Britanie este la fel. Po****tia hotaraste schimbarea monedei nationale.

mihai_alex
25th February 2009, 22:02
Romania nu poate indeplini criteriile necesare adoptarii monedei unice inainte de 2014.

Ma refeream in conditiile in care economia ar putea suporta trecerea de la o moneda la alta,si este evident ca nu este cazul in acest moment.

Lordliv
25th February 2009, 22:15
voi credeti ca mai exista euro in 2014?!:drak:

Sorin Blaj
25th February 2009, 22:19
Nu, leul va deveni moneda Uniunii Europene. :)

Lordliv
25th February 2009, 22:32
Nu, leul va deveni moneda Uniunii Europene. :)

sorine esti un europenist convins!
eu sunt un eurosceptic prin definitie!;)

ducus
27th February 2009, 09:39
Aderarea la euro nu trebuie grăbită

OPINIE. Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, este de părere că România trebuie să respecte calendarul anunțat anterior pentru aderarea la zona euro, respectiv anul 2014, transmite Mediafax.

„România trebuie să își mențină calendarul anunțat anterior pentru adoptarea euro. Intrarea în 2012 în mecanismul ratelor de schimb pentru o zonă de constrângeri și parcurgerea, ulterior, a celor doi ani obligatorii în interiorul mecanismului este condiționată de nevoia ca până în 2012 să facem foarte multe reforme”, a spus Isărescu.

Declarațiile guvernatorului vin după ce premierul Emil Boc a declarat că guvernul lucrează la o strategie care să accelereze procedurile de intrare a României în zona euro.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/841350/Aderarea-la-euro-nu-trebuie-grabita/

miril
27th February 2009, 09:46
Sa fim multumiti daca aderam in 2014.

rob_din
27th February 2009, 10:00
Sa fim multumiti daca aderam in 2014.

De ce ar trebui sa fim multumiti?

miril
27th February 2009, 10:43
Pentru ca asta ar insemna ca vom avea atunci o stabilitate economica cu consecintele pozitive respective care ne permite aderarea. Ah, uitasem sunt un adept al euro-ului. De ce n-am fi?

rob_din
27th February 2009, 10:51
Pentru ca asta ar insemna ca vom avea atunci o stabilitate economica cu consecintele pozitive respective care ne permite aderarea. Ah, uitasem sunt un adept al euro-ului. De ce n-am fi?

Asta e varianta aia optimista, asa auzeam acum 5 ani ca va curge lapte si miere daca intram in UE. Adevarul e ca si daca trecem la Euro si daca ramanem la Leu mare diferenta n-o sa fie

miril
27th February 2009, 11:34
Oricum, cine calatoreste mult in spatiul euro ii va fi mai usor cu...plata.

Charon
27th February 2009, 12:16
voi credeti ca mai exista euro in 2014?!:drak:

Eu sunt convins ca daca aceasta criza va continua si se va adanci,aceasta uniune economica,politica si monetara va disparea!

In prima faza vom avea parte de refuzul marilor puteri europene( Germania,Franta, M. Britanie) de a pompa zeci de miliarde in bugetul Uniunii si de a sustine tari troglodite ca Romania,Bulgaria etc.
Presiunile sociale in aceste tari vor fi tot mai puternice si vom asista la crize in cadrul Uniunii,precum cele din anii '60 (criza scaunului gol) si cea din anii '80,cand M.Britanie a refuzat sa-si plateasca cota la bugetul Uniunii!

Protectionismul instituit de aceasta criza ar putea fi groparul Uniunii!;)

Utilizator
27th February 2009, 12:22
Asta e varianta aia optimista, asa auzeam acum 5 ani ca va curge lapte si miere daca intram in UE. Adevarul e ca si daca trecem la Euro si daca ramanem la Leu mare diferenta n-o sa fie

asa au zis si islandezii de ex., le era frica de UE din cauza legislatiei de pescuit. dupa ce criza asta a maturat cu ei pe jos se discuta despre aderare de urgenta la UE.

uitam ca din toamna incoace se tot intampla chestii cu moneda nationala, se vaita guvernatorul BNR ca niste banci pusesera de-un safari la leu.
Forintul si zlotul la fel, se dusera pe tobogan cat ai zice peste.
Asta e unul dintre avantajele monedei unice, ai stabilitate, nu esti ca o barcuta cu panze pe ocean.
Doi la mana comertul: tot ce se intampla acum intre Romania si UE (principalul partener comercial) depinde si de rata de schimb leu-euro. Cand moneda noastra fluctueaza tipa lumea ca ne afecteaza exporturile, ne darama balanta comerciala, petrolul se scumpeste ca s-a devalorizat leul in raport cu euro etc. si apare cioclul de servici Ilie Serbanescu care ne prevesteste un viitor sumbru.
La fel si imprumuturile private, sunt afectate si de rata de schimb leu-euro, nu mai are rost sa detaliez.

Peste toate, euro inseamna o anumita stabilitate economica si o anumita rigoare, asa cum spunea si Miril. E semn ca economia noastra a devenit matura, sustenabila.

Moneda nationala e infernal de greu de sustinut intr-o economie globalizata.
O moneda globala cum este dolarul si cum a devenit euro are o soliditate inmiita fata de orica alta moneda nationala. Asta pentru ca este sustinuta nu de o economie nationala inchisa sau dependenta de schimburile externe, ci de un conglomerat de economii, de institutii finaciare, de companii.

Nu sunt adeptul corporatismului si globalizarii excesive (sunt si parti bune, depinde cat de mult se va mentine caracterul uman), dar e clar ca nu te poti pisa contra vantului.
In acest context ce e mai bine: sa te ambitionezi sa mori prosteste tinand cu dintii de leu, calusari, taiatul porcului si branza facuta in izmenele ciobanului, sau sa te adaptezi la curentul progresist si sa mergi alaturi de cei ce pot trage la rame?

Parerea mea e ca daca reusim sa trecem la euro va fi deja un mare pas inainte pentru Romania. Daca decizia de a intra in UE a fost ajutata si de politic, decizia de a adopta euro va fi strict economica, va fi un semn absolut ca mergem bine.
Dar asta nu se poate intampla mai repede de 2014, in cel mai optimist caz.
E haioasa declaratia premierului ca guvernul are in vedere sa urgenteze adoptarea euro, de parca treaba asta ar fi un task distinct si n-ar tine de fapt de performanta economica a tarii. Le-as spune sa uite chiar de euro si sa faca economia sa mearga ca restul vine firesc.

PS Cioclu: contributia tarilor membre la bugetul comun este de cca. 1% din PIB, adica un caca-maca din car eoricum toti isi recupereaza o parte bunicica.
E un urban-legend faptul ca bugetul UE e o povara pentru statele membre, e chestie electorala.
Pana si in cele mai cinstite tari din UE, gaurile negre din bugetul national absorb mai mult.
Noi de ex am cam fost contributori la bogetul comun in primii doi ani, o sa luam mai mult de acum incolo si tandea pe mandea avem de luat maximum 39 miliarde de euro pe 7 ani, timp in care avem de contribuit cu cel putin vreo 10 miliarde.
Asta inseamna ca putem lua maxim-maximorum vreo 29 miliarde in 7 ani din banii marilor contributori, adica vreo 4 miliarde pe an (niste sute de milioane de cap de tara).
O nimica toata, avand in vedere beneficiile nedeclarate: piata de desfacere, civilizarea zonei megiese, mana de lucru interna unde e deficit etc. etc.

miril
27th February 2009, 12:23
Riscuri exista dar nu cred ca se va ajunge aici. Situatia se va schimba in bine, incepand cu anul viitor. Boc-Assa este stahanovist, Uti!

J.Bond
27th February 2009, 12:32
Criza economică ar putea ajuta România să adere mai repede la euro, potrivit unui studiu Stratfor
Criza economică globală ar putea crea oportunitatea de aderare mai rapidă la zona euro pentru economiile europene emergente, arată o analiză a Stratfor, care menționează declarația premierului Emil Boc, potrivit căreia România va încerca să treacă la euro înainte de 2014.

Marți, premierul ungar Ferenc Gyurcsany a spus că Uniunea Europeană ar trebui să relaxeze regulile de adoptare a euro, pentru a le permite statelor non-euro din UE, precum România, Ungaria, Bulgaria, Cehia sau Polonia, să treacă mai repede la moneda europeană, mai notează autorii analizei.

Pentru a adera la zona euro, un stat trebuie să îndeplinească criteriile de convergență stabilite prin Tratatul de la Maastricht. Elementele-cheie sunt intrarea în ERM-2, zona de așteptare pentru trecerea la euro, un deficit bugetar de cel mult 3% din PIB, datorie publică de maximum 60% din PIB și o inflație care să fie cu cel mult 1,5% peste inflația în primele trei state din zonă ca evoluție a prețurilor.

În mod ironic, multe dintre statele dezvoltate ale UE, precum Italia sau Franța, nu îndeplinesc criteriile zonei euro, din care deja fac parte, "dar odată cu puterea vine și capacitatea de a ocoli regulile, ceea ce statele central și est-europene vor reuși mult mai greu să facă", mai comentează Stratfor.

miril
27th February 2009, 12:37
Pe ce te bazezi? Stratfor. Numai citirea rapida a criteriilor de convergenta si este de ajuns sa constat...divergenta intre realitate, pe deoparte, Boc si Stratfor, pe de alta.

Charon
27th February 2009, 12:51
Ba este exact invers,pe criza asta economica vor fi practic imposibil de indeplinit aceste criterii!
Ce ne spune Boc ca o moara stricata-investitii in infrastructura-deci creste datoria publica:rolleyes:,inflatia creste pana la cer.........

Voi credti ca va lasa U.E. CA NISTE RUPTI IN FUND sa distruga un echilibru la care ei au muncit 23 de ani,de la ACtul Unic European din 1986?:happy

Utilizator
27th February 2009, 12:58
ar fi o prostie imensa sa relaxeze conditiile, abia asa ar semna moartea euro.

miril
27th February 2009, 13:05
Eu as zice altfel, Europa are o sansa unica, profitand de criza economica si cauzele ei, ca sa-si regleze relatiile economice si bancare cu USA si sa-si impuna mai mult politica monetara si nu numai.

Utilizator
27th February 2009, 13:30
de acord, dar nu prin relaxarea conditiilor de aderare la spatiul euro si prin transformarea monedei unice intr-una junk.
Politica monetara este deja impusa, problema e cine poate sa sustina euro, iar noi, ungurii si altii asemenea nu putem deocamdata.
Ar fi oricum o nebunie sa faca sa ceva pe timp de criza financiara, e clar ca Euro va pierde instant, numai datorita gradelor de tara ale Romaniei, Ungariei s.a.

miril
27th February 2009, 14:03
Concluzia, ar fi bine pentru toti (membrii UE) sa aderam cand suntem maturi pentru asa ceva, adica, (mult) dupa 2014.

ducus
27th February 2009, 14:39
Va inchipuiti ce-o fi acum pe capul Slovaciei, coroana slovaca era undeva la 0,2-0,3 lei. Cu trecerea la euro cum le-o fi viata, cand aveau una din cea mai slaba moneda din UE?

Sorin Blaj
27th February 2009, 14:49
Acolo suntem si noi in momentul de fata.

Sorin Blaj
27th February 2009, 14:51
Islanda a numit un norvegian la conducerea bancii centrale: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5453439-islanda-numit-norvegian-conducerea-bancii-centrale.htm

Utilizator
27th February 2009, 15:27
Va inchipuiti ce-o fi acum pe capul Slovaciei, coroana slovaca era undeva la 0,2-0,3 lei. Cu trecerea la euro cum le-o fi viata, cand aveau una din cea mai slaba moneda din UE?

nu conteaza care era cursul, conteaza puterea de cumparare.
Italia de ex. cand a trecut la euro avea curs de vreo 3000 lire italiene la ECU/Euro.

Schimbarea de moneda e cumva ca denominarea ce s-a intamplat la noi, in loc sa iei salariu x coroane, il vei lua in echivalent in euro.

ducus
27th February 2009, 16:11
Stau si ma intreb: mai conteaza ceva ca avem a doua moneda cea mai puternica din tarile UE, raportat la Euro?
De fapt prima, daca stam sa luam cursul eur/lira sterlina.
Eu tot cred ca ar trebui sa trecem la euro mai devreme de 2014, dar se pare ca Isarescu e de alta parere.
Oricum, cred ca va fi si o perioada de tranzitie de 1 an-1 an jumate de circulatie in paralele a leului si a euro, asa cum a fost cu denominarea, au circulat in paralele leii vechi cu cei noi. Macar sa stim o treaba, ca nu mai ridica astia preturile mereu la carburanti, paine, lapte etc. Va fi o chestie psihologica pana la urma. Una e sa spui ca se mareste pretul painii cu 5 bani si alta e cu 5 (euro)centi.

Utilizator
27th February 2009, 16:24
e gresit ceea ce spui. cursul de schimb nu indica defel puterea monedei.

Ady
27th February 2009, 18:29
PS Cioclu: contributia tarilor membre la bugetul comun este de cca. 1% din PIB, adica un caca-maca din car eoricum toti isi recupereaza o parte bunicica.
E un urban-legend faptul ca bugetul UE e o povara pentru statele membre, e chestie electorala.
Pana si in cele mai cinstite tari din UE, gaurile negre din bugetul national absorb mai mult.
Noi de ex am cam fost contributori la bogetul comun in primii doi ani, o sa luam mai mult de acum incolo si tandea pe mandea avem de luat maximum 39 miliarde de euro pe 7 ani, timp in care avem de contribuit cu cel putin vreo 10 miliarde.
Asta inseamna ca putem lua maxim-maximorum vreo 29 miliarde in 7 ani din banii marilor contributori, adica vreo 4 miliarde pe an (niste sute de milioane de cap de tara).
O nimica toata, avand in vedere beneficiile nedeclarate: piata de desfacere, civilizarea zonei megiese, mana de lucru interna unde e deficit etc. etc.

noi pana acum mai mult am dat decat am luat daca nu tinem cont de fondurile de preaderare ... se publicase un raport zilele trecute ...

in alta ordine de idei uitati ce credea Milton Friedman despre euro:
http://macroblog.typepad.com/macroblog/2006/02/milton_friedman.html

Sorin Blaj
1st March 2009, 15:38
ar fi o prostie imensa sa relaxeze conditiile, abia asa ar semna moartea euro.

Jean-Claude Juncker: Nu putem schimba peste noapte criteriile de adoptare a monedei euro
de D.G. HotNews.ro, Duminică, 1 martie 2009



Premierul luxemburghez Jean-Claude Juncker, presedinte al grupului reprezentantilor tarilor membre ale zonei euro, a spus ca nu se asteapta prea curand la o schimbare a criteriilor de adoptare a monedei unice, relateaza agentia Reuters, citata de NewsIn.

"Nu cred ca putem schimba criteriile de aderare peste noapte. Asa ceva nu este fezabil", a declarat Juncker, dupa ce a ajuns la un summit unde tarile est-europene care nu au adoptat euro urmeaza sa ceara o accelerare a procedurilor de intrare in zona euro, dupa ce monedele din regiune s-au depreciat masiv.

Premierul ungar a reiterat, sambata, cererea prezentata la inceputul saptamanii, dupa o reuniune cu presedintele Comisiei Europene (CE), Jose Manuel Barroso, ca Uniunea Europeana sa ia in considerare posibilitatea de a scurta perioada de doi ani pe care un stat trebuie sa o petreaca in ERM-2 (Exchange Rate Mechanism), anticamera zonei euro, ce reprezinta testul de stabilitate al unei monede nationale inainte de adoptarea monedei unice.

"Haideti sa acceleram procesul de adoptare a euro", a spus Gyurcsany. "Daca o tara poate indeplini mai rapid criteriile necesare, de ce ar trebui sa stam in anticamera zonei euro doi ani?", a adaugat premierul ungar.

Punctul de vedere fusese sustinut, de asemenea, de Polonia care a cerut o abordare comuna cu alte tari din Europa Centrala si de Est pentru reguli mai flexibile in ceea ce priveste adoptarea euro, fapt considerat de unele dintre statele din regiune ca un posibil scut impotriva crizei globale.



Sursa: www. hotnews.ro

Lucian86
1st March 2009, 15:56
in alta ordine de idei uitati ce credea Milton Friedman despre euro:
http://macroblog.typepad.com/macroblog/2006/02/milton_friedman.html

Analize facute la batranete:rolleyes:

Rolul economistilor este mai degraba cel de a oferi o sursa de inspiratie in punerea in aplicare a anumitor politici economice.
Niciun economist in istorie insa a fost capabil sa explice minutios elementele care caracterizeaza economia mondiala. La 70 de ani de la criza din 29' inca se mai dezbate asupra cauzelor adevarate care au starnit acea criza:groggy:
Problema este ca economia este o stiinta cu multe variabile, de aici si dificultatea de a prevedea si de a explica diferitele fenomene economice.

Empiric vorbind, euro este un succes; cei ce se cred atat de destepti sa ne spuna ei ca ce se va intampla cu aceasta moneda, vorbesc ca sa nu taca :rolleyes: Fiecare are dreptul la opinie si nimic mai mult

J.Bond
1st March 2009, 22:13
Președintele cere protecție pentru bănci
Președintele Traian Băsescu a solicitat băncilor din zona euro să nu oprească finanțarea filialelor din România.
Cererea a fost făcută în cadrul reuniunii informale a șefilor de stat și de guvern care a avut loc duminică la Bruxelles.

Bancaru
1st March 2009, 23:05
Si cand colo se petrece exact pe dos. Va dati seama ca in toate bancile astea de afara deja s-a dat despeptarea. Si-a belit Basescu ochiu spre ei si acum isi fac temele si se cauta prin portofel sa ne ajute.

Ochiul lui Basescu
http://www.freewebs.com/willslotr/sauron2.jpg

Utilizator
2nd March 2009, 12:28
daca bancile nu se vor supune cica sefu' trimite cohortele de recuperatori minoritari sa le pustiasca seifurile si sa le violeze femeile. Va fi vai si amar de ei...

Altfel, asa cum era de asteptat, nimeni nu s-a lasat induiosat de cererile estice de urgentare a procedurii de adoptare a euro.
Era greu de crezut ca un acces de compasiune blegoasa inutila va genera un act sinucigas.

ducus
2nd March 2009, 15:58
Si cand colo se petrece exact pe dos. Va dati seama ca in toate bancile astea de afara deja s-a dat despeptarea. Si-a belit Basescu ochiu spre ei si acum isi fac temele si se cauta prin portofel sa ne ajute.

Ochiul lui Basescu
http://www.freewebs.com/willslotr/sauron2.jpg
Dar ala nu e ochiul diavolului? :drak::P
EVZ lanseaza o dezbatere publica:

DEZBATERE EVZ: Avem nevoie de euro?




Andreea Ștefan
Luni, 02 Martie 2009


Ce pierde și ce câștigă România prin trecerea la euro? Criza economică și devalorizarea leului fac ca trecerea la moneda europeană să câștige din ce în ce mai mulți adepți. Părerile sunt însă împărțite.


În timp ce o parte a oponenților susține că economia românească nu e pregătită pentru renunțarea la cursul valutar, adepții trecerii la euro spun că economia ar fi protejată de intrarea în zona unică.În acest sens, săptămâna trecută, premierul a declarat că Guvernul lucrează la o strategie care să accelereze procedurile de intrare a României în zona euro, înainte de anul 2014, termen stabilit pentru finalizarea acestui proces.

Și guvernatorul BNR susține că, indiferent de condițiile economice, calendarul trecerii la euro trebuie respectat.

În ceea ce privește efectele resimțite în rândul po****ției, reprezentantul Grupului de Economie Aplicată (GEA), Liviu Voinea, spune că există atât avantaje, cât și dezavantaje. Iată câteva dintre acestea:

Avantaje
•Scăderea costurilor la tranzacțiile leu-euro, respectiv a comisioanelor.
•Scăderea dobânzilor la bănci, calculate în funcție de rata stabilită de BCE
•Dispariția riscului valutar, transferat de la BNR la Banca Centrală Europenă
•Salariile vor fi plătite în euro
•Economie protejată în fața atacurilor cursului valutar

Dezavantaje•Cresc prețurile- ca urmare a trecerii la euro, acestea vor fi ajustate crescător
•Crește inflația
•BNR nu mai poate ajuta economia prin “ devalorizări controlate“ și susținerea cursului
•Scad exporturile din cauza necompetitivității produselor românești și a scăderii veniturilor exportatorilor
•Crește deficitul commercial
•Pierderea unor mecanisme de control ale BNR precum politica monetară sau valutară.

Condiții
Pentru ca un stat să poate adera la zona euro trebuie să îndeplinească o serie de condiții legate de inflație, deficit bugetar, datoria publică, cursul de schimb și dobânzi.

Astfel, inflația nu poate depăși cu mai mult de 1,5 puncte procentuale nivelul mediu al inflației din cele mai performante trei state membre, iar deficitul bugetar trebuie să reprezinte maximum 3% din Produsul Intern Brut.

De asemenea, datoria publică se poate plasa la cel mult 60% din PIB, iar în perioada de doi ani în mecanismul european al ratelor de schimb (ERM II) cursul trebuie să se mențină într-o marjă de 15% față de o paritate stabilită în raport cu euro.

Intrarea în ERM II în anul 2012

O condiție a tranziției la moneda euro este menținerea monedei naționale în ERM II pentru o perioadă de doi ani.

Astfel, România ar trebui să intre în ERM II în anul 2012.

Până atunci, BNR se luptă cu menținerea cursului monedei naționale.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/841792/DEZBATERE-EVZ-Avem-nevoie-de-euro/
Sunteti de acord cu avantajele si dezavantajele subliniate de ei?
Eu mi-as dori doar sa nu mai trecem iar printr-o perioada de tranzitie, de incertitudine, c-o fi c-o pati...macar sa stim de la inceput cum stau treburile, ce ne paste, ca sa putem sa ne organizam.

Utilizator
2nd March 2009, 16:14
Dezavantaje
•Cresc prețurile- ca urmare a trecerii la euro, acestea vor fi ajustate crescător
•Crește inflația
•BNR nu mai poate ajuta economia prin “ devalorizări controlate“ și susținerea cursului
•Scad exporturile din cauza necompetitivității produselor românești și a scăderii veniturilor exportatorilor
•Crește deficitul commercial
•Pierderea unor mecanisme de control ale BNR precum politica monetară sau valutară.

dezavantajele astea sunt puerile si total nefondate, chiar si pentru un ne-specialist.
-e posibil ca preturile sa fie ajustate crescator dar e posibil sa nu. analiza se bazeaza pe precedentul de la introducerea euro, dar situatia nu e aceeasi acum la extinderea zonei euro (am mai spus de ce). Sa zicem ca e singurul dezavantaj plauzibil din lista asta.
-cum sa creasca inflatia daca aderam la euro, in conditiile in care zona euro precum si tarile ce adera la euro au conditii specifice referitor la limita superioara a inflatiei, deficit bugetar etc??? asta e o prostie scoasa din putul gandirii.
-nu numai ca moneda nu va mai fi atacabila precum leul, dar in plus BNR va avea si suportul BCE care e destul de clar ca are mult mai multa putere. O alta afirmatie stupida si aiuristica a autorului acestui articol.
-cum sa scada exporturile daca trecem la euro??? trebuie sa fie complet idiot sa afirmi asa ceva din moment ce exporturile nu sunt afectate de moneda ba chiar mai mult, schimburile comerciale vor fi mult simplificate avand in vedere ca vom avea ca moneda nationala o moneda forte.
-de ce sa creasca deficitul comercial prin adoptarea euro??? acest articol e o culme a prostiei.
-pierderea parghiilor BNR...alta paguba-n ciuperci, e clar ca avand euro ca moneda nu mai ai nevoie de 'parghii' si alte reglaje valutare ca sa-ti sustii moneda. :D

Ady
2nd March 2009, 16:49
la faza cu inflatia cred ca se baza pe primul punct ala cu cresterea preturilor ...
referitor la exporturi, acestea sunt legate de cursul de schimb si odata cu adoptarea euro exportatorii ar pierde din competitivitatea exporturilor pe baza de curs ... dar se elimina si posibilitatea sa piarda din evolutia cursului de schimb ...

Ady
2nd March 2009, 18:13
noi pana acum mai mult am dat decat am luat daca nu tinem cont de fondurile de preaderare ... se publicase un raport zilele trecute ...
[/url]

un articol despre ce spusesem in urma cu cateva post-uri

http://www.capital.ro/articol/bilant-bugetar-dezastruos-in-primii-doi-ani-de-la-aderare-116968.html

JJ
2nd March 2009, 21:35
Da, vom adopta Euro mai devreme... sau mai tarziu. Trebuie sa fim pregatiti pentru asta, asa ca va rog sa alegeti ce este reprezentativ pentru Romania si ar trebui sa apara pe spatele monedelor.

ducus
10th March 2009, 09:03
Sper ca in momentul adoptarii Euro sa nu depaseasca 4,5-4,6 lei. Altfel va fi vai si amar de noi, in special de cei care au credite in euro. Importurile sunt tot in euro, deci am fi terminati. Cred ca mai degraba atunci vom avea nevoie de imprumutul asta de la FMI decat acum.

Romeo
10th March 2009, 11:29
E clar ca adoptarea monedei unice va fi o mare realizare pentru Romania.
Pe langa reguli, sunt o gramada de avantaje date de stabilitatea Euro, moneda sustinuta de economii mult mai stabile decat a noastra.
Parerea mea e ca va fi bine sa adoptam euro atunci cand vom fi pregatiti.
Mi-e greu sa cred ca se vor mai petrece mari ajustari de preturi din moment ce avem preturi aliniate la nivelul tarilor dezvoltate, ba chiar mai mari pe ici pe colo.
In schimb vom scapa de cursul de schimb fluctuant, de dobanzile raportate la o moneda mai stabila decat cea nationala etc.



sa nu uitam o treaba: in octombrie 2008 se putea cumpara euro la 3,70, iar acum se poate vinde la 4,28. Daca cursul va reveni spre 4, cine stie cand, rezulta un profit discret de cateva procente bune. Legarea cursului este comentata nefavorabil de guvernator si alti economisti (nu din cei de gargara). Totul este sa ai informatii precise si sa actionezi cand trebuie.
Avem si preturi mai mari ca in UE, dar si multe la nivel inca scazut. Ca exemplu un bilet de meci la Real Madrid este 50 euro, la noi deja ni se pare scum 4 E. Apoi nu platim impozitele la locuinta ca in UE, un ziar este de 3 ori mai ieftin (si de 10 ori mai prost vandut), o revista la fel, transportul este inca ieftin (1,50 E metroul in Paris), internetul costa sensibil diferit, numarul de programe TV la care ai dreptul in pachetul de baza este mult mai mare si mai ieftin la noi, multe preturi care compenseaza diferenta de salariu.

resita
18th March 2009, 13:37
Da, vom adopta Euro mai devreme... sau mai tarziu. Trebuie sa fim pregatiti pentru asta, asa ca va rog sa alegeti ce este reprezentativ pentru Romania si ar trebui sa apara pe spatele monedelor.

:cry::cry::cry:

chiar, cine ar trebui sa apara pe moneda euro la noi?

Belgia, Spania, Olanda, Austria, Monaco, Luxemburg și San Marino au ales să imprime pe moneda europeană chipurile unor foști regi sau conducători , figuri cu importanță majoră în istoria respectivelor state. Germania, Irlanda, Franța, Cipru, Malta, Portugalia, Slovacia și Finlanda au imprimate diferite simboluri naționale cum ar fi harpa celtică sau vulturul german.

J.Bond
31st March 2009, 13:48
Pogea vrea să adoptăm euro în 2014
Marți, 31 Martie 2009

Măsurile pe termen scurt luate de Guvern nu trebuie sa afecteze obiectivele României pe termen mediu și lung, respectiv intrarea în mecanismul ERM-2 în 2012 și adoptarea euro în 2014, a declarat azi ministrul Finanțelor Publice, Gheorghe Pogea.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/845569/Pogea-vrea-sa-adoptam-euro-in-2014-/

ducus
7th April 2009, 12:24
Adica in mai putin de 5 ani. Pai inseamna ca trebuie sa ne pregatim de pe acum. BNR si Ministerul Finantelor vor avea o misiune foarte dificila pentru respectarea calendarului de adoptare a euro. Inca nu stim cat va tine criza si la ce sa ne asteptam dupa. Sper sa treaca ungurii inaintea noastra la euro, macar vedem cum merge treaba acolo. Preturile la noi si la ei sunt asemanatoare dupa intrarea noastra in UE. Inainte ei veneau la noi peste granita sa faca cumparaturi, acum mergem noi.
Deja preturile la telefoane mobile si electrocasnice au scazut simtitor, precum si la tarifele convorbirilor, deci din punctul asta de vedere nu vom avea probleme. Va fi greu cu preturile produselor de import, vom simti fiecare eurocent in plus.

ducus
14th April 2009, 22:29
Romania ar putea trece la euro de la 1 ianuarie 2015

Romania ar putea adopta euro de la 1 ianuarie 2015, in conditiile in care decizia ar fi luata in 2014, potrivit planului deja asumat, a declarat viceguvernatorul BNR Cristian Popa, citat de Realitatea TV.

"Banca Centrala Europeana (BCE) are nevoie de date complete despre evolutia macroeconomica a Romaniei pe cei doi ani de ERM-2 (perioada de 2 ani care precede intrarea unui stat in zona euro, n.r.), care sunt agregate cu o oarecare intarziere, de 3 pana la 6 luni. Din acest motiv, adoptarea propriu-zisa a monedei europene nu

poate avea loc chiar de la 1 ianuarie 2014", a explicat Popa.

Reprezentantul BNR a adaugat ca datele colectate trebuie sa confirme indeplinirea, de catre Romania, a criteriilor de convergenta stabilite prin Tratatul de la Maastricht. Popa a mai precizat ca decizia de aderare la zona euro este dezbatuta in cadrul BCE, problema fiind dezvoltata si in cadrul Ecofin. Unul dintre principalele elemente care trebuie stabilite este paritatea la care se realizeaza trecerea de la leu la euro.
http://www.romanialibera.ro/a151477/romania-ar-putea-trece-la-euro-de-la-1-ianuarie-2015.html
Credeti ca ar fi o decizie buna intarzierea cu 1 an a adoptarii euro? Ce mai conteaza un an in plus, de ce sa mai lungim pelteaua daca nu e cazul? Deci avem in fata cel mult 5 ani si 8 luni in care trebuie sa punem la punct o strategie de aderare la ERM II ca anticamera la euro +trecerea propriu zisa la moneda unica. Cu cat timp inainte de aderare vor fi afisate preturile si in euro, pentru ca lumea sa se obisnuiasca? Vom reusi sa marim posibilitatile de plata online si cu cardul in cat mai multe magazine? La noi inca acest obicei nu a prins ca-n strainatate, lumea prefera inca metodele de plata cash si retragerile cash de numerar.

ducus
4th November 2009, 11:26
Si Croitoru, premierul desemnat, vorbeste de o trecere la euro de-abia de la 1 ianuarie 2015! Adica de-abia peste 5 ani si o luna, dupa ce va fi ales presedintele Romaniei la sfarsitul anului 20141 E mai bine asa? Va fi o povara prea mare pentru viitoarul presedinte si pentru guvern in acelasi timp sa gestioneze 2 treburi deodata, si trecerea la euro, si campania pentru prezidentiale? Nu vor fi niste costuri enorme daca vom cumula aceste 2 lucruri?
De-aia zic ca e mai bine sa trecem la euro de la 1 ianuarie 2014, sau mai bine undeva pe 1 iulie 2014, atunci cand bugetul pe 2014 va fi deja gata. In acest fel, stim deja ce suma va fi alocata intregului proces, si ne vom chivernisi din iarna lui 2013.
Nu mai zic de circulatia in paralele a monedei euro cu leul, la fel cum a fost cu trecerea la leul greu, care va trebui sa dureze minim 1 an si jumatate dupa parerea mea.

Bancaru
4th November 2009, 11:41
la sfarsitul anului 20141 E mai bine asa?

Aoleu... noi sa fim sanatosi.

Nightwish
4th November 2009, 12:04
Parerea mea e ca nu vom reusi sa adoptam euro in 2014...

Utilizator
4th November 2009, 16:01
adoptarea euro nu e dupa cum vrem ci daca satisfacem criteriile de convergenta cvare sunt cam urmatoarele:
-inflatie care sa nu depaseasca cu mai mult de 1,5 puncte procentuale din media inflatiei tarilor din zona euro cu cele mai mici rate;
-deficitul guvernamental mai mic de 3% din PIB
-rata de indatorare a guvernului mai mica de 60% din PIB
-rata dobanzii cu cel mult 2 puncte procentuale peste aceea din tarile zonei euro cu cele mai bune performante dpdv al inflatiei
-incadrarea in conditiile Exchange Rate Mechanism cu cel putin 2 ani inainte (respectiv fluctuatia cursului de schimb intre moneda nationala si euro mai mica de 15%)

E cam inutil sa mai discutam despre aderarea mai rapida a euro din moment ce Romania si-a stabilit deja ca tinta 1.01.2015 si din moment ce indeplinirea acestor conditii ar fi destul de greu de satisfacut de catre Romania de azi. Deficitul guvernamental cred ca si la anul va fi peste limita admisa si foarte probabil prin 2012 putem spera sa ne incadram in el fara fortari. Ramane de vazut si care va fi nota de plata pentru imprumuturile colosale de anul asta, cum vom face bugetul si cat de capabili vom fi sa atragem banii eruopeni pe proiecte consistente si utile.

Si nu trebuie facut un scop din adoptarea euro ci mai degraba din indeplinirea fireasca a conditiilor necesare pentru asta. Nu ne-ar ajuta deloc sa aderam la zona euro cu derogari (s-a intamplat pentru ceva state precum Grecia si Italia parca) pentru ca poate fi o arma cu doua taisuri.
In ultima vreme cu precadere, ni se lasa impresia falsa ca politica monetara poate drege politica economica schioapa, ceea este profund fals. Sigur ca cele doua trebuie sa fie in armonie, dar fara o economie sanatoasa politica monetara singura poate sa-ti ofere doar solutii de moment in situatii limita.

ducus
20th November 2009, 11:26
E cam inutil sa mai discutam despre aderarea mai rapida a euro din moment ce Romania si-a stabilit deja ca tinta 1.01.2015 si din moment ce indeplinirea acestor conditii ar fi destul de greu de satisfacut de catre Romania de azi. Deficitul guvernamental cred ca si la anul va fi peste limita admisa si foarte probabil prin 2012 putem spera sa ne incadram in el fara fortari. Ramane de vazut si care va fi nota de plata pentru imprumuturile colosale de anul asta, cum vom face bugetul si cat de capabili vom fi sa atragem banii eruopeni pe proiecte consistente si utile.

Si nu trebuie facut un scop din adoptarea euro ci mai degraba din indeplinirea fireasca a conditiilor necesare pentru asta. Nu ne-ar ajuta deloc sa aderam la zona euro cu derogari (s-a intamplat pentru ceva state precum Grecia si Italia parca) pentru ca poate fi o arma cu doua taisuri.
In ultima vreme cu precadere, ni se lasa impresia falsa ca politica monetara poate drege politica economica schioapa, ceea este profund fals. Sigur ca cele doua trebuie sa fie in armonie, dar fara o economie sanatoasa politica monetara singura poate sa-ti ofere doar solutii de moment in situatii limita.
Lasa nota de plata, ca nici datoria externa de pana in 2008 n-a fost platita, dar eu ma gandesc la explozia preturilor si la panica care se va crea in po****tie cand vor vedea preturile saltate peste noapte. Fiindca putin le pasa comerciantilor ca vom avea inflatie foarte mica, ei vor creste oricum preturile a doua zi de cum trecem la euro! Imaginati-va cum ar fi ca un ou sa coste echivalentul in euro a 1,5-2 lei, laptele deja costa acum peste 4 lei litrul, cat va costa peste 5-6 ani? Painea feliata costa acum 2,5 lei cel putin, de salamuri si mezeluri nu mai zic, carnea de porc la fel.
Transportul in comun se va scumpi si el automat cand se scumpeste motorina si electricitatea, metrul cub de apa la fel, taxa radio-tv, etc.
Acesta va fi cu adevarat sfarsitul lumii -celei pe care noi o nstiam si in care traiam de zi cu zi -nu elucubratiile si prostiile de prin filme cu cutremure si meteoriti! Care e cea mai usoara cale de a imparti lumea in 2 clase: foarte bnogati si foarte saraci -aceea de a crea haos si dezordine in sistem!

Marius
20th November 2009, 12:03
laptele deja costa acum peste 4 lei litrul, cat va costa peste 5-6 ani? Painea feliata costa acum 2,5 lei cel putin, de salamuri si mezeluri nu mai zic, carnea de porc la fel.


io nu stiu de unde iti faci tu cumparaturile, dar iti recomand kauflandul (care e al dracului de scump) si unde painea feliata e un leu :)

Sorin Blaj
20th November 2009, 12:07
Lasa nota de plata, ca nici datoria externa de pana in 2008 n-a fost platita, dar eu ma gandesc la explozia preturilor si la panica care se va crea in po****tie cand vor vedea preturile saltate peste noapte. Fiindca putin le pasa comerciantilor ca vom avea inflatie foarte mica, ei vor creste oricum preturile a doua zi de cum trecem la euro! Imaginati-va cum ar fi ca un ou sa coste echivalentul in euro a 1,5-2 lei, laptele deja costa acum peste 4 lei litrul, cat va costa peste 5-6 ani? Painea feliata costa acum 2,5 lei cel putin, de salamuri si mezeluri nu mai zic, carnea de porc la fel.
Transportul in comun se va scumpi si el automat cand se scumpeste motorina si electricitatea, metrul cub de apa la fel, taxa radio-tv, etc.
Acesta va fi cu adevarat sfarsitul lumii -celei pe care noi o nstiam si in care traiam de zi cu zi -nu elucubratiile si prostiile de prin filme cu cutremure si meteoriti! Care e cea mai usoara cale de a imparti lumea in 2 clase: foarte bnogati si foarte saraci -aceea de a crea haos si dezordine in sistem!Dar Apocalipsa, Apocalipsa cand vine? :)

Tyler Durden
20th November 2009, 12:19
Pasajul lui ducus imi aminteste de textele marxiste despre pauperizarea proleteriatului in faza finala a societatii burgheze.:D

Sorin Blaj
20th November 2009, 12:22
Si de punctul 2 din Manifestul Partidului Comunist: Impozit cu puternic caracter progresiv. Pentru a plati datoria (sac) si a ajunge in final toti la acelasi nivel de ... saracie.

ducus
21st November 2009, 08:46
Railor :P Eu chiar vorbeam serios, mai vede cineva cu adevarat luminita de la capatul tunelului de peste 6 ani? Mai pune cineva botul la sloganele ciorbiste de la sfarsitul anilor '90 cu "in 100 de zile voi face capitala lux"?
@Marius: hai sa nu ne jignim inteligenta, da? Kaufland e doar in marile orase, nu e pe orice ulita! Mare majoritate a po****tiei isi face cumparaturile de baza de la coltul strazii, nu de la mall-urile din municipiu, care pot fi la 20-30 km departare! A, ca ma duc de 2-3 ori pe an sa fac cumparaturi multe pentru sarbatori, e altceva! Dar nu ma duc zilnic la mall pentru painea de fiecare zi sau pentru o punga de piept!

ducus
24th January 2011, 11:47
Nea Isarescu spunea in urma cu cateva saptamani ca ar fi posibila amanarea trecerii la euro cu 1 an sau 2 datorita (si) faptului ca deocamdata nu se stie sigur cand vom intra in ERM II. Ar trebui normal sa intram in 2012, dar credeti ca suntem in stare? Deocamdata nu indeplinim conditiile tratatului de la Maastricht pt. zona euro, deci...:rolleyes:
Car e parere voastra? E bine, e rau ca vom amana termenul de 2015 pentru trecerea la euro si daca da, de ce?
Credeti ca odata intrati in zona euro vor exploda preturile si mai mult decat acum? Benzina e deja scumpa, la nivelul UE, alimentele de import la fel, deci care ar fi diferenta in 2015-2016?
Si-asa discutam de ani de zile numai in euro, ne raportam la euro, doar ca nu suntem platiti in euro. In rest, facturile la telefonie si pre-pay sunt in euro etc.

Utilizator
24th January 2011, 14:25
nu putem intra in zona euro mai devreme de 2015 in cel mai optimist caz.
precum zici trebuie sa indeplinim conditiile cerute timp de 3 ani consecutivi inainte sa putem adera la moneda unica.

in situatia noastra e mai bine ca nu se intampla asta, inca mai pot jongla cu moneda nationala. economia noastra nu pare preagtita sa faca fata, poate pana in 2020 sa se poata adopta moneda unica in conditii optime.
altfel nu cred ca preturile vor mai creste atunci cand vom fi apti de a adopta moneda unica. Probabil vor mai fi ceva speculatii de moment, dar nu semnificative. Avem deja un nivel ridicat al preturilor si in unele cazuri suntem deja aliniati la cele din zona euro.
Dar pana cand va fi cazul mai e multa vreme si se pot schimba multe. Desi nu cred, e posibila o scadere a preturilor pe termen mediu (comparativ cu media UE).

ducus
24th January 2011, 17:22
Cand zici "jongla" adica sa-si bata ei joc in continuare de prosti, nu? Sa puna si 5 lei euro daca asa au chef (cum zice Base odata), ca la mintea lor si la cate s-au intamplat in ultimele luni, nu te mai astepti la nimic bun.
Dar totusi...2020, hai sa fim seriosi! De ce am lungi coada pisicii mai mult decat e cazul? De ce sa ne jupoaie ei in continuare si sa "joace" cursul dupa cum vor? Macar asa stim o treaba.
Si apoi, daca ne uitam la tarile care au intrat in UE in 2004, doar Lituania a asteptat 7 ani ca sa treaca la euro, noi deja in 2015 vom implini 8 ani, deci de ce am mai astepta? Ne pot trece si pe noi cu vederea chiar daca nu vom indeplini anumite conditii, asa cum s-a intamplat cu Italia, Franta, Spania, etc.
Iar la afirmatia cum ca preturile nu vor creste odata ce vom trece la euro, da-mi voie sa ma indoiesc! Sa nu profite tata Leana florareasa sa vanda firul de garoafa cu 1 euro si nu cu 1 leu ca acum (ex. fictiv) ca asa a auzit la tv ca s-a scumpit benzina? Fiindca de ceva putem siguri ca va creste in continuare: benzina>>care obligatoriu le afecteaza pe toate vrem nu vrem.
Ce bine ar fi sa creasca pana atunci salariul minim la macar 250-300 de euro! Dar n-o sa vrea mafiotii din sindicate, ramane de vazut cat va mai rabda poporul.
Stai intai sa vedem ce trepadusi vor veni la putere in 2012.

Utilizator
25th January 2011, 12:17
Ducus: in acest moment Romania este departe de a indeplini criteriile de convergenta pentru aderare la zona euro si nu prevad ca vom putea sa le indeplinim in urmatorii 2 ani.
Vezi aici de ce: http://www.mediafax.ro/economic/ce-romania-nu-indeplineste-criteriile-pentru-aderarea-la-zona-euro-6113648
Daca nu se schimba ceva radical in favoarea noastra, in cel mai optimist caz vom fi apti de zona euro prin 2017-2018. Mergem prost, asta-i realitatea. Ar fi un gest sinucigas si pentur noi si pentru zona euro sa aderam nepregatiti.

Noi si bulgarii suntem cu mult in urma tarilor ce au aderat deja la euro. In plus vorbim despre tari relativ mici fata de Romania, sa spunem mai usor de pilotat in caz de avarie. Uite ca nici ungurii nu sunt pregatiti de ex si ei 'asteapta' de mai multa vreme.

Poate ca ai dreptate spunand ca vor creste preturile cand vom adpota euro.
Si eu am spus ca sunt posibile mici ajustari speculative, dar echivalarea 1 leu cu 1 euro nu va fi posibila si am spus deja de ce.
Apropo, tanti florareasa din Romania de azi vinde flori importate din UE cu preturi deja mai mari decat acolo. Ce draq sa mai scumpeasca cand deja e peste posibilitatile oamenilor? Cam la fel va fi si cu multe altele.

Lordliv
25th January 2011, 19:38
"nu putem intra in zona euro mai devreme de 2015 in cel mai optimist caz."

suficient timp pentru ca speculatorii de operatiuni swap si switch sa-si faca de cap cu moneda nationala, beneficiind de acordul tacit al gastii de la BNR.;)

resita
26th January 2011, 00:19
Ce sa trecem noi la moneda europeana, ce aveti

pai noi avem economie care sa sustina aceasta trecere, sper ca in veci sa nu trecem la euro

1.Q.u
31st January 2011, 17:45
un nu categoric ;)

St3phano
31st January 2011, 21:25
daca acest lucru face parte din reforma statului,desigur.

ducus
27th March 2011, 10:37
Ce sa trecem noi la moneda europeana, ce aveti

pai noi avem economie care sa sustina aceasta trecere, sper ca in veci sa nu trecem la euro
So OK, dar care credeti ca ar fi avantajele si dezavantajele trecerii la euro (pentru ca de trecut vom trece, ori peste 5-6 ani, ori peste 10)?
Sigur ca nu avem economie care sa sustina trecerea, dar pe de alta parte gandeste-te ca noi importam aproape totul, mai ales produsele de consum (mancarea). Ori toata lumea prognozeaza ca mancarea se va scumpi, deja a inceput trensul ascendent, si din ce in ce mai multe tari se confrunta cu dificultati si chiar saracie, pai gandeste-te, daca se va scumpi euro peste cativa ani, daca va ajunge la 4,5-5 lei si noi ramanem tot la leu dar cu aceleasi salarii si posibilitati, ne vom mai permite sa cumparam la fel de multa mancare ca pana acum?
Orice vom cumpara din afara va fi mult mai scump decat azi daca doamne-fereste se intareste euro excesiv fata de leu. Vezi ca deja s-a intarit fata de dolar, diferenta e ca aia sunt platiti bine si nu-i afecteaza, insa pe noi la salariul mediu de ~700 de lei ne va arde la buzunar orice intarire a euro!
Asa nu mai bine trecem la euro si macar stim o treaba, ca nu ne mai fura astia cu alte taxe, inclusiv la comertul online, nu o sa se mai faca atatea conversii leu-euro-lira sterlina sau leu-euro-dolar cand cumperi ceva de pe ebay/amazon.

Romeo
27th March 2011, 13:33
So OK, dar care credeti ca ar fi avantajele si dezavantajele trecerii la euro (pentru ca de trecut vom trece, ori peste 5-6 ani, ori peste 10)?
Orice vom cumpara din afara va fi mult mai scump decat azi daca doamne-fereste se intareste euro excesiv fata de leu. Vezi ca deja s-a intarit fata de dolar, diferenta e ca aia sunt platiti bine si nu-i afecteaza, insa pe noi la salariul mediu de ~700 de lei ne va arde la buzunar orice intarire a euro!
Asa nu mai bine trecem la euro si macar stim o treaba, ca nu ne mai fura astia cu alte taxe, inclusiv la comertul online, nu o sa se mai faca atatea conversii leu-euro-lira sterlina sau leu-euro-dolar cand cumperi ceva de pe ebay/amazon.

nu vom trece inainte de 2014 ca sa raspuns la intrebare.
Problema este alta, atunci cand ai alta moneda (leu, drahma), la nevoie o poti devaloriza, daca ai euro varianta obligatorie este sa dai afara personal. Noi suntem obisnuiti sa tinem 5 angajati pe un salariu, mai ales la stat (degeaba). In 2009 leul s-a devalorizat de la 3,70 la 4,30, adica 20 % (fara zecimale), asta a insemnat dintr-odata scumpirea importurilor, sau un salariu mai mic raportat la euro, cum vreti s-o luati. Daca am fi avut euro nu s-ar fi putut face asta si varianta ar fi fost ori somajul ori salarii mai mici (este cel mai mic din UE, vedeti Money Channel).
Ne poate spune cineva daca cartofii, painea, carnea s-a scumpit in west in ultimele luni ?
Cu taxe 'te pot fura' si daca ai euro, TVA ul este azi cel mai mare furt, pentru ca toate tarile UE au TVA mai mic la alimente, numai la noi este maxim peste tot (oricum, daca l-am scadea, trebuie definit exact ce inseamna aliment, ca sigur vom descoperi tot felul de nazbatii).
Sa zicem ca punem o taxa pentru sport, toti platim 1 euro si facem centre de juniori, poate nu ne mai bate Bosnia. Sau facem alta taxa pentru cinematografie, sa avem bani sa facem filme. Orice astfel de taxe pot fi inventate, suntem stat suveran, parlamentul voteaza la comanda guvernului.
Mancare oricum cumperi mai putina ca anul trecut, sau te costa mai mult si cumperi mai putin din altceva: iti dau pretul cartofului, crescut de aprox 4 ori si painea, 20 %. Daca te face director, iti vei permite mai multa mancare (sau whisky). Daca te da afara vei cumpara mai putin muschi de porc. Asta variaza in functie de job.
Marele avantaj al leului este ca il poti devaloriza sau aprecia (ca cer aia mai mult pe gaz metan si apreciezi leul ca sa te coste la fel in lei).
Nu uita preturile gestionate de stat, la energie (chiar daca ti se par mari). Cand vor fi liberalizate, se va scumpi curentul si gazele cu 30 %, iar patronul poate nu-ti da mai mult salariu.

ducus
8th April 2011, 09:20
Cred ca una din experientele negative va fi creditarea in euro (ca si acum dealtfel), in sensul ca nenorocitul de euribor care tot creste ii va ingropa pe multi si la propriu si la figurat cand nu vor mai putea sa-si achite ratele din ce in ce mai mari din acelasi salariu mic.
De asemeni va fi naspa si pentru cei ce vor dori sa economiseasca, dobanda la euro fiind enorm de mica (2-2,5%) iar inflatia nu cred eu ca va fi sub 3-4%- deci randament aproape zero! In aceste conditii, cum vei mai incuraja economiile si nu consumul?
La ce se va reduce rolul BNR dupa trecerea la euro, cand nu-l vor mai putea mani**** ca azi? Vom avea si momente in care euro va pierde teren fata de GBP, francul elvetian sau monedele asiatice -nu uitati ca de acolo importam majoritatea electrocasnicelor si componentelor IT! Ce vom mai putea face in atare conditii daca puterea de cumparare va scadea si mai mult? Rezervele BNR transformandu-se logic tot in euro, nu vor mai putea cumpara/vinde euro ca azi ca sa mentina cursul!