PDA

View Full Version : Intrebarea zilei 25.02.2009: Militarii Romani din Irak/Afganistan



resita
24th February 2009, 23:48
Pot fi catalogati militarii romani din Irak/Afganistan drept Mercenari?

motivati votul

jesus supremu
25th February 2009, 00:18
tu intelegi semnificatia cuvantului de mercenar?

JJ
25th February 2009, 00:29
Cred ca nu stii ce e aia mercenar... Si soldatii sunt platiti peste tot in lume. Nu te uita la diurna, gandeste-te ca omul ala risca sa moara si castiga cat un plimbator de mape detasat la Brussels si nici macar cat un capsunar calificat.

useroarecare
25th February 2009, 00:51
În sens militar, evident DA. Sunt niște băieți angajați de o armată străină să lupte pentru o cauză ce nu-i interesează, cu un scop precis pentru care sunt plătiți. Ceea ce fac militarii români în Irak și Afganistan reprezintă ad litteram definiția mercenarului.
Problema cuvântului e că a căpătat un sens figurat peiorativ, desemnând orice scursură care și-ar vinde mama pentru bani.

rob_din
25th February 2009, 01:08
Sunt niste simplu angajati, nu niste mercenari. Ce nu inteleg eu este de ce cand moare un militar prin Afghanistan este decorat, plange presedintele pe la inmormantare etc, iar cand moare un muncitor ingropat sub un mal de pamant nu intereseaza pe nimeni. Care e diferenta?

Jerome LeBanner
25th February 2009, 09:18
Cred ca nu stii ce e aia mercenar... Si soldatii sunt platiti peste tot in lume. Nu te uita la diurna, gandeste-te ca omul ala risca sa moara si castiga cat un plimbator de mape detasat la Brussels si nici macar cat un capsunar calificat.

Isi asuma acest risc pentru bani.deocamdata nu stie sa faca altceva, este mercenar

Sergiu
25th February 2009, 10:35
Eu n-as zice ca e mercenar, deoarece el cica lupta pentru sustinerea democratiei si libertatii, principii pe care si Romania le sustine si imi inchipui ca si acei soldati le sustin.

Mercenar ma gandesc ca inseamna sa faci ceva impotriva ideilor tale sau daca luam ca mercenar e oricine care face ceva pentru bani, atunci toti suntem mercenari, adica nu toti muncim pentru bani?

rob_din
25th February 2009, 11:09
Eu n-as zice ca e mercenar, deoarece el cica lupta pentru sustinerea democratiei si libertatii, principii pe care si Romania le sustine si imi inchipui ca si acei soldati le sustin.

Mercenar ma gandesc ca inseamna sa faci ceva impotriva ideilor tale sau daca luam ca mercenar e oricine care face ceva pentru bani, atunci toti suntem mercenari, adica nu toti muncim pentru bani?

Foarte amuzant.

Grecu_
25th February 2009, 11:54
În sens militar, evident DA. Sunt niște băieți angajați de o armată străină să lupte pentru o cauză ce nu-i interesează, cu un scop precis pentru care sunt plătiți. Ceea ce fac militarii români în Irak și Afganistan reprezintă ad litteram definiția mercenarului.
Problema cuvântului e că a căpătat un sens figurat peiorativ, desemnând orice scursură care și-ar vinde mama pentru bani.

Perfect de acord cu tine! :ok: :D

JJ
25th February 2009, 13:50
În sens militar, evident DA. Sunt niște băieți angajați de o armată străină să lupte pentru o cauză ce nu-i interesează, cu un scop precis pentru care sunt plătiți. Ceea ce fac militarii români în Irak și Afganistan reprezintă ad litteram definiția mercenarului.
Problema cuvântului e că a căpătat un sens figurat peiorativ, desemnând orice scursură care și-ar vinde mama pentru bani.
Soldatii aceia sunt soldati romani care lupta pentru armata romana. Mercenarul lupta pentru bani intr-o armata straina sau privata.
Drept urmare, soldatii din Irak nu se incadreaza in definitia cuvantului de mercenar.

Normal ca sunt platiti pentru asta, ca ei sunt angajati ca soldati, voluntari nu mai exista de vreo 2 ani in armata romana.

Jerome LeBanner
25th February 2009, 14:03
Soldatii aceia sunt soldati romani care lupta pentru armata romana. Mercenarul lupta pentru bani intr-o armata straina sau privata.
Drept urmare, soldatii din Irak nu se incadreaza in definitia cuvantului de mercenar.

Normal ca sunt platiti pentru asta, ca ei sunt angajati ca soldati, voluntari nu mai exista de vreo 2 ani in armata romana.

sami bag ceva in definitiile din dex. una ii da dreptate lui JJ, cealalta pune cuvantul straina in paranteze.

Grecu_
25th February 2009, 14:32
Soldatii aceia sunt soldati romani care lupta pentru armata romana. Mercenarul lupta pentru bani intr-o armata straina sau privata.
Drept urmare, soldatii din Irak nu se incadreaza in definitia cuvantului de mercenar.

Normal ca sunt platiti pentru asta, ca ei sunt angajati ca soldati, voluntari nu mai exista de vreo 2 ani in armata romana.

Atunci ei sunt soldati de drept intr-o armata mercenara... :D

JJ
25th February 2009, 16:33
Atunci ei sunt soldati de drept intr-o armata mercenara... :D
Incorect, ca armata romana de acolo face munca voluntara: nu e platita nici de irakieni, nici de americani, si nici n-avem firme prin zona ca francezii :D

Grecu_
25th February 2009, 16:37
Eu de ce stiam ca serviciile noastre acolo sunt platite?

useroarecare
25th February 2009, 16:55
Soldatii aceia sunt soldati romani care lupta pentru armata romana. Mercenarul lupta pentru bani intr-o armata straina sau privata.
Drept urmare, soldatii din Irak nu se incadreaza in definitia cuvantului de mercenar.

Normal ca sunt platiti pentru asta, ca ei sunt angajati ca soldati, voluntari nu mai exista de vreo 2 ani in armata romana.

Nu știam că poporul român se află în război cu poporul afgan sau irakian....

Faptul că România e membră NATO nu schimbă cu nimic statutul de mercenar al soldaților prezenți. Lupta de acolo nu e între lumea civilizaă, reprezentată chipurile de NATO, și Irak, e între SUA și Irak.
Islanda e membră NATO și n-are armată, multe țări membre nu au au soldați în teatrele de operație din orientul mijlociu. Deci, brigăzile române sau regimentele sau ce dracu sunt acolo, sunt formate din mercenari, care luptă pentru bani. Quod erat demonstrandum !

Marius
25th February 2009, 17:01
Caporalul Vasile din Afghanistan e mercenar pentru ca, angajat al Armatei Romane, este trimis in respectiva tara? De ce?

Grecu_
25th February 2009, 17:03
Trimis? Dupa ce a completat cereri peste cereri, poate a dat si o spaguta, el e obligat sa mearga?

Sa nu imi spuneti ca si participarea la operatiuni extreme e obligatorie...

useroarecare
25th February 2009, 17:13
Caporalul Vasile din Afghanistan e mercenar pentru ca, angajat al Armatei Romane, este trimis in respectiva tara? De ce?

Ti-a zis răspunsul și grecul, caporalul Vasile nu a primit ordin de la superior să plece în Irak, ci a primit o ofertă de muncă, militară, pentre care va fi fost remunerat. !

JJ
25th February 2009, 17:13
Nu știam că poporul român se află în război cu poporul afgan sau irakian....

Faptul că România e membră NATO nu schimbă cu nimic statutul de mercenar al soldaților prezenți. Lupta de acolo nu e între lumea civilizaă, reprezentată chipurile de NATO, și Irak, e între SUA și Irak.
Islanda e membră NATO și n-are armată, multe țări membre nu au au soldați în teatrele de operație din orientul mijlociu. Deci, brigăzile române sau regimentele sau ce dracu sunt acolo, sunt formate din mercenari, care luptă pentru bani. Quod erat demonstrandum !
Esti prost sau te prefaci? Cand CSAT a hotarat sa se duca si mai apoi sa mai ramana acolo, soldatul Gigel din regimentul xxx ce voiai sa faca, sa-i zica generalului "Sefu, eu nu vreau sa merg?" Ce-i drept, la foamea din Romania toti voiau sa mearga pentru diurna aia, dar asta nu-i face mercenari.

useroarecare
25th February 2009, 17:16
Esti prost sau te prefaci? Cand CSAT a hotarat sa se duca si mai apoi sa mai ramana acolo, soldatul Gigel din regimentul xxx ce voiai sa faca, sa-i zica generalului "Sefu, eu nu vreau sa merg?"

Tu ești sănătos ? cred că tu însuți ai spus că armata română nu e formată din voluntari, ci de oameni care au optat pentru așa ceva. După tine reiese că Vasile care era electrician a primit prin poștă ordin de a se prezenta pentru plecare în Irak alt fel va fi considerat dezertor și împușcat !

JJ
25th February 2009, 17:20
Nu mai discut, de vreme ce la voi soldatii ori sunt mercenari, ori musai voluntari in termen, iar de notiunea de soldat profesionist n-aveti loc.
Soldatul profesionist are optiunea sa intre sau nu in armata tarii sale, dup-aia e obligat sa faca ce-i zic superiorii. Mercenarul isi alege si armata.

Grecu_
25th February 2009, 17:22
D'aia se bat ofiterii pentru sansa de a ajunge in Irak?
Tu chiar nu intelegi ca din Armata Romana se pleaca in Irak pe baza de voluntariat (si pile si spagi)?

P.S. Tu incluzi si fortele speciale in grupa "soldatul Gigel din regimentul xxx"?

useroarecare
25th February 2009, 17:32
Nu mai discut, de vreme ce la voi soldatii ori sunt mercenari, ori musai voluntari in termen, iar de notiunea de soldat profesionist n-aveti loc.
Soldatul profesionist are optiunea sa intre sau nu in armata tarii sale, dup-aia e obligat sa faca ce-i zic superiorii. Mercenarul isi alege si armata.

Bine că ți-ai luat jucăriile și ai plecat poate mai citești și articolul ăsta până să dispari : http://www.banateanul.ro/saptamanal/militarii-romani-in-irak-carne-de-tun-pentru-niste-bani-in-plus-2846721 pentru edificare.

Dacă ești prea ocupat să mă faci pe mine prost, îți spicuiesc eu un citat din articol al unui om care a fost în Irak, pe bază de opțiune și care se considera mercenar :


Militarul angajat pe bază de contract în Batalionul 32 consideră că el și camarazii săi au avut în Irak statutul unor mercenari: "Noi nu aparținem nici Codului Muncii, nici Codului Militar. După ce împlinim 40 de ani, suntem tratați ca și civilii. N-avem parte de pensie militară. Suntem un fel de angajați civili în uniformă militară. În afară de bani, după o misiune în străinătate, nu ne mai alegem cu nimic". Afirmațiile sale sunt confirmate de comandant. "Conform legii, militarii angajați pe bază de contract nu sunt asimilați cadrelor militare, având un statut aparte. Ei lucrează pe bază de voluntariat. Termină contractul cu armata la 40 de ani, dar nu primesc pensie. Trebuie să-și continue activitatea în alt domeniu. Din păcate, toate aceste lucruri nu pot fi rezolvate de noi. Cei care trebuie să decidă sunt cei din Parlament", declară lt.-col. Cristian Dinulică.


Nu-mi vine să cred că de atâtea ori suntem puși să executăm ordinele unora complet dezinteresați de armată, pentru a servi națiunea română. Suntem trimiși în toate colțurile lunii să executăm ordinele. Sincer, nu merită să-ți riști viața pentru banii ăia. Cu toate acestea, mulți dintre noi au plecat pentru că sunt niște bani pe care nu-i câștigi acasă în șase luni.

Ia zi-mi, te-ai sucit sau încă ești de opinie că ei nu sunt mercenari ?

Marius
25th February 2009, 17:43
Pai si cu ce voiai sa se aleaga dupa o misiune in Irak? Cu statuie?

Hai sa ne intelegem, in teatrele de razboi din Orient se pleaca pe baza de voluntariat. Voluntari din cadrul militarilor Armatei Romane. Asta pentru ca nu suntem in razboi cu vreun alt stat iar prezenta militara romaneasca de acolo este nesemnificativa, ca numar de oameni.

Tot nu mi-ai/ati raspuns la intrebare. De ce sunt fie mercenari? Iar daca sunt militari, sunt de condamnat? Iar daca un militar a semnat x documente spunand ca vrea sa mearga in Irak, mai are el dreptul moral sa "marturiseasca sub protectia anonimatului" (si incurajat de o suma de bani, platita de respectiva publicatie) de a deplange conditiile din teatrul de operatiuni?

useroarecare
25th February 2009, 17:49
Marius, nu înțeleg ce vrei să spui. Întrebarea threadului era dacă militarii români din Irak și Afganistan sunt mercenari. Eu n-am spus că sunt de condamnat sau nu, am spus, da, sunt mercenari, și am adus ca argument citate dintr-un soldat care spune cu gurița lui că a avut statutul unui mercenar.

Grecu_
25th February 2009, 17:51
Marius, nu înțeleg ce vrei să spui. Întrebarea threadului era dacă militarii români din Irak și Afganistan sunt mercenari. Eu n-am spus că sunt de condamnat sau nu, am spus, da, sunt mercenari, și am adus ca argument citate dintr-un soldat care spune cu gurița lui că a avut statutul unui mercenar.

Sa mor io de nu-s perfect de acord cu tine! :great: :cry:

Marius
25th February 2009, 17:55
Ca sa nu am dubii, am accesat dexonline :D

MERCENÁR, -Ă I. s. m. 1. militar angajat cu plată într-o armată străină. 2. (fig.) cel care, pentru bani, se pune în serviciul oricui, luptând pentru interese de orice natură. II. adj. care aparține mercenarilor; format din mercenari. (< fr. mercenaire, lat. mercenarius) .

Militarii romani nu-s angajati in nicio armata straina. Ce spune sldatul ala ma lasa rece. Mai ales pentru ca, tot cu gurita lui, a mentionat ca a lasat acasa bani pentru chirie si pentru plata ratei la casa :)

J.Bond
25th February 2009, 18:00
Nu mai discut, de vreme ce la voi soldatii ori sunt mercenari, ori musai voluntari in termen, iar de notiunea de soldat profesionist n-aveti loc.
Soldatul profesionist are optiunea sa intre sau nu in armata tarii sale, dup-aia e obligat sa faca ce-i zic superiorii. Mercenarul isi alege si armata.

JJ, ti-am mai zis eu ca iti pierzi timpul aiurea cu unii de pe aici. :sleep:

J.Bond
25th February 2009, 18:11
Pot fi catalogati militarii romani din Irak/Afganistan drept Mercenari?

motivati votul

Evident ca militarii romani nu pot fi catalogati mercenari.:) Militarii romani care lupta(sau mentin pacea si securitatea) acolo sunt angajati ai armatei romane, deci nu-s mercenari. Si cu asta cred ca am zis tot, alte comentarii nu isi mai au rostul pe aceasta tema. ;)

:cya:

useroarecare
25th February 2009, 18:12
Ca sa nu am dubii, am accesat dexonline :D

MERCENÁR, -Ă I. s. m. 1. militar angajat cu plată într-o armată străină. 2. (fig.) cel care, pentru bani, se pune în serviciul oricui, luptând pentru interese de orice natură. II. adj. care aparține mercenarilor; format din mercenari. (< fr. mercenaire, lat. mercenarius) .

Militarii romani nu-s angajati in nicio armata straina. Ce spune sldatul ala ma lasa rece. Mai ales pentru ca, tot cu gurita lui, a mentionat ca a lasat acasa bani pentru chirie si pentru plata ratei la casa :)

Hai mă, ce naiba, dex-ul are o formă absolut simplistă a ceea ce înseamnă mercenar. Termenul în sine este definit prin tratate internaționale.


A mercenary is a person who takes part in an armed conflict, who is not a national or a party to the conflict, and is "motivated to take part in the hostilities essentially by the desire for private gain and, in fact, is promised, by or on behalf of a party to the conflict, material compensation substantially in excess of that promised or paid to combatants of similar ranks and functions in the armed forces of that Party" (Additional Protocol I to the Geneva Convention of August 1949).[1][2]

As a result of the assumption that a mercenary is essentially motivated by money, the term "mercenary" usually carries negative connotations, though that can be a compliment in some contexts. There is a blur in the distinction between a "mercenary" and a "foreign volunteer", when the primary motive of a soldier in a foreign army is uncertain. For instance, the French Foreign Legion and the Gurkhas are not mercenaries under the laws of war, since although they may meet many of the requirements of Article 47 of the 1949 Additional Protocol I, they are exempt under clauses 47(a)(c)(d)(e)&(f); some journalists falsely describe them as mercenaries regardless.

După cum vezi și alții au problema asta. Evident n-aveau cum să o rezolve așa că au făcut excepții. Ești mercenar dacă ești un străin voluntar, dar dacă ești de partea noastră nu mai ești, că așa vrem noi !:D

resita
25th February 2009, 18:43
nimeni nu-i obliga sa mearga dar toti vor sa mearga acolo pt. bani si din cate am inteles sunt baniiiiiiiiiii destui.

ca sa raspund la intrebarea threadului, in opinia mea sunt mercenari :D

rob_din
25th February 2009, 19:55
nimeni nu-i obliga sa mearga dar toti vor sa mearga acolo pt. bani si din cate am inteles sunt baniiiiiiiiiii destui.

ca sa raspund la intrebarea threadului, in opinia mea sunt mercenari :D

Depinde ce intelegi prin bani destui. Pentru salariul meu sunt foarte multi, pentru salariul unui director de agentie nu mai sunt asa multi

resita
25th February 2009, 19:59
Depinde ce intelegi prin bani destui. Pentru salariul meu sunt foarte multi, pentru salariul unui director de agentie nu mai sunt asa multi

pai 2.500-3.000 de dolari/luna e castigul cel mai mic.

eu cred ca sunt ceva baniiiiiiiiiii

rob_din
25th February 2009, 20:04
pai 2.500-3.000 de dolari/luna e castigul cel mai mic.

eu cred ca sunt ceva baniiiiiiiiiii

Cunosc pe cineva care a fost 6 luni in Afghanistan si s-a intors cu vreo 10000 de dolari in mana. Repet, la salariul meu pare mult, dar ce naiba: e 10% dintr-un apartament! Merita sa risti?

JJ
25th February 2009, 20:12
pai 2.500-3.000 de dolari/luna e castigul cel mai mic.

eu cred ca sunt ceva baniiiiiiiiiii
Sunt bani pe care poti (puteai) sa ii castigi si in constructii in Spania/Italia. Cu munca mai multa, dar cu risc mai mic.

resita
25th February 2009, 20:14
Sunt bani pe care poti (puteai) sa ii castigi si in constructii in Spania/Italia. Cu munca mai multa, dar cu risc mai mic.

ai vazut tu vreun ofiter sa lucreze in constructii? :D

Grinco
26th February 2009, 18:46
Na, ca a mai murit unul in Afghanistan

resita
26th February 2009, 20:10
Grinco, se merita?

o alta victima colaterara intr-un razboi care nu-i al nostru.

oare pana cand :(:(:(

Grinco
26th February 2009, 20:14
E o tragedie pentru apropiati, condoleante familiei...Dar ala stia ce riscuri presupune o misiune de genul asta, nu l-a fortat nimeni sa mearga acolo. Ca nu are Romania ce sa caute acolo, e alta poveste

resita
26th February 2009, 20:22
sunt de acord cu tine si imi pare rau de cel care a murit
dar oare acesti mercenari n-ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte de a pleca mai ales ca tot la 2-3 lunii moare cate unu

delaoltenia
26th February 2009, 20:27
Na, ca a mai murit unul in Afghanistan

Un militar român a fost ucis în Afganistan

Un militar din Batalionul 21 Vânători de Munte a murit, joi, în Afganistan, după ce un autovehicul de tip Humvee (HMMWV) a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat, în timp ce se afla într-o misiune de patrulare, el fiind rănit grav în incident și decedând în timpul transportului spre spital.

http://www.mediafax.ro/social/un-militar-roman-a-fost-ucis-in-afganistan.html?1688;4001843http://www.mediafax.ro/social/un-militar-roman-a-fost-ucis-in-afganistan.html?1688;4001843