PDA

View Full Version : WC 2009 LA - Ladies event



Pages : [1] 2

whisper
24th February 2009, 22:28
:D De data asta am fost eu rea..si le-am deschis pe toate:P

Yu-Na Kim sau Mao Asada? Caro sau Miki?^_^

emiii03
24th February 2009, 22:30
sa scriu ceva si aici....nu-mi plac fetele din acest sezon :P
cea mai apropiata de sufletul meu e Yu-Na si europencele in afara de Caro

whisper
24th February 2009, 22:36
Da. nici pe mine nu m-au prea impresionat(desi nu prea stiu sa imi fi placut proba asta vreodata).

emiii03
24th February 2009, 22:38
Irina Slutskaya, Elena Sokolova, au stiut ceva
mie mi-a placut si Sasha Cohen

whisper
24th February 2009, 22:40
Maria Butyrskaya, Michelle Kwan, Katarina, Surya...dar totusi nu a fost niciodata printre probele mele preferate.

irinaidu
24th February 2009, 22:49
eu sper mao si apoi yu-na. lpul lui mao din sezonul asta ma da pe spate.

mikeyy
24th February 2009, 22:49
Pt mine e una dintre probele preferate :)
Pt aur cred ca se vor lupta Mao si Yu-na.....tin cu Yu-na
Si pt bronz Miki-Caro-Joannie...sper ca va fi pe podium si Carolina...sau daca nu Miki.

In rest sper sa ocupe pozitii bune Sarah Meier si Alena Leonova.

whisper
24th February 2009, 22:53
Sarah are probleme de sanatate..dupa mondiale se va opera asa ca nu am prea mari sperante de la ea.

andreeas
3rd March 2009, 11:28
Finlanda cate reprezentante va putea trimite anul acesta la Mondiale?

mikeyy
3rd March 2009, 11:36
Finlanda cred ca va avea 2 reprezentante anul acesta.

iris_for_daria
3rd March 2009, 12:25
eu sper mao si apoi yu-na. lpul lui mao din sezonul asta ma da pe spate.

Same here...eu pe Mao n-am observat-o decat anul acesta cu al ei LP si mi-am spus: "hhhmm ce poate sa faca Tarasova; mana de aur !" Ma da pe spate si cred sincer ca fara Tarasova, ramanea in anonimat pentru mine.
Dar sa nu ma intelegeti gresit, stiu acum, ca am facut cercetari, nu e o anonima, dar eu ziceam dpdv al meu. :D
So, bafta Mao, bafta Alena ! In rest sunt indiferenta.

andreeas
3rd March 2009, 14:50
sper sa le trimita pe Susana si pe Kiira.:)

mikeyy
3rd March 2009, 14:58
sper sa le trimita pe Susana si pe Kiira.:)

Laura va fi cu siguranta:D Dar ma bucur ca merge ca sa-si vada adevaratul nivel:lol:

Va fi interesant sa vedem pe cine vor trimite dintre Kiira si Susana. Kiira e campioana nationala, iar Susana a reusit sa castige o medalie la europene.
Eu cred ca o vor trimite pe Kiira totusi, dar sa asteptam anuntul oficial.

andreeas
3rd March 2009, 15:04
ai dreptate, trebuie sa-si vada adevaratul nivel.:lol:
a castigat pe nedrept CE.

ioana11
3rd March 2009, 18:33
Si eu sper sa o trimita pe Kiira, mi-ar fi placut mai mult sa fie ea si Susana, dar sunt sigura ca o vor trimite pe Laura. Nu am nimic(deocamdata) impotriva ei, in fond nu e vina ei ca a castigat desii nu a fost cea mai buna, ci a arbitrilor. Imi plac insa mai mult celelalte 2 finlandeze...

Iulya
3rd March 2009, 23:58
1 Cheltzie LEE AUS 1
2 Kerstin FRANK AUT 2
3 Emma HAGIEVA AZE 3
4 Isabelle PIEMAN BEL 4
5 Stacy PERFETTI BRA 5
6 Sonia RADEVA BUL 6
7 Cynthia PHANEUF CAN 7
8 Joannie ROCHETTE CAN 7
9 Yan LIU CHN 8
10 Chaochih LIU TPE 9
11 Mirna LIBRIC CRO 10
12 Nella SIMAOVA CZE 11
13 Elena GLEBOVA EST 12
14 Laura LEPISTÖ FIN 13
15 Susanna PÖYKIÖ FIN 13
16 Candice DIDIER FRA 14
17 Elene GEDEVANISHVILI GEO 15
18 Annette DYTRT GER 16
19 Jenna MCCORKELL GBR 17
20 Maria PAPASOTIRIOU GRE 18
21 Tamami ONO HKG 19
22 Julia SEBESTYEN HUN 20
23 Clara PETERS IRL 21
24 Tamar KATZ ISR 22
25 Carolina KOSTNER ITA 23
26 Valentina MARCHEI ITA 23
27 Miki ANDO JPN 24
28 Mao ASADA JPN 24
29 Fumie SUGURI JPN 24
30 Zanna PUGACA LAT 25
31 Beatrice ROZINSKAITE LTU 26
32 Ana Cecilia CANTU MEX 27
33 Merovee EPHREM MON 28
34 Gracielle Jeanne TAN PHI 29
35 Anna JURKIEWICZ POL 30
36 Na-Young KIM KOR 31
37 Yu-Na KIM KOR 31
38 Roxana LUCA ROU 32
39 Alena LEONOVA RUS 33
40 Ksenia JASTSENJSKI SRB 34
41 Ivana REITMAYEROVA SVK 35
42 Teodora POSTIC SLO 36
43 Lejeanne MARAIS RSA 37
44 Sonia LAFUENTE ESP 38
45 Viktoria HELGESSON SWE 39
46 Sarah MEIER SUI 40
47 Noemie SILBERER SUI 40
48 Charissa TANSOMBOON THA 41
49 Tugba KARADEMIR TUR 42
50 Irina MOVCHAN UKR 43
51 Alissa CZISNY USA 44
52 Rachael FLATT USA 44
53 Anastasia GIMAZETDINOVA UZB 45

http://www.isufs.org/events/cat00006678.htm

lady_k
4th March 2009, 15:44
Eu tin cu Fumie. :) E preferata mea dintre participante.

ricochet4
4th March 2009, 18:21
Eu tin cu Valentina :floricica: dar nu are sanse mai mari de locul 10. La victorie, sper sa castige Asada. Nu stiu in ce forma e, dar daca e la potential maxim, are o sansa reala.

Iulya
4th March 2009, 18:23
Finlanda le-a preferat pe Laura Lepisto si pe Susana Poykio, lasand-o pe Kiira acasa

ricochet4
4th March 2009, 18:24
Pai daca a terminat pe 5. Era si logic. Locurile 1 si 3 la europene.

Iulya
4th March 2009, 18:26
da, dar era campiona nationala

ioana11
4th March 2009, 18:47
Imi pare rau pentru ea, imi place cum patineaza,e gratioasa si are ceva ce o face deosebita. Pacat ca nu o sa o vad anul acesta, poate la anul...Stiti daca macar participa Sarah Meier? Ca tare as vrea sa o vad pe podium

lady_k
4th March 2009, 19:02
Deocamdata e pe lista cu participanti.:)

Cristinush
6th March 2009, 21:49
Aoleo. Nu vine Kiira la mondiale? auch..o sa-i cam duc lipsa :) o sa ma "consolez" cu Susanna. Sarah, saraca, doar probleme sezonul asta. La fete e Mao sau Yu-na. Cred. Caro nu stiu daca poate sa ia aurul. daca gresesc restul..:o:

andreeas
6th March 2009, 21:53
sper ca aurul sa-l castige Caro, Miki sau Yu-Na.:)

whisper
6th March 2009, 23:29
Din ce am inteles Sarah va fi la mondiale:)

Iulya
7th March 2009, 00:42
Valentina Marchei s-a retras din cauza unei accidentari la glezna

irinaidu
7th March 2009, 00:50
off. de ce si valentina :(

hai mao !!! hai yu-na !!!!

ricochet4
7th March 2009, 04:36
Iar s-a accidentat ???? Gata, m-am suparat. Nu mai tin cu nimeni ! :angry:

Cristinush
7th March 2009, 10:11
Alin, game over?:cry:

Iulya
9th March 2009, 21:13
Julia SEBESTYEN (HUN) s-a retras de la mondiale pentru ca inca mai are pb cu accidentarea de la tendonul tendonul lui ahile.:(

Bine macar ca Sarah Maier va partucipa :ok:

andreeas
9th March 2009, 21:36
imi pare rau pentru Iulia, era una dintre preferatele mele.
s-au retras destul de multi anul acesta, va fi ceva inghesuiala la concursul de anul viitor pentru calificarea la Olimpiada.

iris_for_daria
9th March 2009, 21:44
Chiar incep sa ma intreb daca nu cumva e si un fel de strategie ? Imi par asa de multi retrasi anul asta, din toate nu numai de la fete, si dans, si baieti...:groggy: Parca e ceva la mijloc, prea i-a lovit ghinionul pe toti...din cate stiu eu in functie de rezultatele astea se stabileste cine merge si cine nu la Olimpiada, so....poate vor sa lungeasca un pic suspansul...:D

praf_de_stele
19th March 2009, 16:57
chiar imi pare rau de kiira ca nu va fi prezenta :( si de iulya

eu tin cu caro :D surprinzator sau nu :D

Iulya
19th March 2009, 21:24
F-skating controversy hots up Asada-Kim rivalry


TOKYO (AFP) — The teenage rivalry between Japan's Mao Asada and Kim Yu-Na of South Korea is hotting up with mind games underway ahead of next week's world figure skating championships.

Kim, who upstaged reigning world champion Asada at the Four Continents contest last month, made a stunning recent comment which was interpreted to mean Japanese rivals had obstructed her warm-ups before competitions.

The controversy adds spice to the world championships in Los Angeles, which the 18-year-olds are expected to turn into a preview of their gold medal showdown in their Olympic debut at the 2010 Vancouver Games.

Kim, known for her bright and thoughtful manner, talked about the interrupted warm-ups in a television interview at the weekend.

"Particularly at this year's Four Continents championships, I felt it was a bit terrible ... too much," she told Korea's SBS network without naming names.

"I am trying to find a way to deal with it."

A voice-over said it was always Japanese skaters that crossed Kim's path.

Asada and teammates Fumie Suguri and Akiko Suzuki competed at the Four Continents at Vancouver's Pacific Coliseum, the Olympic figure skating venue.

Japanese media reacted this week with headlines declaring that Kim blamed Japan for obstructing her, with the Sports Hochi daily describing her remarks as "'Japan-bashing' without warning."

"It is true that several times she felt obstructed during her warm-ups," Kim Wonmin, an agent for Kim Yu-Na, told AFP.

"But she never singled out any country in the interview with SBS. It's news media that mentioned Japan. If this situtation continues, we may have to lodge a protest."

The Japan Skating Federation said it had yet to receive any protest.

"Skaters seriously practice for competitions and they can, in no manner, intentionally obstruct others," said Hidetoshi Ito, head of the federation's figure skating commission.

However, he explained that six skaters work out in each pre-competition warm-up and that it was "natural" that they sometimes almost collide.

At the Japanese national championships last year, 2007 world champion Miki Ando injured her right foot when she crashed with Suguri in practice.

Figure skating is not free from rivalries gone wrong.

Tonya Harding was banned for life after her ex-husband and associates attacked and injured US national champion Nancy Kerrigan after a practice session at the US trials for the 1994 Lillehammer Winter Olympics.

The Asada-Kim match-up is seen as one of the hottest rivalries in figure skating since American Brian Boitano and Canadian Brian Orser, now Kim's coach, dueled at the 1988 Calgary Olympics. Boitano won gold and Orser silver.

Asada and Kim, both born in September 1990, have each won three and lost three in their six head-to-head encounters at the senior level.

With her inimitable jumps including the 3.5-revolution triple axel, Asada regained the Grand Prix Final title in December after Kim won it for two straight years.

But Kim stole Asada's title at the Four Continents.

"If the two of them skate perfectly, I believe Asada wins by a small margin," said Nobuhiko Yoshioka, technical director of figure skating at the Japanese federation.

He also cited Ando, 21, the only woman ever to have landed a quadruple in competition, as another potential challenger in the singles at the world championships opening on March 24.

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gH-U9383rT8V1C_O_nt1CLrrmxYA

whisper
19th March 2009, 23:41
Sunt prea somnoroasa sa inteleg eu prea bine ce vrea sa zica Yu-Na...dar tot nu cred ca are prea multa dreptate. S-a gasit sa acuze acum inainte de mondiale? Nu o inteleg:groggy:

whisper
20th March 2009, 23:18
Japan denies obstructing SKorea's skating star Kim


Japan denies obstructing SKorea's skating star Kim
Fri 20 Mar, 03:59 AM






TOKYO (AFP) - The Japan Skating Federation has denied that Japanese competitors intentionally obstructed South Korean figure skating star Kim Yu-Na in warm-ups before international contests.

The denial, posed on the federation's website Thursday, comes amid a flap over comments by Kim about obstructed warm-ups ahead of her showdown with her Japanese rival Mao Asada at next week's world championships in Los Angeles.




The federation said Japanese skaters "compete in keeping with sportsmanship and it is not true they have intentionally committed acts of obstruction."

It added that it had not received any protest from the South Korean Skating Union or from Kim, or any warning from the International Skating Union.

Kim, who upstaged world champion Asada at the Four Continents contest last month, told the Korean TV network SBS at the weekend that her pre-competition warm-ups had been obstructed.

Without naming names, she said the interruption was particularly evident at the Four Continents and she was "trying to find a way to deal with it."

A voice-over said it was always Japanese skaters that crossed Kim's path.

Korean and Japanese media reported that it was Kim herself who pointed the finger at Japan.

The controversy has added some spice to the world championships, which the 18-year-olds are expected to turn into a preview of their gold medal showdown when they make their Olympic debut at the 2010 Vancouver Games.

The Japanese federation said it had been "very embarrassed by the reports" but wanted to deal with the issue on the basis of "relations of friendship and trust" it had built with the Korean union and Kim.

Reports here said the federation would ask its Korean counterpart to probe the matter and would seek advice from the International Skating Union.

Asada and her teammates Fumie Suguri and Akiko Suzuki competed at the Four Continents at Vancouver's Pacific Coliseum.

Kim Wonmin, an agent for Kim Yu-Na, told AFP that "it is true that several times she felt obstructed during her warm-ups."

"But she never singled out any country in the interview with SBS. It's news media that mentioned Japan," he said.

He said they had discussed the situation with Kim, her coach and the Korea Skating Union.

"If this situation continues, we may have to lodge a protest," he added.

Asada and Kim, who were both born in September 1990, have each won three of their six head-to-head encounters at senior level.

With her trademark jumps, including the 3.5-revolution triple axel, Asada regained the Grand Prix Final title in December, after Kim had won it for two straight years.

But Kim stole Asada's title at the Four Continents.


Sursa: http://eurosport.yahoo.com/20032009/3/japan-denies-obstructing-skorea-s-skating-star-kim.html

andreeas
20th March 2009, 23:34
imi pare rau pentru Yuna ca a patit asa ceva.:(

Iulya
23rd March 2009, 11:15
Lista de participante - cu ultimele modificari:
1 Cheltzie LEE AUS
2 Kerstin FRANK AUT
3 Emma HAGIEVA AZE
4 Isabelle PIEMAN BEL
5 Stacy PERFETTI BRA
6 Sonia RADEVA BUL
7 Cynthia PHANEUF CAN
8 Joannie ROCHETTE CAN
9 Yan LIU CHN
10 Chaochih LIU TPE
11 Mirna LIBRIC CRO
12 Nella SIMAOVA CZE
13 Elena GLEBOVA EST
14 Laura LEPISTÖ FIN
15 Susanna PÖYKIÖ FIN
16 Candice DIDIER FRA
17 Elene GEDEVANISHVILI GEO
18 Annette DYTRT GER
19 Jenna MCCORKELL GBR
20 Maria PAPASOTIRIOU GRE
21 Tamami ONO HKG
22 Bianka PADAR HUN
23 Yoniko Eva WASHINGTON IND
24 Clara PETERS IRL
25 Tamar KATZ ISR
26 Carolina KOSTNER ITA
27 Miki ANDO JPN
28 Mao ASADA JPN
29 Fumie SUGURI JPN
30 Zanna PUGACA LAT
31 Beatrice ROZINSKAITE LTU
32 Ana Cecilia CANTU MEX
33 Merovee EPHREM MON
34 Sonja MUGOSA MNE
35 Gracielle Jeanne TAN PHI
36 Anna JURKIEWICZ POL
37 Victoria MUNIZ PUR
38 Na-Young KIM KOR
39 Yu-Na KIM KOR
40 Roxana LUCA ROU
41 Alena LEONOVA RUS
42 Ksenia JASTSENJSKI SRB
43 Ivana REITMAYEROVA SVK
44 Teodora POSTIC SLO
45 Lejeanne MARAIS RSA
46 Sonia LAFUENTE ESP
47 Viktoria HELGESSON SWE
48 Sarah MEIER SUI
49 Charissa TANSOMBOON THA
50 Tugba KARADEMIR TUR
51 Irina MOVCHAN UKR
52 Alissa CZISNY USA
53 Rachael FLATT USA
54 Anastasia GIMAZETDINOVA UZB

irinaidu
23rd March 2009, 21:26
hai mao!!!
mi-e dor deja sa mai vad lpul lui mao. sa fii nemaipomenita mao !!!
eu nu prea inteleg ce a patit yu-na. adica cum she was obstructed? i-au facut ceva fizic sau ea a simtit o presiune psihica?

raresskating
23rd March 2009, 22:21
haide fortza caro singura care poate aduce o medalie pt europa!!!
sper sa faca un program curat:Daici un interviu inainte de CM si cica ne pregateste o supriza:D
http://www.repubblica.it/2009/03/sport/basket/caro-kostner/caro-kostner/caro-kostner.html

mikeyy
23rd March 2009, 22:45
Ar fi frumos sa urce si Caro pe podium...dar nu pe prima pozitie..pt ca aurul trebuie sa fie la gatul lui Yu-na anul acest!!!

Tracoromana
23rd March 2009, 23:05
Aur pentru Yu-Na!

whisper
23rd March 2009, 23:25
Votat:
Mao
Yu-Na
Miki(as vrea eu sa fie Miki pe podium:rolleyes:)

@Irina: Nici eu nu inteleg prea bine. Nu cred ca fizic, i s-o fi parut ei ceva...nu cred sa fie adevarat ce se spune.

miafangina
23rd March 2009, 23:37
Yu-Na
Carolina
Mao

lady_k
23rd March 2009, 23:47
Fumie, Mao si Carolina:P

whisper
24th March 2009, 00:17
Ar fi frumos sa prinda si Fumie un loc pe podium..dar trei japoneze pe podium..nu prea as crede ca se poate ;)

lady_k
24th March 2009, 00:19
Pai Carolina nu e japoneza.:P

whisper
24th March 2009, 00:22
LOL! Eu ziceam de Mao , Miki si Fumie :D

lady_k
24th March 2009, 00:27
Stiu.:P

whisper
24th March 2009, 00:31
:cry: Si eu care chiar crezusem ca nu ti-ai dat seama:P

lady_k
24th March 2009, 00:43
:P
Ma bucur ca Fumie participa. Sper sa fie si pe podium dar e cam greu.:)

whisper
24th March 2009, 00:45
Mie imi place mult programul ei de gala..sper ca nu l-a schimbat si daca nu va fi pe podium , macar intre primele 5 sa fie:) astfel ii voi putea vedea gala:P

lady_k
24th March 2009, 00:47
Hmmm...intre primele 5 ar avea sanse.:)

whisper
24th March 2009, 00:50
si au cred ca are sanse:)

madalina18
25th March 2009, 23:29
Eu as vrea sa le vad pe podium pe Miki,Sarah Meier si Laura Lepisto(stiu ca o sa ma urati pt asta:ras-plans:)....oricum varianta mea e imposibila!:P

andreeas
26th March 2009, 00:07
Eu as vrea sa le vad pe podium pe Miki,Sarah Meier si Laura Lepisto(stiu ca o sa ma urati pt asta:ras-plans:)....oricum varianta mea e imposibila!:P

si mie mi-ar placea sa le vad pe Miki si Sarah pe podium, iar la dans pe Tanith si Ben, iar pentru asta toti ma vor uri. Mie chiar imi plac americanii.:) In schimb nu-mi plac francezii Fabian/Bourzat, in afara ca sunt frumosi, nimic!

madalina18
26th March 2009, 00:14
Nu chiar toti!:ras-plans:
Si eu ii vreau pe Tanith/Ben pe podium,dar nu pe 1!:P

lady_k
26th March 2009, 00:24
Yup, same here, pe podium dar pe 3 daca se poate. Sunt singurii americani care imi plac.

whisper
26th March 2009, 02:43
Sa o cred pe Yvonne ori ba! Cica Miki Ando vrea sa execute o saritura quadrupla:groggy: Din partea mea poate sa incerce dar sa nu se accidenteze!

Iulya
26th March 2009, 02:44
In antrenamente a aterizat qvatrupla

irinaidu
26th March 2009, 02:45
what? acum daca a zis yvonne cum sa nu fie adevarat, doar ea e asa de documentata mereu :P dar as rade de m-as prapadi sa fac o fata un quad si unii se ascund dupa deget desi se dau purtatori de cromozom y.

whisper
26th March 2009, 02:47
@Iulya: Really!!??
:cheer: Miki!!!!!!! Daca reuseste si un program perfect nu are cum sa piarda campionatul!!!

@Irina: Lasa-i pe aia! Important e acum sa reuseasca Miki saritura!!!!!!!:cheer:

Iulya
26th March 2009, 02:49
According to the Japanese press, Miki seems to have landed quad sal in the evening session.
pt cunoscatorii de japoneza:
http://hochi.yomiuri.co.jp/sports/winter/news/20090324-OHT1T00124.htm

whisper
26th March 2009, 02:59
Incercare de traducere cu un onlinetranslator:

True middle, first practice beauty princess 4 revolution jump success…Worldwide figure official practice
The favorable completion was announced e.g., the formality practice which refrained from the world championship commencement of figure skating in the next day is done at the 23rd, and the [sutepuruzu] center etc of Los Angeles Asada true middle of the woman who aims for the new 2 consecutive championship victories with the Japanese player (the Aichi Nakagyo large Nakagyo high) doing to enter, locale practices for the first time, 2 succeeds 3 revolution jumps consecutively.
Beauty Princess Ando (the Toyota Motor Corporation) it decided 4 rotary [saruko], the village main chapter branch (AK) adjusted the [me] lightly
Oda trust forming of the boy (Seki large) riding in the tune of free, decided the continual jump of 4 revolution - 3 revolutions, as for Takahiko Kozuka (the Toyota Motor Corporation) was the mistake which revolution of jump comes out.

Tess_AN
26th March 2009, 03:03
According to the Japanese press, Miki seems to have landed quad sal in the evening session.
pt cunoscatorii de japoneza:
http://hochi.yomiuri.co.jp/sports/winter/news/20090324-OHT1T00124.htm
Asta e traducerea "scosa" de http://babelfish.yahoo.com/
The favorable completion was announced e.g., the formality practice which refrained from the world championship commencement of figure skating in the next day is done at the 23rd, and the [sutepuruzu] center etc of Los Angeles Asada true middle of the woman who aims for the new 2 consecutive championship victories with the Japanese player (Aichi Nakagyo large Nakagyo high) doing to enter, the locale practices for the first time, 2 succeeds 3 revolution jumps consecutively.  Beauty Princess Ando (the Toyota Motor Corporation) decided 4 rotary [saruko], adjusted the village main chapter branch (AK) the [me] lightly.  Oda trust forming of the boy (Seki large) riding in the tune of free, decided the continual jump of 4 revolution - 3 revolutions, as for Takahiko Kozuka (the Toyota Motor Corporation) was the mistake which revolution of jump comes out.  [kiyashi] lead/read of ice dance, crith lead/read group (Kawagoe [ku]) directing to the sti****tion which is done on the 24th verified the flow of the slide. (Cooperation) (2009 March 24th 12:22 sport informations)

Iulya
26th March 2009, 03:07
Presa japoneaza speculeaza de mult ca Miki va incerca un quad in competitie ... ramane da vazut daca va si incerca

whisper
26th March 2009, 03:14
Asta asa e...sa vedem. Oricum sunt sigura ca isi doreste enorm sa castige titlul anul asta dupa ce a patit anul trecut:)

Iulya
26th March 2009, 03:34
Ladies SP - Staring Orders

Warm-Up Group 1
1 Clara PETERS IRL
2 Sonja MUGOSA MNE
3 Merovee EPHREM MON
4 Beatrice ROZINSKAITE LTU
5 Bianka PADAR HUN

Warm-Up Group 2

6 Yoniko Eva WASHINGTON IND
7 Emma HAGIEVA AZE
8 Stacy PERFETTI BRA
9 Ksenia JASTSENJSKI SRB
10 Maria PAPASOTIRIOU GRE

Warm-Up Group 3
11 Zanna PUGACA LAT
12 Lejeanne MARAIS RSA
13 Gracielle Jeanne TAN PHI
14 Roxana LUCA ROU
15 Charissa TANSOMBOON THA

Warm-Up Group 4

16 Teodora POSTIC SLO
17 Tamami ONO HKG
18 Mirna LIBRIC CRO
19 Victoria MUNIZ PUR
20 Ana Cecilia CANTU MEX
21 Anna JURKIEWICZ POL

Warm-Up Group 5

22 Chaochih LIU TPE
23 Yan LIU CHN
24 Cheltzie LEE AUS
25 Sonia RADEVA BUL
26 Kerstin FRANK AUT
27 Isabelle PIEMAN BEL

Warm-Up Group 6

28 Jenna MCCORKELL GBR
29 Viktoria HELGESSON SWE
30 Sonia LAFUENTE ESP
31 Anastasia GIMAZETDINOVA UZB
32 Tugba KARADEMIR TUR

Warm-Up Group 7

33 Cynthia PHANEUF CAN
34 Nella SIMAOVA CZE
35 Elena GLEBOVA EST
36 Candice DIDIER FRA
37 Tamar KATZ ISR

Warm-Up Group 8

38 Na-Young KIM KOR
39 Annette DYTRT GER
40 Ivana REITMAYEROVA SVK
41 Alissa CZISNY USA
42 Irina MOVCHAN UKR

Warm-Up Group 9

43 Sarah MEIER SUI
44 Miki ANDO JPN
45 Fumie SUGURI JPN
46 Rachael FLATT USA
47 Joannie ROCHETTE CAN
48 Susanna PÖYKIÖ FIN

Warm-Up Group 10

49 Alena LEONOVA RUS
50 Mao ASADA JPN
51 Carolina KOSTNER ITA
52 Yu-Na KIM KOR
53 Laura LEPISTÖ FIN
54 Elene GEDEVANISHVILI GEO

raresskating
26th March 2009, 18:52
sunt nerabdator sa vad ce figura va face miki(quad),si sper la un loc cat mai bun pt caro ,care ne va pregatine ceva nou din cate am inteles:D

ricochet4
27th March 2009, 03:05
Eu nu cred ca va face quad-ul. E praf in ochi, cacealma, sa le forteze pe celelalte, sa puna presiune, cum vreti sa spuneti.

whisper
27th March 2009, 07:17
Miki ar fi spus ca il incearca doar si inca nu crede ca il va folosi in competitie. am citit asta pe forumul lui Daisuke. Dar presa poate inflori mult:D sa vedem competitia si apoi vom sti daca il incearca sau nu:P

Iulya
27th March 2009, 22:40
1 Anna JURKIEWICZ POL 45.60 28.60 17.00 4.30 3.85 4.45 4.35 4.30 0.00 #21
2 Jenna MCCORKELL GBR 45.52 26.44 20.08 5.30 4.60 5.10 5.10 5.00 1.00 #28
3 Kerstin FRANK AUT 43.20 26.76 16.44 4.55 3.65 4.20 4.25 3.90 0.00 #26
4 Ana Cecilia CANTU MEX 41.58 24.38 17.20 4.30 3.90 4.50 4.35 4.45 0.00 #20
5 Viktoria HELGESSON SWE 38.98 22.62 18.36 4.85 4.35 4.55 4.55 4.65 2.00 #29
6 Chaochih LIU TPE 38.06 23.78 15.28 4.05 3.55 3.90 3.90 3.70 1.00 #22
7 Gracielle Jeanne TAN PHI 37.74 22.34 15.40 4.00 3.55 4.05 3.75 3.90 0.00 #13
8 Emma HAGIEVA AZE 36.76 23.80 13.96 3.80 3.15 3.60 3.45 3.45 1.00 #7
9 Cheltzie LEE AUS 35.46 20.90 15.56 4.00 3.55 3.95 3.90 4.05 1.00 #24
10 Teodora POSTIC SLO 33.66 20.82 13.84 3.95 3.15 3.50 3.40 3.30 1.00 #16
11 Roxana LUCA ROU 33.28 19.24 14.04 3.80 3.25 3.60 3.50 3.40 0.00 #14
12 Tamami ONO HKG 32.70 18.38 14.32 3.80 3.35 3.70 3.55 3.50 0.00 #17
13 Zanna PUGACA LAT 32.42 19.86 13.56 3.75 3.10 3.45 3.40 3.25 1.00 #11
14 Bianka PADAR HUN 32.10 20.58 12.52 3.45 2.90 3.05 3.25 3.00 1.00 #5
15 Isabelle PIEMAN BEL 32.04 17.04 15.00 3.80 3.50 3.95 3.70 3.80 0.00 #27
16 Sonia RADEVA BUL 31.98 19.26 13.72 3.70 3.10 3.55 3.45 3.35 1.00 #25
17 Yan LIU CHN 31.14 16.54 14.60 3.90 3.35 3.70 3.70 3.60 0.00 #23
18 Victoria MUNIZ PUR 30.94 19.30 13.64 3.70 3.15 3.55 3.45 3.20 2.00 #19
19 Lejeanne MARAIS RSA 30.92 16.96 13.96 3.65 3.25 3.65 3.50 3.40 0.00 #12
20 Charissa TANSOMBOON THA 29.04 16.72 13.32 3.45 3.05 3.40 3.35 3.40 1.00 #15
21 Mirna LIBRIC CRO 28.90 16.42 13.48 3.60 3.15 3.40 3.40 3.30 1.00 #18
22 Maria PAPASOTIRIOU GRE 28.32 15.28 13.04 3.45 3.05 3.30 3.30 3.20 0.00 #10
23 Beatrice ROZINSKAITE LTU 28.24 16.44 12.80 3.30 2.90 3.35 3.25 3.20 1.00 #4
24 Ksenia JASTSENJSKI SRB 27.62 14.98 12.64 3.40 2.90 3.20 3.25 3.05 0.00 #9
25 Merovee EPHREM MON 25.30 13.82 12.48 3.20 2.75 3.30 3.20 3.15 1.00 #3
26 Stacy PERFETTI BRA 25.24 13.16 12.08 3.10 2.75 3.15 3.10 3.00 0.00 #8
27 Clara PETERS IRL 23.64 11.84 11.80 3.05 2.65 3.00 2.95 3.10 0.00 #1
28 Yoniko Eva WASHINGTON IND 19.68 8.88 10.80 2.65 2.35 2.85 2.80 2.85 0.00 #6
WDR Sonja MUGOSA MNE #2

whisper
27th March 2009, 22:59
Din ce inteleg nici Roxana nu are sanse sa ne prezinte si lp-ul, nu?

Iulya
27th March 2009, 23:40
Nope ...si din pacate nici Viktoria HELGESSON

1 Q Elena GLEBOVA EST 55.90 32.70 23.20 5.95 5.45 5.95 5.75 5.90 0.00 #35
2 Q Cynthia PHANEUF CAN 53.14 29.30 24.84 6.40 5.65 6.25 6.35 6.40 1.00 #33
3 Q Candice DIDIER FRA 50.16 28.88 21.28 5.60 5.05 5.35 5.35 5.25 0.00 #36
4 Q Anna JURKIEWICZ POL 45.60 28.60 17.00 4.30 3.85 4.45 4.35 4.30 0.00 #21
5 Q Jenna MCCORKELL GBR 45.52 26.44 20.08 5.30 4.60 5.10 5.10 5.00 1.00 #28
6 Q Tugba KARADEMIR TUR 44.24 25.64 19.60 5.15 4.50 5.05 4.90 4.90 1.00 #32
7 Q Kerstin FRANK AUT 43.20 26.76 16.44 4.55 3.65 4.20 4.25 3.90 0.00 #26
8 Ana Cecilia CANTU MEX 41.58 24.38 17.20 4.30 3.90 4.50 4.35 4.45 0.00 #20
9 Tamar KATZ ISR 40.62 21.86 18.76 4.90 4.35 4.80 4.70 4.70 0.00 #37
10 Sonia LAFUENTE ESP 39.04 21.32 17.72 4.60 4.25 4.50 4.45 4.35 0.00 #30
11 Viktoria HELGESSON SWE 38.98 22.62 18.36 4.85 4.35 4.55 4.55 4.65 2.00 #29
12 Chaochih LIU TPE 38.06 23.78 15.28 4.05 3.55 3.90 3.90 3.70 1.00 #22
13 Gracielle Jeanne TAN PHI 37.74 22.34 15.40 4.00 3.55 4.05 3.75 3.90 0.00 #13
14 Nella SIMAOVA CZE 37.44 21.00 17.44 4.55 4.15 4.45 4.35 4.30 1.00 #34
15 Anastasia GIMAZETDINOVA UZB 37.38 19.86 17.52 4.70 4.05 4.45 4.40 4.30 0.00 #31
16 Emma HAGIEVA AZE 36.76 23.80 13.96 3.80 3.15 3.60 3.45 3.45 1.00 #7
17 Cheltzie LEE AUS 35.46 20.90 15.56 4.00 3.55 3.95 3.90 4.05 1.00 #24
18 Teodora POSTIC SLO 33.66 20.82 13.84 3.95 3.15 3.50 3.40 3.30 1.00 #16
19 Roxana LUCA ROU 33.28 19.24 14.04 3.80 3.25 3.60 3.50 3.40 0.00 #14
20 Tamami ONO HKG 32.70 18.38 14.32 3.80 3.35 3.70 3.55 3.50 0.00 #17
21 Zanna PUGACA LAT 32.42 19.86 13.56 3.75 3.10 3.45 3.40 3.25 1.00 #11
22 Bianka PADAR HUN 32.10 20.58 12.52 3.45 2.90 3.05 3.25 3.00 1.00 #5
23 Isabelle PIEMAN BEL 32.04 17.04 15.00 3.80 3.50 3.95 3.70 3.80 0.00 #27
24 Sonia RADEVA BUL 31.98 19.26 13.72 3.70 3.10 3.55 3.45 3.35 1.00 #25
25 Yan LIU CHN 31.14 16.54 14.60 3.90 3.35 3.70 3.70 3.60 0.00 #23
26 Victoria MUNIZ PUR 30.94 19.30 13.64 3.70 3.15 3.55 3.45 3.20 2.00 #19
27 Lejeanne MARAIS RSA 30.92 16.96 13.96 3.65 3.25 3.65 3.50 3.40 0.00 #12
28 Charissa TANSOMBOON THA 29.04 16.72 13.32 3.45 3.05 3.40 3.35 3.40 1.00 #15
29 Mirna LIBRIC CRO 28.90 16.42 13.48 3.60 3.15 3.40 3.40 3.30 1.00 #18
30 Maria PAPASOTIRIOU GRE 28.32 15.28 13.04 3.45 3.05 3.30 3.30 3.20 0.00 #10
31 Beatrice ROZINSKAITE LTU 28.24 16.44 12.80 3.30 2.90 3.35 3.25 3.20 1.00 #4
32 Ksenia JASTSENJSKI SRB 27.62 14.98 12.64 3.40 2.90 3.20 3.25 3.05 0.00 #9
33 Merovee EPHREM MON 25.30 13.82 12.48 3.20 2.75 3.30 3.20 3.15 1.00 #3
34 Stacy PERFETTI BRA 25.24 13.16 12.08 3.10 2.75 3.15 3.10 3.00 0.00 #8
35 Clara PETERS IRL 23.64 11.84 11.80 3.05 2.65 3.00 2.95 3.10 0.00 #1
36 Yoniko Eva WASHINGTON IND 19.68 8.88 10.80 2.65 2.35 2.85 2.80 2.85 0.00 #6
WDR Sonja MUGOSA MNE #2

mikeyy
28th March 2009, 00:25
Ce note a primit Czisny cu 2 ratari la scurt :shocked:

Elena Glebova a fost extraordinara, mi-a placut foarte mult programul ei!

miafangina
28th March 2009, 00:30
Asa este,Mihai,si Marius Negrea e foarte suparat si are dreptate:(

Si mie mi-a placut Glebova!

mikeyy
28th March 2009, 00:34
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ce punctaj i-au dat....e bataie de joc arbitrajul la acest mondial. :( Daca facea curat cred ca ii dadeau peste 65.

miafangina
28th March 2009, 00:37
Marius a zis ca in aceste conditii,patinatorii din primele grupe nici nu ar mai avea rost sa concureze...
Hai,Sarah!

mikeyy
28th March 2009, 00:38
Sper ca Sarah sa se descurce...a fost mult timp accidentata..ea e aici mai mult pt a se califica la JO

mikeyy
28th March 2009, 00:45
SUPERRR Sarah!!!!! Ma bucur pt ea...merita!
Chiar m-a surprins in mod placut..nu ma asteptam sa se descurce asa bine :)

miafangina
28th March 2009, 00:49
Foarte bine a facut Sarah,iar "gheisa" Mao a fost extraordinara!
64,12!iar saritura Ritberger i-a fost declasata .

Foarte bine si Fumie Suguri,mi-a placut.

mikeyy
28th March 2009, 00:55
Da..i-a lipsit din rotatie Lui Miki la Ritberger..s-a vazut la reluare.

miafangina
28th March 2009, 01:05
Cam mult si pentru Flatt...bonus,vorba lui Marius Negrea...eu zic ca a fost sub Suguri.

mikeyy
28th March 2009, 01:09
Foarte bun programul lui Rochette! A fost extrem de sigura pe elemente.
Din punctul meu de vedere cel mai bun program de pana acum...desi nu imi place in general de Joannie.

miafangina
28th March 2009, 01:11
Chiar asa,Mihai,a fost foarte buna,nici mie nu-mi place in mod deosebit.

mikeyy
28th March 2009, 01:13
Totusi putin cam mult doar pt o combinatie 3-2. Dar e din Canada...sunt vecini acolo....e de inteles :D

lady_k
28th March 2009, 01:15
Mi-a placut muuult Sarah.
Nu mi-a placut la Miki si Fumie ca amandoua s-au grabit sa faca sariturile la inceputul programului si parca n-au avut legatura intre ele... De ce i-au scazut lui Fumie, a terminat dupa muzica?:thinkso:
Am ratat-o pe Joannie si e pe primul loc.:shocked: A patinat chiar asa de bine?

miafangina
28th March 2009, 01:16
Totusi putin cam mult doar pt o combinatie 3-2. Dar e din Canada...sunt vecini acolo....e de inteles :D

Pai,la anul poate li se vor intoarce favorurile...:D cind nu dormim suntem rai:)

mikeyy
28th March 2009, 01:17
Ai dreptate Claudia...Miki si Fumie au cam avut aceeasi compozitie a programului. Amandoua si-au bagat sariturile la inceput..... sa fie din cauza ca au acelasi antrenor/coregraf? :D

Da, Joannie a mers foarte bine!

mikeyy
28th March 2009, 01:18
Pai,la anul poate li se vor intoarce favorurile...:D cind nu dormim suntem rai:)

Exact :evil:...strategia e deja gandita si pt la anul.

miafangina
28th March 2009, 01:19
Si da,Claudia,Fumie a depasit timpul,la fel si Suzana.
Ce drastici sunt pentru o secunda,doua!

lady_k
28th March 2009, 01:22
Eu, clar, nu vreau sa castige Joannie!

mikeyy
28th March 2009, 01:23
Eu, clar, nu vreau sa castige Joannie!

Nici eu.
Preferata mea e Yu-na...sper sa faca bine!

ricochet4
28th March 2009, 01:45
Frumos Leonova. Vad in ea bucuria de a patina a Sokolovei. Dar nu are atata mobilitate ca alte patinatoare si asta arunca o mica umbra.

lady_k
28th March 2009, 01:45
Ce scumpa e! A zambit tot timpul. Imi aminteste un pic de Elena Sokolova.

mikeyy
28th March 2009, 01:46
Pur si simplu ma binedispune Alena cu bucuria ei si cu pasiunea cu care patineaza. Frumos rezultat! Bravo ei

lady_k
28th March 2009, 01:51
Ce comica e Tarasova.:happy


Carolina.:( Dar mi-a placut la partea artistica.

mikeyy
28th March 2009, 01:59
De unde i-au scos 63 lui Caro? :shocked:

mikeyy
28th March 2009, 02:03
da da da da da :yes:
Bravo Yu-na!!!!!! Asa da!!!!!

lady_k
28th March 2009, 02:04
Yu-Na, dupa parerea mea neautorizata:P, a fost cea mai buna.:) Si ce punctaj!!! Wow!:D

mikeyy
28th March 2009, 02:06
76 :shocked:
Nu pot sa cred.
Super record!!!!!
In sfarsit un moment pt care ma pot bucura la acest mondial!!!!!!!

miafangina
28th March 2009, 02:06
Bravo,Yu-Na !Foarfe frumos,excelent!
10 puncte avans!

whisper
28th March 2009, 02:07
amazing! Ce punctaj are Yu-Na..10 puncte diferenta! E deja campioana! :)

miafangina
28th March 2009, 02:08
Yu-Na, dupa parerea mea neautorizata:P, a fost cea mai buna.:) Si ce punctaj!!! Wow!:D

Ba e foarte autorizata!Cine sta pina la ora asta e mare cunoscator!:)

lady_k
28th March 2009, 02:08
Adeeee, am crezut ca dormi.:P


@mia: Merci!

mikeyy
28th March 2009, 02:09
Nu am cuvinte sincer!!!!
Preferata mea cu avans de 10 pct...ma bucur ca si cum ar fi a noastra, a Romaniei!

miafangina
28th March 2009, 02:13
Nu am cuvinte sincer!!!!
Preferata mea cu avans de 10 pct...ma bucur ca si cum ar fi a noastra, a Romaniei!

Se pare ca e a noastra,a forumistilor:),am impresia ca toata lumea o place!

Ce stearsa a parut evolutia Laurei Lepisto,dupa asa un spectacol oferit de Yu-Na!
Pentru mine e clar:voi sari live-ul de dimineata,ca sa pot rezista miine noapte la LP-ul fetelor!

whisper
28th March 2009, 02:15
Ai dreptate Claudia...Miki si Fumie au cam avut aceeasi compozitie a programului. Amandoua si-au bagat sariturile la inceput..... sa fie din cauza ca au acelasi antrenor/coregraf?
Dap! Le seamana programele! Si totusi meritau mai mult si ele si Sarah Maier.
Le-au marit asa mult notele americancelor si canadiencei. Daca la Joannie mai treaca mearga la rachel si Alissa nu pot sa inteleg ce au vazut arbitri.
Imi pare rau de Mao. Cred ca a avut program mai bun ca Rochette. Pacat ca a sarit un dublu flip - sau ce era ala in loc de triplu.




Quote:
Originally Posted by lady_k
Eu, clar, nu vreau sa castige Joannie!

Nici eu.
Preferata mea e Yu-na...sper sa faca bine!
nici eu nu vreau! Bine Ca are Yu-Na punctaj mai bun!


@Claudia: NUUUUU! Cum sa dorm...am dormit aseara si mi-a parut rau..dar azi:P
Cum sa nu o vad eu pe Miki:D

AuriB
28th March 2009, 02:18
Acum ca s-a terminat pot sa scriu si eu si sa ma bucur pentru Yu-na ,bravo ei!:ok:
Ma enerveaza oricum arbitrii astia ,cum sa fie ma Lepisto peste Fumie Suguri?:(

whisper
28th March 2009, 02:21
Ai dreptate Auri!
Arbitrajul de anul asta a fost mult prea ciudat!:o:
Rezultate:
1.Yu-na
2.Joannie
3.Mao
4.Miki

Cine mai e dupa Miki? Caro cumva?

inca nu au scris cei de la isu rezultatele.

mikeyy
28th March 2009, 02:21
Ma enerveaza oricum arbitrii astia ,cum sa fie ma Lepisto peste Fumie Suguri?:(

Si pe mine...cu toeloop si rietberger...peste patinatoare cu lutz si flip. De domeniul SF-ului.
Nici punctajul Carolinei nu prea il inteleg...a gresit cam multicel.

Din Europa mi-au placut Sarah, Alena si Elene!

miafangina
28th March 2009, 02:21
Noapte buna!:cya: fuguta la somnic!
Ma bucur ca fetele au facut programe frumoase,fara ratari.Bravo!

mikeyy
28th March 2009, 02:23
Clasament la scurt:

1 Q Yu-Na KIM KOR 76.12 43.40 32.72 8.45 7.75 8.50 8.05 8.15 0.00 #52
2 Q Joannie ROCHETTE CAN 67.90 37.50 30.40 7.55 7.35 7.70 7.75 7.65 0.00 #47
3 Q Mao ASADA JPN 66.06 35.90 30.16 7.75 7.15 7.60 7.65 7.55 0.00 #50
4 Q Miki ANDO JPN 64.12 34.40 29.72 7.60 6.95 7.55 7.60 7.45 0.00 #44
5 Q Carolina KOSTNER ITA 63.18 33.50 29.68 7.60 7.10 7.40 7.50 7.50 0.00 #51
6 Q Laura LEPISTÖ FIN 59.66 31.74 27.92 7.10 6.85 7.05 6.95 6.95 0.00 #53
7 Q Rachael FLATT USA 59.30 32.50 26.80 6.65 6.40 6.90 6.75 6.80 0.00 #46
8 Q Elene GEDEVANISHVILI GEO 58.82 31.54 27.28 6.75 6.45 7.10 6.85 6.95 0.00 #54
9 Q Fumie SUGURI JPN 58.40 32.20 27.20 7.10 6.50 6.85 6.80 6.75 1.00 #45
10 Q Sarah MEIER SUI 58.36 32.00 26.36 6.70 6.20 6.70 6.65 6.70 0.00 #43
11 Q Alena LEONOVA RUS 58.18 32.50 25.68 6.80 6.15 6.50 6.35 6.30 0.00 #49
12 Q Susanna PÖYKIÖ FIN 57.12 31.60 26.52 6.80 6.50 6.65 6.65 6.55 1.00 #48
13 Q Elena GLEBOVA EST 55.90 32.70 23.20 5.95 5.45 5.95 5.75 5.90 0.00 #35
14 Q Alissa CZISNY USA 53.28 30.00 25.28 6.60 5.90 6.30 6.40 6.40 2.00 #41
15 Q Cynthia PHANEUF CAN 53.14 29.30 24.84 6.40 5.65 6.25 6.35 6.40 1.00 #33
16 Q Ivana REITMAYEROVA SVK 52.98 31.70 21.28 5.60 5.00 5.35 5.50 5.15 0.00 #40
17 Q Na-Young KIM KOR 51.50 29.74 21.76 5.80 5.25 5.60 5.45 5.10 0.00 #38
18 Q Annette DYTRT GER 51.04 29.64 22.40 5.90 5.20 5.70 5.65 5.55 1.00 #39
19 Q Candice DIDIER FRA 50.16 28.88 21.28 5.60 5.05 5.35 5.35 5.25 0.00 #36
20 Q Anna JURKIEWICZ POL 45.60 28.60 17.00 4.30 3.85 4.45 4.35 4.30 0.00 #21
21 Q Jenna MCCORKELL GBR 45.52 26.44 20.08 5.30 4.60 5.10 5.10 5.00 1.00 #28
22 Q Tugba KARADEMIR TUR 44.24 25.64 19.60 5.15 4.50 5.05 4.90 4.90 1.00 #32
23 Q Kerstin FRANK AUT 43.20 26.76 16.44 4.55 3.65 4.20 4.25 3.90 0.00 #26
24 Q Ana Cecilia CANTU MEX 41.58 24.38 17.20 4.30 3.90 4.50 4.35 4.45 0.00 #20

whisper
28th March 2009, 02:24
:cya: noapte buna, Mia!Somn usor!
Eu vreau sa ma trezesc la FD maine dimineata..sper sa si reusesc:D
Auch! Fumie doar pe 9:((((( Laura si Rachel in fata ei...hmm!:mda:
Multumesc Mihai pentru postarea rezultatelor!
ISU tot nu le are trecute..tu de unde le ai?

AuriB
28th March 2009, 02:24
Noapte buna si tie Mia.:kiss:

mikeyy
28th March 2009, 02:26
Noapte buna!
Mai ma uit inca o data la programul lui Yu-na si apoi la somn!

lady_k
28th March 2009, 02:26
FD-ul nu e la 4? Daca ma culc acum, nu ma trezesc peste o ora jumate nici cu tunul. So, cred ca o sa ma uit la ultimele 2 episoade din Private Practice,;)

Somn usor celor care au de gand sa doarma.

whisper
28th March 2009, 02:26
:cya: Noapte buna! Vizionare placuta!:)
La 4?!?! Atunci nu mai dorm:D

:D trei postari in acelasi minut:D 2:26:)

andreeas
28th March 2009, 02:27
Felicitari Yu Na!:no1
Cel mai frumos program.
Si Miki a patinat frumos, sper sa ia argintul.:ok:

whisper
28th March 2009, 02:29
Si eu as vrea acelasi lucru, Andreea!:ok:
:cheer: Miki!

lady_k
28th March 2009, 02:33
http://tv.kappa.ro/loc__prog

Aici zice ca la 5:15 incepe... Oare unde am citit eu ca la 4?:thinkso:

whisper
28th March 2009, 02:38
ah! atunci dorm nitel:P
Multam de info, Claudia:floricica:


PS: Apropo cred ca ca pentru sezonul viitor la miss o putem trece si pe tipa din Ucraina...am uitat cum o cheama, era imbracata in pantaloni si a gresit mult:D Dar e draguta.

lady_k
28th March 2009, 02:40
Somn usor Ade!:cya: at 5:15;)

whisper
28th March 2009, 02:41
:cya: La fel si tie! Sau chiar nu o sa dormi?:)

lady_k
28th March 2009, 02:42
Nope.:) Ma uit la Private Practice.

whisper
28th March 2009, 02:44
atunci: Vizionare placuta!:)
Poate reusesc sa ma trezesc la FD :P

Iulya
28th March 2009, 07:52
Ladies - Free Skating

Starting Order


Warm-Up Group 1

1 Ana Cecilia CANTU MEX
24 41.58
2 Kerstin FRANK AUT
23 43.20
3 Candice DIDIER FRA
19 50.16
4 Jenna MCCORKELL GBR
21 45.52
5 Tugba KARADEMIR TUR
22 44.24
6 Anna JURKIEWICZ POL
20 45.60

Warm-Up Group 2

7 Na-Young KIM KOR
17 51.50
8 Annette DYTRT GER
18 51.04
9 Cynthia PHANEUF CAN
15 53.14
10 Ivana REITMAYEROVA SVK
16 52.98
11 Alissa CZISNY USA
14 53.28
12 Elena GLEBOVA EST
13 55.90

Warm-Up Group 3

13 Fumie SUGURI JPN
9 58.40
14 Susanna PÖYKIÖ FIN
12 57.12
15 Sarah MEIER SUI
10 58.36
16 Elene GEDEVANISHVILI GEO
8 58.82
17 Alena LEONOVA RUS
11 58.18
18 Rachael FLATT USA
7 59.30

Warm-Up Group 4

19 Mao ASADA JPN
3 66.06
20 Joannie ROCHETTE CAN
2 67.90
21 Miki ANDO JPN
4 64.12
22 Yu-Na KIM KOR
1 76.12
23 Carolina KOSTNER ITA
5 63.18
24 Laura LEPISTÖ FIN
6 59.66

Tracoromana
28th March 2009, 08:16
Noapte buna!
Mai ma uit inca o data la programul lui Yu-na si apoi la somn!

Mihai, daca ai SP-ul ni-l pui si noua?

iris_for_daria
28th March 2009, 08:49
Daca aveti mai mult de atat, adica mai mult decat cerea Flavia....indurati-va :yes: pentru ca eu am cam adormit si m-am mai trezit abia pe la 6 azi dim :(:(:(:( Prin urmare de la grupa a 7-a incolo nimic...adica 8,9,10...are cineva o idee; pe youtube inca nu sunt puse. Macar cele mai importante...Yu-Na, ROCHETTE, Mao ASADA, Miki, KOSTNER, Elene GEDEVANISHVILI, Fumie SUGURI, MEIER, LEONOVA...:D

raresskating
28th March 2009, 09:06
Yu-na: http://www.youtube.com/watch?v=MO9tCb6Eh98
Rocette: http://www.youtube.com/watch?v=QmKrtquj1uM
miki: http://www.youtube.com/watch?v=-52TjbW6xlk
kostner: http://www.youtube.com/watch?v=etzNvYIA68Y
gedevanisvili: http://www.youtube.com/watch?v=Kyr4qK7b1eE
meier: http://www.youtube.com/watch?v=9i4xWkcBQqc
leonova: http://www.youtube.com/watch?v=TcgSqdmKPRg
Fumie: http://www.youtube.com/watch?v=TLZEiI1SMdc
mao: http://www.youtube.com/watch?v=DRmt4YSZr80

iris_for_daria
28th March 2009, 09:14
Blonda sunt uneori, desi sunt satena :groggy:
Ms :kiss: eu nu le-am vazut.

Tracoromana
28th March 2009, 10:38
Multumim pentru clipuri.

raresskating
28th March 2009, 10:48
nu stiti ce canal online transmite progamul lung al fetelor?

mikeyy
28th March 2009, 12:33
Mihai, daca ai SP-ul ni-l pui si noua?

http://www.sendspace.com/file/n0684a
Daca mai vrei vreun program sa-mi spui si il uploadez :ok:
Ce parere ai de SP-ul Yu-nei?

Tracoromana
28th March 2009, 12:33
Cred ca TRT3 (Turkey).

@Mihasi: Sp-ul Yu-Nei a fost superb, nici nu stiu cand a sarit, atat de fluent au curs toate elementele. Superb!

Geografu
28th March 2009, 12:49
O felicit pe Yu-Na Kim pentru locul 1 obtinut aseara.
Insa vreau sa acord un vot de blam si acestui arbitraj de la fete.
Cum e posibil ca din nou cineva din Canada sa fie saltat pe brate pe podium, in timp ce Caro (de exemplu), sa stea pe un mizerabil loc 5, si toata lumea a vazut ce program a executat.
Dupa ce Chan a luat medalia aia de argint cum a luat-o la baieti, dupa ce Virtue/Moir au tremurat la 4 miimi in fata lui mult mai valorosilor White/Davies, acum inca un episod pro-Canada isi face loc la acest CM.
Inteleg ca el are loc la Los Angeles, dar totusi......:rosu:
Despre Asada si Ando nu am ce comenta, ele au realizat programe bune, insa poate totusi ca Ando ar fi meritat sa stea in spatele lui Kostner !

madalina18
28th March 2009, 12:53
Yu-na superb,no comment....si Miki la fel!:D

mikeyy
28th March 2009, 12:54
Caro nu a executat un program curat, Alex. Chiar a primit mai mult decat merita. A avut ezitari atat la combinatie cat si la saritura individuala.

Iulya
28th March 2009, 12:59
Ok ...dar Flatt si Alissa ....cam prea mari puntajele ...
Joannie a patinat bine totusi si se explica punctajele
Caro parca nu are incredere cand vine vb de sarituri in rest e extraordinara.
Mao ...au ce greseala ...a costat-o destul de scump
Yu-Na - E intr-o clasa superioara ....a impus un nou standard pentru patinajul feminin.:yeah:
Miki Ando si chiar Fumie punctate cam prost fata de ce au prezentat ( mai ales miki)
Mi-au placut si Alena, Glebova, Elene si Laura Lepisto

madalina18
28th March 2009, 13:06
aaa,da am uitat sa zic de Laura Lepisto....a demonstrat totusi ca nu dintr-o intamplare e campioana europeana...adica mie cel putin mi-a placut programul ei!:P

raresskating
28th March 2009, 13:23
intradevar sa vazut clar ca joannie o fost overscore(cimbitaia cam slabuta) :o:
bravo yu-nei intradevar un program excelent:shocked:
caro a fost cam nesigura pe sarituri:( dar la seg de pasi si celelte elemente a slalucit
mi-au mai placut gedevanisvili (incepe sa isi revina):),si sarah meier:rolleyes:
sper ca totusi sa fie si o europeanca pe podium:yeah:

mikeyy
28th March 2009, 13:28
aaa,da am uitat sa zic de Laura Lepisto....a demonstrat totusi ca nu dintr-o intamplare e campioana europeana...adica mie cel putin mi-a placut programul ei!:P

Ba dintr-o intamplare a devenit campioana.
Din punctul meu de vedere Lepisto trebuia sa fie sub Sarah, Elene sau Alena.
E atat de stearsa Laura si se prezinta cu sariturile cele mai slab cotate din codul de punctaj.




sper ca totusi sa fie si o europeanca pe podium:yeah:

Carolina are sanse....insa neaparat trebuie sa-si bage combinatia ei letala: 3flip-3toeloop-2rietberger. Are mare nevoie!
Joannie e foarte bine pregatita sezonul acesta si intotdeauna i-a iesit foarte bine programul lung. In plus se va bucura si de putin ajutor din partea arbitrilor.

ricochet4
28th March 2009, 13:36
Numai sa nu bage combinatia ei letala: triplu lutz - triplu lutz.

mikeyy
28th March 2009, 13:37
:ras-plans:
Nu exista 3Lz-3Lz, Alin :)
In plus se stie ca Lutz-ul e punctul slab al Carolinei...deci nu cred ca mizeaza prea mult pe aceasta saritura.

ricochet4
28th March 2009, 13:45
Am stiut ca o sa spui asta. Bine, sa faca triplu lutz simplu ca sa zic asa. Si asa il ameteste si unul singur, daramite in combinatie.

raresskating
28th March 2009, 13:45
dar totusi eu cred ca va face doar triplu flip-triplu tulup,iar la lutz va face la o combintaie de 3 sarituri ca si la europene.(sper la un bronz,stiu ca sariturile sunt ft importante dar sa nu uitam cele 5 componente si restul elementelor tehnice:D)

mikeyy
28th March 2009, 13:52
Oricum Carolinei ii trebuie neaparat o combinatie de 3-3.
Joannie din cate stiu are urmatoarele commbinatii:
- 3luz+2toeloop+2rietberger
- 3salchow+3toeloop (in cascada)
- 2 axel+2 axel

Si nu trebuie uitata Miki.... daca reuseste sa aiba rotatie completa la combinatia 3Lz+3Rietb atunci va fi greu de batut...in plus de la Miki ne putem astepta si de la un quad....nu se stie niciodata.

Iulya
28th March 2009, 13:55
Am uitat-o pe Sarah ... m-a surpirns placut ... nu ma asteptam tinand cont de accidentare.

Din pacate nu prea o vad pe Caro cu o medalie ..nu cu acesti arbitri. Trebuie sa fie perfecta in executie si in ultima vreme nu prea a reusit.

mikeyy
28th March 2009, 13:58
Am uitat-o pe Sarah ... m-a surpirns placut ... nu ma asteptam tinand cont de accidentare.



Nici eu nu ma asteptam sa faca asa bine....mai ales ca acum vreo 2 sapt aparuse un articol in care spunea ca inca nu si-a recuperat triplele.
Am ramas fara cuvinte cand am vazut ce bine a sarit combinatia...si apoi nu s-a mai dus catre Rietberger sau Salchow si a incercat Flip.
Extraordinar..tot respectul pt Sarah, mai ales dupa atatea luni de accidentare.

raresskating
28th March 2009, 14:00
de un asemenea program are avea nevoie caro daca vrea medalie:D(totusi speram:D)
http://www.youtube.com/watch?v=I8O17XnPeCM
doar ca trebe sa se concentzeze si sa construiaca programul(la ea totul depinde de prima saritura:D)

Geografu
28th March 2009, 14:04
Mihai, una e sa ai un program cu mici greseli, si alta e sa ai unul in care sa clachezi total.
Afirmatia cum ca italianca nu ar merita nici locul 5 mi se pare bizara. Daca ea nu merita locul asta, atunci duduita din Canada ce loc merita ?

mikeyy
28th March 2009, 14:09
Foarte tare montajul...sa speram ca maine va putea sa faca program curat.

mikeyy
28th March 2009, 14:10
Mihai, una e sa ai un program cu mici greseli, si alta e sa ai unul in care sa clachezi total.
Afirmatia cum ca italianca nu ar merita nici locul 5 mi se pare bizara. Daca ea nu merita locul asta, atunci duduita din Canada ce loc merita ?

Alex..dar Joannie din Canada a facut perfect...nicio greseala. Nici mie nu imi place Joannie..dar ieri a fost peste Caro, din pacate.

- Caro s-a dezechilibrat la combinatie, a atins gheata cu mana..si abia a adaugat si a doua saritura...saritura individuala a aterizat-o pe doua picioare....multe greseli. Pe Caro au salvat-o piruetele, pasii si spiralele.
- La Joannnie nu e nicio greseala vizibila...a facut bine...mai mult decat atat din punctul meu de vedere a reusit cel mai bun 2axel din concurs.

raresskating
28th March 2009, 14:14
Joannie din Canada a facut perfect...nicio greseala. Nici mie nu imi place Joannie..dar ieri a fost peste Caro, din pacate.
am intels ca a fost peste caro dar nu a fost de 37.90 (triplu lutz-dublu toolup (7.2),flip(5.5),axel(3.5))si nu cred ca a primit nustiu ce mari bonificatii si in plus la pasi si interpretare kam lasa de dorit dupa parerea mea:confused:

Geografu
28th March 2009, 14:16
Repet, nu am spus ca tipa nu a fost peste Caro (desi pot avea mici dubii daca luam la puricat programele), ci am contestat doar locul prea sus ocupat de canadianca in ierarhie.
Faptul ca italianca a fost sub ea, nu l-am comentat.
Veti vedea insa, pot face pariu pe orice suma de bani cu oricine, ca domnisoara sus-numita, nu va lua medalie la aceste CM !

mikeyy
28th March 2009, 14:22
Aaa da..clar. A primit putin cam mult pt ceea ce a prezentat canadianca.

raresskating
28th March 2009, 14:24
Veti vedea insa, pot face pariu pe orice suma de bani cu oricine, ca domnisoara sus-numita, nu va lua medalie la aceste CM !
la cn anume te referi?

Geografu
28th March 2009, 14:52
La domnisoara canadianca !

raresskating
28th March 2009, 15:09
ase cred si eu pt ca pur si simplu nu o suport:))

emiii03
28th March 2009, 16:09
mie mi-a placut sp-ul lui Joannie, desi nu sunt fana deloc
si cred ca are sanse la medalie
in rest, Miki a fost f buna,dar cam posomorata, ca mereu, Fumie mi s-a parut cam stearsa dupa Miki
Sarah, f bine, dar nu mi se pare ca i se potrivea muzica latino, eu o vad mai finuta, mai de stil clasic
si venind vb de stilul clasic, mie mi-a placut si Susana Poikio

lady_k
28th March 2009, 16:30
Am zis si azi-noapte, mie Joannie mi s-a parut sub Miki si Fumie. Hai sa nu zic de Caro, pentru ca intr-adevar nu a avut program curat, dar japonezele parca au avut si in plus au avut si combinatii mai valoroase... Alex sper sa ai dreptate si sa nu ia medalie.

ricochet4
28th March 2009, 19:00
Veti vedea insa, pot face pariu pe orice suma de bani cu oricine, ca domnisoara sus-numita, nu va lua medalie la aceste CM !

Tin eu pariul asta. Pe un cico!

raresskating
28th March 2009, 20:09
Ce bine ca rochette evolueaza dupa mao ,sper sa puna presiune pe ea si sa greseasca mult:D

ricochet4
28th March 2009, 20:11
Cand concureaza fetele ? La ce ora o sa fie televizate ?

Iulya
28th March 2009, 20:19
Live de la 04:05 - 06:00 pe tvr 2

andreeas
28th March 2009, 20:24
Ce bine ca rochette evolueaza dupa mao ,sper sa puna presiune pe ea si sa greseasca mult:D

Nu se uita Joannie la ce face Mao. Carolina poate patina mai bine ca Joannie, asa ca las-o in pace...!:D

ioana11
28th March 2009, 22:12
Nu imi place mai deloc campionatul de anul asta. In afara de Yu-Na care isi merita locul intai, la fete clasamentul ma dezamageste. Mi-ar fi placut sa fie mai sus Sarah. Cred ca ea are o gratie aparte, zici ca e o printesa pe gheata.Nu doar executa sarituri, ci pune suflet. Cel putin asta e parerea mea. Imi mai place si Alena leonova, care are ceva ce parca doar rusoaicele au, un mod aparte de a simti muzica. Joannie nu imi displace, dar nu cred ca este atat de buna cat sa fie pe podium.

ricochet4
28th March 2009, 22:26
Ce ora tarzie la competitia fetelor !

whisper
28th March 2009, 22:47
Am zis si azi-noapte, mie Joannie mi s-a parut sub Miki si Fumie. Hai sa nu zic de Caro, pentru ca intr-adevar nu a avut program curat, dar japonezele parca au avut si in plus au avut si combinatii mai valoroase... Alex sper sa ai dreptate si sa nu ia medalie.

Subscriu! Si desi imi doresc sa nu ia medalie Joannie, nu as paria pe asta. Daca nu ia argintul, bronzul tot e al ei. Greu sa o dai de pe podium. Dar poate se gandeste Miki sa sara quadul:D
De la 4-6 :groggy: Lasa ca si in reluare e bine:P

iris_for_daria
29th March 2009, 00:09
Am reusit si eu, multumita lui raresskating, sa vad programele pe care le-am ratat aseara...si in timp ce ma uitam la aceasta ROCHETTE, ma gandeam ce Doamne cauta printre Yu-na, Miki, Mao...dar apoi am obs provenienta si am inteles mai multe...si pe urma am citit parerile voastre. Ma bucur ca nu sunt singura de aceasta parere, asta inseamna ca ma pricep si eu un pic. :D
Mi-au mai placut mult Leonova si Gedevanishvili si le-as vrea mai sus in clasament.
Intr-adevar Mao putea mai mult.
Si inca o chestie, Meier nu vi s-a parut ca a terminat programul un pic dupa ce s-a incheiat muzica ? Si n-a primit pct de penalizare, iar la Suguri s-a petrecut la fel, sau cel putin mie asa mi s-a parut, insa Suguri a primit si un -1...

irinaidu
29th March 2009, 00:38
am reusit sa citesc tot ce ati scris aici , asteptand sa mi se descarce programele. sunt curioasa acum sa vad cine ce a facut. am vazut ca au fost pareri destul de uniforme pe la noipe forum in ceea ce priveste fetele.
cred ca o sa incep sa ma uit cu spul yu-nei ca macar sa stiu care e standardul.

irinaidu
29th March 2009, 02:05
era sa n-o recunosc pe annette dytr cu parul asta.

Iulya
29th March 2009, 02:10
pentru cine vrea sa urmareasca aici inca un stream:
http://atdhe.net/
cautati World Figure Skating Championships

irinaidu
29th March 2009, 02:40
elena glebova nu a avut o zi buna :(

madalina18
29th March 2009, 04:00
A inceput si pe TVR 2....acuma e Fumie Suguri!:D

lady_k
29th March 2009, 04:10
Hmmmm.... Nu cred ca a fost cea mai "fericita" competitie pentru Fumie.:(

irinaidu
29th March 2009, 04:15
nici pt susana nu a fost prea bine.

sarah e asa de fericita , probabil ca nu se astepta sa reuseasca dupa accidentare.

madalina18
29th March 2009, 04:19
da....in schimb Sarah e de apreciat,desi vine dupa o accidentare a avut un program destul de bun!Bravo!
Ce scumpa e....cum s-a emotionat!:)

irinaidu
29th March 2009, 04:29
elena tot a avut niste ratari si pirutele ei erau cam plimbate dar totusi mult mai bine decat ce am vazut la ea in ultimele sezoane. poate reuseste sa isi revina.

lady_k
29th March 2009, 04:29
Ma bucur pentru Sarah. Merita sa-i iasa programul.;)

madalina18
29th March 2009, 04:37
Wow...ce program a avut Leonova....foarte frumos!:cheer:
Mi-a adus din nou aminte de Irina Slutskaya!:D

irinaidu
29th March 2009, 04:37
mi-a placut alena leonova. si am inteles ce vroiati sa ziceti cu bucuria de a patina. pana la sfasitul programului ei am inceput sa zambesc si sa ma simt mai bine. bravo ei.

lady_k
29th March 2009, 04:44
Cred ca o va depasi blonda asta...:(

madalina18
29th March 2009, 04:47
a intrecut-o:( cu toate ca e pe 1,nu mi-a placut in mod special!:(

lady_k
29th March 2009, 04:49
Nici mie.

Nicely done, Mao.:) Pacat de al doilea axel, dar e de apreciat pentru ca nu s-a multumit cu unul si a riscat.

irinaidu
29th March 2009, 05:05
of,of, axelul are ceva cu mao. oare de i-au schimbat rochita neagra, mie imi placea, aducea mai mult dramatism. imi place programul lui mao si cat de draguta era tarasova.

ps: interpretare lui rachele flatt mi s-a parut exact ca numele flat. nu o vedeam peste alena.

ps1: pe jpannie o prind mult mai bine programele mai dinamice. nu prea e ea de programe din astea dragalase. gala ei pe madona, imbracata in negru si cu trimiteri de inceput catre s&m :D mi-au placut mult mai mult.

lady_k
29th March 2009, 05:08
Tot nu-mi place Joannie, dar o sa o intreaca pe Asada.:(

Irina, s&m?:thinkso:

irinaidu
29th March 2009, 05:11
claudia s&m = sado maso
dap, greseala a costat-o pe mao. pacat pt ca programele ei au sare si piper si ale lui joanie nu.

lady_k
29th March 2009, 05:15
Got it, thanks.


Oooook, Miki, clar peste Joannie, sper sa observe si arbitrii.

Au observat, dar au avut grija sa nu fie suficient...
Yu-Na/OLE/

Caro a facut programul varza:(. Pacat.

irinaidu
29th March 2009, 05:18
shit, de ce , de ce? imi pare rau pt miki.
yu-na rocked the house si presupun dupa orice logica e deja campiona mondiala !!!! bravo yu-na !!!!

ups, deloc bine pe carolina.

andreeas
29th March 2009, 05:42
pacat de Carolina.:plans:
a facut ca Tomas Verner anul trecut la Mondiale.
Felicitari Yu Na! A patinat cel mai bine si mai frumos.

irinaidu
29th March 2009, 05:46
imi pare rau ca mao nu e pe podium. :(
asta e.

la revedere mondiale 2009. ne-a mai ramas gala.

madalina18
29th March 2009, 05:46
Pt mine clar arata altfel podiumul:pe 1 Yu-na Kim normal,aici nu am ce comenta,aproape perfect programul...pacat de greseala de la sfarsit!pe 2 Miki Ando si pe 3 Mao Asada....chiar nu inteleg cum Rochette e inaintea celor 2,nu mi-a placut deloc!:shocked::groggy:
In rest,Carolina face parte din categoria no comment,nici nu ma asteptam sincer la mai multe din partea ei!:ras-plans:
si acuma imi aduc aminte de ceva....nu stiu cine zicea pe forum ca vom vedea la mondiale daca Laura e inaintea Carolinei....ei uite ca e,desi nu mi-a placut in mod special,modest programul!:P

irinaidu
29th March 2009, 05:47
madalina, podiumul tau e si al meu :)

madalina18
29th March 2009, 05:49
ma bucur...ma gandeam ca ma trezesc doar eu sa o reneg pe Rochette!:P

ricochet4
29th March 2009, 05:51
Si mie imi pare rau ca Mao nu a castigat. A fost singura non-chicken. De 2 ori a incercat 3A. Asa un triplu Axel frumos nu am vazut in viata mea.

mikeyy
29th March 2009, 12:07
Wow wow wow :)
Acum am vazut si eu rezultatele!
Yuna a castigat si programul lung!!!!! E campioana in sfarsit.

Cum nu am vazut programele imi e greu sa spun ce parere am...insa mai ma bucur inca de un lucru. Alena Leonova a avut cel mai bun punctaj la LP dintre cele din Europa...si-a imbunatatit Bestul cu aproape 10 pct!!!!
Abia astept sa vad programele!

Mao Asada- campioana mondiala nu a reusit sa urce pe podium :shocked:

Iulya
29th March 2009, 12:17
Rezultatul final:
1 Yu-Na KIM KOR
207.71 1 1
2 Joannie ROCHETTE CAN
191.29 2 3
3 Miki ANDO JPN
190.38 4 2
4 Mao ASADA JPN
188.09 3 4
5 Rachael FLATT USA
172.41 7 5
6 Laura LEPISTÖ FIN
170.07 6 7
7 Alena LEONOVA RUS
168.91 11 6
8 Fumie SUGURI JPN
164.58 9 9
9 Sarah MEIER SUI
163.37 10 10
10 Elene GEDEVANISHVILI GEO
162.48 8 11
11 Alissa CZISNY USA
159.78 14 8
12 Carolina KOSTNER ITA
153.56 5 15
13 Susanna PÖYKIÖ FIN
153.31 12 12
14 Ivana REITMAYEROVA SVK
147.41 16 13
15 Cynthia PHANEUF CAN
146.09 15 14
16 Elena GLEBOVA EST
140.02 13 17
17 Na-Young KIM KOR
131.50 17 21
18 Annette DYTRT GER
131.15 18 19
19 Anna JURKIEWICZ POL
130.29 20 16
20 Jenna MCCORKELL GBR
128.67 21 18
21 Tugba KARADEMIR TUR
124.31 22 20
22 Candice DIDIER FRA
122.08 19 22
23 Kerstin FRANK AUT
105.73 23 23
24 Ana Cecilia CANTU MEX
101.82 24 24

Clasament LP
1 Yu-Na KIM KOR 131.59 63.19 68.40 8.50 8.25 8.70 8.60 8.70 0.00 #22
2 Miki ANDO JPN 126.26 62.34 63.92 7.95 7.65 8.15 8.05 8.15 0.00 #21
3 Joannie ROCHETTE CAN 123.39 60.59 62.80 7.70 7.65 7.80 8.05 8.05 0.00 #20
4 Mao ASADA JPN 122.03 60.15 62.88 8.10 7.55 7.90 7.80 7.95 1.00 #19
5 Rachael FLATT USA 113.11 58.31 54.80 6.95 6.60 7.00 6.80 6.90 0.00 #18
6 Alena LEONOVA RUS 110.73 57.53 53.20 6.75 6.30 6.75 6.75 6.70 0.00 #17
7 Laura LEPISTÖ FIN 110.41 53.09 58.32 7.35 7.05 7.30 7.35 7.40 1.00 #24
8 Alissa CZISNY USA 106.50 53.86 52.64 6.60 6.20 6.80 6.60 6.70 0.00 #11
9 Fumie SUGURI JPN 106.18 51.46 54.72 7.00 6.55 6.85 6.95 6.85 0.00 #13
10 Sarah MEIER SUI 105.01 50.37 54.64 6.75 6.50 6.85 7.00 7.05 0.00 #15
11 Elene GEDEVANISHVILI GEO 103.66 50.14 53.52 6.75 6.40 6.75 6.65 6.90 0.00 #16
12 Susanna PÖYKIÖ FIN 96.19 44.47 52.72 6.70 6.40 6.60 6.70 6.55 1.00 #14
13 Ivana REITMAYEROVA SVK 94.43 50.03 44.40 5.75 5.20 5.60 5.60 5.60 0.00 #10
14 Cynthia PHANEUF CAN 92.95 48.51 47.44 6.05 5.75 5.75 6.15 5.95 3.00 #9
15 Carolina KOSTNER ITA 90.38 32.90 58.48 7.40 7.05 7.15 7.45 7.50 1.00 #23
16 Anna JURKIEWICZ POL 84.69 45.81 38.88 4.95 4.50 4.85 4.95 5.05 0.00 #6
17 Elena GLEBOVA EST 84.12 43.88 42.24 5.45 5.00 5.25 5.35 5.35 2.00 #12
18 Jenna MCCORKELL GBR 83.15 45.91 38.24 5.15 4.55 4.65 4.85 4.70 1.00 #4
19 Annette DYTRT GER 80.11 39.35 41.76 5.60 4.85 5.20 5.35 5.10 1.00 #8
20 Tugba KARADEMIR TUR 80.07 40.59 40.48 5.10 4.70 5.15 5.10 5.25 1.00 #5
21 Na-Young KIM KOR 80.00 40.20 40.80 5.50 4.75 5.10 5.20 4.95 1.00 #7
22 Candice DIDIER FRA 71.92 39.92 36.00 5.05 4.20 4.35 4.70 4.20 4.00 #3
23 Kerstin FRANK AUT 62.53 31.25 31.28 4.40 3.55 3.90 3.95 3.75 0.00 #2
24 Ana Cecilia CANTU MEX 60.24 31.96 31.28 4.20 3.60 3.90 3.95 3.90 3.00 #1

Geografu
29th March 2009, 12:20
Sunt profund dezamagit de prestatia Carolinei....:(
De abia mi-am putut reveni aseara, insa m-a bucurat doar victoria lui Yu-Na, si clasarea pe podium a lui Ando.
Pana la urma duduia din Canada a luat argint...., asa ca Aline ai o cola de mine cand vii prin Bucale ! :D

Tracoromana
29th March 2009, 12:21
Nu m-am trezit ca sa vad programul in direct, si mi-am propus sa nu aflu care e podiumul numai cand vad programele, adica dupa masa la reluare . Noroc ca un post unguresc a transmis pe la 8-9 dimineata reluarea. Mie imi e totuna cine e pe podium, atata timp cat Yu-Na e pe locul I. Programul lui Mao parca nu a fost asa de inchegat ca si la una din etapele de GP, unde a prezentat un program superb intr-un costum superb. Daca imi pare rau de ceva e ca n-a luat medalie, dar ca n-a castigat nu imi pare rau de loc. Mi-a placut evolutia lui Miki,

Europencele sunt de la locul 6 in jos, iar vicecampioana mondiala de anul trecut e pe 12. Cam asta e nivelul patinajului la fete in Europa. Si ne-am mirat la CE ca Laura Lepisto a luat aur?

emiii03
29th March 2009, 12:21
nu am vazut lp-ul fetelor, daca aveti niste linkuri youtube, va rog :)
shame on me, nu am vazut-o niciodata pe Alena Leonova, dar sunt f curioasa dupa cum spuneti, s-ar putea sa-mi placa :D
sincera ma bucur pt Sarah Meier

Adeline
29th March 2009, 12:27
Joannie mi - se pare o patinatoare de duzina, nu prea are ce sa caute inaintea japonezelor dar...uite ca e, nu are totusi nimic special, nici sarituri iesite din comun, nici piruete, nothing....

mikeyy
29th March 2009, 12:29
Doamnelor, domnisoarelor si domnilor: Yu-na Kim - noua campioana mondiala:
- LP: http://www.youtube.com/watch?v=1hf-ZmPSy-Y
- festivitatea de premiere: http://www.youtube.com/watch?v=Nwq6gTao0I0

Tracoromana
29th March 2009, 12:46
Daca 20 patinatoare se califica direct pentru Olimpiada, atunci norocoasa este:
20 Jenna MCCORKELL GBR 128.67 21 18

emiii03
29th March 2009, 13:02
eu stiam 16, parca

mikeyy
29th March 2009, 13:09
Emi, uite-o aici pe Annette: http://www.youtube.com/watch?v=q1AzdZVn5vA

irinaidu
29th March 2009, 13:10
o, sper sa fie 20 si sa fie calificata si jena. mi-e simpatica asa cu dintii ei mari si cu sotul ei dragut :D
emi, uita-te la alena. nici eu nu am mai urmarit-o pana acum dar acum ca am vazut-o mi-a placut.

Iulya
29th March 2009, 13:14
Deoarece Caro s-a clasat in afata top 10 nu a optinut decat un sigur loc pt italia la olimpiada ...ceea ce nu e o veste buna pt valentina marchei :(

emiii03
29th March 2009, 13:29
ms, pt link
am gasit-o si eu pe Annette, parea asa de dezamagita :(
imi pare rau pt Valentina
si m-am uitat si la Alena, numai sp am gasit si programele de la EC (btw, si-a schimbat lookul nu?)
e simpatica, sper sa ajunga ca predecesoarele ei

mikeyy
29th March 2009, 13:32
Sezonul acesta, Alena a progresat de la concurs la concurs foarte mult!!! Sper sa o tina tot asa si la anul sa o vedem pe cea mai inalta treapta a podiumului la Europene!!

Iulya
29th March 2009, 13:33
Pt cine e interesat sa revada programul liber al fetelor Tvr 2 da in reluare de la 19.00 si Eurosport difuzeaza inregistrarea de la 20.30

karynna24
29th March 2009, 13:36
imi pare rau ca mao nu e pe podium. :(
asta e.

la revedere mondiale 2009. ne-a mai ramas gala.

offf, ce aiurea!!!! Cum a putut Mao sa rateze in halul asta???:(:(:(:shocked:

miafangina
29th March 2009, 15:20
Eu m-am uitat in direct,chiar daca am mai atipit uneori.
Bravo,Yu-Na,ma bucur mult ca a reusit!A facut doua programe excelente,mi-a placut atit de mult!/OLE/

Joannie nu-mi spune nimic,prestatia ei parafrazeaza sloganul de la emisiunea "o,la,la":nu trebuie sa cinti frumos,trebuie sa cinti corect -asa o vad eu pe aceasta patinatoare.Si Marius Negrea a spus ca a primit un mare cadou canadianca.

Carolina :( nu stiu ce-a patit,sper sa fie trecator si sa-si revina in sezonul urmator.

Alena Leonova a fost cea mai buna europeanca,imi place tare mult si sper la anul s-o vedem pe podium la europene:ok:Are o bucurie in priviri si-n atitudine fata asta,nu poti sa n-o indragesti!

mikeyy
29th March 2009, 15:38
Tocmai am vazut programul Carolinei :shocked: Nu-mi vine sa cred ca cea de pe gheata era chiar Carolina Kostner. Vrea sa o urmeze pe Kimmie Meissner cumva? La nivelul ei...e de nepermis sa se prezinte in halul acesta la un mondial. Mai bine ramanea acasa.

Din tot acest program, doar dublu axel i-a reusit corect. Arbitrii au ajutat-o mult la partea de prezentare, dar nu merita atat...adica pt ceea ce a facut nu merita 90 de puncte.

Un sezon foarte slab pt Carolina.....asta era surpriza pe care o pregatea pt mondiale? :( Sper sa se adune pt la anul caci altfel nu o vad bine.....sper ca nu asa isi va incheia cariera.

Tracoromana
29th March 2009, 15:38
Carolina :( nu stiu ce-a patit,sper sa fie trecator si sa-si revina in sezonul urmator.

Carolina e indragostita, am aflat de pe threadul ei. O iertam? Si eu sper sa-si revina in sezonul urmator

miafangina
29th March 2009, 15:43
Carolina e indragostita, am aflat de pe threadul ei. O iertam? Si eu sper sa-si revina in sezonul urmator

Sigur,nu se pune problema sa nu o iertam,nimic nu-i mai frumos pe lume decit copiii si indragostitii:)

whisper
29th March 2009, 15:59
/OLE/ MIki pe podium!!!!!!!!!!!! BRAVOOOOOOOOO!!! :yes: Ce ma bucur pentru ea.
Nu am vazut programele dar va cred pe cuvant ca Miki trebuia sa fie pe 2 si Mao pe 3 - mai ales ca nu imi place Joannie! Si la anul olimpiada e acasa la ea :o: Nu vreau sa mi-o imaginez pe prima pozitie!
Felicitari Yu-Nei :no1 Merita sa castige aurul. Dupa ce a fost pe 3 acum 2 ani, pe 2 acum un an a venit si randul ei :)
:( Saraca Mao. Ce a gresit asa mult?
Ma uit si eu diseara la tv sa le vad programele.
Imi pare rau si de Fumie si de Sarah.

ricochet4
29th March 2009, 16:08
Pana la urma duduia din Canada a luat argint...., asa ca Aline ai o cola de mine cand vii prin Bucale ! :D

Un cico ;)

miafangina
29th March 2009, 16:11
Un cico ;)

Bine ca n-ai cerut brifcor:happy sa vad de unde ti l-ar fi dat!

Tracoromana
29th March 2009, 16:18
Pai de asta a cerut cico, sa se dea peste cap sa-l faca rost.

ricochet4
29th March 2009, 16:23
Brifcor este in Timisoara.

miafangina
29th March 2009, 16:24
Pai de asta a cerut cico, sa se dea peste cap sa-l faca rost.

Se vede ca pe unde-am crescut eu brifcor era mai po****r,de mi-a ramas doar el in minte:)
Cico era un fel de cola?

Tracoromana
29th March 2009, 16:24
@Alin: Dar cico?

@Mia, cico era un suc cu gust de portocale, foarte bun.

raresskating
29th March 2009, 16:24
declaratia caroline:(
WITHOUT WORDS - "no I do not explain what happened - he says with a wisp of voice - perhaps a mistake in the opening jump of the day before I was conditioned. Of course I wanted to make more ... and say I was good, I had no problems, neither physical nor mental. I am sorry for my fans and people in Italy, remained awake in the middle of the night to follow on television. Now, with calm, I will have to get a table with my coach and to begin to think of the programs for next season, the summer stage of training. Until a minute ago I was focused only on this world, I have not had occasion to think about other things. " Before looking to the future, probably, there will be to understand exactly what happened on the track. Maybe you have to take drastic decisions. In view of the Olympic season, the flop - not the first of his career - to be much more of an alarm bell. Meanwhile, with a possible medal (and the participation in the Gala) shade too nice figures for awards, bonuses and induced several.

ricochet4
29th March 2009, 16:27
Nu, era o porcarie cu lamaie comunista. (cico)

Tracoromana
29th March 2009, 16:33
Cel mai des am baut in Bucuresti, si mi-a placut. Cu pateuri cu branza, calde.......(Offtopic)

andreeas
29th March 2009, 18:04
Carolina trebuie sa ia o scurta pauza, sa se linisteasca si apoi sa revina la antrenamente. Sezonul este terminat, trebuie sa priveasca spre viitor. Problema ei a fost ca si a lui Tomas Verner de anul trecut una psihologica. Nu cred ca ea nu stie sa sara triple. Eventual facea numai duble daca nu le stapanea bine.

ricochet4
29th March 2009, 18:22
Poate a vrut sa o impiedice pe Valentina sa mai vina la mondiale.

andreeas
29th March 2009, 18:37
Poate a vrut sa o impiedice pe Valentina sa mai vina la mondiale.

Valentina cred ca va merge la Mondiale si Carolina la Olimpiada. Asta in cazul in care nu se mai poate califica Valentina pentru Olimpiada la concursul din Germania. Ce a patit Caro nu doresc nici unui sportiv oricat de antipatic mi ar fi.

alyosha_87
29th March 2009, 18:41
pe ce loc a iesit Carolina? :thinkso:

Iulya
29th March 2009, 18:43
Caro a terminat pe 12:(

alyosha_87
29th March 2009, 18:46
:shock: auch. chiar imi pare rau pentru ea...

Cristinush
29th March 2009, 18:49
Aoleo:o: nasol rau ce s-a intamplat cu Caro. cine e persoana responsabila pt esecul ei?:P

ricochet4
29th March 2009, 19:43
Hmmmmmm.... iubitul ?

ricochet4
29th March 2009, 19:46
Auziti la Alexoi:

"Flatt a facut si perechi, intre 2001 si 2004, cu bunicul ei". :groggy:

emiii03
29th March 2009, 20:19
:happy:happy:happy

dar ce vroia sa zica, iubitul? :D

lady_k
29th March 2009, 20:40
Auziti la Alexoi:

"Flatt a facut si perechi, intre 2001 si 2004, cu bunicul ei". :groggy:

Poate era antrenorul ei.:happy

mikeyy
29th March 2009, 20:46
Dumnezeule..nu-mi vine sa cred ca Lepisto e in fata Alenei Leonova cu programul ala......ce vad arbitrii la Lepisto....nici nu pot sa o numesc patinatoare de performanta cu doar 4 triple intr-un program.

oana_f
29th March 2009, 21:17
Imi pare rau de Carolina. Cu toate ca sariturile ei au fost praf, are o eleganta pe care nu am mai vazut-o la niciuna dintre celelalte 5 fete din prima grupa. Pacat ca are doar partea artistica :(

Si Laura e draguta, imi place mult muzica din programul ei

Cristinush
29th March 2009, 21:22
Am vazut programele, Caro a facut-o praf rau, nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Iar la Fumie aveam impresia la un moment dat ca i s-a rupt firul programului, nu stiu..:o:

Hmmmmmm.... iubitul ?

Pai da, aia stiam, dar CINE e iubitul?:D

Iulya
29th March 2009, 21:24
Pai da, aia stiam, dar CINE e iubitul?:D

uite cine e iubitu: http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2482352&postcount=28

ricochet4
29th March 2009, 21:44
Poate Laura are look-ul ala sexy, cand se uita printre gene, ca altceva nu vad in ea. Cum spuneam mai demult, e un dop. Din punctul meu de vedere, e o rusine pentru arbitri. Fata NU STIE, nu e ca nu greseste, e foarte limitata la nivel inalt. Nu are ce cauta pe locul 6. Cred ca s-ar impune depunctari zdravene pentru cele care nu reusesc sarituri de valoare.

mikeyy
29th March 2009, 21:50
De data asta sunt de acord cu tine, Alin!
Alena face toata gama de triple...a realizat 7 triple in program.
Iar Lepisto doar 4 triple, o combinatie de 2-2......asta e patinatoarea care ocupa locul 6 mondial. :groggy:

rob_din
29th March 2009, 21:59
Aoleu, am vazut si eu programul lui Kostner, penibil de la un capat la altul. Asta se intampla cand iti arde de alte lucruri

ricochet4
29th March 2009, 23:04
Parca era drogata. Pentru ca mai si zambea. Nu parea afectata.

alyosha_87
29th March 2009, 23:07
are si ea o perioada mai proasta din punct de vedere profesional, ca vad ca in viata privata o duce bine :P

Cristinush
29th March 2009, 23:20
are si ea o perioada mai proasta din punct de vedere profesional, ca vad ca in viata privata o duce bine :P

Dar ce bine inca...:P Merci, Iulia;)

raresskating
29th March 2009, 23:32
da asta a fost un dus rece , inainte de mondiale pana si yvonne a spus asta :D
si asea a declarat si ea , spunand ca va lua decizii drastice si sa va antrena ca sa revina la cea fost odata lidrea mondiala:D
si la anul mai mult ca sigur ea va participa si la olimpiada si la modiale pt ca presimt ca la fel ca dupa anul prost din 2006 a revenit apoi mai buna ca niciodata va face si acum dupa cum a declaratsi ea:D

iris_for_daria
29th March 2009, 23:37
Abia acum am reusit sa gat de citit tot ce ati postat pe aici de azi dim de la 4 incoace...(mult ati mai scris si voi :P )...si daca mai imi spun si eu parerea e ca si cum ne-am repeta la infinit...
In concluzie o sa spun doar ca in afara de cativa patinatori, cred ca-i pot numara pe degetele de la o mana, care mi-au satisfacut asteptarile si mi-au uns sufeltul cu pozitiile ocupate in clasamente, restul au fost o mare, mare dezamagire pentru mine personal.
Una dintre cele care m-a bucurat foarte foarte mult...cu fiecare reprezentare o iubesc tot mai mult pe fata asta, e vorba despre Alena. E super, si ma alatur voua cand spun ca abia astept s-o vad in urmatorul sezon pe podium.
In locul Carolinei nu mi-as dori sa fiu zilele astea nici macar pentru o sec. chiar imi pare rau de ea, saraca, si oricat de mult nu o suportati unii/ unele dintre voi, trebuie sa recunoasteti ca nu merita chiar un astfel de esec.
Cat despre Rochette....:confused: ...no comments ! Spun doar ca, de asemenea, imi pare rau si de Mao...
Si in final, finlandezele au cam dat cu funduletul de gheata, imi pare rau pentru ele, dar cam rusinos pentru o campioana europeana sa pateasca asa ceva. :drak: