PDA

View Full Version : Tenisul incotro ?



Optimistul
22nd February 2009, 19:24
Schimbari semnificative au loc in templul alb al tenisului !

Am sa enumar numai cateva care-mi vin in minte -

1. Politice - Peer nu primeste viza de intrare
2. Religioase - Mirza este criticata aspru de conationali pt. echipamentul "provocator" pe care-l poarta pe terenul de tenis
3. Tehnica si eleganta sunt inlocuite de viteza de deplasare
4. Tehnologia rachetelor a detronat jocul de fileu
5. Pentru jucatorii de supertop este tot mai evidenta tendinta de-a da mai mare importanta contractelor de pubicitate si sponsorilor decat premilor din turnee pt. ca sunt mult mai "grase" - imaginea din afara terenului devine mai importanta decat prestatia din teren
Daca mai sunt si altele va rog sa le enumerati .

Cum comentati aceste schimbari ? La ce "forma a tenisului" sa ne asteptam peste 5-10 ani , oare cum va arata atunci ?

Pliviu
23rd February 2009, 20:27
Lumea este si va fi plina de probleme. Societatea este in schimbare, grabita si de criza (schimbare care nu insemna numai rau). Tot timpul aceste probleme se vor revarsa si asupra sportului. Consider totusi ca tenisul este cel mai putin afectat, inca este sportul alb, sau cel putin este mai alb decat majoritatea. Cred ca prin asta am raspuns la primele 2 puncte. Un argument ar fi si reactiile destul de dure la ceea ce i s-a intamplat lui Peer (desi eu prima data am inteles ca ar fi motive scrict de siguranta, nu discriminare, in fine oricum era exagerata solutia aleasa).

Acum despre schimbarile din tenis, propriu zis. Intram doar intr-o noua era, este un proces firesc, istoria tenisului e plina de astfel de momente. Desigur, eu unul, voi prefera tot timpul bagheta magica a lui Federer tehnicii si determinarii lui Nadal, dar tenisul are spectacolul scris adanc in ADN-ul lui. Indiferent de ce mutatii se vor produce spectacolul e garantat.

Singurul punct care ma ingrijoreaza mai mult este cel legat de bani. Din nou nu este o problema doar a tenisului. Aici depinde mult de ATP cum va stii sa gestioneze situatia. Oricum, nu cred ca o sa ajungem ca in alte sporturi unde sunt concursuri de amatori si profesionisti.

sp00q
25th February 2009, 17:01
Parerea mea:

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2449367#post2449367

rob_din
25th February 2009, 17:14
Schimbari semnificative au loc in templul alb al tenisului !

Am sa enumar numai cateva care-mi vin in minte -

1. Politice - Peer nu primeste viza de intrare
2. Religioase - Mirza este criticata aspru de conationali pt. echipamentul "provocator" pe care-l poarta pe terenul de tenis
3. Tehnica si eleganta sunt inlocuite de viteza de deplasare
4. Tehnologia rachetelor a detronat jocul de fileu
5. Pentru jucatorii de supertop este tot mai evidenta tendinta de-a da mai mare importanta contractelor de pubicitate si sponsorilor decat premilor din turnee pt. ca sunt mult mai "grase" - imaginea din afara terenului devine mai importanta decat prestatia din teren
Daca mai sunt si altele va rog sa le enumerati .

Cum comentati aceste schimbari ? La ce "forma a tenisului" sa ne asteptam peste 5-10 ani , oare cum va arata atunci ?



Toate astea palesc pe langa adevarata revolutie si anume dopingul din ce in ce mai predominat in acest sport

Optimistul
25th February 2009, 19:46
Stii cum e treaba asta pt.mine rob_din ? Banuiesc ,dar nu vreau sa cred ca sportul la care tin cel mai mult s-a murdarit si el ...