PDA

View Full Version : Merita Maximilian Nicu sa joace pentru Nationala?



Denis
21st February 2009, 11:37
Maximilian Nicu surpriza lui Piţurcă pentru Serbia? Gazeta Sporturilor a publicat informaţia potrivit căreia mijlocaşul de origine română al Hertei face demersuri pentru a obţine cetăţenia. În acelaşi timp, el ar fi dorit şi de Low la naţionala Germaniei.

Evoluţiile bune avute de Maximilian Nicu la echipa berlineză, liderul la zi al clasamentului din Germania, a trezit interesul lui Piţurcă în ceea ce îl priveşte pe jucătorul născut în Germania, dar care provine dintr-o familie de români. Cum dorinţa selecţionerului este clară, iar intenţiile fotbalistului cu privire la naţionala în tricoul căreia ar dori să evolueze au fost şi ele exprimate în ProSport încă din luna august a anului trecut, situaţia pare la prima vedere rezolvată. A apărut însă un obstacol, anume obţinerea cetăţeniei! Care nu pare deloc uşor de făcut decât în condiţii speciale. Dacă ar urma formalităţile standard, mijlocaşul de origine română ar avea de aşteptat între patru şi nouă luni, iar în cazul în care s-ar pune problema urgentării obţinerii cetăţeniei, statul român trebuie să intervină, aceasta urmând a-i fi acordată în câteva zile. -ProSport

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7952/3971211/1/nicu-epa3374.jpg

Ce parere aveti despe acest Maximilian Nicu? Eu l`am vazut evoluand la Herta si pot spune ca ar putea deveni in scurt timp un jucator de baza la centrul terenului. Joaca pe postul de mijlocas si are 26 de ani. A debutat in Bundesliga cu Herta Berlin pe 17 august 2008 contra celor de la Eintracht Frankfurt, iar in 19 partide a reusit 2 goluri.

Ce ziceti? Oare merita, sau ramane de vazut?

moty
22nd February 2009, 00:06
mai e mult pana departe

Denis
22nd February 2009, 08:08
Mai e mult pana departe, dar dupa cum l`am vazut eu ca joaca in ultimile 3 meciuri la Herta nici nu se compara cu ce stim noi in Liga I. Prima oara cand am auzit de el am zis....Nicu...hmm...suna roman...Maximilian?....nu cred....m`am uitat pe net sa vad daca ii roman, dar nu am gasit nimic legat de Romania. Abea cand a venit stirea ca Piti il vrea la Nationala am aflat ca parintii lui sunt din Romania, si ca poate primi si el cetatenie romana.

Cine stie? Poate chiar el va fi salvarea noastra in calificarile pentru Mondiale.:thinkso:

Patriots
22nd February 2009, 11:02
Eu zic ca merita sa joace pentru nationala. E titular la o echipa de top din Germania si nu vad de ce Piti nu i-ar acorda o sansa. Daca s-a impus la Herta , eu cred ca o poate face si la nationala. Tot ce are nevoie e acum este o sansa :)

Aurel.D
22nd February 2009, 12:48
In locul lui nu as accepta propunerile lui Piti...acesta nu are o strategie clara de selectie, tot probeaza si probeaza, dupa care renunta...In plus Nicu este monitorizat si de staful nationalei Germaniei. Poate ajunge acolo, cine stie?

Lover
22nd February 2009, 14:30
la ce mijlocasi au nemtii, ma indoiesc ca ar putea sa joace la ei. decat sa tot faca ture prin deplasari degeaba, mai bine vine la echipa romaniei si joaca.

Delaco
22nd February 2009, 22:33
nu cred că va juca cu Serbia pentru că trebuie să obțină cetățenia , iar pănă la meciul cu Serbia nu mai este mult timp

Datenshi
22nd February 2009, 22:47
Eu zic ca merita sa joace pentru nationala. E titular la o echipa de top din Germania si nu vad de ce Piti nu i-ar acorda o sansa. Daca s-a impus la Herta , eu cred ca o poate face si la nationala. Tot ce are nevoie e acum este o sansa :)

Nu cred ca are treaba cu clanul Becali, lu' Piti ce-i iese daca ii acorda o sansa?

Denis
23rd February 2009, 19:01
Piti deja sa aratat foarte interesant de Nicu. De ce nu iar acorda o sansa? De parca el convoaca jucatori la nationala doar pentru interesul sau. Daca primeste bani de la Becali pt a convoca anumiti jucatori astai una, dar Nicu nu joaca la Steaua.:P

carlo
23rd February 2009, 20:21
Mie mi se pare un baiat destul de serios acest Nicu.Si este un jucator de baza la Berlin.Oare merita sa-si complice viitorul pe plan sportiv acceptand sa joace pentru o echipa nationala alcatuita de si din mafioti?
Eu sper sa deschida ochii inainte de a face pasul asta.

Bancaru
23rd February 2009, 22:38
Oooo... Asta cam asa e. Carlo, cum pui tu degetul pe rana. Se vede ca esti progresist. Ideea e ca el vrea sa joace. Probabil ca atarna greu la CV chestia asta. Pe cine intereseaza de mizerabilii de la noi? Nu vezi ca Platini vine destul de des la Mircea Sandu. Are nu are treaba Platini e la Sandu. Asta e un pasaport bun. Din pacate.

ducus
23rd February 2009, 23:11
Mie mi se pare un baiat destul de serios acest Nicu.Si este un jucator de baza la Berlin.Oare merita sa-si complice viitorul pe plan sportiv acceptand sa joace pentru o echipa nationala alcatuita de si din mafioti?
Eu sper sa deschida ochii inainte de a face pasul asta.
Si totusi, daca acest baiat va fi salavatorul nostru si ne va duce la turneul final mult asteptat, dupa o absenta de 12 ani? Daca va fi noul Hagi, care venise pe ultima suta a carierei, dupa 6 meciuri lipsa, si ne calificase la Euro 2000? Daca avem nevoie din nou de un asemenea imbold? Schimbarea poate veni de unde te astepti mai putin...Uitati-va la Germania, cati brazilieni si polonezi au naturalizat, iar noi sa-i refuzam sansa unui roman de-al nostru care a trait acolo?

carlo
24th February 2009, 21:39
Loc in nationala ar avea oricum.Si sigur ar putea ajuta echipa.Problema este daca va fi acceptat,sa zicem de atotputernicul,atotstiutorul si atotmanelistul Mutu.Sau de playboyul Contra.
Baiatul asta este nascut in Germania,el nu cunoasta mentalitatea romaneasca.Aia de ..." a venit asta ne invete pe noi fotbal."
El nu a avut de-aface cu Becali,Dragomir si toti ceilalti care roiesc in jurul nationalei.
Deci repet,eu as sta in banca mea si mi-as vedea de cariera de la club.
Candva presa romaneasca scria ceva de un alt neamt cu radacini in Romania care ar putea sa joace pentru nationala.Albert Streit.Un jucator bun,dar mai versat.Un tip care sare imediat la bataie.Adica,sange de roman.Asta s-ar fi potrivit la nationala.Ar fi fost vai si amar de gelul din parul lui Mutu.Si totusi..."imi plac sarmalele,dar prefer sa le mananc in Germania."Pentru ce dureri de cap si cosmaruri cu valize?

Bancaru
24th February 2009, 22:04
Carlo, ce naiba esti asa sumbru? Si cu toate astea trebuie sa iti dau dreptate. Da stai linistit. O sa ajunga unul ca asta la nationala cand o sa avem si noi antrenor starin. gen Benhaaker sau Trapattoni. Sunt o gramada de ciurucuri la nationala, sa o recunoastem, Contra, Codrea, Banel sau ala ... Cocis, care e speranta de vreo 6 ani de zile. Eu sunt de parere sa bati fierul cat e cald. Va mai aduceti aminte de Mitrita? Un bosorog care facea meciuri bune la Energie Cottbus. L-au luat ungurii numa, numa si ne tremurau grisinele inaintea meciului direct. Daca nu ma insel Vasile Mitrita s-a accidentat atunci iar noi am invins cu 2-0.

carlo
25th February 2009, 21:16
Sunt o gramada de ciurucuri la nationala, sa o recunoastem, Contra, Codrea, Banel sau ala ... Cocis, care e speranta de vreo 6 ani de zile.
Exact Bancaru.Selectia la nationala se face dupa alte criterii:gel in par,stii sa behai sau nu,daca esti destul de cracanat sau daca ai o dovada beton ca ai fost pupat/sarutat prin locuri ascunse de Laura Andresan.
La Cottbus toti romanii joaca bine.Mitrita,Sergiu Radu,Vlad Munteanu,Jula si sambata trecuta la meciul cu Werder a jucat pentru prima data si Burca.Le prinde bine partea aia pierduta a Germaniei.Oare de ce?Sa fie apropierea de Moscova?

Mr Cosmin
25th February 2009, 21:38
Ne-ar prinde bine un jucator ca el in Nationala, baiatul asta este peste multi jucatori care sunt convocati regulat.

Bancaru
25th February 2009, 22:12
Mai toti au fost si pe la noi, la Progresul si au jucat tare bine. Oare de ce? La prindea bine aerul de Cotroceni? Sergiu Radu, Burca, Vladut Munteanu. Eu zic ca in locul lui Daniel Nicolae, care e in eclipsa, putea fi convocat, macar convocat, Sergiu Radu. Asa si baiatul asta, Nicu, ar putea fi adus la lot. Sa nu o dam dupa cires, nu avem lot de CM. Ne spulbera sarbii. Adica iei bataie de la Lituania acasa cu 3-0 si vrei sa faci ceva cu sarbii. Ca sa nu mai zic prestatia indoielnica in meciul cu Croatia. Pai daca noi stam inca in Florentin Petre, ce naiba sa mai zicem? E mai bun asta decat Banel. Dar Banel alearga, nene. NU conteaza unde e mingea, conteaza sa alergi j'de kilometri.

Mario Di Lazi
26th February 2009, 07:56
din câte știu eu este mijlocaș dreapta ... este peste Fl. Petre și Nicoliță ...

Bancaru
26th February 2009, 10:30
Din pacate Petre este peste Banel. Petre are varsta de pensionar, dar asta tot a mai apucat sa joace fotbal, nu i-au ajuns banii la nas doar ca alerga mult.

Utilizator
26th February 2009, 14:49
problema la echipa nationala e mai ales de selectie.
Maximilian nu e Hagi si saracu' nu va fi decat o floare in 'marea familie a echipei nationale' si cu o floare nu se face primavara.

Sunt destui jucatori romani ce joaca in tara si care sunt constant omisi de la selectie, inclusiv in loturi largite, in amicate etc.
Exemple: Danciulescu nu a fost considerat pentru campionatul european (la suparat pe barbugiu candva) iar Bratu a fost lasat acasa, dar au mers cei doi Niculae, unul care nu mai marcase un gol de luni de zile, altul ce juca pe maidanele scotiene. Urmarea a fost ca atacul nostru n-a contat, am jucat constant cu 1-2 jucatori mai putin.
La mijloc la fel, il chemi pe Cocis, eterna speranta, de la Tiraspol si mai apoi din postura de rezerva moscovita, dar nu-l vezi pe Alexa de ex.
Sau Vlad Munteanu care e deja roman.
Banel la fel, e titular indiscutabil desi e intr-o eclipsa de forma de vreo 2 ani (sau poate ca asta e forma lui naturala si jocul bun era exceptia).

Nu mai spun ca daca tot se fac naturalizari, mergea sa se fi facut cu ceva straini ce joaca bine pe la noi.
Fabiani de ex. parca nu jucase pentru Argentina, cum era sa fi jucat la noi? Nu ne strica.

Asa ca Maximilian poate veni, dar problemele vor ramane cat timp aia care fac jocurile sunt aceleasi.

Bancaru
26th February 2009, 15:36
Alexa are probleme de mentalitate. E prea ... roman. Dar poate ca, vorba ta, merita. Nicu asta nu e al lui Becali asa ca nu prezinta interes.

Utilizator
26th February 2009, 15:41
pai asa si Maximilian va avea probleme de mentalitate ca e prea german. :)

asa cred si eu, pana nu incerci nu ai de unde sa stii cum e.
si nu cred ca Alexa e prea roman comparativ cu Ovidiu Petre de ex...sau cu Cocis...ca fata de Banel e sigur mai roman. :)

carlo
26th February 2009, 21:47
din câte știu eu este mijlocaș dreapta ... este peste Fl. Petre și Nicoliță ...
Problema este ca unul care joaca prin Cecenia sau Afganistan este mult mai apreciat decat unul care joaca in Germania.

dannyreddog
27th February 2009, 01:37
Am urmarit atent,in ultimele saptamani cea ce se intampla in Bundesliga si pot spune ca acest Nicu este peste mijlocasii pe care ii avem la ora actuala la echipa nationala... Nea Piti barbut ar trebui foarte repede sa-si ascunda bine prada cu iz nemtesc,undeva departe,pana nu incep sa-si faca simtita prezenta vulturii sau hienele federale...:D:ok:

Denis
27th February 2009, 11:09
din câte știu eu este mijlocaș dreapta ... este peste Fl. Petre și Nicoliță ...

Ii mijlocas stanga de origine, dar poate sa joace si pe dreapta dar si ca mijlocas central. Am vazut cateva faze din ultimile meciuri ale sale si pot spune ca are un picior stang de exceptie!!! Centreaza foarte bine cu piciorul stang. Ne cam trebuia un mijlocas stanga deci se pare ca l`am gasit.


Problema este ca unul care joaca prin Cecenia sau Afganistan este mult mai apreciat decat unul care joaca in Germania.

Mai important e sa fie apreciat la nationala.

denimboy
27th February 2009, 17:01
Eu spun ca merita din plin, pare un baiat de mare bun simt, vorbeste romaneste, ESTE ROMAN si vrea sa joace pt nationala noastra ! Cred ca lucrurile astea sunt de ajuns. Am vazut si cateva faze facute de el la Herta, pare bunicel, este un jucator polivalent, poate juca pe mai multe posturi si cred ca poate ajuta mult nationala noastra, cel putin prin mentalitate, avem mare nevoie de un om cu mentalitate occidentala, mentalitate de invingator care sa joace la centru si sa traga echipa dupa el. numai sa reuseasca sa-si ia mai repede cetatenia.
Poate scapam si noi de cocis cu ocazia asta care nu mai joaca nimic demult.

carlo
27th February 2009, 23:16
Mai important e sa fie apreciat la nationala.
Pai despre asta discutam...

denimboy
28th February 2009, 00:31
In primul rand de apreciat este faptul ca a acceptat sa joace pt nationala noastra, cel mai important este cat de bine o va face.

cinebelu
1st March 2009, 21:54
Uni cu clona din lumea ailalta?? :happy

Gabriel28
13th March 2009, 22:45
De abia astept sa il vad in tricolor pe Max :)

Denis
14th March 2009, 07:10
is curios ce numar va purta.....dar mai curios sunt de randamentul care il va da in teren pt tricolori. /hello

HAI ROMANIA!!

Marius
14th March 2009, 10:14
Numerele sunt oricum irelevante... daca a ajuns Costea sa poarte 10 :(:(:(

Probabil ceva in genul 6-7-8 daca e titular, 14-18 daca o sa fie rezerva :)

Pariez pe 8 :D

Denis
14th March 2009, 10:40
6 ii codrea....deci 7 florentin petre.....deci cred ca 8:D

Marius
14th March 2009, 11:02
Si Radoi? :drak:

Acum depinde cum se integreaza. Daca va fi titular, Codrea cred ca zboara din primul 11.

Marius
14th March 2009, 13:21
Presa germana: "Romanii l-au furat pe Nicu"

Publicatia Berliner Kurier Matador a titrat sambata "Romania ni l-a furat pe Nicu" si reia sirul evenimentelor care au dus ca fotbalistul lui Hertha sa fie convocat pentru "dubla" cu Serbia si Austria.

Selectionerul Joachim Low este criticat dur, fiind acuzat ca nu i-a acordat o atentie mai mare mijlocasului de la liderul din Bundesliga, despre care a spus ca "momentan nu face parte din planurile sale tactice".

In acest sezon, Maximilian Nicu a fost om de baza la Hertha Berlin - a jucat in 22 de meciuri, a marcat doua goluri si a oferit cinci pase de gol.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/nationala/46156/presa-germana-romanii-l-au-furat-pe-nicu.htm

Denis
15th March 2009, 07:11
:drak: Nicu era de`al nostru, deci nu iti poti fura caciula singur. Maximilan a declarat deja ca este roman si va alege nationala Romaniei peste cea a Germaniei la orice ora.

Denis
15th March 2009, 07:19
Si Radoi? :drak:

Acum depinde cum se integreaza. Daca va fi titular, Codrea cred ca zboara din primul 11.

Dar poateva avea numarul 25:D

Oricum el mai mult ca sigur va juca pe flancul stang, deci cam orice numar cu 2 cifre ar merge, desi vorba ta, numerele sunt irelevante. Sa castige increderea conducerii, coechipierilor, si a suporterilor si apoi poate avea si numarul 10 inaintea lui Mutu.

Dani_handbal
18th July 2009, 14:05
merita joaca si gandeste ....

cristi13
13th August 2009, 18:11
da merita .....e un jucator de calitate si o sa joace din ce in ce mai bine in meciurile ce vor urma

Mario Di Lazi
14th August 2009, 17:10
Joacă deja ... subiect închis :D