PDA

View Full Version : Intrebare



jo27
16th February 2009, 18:57
Am o mica nelamurire, mai bine zis necunostinta a regulamentului, poate ma puteti ajuta. Deci, situatia este urmatoarea:

Jucatorul A serveste, mingea atingea banda fileului, trece, dar inainte de a atinge solul este lovita de jucatorul B. Ce decide arbitrul?

- net sau aut nu are cum sa dea, mingea nu a atins solul
- punct pentru jucatorul care serveste poate da, avind in vedre ca mingea a atins banda fileului, deci acest jucator nu avea cum sa cistige mingea daca nu ar fi atins-o jucatorul B in prealabil?

El Pistolero
16th February 2009, 19:16
interesanta intrebare da e foarte greu sa se intample asa ceva ,daca nu imposibil .nu stiu da dupa mine ar trebui repetarea punctului.

jesus supremu
16th February 2009, 19:36
netz si se repeta serviciul

sp00q
16th February 2009, 20:31
Jucatorul la retur pierde punctul. Serviciul trebuie sa atinga terenul inainte sa fie returnat.

Kooler
16th February 2009, 20:35
Net first service.

Kooler
16th February 2009, 20:58
Jucatorul la retur pierde punctul. Serviciul trebuie sa atinga terenul inainte sa fie returnat.

In jocurile pe calculator parca am vazut asa ceva, si da, cred ca atunci pierde punctul. Dar in realitate e altfel. Cat de prost sa fie jucatorul B sa loveasca mingea inainte sa cada? Oriunde ar cadea, el nu are nimic de pierdut.

jo27
17th February 2009, 07:54
pai intrebarea mea era pur teoretica....nici eu n-am vazut vreodata asa ceva, insa cred ca regulamentul trebuie sa aiba prevederi pt orice situatie, iar aceasta situatie nu e chiar imposibila.

boboxxx
17th February 2009, 08:18
Intrebarea nu este deloc pur teoretica, doar ca este un caz mai rar. Raspunsul corect il vezi aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=23070&page=6

jo27
17th February 2009, 09:53
merci