PDA

View Full Version : Liga Nationala de handbal masculin 2006-2007- ETAPA DE ETAPA



Pages : [1] 2

alex-hcm
14th September 2006, 23:31
Aici veti vedea rezultatele fiecarei etape de handbal masculin etapa de etapa.. si prezentarea meciurilor derby inaintea fiecarei etape... pronosticurile voastre si comentariile sunt extrem de bine venite

alex-hcm
14th September 2006, 23:44
Ar fii interesant sa vedem pronosticurile voastre la urmatoarele meciuri:
HCM Constanta-CSM Medgidia
Lignitul Tg-Jiu-UCM Resita
Poli Iasi-Dinamo Bucuresti
Agronomia Cluj- Uztel PLoiesti
Hcm Csm Bistrita- Steaua Bucuresti
Minaur Baia-Mare- Poli Timisoara
Bucovina Suceava-Hcm Brasov

alex-hcm
15th September 2006, 11:14
Televizari etapa a 2-a: HCM Constanta- CSM Medgidia ( sambata, ora 19, TV SPORT)

tchibos
16th September 2006, 09:28
Ambiţii enorme pe semicerc

Campioana HCM Constanţa (antrenori, Lucian Râşniţă şi Eden Hairi) şi revelaţia CSM Medgidia (antrenor, Ion Crăciun) se vor afla faţă în faţă sâmbătă seară, de la ora 19, în Sala Sporturilor, într-un euro-duel ce va fi transmis în direct de TV Sport. Meciul face parte din programul etapei a doua a Ligii Naţionale masculine şi se anunţă extrem de disputat.

Calificată în grupele Ligii Campionilor, HCM a avut un start fulminant şi în campionat, cu victorie contra Reşiţei, motiv pentru care oamenii lui Râşniţă nici nu concep să se împiedice de Medgidia. Este, însă, de aşteptat ca formaţia din oraşul de pe malul Canalului, care va evolua în Challenge Cup, să îşi vândă scump pielea, aşa cum a făcut-o de fiecare dată la Constanţa.

Cosmin Salajan
16th September 2006, 10:23
alex echipa din cluj se numeste "U" hasit :)

bloom
16th September 2006, 12:45
iata ca Suceava a facut o surpriza a castigat la 8 goluri

resita
16th September 2006, 13:24
REZULTATE ETAPA A II A.

Politehnica Iasi - Dinamo Baumit 29-35

HCM CSM Bistrita - Steaua MFA 27-32

HC Minaur Baia Mare - Poli Izometal Timisoara 31-29

Armatura U. Agronomia Cluj - Uztel Ploiesti 29-30

Univ. Bucovina Suceava - HCM Brasov 27-19

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - UCM Resita 28-28

HCM Constanta - CSM Medgidia se joaca de la ora 19:00

SORENSEN
16th September 2006, 14:32
Nu prea au fost surprize....inca o victorie pt Steaua /hello

tchibos
16th September 2006, 20:39
... nici la Constanta nu au fost surprize. Meciul a fost unul greu dar s-a terminat cum trebuia. HCM Constanta a batut cu 30 - 28 pe CSM Medgidia iar echipele rivale din Bucuresti mai au ceva de asteptat pana la pasul gresit al Constantei. Bravo HCM !!!

alex-hcm
17th September 2006, 10:13
In derby-ul etapei HCM Constanta a intrecut totusi cam greu pe Medgidia , insa daca observati toate partidele dintre cele 2 de pana acum au fost tare echilibrate. Asta din cauza ca HCM ii trateaza mai de sus iar Medgidia joaca cu o ambitie iesita din comun, uneori cam prosteasca. Daca asta e adevarata valoare a echipei din Medgidia, insa daca joaca doar cu noi asa tare pt ca vor sa deminstreze ca sunt tari in Constanta atunci mentalitatea lor ramane aceea a unei echipe mici. Sa joace Medgidia asa si nici Steaua nici Dinamo nu o bate. 100%.. Mi-ar conveni maca in asa fel sa-si ajute si ei fratii de la Constanta. Desi ne sunt mai dusmani decat dinamovistii intr-un meci. Nici macar Dinamo nu joaca asa tare, uneori chiar la intimidare.Dar asta e sunt unii frustrati la Medgidia carora sia cum le pare rau ca au fost dati afara de la HCM in trecut. A sta e valoare lor e de mijlocul clasamentului, noi avem nevoie de jucatori campioni. Insa cinste jucatorilor tineri, care demonstreaza ca vine cineva din urma.

alex-hcm
18th September 2006, 20:56
Etapa a 3-a propune cel putin 2 meciuri interesante cu implicatii in obtinerea unor locuri de cupe europene:
Asadar la Bucuresti Steaua da piept cu Minaur Baia Mare , meci care ar putea fii totusi echilibrat... asta daca Steaua isi va pastra inconstanta de anul trecut... totusi chiar daca va fiie chilibrat e greu sa bata Minaur la Steaua acasa.
Intr-un alt meci CSM Medgidia, o echipa care a pus mari probleme campionilor de la HCM Constanta primese vizita Pandurilor din Tg Jiu. Meciul se anunta unul deschis oricarui rezultat insa Medgidia nu mai pare o echipa neexperimentata si tind sa cred ca se cor bate cu mari sanse pt primele 5 locuri. Asadar pe teren propriu o vad pe Medgidia sa se predea foarte greu. Si duminica prevad o victorie a dobrogenilor.

alex-hcm
18th September 2006, 20:59
Televizarile etapei a 3-a: Vineri la ora 18 ar fii trebuit pe tv sport Steaua-Minaur.. desi nu mai vad sa scrie pe site-ul federatiei
Duminica de la ora 11 in direct pe tv sport: CSM Medgidia- Pandurii Tg. Jiu

alex-hcm
18th September 2006, 21:03
Iata si programul complet al etapei a 3-a:
UCM Resita-Poli Iasi
CSM Medgidia-Pandurii Tg Jiu
HCM Brasov-HCM Constanta
Uztel Ploiesti-Bucovina Suceava
Poli Timisoara- Agronomia Cluj
Steaua- Minaur Baia Mare
Dinamo Bucuresti-HCM Brasov

tchibos
19th September 2006, 01:23
nu prea functioneaza numaratoarea la poll... am votat eu si cosminU la surpriza Minaur Baia Mare si "1+1 =1" (poate fi si asta adevarat daca ne ghidam dupa o anumita parte a matematicii care face referire la clase de resturi)

sau poate votul tau are o greutate mai mare Alex :P

alex-hcm
19th September 2006, 14:15
E tare faza cu clasa de resturi

bloom
19th September 2006, 17:12
Lignitul Tg Jiu va lua bataie sigur

alex-hcm
23rd September 2006, 01:15
Azi in primele meciuri din etapa a 3-a: Steaua- Minaur 39-35
Dinamo- Csm Bistrita 42-27

alex-hcm
23rd September 2006, 01:17
Totusi multe goluri luate de ambele echipe/... Dinamo pt ca a luat mai mult de 20 de goluri de la o nou promovata si Steaua pt ca a luat intr-un meci 35 de goluri si o echipa care vrea sa se bata la campionat tre sa aiba aparare. Steaua inca nu arata ca o adversara serioasa pt HCM Constanta.

Boeing
23rd September 2006, 18:19
Uztel-Suceava 27-30 pare o surpriza destul de mare...
Este adevarat?

SORENSEN
23rd September 2006, 19:23
Ar fi o surpriza ..si Steaua :headbang: m-au cam enervat mai ales in aparare...

alex-hcm
23rd September 2006, 22:18
Rezultate etapa a3-a:
Uztel -Bucovina Suceava 27-30
UCM Resita-Poli Iasi 30-22
HCM Brasov-HCM Constanta 26-27
Poli Timisoara- Agronomia Cluj 28-23
CSM Medgidia -Pandurii Tg Jiu 39-31

alex-hcm
23rd September 2006, 22:19
Surpriza mare la Ploiesti si aproape de o imensa surpriza la Brasov.

bloom
23rd September 2006, 22:55
Poate ca Steaua inca nu arata ca o adversara serioasa pt HCM Constanta dar nici cei de la Brasos nu pareau adversari seriosi .

Quartz@nu
24th September 2006, 22:52
bravo`s hcm si csm medgidia ! tot asa si "capitala" romaniei in handbal se muta la Constanta !

DAN77
25th September 2006, 06:16
E groasa rau cu HCM. Dupa un joc f.slab cu CSM Medgidia, era sa urmeze catastrofa cu Dinamo Brasov. Ma intreb daca avem sanse macar la locul 3 in liga campionilor, in conditiile in care apararea e f.departe de atitudinea agresiva din trecut iar atacul e f. static, golurile fiind rezultatul unor actiuni individuale si nu al unui joc de echipa. Cu Medgidia s-a jucat execrabil si am avut noroc. Intrebarea este: sa fie de vina doar Rasnita? (care fara indoiala e mult sub omer), sau si jucatorii? Mie Smigic, Milinovic si Muraru imi par suficient de buni sa ii suplineasca pe cei plecati. Muraru e mult sub Nicolae pe atac, dar face si faza de aparare cu succes, Smigic imi pare chiar foarte bun, iar Milinovic are explozii individuale (foarte folositoare in meciul cu CSM, de exemplu). Baiceanu e suplinit cu succes de Dragicevic. Deci ce merge rau? (nu cred ca e doar acomodarea in noua formula, jucatorii imi par mult mai lipsiti de motivatie)

DAN77
25th September 2006, 06:20
Se naste o intrebare dupa primele 3 etape. Cine e favorita la castigarea titlului? Desi sper sa castige HCM, echipa imi pare in scadere fata de anul trecut, iar Steaua in crestere. In pofida infrangerii din primul meci, Dinamo imi pare ca vine cu prima sansa.

alex-hcm
25th September 2006, 12:09
E doar inceputul oamenii buni.. sa nu tragem concluzii pripite,,, Sa vedem peste 2 etape derby-ul HCM Constanta-Steaua...

alex-hcm
28th September 2006, 12:50
In etapa a-4-a s-au disputat in devans 2 meciuri:
HCM CONSTANTA-UZTEL PLOIESTI 33-21(12-9)
PANDURII TG.JIU- HCM BRASOV 26-24(14-13)

alex-hcm
28th September 2006, 12:52
Hcm Constanta a facut un meci bun in repriza a-2-a aratand ca este pe drumul cel bun. Cu o asemenea evolutie in Cehia, precum cea din repriza a -2-a de la constanta ne putem astepta la un rezultat mare a campioanei Romaniei, duminica, de la ora 11:30 in direct pe TV SPORT.

DAN77
28th September 2006, 18:43
Intr-adevar, dupa o prima repriza catastrofala a urmat a o doua care a amintit de "zapezile de altadata". Saulescu si Buricea sunt vitali in aparare, Toma si Dragicevic imperiali ca pivot si extrema. Pe centru au inceput sa combine mai bine smigic, stavrositu si adzic. Muraru a crescut semnificativ. Ar fi fantastic sa castigam in Cehia. Cred ca acela e momentul adevarului.

alex-hcm
29th September 2006, 23:27
Programul etapei a -4-a :
Poli Iasi - Csm Bistrita
HC Minaur Baia Mare- Dinamo Bucuresti
Armatura Cluj- Steaua Bucuresti
Bucovina Suceava-Poli Timisoara
UCM Resita- CSM Medgidia

alex-hcm
29th September 2006, 23:33
meciuri extrem de interesante de unde se pot ivi multe surprize:
In primul rand derby-ul se joaca la Baia-Mare unde Dinamo intotdeauna a avut meciuri grele si rezultatele au fost fie de egalitate fie in favoarea baimarenilor. Asadar orice se poate in acest meci... insa va fii o victorie la limita a oricarei echipe.
La Cluj vine Steaua , care totusi va avea un adversar care nu pierde meciuri la scor. Se poate o victorie a Stelei dar pana in 4-5 goluri diferenta.
La Suceava vine Timisoara. Insa la forma Bucovinei prevad o victorie fara dubii a gazdelor.
La Resita se anunta un meci deasemenea foarte echilibrat intre 2 antrenori constanteni, Omer si Craciun. Ramane de vazut cine va avea de castigat, Insa Medgidia pare intr-o forma de invidiat. Daca se va impune Resita va fii al limita. Insa totusi o consider favorita pe echipa dobrogeana.

bloom
30th September 2006, 13:12
nu stiu scorurile dar stiu a castigat Dinamo la Baia Mare , Timisoara la Suceava , Steaua la Cluj si Medgidia a facut egal la Resita

M1BEST2
30th September 2006, 14:42
Etapa a IV-a 30.09.2006



Energia Pandurii Tg. Jiu
HCM Brasov
26-24
(14-13)

Arbitri:Talvac/Candea-SB




HCM Constanta
Uztel Ploiesti
33-21
(12-9)

Arbitri: Florescu/Stoia-B




Poli Iasi
HCM CSM Bistrita
19-23
(8-7)

Arbitri:Manea/Iliescu-B




HC Minaur Baia Mare
Dinamo Baumit Bucuresti
30-35
(11-15)

Arbitri:Sirbu/Suponicov-MDA




Armatura U Agronomia Cluj
Steaua Bucuresti MFA
27-32
(12-15)

Arbitri:Pavel/State-BZ




Univ Bucovina Suceava
U Poli Izometal Timisoara
26-30
(9-13)

Arbitri:Barcan/Ciurea-DJ




UCM Resita
CSM Medgidia
34-34
(17-16)

DAN77
3rd October 2006, 19:40
HCM a obtinut un egal dificil, la timisoara, 24-24, dupa ce a fost condusa cu 13-10 la pauza. Ma intreb daca va face fata si intalnirilor viitoare, cu GOG (sambata), steaua (miercuri), kiel (sambata), dinamo (miercuri). ritmul e infernal

alex-hcm
3rd October 2006, 20:06
mda asta e.. care e problema?.. si anul trecut am facut un egal la cluj si tot am luat titlul... He he a fost prea mare euforia... Oricum bravo timisoarei ca a reusit sa speculeze acest lucru...

alex-hcm
3rd October 2006, 20:38
DEH ACUM O SA FIE SI STEAUA BUCUROASA.. DACA BATE VA FII PE PRIMUL LOC SINGURICA... BINE CRED CA ISI DAU SEAMA STELISTII CA ASTA PANA SAPTAMANA VIITOARE CAND VIN PE LITORAL...Oricum mi s-a pasrut cam ciudat sa jucam marti cand am avut meci duminica...Dar asta e.. mai normal era sa jucam miercuri sau joi si cu danezii duminica...Acum e naspa ca a venit si deplsarea pana la timisoara. E acum din ce am aflat HCM a jucat mai mult cu jucatorii mai putin folositi.. Totusi sunt oameni.. au avut o zi pauza... Nu stiu cine poate sa castige 2 meciuri in 3 zile.,.,. nici macar in meciuri de pregatire.. Dar vin meciurile importante: sambata cu gudme, miercuri cu steaua, sambata cu kiel si joi cu dinamo. Felicit conducerea si federatia pt programarea meciului cu dinamo joi. Asa mai zic si eu,,, pt ca duminica avem in danemarca apoi... Dar avem 2 si nu 1 zi libera//// Acum e bine ca jucam cu echipele tari la inceput de campionat si dupa aceste meciuri vor veni numai victorii. Daca batem steaua si dinamo vom juca altfel. Veti vedea. In plus se va termina si faza grupelor. Naspa programul asta din grupe. Si am auzit ca de la anul au schimbat sistemul .. vor doua faze ale grupelor.. cum era la fotbal acum catiuva ani... Mama cate meciuri... Dar tare e ca dupa faza a doua doar cine castiga cele 4 grupe merge in semifinale. Deci practic cine merge in faza a 2-a e se poate considera o echipa super tare in europa. Sa speram ca si la anul tot hcm va experimenta si aceasta noua organizare a lkigii campionilor. Pt ca alte echipe din romania nu au experienta sa treaca mai departe.

DAN77
4th October 2006, 10:24
Sunt de acord ca si la Cluj am facut egal anul trecut, insa atunci aveam un avans linistitor, acum lucrurile sunt mult mai complicate, iar contracandidatele la titlu au un program mult mai lejer in aceasta perioada, fapt ce le permite sa proneasca ca favorite. Ma bucura traseul din liga si mi l-as dori cat mai lung, insa trebuie sa jucam in liga si la anul. Esential mi se pare meciul cu steaua, pe care trebuie sa il castigam cu orice pret, cu dinamo cred ca ne permitem o infrangere, atata timp cat vom castiga in retur, ei au pierdut deja un meci cu steaua. De asemenea ma intreb cum va rezolva HCM-ul problema strainilor din echipa, tinand cont de limitarile de la anul. Sarbii mi se par indispensabili, asa ca daca nu naturalizam, va trebui sa renuntam la unii dintre ei. Asadar urmatoarele doua meciuri sunt ff importante, trebuie sa castigam cu danezii, de preferat la o diferenta cat mai mare, si cu steaua. Apoi ne permitem doua infrangeri, fiindca kiel oricum va castiga grupa iar infrangerea cu dinamo nu va conta daca vom avea un parcurs fara accidente din acel moment. De asemenea, nici eu nu inteleg cum de nu a fost amanat acest meci. Cum poti sa joci si duminica si marti, in doua tari diferite? ar fi trebuit sa se faca mai multe eforturi pentru amanarea macar a acestui meci. in rest sa speram ca se va umple sala si in liga dar si cu steaua (prestatia publicului mi se pare modesta, e inadmisibil sa ai o echipa ca HCm-ul si sa vina atat de putina lume la meciurile cu CSM, UZtel si Pallamano)

tchibos
4th October 2006, 11:22
e adevarat ca se mai intampla sa ai si pasi gresiti insa HCM are puterea sa faca fata pe doua flancuri, asa ca nu va bucurati prea tare

M1BEST2
4th October 2006, 19:09
auuu un scor cam dur pentru u cluj napoca dinamo-u cluj 42-15(21-5)!!!!!

alex-hcm
4th October 2006, 19:12
eee ce mare echipa are clujul... totusi a inceput foarte prost clujul...

M1BEST2
4th October 2006, 19:24
da dar totusi nu ar trebui sa existe asemenea diferente intre doua echipe din aceeasi liga...

bloom
4th October 2006, 19:56
la Cluj au lipsit jucatori importanti si au ajuns la Bucuresti inainte de meci......

M1BEST2
4th October 2006, 21:25
dar de ce au ajuns inainte de meci? cumva din lipsa banilor?

il cappo
5th October 2006, 02:41
Actualizat: Joi, 05 Octombrie 2006, 01:30:57
Dinamo a zdrobit pe Uztel

Miercuri seară, în sala Lucian Grigorescu din Capitală, în cel de-al doilea meci jucat în devans în cadrul etapei a 5-a a Ligii Nationale de handbal masculin, Dinamo Baumit Bucureşti a zdrobit cu scorul de 42-15 (21-5) pe "U" Agronomia Cluj.

Forum: Handbal

În urma acestui rezultat, handbaliştii dinamovişti au urcat pe locul 2 în clasament, aflându-se la un punct de HCM Constanta.

Dinamo a jucat acest meci în devans deoarece în weekend va juca în Cupa Cupelor cu echipa luxemburgheză HB Esch.

http://www.onlinesport.ro/sport/sporturi/handbal/index.php?meniuId=16&viewCat=510&viewItem=10188

ce legatura are meciul asta cu Uztel ???:o:

M1BEST2
5th October 2006, 10:52
au gresit titlu asa de interesati sunt de acest sport!!!!!

SORENSEN
7th October 2006, 15:34
Etapa 5 - sambata - 07.10.2006
CSM Medgidia - Poli Iasi 38-28
HCM Brasov - UCM U Resita 24-34
Uztel Ploiesti - Energia Pandurii Tg Jiu
U Poli Izometal Timisoara - HCM Constanta 24-24
Steaua Bucuresti MFA - Univ Suceava 40-26
Dinamo Baumit Bucuresti - U Hasit Cluj 42-15
HCM CSM Bistrita - HC Minaur Baia Mare 24-22

Inca una pt Steaua .../hello

COSS+min
10th October 2006, 20:08
Despre meciul Steaua HCM sau HCM - steaua Unde e ??? Stie cineva?? La Constanta? Sau in Bucuresti, unde?

bloom
10th October 2006, 20:09
la Constanta si e in direct pe TV SPORT la ora 17

COSS+min
10th October 2006, 20:55
Pacat... In Bucuresti cand vin?

alex-hcm
10th October 2006, 21:11
Va fii o victorie clara a hcm-ului.. Trebuie sa batem si noi pe steaua lejer, nu ca anii trecuti mai ales la constanta unde am batut la 1 gol. pronostic 35-27 pt hcm

cimitiru branesti
11th October 2006, 13:00
Va fii o victorie clara a hcm-ului.. Trebuie sa batem si noi pe steaua lejer, nu ca anii trecuti mai ales la constanta unde am batut la 1 gol. pronostic 35-27 pt hcm

Mai alex, eu apreciez contributia ta la OLS, dar ceva moderatie nu ti-ar strica. In primul rind, da prost la imagine ca un moderator sa fie atit de lipsit de nuante; chiar cuvintul "moderator" vine de la moderatie, care presupune o anumita calitate a intelectului de a fi in stare sa nu cedeze primului impuls, de a analiza echidistant si alte pareri si, in fine, de a se putea exprima in asa fel incit sa nu inchida portile dialogului. Cind tu zici "Va fii o victorie clara a hcm-ului", ce poti astepta de la un interlocutor stelist cu acelasi IQ ca al tau decit sa spuna "va fi o victorie clara a Stelei...va facem muci/zob/varza" si aici posibilitatea unui dialog se stinge. Cred c-ar trebui sa te gindesti mai mult la diferenta dintre conditia de moderator si cea de simplu user/fan
In al doilea rind, discutind strict dpdv tehnic, nu vad o diferenta de valoare intre HCM si Steaua care sa justifice o victorie clara a Constantei. Pentru ca eu tin cu Steaua, o sa vorbesc mai intii despre ei. Echipa a crescut mult fata de ultimul sezon...atit datorita omogenizarii inerente cit mai ales gratie victoriei din Challenge Cup, care le-a fortificat moralul, capitol unde stateau catastrofal in campionatul trecut. Valoric, pe unele posturi avem cei mai buni jucatori din Romania: Sania-IS, Novanc-P; sirbul nou-venit, Bozo Rudic, acopera singurul post unde eram descoperiti-inter dreapta, si va spun ca o sa aveti ceva surprize din partea lui astazi. Ma tem doar de fluctuatiile lui Mazilu, care mai ales in momentele dificile se pierde si iroseste mingi importante. S-ar putea ca aici sa fie cheia jocului din partea noastra, pentru ca oricit de buni ar fi interii nostri, apararea avansata a HCM ii poate neutraliza daca nu primesc pase bune care sa le creeze culoare spre poarta.
Despre Hcm, numai de bine :) Mi-au placut foarte mult in Liga Campionilor, unde le voi tine pumnii in continuare; cred ca au cel mai bun lot din Romania, dar diferenta fata de Steaua nu mai e cea de anul trecut, si vad ca tii minte cit de greu ne-ati batut anul trecut :) Trebuie sa tinem cont si de faptul ca noi ii cunoastem foarte bine pe constanteni si apararea avansata, cu care i-au surprins pe adversarii lor din LC, nu mai e demult o noutate pt noi. I-am vazut pe baieti la antrenamente exersind niste scheme interesante cu care incearca sa depaseasca aceasta aparare...sa vedem ce va iesi. Dincolo de rezultat, sper sa fie un meci de nivel tehnic ridicat, si-desi asta pare o utopie-as vrea sa aud un public civilizat, scapat de obsesia ca e furat de arbitri si cu un repertoriu fara...UE. Multa sanatate si pace interioara, alex si vb miine. Salutare!

Cosmin Salajan
11th October 2006, 14:08
bai zob... fiecare are dreptul la opinie, chiar daca este moderator....

cimitiru branesti
11th October 2006, 14:34
bai zob... fiecare are dreptul la opinie, chiar daca este moderator....

In primul rind faptul ca ti-am dat la m**e nu-ti confera dreptul de a-mi spune bai, nici macar in felul umil in care un sclav isi saluta stapinul
In al doilea rind, ma intristeaza faptul ca n-ai inteles nimic dintr-un mesaj pentru care mi-am rupt citeva minute din viata; eu scriu zeci de rinduri, tu trintesti o fraza. Viata ta e cea mai buna reclama la prezervative...repeta asta in fata oglinzii in fiecare seara inainte sa te culci.
Nu mai explic esenta mesajului meu catre alex, pentru ca imi dau seama ca n-ai organul care foloseste la decodare :)

bloom
11th October 2006, 15:14
in sfarsit cineva care l-a pus la punct pe Alex

DAN77
11th October 2006, 15:31
Meci deschis oricarui rezultat. HCM are lot mai bun, Steaua pare sudata, a crescut mult si oricum e mult mai odihnita, iar experientele recente din campionat nu sunt tocmai exceptionale. Cred ca va fi un meci pe muchie de cutit, cel putin pana spre final. Oricum e regretabil ca echipa din Tg. Jiu isi poate amana meciurile din campionat in timp ce HCM joaca la intervale foarte scurte.

Ayrton
11th October 2006, 17:47
care mai e scorul la meciul constanta - steaua? ca a inceput la 17.00 meciul.

tchibos
11th October 2006, 19:49
HCM a trecut acolo unde este locul ei, in fruntea clasamentului. Steaua s-a chinuit sa ia punctele cu ajutorul arbitrilor dar nu s-a putut. Galeria iar s-a prezentat onorabil si a ajutat echipa sa castige.

HCM is the best :ok:

SORENSEN
11th October 2006, 20:38
27-26..si nu e chiar asa cu arbitrii ..au fost ceva greseli...dar sa incerci sa spui ca am fost impinsi..e mult ...
Oricum am crescut mult si abia astept returul sa vedem..pt se va acumula si mai multa experienta...
Oricum acum trebuie sa jucam foarte bine si in Cupa EHF...

bloom
11th October 2006, 20:44
HCM a trecut acolo unde este locul ei, in fruntea clasamentului. Steaua s-a chinuit sa ia punctele cu ajutorul arbitrilor dar nu s-a putut. Galeria iar s-a prezentat onorabil si a ajutat echipa sa castige.

CE PROSTII POTI SCRIE . LA CARE MECI TE-AI UITAT TU?

alex-hcm
11th October 2006, 22:28
Arbitrii au facu varza meciul. In prima repriza arbitraj 100% pro steaua. Rusine federatiei care se pare ca anul acesta vrea ca o echipa din bucuresti sa ia titlul. La ce oare sa ne asteptam la meciul cu Dinamo de la Bucurersti? Dar asta e constanta tre sa lupte si impotriva arbitrajului. Sa stea linistiti ca nici macar ei nu ne vor invinge in acest campioanat. Adica vede o sala intreaga arbitrajul potrivnic si altii mai au tupeul sa zica altceva. In fine am battu si aasta conteaza. O victorie la un gol e mai bine savurata. Daca batem si dinamo e clar doar steaua mai ramane in lupta cu noi pt tiltlu.

alex-hcm
11th October 2006, 22:35
Nu cred ca ar trebui sa deranjeze pe nimeni cand zic ceva de bine de hcm. Nu creed ca am exagerat cu ceva. Deocamdat suntem neinvinsi de mai bine de 1 an jumatate . Cand ne va bate cineva atunci poate sa spuna cineva ceva.. pana atunci acceptati dominatia cvasitotala a constantenilor. Cred ca desi sunt moderator sunt si eu suporte. Poate prea infocat dar asta e.Accept si cand pierdem, insa mai e drum lung pana acolo. Asa ca afirmatiile mele nu au in niciun caz darul de a incita pe nimeni. Sunt simple pareri.

Quartz@nu
12th October 2006, 00:08
Meci de antrenament, adica......trebuie sa ne obisnuim cu emotiile finalului de meci pentru a castiga la un gol diferenta si cu incercarea arbitrilor de a ni se " interpune " in drumul spre victorie ! ..... in rest deocamdata suntem invincibili prin sud-estul Europei de vreo 1 an si ceva mai bine !

BRAVO`S H C M

SORENSEN
12th October 2006, 00:19
Putin bun simt nu ar strica...Oricum adevarat ca rbitrii au facut greseli dar sa declari ca au furat e cam mult...
Oricum un meci bun pt Steaua si la retur vedeti voi "furaciune"...

apparte
12th October 2006, 04:35
Intr-adevar,in prima repriza arbitrata in favoarea Stelei 7 eliminari Steaua si 3 voi! Ati inceput sa strigati "Hotii" la eliminarea lui Muraru,care a fost f clara(a dus piciorul spre minge ca portarul)...daca asta a fost meci in care ati fost dezavantajati,ma intreb cum arata un meci in care sunteti cu adevarat dezavantajati...singura faza clara in care ati fost dezavantajati a fost la simularea lui Timofte care se zvarcolea de parca i-ar fi scos Stamate ficatul,cand de-abia l-a atins.. acolo in loc sa se dea fault,s-a lasat jocul sa continue...nu incerca sa-mi tii prelegeri,despre forta si cum resimti impactul la cea mai mica atingere,am jucat si handbal...Steaua putea castiga acest meci daca erau mai atenti in finalul primei reprize,dar a fost acea perioada de vreo 6-7 minute in care am jucat cu un om sau chiar 2 mai putin.
Vorba lui zob,daca Mazilu era putin mai atent si Sania in zi de sut,n-ati fi castigat azi.Asa insa,ati castigat pe merit!

cimitiru branesti
12th October 2006, 13:09
Inainte de toate, vreau sa spun ca am stat special azi-dimineata sa urmaresc si reluarea meciului, pentru a nu posta la cald, imediat dupa final. Am avut exact aceeasi senzatie de sila nemarginita de la sfirsitul jocului. Cu mina pe inima va spun ca am avut o simpatie aparte pt HCM in ultimii ani, cind Steaua nu a contat in lupta pentru campionat; bineinteles, as fi tinut cu orice pretententa la titlu in dauna ciinilor spurcati, dar HCM chiar are o echipa buna si imi placea sa-i urmaresc. Mergind putin mai departe, singura data cind mi-a parut rau dupa o victorie a Stelei la handbal a fost in 2004, cind v-am batut la Constanta, pentru ca stiam ca asta va aduce titlul maidanezilor. Dar dupa ce s-a intimplat ieri, dupa ce au facut arbitrii si publicul ala de handicapati, mi-e sila si de voi. Despre arbitri, prea putin de spus; eu refuz sa cred ca pot fi chiar atit de incompetenti, asa ca mai ramin doua variante: ori au fost platiti, ori s-au speriat de labagiii din tribune. Despre acest public as vrea sa mai discut putin, pentru ca azi, la reluare, am urmarit atent reactiile lui, ca sa vad daca primele impresii se confirma. Daca va uitati la mesajul de ieri, in final imi exprimam speranta sa aud un public "civilizat, scapat de obsesia ca e furat de arbitri, si cu repertoriu fara ..UE". Ca de obicei, sperante desarte, dar ieri au depasit mult prea mult masura.
In prima repriza, cind Steaua v-a dat clasa si a condus permanent, rebuturile din tribune vedeau permanent infractiuni imaginare la toate atacurile noastre; arbitrii au facut o singura greseala contra HCM, cind Mazilu a calcat in aut inainte de a marca pentru un contraatac; in schimb, de la 12-8 cind au vazut ca gluma se ingroasa, noi am jucat in inferioritate pina la sfirsitul reprizei, si doar asa ati putut sa egalati. Alex, poate poti tu sa imi explici aceste permanente proteste la deciziile arbitrilor; am vazut jeguri umane de 40-50 de ani, burtosi si chelbosi demni doar de exterminare care se ridicau la faze banale si zbierau catre arbitri; voi sinteti obisnuiti ca la fiecare meci sa furati cu arbitrii, iar azi 20 de minute de normalitate v-au naucit?? In alta ordine de idei, ce rost aveau scandarile "**** STEAUA" atita timp cit echipa noastra nu v-a provocat cu nimic?
In a doua repriza, arbitrii s-au purtat ca niste killeri profesionisti, dind mereu eliminari pt noi ca sa puteti voi, nefericitilor, sa va desprindeti. As fi curios sa vad raportul eliminarilor, pt ca la noi am numarat vreo 12-13, iar voi nu cred c-ati avut mai mult de 4. Ori, cind vad ca voi, in loc sa va ascundeti de rusine, mai si indrazniti sa spuneti ca de fapt arbitrii au tras cu noi, trag concluzia ca sinteti ori bolnavi psihic toti, ori ca acest gen de furturi vi se pare normal la meciurile voastre. Acum inteleg si de ce...de frica, pt ca daca jucind prost si fiind macelarita de arbitri Steaua a pierdut ieri doar la un gol, vai maginati ce s-ar intimpla cu arbitri corecti si cu un joc bun al nostru.
Mi-e sila din tot sufletul de voi..sa dea Dumnezeu sa se prabuseasca avionul cu HCM si toti jucatorii sa crape; de azi, pt mine voi sinteti Dinamo 2 si ma pis pe echipa voastra; iar cu voi, onanistii care se pretind ultras, vorbim la retur.

DAN77
12th October 2006, 15:55
"Mi-e sila din tot sufletul de voi..sa dea Dumnezeu sa se prabuseasca avionul cu HCM si toti jucatorii sa crape; de azi, pt mine voi sinteti Dinamo 2 si ma pis pe echipa voastra; iar cu voi, onanistii care se pretind ultras, vorbim la retur."

Am citit ieri cu interes comentariile uneori temeinice, alteori arogante ale lui zob79 si nu pot decat sa apreciez faptul ca apelurile sale la moderatie si un mod civilizat de a discuta au fost insotite de un exemplu foarte graitor chiar din partea sa.

Nu putem decat sa ii multumim pentru contributia sa nepretuita la discutiile de pe site, sa felicitam inca o data echipa steaua pentru castigarea prestigioasei cupe balcanice anul trecut si sa ii uram acelasi succes in cupa intertoto anul acesta. Este intr-adevar o mare echipa, in vreo 3 ani s-ar putea sa castige si campionatul sau sa joace intr-o competitie serioasa.

Nu putem fi decat alaturi de steaua, intelegem ca e dureros sa pierzi in continuu cu HCM-ul (si in cupa si in campionat anul trecut, si acasa si in deplasare), dar sunt convins ca etapa viitoare se va rupe lantul ghinioanelor cu puternica echipa lignitul tg.jiu.

IC2001
12th October 2006, 17:52
Zob,baietel,incepusei bine ieri.Cand erai detasat si aveai un aer de superioritate.Ai avut cateva minute inspirate,in care ai avut si tu coerenta si umor si chiar subtilitate.Atipic,avand in vedere mesajul de azi.In schimb aseara la meci erai un suporter si ai ramas si azi cand ai scris mesajul.Erai inca cald,nu te racisei(ca sa tin in continuare cont de mesajul tau).E usor sa desfiintezi ceva.Ieri s-a creat un mit.Era zob.Azi ai ramas doar praf.Faci parte din categoria suporterilor stelisti care au impresia ca tot li se cuvine,indiferent de disciplina sportiva.Eu sunt unul din labagii de ieri din tribuna.Nu atat de gras sau chel,dar dupa parerea ta probabi, tot un idiot daca nu eram imbracat in rosu si albastru.Mai,beietel,tu ori nu ai habar de regulile acestui sport ori esti deja un fanatic steaua.Pe langa doza de prostie exacerbata.Si steaua e normal sa fie injurata sau nu in egala masura ca si celelalte competitoare din toate sporturile.Ultima data cand m-am uitat la fotbal si sa nu uitam de hochei am vazut niste manifestari foarte interesante ale suporterilor stelisti.Iar in sectorul atribuit suporterilor stelisti nu i-am vazut niciodata pe Plesu si Patapievici.Arbitrajul a fost vadit pro steaua in primele 20min,dupa care au facut greseli de ambele parti.Iar la cat comenteaza Mazilu ar trebui eliminat de 10 ori pe meci.Ar mai fi multe de zis,dar ca si tine ieri,mi-am rupt prea multe minute din viata ca sa ma cobor sa-ti raspund asa ca nu-ti mai zic decat ca privitor ultima fraza te tragi din nea Jiji tata si Vadim muma.Esti un mic extremist sau PRM,aripa tanara si cu sangele fierbinte.

tchibos
12th October 2006, 19:54
zob79.. ca si tine, si steaua a fost facuta.. zob

Vreti ca Steaua sa castige indiferent de sport iar arbitri sa va sustina ca sa puteti voi castiga orice meci prin orice mijloace. Ei bine HCM v-a aratat ca la handbal nu e chiar asa. Aici cei mai buni sunt constantenii. In rest.. raman la parerea initiala in care spuneam ca arbitri au ajutat clar echipa steaua si sunt uimit cum ies cativa insi chiar si oficiali de acolo sa acuze arbitrajul. Cat despre suporterii constanteni pot spune ca sunt cu mult mai civilizati decat cei ai Stelei, nu intru in amanunte

Quartz@nu
12th October 2006, 20:53
stanga este un jeg ca om ...un bisnitzar care striga "bingo" cand castiga ! ca jucator jos palaria .
de ce este jeg ?? a declarat : " dinamo o sa surclaseze pe hcm "
"hapto car" de la toti constantenii !!!

M1BEST2
12th October 2006, 21:27
superinteresanta emisiune de pe tv sport "OM LA OM" cu florin calinescu si vasile stanga plus nicusor constantinescu!

SORENSEN
12th October 2006, 21:58
zob79.. ca si tine, si steaua a fost facuta.. zob

Vreti ca Steaua sa castige indiferent de sport iar arbitri sa va sustina ca sa puteti voi castiga orice meci prin orice mijloace. Ei bine HCM v-a aratat ca la handbal nu e chiar asa. Aici cei mai buni sunt constantenii. In rest.. raman la parerea initiala in care spuneam ca arbitri au ajutat clar echipa steaua si sunt uimit cum ies cativa insi chiar si oficiali de acolo sa acuze arbitrajul. Cat despre suporterii constanteni pot spune ca sunt cu mult mai civilizati decat cei ai Stelei, nu intru in amanunte

Mda ....zob..unde...cum...cine ...nu cred ca a fost Steaua cea facuta zob...atentie totusi ca vine meciul cu KIel si :ciocan: ...si aia nu au8 caderi in joc...Succes !

tchibos
12th October 2006, 22:28
sar putea sa ai surpriza.. sa vezi acolo ce public va fi


Meciul HCM-ului văzut şi altfel

Arbitrii Barbu şi Nica au părăsit sala pe uşa din spate

I Partida din etapa a şasea a campionatului Ligii Naţionale la handbal masculin necesită câteva comentarii, cu atât mai mult cu cât ea s-a constituit în cea mai interesantă şi captivantă întâlnire disputată până acum în prezenta ediţie a întrecerii. I Gazdele au început ezitant şi s-au trezit conduse chiar la patru goluri (minutul 18, 8-12), dar au avut forţa să revină şi să egaleze până la pauză (14-14). I Partea a doua a continuat cu revirimentul HCM-ului, acestea distanţându-se la 26-22 (minutul 56), moment în care Steaua s-a trezit şi a revenit, ajutată evident, nu discret, de fluieraşii Adrian Barbu şi Sorin Nica. Cei doi piteşteni, care duminică stârniseră ilaritate la meciul feminin Tomis – HCM Baia Mare, atunci când au eliminat o jucătoare de trei ori şi au uitat să-i dea cartonaşul roşu, acum au produs mânia publicului prin prestaţia lor. I Au arbitrat evident pro-Steaua, nu o dată aceeaşi infracţiune fiind tratată în mod diferit. I E destul de spus că în minutul 43, la o ciocnire banală cu Bogdan Voina, constănţeanul Ionuţ Săulescu a văzut cartonaşul roşu, în timp ce - câteva minute mai târziu – la un fault dur din spate, Iulian Stamate a primit doar eliminare temporară. I Culmea, la final, antrenorul bucureştenilor, Vasile Stângă, acuza arbitrajul, sfidând ceea ce văzuseră cei 2000 de spectatori şi milioanele de telespectatori. I Iar ca imaginea să fie completă, revelator e faptul că organizatorii au fost nevoiţi, pentru a-i feri pe arbitri de furia publicului, care i-a aşteptat minute bune la ieşire, să-i scoată pe uşa din spate a Sălii Sporturilor. I Nimeni nu le face proces de intenţie celor doi, dar este inadmisibil ca FRH să delege la o partidă ce s-ar putea să decidă titlul naţional doi necemaţi pentru o astfel de îndeletnicire. I Apropo de Federaţie, aceasta şi-a dat, nu pentru prima oară, cu stângu’ în dreptu’. I Din motive (logice) generate de televizarea meciului, acesta a început cu o oră mai devreme decât fusese planificat. I Până aici n-ar fi nimic deosebit, doar că FRH a făcut cunoscută schimbarea pe site-ul propriu, deşi ştia de mult timp de ea, abia în după-amiaza din preziua meciului. Ştefan Birtalan, conducătorul Stelei spunea că marţi a vorbit cu cei de la televiziunea respectivă pentru a afla ora meciului, pentru că la FRH s-a lovit de un zid al tăcerii, iar gazdele recunoşteau că n-au ştiut nimic până seara; la rându-le, arbitrii ziceau că au aflat absolut întâmplător de decizia FRH. Acestea toate, deşi era vorba de unul dintre cele mai importante meciuri interne! I

alex-hcm
12th October 2006, 22:32
La Constanta nu e iubita nicio echipa. Nu tinem cont ca e Dinamo sau Steaua . Ura e aceeasi. Si chestia cu avioanul cu ce ai mai zis vezi sa nu ti se intample tie ceva mai rau de ceea ce le doresti handbalistilor. Refuz sa tin discurs cu oameni care fac asemenea relatari. Esti un om de prost gust , sincer! Ca s-a injrat in tribune , ca s-a pus presiune pe arbitrii asta e... facem orice ca sa scoatem din forma echipa adversa. Aici toata lumea sustine echipa,... 2000 de oameni canta pe cand la voi abia 20-30 de rasariti care habar nu stiu nici macar ce inseamna cuvantul handball canta asa sa se afle in treaba. Ma lasa rece afirmatiile impotriva constantei! Totul se vede in Europa!Si din fericire s-a vazut si inca se va vedea! Daca va resui hcm sa treaca de grupe va fii prima si singura echipa care va reusi asat in romania. Pt ca handbalistii nostri au mentalitate de profesionisti toti si formeaza un grup adevarat, pe cand in alte parti sunt doar cativa care duc echipa... si cu o floare nu se face primavara!

Colo-Colo
13th October 2006, 00:58
Stie cineva programul etapei viitoare cu orele de incepere ale meciurilor?

alex-hcm
13th October 2006, 16:31
programul da:




HCM Constanta

Steaua MFA Buc.

27-26

(14-14)

Arbitri: Barbu/Nica-Ag







Poli Iasi

HC Minaur Baia Mare





Arbitri:Pavel/State-Bz







Armatura U Agronomia Cluj

HCM CSM Bistrita





Arbitri:Barcan/Ciurea-Dj







Univ Bucovina Suceava

Dinamo Baumit Bucuresti





Arbitri:Faneata/Moldoveanu-Ar







Energia Lignitul Pandurii Tg Jiu

U Poli Izometal Timisoara





Arbitri:Stark/Stefan-B







UCM Resita

Uztel Ploiesti





Arbitri:Mokany/Pop-Hd







CSM Medgidia

HCM Brasov





Arbitri:Dordea/Zaulet-Sb

alex-hcm
13th October 2006, 16:32
probabil majoritatea incep la ora 11 sambata

Colo-Colo
13th October 2006, 17:49
de ora intrebam eu...mersi oricum...

krydo
14th October 2006, 19:05
Asadar astazi in etapa 6-a:
UCM Resita - Uztel Ploiesti 31-24
Poli Iasi - Minaur Baia Mare 25-29
Bucovina Suceava - Dinamo 29-36
CSM Medgidia - HCM Brasov 30-27
Energia Lignitul - Poli Timisoara 23-27
Cluj - HCM Bistrita 25-31

Asadar azi nu au fost surprize...Poli Izometal merge din ce in ce mai bine si poate prinde la anul un loc de cupe europene. :)

alex-hcm
15th October 2006, 01:41
Exact vad ca Timisoara merge bine... e bine ca a revenit handbalul in acea zona si se vrea performanta/// sa fie cat mai multe echipe care sa se bata pt europa.

alex-hcm
18th October 2006, 22:48
Joi este programat in sala Lucian Grigorescu din capitala derby-ul campionatului la handbal masculin intre campioana in exercitiu HCM Constanta si vicecampioana Dinamo Bucuresti. Constantenii pleaca cu un avantaj moral fata de dinamovisti pe care i-au batut de 2 ori anul trecut. In plus avantajul experientei este tot de partea constantenilor. Nu ne mai ramane decat sa vedem un meci frumos.. care sigur va ii foarte echilibrat.. totusi hai hcm.. sa demonstrezi ca suntem cei mai buni din Romania pt a nu stiu cata oara!

alex-hcm
19th October 2006, 20:45
DINAMO - HCM CONSTANTA 27-26.... Rusine Muraru a jucat pt Dinamo desi poarta tricoul Constantei. Sa plece si sa ne llase naibii in pace. El a fost mana moarta a echipei. Rusine Muraru!! Arbtitraj scandalos... 7m dupa 7m pe final pt Dinamo ca sa se distanteze... si la final o faza in care mi-am dat seama ce tip de om josnic e Ghionea... Va bucurati degeaba ca va fii macel inretur la Constanta... Bucurestiul nu va mai lua niciodata campionatul... Si cersetorii aia de la Steaua se bucurau cand inscria Dinamo! Saracii daca ei nu pot sa ne bata macar sa se bazeze [e adversarul de moarte: Dinamo. Ce mentalitate avem! Si fazele cu petardele au aratat huliganismul bucurestean in toata splendoarea lui! Vai va dati si voi cu ceva mare.. ca sunteti mari si tari.. niste suporteri de tot rasul!!!!

Vadim
19th October 2006, 21:27
S-a jucat si cu arbitri?

alex-hcm
19th October 2006, 23:33
nu s-a jucat cu arbitrii mai dar din pacate loviturile de la 7 m inexistente le vad arbitrii daca vrea arbitru sa dea rosu sa ajute dinamo il da... scuza-ma dar arbitru face ce vrea el... si bineniteles pe placul federatie... niste mamaligari cu toti..dinamo si steaua ii mananca lui gatu din mana... rusine !!! Noi nu am ajuns inca sa pupam picioarele cuiva!
Gatu nu vine nici la constanta cand jucam in liga si mai am pretentia sa ii pese de HCM.. Nici nu vreau sa-i pese... dar se pare ca ii pasa prea mult de e chipele bucurestene,, ba chiar vrea sa le dea titlul pe tava.... Veti vedea ca pana la urma tot echipa care joaca pe teren castiga! Desi din paactele nu intotdeauna binele invinge.. dar asta e ne luptam cu coruptia! E mai rau al federatia de handbal decat la fotbal... sa faca schimb cu aia de la fotbal...Daca pana si gatu a recunoscut ca el deleaga arbitrii,, aici am inteles totul!

bestiuta
20th October 2006, 22:49
muraru e in continuare dinamovist altfel nu se explica jocul foarte slab;cat despre ghionea mai trebuie sa se maturizeze(din pacate)

Colo-Colo
21st October 2006, 12:19
Steaua - Pandurii 33-31 FT...
Furt pe fatza al stelistilor....:rosu:

Colo-Colo
21st October 2006, 12:30
Poli Timisoara - UCM Resita 25-25 FT

Un meci foarte spectaculos,sala plina,galerii super !

Colo-Colo
21st October 2006, 13:06
Cand aflati rezultate (cei din orasele unde se joaca meciuri,sau daca ati fost la meciuri) va rog mult..postati-le aici sa aflam si noi mai repede ca pe frh.ro le actualizeaza f greu!!!
Thanks:)

M1BEST2
21st October 2006, 14:00
hcm brasov-poli iasi 31-20
minaur-u cluj 34-22
uztel-csm medgidia 36-31
dinamo-hcm constanta 27-26
steaua-energia 33-31
hcm bistrita-u suceava 25-30

monyka
28th October 2006, 14:24
Dupa esecul rusinos de la Gudme, conducerea clubului a hotarat sa penalizeze toata echipa, iar jucatorul Milinovic a fost exclus din lot



Conducerea clubului de pe litoral a sustinut ieri o conferinta de presa in care au fost date publicitatii sanctiunile stabilite dupa ce, in partida din Liga Campionilor, cu Svendborg Gudme, jucatorii au avut o evolutie lamentabila. Principala hotarare a fost cea de excludere din lot al sarbului Dusco Milinovic care, in opinia Consiliului Director, a avut o atitudine si un comportament nedemn de un jucator profesionist de handbal. Milinovici a fost acuzat ca a avut o viata extra-sportiva daunatoare si ca a iscat conflicte intre jucatorii sarbi si cei romani. Restul echipei, inclusiv colectivul tehnic, a fost penalizata cu primirea, pe luna octombrie, a salariului mediu pe economie (750 RON) in locul salariilor sti****te in contracte. Aceasta decizie se va aplica si in urmatoarele doua luni, in cazul in care jocul echipei nu se va imbunatati, iar rezultatele vor fi slabe si pe mai departe. Pe langa aceste sanctiuni mai multi jucatori au primit un ultim avertisment, in cazul in care vor continua sa nu evolueze la capacitatea maxima.

Administratorul clubului, Ion Marica, a avut o declaratie socanta, care spune multe despre situatia de la echipa de pe litoral: „Incep prin a-mi cere scuze fata de patronii de baruri si cluburi de noapte, unde unii dintre sportivii nostri isi cheltuiesc cea mai mare parte din bani.” Aceasta declaratie demonstreaza ca decizia luata de Consiliul Director este justificata. Cei 9 membri, din totalul de 11, prezenti la sedinta au incercat sa gaseasca o solutie de scapare pentru trei dintre jucatori, Stanescu, Toma si Timofte. In afara de cei trei, se pare ca restul jucatorilor se afla, in continuare, sub supraveghere, la urmatorul pas gresit fiind pasibili de noi amenzi. Directorul executiv Nurhan Ali a declarat: „Jucatorii trebuie sa inteleaga faptul ca atat cu ei, dar si fara ei echipa va merge mai departe. Ei sunt nevoiti sa dea totul pentru echipa, deoarece si noi dam totul pentru ca ei sa aiba cele mai bune conditii din Romania, si asta indiferent de cum se numesc si ce au facut pentru noi.” Conducerea tehnica a fost amendata pentru ca, in opinia conducatorilor, nu a pregatit bine jocul de la Gudme. La aceeasi sedinta s-a propus si o noua strategie de transferuri, de aceasta data nemaifiind vorba de jucatori sarbi, ci de jucatori nordici, fiind vizate Danemarca si Suedia, dar a fost mentionata si Germania. Aceasta strategie este dictata si de noile norme care vor fi impuse dupa aderarea Romaniei la U.E., si anume limitarea numarului de jucatori extracomunitari. Obiectivul a ramas acelasi, conducatorii clubului sperand, in continuare, intr-o calificare miraculoasa in primele 16 echipe ale Europei. Argumentul a fost acela ca o dubla in optimile Ligii Campionilor este mult mai valoroasa deat o finala de Cupa Cupelor, atat din punct de vedere financiar, cat si din punctul de vedere al notorietatii. Campionatul intern va fi, in continuare, o prioritate pentru H.C.M., deoarece calificarea in Liga Campionilor se obtine numai in cazul castigarii campionatului intern. Sa speram ca in urma acestor penalizari jucatorii vor redeveni motivati si isi vor recapata forma care i-a consacrat. (observator)

bloom
1st November 2006, 19:43
stie cineva cat s-a terminat Steaua Resita?

bloom
1st November 2006, 20:13
Am Aflat A Castigat Resita

alex-hcm
1st November 2006, 20:24
resita-steaua 38-33
pandurii-dinamo 27-31
hcm constanta- bistrita 27-26

alex-hcm
1st November 2006, 20:26
constanta e rau din punct de vedere psihic... ma rog sa sa-si revina baietii.. daca batem sambata pe cehi chiar si la 1 gol atunci voi spune ca baietii sunt pe drumul cel bun... insa din iarna ne trebuiesc jucatori noi .. si sa terminam cu expermentele.

bloom
4th November 2006, 20:47
felicitari baietilor de la Suceava

M1BEST2
4th November 2006, 22:41
la constanta trebuie si un antrenor nou!!!!

alex-hcm
4th November 2006, 23:28
toti zic de antrenor nou.. ce antrenor de valoare mai e in romania in afara de omer?... asa ca lasati-l pe rasnita.

resita
6th November 2006, 19:25
miercuri Ora 17.00 TVSport direct

Dinamo Baumit Bucuresti - UCM Resita

resita va schimba liderul.:ok:

hai UCM Resita

alex-hcm
6th November 2006, 23:04
Hai Resita... sa urce HCM Constanta pe primul loc... ca noi batem 100% la baia-mare

monyka
8th November 2006, 12:29
Hai Resita!!!!!!!!!!!/OLE/

alex-hcm
8th November 2006, 20:17
He He dinamo-Resita 38=38.... misto pt HCM Constanta.. super sper sa ne batem doar cu Resita pt titlu...In rest bafta si Medgidiei sa bata steaua

resita
8th November 2006, 20:48
ce meci

mama masi am avut 3-4 goluri diferenta aproape tot meciul si tremuram pt. un egal

hai resita. /hello /hello /hello /hello /hello

resita
9th November 2006, 08:49
UCMR a smuls un punct mare în derby-ul cu Dinamo Baumit, scor 38-38

UCM Resita a venit la Bucuresti sa obtina cel putin un punct din confruntarea cu liderul Ligii Nationale, obiectiv pe care l-a si atins la capatul unei partide în care golurile au curs cu nemiluita.

“Vom juca dezinvolt, nu avem nimic de pierdut. Presiunea este pe Dinamo”, spunea înaintea jocului antrenorul Aihan Omer, cel de care se leaga ascensiunea banatenilor. Zis si facut, pentru ca UCM Resita a tinut-o în sah pe Dinamo Baumit pe toata durata partidei, dupa ce în urma cu doar câteva zile o învinsese si pe Steaua, dar pe teren propriu (38-33).

Resitenii au controlat ostilitatile mai bine de 45 de minute, timp în care au profitat de jocul foarte slab al gazdelor pe faza defensiva, unde Dorin Purcarea & Co nu au reusit sa blocheze nimic. De altfel, singurele mingi câstigate în aparare de Dinamo au fost în urma paradelor lui Sorin Bârza sau pe seama unor greseli facute de Resita. Butulija, Tucanu, Rohozneanu au patruns în nenumarate rânduri nestingheriti spre poarta “câinilor” si au dus Resita si la patru goluri diferenta: 13-9 (20) si 27-23 (38). Dinamo Baumit s-a trezit abia spre finalul jocului, evitând o înfrângere rusinoasa.

La final a fost 38-38 (18-19), rezultat care i-a facut pe dinamovisti sa-si piarda cumpatul. Inceputul de încaierare generala a fost stopat cu greu de arbitri. “Este un egal meritat, desi puteam sa câstigam. Mergem mai departe, cu gândul de a nu pierde nicio partida”, a declarat Omer, care n-a ascuns astfel ca se gândeste si la titlu. Principalii marcatori: Filip 10, Ghionea 9, respectiv Pasic 9, Butulija 7. Dinamo ramâne lider, cu 15 p, în timp ce Resita a urcat pe 4, cu 12 p.
sursa prosport

in celalalt meci al etapei

Steaua Bucuresti - CSM Medgidia 40-29 (18-9)

resita
9th November 2006, 20:05
H.C.Minaur Baia Mare-HCM Constanta 23-26 (11-14)

lupta deviune din ce in ce mai acerba la varf.

hai U.C.M.RESITA /hello

resita
10th November 2006, 12:20
Etapa a IX-a sambata 11.11.2006

Uztel Ploiesti - Poli Iasi

U Poli Izometal Timisoara - HCM Brasov

HCM CSM Bistrita - Energia Pandurii Tg Jiu

Armatura U Agronomia Cluj - Univ Bucovina Suceava

din etapa a IX s-au jucat:

Dinamo Baumit Buc. - UCM Resita 38-38

HC Minaur Baia Mare - HCM Constanta 23-26

Steaua MFA Bucuresti - CSM Medgidia 40-29

Quartz@nu
10th November 2006, 20:38
bravo`S baieti pentru victoria de la Baia Mare !
Forta HCM , Forta CAMPIONII !

resita
11th November 2006, 14:37
etapa IX.

Uztel Ploiesti - Politehnica Iasi 40-31

Poli Izometal Timisoara - HCM Brasov 29-26

HCM CSM Bistrita - Energia Pandurii Tg. Jiu 27-28

Armatura U. Agronomia Cluj - Univ. Bucovina Suceava 28-28

resita
15th November 2006, 08:10
Etapa a X-a 15.11.2006

Poli Iaşi – Universitatea Bucovina Suceava

HCM Constanţa – Armătura U Agronomia Cluj

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - HC Minaur Baia Mare

CSM Medgidia – Dinamo Baumit Bucureşti

HCM Braşov – Steaua MFA Bucureşti

Uztel Ploieşti – U Poli Izometal Timişoara

UCM Reşiţa - HCM CSM Bistriţa

DAN77
15th November 2006, 16:48
Hcm Constanta- U.cluj 29-13(15-8)

resita
15th November 2006, 20:04
Poli Iaşi – Universitatea Bucovina Suceava 30-36

HCM Constanţa – Armătura U Agronomia Cluj 29-13

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - HC Minaur Baia Mare 34-30

CSM Medgidia – Dinamo Baumit Bucureşti

HCM Braşov – Steaua MFA Bucureşti 30-34

Uztel Ploieşti – U Poli Izometal Timişoara 30-26

UCM Reşiţa - HCM CSM Bistriţa 35-29

resita
16th November 2006, 08:21
Partida CSM Medgidia - Dinamo Baumit se joaca azi, de la ora 17:00.

resita
16th November 2006, 08:23
UCM Reşiţa – HCM CSM Bistriţa 35-29 (19-9). Ucemeriştii au făcut din nou spectacol

Echipa masculină de handbal UCM Reşiţa continuă seria prestaţiilor foarte bune, ieri, elevii lui Aihan Omer învingând la pas, într-un meci din cadrul etapei a X-a din Liga Naţională, formaţia HCM CSM Bistriţa. Folosind şi jucători care au evoluat mai puţin până acum, ucemeriştii au condus după trei minute de joc cu 2-0, dar oaspeţii au revenit şi, după ce au egalat la doi, în minutul 10 se aflau în avantaj de două goluri, 3-5. A fost un simplu foc de paie, diferenţa de valoare în favoarea alb-albaştrilor fiind evidentă, astfel că handbaliştii reşiţeni au început să domine categoric întâlnirea, tabela de marcaj arătând 9-5, în minutul 15, şi 10-6, cu zece minute înainte de finele primei părţi. Aşa cum promitea Aihan Omer la instalarea pe banca tehnică a reşiţenilor, UCMR a practicat din nou un handbal spectaculos, în mare viteză şi eficient, astfel că, la pauză, ucemeriştii au intrat cu un avantaj liniştitor de zece goluri, 19-9.

Repriza a doua a avut acelaşi istoric, ucemeriştii conducând în permanenţă cu şapte, zece şi chiar 11 goluri, aşa cum arăta tabela în minutul 40, 25-14, pentru ca scorul final să fie 35-29. Împinşi de la spate de fanii alb-albaştrilor, care au fost şi de această dată prezenţi în sala severineană, ucemeriştii au oferit un spectacol agreabil, din care nu au lipsit aerienele, execuţiile de mare fineţe şi chiar golurile din poartă în poartă, aşa cum a reuşit portarul Cenuşă. De remarcat prezenţa între buturile reşiţene după mai multă vreme a portarului Ionescu, care a avut o prestaţie remarcabilă.
sursa 24 ore

resita
16th November 2006, 20:48
CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucuresti 30-36

razvang_a
16th November 2006, 21:09
dinamo ia titlu

alex-hcm
16th November 2006, 23:57
Ha Ha Ha.. auzi "Dinamo ia titlul"... Abia bate la Medgidia si ia titlul... ca diferenta s-a facut pe final daca ai vazut la tv... Norocul lor ca inca sunt oe primul loc la egalitate cu HCM... daca vor fii numai victorii si de o parte i de alta e clar ca dupa meciul retur de la c-ta hcm va lua avans... Nu o sa bata Dinamo in viata lor la CONSTANTA!!!!

All4GRN
17th November 2006, 17:26
I-au furat arbitrii pe Medgidia in ultimul hal, dar sunt prea mici sa se ia la harta cu federatia sau cu Dinamo.... Filip jucatorul lui Dinamo(cel mai bun om al lui Dinamo) era suspendat-daca nu ma insel-, chiar inaintea meciului cu jumate de ora i s-a retras suspendarea INTREBAREA mea este -Cand Dumnezeu s-a intalnit Comisia si au judecat din nou cazul???- probabil cu 5 minute inainte de meci....sau cand a sunat chestorul M.Popescu... e prea de tot ce se intampla in sportul romanesc...

alex-hcm
18th November 2006, 13:50
Sâmbătă,18 Noiembrie 2006

Liga Nationala, masculin, etapa a 11-a:

Rezultate înregistrate azi:
U Poli Izometal Timisoara - Politehnica Iasi 32-27
Steaua MFA - Uztel Ploiesti 26-23
Minaur Baia Mare - UCM Resita 40-34
Armatura U. Agronomia Cluj - Energia Pandurii Tg. Jiu 26-23
Univ. Bucovina Suceava - HCM Constanta 26-41

Mâine se joacă meciurile:
HCM CSM Bistrita - CSM Medgidia
Dinamo Baumit - HCM Brasov

Clasament: 1. HCM Constanta - 19 p, 2. Steaua – 18 p, 3. Dinamo – 17 p (10 j), 4. UCM Resita - 14 p, 5. Uztel Ploiesti – 13 p, 6. Poli Izometal Timisoara – 12 p, 7. CSM Medgidia – 11 p (10 j), 8. Univ. Bucovina Suceava – 11 p, 9. Energia Lignitul Tg. Jiu – 9 p, 10. Minaur Baia Mare – 8 p, 11. HCM CSM Bistrita – 8 p (10 j), 12. HCM Brasov – 5 p (10 j), 13. Univ. Agronomia Cluj – 4 p, 14. Poli Iasi – 0 p

alex-hcm
18th November 2006, 13:50
HCM bate fara probleme.. iar Resita se impiedica surprinzator

All4GRN
18th November 2006, 20:18
Pacat ca s-a impiedicat UCMR! S-a indepartat de locul 3!:((

*Coco*
18th November 2006, 23:45
Energia Pandurii prinde iara locul 3:PAnul acesta

resita
19th November 2006, 08:37
Voina, antrenor la Steaua!

DECIZIE Fostul selectioner îl înlocuieste în functia de tehnician pe Vasile Stânga

Antrenorul Vasile Stânga a fost gasit vinovat pentru eliminarea “militarilor” din Cupa EHF, conducerea echipei recurgând la o masura extrema, sa-l schimbe din functie.

Imediat dupa încheierea partidei de ieri dintre Steaua MFA si Uztel Ploiesti (scor 26-23), contând pentru etapa a 11-a a Ligii Nationale, jucatorii “militari” au primit o veste surprizatoare. Vasile Stânga i-a înstiintat ca a fost ultimul meci pentru care i-a pregatit. “S-a dorit un soc si daca asa a considerat conducerea... Sper ca echipa sa-si revina rapid, mai ales ca avem un lot care ne permite sa câstigam campionatul. Este un moment extraordinar si ar trebui sa profitam în acest sezon”, a comentat Stânga.

Imediat dupa ce handbalistii au fost anuntati de schimbare, oficialii “militari” au intrat în sedinta. Au oficializat numirea lui Radu Voina (foto) în functia de antrenor principal, în timp ce fostul tehnician a fost numit director sportiv. “Vasile Stânga va ramâne alaturi de noi, iar obiectivele noastre au ramas aceleasi, sa facem o echipa puternica. Chiar daca am ratat calificarea într-o faza superioara în Cupa EHF, mai avem celelalte doua tinte interne, cupa si campionatul. Am luat aceasta masura pentru a eficientiza activitatea”, ne-a declarat George Boroi, comandatul CS Steaua.
sursa prosport

alex-hcm
19th November 2006, 11:26
Oricum Steaua ramane o echipa slaba.... nu va castiga niciodata campionatul pe teren....

SORENSEN
19th November 2006, 12:43
S-a vazut in meciul direct cat de slaba e Steaua...ci cu Dinamo la fel...

resita
19th November 2006, 16:29
in ultimele meciuri ale etapei

Dinamo Baumit Bucuresti - HCM Brasov 36-27

HCM CSM Bistrita - CSM Medgidia 30-23

resita
29th November 2006, 20:55
azi a avut loc primul meci din etapa a XIIa

UCM RESITA - Armatura U Agronomia Cluj 36-27

o victorie categorica a resitenilor si-un bun antrenament cu publicul inaintea meciului de sambata cu croati de la Osijek Elektromodul in optimile de finală ale Challenge Cup

valy69_90
30th November 2006, 00:23
uztel e cea mai tare echipa

resita
30th November 2006, 08:19
UCM Reșița – Armătura U Agronomia Cluj Napoca 36-27 (17-10). Antrenament cu public /hello /hello /hello /hello /hello


Cu trei zile înainte de manșa tur a optimilor de finală ale Cupei Challenge în care va întâlni formația croată RK Osijek Elektromodul, echipa masculină de handbal UCM Reșița a întâlnit la Drobeta Turnu Severin, într-o partidă devans din cadrul etapei a XII-a a Ligii Naționale, Armătura U Agronomia Cluj Napoca. Așa cum era de așteptat, studenții, penultimii în ierarhia Ligii, cu doar două victorii și opt înfrângeri, nu au putut ține piept elevilor lui Aihan Omer, aceștia arătând încă din debutul întâlnirii diferența uriașă de valoare dintre cele două echipe.

Ucemeriștii au început în forță, atacul a funcționat perfect, apărarea, foarte agresivă și cu Ionescu în mare formă, s-a dovedit de netrecut, astfel că după șase minute de joc tabela arăta un avantaj clar de partea reșițenilor: 5-0. Jocul excelent al defensivei alb-albaștrilor este evidențiată cel mai bine de faptul că studenții clujeni au perforat pentru prima dată poarta lui Ionescu abia în minutul 9. A fost o primă repriză la discreția elevilor lui Omer și Czari, care, nu numai că au tranșat soarta întâlnirii până la pauză, diferența de șapte goluri fiind practic imposibil de remontat de o echipă clujeană destul de modestă, dar au făcut și spectacol. Asta este de fapt ceea ce promitea Aihan Omer la preluarea grupării reșițene, handbalul-spectacol. Un joc în mare viteză, cu schimbări permanente de poziții între jucători, la care se adaugă execuții de mare finețe, așa cum a fost aeriana lui Cuciula, care i-a adus în delir pe fanii Reșiței, prezenți și de această dată în număr destul de mare.

Partea secundă a fost de asemenea la discreția UCMR-ului, care și-a mărit avantajul la zece și chiar 14 goluri diferență (23-13, 29-15). Omer a rulat tot lotul de jucători, gândurile tehnicianului îndreptându-se deja spre întâlnirea cu croații. A fost un antrenament bun al reșițenilor înaintea euro-meciului cu Elektromodul de sâmbătă, de la Severin, întâlnire care va începe la ora 17 și va fi transmisă în direct de postul TV Sport. Oficialii grupării reșițene speră ca pe lângă galeria care a susținut meci de meci echipa, indiferent că a jucat la Severin sau în altă parte să conteze și pe aportul unui public cât mai numeros.

Pentru UCMR au jucat: Ionescu, Antonaru – Tucanu, Butulja (6), Vaidasigan (1), Pasic (5), Kovacevic (1), Cuciula (4), Pârvan (1), Irimescu (5), Rohozneanu (1), Ciubotariu (8), Hârșoveanu (2), Grozăvescu (2), Kotelyuk.
sursa 24ore.

resita
1st December 2006, 18:21
http://img156.imageshack.us/img156/5453/capture1oq0.jpg (http://imageshack.us)

resita
1st December 2006, 18:28
http://img49.imageshack.us/img49/2359/capture2hr0.jpg (http://imageshack.us)

resita
2nd December 2006, 15:33
Energia Pandurii Tg Jiu - Universitatea Bucovina Suceava =35-27

UCM Resita - U Cluj = 36-27

CSM Medgidia - HC Minaur Baia Mare = 32-36

HCM Brasov - HCM CSM Bistrita = 26-22

U Poli Izometal Timisoara - Steaua MFA Bucuresti = 26-28

Poli Iasi - HCM Constanta
Uztel Ploiesti - Dinamo Baumit Bucuresti

tchibos
6th December 2006, 08:48
Poli Iași - HCM Constanța, în LN de handbal masculin

David îl înfruntă pe Goliat lângă Copou

Astăzi, de la ora 17, Poli Iași și HCM Constanța se întâlnesc într-o partidă restantă din campionatul Ligii Naționale la handbal masculin. Meciul, contând pentru runda a 12-a a întrecerii, ar fi trebuit să se joace săptămâna trecută, dar a fost amânat la cererea constănțenilor, aflați în pregătiri pentru optimile Cupei Cupelor.

Duelul de azi este total disproporționat. Moldovenii dețin „lanterna“ clasamentului (loc 14, 0 p), în timp ce HCM-ul (loc 3, 19 p), cu un moral excelent după succesul de duminică, în fața lui Dinamo, va face o repetiție în perspectiva returului de la Buzău, contra „câinilor roșii“.

Întâlnirea va fi arbitrată de brigada Călin Lascu (Arad) / Marcel Sas (Oradea). Într-o altă restanță, la Ploiești, Uztel joacă în compania lui Dinamo.

Gabriel MILCESCU

alex-hcm
6th December 2006, 09:39
Sper sa demonstreze astazi Uztel ca nu e "satelitul " lui Dinamo. Deobicei Dinamo bate prea usor acolo.

resita
6th December 2006, 09:55
si tot azi de la ora 17
Uztel Ploiesti - Dinamo Baumit Bucuresti

alex-hcm
6th December 2006, 22:26
POLI IASI- HCM CONSTANTA 23-35
UZTEL - DINAMO 28-26
HCM CONSTANTA urca pe primul loc cu 21 pct.. urmata de Steaua cu 20 pct si Dinamo cu 19 pct... Asadar HCM revina acolo unde ii este locul.. singura pe primul loc.. Pt locul 2 se vor bate Dinamo Steaua si Resita..

resita
7th December 2006, 10:03
http://img208.imageshack.us/img208/4185/capture2yg7.jpg (http://imageshack.us)

DAN77
7th December 2006, 11:44
E grozav ca Dinamo a pierdut la Ploiesti. Sincer, speram sa cada psihic dupa meciul cu HCM. Cred ca in momentul de fata Steaua este principala contracandidata la titlu, daca dinamo nu face schimbari sau achizitii in iarna, desi maniera in care a pierdut meciurile cu elvetienii si resita imi da sperante ca nu va avea un parcurs constant in retur.
Cat despre HCM, pacat ca s-a accidentat iar Stavrositu.
Oricum, daca se doreste performanta la Constanta pe termen lung, trebuie invatat din greselile sezonului precedent si gandita o strategie mai coerenta.
Un cuvant sau doua despre Rasnita. Marturisesc ca aveam o parere execrabila despre el pana sa vina la Constanta. Fara sa fiu subiectiv (sper) si fara sa ii exagereze meritele (cred ca Omer ii monta mai bine pe baieti), trebuie sa admit ca nu exista alta solutie mai buna in tara. Insa au fost meciuri foarte bune si per total echipa e practic calificata in primavara. Asa cum am spus-o mai demult, niciodata in ultimii 3 ani HCM-ul nu a avut problemele de lot de anul asta, jucand o buna perioada de timp fara interi. Iar pe de alta parte, l-am admirat pe Rasnita pentru cum s-a solidarizat cu jucatorii, macar partial, impotriva sanctiunilor aberante si populiste ale conducerii, precum si pentru declaratiile echilibrate pe care le-a avut pe durata turului. De asemenea, nu e putin lucru ca este una dintre persoanele care a pus direct problema (poate un pic exagerat, dar esenta ramane) : "Echipa nu e nimic fara galerie" , intr-un moment in care nimeni nu indraznea sa o faca. Oamenii aceia care au fost in Cehia si pe cont propriu in danemarca si care incurajeaza echipa intr-o sala pe jumatate tacuta, nu meritau un astfel de tratament. D
Deja ma gandesc cam ce solutie va gasi HCM pentru sarbi de la anul. Eu i-as naturaliza pe Dragicevic si Kaiganic. Ar fi buni si pentru nationala. De mult nu am vazut un pivot atat de bun ca Dragicevic (e nascut in 83!) si un jucator atat de complet cum e Kaiganic.

alex-hcm
7th December 2006, 13:05
oricum cred ca vor mai ramane doar vreo 3 sarbi din toti.. si cu naturalizarea ai mare dreptate...

SORENSEN
7th December 2006, 14:15
Ar fi bine pt noi..dar sarbi vor?... ca ei sunt mai nationalisti...

DAN77
8th December 2006, 09:34
La sfarsitul turului, un cuvant sau doua despre principalele forte ale momentului:

Dinamo – in scadere clara fata de sezonul trecut, plecarile lui Jurca si Cozma nu au putut fi suplinite cu succes; desi a castigat meciul cu HCM, Dinamo a fost mai slaba decat anul trecut, cand, cu mana pe inima, a fost cel putin egala Constantei in meciurile pierdute la limita 33-34 si 21-22. Cred ca sarbii cumparati sunt destul de slabuti, raman de baza Ghionea, care e un mare jucator, Bibirig, portarii si partial Dimache si Filip; daca Dinamo pierde si primul meci din retur cu Steaua a iesit practic din lupta pentru titlu. Imi pare oarecum rau de Constantin Stefan pentru care nutresc o oarecare simpatie.

Steaua – a avut un tur de campionat mai bun decat anul trecut, dar inca insuficient pentru o formatie care joaca impreuna de foarte multa vreme; sunt jucatori foarte talentati: Mazilu, Novanc, Voina, Sania, uneori Laufceag, dar exista momente de o indolenta rara in jocul lor, si cred ca asta a fost principala vina a lui Stanga, nu a reusit sa ii stapaneasca.
PE mine Steaua m-a impresionat in jocul de la Constanta. Asa cum HCM nu merita sa piarda cu Dinamo, cred ca nici Steaua nu merita sa piarda.
Pe de alta parte, in prima competitie mai serioasa dupa ceva timp (Cupa EHF), a capotat lamentabil, fiindca e inadmisibil sa pierzi in asa maniera cu o echipa relativ modesta. Oricum, chiar daca a castigat o competitie minora, meritul Stelei este ca prin mediatizarea acestui succes, handbalul a castigat noi suporteri in Romania.
Ramane de vazut ce va reusi Voina, daca Steaua castiga cu Dinamo, sansele la titlu se maresc simtitor. (imi pare rau si de Vasile Stanga, care mi-a parut un om onest in aprecieri si pasionat de munca sa, chiar daca a avut rezultate inegale)

UCM Resita – e grozav ca avem o alta echipa de valoare in provincie, chiar daca noi constantenii, inca il regretam pe Omer. Sunt destui jucatori de valoare la Resita si cred ca HCM a avut noroc sa aiba primul meci cu UCM cand inca nu avea o echipa inchegata.
In orice caz Pasic, Ciubotariu, Butulja, Tucanu sunt jucatori buni. Pentru mine este o enigma Butulja, care juca execrabil la Constanta (ce-I drept, nu juca foarte des). In putinele minute cat era in teren, alerga ca bezmeticul spre poarta adversa, fara sut, fara control, gresind 80 % din mingi. Acum s-a metamorfozat complet, e un inter care ar putea face fata la orice echipa din tara.
Desi poate pune probleme oricarui adversar, Resita are inca inconstantele ei (a se vedea egalurile prostesti cu Lignitul si Medgidia, plus esecul inexplicabil de la Baia Mare). In plus, mi se pare ca are probleme in aparare, ia prea multe goluri pentru o echipa cu pretentii.
Oricum, m-am bucurat enorm sa vad sala plina la meciul cu Osijek, galeria calatorind cu echipa prin tara, handbal de spectacol la Resita.

1. HCM – ar fi multe de spus, dar o sa ma rezum la mai multe idei de baza.

1.1. Strategie de viitor – in mod normal, daca nu exista accidentari sau accidente majore, HCM ar trebui sa castige titlul tinand cont de loturile actuale. Dar nu este suficient. Pentru ca HCM sa devina cu adevarat un nume si nu o echipa cu succes efemer, (cum a fost Fibrex), si cu conditia continuarii investitiilor, este nevoie de o strategie pe termen mediu si lung
a. Prelungirea contractelor scadente in vara (Este esential ca Stanescu, Popescu, Timofte, Toma, Buricea, Saulescu, Stavrositu, Kajganic, Dragicevic, Adzic sa continue cu HCM, sunt deja o echipa si pot trage, cu experienta acumulata, la un loc 2 in grupele Ligii Campionilor. Daca s-ar reusi ceva naturalizari, si Kazic ar fi de pastrat. Ceea ce este esential in ceea ce ii priveste este ca acesti jucatori, sau cel putin 90% dintre ei, este ca se confunda practic cu HCM-ul, nu sunt simpli mercenari).
b. Investitii pentru juniori, tineret –nu poti trai la nesfarsit din achizitii, e un moment favorabil, mai ales ca avem oameni de talia prof. Fagarasanu, de ex, foarte pasionati si tinand cont ca handbalul a devenit tot mai po****r la Constanta, sa crestem o noua generatie. Dar cine investeste pe termen lung?
c. Marketing – Numele si succesul HCM-ului sunt insuficient speculate. Nu exista un site decent, un magazin acceptabil cu echipament, ar putea fi organizate intalniri suporteri-jucatori, antrenori, ar trebui copiate modelele din Occident (a se vedea, de ex. , pagina web a echipei din Kiel). Evident, sunt constient de prapastia financiara existenta, de faptul ca handbalul nu are inca po****ritatea fotbalului, insa eu cred ca banii, asa putini cati sunt, pot fi folositi mai bine.

1.2 Rasnita vs. Omer

Multa lume l-a injurat pe Rasnita, insa propun celor are fac asta sa isi aminteasca de faptul ca Omer a pierdut titlul in 2005 cu o superechipa – Stanescu, Timofte, Tucanu, Nicolae, Adzic, Paraianu, Baiceanu, Stavrositu, Toma, Buricea, Saulescu - (infrangere la 10 goluri cu Dinamo, infrangere cu Steaua acasa, egaluri cu Minaur si Lignitul si am terminat pe 4 in Liga Campionilor, in pofida victoriei cu Barcelona). Iar in 2006, in ciuda parcursului formidabil, am avut mare noroc cu Dinamo in ambele meciuri (ambele echipe meritau sa castige), am avut liniste la echipa, meciuri mai putine, Cupa Cupelor a inceput practic din optimi cu ucrainienii si apoi danezii. Aceste remarci nu au darul de a-i scadea din merite lui Omer, ci doar de a accentua faptul ca misiunea lui Rasnita, venit cu 5 zile inainte de inceperea sezonului nu a fost deloc usoara. Au fost meciuri slabe, cu Medgidia, Brasov, Timisoara, Bistrita, au fost chiar dezastre, la Gudme, dar ma intreb ce poti face cu Muraru, Streja si Kovalenko? (prin comparatie cu Iacob si Nicolae?). Kajganic e prima achizitie de marca pe anul asta. Smigic face si lucuri bune dar si multe greseli, multe fortari, aruncarile sunt fara sansa la un portar cat de cat serios, ( astfel se si explica ca a marcat cele mai multe goluri cu Karvina in retur si acum cu Dinamo.)
Am vazut in Rasnita un om foarte echilibrat si cred ca a facut treaba buna tinand cont de circumstantele foarte dificile. Nu pot decat sa sper ca pastreaza acasa casetele meciurilor cu Kiel fiindca avem foarte mult de invatat de la echipele mari – a fost un privilegiu sa ii vedem, dupa 15 minute din meciul de la Constanta, eram inmarmurit de admiratie si imi venea sa aplaud fiecare faza, atat de frumos, de complet si de plin de imaginatie era jocul lor (ce pacat ca s-a accidentat Karabatic!)
In Cupa Cupelor, ii doresc sa nu pice cu Ademar Leon, Hamburg sau RK Zagreb, fiindca sunt echipe aproape imposibil de eliminat, poate avem noroc cu Vardar Skopje sau Wacker Thun.
Visez insa ca vom mai aduce o echipa mare la Constanta, visez la o finala Ademar Leon –HCM Constanta si sper ca Ademar sa aiba aceeasi soarta ca si Valladolidul in finala de anul trecut.

1.3 Raman la parerea ca publicul constantean, cu exceptii gen galerie (singurul lucru pe care pot sa i-l reprosez – oare nu putem sa ne bucuram ca avem o echipa si o galerie mare la Constanta fara injurii mai ales la adresa lui Dinamo?) , Alex-HCM si alti cativa pasionati, INCA nu isi merita acesti jucatori.
Nu i-am vazut la greu, in meciurile cu Bistrita sau Clujul, cand moralul jucatorilor era la pamant, dar i-am vazut necontenind cu injuriile la adresa unor jucatori ca Buricea sau Kazic, care , in pofida inerentelor greseli, au facut tot ce era omeneste posibil si au dat totul in teren. Acesti oameni nu vor pricepe ca nu e suficient sa dai 5, 10 sau 20 lei ca sa injuri si sa emiti ineptii despre handbal si handbalisti. Ei vor ramane simpla statistica, dar nu vor intelege, sau mai precis simti nimic din ce s-a intamplat in ultimii trei ani cu handbalul/handbalistii din Constanta. Constanta ar fi avut intr-adevar un public mare, si nu doar o galerie mare, daca ar fi umplut sala la meciul cu Bistrita, imediat dupa Svendborg.
In plus, pe langa imaginea salii goale de la meciurile din campionat, mi-a displacut profund faptul ca in meciurile cu Pallamano, Gudme, sau Karvina sala nu a fost plina. Echipa merita o sala plina in meciuri din Liga Campionilor si mult mai po****ta in meciurile de campionat. Pentru multi dintre handbalistii pe care ii avem, asta ar fi contat foarte mult, mai mult decat primele obisnuite.
Probabil ca, atunci cand multi dintre jucatori vor pleca, vom regreta ca nu i-am vazut mai des pe Rudi, Pablo sau Sile.

1.4 Trebuie cautati alti 3-4 jucatori, interi de valoare, comunitari. De exemplu, eu am vazut un jucator impresionant, Zdrahala, de la Karvina, tanar, de perspectiva, comunitar, dar nu stiu cat de accesibil e. Mai e nevoie de interi stanga si poate de foarte multa munca individuala cu Giotoiu pentru a deveni pivotul rezerva de care avem nevoie.
Kajganic e o prima achizitie de marca. (si asta se vede nu doar in faptul ca are o aruncare excelenta, ci si pentru combinatiile pe care le face cu pivotul si extrema de pe partea sa- Timofte a fost golgheter in ultimele 2 meciuri, cu Dinamo si Poli. Iasi!)

1.5 Sintetizand, daca exista fonduri, este nevoie doar de o viziune pe termen lung. Cu alte cuvinte, de minti luminate la conducere. Oameni care au facut greseli de genul: aducerii lui Obradovic, programului infernal – 7 meciuri in 21 de zile (sunt convins ca macar o derogare era posibila), sanctiunilor aberante impotriva jucatorilor care erau si asa cu psihicul la pamant (eu rar am mai vazut oricum jucatori atat de devotati precum Stanescu, Toma, Buricea sau Dragicevic, iar sanctiunile au fost expresia meschinariei si populismului conducatorilor – oare Nurhan Ali a luat 7,5 milioane lei pe luna octombrie? Ca in fond el l-a adus pe multhulitul Millinovic si el a dat peste cap echipa cu Obradovic), indepartarii galeriei care a fost extraordinara cu deplasarile la Karvina si Svendborg, ar trebui sa isi puna intrebari foarte serioase asupra competentei de a conduce HCM-ul. Si ori isi revizuiesc comportamentul (desi mai greu este sa iti schimbi un mod de gandire), ori lasa locul altora mai capabili sa conduca.
Pentru mine cel putin, HCM-ul inseamna (indiferent care le va fi traiectoria profesionala): Stanescu, Buricea, Toma, Timofte, Kazic, Saulescu, Popescu, Stavrositu, Nicolae, Aihan Omer, Baiceanu, Adzic sau Dragicevic, in nici un caz Nurhan/Denis Ali sau Nicusor Constantinescu.

In rest, sa speram cu totii ca handbalul masculin romanesc va fi prezent cat mai curand, din nou, la un campionat mondial sau european. Si sa speram ca Toma si Buricea nu vor mai plange la finalul urmatorului baraj decat de bucurie.

alex-hcm
8th December 2006, 15:06
Stanescu mai are inca un an cu HCM... asta vara a semnat pe 2 ani

resita
9th December 2006, 16:17
etapa a XIIIa

Steaua București - Poli Iași 46-28
CSM Bistrița - Uztel Ploiești 18-26
Minaur Baia Mare - HCM Brașov 29-26
"U" Cluj - CSM Medgidia 27-30

Dinamo - Poli Timișoara (13 decembrie, ora 17.00)
Bucovina Suceava - UCM Reșița (14 decembrie, ora 17.00)
HCM Constanța - Pandurii Tg. Jiu (13 decembrie, ora 17.00)

DAN77
9th December 2006, 19:11
excelent. sper ca si timofte si toma au semnat in vara tot pentru 2 ani. ar fi nemaipomenit sa ramana nucleul de baza si la anul.

DAN77
9th December 2006, 19:35
Pentru cei care au spus ca HCM-ul a facut de rusine handbalul romanesc

1. Kiel s-a calificat dupa doua maceluri cu Chambery Savoie.
2. Svendborg a facut doua meciuri bune cu Ciudad Real. In deplasare a pierdut doar cu 31 la 30.

alex-hcm
9th December 2006, 23:15
toti handbalistii de la HCM care au semnat contracte asta vara au semnat pt 2 ani.

resita
13th December 2006, 18:46
HCM Constanta-Pandurii Tg. Jiu 32-31 :o:

rob_din
13th December 2006, 18:50
Rusinos arbitrajul la meciul HCM-Pandurii. In ultimul minut s-au jucat 5 secunde!

alex-hcm
13th December 2006, 19:44
OOO au tinut pt Pandurii acei domni arbitrii... sau scuze pt Dinamo...au fost vreo 4 lovituri de la 7 m pt HCM pe care acei domni arbitrii nu le-au dat.. ba mai mult trebuia sa dea eliminari clare la olteni si au trecut cu vederea.. sunt curios cu cat i-o fii motivat chestorul Marcel Popescu pe olteni?.. HCM a jucat ca o echipa obosita ce este pt ca asta e adevaraul noi suntem singura echipa cu asa de multe meciuri din tara...insa s-a demonstrat ca batem si cand jucam slab... vad ca si Dinamo a facut un meci strans.. era si normal acum la final apare oboseala si nu mai ai acelas chef de joc... Am stat in suspans insa ceea ce conteaza e ca a batut HCM.
Foarte interesanta va fii campania de achizitii a HCM-ului.. sunt vreo 3-4 jucatori care ar trebui pusi [e liber..nu dau nume acum.. insa de luat jucatori pe langa strainii pe care vor sa ii ia ar trebui sa se uite la acest Mazilu de la Pandurii , un jucator foarte bun, ar mai fii un Enescu de la Meadgidia , poate si Fenici(daca nu ma inseala memoria) de la Poli Timisoara. Mie sincer imi place cum joaca acesi jcuatori si mai sunt si tineri. Sa nu mai zica cei din conduecere ca nu xista romani buni. Avem dar sa se uite si ei bine in campionat. Deci cu cei 3, care 2 sunt interi si cel de la timisoara parca extrema.. ne-ar mai trebui poate un conducator de joc strain si un pivot strain..

resita
13th December 2006, 19:45
Dinamo Baumit - Poli Izometal Timisoara 34-31 :ok:

IC2001
13th December 2006, 22:22
Sunt constantean si tin cu hcm-ul,dar nu sunt de-acord ca arbitrii sunt vinovati pt cat am suferit cu Pandurii.Ne-am facut viata grea singuri,am stat 54min in 3 jucatori (Popescu,Stavrositu si Muraru),au mai fost cativa care s-au chinuit si marea majoritate care a fost absenta.Motivele pot fi multiple:oboseala,o deconcentrare dupa meciul cu Dinamo sau cine stie ce altceva.Important e ca a trebuit sa muncim mult pt aceasta victorie,toata lauda pt Toma care a intrat intr-un picior si,spre norocul nostru ca pe finalul meciului si-au revenit Timofte si Buricea.Si noi am dat cel putin 2 goluri,cele de care-mi aduc aminte acum,care nu au fost regulamentare:Toma a calcat semicercul la penultimul gol daca nu ma insel,iar Muraru a facut pasi la o depasire,frumoasa dealtfel,incheiata cu gol.La capitolul plecari avem neaparata nevoie de un inter dreapta si un pivot.Dragicevic e iesit din forma in ultima perioada sau poate vrea sa plece.Iar la plecari cred ca Smigic,Adzic(tot respectul pt ce a facut pana acum,dar Muraru este de aproximativ aceeasi valoare si chiar l-ar putea depasi daca nu s-ar precipita de multe ori).La HCM ar fi fost ideal daca s-ar fi putut crea un nucleu al echipei nationale asemnea celui de la Valcea.Si ma gandesc aici la Cozma si Jurca.Vor mai aparea romani intereanti pt nationala si HCM.Dar pana atunci ar trebui sa aducem jucatori din vest,care sa ne invete ei pe noi acum nu handbal,ci handbalul modern si mentalitatea pe care trebuie s-o ai in joc si in afara lui.Si ma gandesc aici la nordici,nemti,spanioli.Chiar daca vor fi de mana a 2-a,ca sa zic asa,vor aduce ceva ce jucatorii nostri ar putea "sa fure".dupa turul asta nu pot sa nu remarc ca suntem cu noroc pe locul 1 si nu stiu act de meritat e,dar trebuie sa ai si noroc.Una peste alta HCM-ul este cea mai buna echipa a Romaniei chiar daca nu a prins cel mai fericit tur de campionat anul asta.Iar mediatizarea acestui sport este din ce in ce mai puternica si este un moment prielnic pt aducerea si cresterea unor copii pt viitorul handbal constantean.Sper ca la finalului turului sa ocupam aceeasi pozitie!

sk8t3rool
14th December 2006, 14:54
:D HCM campioana de toamna!!:D ne-am pastrat pozitia pe care am inceput anul 2006... cat despre meciul HCM Constanta-Pandurii TG Jiu..un meci slab al echipeiu noastre...acestia aratand adevarata valoarea..abia in ultimele 10 minute din meci...urmeaza un prgram de pregatire greu pt HCM cu 2 turnee...sa speram ca la anul...vom putea fi din nou bucurosi...iar cupa si campionatul..vor fi din nou la Constanta/hello 2007 sa aduca numai bne..pt hcm ..Avem o echipa mare..o stie toata lumea....HCM ea se numeste...si este din Constanta/hello /hello

bloom
14th December 2006, 18:55
felicitari pt echipa suceveana . nimeni nu se astepta sa castige cu resita

resita
14th December 2006, 19:05
Bucovina Suceava - UCM Reșița 31-29 :o: :o: :o:

cum naiba de am pierdut la suceava. :headbang:

alex-hcm
14th December 2006, 22:18
deci ultima etapa.. o etapa nebuna.. HCM si Dinamo bat greu acasa, iar Resita se inclina la Suceava.. Nu mai acuzati atata, toate cele 3 echipe erau destul de obosite dupa meciuri in cupe europene, desi nimeni nu a avut asa multe ca HCM, totusi e greu sa faci fata pana la final. Nu mai poti fii asa proaspat. Asa ca nu mai acuzati ca nu au valoare acum nici pe HCM nici pe Dinamo nici pe Resita.. era de asteptat sa vina o cadere dupa un sezon asa greu.

radu_ultras
15th December 2006, 13:55
am vazut si eu meciul HCM-ului din ultima etapa. Nu stiu ce se-ntampla cu ei. Joaca foarte slab in ultimul timp. Mai ales in meciul ala cu Dinamo din Cupele Europene. Pe langa faptul ca arbitrii au tras rau pentru Dinamo, HCM a jucat ca o echipa neexperimentata. Trebuiau sa joace mult mai cu cap, nu sa intre in jocul lui dinamo. Ma rog, bine ca s-a terminat "cu bine"....

bestiuta
19th December 2006, 14:44
la hcm s-a intamplat la fel ca si cu valcea:prea multa oboseala acumulata in urma numarului mai mare de meciuri si intensitatea lor
inca nu au maturiatea necesara pentru a juca la aceeasi constant tot meciul
din pacate:(
important e ca au terminat pe locul intai si sunt convinsa ca din iarna sa vor face schimbari care ii va diferentia definitiv de restul contracanditatelor la titlu si cupa romaniei
bafta:)

razvang_a
19th December 2006, 15:13
as vrea sa ia resita o optiune clara la castigarea titllui dar nu cred ca poate cineva sa se apropie de constanta. cu accidentari indelungate la oameni importanti si cu meciuri la intensitate maxima in europa ...si raman pe primul loc totusi. nu le ia nimeni titlul

resita
19th December 2006, 21:45
as vrea sa ia resita o optiune clara la castigarea titllui ...

si eu as vrea dar .........................:ok:

alex-hcm
6th January 2007, 18:43
Sentimentalistul
Interul dreapta Sandu Iacob a disputat primul meci oficial pentru echipa noastra nationala, contra Bulgariei, dupa o pauza de trei ani. Jucatorul, legitimat la formatia germana TuS Lubbecke, s-a decis sa revina in rindul tricolorilor la insistentele colegilor, cuvintul decisiv avindu-l prietenul sau Rares Jurca. Bacauanul va evolua si in returul programat la Gabrovo, miine, de la ora 17:00.
Sandu Iacob a revenit pe teren intr-un meci oficial al echipei nationale dupa o pauza de trei ani, joi, in meciul cistigat de Romania, cu 38-24, in fata Bulgariei. Jucatorul, legitimat la formatia germana TuS Lubbecke, evoluase ultima data intr-o astfel de partida pe 25 ianuarie 2004, cind Romania era zdrobita de Norvegia la Sandejford, cu 35-28, intilnirea contind pentru preliminariile Campionatului Mondial care a avut loc in 2005 in Tunisia.

"Initial, luasem decizia sa nu mai joc la prima reprezentativa, pentru a sta mai mult in preajma familiei mele. De curind, mi-am schimbat decizia, iar un rol foarte important in acest sens l-au avut colegii mei de la echipa nationala, care imi sint si foarte buni prieteni. Cred ca cel mai insistent a fost Rares Jurca, cel care imi este cel mai apropiat dintre toti coechipierii, iar pina la urma a gasit si argumentele care m-au facut sa revin", isi explica Sandu Iacob decizia.

De fapt, interul dreapta s-a intors printre tricolori ceva mai devreme, evoluind toamna trecuta la Trofeul celor patru natiuni din Elvetia, insa a fost vorba doar de o competitie amicala. In acest context, partida dintre Rom<nia si Bulgaria, din preliminariile Campionatului European care va avea loc in Norvegia, anul viitor, a marcat reaparit ia lui Sandu sub culorile na- tionale, intr-un meci oficial.

La fel ca si coechipierii sai de la echipa nationala, Iacob viseaza la o calificare a primei reprezentative, care nu a mai participat la un turneu final de 12 ani. Handbalistul a vorbit si despre returul partidei cu Bulgaria, care se va disputa la Gabrovo, miine, de la ora 17:00. "Nu am emotii, pentru ca, in mod normal, ar trebui sa ne impunem fara probleme si pe terenul Bulgariei. Oricum, obiectivul nostru este o calificare la Campionatul European din Norvegia, iar pentru asta sintem gata sa ne batem cu oricine", sustine Iacob.

A jucat la sase echipe
Handbalistul, originar din Bacau, a evoluat in ultimii zece ani pentru nu mai putin de sase echipe, dintre care patru din tara. Iacob a imbracat, pe rind, tricoul lui HC Bacau, Steaua, Fibrexnylon Savinesti, TV Endingen (Elvetia), HCM Constanta si, in prezent, TuS Lubbecke (Germania). In tot acest timp, el a cistigat de cinci ori eventul in Romania si a strins peste 40 de selectii in prima reprezentativa a Romaniei.

Se va intoarce in tara
Handbalistul in virsta de 30 de ani a vorbit si despre planurile sale de viitor. Legitimat in prezent la echipa germana TuS Lubbecke, Sandu Iacob a dezvaluit ca nu exclude o revenire in tara: "Momentan, TuS Lubbecke este pe locul 15 in Bundesliga si va trebui sa evitam retrogradarea. La vara, imi expira contractul cu ei si s-ar putea sa ma intorc in tara, unde sint dorit de Resita, Steaua si Constanta".

Este si impresar
In urma cu trei ani, Sandu Iacob, impreuna cu un vechi amic, a decis sa se ocupe de transferurile unor jucatori din Romania si nu numai, iar in scurt timp au construit o pagina de internet, de unde baza lor de date poate fi accesata din lumea intreaga. Astfel, el a reusit sa-si ajute mai multi fosti colegi si amici, dar chiar si handbalisti cu care nu a avut prea multe tangente, facilitindu-le transferurile la diverse echipe.

d33a
19th January 2007, 17:22
cu cine are hcm-ul urmatorul meci si knd??:D

resita
19th January 2007, 17:35
cu cine are hcm-ul urmatorul meci si knd??:D

pe 03.02.2007

hcm constanta - ucm resita

alex-hcm
20th January 2007, 00:11
de fapt cred ca pe 4.. ca hcm joaca meciurile din campionat duminica deobicei

d33a
22nd January 2007, 08:02
meciul de duminik cu letonia a fost mortal mai ales a 2-a repriza, am stat in primu rand si am vazut la sfarsit reactia juktorilor din letonia nu lea venit sa creada k iam invins...oricum un lucru mai bun n puteam face pt k galeria din constanta este cea mai tare ;) aqm sa vedem q cine pikm si ink ceva bravo stavrosituuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:yeah:

d33a
26th January 2007, 08:01
nu-mi vine sa cred nici pn aqm k ivan smigic va plek dl hcm :(((( e o mare prostie pt k ivan e un juktor bun si mai ales un lucru o sa-mi fie dor d el :((

sk8t3rool
29th January 2007, 14:33
e bine..saptamana asta incepe campionatu...deja nu mai aveam rabdare..:D
:D :D

alex-hcm
29th January 2007, 21:40
se pare ca HCM-RESITA se va juca sambata la ora 11

resita
29th January 2007, 21:50
2 meciuri tari in prima etapa.

HCM Constanta - UCM Resita
Dinamo Baumit Bucuresti - Steaua MFA Bucuresti

bate atat Resita cat si Dinamo :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

Gabri3l
30th January 2007, 01:30
un alt meci destul de interesant si echilibrat in prima etapa din retur:
Minaur Baia Mare - Uztel Ploiesti

TaciAcolo
30th January 2007, 09:11
lignitu ia bataie :|:|

sk8t3rool
30th January 2007, 16:17
pffff...ce naspa ca se joaca sambata hcm-resita...:headbang: :headbang:

cip_81
1st February 2007, 01:31
2 meciuri tari in prima etapa.

HCM Constanta - UCM Resita
Dinamo Baumit Bucuresti - Steaua MFA Bucuresti

bate atat Resita cat si Dinamo :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

Doamne ajuta !

Oricum, dupa meciul asta o sa le multumim stelistilor pentru ca ne-au tinut cald locul 2.

SORENSEN
1st February 2007, 16:36
Asta crezi tu...ati pierdut in tur....pierdeti si in retur...

alex-hcm
2nd February 2007, 01:19
Oricum HCM Constanta bate tot in retur.. va fii bataie mare pentru locurile 2 si 3 .. asta e clar

resita
2nd February 2007, 10:08
Oricum HCM Constanta bate tot in retur..

:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

vise vise si iar vise

georg40
2nd February 2007, 17:39
@resita: tu esti , vad, bine informat. Spune-mi te rog a) in ce liga joaca Constructorul (?) Oradea si cum sta ?; b) unde este antrenor Gigi Ionescu ?

resita
2nd February 2007, 18:15
de Constructorul Oradea nu stiu momentan nimic dar o sa ma interesez pt. tine.

iar de marele Jorj - unul dintre cei mai buni antrenori care i-a avut romania- antreneaza pentru al treilea an consecutiv nationalele de handbal feminin si masculin ale Republicii Congo. Și câștigă cupe! :ok: :ok: :ok:

georg40
2nd February 2007, 18:25
de Constructorul Oradea nu stiu momentan nimic dar o sa ma interesez pt. tine.

iar de marele Jorj - unul dintre cei mai buni antrenori care i-a avut romania- antreneaza pentru al treilea an consecutiv nationalele de handbal feminin si masculin ale Republicii Congo. Și câștigă cupe! :ok: :ok: :ok:

Congo ??? Nu-mi cred ochilor... Pe Gigi il cunosc dintr-o activitate comuna de vreo 30 de ani. Un om dificil, dar un antrenor inimos, trup si suflet pentru handbal, si un bun meserias, cum se spune. Congo ? Nu s-a mai gasit pentru el echipa in Romania ?

resita
2nd February 2007, 18:41
pentru georg

Mare cât o ușă de lift, bărbatul povestește cu voce tunătoare, reținându-și cu greu un zâmbet ivit în colțul buzelor. "La primul antrenament, publicul se înghesuise, pe o căldură de peste 40 de grade, într-o sală fără ventilație, ca la meci. Eram ca o picătură de Fanta într-o mare de Pepsi. Ei se mirau de mine, eu de ei, dar ne-am împrietenit imediat. Sunt foarte deschiși"...
Albul "bogat"

A pregătit echipe din toate colțurile lumii, din Ungaria sau Cipru până în Siria și Israel. Congo i-a mers, însă, la inimă. "E o țară pitorească, cu oameni prietenoși. Când ies din casă am buzunarele pline de bomboane. Copiii știu și se iau după mine strigând: <Mundele! Mundele!>, adică <Albule! Albule!>. Pentru ei, albii sunt oameni plini de bani. E normal să dea...", râde "Jorj".

Antrenorul orădean a plecat în Congo în octombrie 2005, la un salariu mai bun decât oriunde în țară, și a fost urmat curând și de soția sa, Diana. Familia Ionescu locuiește într-un bloc din Brazzaville, la 5 minute distanță de singura stradă asfaltată din capitală. Deci în centru. "Îmi fac singur piața. E scump, dar îmi place", povestește antrenorul. Apoi explică: "Dacă un localnic plătește pe cinci roșii 500 de franci congolezi, adică un dolar, mie vânzătorul îmi cere 1.500. De trei ori mai mult! L-am și întrebat pe antrenorul secund: <Mă, ce au ăștia cu mine?>. Mi-a zis simplu: <Mundele, avec beaucoup d’argeant!>, adică <Albul are o căruță de bani>". Drept urmare, trebuie să plătească…

Orădeanul antrenează acum toate naționalele de handbal ale Republicii Congo: juniori și seniori, băieți și fete. În timpul liber se ocupă și de echipele de club. "Jucătorii sunt talentați, dar nu aveau noțiuni elementare de handbal, pentru că, amatori fiind, lipseau de la antrenamente într-o veselie. Doar în Cipru am mai văzut așa indisciplină, să mă trezesc la un antrenament cu un portar și doi jucători, iar la altul cu trei jucători, fără portar".

Orădeanul și-a disciplinat însă sportivii și i-a învățat handbal. "La primul antrenament, au dat puțin din gât, mâini și picioare, zicând că-i <încălzire>, după care au început să tragă la poartă. Loveau niște "bombe" în portar fără să-și încălzească măcar articulația umărului, iar ăsta sărea la minge complet nepregătit!".

Aici e Africa!"

"Mundele" a luat totul de la zero și a adus echipele de handbal ale Republicii Congo unde n-au ajuns niciodată. Pe podium. Reprezentativa de junioare a câștigat anul trecut, pentru prima dată, cea de-a zecea ediție a Cupei Africii Centrale, iar echipa națională de senioare a reușit să se califice, în premieră, la Campionatele Mondiale din 2007. Unde România nu este calificată deocamdată! "Țin pumnii României. Mi-ar plăcea să ne întâlnim în grupă", zice antrenorul.

Deși a reușit performanțe unice, "Jorj" zice că putea fi și mai bine. "Te fură arbitrii pe rupte și n-ai ce face. Într-o partidă cu Tunisia, după pauză, am întârziat la teren fix 20 de secunde, pentru că n-am reușit să răzbat de la vestiar prin mulțime. Arbitrul ne-a pus să scoatem o jucătoare din teren două minute. Îl întreb: <Omule, ce-i asta?>, iar el zice: <Regulament personal>. Am rămas afiș: <Cum regulament personal? Există unul internațional!>. La care ăla îmi închide gura calm: <Aici e Africa>!".

Fierbinte, fascinant și pitoresc, continentul negru are propriile sale reguli. Iar "Jorj" a învățat să le respecte, nu să le judece. Ca-n handbal...



"Handbalul este viața mea. Dacă îmi ajută Dumnezeu să mor pe banca antrenorilor, pentru mine e cea mai mare răsplată a unei munci de 37 de ani"

Absolvent al Institutului de Educație Fizică și Sport din București, orădeanul Gheorghe Ionescu, astăzi în vârstă de 64 de ani, este unul dintre cei mai titrați antrenori de handbal din România. În cele aproape patru decenii de antrenorat, nea Gigi, cum îl alintă orădenii, a promovat în prima divizie cu echipe precum Constructorul Baia Mare, Baia Sprie și Constructorul CSU Oradea, iar în 2001 a salvat de la retrogradare Steaua. În palmaresul antrenorului orădean figurează două titluri de campion al României, șapte cupe ale României, Cupa Federației Europene de Handbal, Cupa Federației Internaționale de Handbal, locul VII la Campionatele Mondiale cu naționala feminină a României, dar și titluri și cupe cucerite cu echipe din Cipru, Macedonia, Serbia, Siria și Ungaria.

"Congo are o singură sală a sporturilor. Aici se antrenează naționalele de handbal, de karate, de judo, toate sporturile. E o căldură infernală, iar sportivii vin la antrenament cu apă în pungi pentru că se pun mai ușor la rece. E oricum mai bine. Echipele de club se antrenează afară, în soare"

Cu o po****ție de 2,9 milioane de locuitori, Republica Congo este o fostă colonie franceză care și-a cucerit independența în 15 august 1960. Deși limba oficială este franceza, în Congo se vorbesc 47 de dialecte. "Eu cu româneasca mea, l-am adus pe al 48-lea", glumește Gheorghe Ionescu.

Bogată în aur, diamante și petrol, peste 41% din suprafața țării este acoperită de junglă. "Văzută din avion imaginea e fascinantă: păduri cât vezi cu ochii, <sparte> doar de aeroportul din Brazzaville: o pistă din pământ lutos pe care au curaj să aterizeze doar piloții ruși la bordul celebrelor avioane AN", zice orădeanul.

interviu publicat in ziarul bihoreanul.

resita
2nd February 2007, 19:27
revenind la meciul HCM Constanta - UCM Resita sunt tare curios cum va fi intampinat Aihan Omer la constanta :thinkso: :thinkso: :thinkso: :thinkso: :thinkso:

georg40
2nd February 2007, 21:19
@resita: iti multumesc pentru informatie. Gigi mai are si doi copii, fiul Robert trebuie sa fie trecut de 30,iar "fetita" cred ca Andrea este si ea pe la 25-28.
La articolul cu pricina doar doua notatii: este adevarat ca Gigi a lucrat multi an la Oradea, dar el este bucurestean.
A doua notatie, Gigi spunea mereu ca el ar dori sa moara pe banca. Vorba vine, daca moare la handbal , moare pe ...teren, caci el nu are astampar niciodata sa stea...pe banca lui !
Noi n-am fost prieteni in adevaratul sens al cuvantului, insa am facut mult pentru Gigi si pentru handbal.

alex-hcm
3rd February 2007, 00:28
Nu conteaza cum va fii intampinat Aihan Omer la Constanta.. chestia importanta e ca Resita va lua o caruta de goluri aici... tot respectul pt d-nul Omer dar poate o infrangere onorabila ar fii maxim ce ar putea obtine Resita. Infangere onorabila insemnand sa bata HCM la vreo 4-5 goluri.

Laur_Farul
3rd February 2007, 09:50
HCM Constanța - UCM Reșița

Aihan Omer se întoarce acasă

Sâmbătă, se reia campionatul Ligii Naționale de handbal masculin. La Constanța, de la ora 11, în Sala Sporturilor, în cadrul rundei a 14-a, se dispută un meci al orgoliilor. HCM (loc 1, 23 p) joacă în compania UCM-ului Reșița (loc 5, 16 p), oaspeții avându-l pe banca tehnică pe Aihan Omer, antrenor cu care gruparea de pe litoral a obținut titlul național. În plus, constănțenii și reșițenii sunt singurele echipe românești rămase pe trasee continentale, primii în Cupa Cupelor, ceilalți în Challenge Cup.

Întâlnirea va fi arbitrată de maramureșenii Ionuț Marta și Ștefan Hendrea. (G.M.)

Sursa : Cuget Liber

alex-hcm
3rd February 2007, 14:49
Mi-e sila de arbitrii federatiei. Au facut tot posibilul sa tina Resita aproape de echipa CAMPIOANA. Toate deciziile PRO-RESITA. Era culmea penibilului. Scuze domnilor arbitrii dar nu prea stiti sa ajutati pe la spate..v-ati dat rau de tot arama pe fata. Pacat ca a putut vedea toata tara acest "circ" ieftin al arbitrilor.Oricum adevarul e ca nu mi-am pus niciodata problema ca nu vom bate echipa din Resita. Inca mai au multe de invatat. Cu un asemenea joc cu trante pe jos , resitenii nu prea au un viitor prea bun. Daca asta inseamna un joc frumos. punet-va fratilor si mai uitati-va la jocul HCM-ului.

alex-hcm
3rd February 2007, 16:51
Hmm ce rezultate avem:
Poli Iasi -Pandurii 24-37.. mi se pare ceva normal(13-16)
Hcm Constanta -Ucm Resita 29-26 (14-14)- arbitrii lasa de dorit,, pro Resita
Bucovina Suceava- CSM Medgidia 37-33(19=17)- ar putea fii o surpriza insa era clar ca moldovenii sunt in crestere pe cand cei din medgidia in cadere libera..Medgidia va avea probleme mari mai ales ca acum vine HCM Constanta
Univ Cluj- HCM Brasov 23-28(10-14).. clujenii par resemnati insa brasovenii spera sa se salveze in continuare
Minaur- Uztel 42-33(24-16).. minaur se pare ca are pofta mare de goluri si victorii iar uztel arata ca este intamplator pe locul 4.. resita e mult mai buna ca ei
HCM Bistrita- Poli Timisoara 21-24 (8-10)... timisoara se poate bate la cupe europene .. e clar ca are un lot bun.. bistrita in schimb se multumeste cu salvarea de la retrogradare desi a avut inceput bun de campionat

resita
3rd February 2007, 18:39
alex, se pare ca am vazut meciuri diferite. nu ati fost cu nimic mai presus decat resita, dar ati avut mai mult noroc.
publicul din constanta de nota 2. :rosu: :rosu: :rosu: ati trecut la injuraturi rapid. felicitari galeriei resitene care tot timpul si-a sustinut echipa chiar in momentele grele si nu a raspuns scandarilor obscene venite din partea gazdelor.

resita
4th February 2007, 10:15
Etapa a XIV-a rezultate

Poli Iasi - Energia Pandurii Tg Jiu 24-37
HCM Constanta - UCM Resita 29-26
Univ Bucovina Suceava - CSM Medgidia 37-33
Universitatea Cluj - HCM Brasov 23-28
HC Minaur Baia Mare - Uztel Ploiesti 42-33
HCM CSM Bistrita - U Poli Izometal Timisoara 21-24
Dinamo Baumit Bucuresti - Steaua MFA Bucuresti amanat

raul97
6th February 2007, 11:43
COMUNICAT către toate cluburile din Liga Națională (6 Februarie)

Față de accentuarea alarmantă a violenței pe arenele sportive, care au percutat din păcate în handbalul românesc, Federația Română de Handbal decide:

1.La competițiile naționale oficiale, accesul spectatorilor se va face pe baza biletelor de intrare și a tichetelor de loc. Invitații echipei gazdă sau suporterii echipei vizitatoare vor fi dirijați într-o zonă a tribunei ce va fi protejată de jandarmerie. În acest sens, clubul organizator va prezenta jandarmeriei (sau organului de ordine și protecție cu care se află sub contract) tabelul nominal cu persoanele care sînt invitate, precum și zona din tribună în care vor sta.

2. Jandarmeria va efectua un control riguros asupra spectatorilor la căile de acces în sala unde se va desfășura jocul. Este interzis accesul spectatorilor cu obiecte ce pot căuza vătămari corporale (articole pirotehnice, cuțite sau alte obiecte tăioase, sticle, pistoale cu apă etc.) sau cu bannere ce stimulează antisemitismul, prostituția și limbajul trivial. Se interzice accesul spectatorilor aflați sub influența substanțelor halucinogene (droguri, alcoolul ș.a.). La control va participa obligatoriu un reprezentant oficial al clubului organizator.

3. La începutul partidei, se va citi de către crainicul sălii mesajul Federației Europene de Handbal privind apelul la fair play, iar pe durata desfășurării jocului se va apela publicul de cîte ori este nevoie.

4. Pe întreaga durată a jocului, se interzice orice atitudine a oficialilor celor două echipe care poate duce la instigarea publicului spectator. Protestele la adresa arbitrilor sau a echipei adverse se vor face la încheierea jocului, în afara spațiului public, direct reprezentantului federal. În acest sens, pînă la încheierea ediției 2006 / 2007, la toate jocurile din Liga Națională, Federația Română de Handbal va delega observatori (inspectori) care vor controla toate măsurile prevăzute mai sus, precum și în Regulamentul Ligii Naționale a ediției actuale. Plata observatorilor se va face de către echipele organizatoare, conform baremurilor prevăzute în regulamentele în vigoare.

5. În situația nerespectării prevederilor de mai sus, Federația Română de Handbal își rezervă dreptul de a lua măsuri peste prevederile prezentului regulament disciplinar.

Președintele FRH Secretar General Secretar Federal
Cristian Gațu Mihail Marinescu Mihail Bocan

www.minaur.ro

sk8t3rool
6th February 2007, 13:59
dragutze incidentele de la steaua-dinamo:drak: acelasi lucru putea avea loc si la constanta...la meciul dintre HCM Constanta-UCM Resita...daca aprecierile albitrilor...din timpul meciului ar fi continuat...nu sunt chiar fanul violentei in tribuna..dar, in momente de criza...se poate apela si la asta..:D

Kobe24
6th February 2007, 14:28
dragutze incidentele de la steaua-dinamo:drak: acelasi lucru putea avea loc si la constanta...la meciul dintre HCM Constanta-UCM Resita...daca aprecierile albitrilor...din timpul meciului ar fi continuat...nu sunt chiar fanul violentei in tribuna..dar, in momente de criza...se poate apela si la asta..:D

:headbang:


de obicei asta se intampla cand cei de la fotbal vin la handbal....

Cosmin Salajan
6th February 2007, 15:10
care e cam de vreo 4, 5 ori de pe an

sk8t3rool
7th February 2007, 11:44
care e cam de vreo 4, 5 ori de pe an

ce vrei sa spui prin asta??...:confused:

d33_d33
7th February 2007, 12:50
aja e alex am fost la meci si am vazut k arbitri tineau q tot dinadinsu k noi s pierdem meciu dar nu s intamplat pt k echipa noastra are valoare

resita
7th February 2007, 19:19
Etapa a XV-a

Dinamo Baumit Bucuresti - Poli Iasi 52-38
U Poli Izometal Timisoara - HC Minaur Baia Mare 39-33
Uztel Ploiesti - Universitatea Cluj 24-21
HCM Brasov - Univ Bucovina Suceava 28-23
CSM Medgidia - HCM Constanta 27-29
UCM Resita - Energia Pandurii Tg Jiu 43-35
Steaua MFA Bucuresti - HCM CSM Bistrita 36-20

resita
10th February 2007, 13:09
Etapa a XVI-a

Poli Iasi - UCM Resita 27-34 :yeah: :yeah: :yeah:
Energia Lignitul Pandurii Tg Jiu - CSM Medgidia 34-24
HCM Constanta - HCM Brasov 34-25
Univ Bucovina Suceava - Uztel Ploiesti 31-39
Universitatea Cluj - U Poli Izometal Timisoara 26-29
HC Minaur Baia Mare - Steaua MFA Bucuresti 34-33
HCM CSM Bistrita - Dinamo Baumit Bucuresti 24-33

lucas_hrv
10th February 2007, 20:25
Sa analizam pe text:

Mi-e sila de arbitrii federatiei. Au facut tot posibilul sa tina Resita aproape de echipa CAMPIOANA. Toate deciziile PRO-RESITA.---->
cand conducea UCMR-ul cu 3 goluri ti se vedeau Frunzele de la morcov :headbang:

Era culmea penibilului. Scuze domnilor arbitrii dar nu prea stiti sa ajutati pe la spate..v-ati dat rau de tot arama pe fata. Pacat ca a putut vedea toata tara acest "circ" ieftin al arbitrilor.--->

"faza cu arama pe fata" a rezultat din comportamentul publicului

Oricum adevarul e ca nu mi-am pus niciodata problema ca nu vom bate echipa din Resita. Inca mai au multe de invatat.----->

"sa mori tu!!??!!! si nu minti ????" :rosu:

Cu un asemenea joc cu trante pe jos , resitenii nu prea au un viitor prea bun. Daca asta inseamna un joc frumos. punet-va fratilor si mai uitati-va la jocul HCM-ului.

---->:happy viteazule stai calm s-au fazut destule faze in care hcm-ul tau "drag si iubit" era era cu gand in alta parte (poate ia invitat mazare la un chef cum numa el stie, putina COCA, putina INA, prietenii stiu :groggy: )

sa va vad in europa sau o dai la intors???

JA SAM NAJ BOLIJE !!!! :yeah: Hrvatska, Hrvatska, Hrvatska!!!!

georg40
11th February 2007, 14:08
@ resita: ai si un clasament la zi ?

resita
11th February 2007, 15:11
@ resita: ai si un clasament la zi ?

vineeeeeee

georg40
11th February 2007, 20:49
vineeeeeee

Mersi, in principiu sunt inca trei echipe in lupta pentru titlu, dupa restanta Dinamo-Steaua, ramanand probabil doar doi candidati.Dar campionatul este inca lung...

riva
12th February 2007, 11:35
haide bistrita! cite echipe retrogradeaza? :)

resita
12th February 2007, 11:58
haide bistrita! cite echipe retrogradeaza? :)

Echipele clasate pe locurile 14-13-12 la terminarea competitiei vor retrograda in Divizia “A” ;

Echipa clasata pe locul 11 va sustine un turneu de baraj cu echipele clasate pe locurile 2 in cele 3 serii ale Diviziei “A” .

Echipa clasata pe primul loc dupa Turneul de Baraj va participa in Liga Nationala editia 2007-2008.

georg40
12th February 2007, 12:33
@ resita: cum sta Constructorul ( se mai numeste asa ?) Oradea in divizia B ? Are sanse de promovare ?

resita
12th February 2007, 13:22
nu stiu daca CSM Oradea este Constructorul. :no:
CSM Oradea sta bine este pe locul al II lea in divizia A seria C

georg40
12th February 2007, 18:09
nu stiu daca CSM Oradea este Constructorul. :no:
CSM Oradea sta bine este pe locul al II lea in divizia A seria C

Dupa cate stiu ea(CSM) este urmasa echipei Constructorul. Apropo, HC Minaur II are drept de promovare ?

resita
13th February 2007, 08:17
din cate stiu eu nu are drept de promovare.

Gabri3l
16th February 2007, 18:49
Uztel Ploiesti - HCM Constanta

Dupa cum aminteam, in urma succesului din partida cu echipa Universitatea Cluj, formatia ploiesteana Uztel a ramas neinvinsa, intr-un meci disputat pe teren propriu, din etapa a treia a campionatului, atunci cand a fost intrecuta, chiar in Sala Sporturilor Olimpia, cu 30 - 27, de catre adversara sa de saptamana trecuta, Universitatea Bucovina Suceava.
Maine, in aceeasi sala, elevii prahoveni, antrenati de catre Constantin Muscalu, se vor duela cu jucatorii celei mai puternice si mai in forma echipe din Liga Nationala. Ei urmeaza a intalni, de la ora 11, pe lidera clasamentului, HCM Constanta, echipa care are o serie de noua victorii consecutive, pe care a inceput-o inca din 4 noiembrie 2006, dupa ce a pierdut singura partida din aceasta editie a campionatului, cu Dinamo Bucuresti. De altfel, in afara acelei infrangeri, “marinarii” nu au mai cedat decat un singur punct, in partidele disputate pana acum, in cadrul competitiei nationale. Acest lucru s-a intamplat, in runda a cincea, in deplasare, la Timisoara, cand Poli Izometal a reusit, prin egalul obtinut in acea intalnire, sa le “fure” jucatorilor formatiei de la malul marii un punct.
Cu toate acestea, in cadrul etapei anterioare, disputata de constanteni in deplasare, ei au fost pusi in dificultate de catre formatia situata pe locul zece, in clasament, CSM Medgidia. In acea intalnire, HCM a reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj, de-abia la final, castigand, in cele din urma, cu scorul de 29 – 27, dupa ce, la pauza, cele doua combatante se aflau la egalitate.
In ceea ce priveste echipa gazda, aceasta nu a pierdut, in ultimele opt meciuri, decat de doua ori, de fiecare data, in deplasare : cu Steaua Bucuresti si Minaur Baia Mare. In eventualitatea unei victorii a ploiestenilor, acestia ar ajunge la a saptea victorie consecutiva, obtinuta in Sala Sporturilor Olimpia.
Inainte de desfasurarea intalnirii, tehnicianul Muscalu ne-a declarat : “Meciul cu HCM nu este altceva decat o simpla partida de campionat, cum vor fi si celelalte care vor urma acesteia. Totusi, recunosc ca echipa constanteana are o valoare deosebita. Dar, victoria obtinuta, atat de categoric, de catre jucatorii mei, in meciul trecut, la Suceava, reprezinta un atu psihologic inaintea meciului de maine, care ne da, totusi, sperante intr-un rezultat bun”.
In meciul tur, formatia din Constanta s-a impus, la malul marii, cu un clar 33 - 21, desi, la pauza, ploiestenii se aflau doar la trei goluri in spatele acestora.

Gabri3l
17th February 2007, 13:52
Uztel Ploiesti -HCM 27-35

Elphax
17th February 2007, 17:33
Poli Izometal Timisoara - Bucovina Suceava , scor final 39-28 (21-15)

resita
17th February 2007, 19:36
REZULTATE ETAPA a XVII a

http://img212.imageshack.us/img212/3065/capture1ok0.jpg (http://imageshack.us)

CLASAMENT

http://img266.imageshack.us/img266/5277/capture2aq2.jpg (http://imageshack.us)

alex-hcm
17th February 2007, 22:10
Hcm joaca superb,,, batem la scor Timisoara care e intr-o forma foarte buna.. dupa care sa se pregasteasca Zagrebul

resita
19th February 2007, 11:47
Se incinge lupta

Dinamo Baumit se mentine in coasta liderului HCM Constanta, dupa ce a reusit sa invinga pe HC Minaur cu 39-34. Baimarenii amenintau cu o victorie in Capitala, dupa ce, in etapa trecuta, au dispus de Steaua, insa s-au facut de ris. Scorul final nu reflecta superioritatea clara avuta de bucuresteni. Dobrogenii au trecut de Uztel Ploiesti, cu 35-27 in deplasare, si ramin principalii favoriti la titlu.
Invingatoarea meritorie in derby-ul cu Steaua, HC Minaur, spera sa dea lovitura in Capitala si sa ingenuncheze pe Dinamo Baumit. Cu veteranul Daniel Apostu intre buturi si cu internationalul Alexandru Cspereghi pe teren, maramuresenii nu au reusit sa-si indeplineasca visul si au fost invinsi cu 39-34, indepartindu-se de obiectivul fixat de conducere, clasarea pe o pozitie care sa-i permita sa evolueze intr-o competitie europeana.

Din pacate pentru ei, oaspetii si-au sifonat serios imaginea, in total dezacord cu impresia buna pe care o lasasera in urma cu o saptamina, dupa succesul din fata Stelei. De cealalta parte, Dinamo Baumit a reusit sa dejoace intentiile maramuresenilor, surclasindu-i clar pe acestia.

Culmea ironiei, cel mai bun jucator al bucurestenilor a fost tocmai ex-baimareanul Valentin Ghionea, care a inscris de 11 ori in poarta fostilor sai coechipieri. De altfel, alb-rosiii au avut, la un moment dat, un avantaj de 12 goluri (33-21, in minutul 47), permitindu-si sa se relaxeze pe final, cind oaspetii au revenit, reducind diferenta.

Cu toate acestea, Dinamo Baumit nu s-a putut bucura prea mult de aceasta victorie, pentru ca marea rivala, HCM Constanta, a defilat la Ploiesti, zdrobind Uztelul din localitate cu 35-27. Astfel, dobrogenii ramin principalii favoriti la cistigarea titlului, iar, in momentul de fata, isi mentin avansul de patru puncte fata de urmatoarea clasata, Dinamo Baumit.

Pe treapta a treia a clasamentului se afla Steaua, cu 26 de puncte.

Intilnire de gradul zero
Imediat dupa incheierea meciului dintre Dinamo Baumit si HC Minaur, alb-rosiii s-au intilnit cu marii lor rivali, jucatorii de la Steaua, care se pregateau sa evolueze impotriva Universitatii Cluj. Dinamovistii si stelistii s-au salutat discret, sub privirile nedumerite ale unui grup de fani ai ros-albastrilor, care au venit, cu steaguri si fulare, sa-si sustina favoritii in meciul cu studentii clujeni.

Resita a urcat pe patru :ok: :ok: :ok:
UCM Resita a reusit sa cistige meciul cu CSM Medgidia, chiar in deplasare, cu 41-36, si a trecut pe pozitia a patra in clasament, inlocuind pe Uztel Ploiesti. Banatenii au profitat din plin de esecul inregistrat de prahoveni pe teren propriu, 27-35 cu HCM Constanta. Ploiestenii ocupa, in acest moment, locul cinci, ultimul care garanteaza participarea in Challenge Cup.
sursa spt.

resita
21st February 2007, 09:11
azi are loc restanta DINAMO -STEAUA ora 19:00 tvsport

tot azi au loc 2 meciuri in devans din cadrul etapei 18.
HCM Constanta - Poli Izometal Timisoara ora 17:00
UCM Resita - HCM Brasov ora 18:00

Colo-Colo
21st February 2007, 18:44
stie cineva rezultatul de la Resita-Brasov ?

resita
21st February 2007, 20:35
HCM Constanta - Poli Izometal Timisoara 37-31
UCM Resita - HCM Brasov 40-34
Dinamo - Steaua 27-34

starsteel
21st February 2007, 20:36
HCM Constanta - Poli Izometal Timisoara 37-31
UCM Resita - HCM Brasov 40-34
Dinamo - Steaua 34-27

Dinamo - Steaua 34-27....:happy :ras-plans:
Dinamo - Steaua 27-34 (10-19)

resita
21st February 2007, 20:41
bravo starteel :ok: atent ca de obicei. eu am incercat dar daca jucatori nu au putut :( :( :(

bestiuta
21st February 2007, 21:06
HCM Constanta - Poli Izometal Timisoara 37-31
multe goluri o luat constanta:|

Elphax
22nd February 2007, 14:32
dar au si dat multe :)
oricum Poli Izometal a marcat mult in ultimele meciuri ...

Cappone
22nd February 2007, 17:28
Da a dat multe goluri Poli, Constantei.
Noi terbuie sa batem neaparat in meciul direct cu Resita.FORZA POLI

georg40
22nd February 2007, 17:58
@ resita : ai un clasament actual ?

resita
22nd February 2007, 19:09
@ resita : ai un clasament actual ?

clasament.

georg40
22nd February 2007, 19:14
Campionatul nu este inca decis. Constanta are un meci mai mult jucat, iar etape sunt inca suficiente. Ma bucur pentru Steaua si pentru amicul Radu Voina. Doamne, ce jucator bun a fost !

resita
23rd February 2007, 09:05
intradevar mai sunt etape destule dar sa nu uitam ca hcm joaca bine si numai o minune mai poate face ca ea sa piarda locul I. atat dinamo cat si steaua au oscilati in joc, joaca unele meciuri foarte bine iar altadata spui ca jucatori lor nu au jucat niciodata impreuna la cat de prost joaca.

resita
24th February 2007, 20:27
etapa a 18-a

Poli Iași - CSM Medgidia 23-27 (9-13)

Energia Pandurii Tg Jiu - Uztel Ploiești 22-23 (12-13)

Univ Bucovina Suceava - Steaua MFA București 28-32 (15-21)

Universitatea Cluj - Dinamo Baumit București 21-31 (8-15)

HC Minaur Baia Mare - HCM CSM Bistrița 34-30 (17-12)

miercuri :
HCM Constanta - Poli Izometal Timisoara 37-31

UCM Resita - HCM Brasov 40-34

resita
24th February 2007, 20:32
clasament

http://img45.imageshack.us/img45/1553/capture5cw5.jpg (http://imageshack.us)

resita
4th March 2007, 18:31
etapa a XIXa - rezultate

http://img233.imageshack.us/img233/2271/capture6ja8.jpg (http://imageshack.us)

clasament.

http://img67.imageshack.us/img67/4425/capture7ga5.jpg (http://imageshack.us)

georg40
5th March 2007, 17:19
Lupta triou-lui din frunte este intradevar interesanta. Dar sapte etape sunt inca o vesnicie. Ii doresc amicului Radu Voina un deplin succes.

resita
5th March 2007, 18:49
si la retrogradare este la fel.

Retrogradeaza direct echipele clasate pe locurile 14-13-12 iar echipa clasata pe locul 11 va sustine un turneu de baraj cu echipele clasate pe locurile 2 in cele 3 serii ale Diviziei A.

alex-hcm
7th March 2007, 16:49
In aceasta etapă sunt programte niste meciuri ce par decisive pentru configuratia finala a clasamentului
HCM- DINAMO , pentru titlul de campioana
UZTEL- RESITA , pentru locul 4 si de ce nu pentru ultimul loc al podiumului
PANDURII- STEAUA , penbtru retrogradare si titlu

resita
8th March 2007, 08:04
in ultimul meci al etapei a XIX Uztel Ploiesti - UCM RESITA 29-30 :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: si resita se mentine pe locul 4

bestiuta
8th March 2007, 14:06
felicitari resitei....nu ar fi rau sa treaca pe podium in locul lui dinamo:D

resita
10th March 2007, 16:15
etapa a XXa. rexultate si clasament

http://img221.imageshack.us/img221/1108/capture1xj6.jpg (http://imageshack.us)

http://img145.imageshack.us/img145/3186/capture2vf6.jpg (http://imageshack.us)

Elphax
10th March 2007, 16:17
nasol ca nu am batut resita azi
ne apropiam de locul 5 ...

resita
10th March 2007, 16:31
ca sa bateti resita trebuie sa mai munciti :D :D :D

resita
12th March 2007, 20:08
Capul de afis al etapei urmatoare este meciul Steaua - UCM Resita.
Sper sa bata Resita :D

Kooler
12th March 2007, 20:19
Capul de afis al etapei urmatoare este meciul Steaua - UCM Resita.
Sper sa bata Resita :D

Si eu... sa i-a bataie steaua!!! Hai HCM Constanta!!!

resita
12th March 2007, 20:25
Si eu... sa i-a bataie steaua!!! Hai HCM Constanta!!!

si sa bata HCM-ul la Bistrita vrei :D

iuli
13th March 2007, 01:16
un program pt ultimele etape se poate??? ca sa vedem cine e favorita

resita
13th March 2007, 09:11
un program pt ultimele etape se poate??? ca sa vedem cine e favorita

se poate

iuli
13th March 2007, 12:49
pai nu mai au unde sa se impiedice vreuna dintre ele...iar a castigat HCM

Kooler
13th March 2007, 21:03
si sa bata HCM-ul la Bistrita vrei :D

Da, sa bata in orice joc, dar sa mai ia si steaua bataie,ca sa nu fie presiune pe echipa, pentru ca se mai intampla sa piarda HCM (deci trebuie atentie)

In mod normal HCM-ul va lua titlul.

resita
13th March 2007, 21:16
HAI SA VEDEM CE MECIURI MAI AU CELE DOUA

HCM CONSTANTA
HCM CSM Bistrita - deplasare
HC Minaur Baia Mare - acasa
Universitatea Cluj - deplasare
Univ Bucovina Suceava - acasa
Poli Iasi - acasa
Energia Lignitul Pandurii Tg Jiu - deplasare
daca ne uitam bine observam ca se deplaseaza la o echipa retrogradata plus la 2 echipe care lupta pentru evitarea retrogradari.

Steaua MFA Bucuresti
UCM Resita - acasa
CSM Medgidia - deplasare
HCM Brasov - acasa
Uztel Ploiesti - deplasare
U Poli Izometal Timisoara - acasa
Poli Iasi - deplasare
doua meciuri dificile are steaua, cu resita acasa si la ploiesti.

si eu sunt de parere ca HCM este viitoarea campioana dar ramane de vazut daca nu apare o surpriza :D

iuli
13th March 2007, 21:26
e diferenta mare intre hcm dinamo steaua si restul
doar resitenii mai au echipa insa nu pot lua campionatul

resita
13th March 2007, 21:29
SI LA RETROGRADARE LUPTA ESTE ACCERBA
retrogradeaza direct 3 echipe plus o echipa joaca baraj.
Universitatea Cluj si Politehnica Iasi sunt retrogradate deja iar pentru evitarea celolalte 2 locuri(direct si baraj) se lupta 5 echipe despartite intre ele de 3 pct.
CSM Medgidia 17 pct.
Univ. Bucovina Suceava 17 pct.
Energ. Lign. Pandurii Tg. Jiu 15 pct.
HCM Brasov 15 pct.
HCM CSM Bistrita 14 pct.

resita
13th March 2007, 21:34
e diferenta mare intre hcm dinamo steaua si restul


ai dreptate.
insa duelul cel mai interesant va fi in pauza competitionala cand 11 jucatori se pare ca parasesc steaua (le expira contractele). sa vedem cine castiga reuseste sa faca transferurile cele mai reusite.

zilele viitoare resita va semna cu 2 jucatori valorosi. o sa ramaneti surprinsi cand veti afla cine vine la resita :D :D :D

iuli
13th March 2007, 21:39
spune-ne si noua

resita
13th March 2007, 21:43
surprize surprize :D

georg40
13th March 2007, 23:35
@ resita: la echipa din prima liga, FA Göppingen evolueaza un roman, D.Oprea, aripa stanga. De unde provine, este international ? Azi a jucat slabut, FA a pierdut in fata lui Flensburg.

resita
14th March 2007, 08:17
georg40@

uite aici sait-ul personal DRAGOS OPREA http://www.dragos-oprea.com/

resita
14th March 2007, 09:48
Valentin Ghionea golgheterul campionatului va parasi pe Dinamo. Ghionea a semnat cu Pick Szeged.

georg40
14th March 2007, 10:39
Valentin Ghionea golgheterul campionatului va parasi pe Dinamo. Ghionea a semnat cu Pick Szeged.

Nu-i rau, sponzorul este unul dintre cei mai importanti producatori de salam din lume !

cimitiru branesti
14th March 2007, 12:59
ai dreptate.
insa duelul cel mai interesant va fi in pauza competitionala cand 11 jucatori se pare ca parasesc steaua (le expira contractele). sa vedem cine castiga reuseste sa faca transferurile cele mai reusite.

Parca prin clasa a noua se facea o ora de logica....se pare ca insa ca tie nu-ti placea deloc :))
Fratello, daca lor le expira contractele, nu inseamna automat ca vor pleca...pina si tu ar trebui sa poti realiza ca exista si optiunea renegocierii...si ca in nici un caz nu vor pleca TOTI. Hai sa facem un pariu: daca nu pleaca toti 11, dispari tu 4 ever de pe forumul asta, iar daca pleaca toti fac eu acelasi lucru. Te bagi?