PDA

View Full Version : Cristi Minculescu - IRIS - e bolnav



Elphax
11th February 2009, 22:59
Se pare ca starea lui de sanatate s-a agravat. Este in Germania internat intr-o clinica si trupa a anulat turneul care incepea saptamana aceasta. :mda:

Sper sa nu se intample ca si cu Stefan Iordache care a plecat la analize ...
:(

moty
12th February 2009, 12:47
Doamne fereste! Am auzit ca azi ceilalti membri ai trupei vor sustine o conferinta de presa. Stie cineva ceva?

Charon
12th February 2009, 13:11
sufera de ciroza in ultima faza!:(

moty
12th February 2009, 13:13
chestia asta o aud de vreo 15 ani. sper sa se adevereasca doar peste vreo 50:)

Novac
12th February 2009, 13:37
Moty, din pacate, partea cu ciroza-i adevarata, omu este bolnav. Sper si eu ca ce se intampla acum este doar un puseu al bolii si ca ne va mai canta si incanta niste ani de acum inainte: http://www.youtube.com/watch?v=6BjHjSnsZQ0

Vladek
12th February 2009, 13:55
Cristi, indiferent ce s-ar intampla, pentru fani vei ramane mereu un urias. Mereu impreuna, si acum, si peste 50 de ani.

TaciAcolo
12th February 2009, 14:31
macar sa-l faca de acum cetatean de onoare, etc etc

moty
12th February 2009, 14:36
Bai, nu fii cobe!

TaciAcolo
12th February 2009, 14:37
sper sa nu fiu!

dar ma distreaza toate meritele care ii se arata omului dupa ce a murit

Novac
12th February 2009, 14:57
http://www.mediafax.ro/life-inedit/cristi-minculescu-necesita-un-transplant-de-ficat.html?4728;3903844 adica NASOL!

Cristi Minculescu necesită un transplant de ficat

zebe
12th February 2009, 18:50
Din pacate, se vede pe el starea lui de sanatate...sa speram ca mai rezista. De admirat ca mai canta (pana nu de mult, cat de mult putea) desi e foarte slabit si are si burta aia umflata...

Gontel
14th February 2009, 23:09
Aici aveti conferinta de presa intreaga: http://www.mtv.ro/stiri/muzica/cristi-minculescu-are-nevoie-de-transplant-de-ficat

Nu ne ramane decat sa speram ca situatia se va ameliora macar. Cristi Minculescu este un mare artist al Romaniei.

moty
24th February 2009, 23:58
Solistul trupei Iris, Cristi Minculescu, diagnosticat cu polichistică hepato-renală, va fi operat în Germania cu bani din fondul asigurărilor sociale, a anunțat, astăzi, Ministerul Sănătații.
Foto (1)
Ministerul Sănătații va deconta operația în Germania a lui Cristi Minculescu Vezi Galerie Articol
"Am discutat în această dimineață cu soția domnului Minculescu și i-am spus că, împreună cu reprezentanții CNAS, am găsit soluțiile legale ca transplantul de ficat care se va efectua în clinica din Germania să fie decontat din Fondul Național de Asigurări de Sănătate", a declarat ministrul Sănătății, Ion Bazac.

Ministrul a mai anunțat că bugetul asigurărilor de sănătate pentru pacienții care au nevoie de tratamente în străinătate va fi triplat în 2009.

Cristi Minculescu s-a întors, în urmă cu două săptămâni, din Germania, unde va suferi, cel mai probabil în luna martie, o intervenție chirurgicală prin care îi va fi transplantat ficat de la soția sa. Artistul suferă de o boală genetică numită polichistică hepato-renală, iar soția artistului și-a dat acordul să doneze o parte din ficat. "Boala, care cauzează multe chisturi pe ficat și rinichi, a fost moștenită de la tatăl său și a evoluat în ultima perioadă. Chisturile s-au mărit și au început să afecteze funcțiile hepatice", a explicat dr. Dorin Săndesc.

Din cauza stării sale de sănătate, trupa Iris a anulat concertele programate în această perioadă. Ultimul spectacol al trupei Iris a avut loc pe 15 decembrie, pe scena Teatrului Național din București, când trupa a cântat alături de soprana Felicia Filip.

Cristi Minculescu, în vârstă de 50 de ani, cântă în Iris din anul 1980 și este considerat unul dintre simbolurile rock-ului autohton. În 2007, la împlinirea a 30 de ani de activitate a trupei, Minculescu și colegii săi au fost decorați de președintele Traian Băsescu.
Sursa: realitatea.net (newsin)

Sa dea Dumnezeu sa fie bine!