PDA

View Full Version : Euroliga 2006 - 2007



Black Mamba
14th September 2006, 15:40
Azi s-au tras la sorti grupele Euroligii din sezonul 2006 - 2007. La TAU Ceramica au venit Igor Rakocevic si Zoran Planinic.

Group A: Tau Ceramica (Spain), Olympiacos (Greece), Efes Pilsen (Turkey), Climamio Bologna (Italy), Prokom Trefl (Poland), Dynamo Moscow (Russia), Le Mans Sarthe (France), RheinEnergie (Germany)

Group B: Maccabi Tel-Aviv (Israel), Panathinaikos (Greece). Unicaja Malaga (Spain), Cibona Zagreb (Croatia), Union Olimpija (Slovenia), Partizan Belgrade (Serbia), Lottomatica Roma (Italy), DKV Joventut Badalona (Spain).

Group C: CSKA Moscow (Russia), Winterthur Barcelona (Spain), Benetton Treviso (Italy), Fenerbahce Ulker (Turkey), Zalgiris Kaunas (Lithuania), Pau-Orthez (France), Aris TT Bank (Greece), Eldo B. Napoli (Italy).

The Euroleague will tip off with DKV Joventut hosting Panathinaikos on October 23rd, with the Final Four being played in Athens from the 4th to the 6th of May 2007.

Zabriskie
14th September 2006, 15:54
Panathinaikos are o super echipa in momentul de fata, sunt principalii favoriti.

Black Mamba
14th September 2006, 23:39
Dap, greu de spus cine va ajunge in Final Four, sunt multe echipe tari sezonul asta.

cristane
16th September 2006, 19:50
Oare se va transmite ca si anul trecut pe Sport Klub, sau e vreo sansa sa o preia TV Sportul?

Efficiency
17th September 2006, 02:49
Lasa ca poate in curand o sa avem si noi o echipa in Euroliga si o sa putem merge la meciuri sau le vor transmite televiziunile cum dau acum si meciuri din Div A, de la licee ...

cristane
20th October 2006, 12:19
Marti incepe Euroliga!
In Romania, in direct si in exclusivitate pe SportKlub, 2 meciuri live pe etapa! (SportKlub va intra de pe 1 noiembrie in pachetul extra la UPC-Astral si FocusSat).

Programul primei etape:

Group A
Olympiacos vs. Tau Ceramica (25.10, 19:45 CET)
Dynamo Moscow vs. RheinEnergie (26.10, 18:15 CET)
Efes Pilsen vs. Prokom (26.10, 19:45 CET)
Le Mans vs. Climamio (26.10, 20:30 CET)

Group B
DKV Joventut vs. Panathinaikos (24.10, 20:45 CET, DELAYED pe NBATV)
Lottomatica vs. Partizan (25.10, 20:45 CET)
Maccabi Elite vs. Unicaja (26.10, 19:45 CET, LIVE pe SportKlub)
Cibona vs. Union Olimpija (26.10, 20:45 CET)

Group C
Aris TT Bank vs. Fenerbahce (25.10, 19:45 CET)
Pau-Orthez vs. Winterthur (25.10, 20:30 CET)
Eldo Napoli vs. CSKA (25.10, 20:45 CET, LIVE pe SportKlub)
Benetton vs. Zalgiris (26.10, 20:45 CET)

Ca fapt divers, am mai aflat ca NBA TV transmite Joventut - Panathinaikos :)

Ady Micinic
20th October 2006, 15:43
Panathinaikos e vazuta de departe principala favorita la castigarea Euroligii. Echipa este pregatita de catre Zelimir Obradovic (cel care a pregatit echipa Yugoslaviei catre utlimul titlu mondial, in 2002). Din lotul acestei echipe fac parte 4 jucatori din bnationala elena: HATZIVRETTAS, DIKOUDIS, TSARTSARIS si DIAMANTIDIS. De asemenea sunt doi internationali lituanieni JAVTOKAS si SISKAUSKAS, doi sarbi TOMASEVIC si VUJANIC, un sloven BECIROVIC, americanii DELK (sezonul trecut la Detroit) si BATISTE, la care se mai adauga 4 greci, dintre care 2 au fost in trecut in echipa nationala ALVERTIS si PAPANIKOLAU.
In campionat Panathinaikos a pierdut in mod rusinos (in etapa a doua) la AEP OLYMPIADA, scor 68-67.

cristane
20th October 2006, 15:53
Desi sint suporter al Realului (si implicit anti-Barcelona), anul asta merg pe mina catalanilor. Cu Navarro in forma, vor fi foarte greu de batut. Un lucru e cert: Maccabi, daca nu isi imbunatateste lotul, nu prea mai are sanse. Nici CSKA nu m-a impresionat pina acum. Nu ma pronunt decit asupra acestor echipe, pt ca le-am vazut in preseason in NBA Europe Live. O sa ma dumiresc in privinta celorlalte de saptamina viitoare.

Ady Micinic
20th October 2006, 16:10
Barcelona are 3 infrangeri din 4 meciuri in campionat. Sigur, e inceput de sezon si echipa e destul de noua (Ukic, Lakovic, Vasquez, Kasun de abia se afla la primele meciuri sub comanda lui Dusko Ivanovic), in plus Barcelona are contract cu ULEB si prin acesta are asigurata participarea in Euroliga, indiferent de clasarea din competitia interna. Insa, nici jocul Barcei nu exceleaza. In schimb TAU Ceramica are o echipa formidabila dupa mine. In campionat joaca foarte bine, acumuland 4 victorii la care se adauga alte 2 succese in Supercupa Spaniei pe care au si cucerit-o. In plus, bascii joaca momentan fara tandemul sudamerican Scola-Splitter, care formeaza frontcourt-ul titular. Real nu joaca anul asta in Euroliga. Din Spania mai joaca Joventut Badalona (a doua echipa a Cataluniei) si campioana iberica -Unicaja Malaga, care a slabit foarte mult.

Atractiiile primei etape sunt Olympiacos vs. Tau Ceramica si Eldo Napoli vs. CSKA.

Gontel
15th November 2006, 20:58
Tau Ceramica - Efes Pilsen in aceasta seara de la 21,45 pe Sport Klub.

cristane
16th November 2006, 10:13
Da, ma bucur pentru cei 26 de romani care receptioneaza acel canal.

Gontel
16th November 2006, 15:05
Eu fac parte dintre ei, dar la acest canal nu exista comentatori.

nubian
27th November 2006, 00:20
Da, ma bucur pentru cei 26 de romani care receptioneaza acel canal.

Din weekend-ul asta Sport Klub a intrat in grila RCS (cel putin aici in Constanta), deci suntem mai mult de 26..:D
Chiar azi am vazut rezumatul ultimei etape din Euroliga. E adevarat, fara comentariu, dar asta nu-i chiar asa de important...

magic10
4th January 2007, 23:50
asta seara au jucat Maccabi Tel Aviv cu L.Roma....dupa cum se stie Roma e pe penultimul loc in Italia si Tel Aviv e pe locul 1 si chiar aspira la un loc bun in Euroliga,dar...surpriza....Tel Aviv a luat bataie cu scorul de 88-81:jerk: dupa o partida superba cu prelungiri,la scurgerea timpului de meci fiind scorul de 72-72...pacat pentru Tel Aviv si io ma oftic ca au pierdut cu Roma:no: ....de ce nu au pierdut cu Asesoft?:P

Gontel
5th January 2007, 14:04
pai te referi la faptul ca asesoft a jucat in fiba eurocup cu naharyia, ca nu avea cum sa joace cu maccabi. nu au ajuns ploiestenii asa de buni incat sa joace in euroliga.

dumy84
11th January 2007, 13:49
O partida foarte frumoasa aseara intre Efes Pilsen si Tau Ceramica, castigata de spanioli cu 84-78. Igor Rakocevici a fost intr-o forma buna, la fel si Luis Scola. De la Efes s-a remarcat americanul Jenkins. In seara asta e un super meci Cibona Zagreb - Partizan Belgrad, de la 21:45 pe Sport Klub.

Gontel
11th January 2007, 15:30
din pacate, aseara nu am vazut meciul fiind ocupat, dar in acesta seara trebuie sa ma uit.

dumy84
11th January 2007, 23:43
Super meci in aceasta seara in sala Drazen Petrovic din Zagreb. Cibona s-a impus cu 89-72 in fata rivalilor de la Partizan Belgrad, dupa ce sarbii au condus ostilitatile pe finalul sfertului secund si la inceputul reprizei secunde. Mare jucator Predrag Drobniak de la Partizan, care a reusit 20 de puncte, dar si Davor Kus de la Cibona sau Andric.

P.S. Nota 10 pentru Sport Klub ca transmite Euroliga, o competitie uitata de celelalte televiziuni de sport de la noi. :yeah:

Gontel
12th January 2007, 14:25
Am vazut reproza a doua. Mi-a placut mult meciul, a fost tensionat pana cand croatii s-au desprins.

dumy84
12th January 2007, 15:55
Cel mai mult mi-a placut de Predrag Drobnjak. Un mare lider in teren si bun cunoscator al jocului. Sa vedem ce va fi saptamana viitoare, cand vor fi transmise alte doua jocuri (miercuri si joi). Pana atunci, sambata de la 20:15, Magazinul Euroligii, cu rezumate, interviuri si cele mai frumoase faze ale acestei etape.

lucian_nets
9th February 2007, 20:35
daca e pentru mine cu cine tzinetzi din campionat...eu cu asesoft...oare are vreo sansa sa ajunga in euroliga?dar dinamo?

Irimus
6th March 2007, 22:36
:happy :happy :happy :happy scuze...insa doar acuma am vazut ultimul post :happy :happy :happy

Gontel
7th March 2007, 21:04
E ca si cum ai vrea sa ajunga sa joace in Liga Campionilor Minerul Lupeni. :happy

Una peste alta, Sport Klub transmite in seara asta de la 21,40 Tau Ceramica - Maccabi Tel Aviv.

cimitiru branesti
14th March 2007, 13:48
Joaca cineva Fantasy challenge pe site-ul Euroligii? Daca da, poate ar fi o idee buna sa facem o liga privata...sa vedem cine-i cel mai bun dintre noi...

Black Mamba
13th April 2007, 00:35
Frumos meci astazi intre Barcelona si Malaga, doua echipe foarte apropiate ca si valoare. A castigat echipa mai omogena, profitand si de forma mai slaba a lui Navarro.

Ukic este un PG beton. :)

raja_bell
13th April 2007, 05:36
huo!!!!!!! repet: huoooo! jos malaga! :) :)
oricum, mizez pe o finala panatinaicos - cska mockba!
iar trofeul va ramane la rusi, grecii fiind nevoiti sa infrunte un adversar mai puternic in semifinale, astfel urmand sa li se konsume benzina. vezi campionatul mondial, unde dupa senzationala victorie impotriva sua grecii au facut figuratie in fata unei echipe lipsita de aportul jucatorului nr. 1. e drept ca spania este o forta si fara barbocea :) , dar totusi au fost vreo 25 de pct diferenta ...

Black Mamba
13th April 2007, 12:50
Va fi greu pentru greci sa-i bata pe Tau, spaniolii au dupa mine cel mai valoros lot. Un potential punct slab al spaniolilor ar fi o oarecare instabilitate: au schimbat 3 antrenori sezonul asta. Dar... au o serie frumoasa de victorii consecutive.

Zabriskie
13th April 2007, 12:53
Ukic este un PG beton. :)

Si Pepe Sanchez? :rolleyes: :D

Black Mamba
13th April 2007, 13:30
A prins o zi foarte buna ieri (exact cand trebuia), daca te uiti pe statistici... nu te impresioneaza. Culmea e ca mai toata lumea spune ca e spaniol. Pacat ca e argentinian. :)

raja_bell
13th April 2007, 17:40
Va fi greu pentru greci sa-i bata pe Tau, spaniolii au dupa mine cel mai valoros lot. Un potential punct slab al spaniolilor ar fi o oarecare instabilitate: au schimbat 3 antrenori sezonul asta. Dar... au o serie frumoasa de victorii consecutive.

da, spaniolii au o echipa fantastica, dar s anu uitam ca pana joaca acasa, un amanunt deloc neglijabil ... :cool:

TAKAGI K.
2nd May 2007, 15:12
http://img264.imageshack.us/img264/8671/1275ec7.jpg

real23
2nd May 2007, 16:27
vezi ca ai gresit topicul

Black Mamba
3rd May 2007, 23:07
Maine pe SportKlub de la 18.30: CSKA Moscow - Unicaja, urmat la 21.30 de Panathinaikos - Tau Ceramica. Asa scrie pe Euroleague.net :D

Abia astept.

bighi_008
4th May 2007, 15:28
cine stie exact la ce ora si pe ce program se difuzeaza meciurile di FINAL FOUR-ul euroligii?????????
ca rog mult de tot daca stie cineva sa-mi dea un coment!!!!
astept cu nerabdare raspunsurile voastre!!!

bighi_008
4th May 2007, 15:29
Maine pe SportKlub de la 18.30: CSKA Moscow - Unicaja, urmat la 21.30 de Panathinaikos - Tau Ceramica. Asa scrie pe Euroleague.net :D

Abia astept.

esti sigur?
ca in program nu scrie nimic despre asta!!!

Florian GG
4th May 2007, 16:59
O sa ma uit si eu! Am vazut tripla Unicaja - Barcelona pe Sport Klub si a fost interesant. Comentatorul a spus in meciul 3 ca Final Four va fi transmis tot de Sport Klub ;)

Black Mamba
5th May 2007, 01:33
da, spaniolii au o echipa fantastica, dar s anu uitam ca pana joaca acasa, un amanunt deloc neglijabil ... :cool:Da, ai avut dreptate. :)

S-au aparat fantastic azi, Tau a fost pe nicaieri in atac.


Si celalalt meci a fost interesant, Malaga a lasat o impresie foarte buna.

DirGM
5th May 2007, 17:13
Da, ai avut dreptate. :)

S-au aparat fantastic azi, Tau a fost pe nicaieri in atac.


Si celalalt meci a fost interesant, Malaga a lasat o impresie foarte buna.

Intr-adevar s-au aparat extraordinar, reusind practic sa ii scoata complet din joc pe Scola si Rakocevic, care efectiv nu au contat pentru spanioli. insa cu CSKA Moscova cred ca va fi mai greu, Andersen, Savrasenko si Langdon vor fi niste adversari mult mai tari pentru Tsartsaris, Batiste, Tomasevic sau Javtokas. Ramane de vazut cine va reusi sa castige lupta sub panouri, care eu cred ca va fi cheia finalei!

Pe de alta parte Pao a facut un joc ofensiv destul de slab, iar in cazul in care acest lucru se va repeta si in finala de duminica, eu unul cred ca CSKA nu va avea nici o problema in a castiga. Practic grecii au punctat foarte mult din down town la care s-au adaugat f multe FT, avand o eficienta ff scazuta "in tha paint". De altfel majoritatea 2FG au venit pe fast breakuri sau pe urmarire. Sper ca nu va fi cazul duminica si ca Obradovic va reusi sa remedieze si acest aspect. E adevarat ca grecii au avut un % mare la 3FG, dar nu se stie daca il vor putea repeta.

De asemenea merita punctat si arbitrajul care in opinia mea i-a avantajat clar pe greci. Practic arbitrii i-au vanat pe Scola, unul dintre cei mai buni marcatori ai Euroligii si pe Planinic, cel mai bun om al lui TAU in meciul de aseara si nu au scapat nici o ocazie de ai trimite pe jucatorii lui Pao la linia de fault. Din p.m.d.v a fost "pata neagra" a semifinalei, si nu cred ca grecii aveau nevoie de un astfel de ajutor, avand capacitatea de a se impune si fara ajutorul lor!

CSKA vs. Unicaja un meci cu rezultat asteptat, desi rusii au alergat pt. victorie mult mai mult decat s-ar fi asteptat. Si daca spaniolii ar fi crezut in sansa lor pana la capat si nu ar fi facut un 4Q ingrozitor, cine stie ce s-ar fi intamplat. Oricum vom avea finala asteptata de toata lumea, sa vedem ce va fi! Eu sper ca vor reusi sa castige grecii! :)