PDA

View Full Version : Totul despre tacuri (de biliard)



Birdy83
14th September 2006, 13:16
Cred ca ar fi o discutie interesanta sa vorbim despre tacuri:
- ce firma credeti ca produce cele mai bune tacuri?
- cat ati fi dispusi sa dati pe un tac?
- credeti ca tacul poate sa-ti imbunatateasca jocul?


Deocamdata ca atat!
Stiu ca vorbesc de unul singur si ca la 99,9% li se rupe de subiectul asta, dar la fel pot sa zic si eu de ei!
Legat de firmele producatoare de tacuri cred ca peste ocean sunt cele mai diversificate si mai bune marci de tacuri. In Europa e foarte slaba miscarea, sunt doar cateva firme gen Longoni(cea mai cunoscuta), Artemis, BCE(face mai mult pt snooker)etc. In schimb in State sunt mai multe categorii de tacuri:
-intre 25-50$ gen Rage, Blizzard care sunt bune pt incepatori si pt cei cu bugete reduse, oricum nu se compara cu mizeriile de tacuri din cluburi;
-intre 50-100$ gen Action, Players, Hampton, Viper, Fury, Dufferin, Mayhem tacuri f bune care sigur vor creste nivelul de joc al oricui indiferent de nivel
-intre 100-200$ gen Lucasi, Scorpion, Vintage, Cuetec, Meucci care deja sunt peste bugetul romanasilor de rand.
-intre 200-1000$ Viking, Mcdermott, Predator, Shon, Joss, 5280, Pechauer. Aceste tacuri sunt pentru elita si pt cine isi permite. Sigur inchizi gura oricui cu asemenea tacuri si cred ca ii numeri pe degete pe cei care le detin in Romanisoara noastra ignoranta.
-intre 500-5000$ in acesta categorie intra tacurile facute pe comanda la producatori gen Espiritu, Omen, Samsara, Bill McDaniel, Schuler, Jacoby, BalabushKa, QPerfect, Capone, Parrot, Kenny Murrell, Scott Whisler, Paul Mottey, Keith Josey, Scruggs, Ed Prewitt, Andy Gilbert, Skip Weston, Carmelli, Wiley Woody, Rick Phillippi, Bobby Hunter, Jensen, Ned Morris etc. Aceste tacuri sunt opere de arta si nu cred ca sunt prea multi in tara asta sa fi auzit macar de ei.

Inainte sa achizitionezi un tac trebuie sa stii ce ti se potriveste si ce iti doresti. Trebuie sa tii cont de lungime, greutate , tip(hard, medium, soft), shaft, joint(implex, steinless steel).
De obicei majoritatea tacurilor sunt de 58 inch (adica 147cm), dar pt tipi mai inalti de 1,85 trebuie sa se gandesca ca le trebuie tacuri mai lungi in functie de anvergura, latimea umerilor. Din pacate la noi nu se gasesc decat tacuri de 58'' deci din start unu mai inalt este scos din discutie. Eu am fost nevoit sa fac comanda in State pt un tac mai lung, noroc cu internetu asta.

fuzze
16th September 2006, 14:09
era mai simplu sa spui ca vrei sa vinzi tacuri pe net.

Birdy83
18th September 2006, 10:21
era mai simplu sa spui ca vrei sa vinzi tacuri pe net.

Auzi bai nene tu n-ai treaba in alta parte?
Ai facut o gramada de posturi absolut aiurea si fara nici o noima

Ulio singuraticu
18th September 2006, 14:45
Auzi bai nene tu n-ai treaba in alta parte?
Ai facut o gramada de posturi absolut aiurea si fara nici o noima

Bah tu chiar esti pasionat de biliard ,tata!/hello

Birdy83
18th September 2006, 15:25
Biliardul este viata mea!
Asta nu inseamna ca nu imi plac si alte lucruri. Dar biliard pot sa joc lejer 10 ore fara pauza, in schimb nu cred ca mai exista ceva care sa ma poata tine 10 ore fara sa ma plictisesc.

Ulio singuraticu
18th September 2006, 20:44
Biliardul este viata mea!
Asta nu inseamna ca nu imi plac si alte lucruri. Dar biliard pot sa joc lejer 10 ore fara pauza, in schimb nu cred ca mai exista ceva care sa ma poata tine 10 ore fara sa ma plictisesc.

Poate ca ai dreptate cand spui ca poti juca 10 ore fara sa te plictisesti.:confused:
Si io as spune la fel,da' nu prea am cu cine sa joc ca multi triseaza:(!
:ciocan:
Bn mai sunt unii cu care merita sa joci si sunt baieti buni.:yeah:

Ulio singuraticu
24th September 2006, 16:24
Care-i cel mai bun tac? Vreau sa aud de la experti!:yeah: :evil:

Birdy83
26th September 2006, 08:50
Cele mai bune tacuri sunt cele facute la comanda, unicat.
La tacurile de serie cele mai bune sunt Schon, Predator, Viking etc.

baldlice
29th July 2007, 14:04
ia zii omule chiar poti sa faci rost de tacuri,
m-ar interesa
posteaza si u te rog un site si suma perceputa de tine pt fiecare produs livrat

ms anticipat

birdy
29th July 2007, 21:58
Pentru tacuri ma poti contacta pe messenger , ID : pasarica_mihai .

ADI_ROSSI
11th August 2007, 11:36
Domnilor Vreau Sa Stiu Daca La Noi In Tara Se Organizeaza Turnee De Biliard.si Daca Da,unde Si Ce Trebuie Sa Faci Ca Sa Participi.ms Anticipat.

ADI_ROSSI
11th August 2007, 11:37
Mm

ADI_ROSSI
11th August 2007, 11:38
Vreau Si Eu Sa Particip La Astfel De Turnee

ADI_ROSSI
11th August 2007, 11:40
Birdy83 Nu Vrei Sa Vb Pe Mes De Biliard?posteaza Adresa Ta De Mes

birdy
11th August 2007, 19:17
Adresa mea de mess e postata mai sus ( pasarica_mihai ). Tocmai acum am sosit de la concursul de bila 8 din club King's pe care il organizez din 2 in 2 saptamani. Astazi au fost 26 de participanti, a iesit un spectacol frumos, se mai joaca si maine fazele superioare.

Feanoro
28th November 2007, 11:57
Trebuie mentionat ca la firme ca Viking, Predator, etc. tacurile sunt de serie pana la un punct. Adica nu e ca si cum ti-ai cumpara jucarii Batman.

Poti specifica lungimea, greutatea, tipul de shaft (poti de ex sa iei un viking cu shaft de predator sau mai stiu eu ce), most importantly tip-ul tacului, dupa caz designul gripului, s.a.m.d.

Eu, dupa ce am mai jucat cu Viking, Longoni, BCE, Cuetecuri, multe small-time firms m-am decis la Viking cu un joint medium (ceea ce numesc ei Firm, adica tipul B de pe siteul lor), mai precis Viking G44. Dupa cateva luni de jucat cu el sunt multumit sa anunt ca mi-a crescut precizia in joc cu vreo 20% si am mult mai multa siguranta. Si mai ales mi s-a imbunatatit mult jocul la rail-shots, ceea ce in opinia mea este un lucru foarte important.

birdy
3rd December 2007, 09:52
Viking sunt tacuri de clasa A , care pe langa raportul calitate/pret f bun au si un aspect deosebit . Totusi eu cred ca un tac Predator 5k1 ar fi meritat mai mult chiar daca este putin mai scump , iar aspectul este destul de simplu , nu iese in evidenta din acest punct de vedere . Tacurile predator pe langa o tehnologie avansata de constructie a butt-ul dispun si de shaft 314-2 sau Z-2 care sunt de departe cele mai apreciate din lume , in timp ce Vikingul vine cu un shaft standard la toate modelele de 80$ .
Unii jucatori prefera sa-si comande Viking sau Mcdermott de exemplu si separat un shaft de predator de 200-240$, dar astfel se ajunge la o suma mai mare fata de varianta comandarii uni tac predator intreg din start .
In concluzie cu un predator iesi mai ieftin si ai super calitate .

birdy
11th September 2008, 13:18
Pentru sfaturi legate de achizitionarea unui tac in functie de nivelul de joc si bugetul fiecaruia va stau la dispozitie pe privat sau pe mess ( id: pasarica_mihai ) , de asemenea va pot pune la dispozitie si oferta mea de tacuri f diversificata .

birdy
5th December 2008, 10:57
Oferta soc , MCDERMOTT CUE OF THE YEAR 2008 (editie limitata 250 exemplare in toata lumea) la numai 900 USD !!!

http://www.shopmcdermottcue.com/McDermott/M89A.html

baldlice
21st January 2009, 11:41
tac Viking G23 http://vikingcue.com/products/cue.php?cueid=20 + HUSA pe care vreau sa il vand, daca se gasesc doritori va rog sa ma contactati, respect!

klio21
1st February 2009, 22:24
Mai este inca o marca foarte buna care costa 20 euro bucata.
E ceva din 5-6 litere, nu-mi aduc aminte exact numele

birdy
2nd February 2009, 08:27
Mai este inca o marca foarte buna care costa 20 euro bucata.
E ceva din 5-6 litere, nu-mi aduc aminte exact numele


Este atat de buna ca nici nu-ti amintesti cum se cheama .

In principiu in cazul tacurilor de biliard calitatea este direct proportionala cu pretul , cam 20 euro costa tacurile de sala , asadar un tac personal la banii astia nu este altceva decat o coada de matura din 2 bucati . :rosu:

birdy
5th February 2009, 15:59
Pentru consultanta in vederea achizitionarii unui tac de biliard va pot sta la dispozitie oricand la numarul de telefon si id-ul din semnatura , de asemenea puteti gasi la sectiunea Bursa thredul meu cu tacuri disponibile pe stoc .

Jhonnyy
20th February 2009, 16:43
o ce preturi

birdy
9th July 2009, 13:33
As avea o remarca f importanta de facut in legatura cu piata tacurilor de biliard din Romania .

Majoritatea celor care isi achizitioneaza un tac pentru prima oara nu au de unde sa stie cum ar trebui sa fie un tac si primul lucru care il iau in considerare este aspectul exterior cat mai tipator la un pret cat mai mic .

Despre tacurile de biliard se poate vorbi mult si bine , eu ma ocup de 3 ani, printre altele, si cu vanzarea de tacuri si cu toate ca mi-au trecut sute de tacuri prin mana pana acum nu pot spune ca stiu absolut totul despre ele . Oricum am ceva experienta acumulata , mai ales ca sunt si jucator si organizator de concursuri de profil , de aceea as dori sa atrag atentia tuturor asupra modului in care ar trebui sa-si aleaga un tac .

Din start ar trebui stiut faptul ca exista o suma minima de la care iti poti cumpara un tac decent si care se invarte undeva la 3 mil , sub aceasta suma nu exista tacuri bune , exista doar tepe pe post de tacuri care sunt mai proaste decat tacurile obisnuite din sali .

In al doilea rand trebuie stiut faptul ca exista cateva marci de tacuri de renume mondial , in special din SUA , cu care indiferent de modelul ales nu ai cum sa dai gres pentru ca sigur face toti banii din punct de vedere calitativ . Marcile renumite sunt :

- PREDATOR ( http://www.predatorcues.com/ ) nr 1 mondial care se remarca printr-o tehnologie care revolutioneaza de fiecare data si prin binecunoscutele shafturi 314 si Z ; tacurile predator sunt profesionale , de aceea a aparut si o latura mai comerciala sub numele POISON ( http://www.poisonbilliards.com/ ), aceste tacuri sunt mai accesibile ca pret si beneficiaza de suportul predator. Nu recomand incepatorilor sa achizitioneze ca prim tac predator deoarece sunt destul de greu de controlat si daca nu ai cat de cat o experienta acumulata in domeniu nu te poti bucura de calitatile unui astfel de tac , ba din contra .

- MCDERMOTT : http://www.mcdermottcue.com/

- VIKING : http://www.vikingcue.com/

- SCHON : http://www.schoncues.com/

- PECHAUER : http://www.pechauer.com/

- LUCASI : o firma cunoscuta , dar care pastreaza o discretie as zice eu prea mare in ceea ce ii priveste deoarece nu au nici macar un site oficial ; de asemenea exista pe piata replici de Lucasi , asadar trebuie avut mare grija , cel mai sigur este sa fie achizitionate online de pe unul din site urile internationale de profil f cunoscute . ( sau prin intermediul meu )

Toate aceste marci sunt americane si sunt recunoscute la nivel mondial ca fiind cele mai bune tacuri de productie in serie . Din pacate , la nivel european nu ne putem lauda cu mari firme care sa rivalizeze sau care sa aiba vreun mare impact in lume , fiind doar f putine marci cele mai cunoscute BEAR si LONGONI (tacurile din gama profi) . In rest sunt multe firmulite locale care nu reprezinta nimic la nivel mare , calitatea produselor lor fiind cel putin indoielnica , printre acestea as aminti : Giant , Classic Flash , BCE , Kruger , Riley , Moschoni , Bison , ProStar , Artemis etc . Nu recomand nimanui sa-si cumpere un astfel de tac deoarece cu aceeasi bani isi pot lua un tac american din seriile mai ieftine care sunt peste orice prastie din aceasta europeana .

De asemenea , cei care nu cunosc prea multe despre marcile de tacuri de biliard ar trebui ca inainte de a cumpara ceva sa caute detalii despre firma respectiva pe google . Daca acea firma nu este de gasit sau nu are un site oficial atunci acea firma intra in categoria NONAME , facute pe vapor , care nu au nici o legatura cu biliardul . In acest sens ar trebui sa evitati in primul rand site ul TATBILIARD deoarece acolo se comercializeaza la preturi de nimic pe post de tacuri niste noname-uri infecte care nici macar nu corespund standardelor de lungime fiind mai scurte decat orice tac normal . Nu faceti prostia sa va luati asa ceva .

Piata tacurilor din Romania este f putin reprezentata , neexistand magazine de profil , in afara unuia din Buc cu o oferta f slaba , fiind 2-3 site uri ale caror tacuri sunt din acelea care circula pe piata europeana . Motivul pt care nimeni nu aduce tacuri adevarate americane este f simplu : costurile sunt mult mai mari si aici ma refer in primul rand la taxele care trebuiec platite la vama si transportul aferent . Astfel e mult mai usor sa aduci niste mizerii din UE la care nu platesti nimic in plus decat sa aduci produse de calitate din USA .

Prin intermediul meu puteti comanda orice tac din lista firmelor cunoscute , americane la preturi f bune si cu livrare in aprox 5-7 zile . De asemenea pe stoc am in principal tacuri marca McDermott cu preturi pentru orice buzunar , incepand de la 300 RON . ( CONTACT : 0723230049 , id mess : pasarica_mihai ) .

birdy
6th November 2009, 15:34
Stoc nou si reduceri substantiale pentru tacuri de biliard McDermott, modelele le gasiti postate pe threadul meu in sectiunea Bursa Sport / Accesorii,echipamente !