PDA

View Full Version : Campionatul National de Juniori



Ale-Sonia
9th February 2009, 09:34
S-a desfasurat in acest week-end la Bucuresti. A fost cineva? Eu am fost doar sambata la programul scurt, duminica n-am ajuns, dar am aflat ca a castigat Vlad Ionescu de la Brasov. La fete presupun ca a castigat Sabina, dupa programul scurt era pe locul 1, cred ca si l-a pastrat.

andreeas
9th February 2009, 15:19
daca as fi stiut as fi mers.:(
sper ca Sabina sa fi castigat.

Iulya
9th February 2009, 15:21
:( Am uitat complet ca a fost in week-endul acesta .... abia duminica m-am intors in bucuresti duminica

Pot sa incerc sa trimit un mail celor de la federatie sa intrebam de rezultate
Probabil ca Vlad si Sabina vor merge la Sofia la campionatul mondial de juniori

Ale-Sonia
10th February 2009, 11:36
Nu este vorba de Sabina Mariuta, cea care locuieste in Canada, ci de Sabina Tache, o "frantuzoaica", si intr-adevar ea a castigat.

Iulya
10th February 2009, 12:24
Nu a mai participat si Sabina Mariuta?

Ale-Sonia
10th February 2009, 13:39
Nu, eram si eu curioasa sa o vad, dar n-a venit.

irinaidu
10th February 2009, 17:08
eu nu am stiut de campionatul de juniori. dar nu as fi putut sa merg.

Iulya
10th February 2009, 17:36
Si atunci pe cine vor trimite la mondialele de juniori oare :rolleyes:
La baieti e clar pe Vlad Ionescu dar la fete

Ale-Sonia
11th February 2009, 09:27
Pe cea care a castigat, de ce sa nu mearga? E cetatean roman, de ce sa nu poata reprezenta Romania la mondialele de juniori?

Iulya
11th February 2009, 13:48
Sigur ca poate sa reprezinte Romania si asta ar trebui sa se intample insa data fiind sustinerea financiara acordata de federatiei Sabinei Mariuta ma gandeam ca federatia ar avea o mica dilema.

LE ...Iar Federatia ne suprinde ... doar la baieti un reprezentant: Zolt KOSZ la fete nu trimitem pe nimeni :(
dar avem reprezentanti la proba de Dans ... wow

irinaidu
11th February 2009, 15:35
nimeni la fete? oare de ce?
dans? chiar ca wow!!! dar ma bucur. dansul pe gheata e asa de frumos, dar oare in ce masura avem noi coregrafi pt perechi de dans?

Iulya
11th February 2009, 15:40
pai noi nu avem dar din ce vb dn-ul Bellu sportivi nu se antreneaza in Romania

Ale-Sonia
11th February 2009, 15:57
Stai ca nu pricep, de ce merge Zolt, din moment ce locul 1 l-a luat Vlad? Crezi ca federatia o sustine pe Sabina Mariuta? Eu nu prea cred. Si la dans cine sa mearga, ca n-am vazut picior de dansator la noi?

Iulya
11th February 2009, 16:08
Pe lista de participanti e trecut Zolt ...Vlad nu e trecut rezerva ...
Sabina Mariuta este sustinuta financiar de federatie ( desi nu cred ca este prea mare dar probabil ajuta la deplasarile la competiti si alte cheltuieli)... cam de un sezon de cand nu o mai sustin pe Roxana Luca.
La fete nu am gasit nici un nume pe lista.
La dans Ioana Harmony RISCA / Chase Andrews BROGAN ne vor reprezenta.

Uite aici gasesti lista de participanti la Campionatele Mondiale de Juniori: http://www.isufs.org/events/fsevent00011009

mikeyy
11th February 2009, 16:15
Eu abia acum mi-am dat seama ca la fete nu avem participanta :( Oare de ce? Nu au inca varsta necesara?

Imi pare ca nu va merge Vlad :( E nedrept, pt ca a reusit sa castige la juniori si ar fi avut dreptul sa mearga, si-a castigat acest drept.
Pacat ca federatia in loc sa-i motiveze pe cei mici, le iau sansa de a participa!

Iulya
11th February 2009, 16:29
The competition will be open to skaters from ISU Member Nations who have reached the age of 13 by July 1, 2008, but have not yet turned 19. The upper age limit for men competing in pairs and dance is 21.
Skaters qualify for the World Junior Championships by belonging to a Member nation of the ISU. Each country gets one entry in every discipline by default
Sabina Mariuta ar putea participa din cate stiu eu ... e nascuta pe 04.02.1995 deci are 14 ani acum
http://www.isufs.org/bios/isufs00011286.htm

Despre Sabina Tache nu stiu daca poate sau nu participa ...

andreeas
11th February 2009, 16:55
e haos acolo la Federatie!
in mod normal ar trebui sa fie afisati campionii nationali pe site.
Sabina Mariuta de ce nu a participat la CN, de ce nu avem reprezentanta la fete si de ce nu merge Vlad Ionescu.:(
probabil costa prea mult sa sutina si in proba de dans si in proba de fete!

irinaidu
11th February 2009, 17:12
oare care a fost the twisted algorithm dupa care s-a hotarat la federatie cine merge la cm de la juniori? e o intrebare retorica evident. grrrrrr.

Iulya
14th February 2009, 22:25
Asa s-ar putea explica absenta lui Vlad Ionescu de la mondialele de juniori desi mondialele incep imediat dupa aceasta competitie



In perioada 15-20 februarie a.c., in regiunea poloneza Slask-Beskidy (localitatile Szczyrk, Wilsa, Tychy, Cieszyn, Bielsko-Biala) se va desfasura cea dea IX-a editie de iarna a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), competitie organizata sub patronajul Asociatiei Comitetelor Olimpice Europene si al Comitetului International Olimpic.

Circa 1000 de tineri sportivi, cu varste cuprinse intre 15-18 ani, reprezentand 49 de comitete olimpice europene vor trai experienta olimpica intr-o atmosfera speciala, asemeni celei pe care au vazut-o probabil doar la televizor, pe timpul desfasurarii Jocurilor Olimpice. Practic, sistemul de organizare si desfasurare al Festivalului Olimpic este similar cu cel al Jocurilor Olimpice, in ceea ce priveste ceremoniile de deschidere, inchidere si decernare a medaliilor, dar si programul concursurilor. De asemenea, flacara olimpica este aprinsa pe toata durata competitiei.

FOTE reprezinta o buna oportunitate pentru acesti tineri de a-si compara talentele, de a realiza primele performante la un nivel inalt si de a se face remarcati pentru o viitoare participare la Jocurile Olimpice de iarna de la Vancouver sau chiar la prima editie de iarna a Jocurilor Olimpice ale Tineretului de la Innsbruck, din 2012. De asemenea, festivalul constituie un bun prilej pentru tineri de a impartasi din propria experienta culturala si educationala si de a constientiza adevaratele valori ale olimpismului.

Cele 9 sporturi incluse in programul de concurs sunt: hochei pe gheata, patinaj artistic, schi alpin, schi fond, sarituri cu schiurile, combinata nordica, curling, biatlon si snowboard.

La aceasta editie a festivalului, Romania va fi reprezentata de 14 sportivi care vor lua startul in 5 probe: schi alpin (Diana Velicu si Alexandru Girbea), schi fond (Sara Timea, Mirabela Surdu, Petrica Hogiu si Ioan Ducaru), biatlon (Szidonia Vrencsan, Ioana Cirstea, Casius Gerbacea si Marian Danila), sarituri cu schiurile (Remus Tudor si Szilveszter Kozma), patinaj artistic (Vlad Ionescu si Anita Nagy).


Organizat din doi in doi ani, Romania a participat la toate editiile de vara si de iarna ale Festivalului Olimpic al Tineretului European. Editiile de vara ale festivalului se organizeaza incepand din anul 1991, iar cele de iarna din 1993.

irinaidu
14th February 2009, 23:24
interesant articol iulia. nu mai auzisem pana acum despre chestia asta.