PDA

View Full Version : Willingen-Germania



Garmisch
5th February 2009, 20:39
:evil: M-am gandit ca ar fi cazul sa deschid un thread pentru etapele ce vor avea loc in acest weekend la Willingen, Germania:drak:, pe o trambulina destul de mare:yeah: (sper ca asta ii va aduce un avantaj lui Gregor)...acestea fiind spuse , nu ramane decat sa scriu cand vor avea loc etapele:
vineri, ora 18-calificari
sambata ora 17.00 echipe!!:D
ora 21,00 reluare , echipe
Restul gasiti pe siteul http://consumer.eurosport.ro/home_day3.shtml
Nu pot spune decat : Evolutii spectaculoase, vreme placuta, fara probleme meteorologice ca la Sapporo si....etape favorabile Austriei :D. Si nu uitati de noul thread Gregor...:D:D

miafangina
5th February 2009, 22:41
Ma bucur ca e concurs pe echipe.
Sper sa-i mearga bine si lui Martin Schmit.

theodor
6th February 2009, 10:13
E o trambulina mare, cu pc K la 130m, ceea ce ofera posibilitaea unor zboruri foarte lungi. De altfel, recordul acesteia e semnificativ - 151,5m, Janne Ahonen.

whisper
6th February 2009, 22:27
calificarile de azi au fost castigate de Markus (si ceva cu E..sorry dar nu i-am retinut bine numele si nu vreau sa i-l stalcesc:P)
Nu am inteles de ce a cazut Yumoto...

whisper
7th February 2009, 22:11
astazi a fost concursul pe echipe.
a castigat Austria la doar un punct diferenta de Norvegia. Pe 3 s-a clasat Finlanda, pe 4 Germania, pe 5 Japonia, 6 Rusia, 7 Cehia si 8 Polonia.
Cred ca l-au menajat pe Schliri azi, nu a fost in echipa Austriei.

TheMentalist
8th February 2009, 17:26
Din pacate stilul hotaraste din nou invingatorul:( Calculand sariturile lui Ammann si Schlierenzauer ambii au sarit egal, totalizand ambele manse, iar stilul a fost asemanator. Este clar ca tot un austriac va castiga Cupa Mondiala, nici nu ma mai uit sezonul acesta la sarituri.

theodor
8th February 2009, 17:29
Greegor Schlierenzauer a castigat si etapa de astazi, inregistrand a 5-a victorie consecutiva din acest sezon. Pe locul 2 s-a situat Simon Ammann, care, cu cea mai lunga saritura a weekendului(145,5m) a castigat nu mai putin de 6 pozitii (de pe locul 8 dupa prima mansa, pe 2!). Locul 3 a fost castigat de "samuraiul" Noriaki Kasai, cu 140m in mnansa a 2-a(de altfel, cred ca e The Man of The Day). Locul 4 - Andi Kuettel, locul 5 (dupa amar de vreme) Roar Ljoekelsoy.

Clasamentul etapei:
http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2555

Clasamentul general al CM:

http://eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=ps&sezon=2008/2009

De remarcat (daca se poate spune asa) evolutiile f slabe ale finlandezilor in mansa secunda - Matti Hautamaeki si Harri Olli, Matti a ratat practic evolutia iar Harri Olli de-abia daca a trecut de 130m(131,5). Wolfgang Loitzl , ocupantul locului 3, a obtinut pozitia a 15-a, ecartul dintre el si Simon marindu-se.

rob_din
8th February 2009, 17:30
Au mai furat austriecii doua victorii in Cupa Mondiala.

Au mai facut doua tampenii in weekendul asta austriecii care controleaza FIS-ul: ieri au incercat sa fure titlul mondial la coborarea dandu-i inca o sansa lui Walchofer, iar azi desi au anulat competitia de sarituri din combinata de la Seefeld au hotarat sa dea drumul la proba de schi fond dupa un clasament stabilit in urma antrenaemntelor de vineri castigate de austriacul Zauner. Nu s-a mai intamplat niciodata asa ceva

theodor
8th February 2009, 22:15
Au mai furat austriecii doua victorii in Cupa Mondiala.

Au mai facut doua tampenii in weekendul asta austriecii care controleaza FIS-ul: ieri au incercat sa fure titlul mondial la coborarea dandu-i inca o sansa lui Walchofer, iar azi desi au anulat competitia de sarituri din combinata de la Seefeld au hotarat sa dea drumul la proba de schi fond dupa un clasament stabilit in urma antrenaemntelor de vineri castigate de austriacul Zauner. Nu s-a mai intamplat niciodata asa ceva


Si celelalte federatii cu sportivi de elita ce spun?

rob_din
8th February 2009, 22:26
Si celelalte federatii cu sportivi de elita ce spun?

Fac si ele scandal din cand in cand, dar nu le asculta nimeni. Repet, controlul austriecilor asupra FIS e de-a dreptul autoritar

theodor
8th February 2009, 22:53
Fac si ele scandal din cand in cand, dar nu le asculta nimeni. Repet, controlul austriecilor asupra FIS e de-a dreptul autoritar


Ma mir ! Si stii de ce? Uita-te putin la structura de conducere:


http://www.fis-ski.com/uk/insidefis/fis-council.html

Culmea! Presedintele e un elvetian!!!!:o:

rob_din
8th February 2009, 22:55
Ma mir ! Si stii de ce? Uita-te putin la structura de conducere:


http://www.fis-ski.com/uk/insidefis/fis-council.html

Culmea! Presedintele e un elvetian!!!!:o:

Asta n-are nici o importanta. Astea-s mai mult functii onorifice. Austriecii isi au oamenii unde trebuie: sunt directorii de curse de la schi alpin Hujara si Tuschauser care taie si spanzura (Jujara e in functe de peste 2 decenii), au directorul de cursa la sarituri si combinata,. In plus, pintre principalii sponsori ai FIS-ului sunt OMV-ul si Raiffeisen. Ori stim ca banii controleaza totul

theodor
8th February 2009, 22:58
Asta n-are nici o importanta. Astea-s mai mult functii onorifice. Austriecii isi au oamenii unde trebuie: sunt directorii de curse de la schi alpin Hujara si Tuschauser care taie si spanzura (Jujara e in functe de peste 2 decenii), au directorul de cursa la sarituri si combinata,. In plus, pintre principalii sponsori ai FIS-ului sunt OMV-ul si Raiffeisen. Ori stim ca banii controleaza totul



Adica exact precum afaceristii fata de oamenii politici!

whisper
9th February 2009, 00:23
oricum ar fi: Felicitari Schliri.
Or da austrieci bani unde trebuie sau nu...dar nu il pot trece arbitrii pe Gregor ca a sarit 144m daca el ar fi sarit 140...ca ii pot da note mai bune la stil e posibil(dar nu cred ca pot face prea mult asta in cazul lui, tinand cont ca el nu e un saritor de stil).

theodor
9th February 2009, 12:01
oricum ar fi: Felicitari Schliri.
Or da austrieci bani unde trebuie sau nu...dar nu il pot trece arbitrii pe Gregor ca a sarit 144m daca el ar fi sarit 140...ca ii pot da note mai bune la stil e posibil(dar nu cred ca pot face prea mult asta in cazul lui, tinand cont ca el nu e un saritor de stil).


Cu 20 de etape castigate, Gregor SChlierenzauer se afla, in acest moment, pe locul 7 in all-stars, alaturi de Andreas Goldberger:

Rank Ski Jumper Wins
1. Matti Nykänen (FIN) 46
2. Adam Ma³ysz (POL) 38
3. Janne Ahonen (FIN) 36
4. Jens Weissflog (DDR) 33
5. Martin Schmitt (GER) 28
6. Andreas Felder (AUT) 25
7. Andreas Goldberger (AUT) 20
Gregor Schlierenzauer (AUT) 20
9. Sven Hannawald (GER) 18
Andreas Widhölzl (AUT) 18
11. Matti Hautamäki (FIN) 16
12. Kazuyoshi Funaki (JPN) 15
Noriaki Kasai (JPN) 15
Primo¾ Peterka (SVN) 15
Ernst Vettori (AUT) 15
16. Horst Bulau (CAN) 13
Armin Kogler (AUT) 13
18. Thomas Morgenstern (AUT) 12
Dieter Thoma (FRG) 12
20. Roar Ljøkelsøy (NOR) 11
21. Pavel Ploc (TCH) 10
22. Masahiko Harada (JPN) 9
Toni Nieminen (FIN) 9
Ari-Pekka Nikkola (FIN) 9
Roger Ruud (NOR) 9
Primo¾ Ulaga (YUG) 9


Vezi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ski_jumping_World_Cup#World_Cup_single_event_wins


PS: nimeni nu zice ca Gregor Schlierenzauer sau Morgi nu ar fi f buni- doar ca, in ultimii (2)ani, austriecii s-au ridicat foarte mult in lumea sariturilor.Poate cam prea mult - cine s-ar fi gandit macar ca Loitzl (aproape un ilustru anonim, fara nici o etapa castigata pana anul asta)sa castige 4HT??? Daca era Gregor era altceva. Si apoi nu poti sa -ti dai seama ce tensiuni si jocuri de culise pot fi in cadrul FIS. Cred ca, in multe cazuri, banii vorbesc.

TheMentalist
9th February 2009, 15:20
Mie mi s-a parut ceva anormal la Whistler. Un finlandez (parca era Larinto nu stiu exact:D) a sarit 149 de metri (era aproape plata zona de aterizare) si normal, a avut probleme. Schlierenzauer a sarit la 149 cu un stil aproape ca la 120, orice saritor ar fi avut probleme la acea saritura. Nu cred ca Schlierenzauer este "curat" dar nu vreau sa comentez mai mult:P

rob_din
9th February 2009, 19:54
E mai greu sa te dopezi la sariturile cu schiuri. Doar pentru slabire stiu ca se folosesc substante interzise