PDA

View Full Version : Gica Hagi implineste 44 de ani!



ducus
5th February 2009, 09:10
Cel mai mare fotbalist român al tuturor timpurilor, Gheorghe Hagi, împlinește astăzi 44 de ani. Întors acasă, la Constanța, unde pregătește lansarea Academiei de Fotbal care îi va purta numele, “Regele” și-a anunțat obiectivele pentru acest an. “În primul rînd îmi doresc ca 2009 să-mi aducă multă sănătate mie și familiei mele. Este un an extrem de important pentru mine pentru că, în sfîrșit, am demarat proiectul la care visez de atîția ani, și anume Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”. Ca în orice început este dificil, însă este o muncă frumoasă menită să vină în sprijinul fotbalului românesc. Avem copii talentați, însă depinde de ei dacă vor reuși să confirme încrederea noastră. La fel de important este și aportul nostru, pentru că trebuie să reușim să le punem în valoare calitățile pe care ei le prezintă în momentul de față”, a spus Hagi.

Născut pe 5 februarie 1965, la Săcele, în județul Constanța, Hagi a început fotbalul la FC Constanța (1978-1980), fiind descoperit de Iosif Bukossy, iar în 1983 s-a transferat la Sportul Studențesc. Din iarna lui 1987 a trecut la Steaua, cîștigînd Supercupa Europei. Hagi a fost autorul unicului gol al partidei cu Dinamo Kiev, desfășurată la Monte Carlo. Cu Steaua a mai disputat o semifinală, în 1988, și o finală, în 1989, a Cupei Campionilor Europeni. Din 1990 a părăsit campionatul României, evoluînd la Real Madrid, Brescia, FC Barcelona și Galatasaray Istanbul. Cu Galatasaray a cucerit Cupa UEFA și Supercupa Europei (ambele în 2000).

Cu echipa națională a României a fost prezent la cîte trei turnee finale ale Campionatului Mondial (1990, 1994 și 1998) și ale Campionatului European (1984, 1996 și 2000). La finele anului 2000, cînd s-a retras din activitatea competițională, deținea numeroase recorduri ale fotbalului românesc: cele mai multe jocuri și goluri la echipa națională, 125 de meciuri și 35 de goluri, cea mai lungă perioadă ca “tricolor”, 16 ani și 10 luni; cele mai multe banderole de căpitan al “tricolorilor”, 65, cele mai multe jocuri și goluri în cupele europene. A fost desemnat de cele mai multe ori fotbalistul român al anului, în 1985, 1987, 1993, 1994, 1997, 1999 și 2000. În prima divizie din România a acumulat 223 meciuri și 141 goluri, fiind de două ori golgeter (1984-1985 și 1985-1986). În 1999 a fost ales fotbalistul român al secolului.
http://www.telegrafonline.ro/1233784800/articol/76869/gica_hagi_implineste_44_de_ani.html
La Multi Ani Gica Hagi, multa sanatate si bucurii, la fel de multe cate ne-ai adus tu noua in aproape 18 ani cat ai imbracat tricoul echipei nationale! :):yeah:

Bumbescu
5th February 2009, 09:18
E tocmai bun de-o revenire la nationala, eventual impreuna cu dorinel, poate asa batem si noi Serbia...:D

moty
5th February 2009, 11:23
La Multi Ani, Gica!

delaoltenia
5th February 2009, 16:49
La multi ani maestre!!!

Novac
5th February 2009, 17:03
La multi ani pentru Gica Hagi! /OLE/

campuscodi
5th February 2009, 17:10
La Multi Ani, Gica!

Deasemenea astazi este si ziua lui Cristiano Ronaldo !!! Coincidenta sau nu.

ducus
6th February 2009, 09:39
Nu-mi vine sa cred cat de repde au trecut 8 ani de la retragerea din activitate a lui Gica :( "Fugit irreparabile tempus" spuneau strabunii nostri...
Ramanem cu satisfactia ca Gica nu a putut fi intrecut decat la numarul de selctii pentru reprezentativa Romaniei, de catre Dorinel. In rest, el este "regele" nostru, al tuturor, nu doar al fotbalului romanesc. Numele lui Gica il purtam cu mandrie peste hotare, alaturi de cel al lui Ilie Nastase sau Nadiei Comaneci :)
Sa ne traiesti Gica, si sa te vedem "pe cai mari" in curand! ;)

Aurel.D
6th February 2009, 21:13
Sa ne traiesti Gica!!

ducus
23rd February 2009, 23:14
Gica a avut ocazia sa devina din nou antrenorul Galatei, dar a refuzat1 Cum va explicati decizia lui? A zis ca-si doreste sa o antreneze, dar nu a venit inca vremea...o fi fost nemultumit de termenii contractului? Saua r vrea sa preia echipa de la inceputul campionatului? Stie ca daca o lua acum, toate oalele din cupa UEFA se vor sparge in capul lui, si cum a mai avut o asemenea experienta la alt club de suflet-Steaua- nu vrea sa se intample la fel si la Galata unde chiar e considerat erou.