PDA

View Full Version : De cate ori va mai castiga Federer in fata lui Nadal pana la finalul carierei?



sp00q
3rd February 2009, 18:55
Intorcandu-ma putin in timp gasesc o similaritate surprinzatoare in rivalitatea Sampras - Hewitt. Un jucator all court care amesteca deseori servici-vole impotriva unui counterpuncher defensiv. Sampras a fost 4-5 contra lui Hewitt cand s-a retras. In momentul ultimei victorii a lui Pete (2000) americanul avea 29 de ani si Lleyton 19. Au urmat 4 intalniri, toate pierdute de Sampras.

Sa fie asta destinul jucatorului all court la apusul carierei contra mai tanarului counterpouncher defensiv? Federer a inceput mai mereu sa sfarseasca prin a ceda in fata jucatorilor cu acest stil, care il macina pe Maestru pana cand face implozie (vezi cazurile Murray si Simon).

Pareri si voturi.

Later Edit: Mi-am dat seama ca am cam facut un dezacord in ceea ce priveste optiunile de raspuns (ma gandeam la meciuri), dar e prea tarziu sa modific acum.

andreeas
3rd February 2009, 19:09
timpul ne va arata.
chestiile astea cu prezicerile sunt o tampenie, parerea mea.
nu avem cum sa stim cum vor fi intalnirile intre cei doi pe viitor.

Cristina
3rd February 2009, 19:13
Eu cred ca e greu de spus.Niciodata nu stii ce va fi maine.Daca imi spunea cineva acum 2 ani,ca Federer va pierde locul 1 si ca Nadal pe vremea asta il va face sa planga ii dadeam doua palme si ii spuneam sa se duca la culcare.Totul cred ca tine de psihicul lui Federer.Daca are puterea sa depaseasca "criza Nadal",poate sa-l bata.Daca ramane in acelasi stadiu in care e acum,s-ar putea sa mai vedem scene ca cele de duminica.

useroarecare
3rd February 2009, 19:17
sP00q, vezi că vine super moderatorul să te lămurească că "nu trebuie să te arunci în precizări fără acoperire", iar apoi îți șterge și semnătura:cry:.

Serios acum, odată cu moartea Mamei Omida, a murit și șansa noastră de a afla adevărul.

P.S. am votat varanta a 5a, doar de-al dracu :drak:.

McGaby
3rd February 2009, 19:42
Daca nu a reusit la AO, la celelalte e putin probabil in conditiile in care o sa aiba emotii din ce in ce mai mari cand "da peste Nadal". :ciocan:

Deci ramane 1, cu o marja de eroare de 1%. :dance:

Sergiu
3rd February 2009, 20:39
De la 5 in sus, dar cred ca el ar vrea si de mai multe ori.

karynna24
3rd February 2009, 20:43
eu cred ca max 2:mda:.Insa nu pe zgura...:(

messi19
3rd February 2009, 23:57
pai ce e cu variantele astea????
poate il bate numai o data...la us open sau AO...sau in alt turneu mai mic...de ce trebuie sa il bata la un GS???
bun actor federer daca l-a lasat sa castige la AO...la cum boce la final...nu as zice....

si oricum sondajul e aiurea facut...dar...iti zic eu sigur de 3 ori il mai bate...pana dimineata aflu si unde

vassy
4th February 2009, 02:18
Trebuia sa fie pool-ul: il mai poate invinge Federer pe Nadal? Da/Nu

Si cred ca acum as fi raspuns cu nu. Sper sa isi dea seama Federer ca trebuie sa depuna mai mult efort pentru victorii acum decat in perioada cand era invincibil. Si un antrenor nu ar strica.

Zaheyu
4th February 2009, 06:41
Eu crede ca daca Federer nu umbla la strategie nu va mai castiga mare lucru. E posibil sa mai prinda cate o zi buna sa-i intre tot, dar fara consistenta va incepe sa o ia la vale.

moty
4th February 2009, 09:22
Eu cred ca Federer mai bate o data, sau cel mult de doua ori.

Kooler
4th February 2009, 09:25
Nu mai bate niciodata.

Mr Cosmin
4th February 2009, 10:08
Prima varianta e cea mai realista :ok: .

Roddicted
4th February 2009, 16:29
Prima varianta e cea mai realista :ok: .

ultima e aia realista:DL-a lasat pe Rafael sa se bucure pt a-l lovi apoi unde il doare mai tare pe spaniol:La RG

roger4ever
4th February 2009, 16:34
este foarte greu de supus de cate ori va mai castiga..eu cad ca totuisi va reusi si o victorie la Roland Garros

Tennismenul
4th February 2009, 16:52
ultima e aia realista:DL-a lasat pe Rafael sa se bucure pt a-l lovi apoi unde il doare mai tare pe spaniol:La RG

Roland Garros e a lui Federer anu asta:yeah:

Kooler
4th February 2009, 17:07
Nu mai votati ultima varianta ca e super aiurea. Cum sa-l lase sa castige? Mi s-a dat peste nas de multe ori cand am spus ca lu' Nadal si suporterii lui le-au fost mila de Federer la AO 2009, motivand ca nu trebuie sa ai mila pentru un campion pentru ca inceteaza sa mai fie campion. Deci Federer e cel care l-a lasat pe Nadal sa castige, nu ia fost mila lu' Nadal de el. AHA. E bine de stiut.:lol: Si la Wimbledon la fel Nadal a castigat pentru ca l-a lasat Federer. Voi nu ati observat ca Nadal castiga si Federer ramane cu buza umflata?? Chiar imi doresc sa il mai lase pe Nadal pe viitor sa castige finale de GS, ca vorba aia Federer e darnic si dornic sa ramana fara trofee pentru ca i sa umplut vitrina.

vassy
4th February 2009, 19:56
Abia daca va castiga pe hard sau iarba, chiar crede cineva ca mai are sanse la RG?

McGaby
4th February 2009, 20:13
Roland Garros e a lui Federer anu asta:yeah:

Vise tata! :ras-plans:

karynna24
4th February 2009, 20:22
Roland Garros e a lui Federer anu asta:yeah:

asta e bancul anului!!!:happy:happy:happy

sp00q
4th February 2009, 21:07
Roland Garros e a lui Federer anu asta:yeah:

Si daca va castiga Federer la Roland Garros?... Chiar asa, cum ar fi?... Luati putin in considerare varianta asta!... Oricat de putin plauzibila ar fi ea (si este!). Care ar fi singura sansa a lui Federer sa se reabiliteze in fata fanilor, in fata adversarilor, in fata istoriei? O victorie la Roland Garros! Daca as fi in locul lui asta ar fi principalul meu obiectiv.

Cipri
4th February 2009, 21:22
O sa il mai bata Federer pe Nadal ... stati linistiti ... dar nu cred ca pe zgura :(

Cristina
4th February 2009, 21:49
Si daca va castiga Federer la Roland Garros?... Chiar asa, cum ar fi?... Luati putin in considerare varianta asta!... Oricat de putin plauzibila ar fi ea (si este!). Care ar fi singura sansa a lui Federer sa se reabiliteze in fata fanilor, in fata adversarilor, in fata istoriei? O victorie la Roland Garros! Daca as fi in locul lui asta ar fi principalul meu obiectiv.

Ape vor seca in albie,iar peste locul unde a trimis ultima oara migea va rasari padure sau cetate.:DGlumesc!
Probabil ca nu va mai exista indoiala ce el e THE GOAT!Deja am inceput sa visez prea frumos.Federer nu cred ca va castiga vreodata RG.

karynna24
4th February 2009, 22:00
Ape vor seca in albie,iar peste locul unde a trimis ultima oara migea va rasari padure sau cetate.:DGlumesc!
Probabil ca nu va mai exista indoiala ce el e THE GOAT!Deja am inceput sa visez prea frumos.Federer nu cred ca va castiga vreodata RG.
Ape vor seca in albie,iar peste locul unde a trimis ultima oara migea va rasari padure sau cetate:happy:happy:happy
ce poeta esti Criss!:P Adevarul e ca atata timp cat va fi Nadal in circuit sansele lui Roger de a castiga R.G sunt infime...:mda:totusi ar trebui sa incerce,nu are nimic de pierdut.Anul trecut a intrat in meci deja invins...:(n-ar strica sa aiba o atitudine mai pozitiva( SA NE BUCURAM DE O EVENTUALA FINALA IN 5 SETURI...)

Kooler
4th February 2009, 22:34
( SA NE BUCURAM DE O EVENTUALA FINALA IN 5 SETURI...)

Vrei sa spui de o finala in 3 seturi. Un triplu 6-0.

karynna24
4th February 2009, 22:40
[QUOTE=Kooler;2432336]Vrei sa spui de o finala in 3 seturi. Un triplu 6-0.[/Q ce sadic esti!:drak::D Parca e mai frumoasa o finala de 5 seturi(cu victoria lui Rafa,bineinteles) decat o umilinta gen triplu 6-0.:ok: Nici macar Fed nu merita asa o umilinta(de fapt nici un jucator);):mda:

Q-Djyni
4th February 2009, 22:55
O sa il mai invinga,si chiar cand nimeni nu se va astepta.

jo27
5th February 2009, 01:31
ultima e aia realista:DL-a lasat pe Rafael sa se bucure pt a-l lovi apoi unde il doare mai tare pe spaniol:La RG


Asa e .....isi pregateste bita de baseball si cind ridica Rafa cupa il ia la ture...

jo27
5th February 2009, 01:33
Acu' serios, il va mai bate de 2-3-4.... si poate chiar la RG, dar mici sanse.

vassy
5th February 2009, 03:02
Acum toti nadalistii se umfla in pene de parca Federer ar fi un distrus, Federer a pierdut in 5 seturi, si a fost destul de strans tinand cont ca serva acestuia a fost mult sub medie. Nadal nu a controlat jocul, nu si l-a impus cu topspinul sau caracteristic.
Orice ar face Federer nu e bun, ba ca e robot, ba ca e pussy ca plange, ba ca e ingamfat.
Ati putea sa respectati tenisul si sa nu va tot ciomagiti pe forumul asta ;)

raulmad
5th February 2009, 15:38
Daca nu schimba ceva in jocul lui....slabe sanse sa mai castige vreun meci....

Sorin Blaj
5th February 2009, 21:07
Nu stiu cate jocuri va mai castiga sau daca o va mai face vreodata, dar este evident ca ii este din ce in ce mai greu sa o faca.

Dupa ce pierzi ultimele trei finale de GS jucate in fata lui Nadal, pe trei suprafete diferite, este clar de partea cui sunt cele mai mari sanse de victorie. Iar pe viitor, va fi tot mai greu.

praf_de_stele
6th February 2009, 23:45
am ales ultima varianta...e clar ca federer e`n stare sa`l bata pe nadal dpdv tehnic...problema lui e alta si daca o rezolva va castiga destule meciuri impotriva lui nadal...important e sa treaca peste...
la ao s`a observat clar cum a clacat fed in ultimul set...nadal nu a jucat extraordinar, iar daca roger isi mentinea jocul din setul 4, ar fi castigat...clar...dar a cedat iar :(
dar nu mai conteaza asta acum, sper sa`si revina pt ca poate sa`l invinga pe rafael

Kooler
7th February 2009, 01:37
am ales ultima varianta... sper sa`si revina pt ca poate sa`l invinga pe rafael

De care scor e nevoie sa-l bata Nadal in decisivul finalei de la US Open ca sa te convinga pe tine si restu ca Nadal poate sa-l bata pe Federer cand vrea. La RG si W se stie ca vor fi 3 seturi.

vassy
7th February 2009, 01:48
De care scor e nevoie sa-l bata Nadal in decisivul finalei de la US Open ca sa te convinga pe tine si restu ca Nadal poate sa-l bata pe Federer cand vrea. La RG si W se stie ca vor fi 3 seturi.

Acum o iei si tu pe aratura, poate ca Nadal i-a dat din mila 2 seturi lui Roger in finala :rolleyes:

Dupa mine sansele lui Federer in fata lui Nadal sunt 10% pe zgura, 50% in rest ;)

Cristina
7th February 2009, 10:11
De care scor e nevoie sa-l bata Nadal in decisivul finalei de la US Open ca sa te convinga pe tine si restu ca Nadal poate sa-l bata pe Federer cand vrea. La RG si W se stie ca vor fi 3 seturi.

Hai ca ai dat cu bata in balta.Intr-adevar la RG Nadal il bate pe Federer in 3seturi,dar nu poti sa spui acelasi lucru despre Wimbledon.Sa fim seriosi,daca Federer vrea sa recucereasca ceva din ce a pierdut anul trecut,acela e Wimbledon-ul,asa ca sa nu imi spui ca vor juca3seturi ca nu cred.Si apoi stai sa ne vedem ajunsi acolo.

Sorin Blaj
7th February 2009, 11:50
Nu vreau sa fiu rau, dar ar trebui sa va revedeti posturile anterioare (din ultimii doi ani), in care spuneati ca Nadal nu are nicio sansa in fata lui Federer pe iarba, apoi va ramas hard-ul. Pana la urma rezultatele le stiti. Sau ca anul asta (2008) se va concentra pe Roland Garros si ... rezultatul? A luat-o in trei seturi, scurte, scurte, de tot.

Adevarul este ca doar timpul ne va arata cum vor evolua lucrurile intre cei doi.

Si inca un aspect. Serviciul. Toti ati argumentat ca serviciul lui Federer nu a mers in finala. Eroare. Nu a mers pentru ca dincolo de fileu era Nadal, nu Safin, Roddick sau Del Potro, pe care i-a macelarit cu serviciul. In fata lui Nadal a schimbat serviciul, a incercat sa-l surprinda, pentru ca trebuia sa joace altfel. Nu e greu sa va dati seama de asta. Ar trebui doar sa revedeti imagini din cele trei meciuri si va veti edifica. La acest aspect s-a adaugat psihicul, care l-a tradat inca o data pe Federer si ma refer aici la dubla din ultimul game. L-ati tot acuzat pe Verdasco, dar se poate si la case mai mari.

vassy
7th February 2009, 13:55
Nadal a progresat foarte mult in ultimii 2 ani, Federer din contra, asa ca s-a ajuns ca si Nadal sa aiba trofeul de la Wimbledon. Iar in finala oricat de bun ar fi fost Nadal la primire, totusi nu putem nega ca Federer a servit slab.

Cneazul
7th February 2009, 14:30
ce threaduri dom`le in ultimul timp. asta, cate GS va ma castiga djokovic, etc etc.
parerea mea e ca nu conteaza rezultatul. eu sunt fan nadal, e normal sa`mi doresc sa castige nadal, dar asta deja e o prostie: "de cate ori va mai castiga nush cine..." mai bine faceati un thread de cate ori vor mai juca cei doi. asta e cel mai important. sa speram ca vor mai juca cel putin 10 partide. cu siguranta toate o sa fie foarte spectaculoase si o sa ne bucuram de ele.

Optimistul
7th February 2009, 16:10
Depinde de fiecare cum vede tenisul ...
Nadal progreseaza permanent , Federer numai are sanse sa-l bata pe nici-o suprafata .

Sorine , eu am anuntat de mult caderea lui Federer dar nu mi-am imaginat ca acestui Rafa nu i se va urca la cap nr. 1 si ca va muncii in continuare pe rupte .

Cristina
7th February 2009, 16:26
Eu nu zic ca Nadal,nu-l bate pe Federer.Zic doar ca pe iarba,s-ar putea sa ii ia mai multe de trei seturi.In momentul acesta,Nadal il domina tactic si mai ales psihic pe Federer,dar nu cred ca asa rau incat sa-l bata la Wimbledon in 3seturi.Si orice ati spune parerea mea e ca pe langa dezavantajul psihic, Federer a servit foarte prost duminica.Ala nu mai servici nu se poate numi.

karynna24
7th February 2009, 20:28
[QUOTE=Optimistul

nu mi-am imaginat ca acestui Rafa nu i se va urca la cap nr. 1 si ca va muncii in continuare pe rupte[/I].
Asta e unul dintre motivele principale pt care imi place Rafa: e matur,are un psihic excelent si e "cu picioarele pe pamant"! Raman mereu surprinsa de modestia,tenacitatea si daruirea sa! Poate ca nu are talentul lui Federer,dar calitatile sale native il ajuta sa dea TOTUL pe teren!!!:ok::yeah:.

Cneazul
17th May 2009, 18:50
ce ziceti "domnilor"? cei care au votat 0. fedex l`a umilit pe rafa chiar pe zgura

karynna24
17th May 2009, 18:53
ce ziceti "domnilor"? cei care au votat 0. fedex l`a umilit pe rafa chiar pe zgura

Poate ca a castigat azi... dar cu o floare nu se face primavara. Nu a aratat o forma extraordinara azi... noroc cu epuizarea fizica a lui Rafa...Altfel nu castiga Fed meciul asta...:rolleyes:

luma
17th May 2009, 18:54
Nu l-a umilit. De ce vezi pierderea unul meci, o umilinta?

@Karynna, n-ai de unde sa stii. Federer a castigat, restul e can-can.

lucian_iasi
17th May 2009, 18:57
ce ziceti "domnilor"? cei care au votat 0. fedex l`a umilit pe rafa chiar pe zgura


Umilinta a fost victoria lui Rafa de la Roland Garros 2008 6-1,6-3,6-0....Federer l-a mai batut pe Rafa pe zgura si chiar cu 6-0 in setul decisiv(Hamburg 2007 2-6,6-2,6-0).

karynna24
17th May 2009, 19:09
mie nu mi se pare anormala infrangerea lui Rafa in conditiile in care a jucat semifinala! la naiba... e om totusi! Cat despre umilinte a se revedea lungul sir a lui Fed. Nadal n-a fost in forma, nu si-a putut face jocul... asta e!! nu e primul si nici ultimul. Fed nu a facut altceva decat sa joace agresiv... si a castigat. Punct.;)

Cneazul
17th May 2009, 19:10
nadal a avut minge de break abia in ultimul game. oricum, nu a fost neaparat o umilinta, dar haideti sa fim seriosi si sa nu`l mai jignim in toate felurile pe fedex.
repet pentru a mia oara, sunt fan nadal, insa cand vad cata lipsa de respect au celalti fani nadal de pe acest forum pentru federer...nu stiu ce sa mai zic.

vassy
17th May 2009, 19:11
Fed nu a facut altceva decat sa joace agresiv... si a castigat. Punct.;)

ce limitat e Fed asta

El Pistolero
17th May 2009, 19:18
@Karynna, n-ai de unde sa stii. Federer a castigat, restul e can-can.

uneori e important si cum castigi:rolleyes:

jo27
17th May 2009, 19:21
nadal a avut minge de break abia in ultimul game. oricum, nu a fost neaparat o umilinta, dar haideti sa fim seriosi si sa nu`l mai jignim in toate felurile pe fedex.
repet pentru a mia oara, sunt fan nadal, insa cand vad cata lipsa de respect au celalti fani nadal de pe acest forum pentru federer...nu stiu ce sa mai zic.


a avut 2 mingi de break si in primul set

praf_de_stele
17th May 2009, 19:23
uneori e important si cum castigi:rolleyes:
cum a castigat ??? a vorbit cu nadal inainte sa`i dea victoria sau ce ? vedeti ca voi, nadalistii, nu sunteti in stare sa acceptati faptul ca nadal a pierdut? fanii lui fed au acceptat multe, voi nu aveti fair-play, pacat de fair-play`ul idolului vostru, invatati de la el

jo27
17th May 2009, 19:24
cum a castigat ??? a vorbit cu nadal inainte sa`i dea victoria sau ce ? vedeti ca voi, nadalistii, nu sunteti in stare sa acceptati invingerea lui nadal? fanii lui fed au acceptat multe, voi nu aveti fair-play, pacat de fair-play`ul idolului vostru, invatati de la el


te rog nu generaliza

karynna24
17th May 2009, 19:29
Ade,daca Fed ar fi jucat in maniera lui Nole in semi...iti dau cuvantul meu...nu aveam absolut nimic de obiectat! Dar sa te bucuri de o victorie indoielnica in fata unui Nadal complet epuizat inseamna sa te minti singur. Si Roger iar viseaza frumos si chiar nu e cazul .cel putin nu dupa acest meci...

Sorin Blaj
17th May 2009, 19:29
ce ziceti "domnilor"? cei care au votat 0. fedex l`a umilit pe rafa chiar pe zgura

Te credeam om serios, dar imi dau seama ca esti ...

praf_de_stele
17th May 2009, 19:31
si a cui e vina daca nadal a fost obosit? a lui roger? nu. el si`a facut treaba, a servit aproape perfect,, nu i`a dat sanse lui nadal sa faca break si asta a fost suficient...elvetianul a castigat.punct
puteti sa acceptati asta? nu

El Pistolero
17th May 2009, 19:31
Ade,daca Fed ar fi jucat in maniera lui Nole in semi...iti dau cuvantul meu...nu aveam absolut nimic de obiectat! Dar sa te bucuri de o victorie indoielnica in fata unui Nadal complet epuizat inseamna sa te minti singur. Si Roger iar viseaza frumos si chiar nu e cazul .cel putin nu dupa acest meci...

bine zis Karynna:ok:

El Pistolero
17th May 2009, 19:33
si a cui e vina daca nadal a fost obosit? a lui roger? nu. el si`a facut treaba, a servit aproape perfect,, nu i`a dat sanse lui nadal sa faca break si asta a fost suficient...elvetianul a castigat.punct
puteti sa acceptati asta? nu

a cui a fost vina?
simplu a lui Nole care a demonstrat ca e aprope de nivelul de joc a lui Rafa,s-a vazut asta ieri ce tenis joaca cei doi in comparatie cu Roger

praf_de_stele
17th May 2009, 19:35
daca daca daca daca
astea`s povesti

nu exista daca in tenis
castigi sau pierzi

punct

asa pot sa zic si eu acum...daca roger nu facea praf(adica daca nu gresea ca un copil si ar fi jucat la capacitate maxima) setul decisiv de la aus open, nadal nu castiga...

Lucian86
17th May 2009, 19:43
d
asa pot sa zic si eu acum...daca roger nu facea praf(adica daca nu gresea ca un copil si ar fi jucat la capacitate maxima) setul decisiv de la aus open, nadal nu castiga...

Pai nu!!! Se judeca in functie de circumstanta si nu la general :rolleyes:
Hai ca imi este sila sa le mai spun ceva:sleep: Spaniolul de regula castiga pe erorile adversarului si-si mai permit sa vina cu penibilitati din astea pe forum:confused:

praf_de_stele
17th May 2009, 19:48
corect :)

Lucian86
17th May 2009, 19:50
corect :)

Mda, pai Federer pierduse atunci cam in aceleasi conditii: in acel set 5 a fost pur si simplu epuizat fizic si din consecinta a jucat execrabil
Totusi nu-mi amintesc sa fi pus cineva in discutie victoria lui Nadal:o: Iar clanul Nadal era binenteles fericit la culme;)

Cristina
17th May 2009, 20:41
Am incercat sa ma abtin,dar unii oameni reusesc sa ma aduca la limita rabdarii si sa imi strice frumusete de zi!
Anul trecut cand Federer era bolnav de mononucleoza ati sarit de c.r in sus ca vai Federer joaca slab ca s-a terminat ca fuse si se duse.Fanii lui Federer veneau cu "placa" e bolnav,voi ca nu si nu,ca e praf ca nu o sa-l mai bata etc.Toata lumea i-a sarit in cap de parca era ultimul ratat.Si nimeni nu a mai pus la indoiala victoriile lui Nadal.Acum stiti si voi prin ce am trecut noi.Ca asa as putea si eu sa zic:daca Federer era anul trecut apt de joc il batea pe Nadal pe unde il prindea,dar nu a fost asa.Si am lasat capul in jos si am acceptat ca Nadal e mai bun.Anul asta la AO Federer nu a servit bine in mare parte din cauza problemelor sale la spate.Dar voi nu si nu.Nadal e super om si nimeni nu a mai zis nimic,pt ca la un moment dat iti parea si rau sa mazgalesti frumusete de meci cu asemenea rautati.
Nu stiti sa pierdeti si cu asta basta.Unii dintre voi nu au nici jumatate din caracterul lui Nadal.

El Pistolero
17th May 2009, 21:24
Am incercat sa ma abtin,dar unii oameni reusesc sa ma aduca la limita rabdarii si sa imi strice frumusete de zi!
Anul trecut cand Federer era bolnav de mononucleoza ati sarit de c.r in sus ca vai Federer joaca slab ca s-a terminat ca fuse si se duse.Fanii lui Federer veneau cu "placa" e bolnav,voi ca nu si nu,ca e praf ca nu o sa-l mai bata etc.Toata lumea i-a sarit in cap de parca era ultimul ratat.Si nimeni nu a mai pus la indoiala victoriile lui Nadal.Acum stiti si voi prin ce am trecut noi.Ca asa as putea si eu sa zic:daca Federer era anul trecut apt de joc il batea pe Nadal pe unde il prindea,dar nu a fost asa.Si am lasat capul in jos si am acceptat ca Nadal e mai bun.Anul asta la AO Federer nu a servit bine in mare parte din cauza problemelor sale la spate.Dar voi nu si nu.Nadal e super om si nimeni nu a mai zis nimic,pt ca la un moment dat iti parea si rau sa mazgalesti frumusete de meci cu asemenea rautati.
Nu stiti sa pierdeti si cu asta basta.Unii dintre voi nu au nici jumatate din caracterul lui Nadal.

:happy
chiar crezi asta?:rolleyes:

Cneazul
17th May 2009, 21:32
Te credeam om serios, dar imi dau seama ca esti ...

scuza`ma daca te`am dezamagit! scuza` ma daca am fair`play`ul de a lua apararea celui mai mare adversar al idolului meu. forumul asta s`a transformat intr`o lupta nadal-federer. Putine sunt acele persoane care ii apreciaza pe amandoi. Eu ma numar printre ele. Daca prin asta am gresit, te rog frumos sa ma ierti. Dupa cum am mai repetat de 100 de ori pe forumul asta, eu abia astept sa joace nadal cu federer deoarece dintr`un asemenea meci toti iubitorii tenisului au de castigat. Asa ca, atunci cand ceva forumist il va jigni pe nadal, cu siguranta o sa intervin si sa ii apar onoarea, iar cand un alt forumist il va jigni pe federer, iar o sa intervin si o sa il apar pe roger.
Numai bine :ok:

Cristina
17th May 2009, 21:33
Pai din moment ce voi afirmati ca daca Rafa era asa si pe dincolo,asa pot si eu sa spun ce vreau,daca judecati in functie de circumstante!Si oricum nu ai deprins cel mai important lucru din postul meu!Si anume asta:Nu stiti sa pierdeti si cu asta basta.Unii dintre voi nu au nici jumatate din caracterul lui Nadal.

El Pistolero
17th May 2009, 21:40
Poi acuma Rafa s-a vazut ca e obosit,atunci Federer nu avea scuze pentru acele infrangeri
Bine ca stiti voi sa pierdeti
Bucurati-va acuma pana aveti ocazia ca s-ar putea sa mai treaca vreo 6 luni sa va mai bucurati de o victorie impotriva lui Rafa.

luma
17th May 2009, 21:43
Pot sa treaca si doi ani, ce importanta are? Asa cum spunea odata un fan Nadal, rezultatul conteaza. Si acum a castigat Federer. :ok:

vassy
17th May 2009, 21:53
Una din cauzele oboselii este si jocul lui Nadal, lupta si efortul pentru fiecare punct are un pret. Asta e, nu fiecare e un geniu :P

Catalin
17th May 2009, 21:58
Nu sunt un mare fan al tenisului, dar din intamplare am intrat p-aici. Ce atata cearta, dom'le? Astazi Federer a fost mai bun ca Nadal si cu asta basta. Pur si simplu. Vad ca se invoca diverse motive, care, de fapt, sunt doar niste scuze jenante. Nu neaga nimeni faptul ca Rafa a fost obosit dupa meciul de ieri cu Djoko, dar de ce nu a castigat in minimum de seturi partida din semifinale? Pentru ca nu a putut.

Kooler
17th May 2009, 22:20
Nu sunt un mare fan al tenisului, dar din intamplare am intrat p-aici. Ce atata cearta, dom'le? Astazi Federer a fost mai bun ca Nadal si cu asta basta. Pur si simplu. Vad ca se invoca diverse motive, care, de fapt, sunt doar niste scuze jenante. Nu neaga nimeni faptul ca Rafa a fost obosit dupa meciul de ieri cu Djoko, dar de ce nu a castigat in minimum de seturi partida din semifinale? Pentru ca nu a putut.

Da, pentru ca nu a putut sau poate pentru ca s-a acumulat o oboseala, sa nu uitam ca Nadal a jucat mai multe meciuri si Fed si Djoko veneau dupa o perioada mai lejera.

Sunt alti 2 jucatori buni care se descurca pe zgura in afara de Nadal. Federer si Djokovic. Nadal a cazut cu Djokovic. Federer daca cadea el cu Djokovic altfel stateau lucrurile. Era Nadal mai liber si Federer mai "incarcat".

Q-Djyni
18th May 2009, 07:04
O sa il mai invinga,si chiar cand nimeni nu se va astepta.

Atp Madrid Spania, zgura

Roger Federer-Rafael Nadal 6-4 6-4

Kooler
18th May 2009, 12:53
Atp Madrid Spania, zgura

Roger Federer-Rafael Nadal 6-4 6-4

Pune-o la tablou in rama ca e ultima.:drak:

karynna24
18th May 2009, 13:10
Pai din moment ce voi afirmati ca daca Rafa era asa si pe dincolo,asa pot si eu sa spun ce vreau,daca judecati in functie de circumstante!Si oricum nu ai deprins cel mai important lucru din postul meu!Si anume asta:Nu stiti sa pierdeti si cu asta basta.Unii dintre voi nu au nici jumatate din caracterul lui Nadal.

serios? Si voi ,care faceti asemenea afirmatii jignitoare la adresa noastra,a fanilor Nadal...in ce categorie va incadrati? A fanilor fanatici, a persoanelor ipocrite care refuza sa vada adevarul gol-golut sau pur si simplu niste persoane "superioare" noua??? Imi pare rau,eu am adus acuze lui Fed,nu fanilor sai,daca nu sunteti capabili sa intelegeti asta nu e vina mea! Am fost mereu o persoana directa si asa voi ramane,indiferent de sensibilitatea unora.prefer sa fiu asa cum sunt decat lingusitoare si ipocrita! Cui nu-i convine... NU ma afecteaza atat de mult infrangerea lui Rafa...sunt constienta ca nu poti castiga mereu,asa ca reactia mea nu se datoreaza "fustrarii"!

Ady
18th May 2009, 15:11
stop ... daca dupa post-ul asta discutia continua in maniera de pana acum va promit ca il inchid ...