PDA

View Full Version : Campionatul Mondial Pyeong Chang 14.02 - 22.02.2009



Pages : [1] 2

TheMentalist
26th January 2009, 20:56
Program:

14.02. 09:45 7.5 km Sprint Women
14.02. 12:15 10 km Sprint Men
15.02. 10:00 10 km Pursuit Women
15.02. 12:15 12.5 km Pursuit Men
17.02. 07:15 20 km Individual Men
18.02. 11:15 15 km Individual Women
19.02. 11:00 4 x 6 km Relay Mixed
21.02. 10:15 15 km Mass Start Men
21.02. 12:15 4 x 6 km Relay Women
22.02. 10:00 12.5 km Mass Start
22.02. 12:15 4 x 7.5 km Relay

rob_din
11th February 2009, 21:33
Mari probleme la Pyonghag datorita vremii. Ploua in contunuu de cateva zile si temperaturile sepasesc 10 grade. Din acest motiv inca sportivii nu se pot pregatii pe partia de concurs. De abia de duminica vremea se va raci

Vineri IBU va anunta rezultatele probelor B in afacerea de dopaj si automat vor anunta si cine sunt sportivii dopati

rob_din
12th February 2009, 10:20
Problemele continua, se pare ca datorita ploii si temperaturilor scazute noaptea anumite portiuni sunt adevarate patinoare, multi sportivi cazand pe coborari in antrenamente

rob_din
12th February 2009, 22:07
Si proba B a celor 3 rusi a iesit tot pozitiva. Acest lucru va fi maine anuntat oficial de IBU care va anunta si decizia suspenadarii celor 3 pe 2 ani si bineinteles radierea tuturor rezulatelor obtinute in acest an

ducus
13th February 2009, 09:33
E clar ca excluderea rusilor din cupa mondiala lasa drum liber nemtilor, care nu prea aratasera nimic la masculin, iar la feminin erau la doar unele probe pe locurile 1-2, nicidecum la general. Oricum, s-a vazut si din suspendarile anterioare, ca revenirea in competitie n-a mai fost niciodata la fel, de ex. Pyleva, uitati-va unde a ajuns acum, sau Varis, care a calcat in strachini a doua oara si a fost suspendata pe viata.
Ar putea risca la fel si cei 3 dopati? Adica mai au antecedente?

rob_din
13th February 2009, 09:43
Din cate stiu eu nu. Parca Ahatova a fost suspectata la un moment dat dar n-a fost niciodata suspendata. Aceste 3 suspendari nu au cine stie ce efect fiindca Yaroshenko nu era un sportiv de top anul asta. Daca era suspendat Sikora sau Svendsen intr-adevar era important. Doar Iurieva la fete era intr-adevar o sportiva care putea lua medalie in orice proba

rob_din
13th February 2009, 09:45
Inca Eva nu e oficial castigatoare fiindca intai trebuie audiati cei 3 si de abia dupa aceea se ia masura disciplinara

ducus
13th February 2009, 09:56
Inca Eva nu e oficial castigatoare fiindca intai trebuie audiati cei 3 si de abia dupa aceea se ia masura disciplinara
La ce sa fie Eva castigatoare? Ce legatura are ea? :confused:

rob_din
13th February 2009, 10:01
La ce sa fie Eva castigatoare? Ce legatura are ea? :confused:

Ahatova va fi descalificata din proba de individual pe care a castigat-o la Hochfilzen, asa ca Eva Tofalvi va urca pe primul loc

ducus
13th February 2009, 10:03
Aaaa. Asa da. :P Anisimova participa azi in Cupa IBU, deci ea nu poate fi...La fel si Sokolova. De-abia astept sa vedem cine vor fi cei prinsi cu mata-n sac.
Chiar, daca de ex, vor fi suspendati de astazi 2 ani de zile, deci fix 2 ani, vor mai prinde CM din 2011? Adica daca suspendarea se termina chiar in timpul CM (sa zicem dupa prima proba), vor mai avea dreptul sa participe atunci la celelalte probe ramase?

rob_din
13th February 2009, 10:05
Aaaa. Asa da. :P Anisimova participa azi in Cupa IBU, deci ea nu poate fi...La fel si Sokolova. De-abia astept sa vedem cine vor fi cei prinsi cu mata-n sac.
Chiar, daca de ex, vor fi suspendati de astazi 2 ani de zile, deci fix 2 ani, vor mai prinde CM din 2011? Adica daca suspendarea se termina chiar in timpul CM (sa zicem dupa prima proba), vor mai avea dreptul sa participe atunci la celelalte probe ramase?

Cum adica cine vor fi? Ai uitat ca sunt: Ahatova, Iurieva si Yaroshenko?

Ei vor fi suspendati incepand cu data controlului adica decembrie, deci pot reveni in decembrie 2010

rob_din
13th February 2009, 13:02
Mari, mari probleme in Korea. Sunt sanse ca maine sa nu debuteze CM. Ploua in contunuu si sunt 15 grade celsius, vantul batand cu 50 de km/h. Practic nu mai este zapada pe partii, organizatorii vor incerca sa puna in aceasta noapte zapada artificiala insa se pare ca sunt sanse ca competitia sa debuteze duminica

rob_din
13th February 2009, 13:04
Eva Tofalvi oficial primul sportiv din Romania care castiga un concurs de Cupa Mondiala intr-un sport de iarna

http://services.biathlonresults.com/Results.aspx?RaceId=BT0809SWRLCP03SWIN

rob_din
13th February 2009, 13:43
Deja a fost anulata cursa test (necesara pentru a verifica ca totul este in ordine) ce trebuia sa aiba loc azi.

De asemnea anulata ceremonia de deschidere

ducus
13th February 2009, 14:22
Site-ul oficial al competitiei:
http://www.biathlon-pyeongchang.or.kr/
si vremea LIVE in PyeongChang:
http://web.kma.go.kr/eng/wea/wea_02_01.jsp
Duminica dimineata temperaturi sub -0 grade.

rob_din
13th February 2009, 17:42
Listele de start pentru maine se vor face de abia in ziua concursului (nu cu 24 de ore inainte cum este de obicei), tocmai datorita conditiilor meteo

rob_din
14th February 2009, 06:55
In ambele curse favoritii au ales sa plece la sfarsitul listei sperand ca odata cu lasarea serii si scaderea temperaturii pistele vor deveni mai rapide

rob_din
14th February 2009, 08:45
De fapt nu toti favoritii ci majoritatea

rob_din
14th February 2009, 09:13
Din pacate Reka Ferencz, locul 4 la Mondialele de juniori a fost din nou lasata acasa pentru a putea sa se mai faca de ras o data Alexandra Stoian. Cu Reka Ferencz am fi avut sanse mai mari si la stafeta

Bine macar ca l-au adus pe Roland Gerbacea la masculin

ducus
14th February 2009, 10:25
Tofalvi a 6-a dupa prima tragere. E bine :)

rob_din
14th February 2009, 10:37
A ratat de 3 ori la picioare, insa per total cursa excelenta pentru Romania. Toate se califica pentru pursuit.

Dubla pentru Germania: Wilhmelm-Hauswald

ducus
14th February 2009, 10:44
Surprinzatoare lituanianca Rasimoviciute pe 8! Cel mai mare succes al acestei tari la Mondiale. Pe 6 slovaca Kozmyna, in fata lui Bailly care termina pe 7.

rob_din
14th February 2009, 10:48
Am tot criticat-o pe Alexandra Rusu, dar dupa ce nu a reusit vreodata in careira sa se califice la un Pursuit, acum ia puncte de Cupa Mondiala

ducus
14th February 2009, 10:55
Kati Wilhelm devine si lidera probei de sprint, cu 3 puncte in fata lui Neuner.

TheMentalist
14th February 2009, 10:58
Am trait s-o vad si pe asta: Stoian intra in puncte. Cursa buna facuta de toate romancele. Pacat pentru ratarile Evei de la picioare:(

papin
14th February 2009, 11:04
Final 16. Plotogea, 20. Tofalvi, 29. Stoian, 44. Purdea

rob_din
14th February 2009, 11:06
Dupa parerea mea cea mai buna cursa a Romaniei la un Mondial de biatlon. Sa ai 3 fete in puncte si toate 4 calificate este excelent

Singura dezamagire, cele 3 ratari ale Evei. Si-a compromis si pursuitul unde daca avea sub 1 minut intarziere candida la emdalii. Asa ii mai ramane individualul si mass startul

rob_din
14th February 2009, 11:06
Am trait s-o vad si pe asta: Stoian intra in puncte. Cursa buna facuta de toate romancele. Pacat pentru ratarile Evei de la picioare:(

Ce-a facut Stoian e de domeniul SF

rob_din
14th February 2009, 11:18
Atmosfera de Cupa Europei la aceste mondiale

Tracoromana
14th February 2009, 11:58
4 romance calificate la poursuit! Super!!!:ok:

rob_din
14th February 2009, 11:59
La forma in care e pe schiuri Tofalvi poate lua medalie la aceste Mondiale daca in urmatoarele 3 probe prinde trageri numai cu 0

ducus
14th February 2009, 12:02
Ce se intampla? De ce nu participa liderul cupei mondiale, Svendsen, si participa Hannevold la 40 de ani? :(:angry:
Incredibil cum i se refuza sansa la medalii liderului Cupei Mondiale! Asa ceva n-am mai vazut...il baga pe Lars Berger dupa ce il trimisesera mai mult de jumatate de campionat in Cupa Europei...:headbang::rosu:

rob_din
14th February 2009, 12:08
Ce se intampla? De ce nu participa liderul cupei mondiale, Svendsen, si participa Hannevold la 40 de ani? :(:angry:
Incredibil cum i se refuza sansa la medalii liderului Cupei Mondiale! Asa ceva n-am mai vazut...il baga pe Lars Berger dupa ce il trimisesera mai mult de jumatate de campionat in Cupa Europei...:headbang::rosu:

Tu chiar crezi ca nu concureaza fiindca nu e lasat?

Sifodias
14th February 2009, 12:08
Norvegianul cica se plangea de unele dureri si nu ar fi fost intr-o forma fizica de top.Asta pare a fii motivul...

rob_din
14th February 2009, 12:09
Svendsen nu participa fiindca, desi analizele mediacle n-au aratat nici un virus, spune ca nu se simte 100% pregatit din punct de vedere fizic

Sifodias
14th February 2009, 12:18
Stie cineva care sunt personajele din fruntea ibu?Adica nationalitatile lor?

rob_din
14th February 2009, 12:39
Gerbacea va fi descalificat fiindca a gresit traseul, a luat-o pe scurtatura, in plus a facut un singur tur de penalizare desi trebuiau 2. Nu stiu ce naiba e in capul lui

rob_din
14th February 2009, 12:40
Stie cineva care sunt personajele din fruntea ibu?Adica nationalitatile lor?

Presedintele e norvegian

useroarecare
14th February 2009, 12:41
Gerbacea va fi descalificat fiindca a gresit traseul, a luat-o pe scurtatura, in plus a facut un singur tur de penalizare desi trebuiau 2. Nu stiu ce naiba e in capul lui

Emoții, dar totuși cum ți-ai dat seama că a lut-o pe scurtătură ?

rob_din
14th February 2009, 12:44
Emoții, dar totuși cum ți-ai dat seama că a lut-o pe scurtătură ?

Pai la 3.8 km era la un minut, iar la urmatorul post intermediar la 4 secunde. Poate nu a luat-o pe scurtatura ci este o greseala a dispozitivului de cronometrare

useroarecare
14th February 2009, 12:47
Poate fi o greșeală de computer, acum apare la aproape 2 minute.

Sifodias
14th February 2009, 12:48
Asta stiam....Secretarul general e neamt...Insa ma interesa in mare nationalitatile celor din aparatul de conducere al ibu.Ar explica cate ceva...
Atat am gasit:http://www.biathlonworld3.de/en/kontakt_funktionen.html?subfunktion=26.Insa mi-e greu sa cred ca la conducerea ibu sunt doar 2 natiuni+norvegia.

rob_din
14th February 2009, 12:49
Poate fi o greșeală de computer, acum apare la aproape 2 minute.

Mi se pare putin si 1:41 fata de Tchudov. Ma indoiesc ca a putut schia asa de bine. Oricum ii apare steluta, adica sanse mari sa fie descalificat

SORENSEN
14th February 2009, 12:49
sunt clare probleme de grafica... de cronometrare...

useroarecare
14th February 2009, 12:55
Au corectat, deci nu greșise el, acum steluța s-ar putea să fie pentru acel tur de penalizare...

rob_din
14th February 2009, 13:01
Au corectat, deci nu greșise el, acum steluța s-ar putea să fie pentru acel tur de penalizare...

Cu tot respectul pentru Gerbacea nu cred ca a schiat atat de repede, mai repede decat Wolf spre exemplu. Undeva a gresit.

rob_din
14th February 2009, 13:19
S-ar putea sa avem cvadrupla norvegiana, desi eu am mari dubii la cronometrare. Si Hanevold parca a zburat pe ultimul tur

rob_din
14th February 2009, 13:20
Berger are sanse mari sa ia aurul

useroarecare
14th February 2009, 13:20
Berger cred că va câștiga....

useroarecare
14th February 2009, 13:27
Cronometrul a luat-o complet razna, cred că ceea ce s-a întâmplat azi are șanse reale să fie declartat cel mai prost organizat campionat mondial.

Sifodias
14th February 2009, 13:29
O rusine de cursa!!!!Si din pc de vedere al problemelor tehnice si din pc de vedere al rezultatului de pana acum.Daca la un campionat mondial castiga unul ce a tras de 2 ori alaturi in fata unuia care nu a ratat nimic si a mers foarte bine la sky inseamna ca e ceva complet gresit in sportul asta!Eu as marii turul de penalizare la 200 de metri.Asta deja e ski-fond nu mai e biatlon...

rob_din
14th February 2009, 13:31
Eu n-am incredere in nici un rezultat sincer. O fi OEB bun fondist dar nici chiar asa. Eu cred ca sunt probleme fiindca au modiificat tururile, adica al doilea tur trebuia repetat de 2 ori inainte de a trage din picioare.

Oricum nu cred ca vreo tara a ocupat primele 4 locuri intr-o proba la un Mondial

rob_din
14th February 2009, 13:40
Deci

Bjoerndalen
Berger
Hanveold

Sa vedem si confirmarea rezultatelor si daca Gerbacea va fi descalificat

useroarecare
14th February 2009, 14:02
Gerbacea, dacă nu va fi descalificat, va merge și la pursuit :)

rob_din
14th February 2009, 14:11
Geerbacea locul 40, se pare ca nu va fi descalificat. Asta inseamna ca la 19 ani, la prima cursa Cupa Mondiala castiga primul punct. Este incredibil, bulgarii Anev si Iliev care au fost campioni mondiali de juniori n-au reusit in acest an nici o calificare la pursuit. De abia cum Anev a reusit si el locul 37 insa cu doar o ratare

useroarecare
14th February 2009, 14:15
Excelentă zi pentru România, Gerbacea a fost al 29-lea la fond și al 40-lea la total, Tofalvi a 9-a la fond și a 20-a la total. Eva dacă va trage bine la individual are șanse la medalii.
Plotogea sper să facă o cursă mare la pursuit și să intre în top 10 :). Asta ar fi cu adevărat senzațional.

rob_din
14th February 2009, 14:17
Toti romanii au mers mai bine decat de obicei la fond. Eu la Gerbacea continui sa am indoieli, in cursele de la Mondialele de Juniori era cam al 15-lea la fond, cum sa fie acum in primii 30 din lume?

EDIT: acum au aparut rezultatele finale cu Gerbacea pe locul 40

rob_din
14th February 2009, 14:20
Intrebarea acum este de ce Gerbacea n-a fost pana acum trimis in nici o etapa de Cupa Mondiala? Avea si Ducus dreptatea lui cand se revolta ca nu trimitem pe nimeni la baieti


Gerbacea locul 97 in clasamentul CM, cred e doar al doilea baiat care are puncte de CM, primul fiind Marian Blaj

useroarecare
14th February 2009, 14:30
Dacă am avea parte de ceva investiții în plus față de acum, în biatlon am putea avea succese importante pe viitor !

rob_din
14th February 2009, 14:50
Au verificat nemtii si nu s-a mai intamplat in vreo cursa ca primele 4 locuri sa fie din aceasi tara

OEB la o cursa de egalarea recordului lui Ingemar Stenmark

rob_din
14th February 2009, 19:10
Acest loc 16 este cea mai buna performanta ca senioare pentru Plotogea. Eu inca sper ca va progresa la fel de rpede ca Eva in ultimii 2 ani. Poate la Vancouver vom avea 2 biatloniste cu sanse la medalii

rob_din
14th February 2009, 19:13
Dacă am avea parte de ceva investiții în plus față de acum, în biatlon am putea avea succese importante pe viitor !

Am mai spus-o: s-a investit destul de mult deja. Tare mi-e frica cu bugetul asta redus cum se va descurca Federatia de Schi si Biatlon. Acum ar trebui si mai multi bani bagati, acum cand iata la biatlon avem victorie de Cupa Mondiala si loc 4 la Mondialele de juniori, la schi alpin avem schioare de primele 20 in lume, acum cand la schi fond avem un loc 6 la mondialele de juniori de anul trecut si un loc 12 la cele de anul asta, acum cand se misa cate ceva si in sariturile cu schiurile

TheMentalist
14th February 2009, 19:21
Acest loc 16 este cea mai buna performanta ca senioare pentru Plotogea. Eu inca sper ca va progresa la fel de rpede ca Eva in ultimii 2 ani. Poate la Vancouver vom avea 2 biatloniste cu sanse la medalii

S-a vazut in cursa de astazi ca Dana si-a imbunatatit tragerea din picioare.

rob_din
14th February 2009, 20:09
Dap nu mai bataie in sus si in jos arma cum facea anul trecut. Dar trebuie sa-si imbunatasca fondul si mentalul. Ea mereu face curse slaba cand este in lupta directa adica la pursuit si in stafeta, atunci greseste mult

ducus
14th February 2009, 20:16
Am mai spus-o: s-a investit destul de mult deja. Tare mi-e frica cu bugetul asta redus cum se va descurca Federatia de Schi si Biatlon. Acum ar trebui si mai multi bani bagati, acum cand iata la biatlon avem victorie de Cupa Mondiala si loc 4 la Mondialele de juniori, la schi alpin avem schioare de primele 20 in lume, acum cand la schi fond avem un loc 6 la mondialele de juniori de anul trecut si un loc 12 la cele de anul asta, acum cand se misa cate ceva si in sariturile cu schiurile
Bugetul redus mereu a fost scuza tuturor federatiilor. Ce s-a investit destul de mult ca eu nu vad nimic? Aaaa, ca am inceput si noi sa miscam ceva la fete dupa olimpiada, ca am castigat o cursa de sprint prin descalificarea unor dopati, sigur ca sunt niste merite. Dar altceva? Nu mai conteaza ca n-am participat deloc cu baietii in cupa mondiala, nici macar cu un singur sportiv? Ca prezentam la CM doar un om, cand aveam dreptul la fel ca celelalte natiuni la 4 sportivi?
Ca o tara cu 23 de milioane de oamani nu e in stare sa scoata macar 6 baieti si 6 fete care sa participe etapa de etapa, si in cupa mondiala si in cupa europeana, iar o tara ca Norvegia cu nici 5 milioane de oameni conduce peste tot?
Au trimis sportivi in cupa mondiala si bulgarii, si macedonenii, pana si australienii au venit cu mai multi oameni la CM masculin decat noi. Sau britanicii, sarbii etc.
Pai cu cine o sa scoatem atunci capul in lume la olimpiada de la Vancouver? Cu ce nas, cand n-am facut nici o miscare, nici un progres la baieti de la Torino incoace? Il aveam si noi pe Blaj, dar s-a retras si el in floarea varstei, fara ca nimeni sa ne dea nici o explicatie!
E vorba si de nepasare si indolenta din partea autoritatilor, nu e vorba doar de buget.

rob_din
14th February 2009, 20:36
Au fost construite 2 noi poligoane, a fost modernizat cel de la Predeal, s-a asigurat pregatire in strainatate loturilor olimpice, s-au asigurat cartuse suficiente pentru antrenament, echipament de ultima ora, se asigura prezenta unei echipe de 5 oameni la fiecare etapa (acum cativa ani se ducea un om cu toti sportivii) etc.

O mare performanta este si un loc in primii 10, daramite o victorie obtinuta chiar si prin suspendarea dopatilor cum zici tu

Cum poti sa spui ca n-am facut progrese la masculin? Azi tocmai un roman de 19 ani a luat punct de Cupa Mondiala. Anul trecut stafeta masculina a luat locul 4 la Mondialele de juniori

Nu inteleg de ce vezi totul in negru, investitiile facute in acest sport se vad chiar mai repede decat ma asteptam

ducus
14th February 2009, 23:38
Au fost construite 2 noi poligoane, a fost modernizat cel de la Predeal, s-a asigurat pregatire in strainatate loturilor olimpice, s-au asigurat cartuse suficiente pentru antrenament, echipament de ultima ora, se asigura prezenta unei echipe de 5 oameni la fiecare etapa (acum cativa ani se ducea un om cu toti sportivii) etc.

O mare performanta este si un loc in primii 10, daramite o victorie obtinuta chiar si prin suspendarea dopatilor cum zici tu

Cum poti sa spui ca n-am facut progrese la masculin? Azi tocmai un roman de 19 ani a luat punct de Cupa Mondiala. Anul trecut stafeta masculina a luat locul 4 la Mondialele de juniori

Nu inteleg de ce vezi totul in negru, investitiile facute in acest sport se vad chiar mai repede decat ma asteptam
Bun, desigur ca e un progres, insa f.f. mic la masculin fata de feminin! Nu intelegi ce vreau sa zic? Ca pana acum nu am trimis pe nimeni in cupa mondiala, asta e durerea mea! De ce nu am trimis, daca tot avem baza aia si poligonul de care zici? De la Vancouver incoace am participat la deschiderea sezonului trecut cu 2 sportivi si atat, pana astazi cand l-am trimis pe Gerbacea la Campionatele Mondiale! Eu vreau sa participe la fel ca la feminin, etapa de etapa in cupa mondiala, sa acumulam puncte si dreptul de a inscrie cat mai multi sportivi! Numai asa se poate forma o noua generatie, o echipa masculina daca se vrea! Nu sa ne trezim aiurea doar la olimpiada din 4 in 4 ani sa facem prezenta, de ochii lumii, ca am trimis si noi pe cineva.:sleep:
Intelegi ce vreau sa zic? Nu sa ne facem de ras ca Spania, Brazilia sau Groenlanda, terminand pe ultimul loc sau printre ultimii. Si pe urma venim si ne laudam ca "ia uite domne ce performante, ca a terminat Gerbacea pe 40 si ceva", de parca ar mai fi participat si pana acum in cupa mondiala, de parca l-am mai fi vazut si alata data concurand ca sa existe termen de comparatie!
Punctul ala trebuia sa-l luam de 18 ani incoace, ca am avut tot timpul din lume, nu de-abia acum, in al 12-lea ceas. Ne-am trezit ca garoafa in mijlocul campionatului, cu doar 3 etape inainte de incheierea cupei mondiale, ca trebuie sa trimitem de urgenta pe cineva care nici macar n-a concurat in cupa mondiala in acest sezon!
Foarte bine! Sa vedem ce-o sa iasa si din sportivii astia, si din baza aia care acum 1 an toata presa zicea ca-i in paragina, si din organizarea JO de tineret din 2013 despre care injurau unii ca nu suntem in stare sa facem o partie de bob etc.
Dar nu uitati: o sa culegem ce am semanat! Mai devreme sau mai tarziu o sa-mi dati dreptate! Sper sa formam o noua generatie macar pentru 2014, cineva capabil sa le inlocuiasca pe Tofalvi si Plotogea cand se vor retrage.
Dar daca nu le bagam sa participe in competitiii, va fi foarte greu. :(

Mr Cosmin
14th February 2009, 23:54
Ce fericit sunt sa vad ca biatlonul romanesc este in continua crestere :ok: .

Breakcore
15th February 2009, 10:29
Nu am vazut prima parte a cursei si nu inteleg nimic
Eva era pe 6 dupa prima tragere la 1:47,iar la urmatorul intermediar era pe 18!!!!
A cazut? Stie cineva? E inexplicabil

rob_din
15th February 2009, 10:31
Probabil a fost o greseala de cronometrare, oricum prestatie lamentabila azi a celor 4 romance.

Breakcore
15th February 2009, 10:32
in defavoarea ei sa fi fost greseala?

rob_din
15th February 2009, 10:32
Victorie pentru Helena Jonsson, nemtii vroiau si ei primele 4 locuri si pana la urma au ramas doar cu un argint

rob_din
15th February 2009, 10:33
in defavoarea ei sa fi fost greseala?


In favoarea ei, n-avea cum s-o depaseasca pe Berger care trasese cu 0 si plecase inaintea ei

miril
15th February 2009, 10:34
A batut vantul foarte puternic dar a batut si pentru Jonsson, cu o prestatie excelenta "in picioare", ZERO. Pe cat a iesit Tofalvi? Celelalte?

rob_din
15th February 2009, 10:34
Plotogea pe 35 ia 6 puncte in CM. Rusu a coborat la adevarata ei valoare. Tofalvi va pierde 3 locuri in clasamentul CM. Daca iese din primele 15 (ceea ce e aproape imposibil) rateaza mass-startul

rob_din
15th February 2009, 10:35
Tofalvi 21, Plotogea 35, Rusu 59, Purdea 60

rob_din
15th February 2009, 10:37
Inteleg ca Tofalvi a cazut in turul 2, a terminat ultima acest tur la 1 minut de prima. Daca e adevarat si nu e o greseala inseamna ca fara incident si cu 5 ratari intra in top 10

useroarecare
15th February 2009, 10:40
Slabă cursă pentru românce, Jonsson merita victoria.
O fi căzut Tofalvi în tur 2 sau e o nouă greșeală de procesare ? Tofalvi apare ultima la deplasare cu peste 1 minut întârziere pe acel tur.
Apropo de mass-start cum se stabilesc concurentele, din câte țineam eu minte după ce Skjelbreid a câștigat medalia de aur, deși după clasamentul cupei mondiale nu ar fi avut drepul de a concurca, s-a trecut la un sistem în care calificate erau primele 30 în ordinea performanțelor de la celalte probe desfășurate la campionatul mondial. Așa e și acum ?

ducus
15th February 2009, 10:41
Incredibil! Aur Jonsson, succesoarea lui Forsberg, argint Wilhelm, bronz Zaitseva. Eva Tofalvi incheie pe 21, iar Plotogea pe 35.
Levchenkova pe 8, cu doar o ratare! Cursa vietii pentru Brunet, de pe 50 si ceva pe 7, nici o ratare, deplasare buna si pe schiuri!
Tofalvi cea mai rapida la trageri, alaturi de Lehtla, iar Domracheva cea mai rapida pe schiuri.
Neuner cade si termina pe 11, iar Hauswald, castigatoarea de ieri, pe 12, cu 8 ratari.
Purdea rateaza la prima tragere din picioare 4 tinte si era ultima, deja n-o mai vad in statistici.
Stoian pe 57 cu 10 ratari! Dezastruos! :headbang:
Andrea Henkel descalificata dupa ce a fost prinsa tragand in camera de antrenament, era un cartus pe teava. :( Pacat, ar fi avut sanse la top 10.

ducus
15th February 2009, 10:43
Plotogea pe 35 ia 6 puncte in CM. Rusu a coborat la adevarata ei valoare. Tofalvi va pierde 3 locuri in clasamentul CM. Daca iese din primele 15 (ceea ce e aproape imposibil) rateaza mass-startul
Cum adica rateaza mass-strtul, cand la mass start participa primele 30 din cupa mondiala?

rob_din
15th February 2009, 10:43
Slabă cursă pentru românce, Jonsson merita victoria.
O fi căzut Tofalvi în tur 2 sau e o nouă greșeală de procesare ? Tofalvi apare ultima la deplasare cu peste 1 minut întârziere pe acel tur.
Apropo de mass-start cum se stabilesc concurentele, din câte țineam eu minte după ce Skjelbreid a câștigat medalia de aur, deși după clasamentul cupei mondiale nu ar fi avut drepul de a concurca, s-a trecut la un sistem în care cele calificate erau primele 30 în ordinea performanțelor de la celalte probe desfășurate la campionatul mondial. Așa e și acum ?

1. Ceva s-a intamplat cu Tofalvi in turul 2, fiindca desi ratase doar o data a venit foarte tarziu la targerea a doua. Mai ales ca ieri a schiat excelent, m-ar mira sa fi cazut asa de rau la deplasarea pe schiuri

2. Se califica automat primele 15 din cupa mondiala + medaliatele de la acest mondial care nu sunt in top 15. Restul locurilor in functie de punctajul doar de la acest mondial

rob_din
15th February 2009, 10:44
Cum adica rateaza mass-strtul, cand la mass start participa primele 30 din cupa mondiala?

Vezi ce-am scris in postul anterior, doar primele 15

rob_din
15th February 2009, 10:45
Din ce motiv o fi fost descalificata Andrea henkel?

ducus
15th February 2009, 10:47
Vezi ce-am scris in postul anterior, doar primele 15
Asa a fost mereu la toate CM in ultimii ani?

rob_din
15th February 2009, 10:48
Asa a fost mereu la toate CM in ultimii ani?

Da

rob_din
15th February 2009, 11:17
A cazut pe 12, poate rata mass-startul doar daca nu intra in puncte la individual si Levtchenkova castiga aurul

ducus
15th February 2009, 11:20
A cazut pe 12, poate rata mass-startul doar daca nu intra in puncte la individual si Levtchenkova castiga aurul
L aindividual pot lua startul toate cele 4 romance, nu? Se poate ajunge si la 120 de sportivi din cate stiu.

rob_din
15th February 2009, 11:26
L aindividual pot lua startul toate cele 4 romance, nu? Se poate ajunge si la 120 de sportivi din cate stiu.

Pot lua oricati startul, probabil vor fi cate au fost la sprint

Tracoromana
15th February 2009, 12:19
Eva Tofalvi incheie pe 21, iar Plotogea pe 35.
Cursa vietii pentru Brunet, de pe 50 si ceva pe 7, nici o ratare, deplasare buna si pe schiuri!

Cel mai spectaculos salt de care am auzit vreodata la frantuzoaica Brunet, de pe locul 52 pe 7!!!

Debut frumos pentru Gerbacea, (char daca a mai luat-o pe scurtatura, deh .... ca romanu'). Glumesc, sistemul de cronometrare a mers total aiurea si i-a pus steluta.

rob_din
15th February 2009, 12:39
Al doilea titlu pentru Bjoerndalen care egaleaza numarul de victorii in Cupa Mondiala a lui Ingemar Stenmark. La cum merg lucrurile OEB pare favorit la 5 medalii de aur

rob_din
15th February 2009, 12:44
Ceva totusi s-a intamplat cu timpul lui Gerbacea ieri, imposibil sa fi fost al 29-lea la fond. Azi a fost printre ultimii la fond

In final locul 47

Ciudat cum si-au pierdut dintr-o data forma austriecii.

useroarecare
15th February 2009, 12:52
Cel mai spectaculos salt de care am auzit vreodata la frantuzoaica Brunet, de pe locul 52 pe 7!!!

Debut frumos pentru Gerbacea, (char daca a mai luat-o pe scurtatura, deh .... ca romanu'). Glumesc, sistemul de cronometrare a mers total aiurea si i-a pus steluta.

Înseamnă că n-ai urmărit cursa atent. Domracheva a venit de pe 53 pe 5.

Bjordalen câștigă detașat. La individual cred că va fi altă poveste. Tchudov mi se pare mai în formă la trageri și Sikora are o șansă bună.

OEB egalează recordul lui Ingemar Stenmark !

Sifodias
15th February 2009, 12:56
Ceva totusi s-a intamplat cu timpul lui Gerbacea ieri, imposibil sa fi fost al 29-lea la fond. Azi a fost printre ultimii la fond

In final locul 47

Ciudat cum si-au pierdut dintr-o data forma austriecii.

Poate la stafeta o sa-si revina miraculos...

rob_din
15th February 2009, 13:13
Nu stiu, cred ca i-au bagat dopajul rusilor in sperieti

rob_din
15th February 2009, 13:15
Rezultatele nu sunt definitive fiindca cativa biatlonisti, de fapt chair liderii de dupa sprint, au luat-o pe un traseu mai scurt in prima tura. Acum juriul dezabate ce masuri vor lua, avand in vedere ca cei ce-au luat-o pe scurtatura si-au creat un avantaj

rob_din
15th February 2009, 13:17
Potrivit regulamentului aproximativ 10 biatlonisti (printre care Berger, OEB si Roesch) ar trebui descalificati

rob_din
15th February 2009, 13:26
Dimitry Iaroshenko a fost depistat pozitiv la inca doua controale, si la Hochfilzen si la Oberhof

rob_din
15th February 2009, 13:29
Tchoudov nu a gresit drumul si Federatia Rusa a inaintat un protest sperand sa primeasca aurul prin descalificarea lui OEB

Se pare ca problema a fost trecerea unui pod, OEB si alti 10 biatlonisti au luat-o direct peste pod, regulamentar era sa fie ocoloit podul. Insa de castigat s-au castigat doar cateva secunde

useroarecare
15th February 2009, 13:38
Stupid ! Dar fără acele secunde Tchudov ar fi fost în trena lui OEB după a 2-a tragere și probabil cursa ar fi avut altă desfășurare.

rob_din
15th February 2009, 13:44
Daca a fost vina biatlonistilor ar trebui descalificati, daca a fost a organizatorilor ar trebui reluata cursa. Asta e opinia mea

rob_din
15th February 2009, 13:46
Le-au dat un minut penalizare si Tchoudov este campion mondial

rob_din
15th February 2009, 13:47
Argint Os, bronz OEB

useroarecare
15th February 2009, 13:51
Măsura e stupidă, dacă în regulament e prevăzută penalizare de 1 minut pentru greșirea traseului, regulamentul e stupid.
Dacă au greșit trebuiau toți descalificați.

TheMentalist
15th February 2009, 13:52
Ce tampenie! O mare dezamagire acest Campionat Mondial. Eu cred ca este vina organizatorilor daca nu mai putin de 10 sportivi au gresit traseul.

rob_din
15th February 2009, 13:54
Măsura e stupidă, dacă în regulament e prevăzută penalizare de 1 minut pentru greșirea traseului, regulamentul e stupid.
Dacă au greșit trebuiau toți descalificați.

Nu prevede in regulament, m-am uitat eu. Se spune doar ca vor fi penalizati cei ce gresesc traseul, dar nu-i nici o sanctiune clara. Juriul e acoperit de regulament ca sa zic asa

useroarecare
15th February 2009, 13:57
Os a terminat la 54 de secunde OEB, asta în condițiile în care OEB a mers la pas de defilare în ultimul tur. Dacă știa că i se va avea adăuga un 1 minut în plus ar fi forțat și-ar fi avut peste 1 minut avans față de Os.
Nu poți să iei o asemenea decizie, trebuie descalificat sau validat drept campion mondial, nu merge să împaci și capra și vaza.

rob_din
15th February 2009, 13:59
Ma rog, daca tot vroiau sa promoveze biatlonul in ASsia de ce naiba n-au organizat Mondialul in China? Sigura nu erau probleme din astea si ar fi fost si mai mult de cateva sute de spectatori

rob_din
15th February 2009, 14:11
Daca OEB era din Romania sau Slovenia era clar descalificat. Asa au gasit solutia sa impace doua tari care au oameni in conducerea IBU: Norvegia si Rusia

ducus
15th February 2009, 14:21
Daca OEB era din Romania sau Slovenia era clar descalificat. Asa au gasit solutia sa impace doua tari care au oameni in conducerea IBU: Norvegia si Rusia
Da, stii tu ca era descalificat! Pai cum sa fie, cand chiar tu ai zis ca au fost penalizati cu 1 minut pentru ca nu au ocolit podul? La fel s-ar fi intamplat cu oricare altul, daca s-a luat aceeasi masura si pentru ceilalti!
Eu am auzit de la Bucurescu ca din cauza ca OEB si-a uitat ochelarii in poligon.:no: Cum o fi cum n-o fi, poate ca si organizatorii or fi gresit in marcarea traseului, dar si OEB la experienta lui nu ma asteptam la asa ceva! Daca ar fi fost junior mai ziceam, dar cand el stie configuratia traseului dinainte....
Eu nu pot sa cred ca numai Tchudov nu a gresit traseul din primii 4-5! Poate au vrut sa-i compenseze pe rusi cu un aur pentru afacerea cu dopajul, plus ca nu dadea bine sa fie OEB cel mai medaliat biathlonist.

rob_din
15th February 2009, 14:23
Pai de ce au fost penalizati cu 1 minut si nu descalificati asa cum se intampla la orice sport. La schi alpin cand ratezi o poarta esti descalificat.

useroarecare
15th February 2009, 14:26
Oricum bănuiesc că nu se termină aici, norvegienii probabil au făcut recurs.

TheMentalist
15th February 2009, 14:36
Mi se pare banala faza cu ochelarii. Cu siguranta este penalizat pentru ca a gresit traseul.

rob_din
15th February 2009, 14:45
Mi se pare banala faza cu ochelarii. Cu siguranta este penalizat pentru ca a gresit traseul.

Pai de asta au fost penalizati cei 11 biatlonisti.

rob_din
15th February 2009, 14:46
Oricum bănuiesc că nu se termină aici, norvegienii probabil au făcut recurs.


Nu cred ca au facut recurs, pana la urma greseala e clara.

rob_din
15th February 2009, 15:08
http://www1.nrk.no/nett-tv/sport/spill/verdi/90929

Beger si OEB au luat-o pe langa pod, ceilalti, corect, peste pod

rob_din
15th February 2009, 15:15
Sa fim seriosi, nu descalifici pe nimeni pentru asa ceva, nici o secunda n-au castigat luind-o pe langa.


Toate tarile care au avut sportivi penalizati au facut recurs, inclusiv Norvegia. In protest au mentionat faptul ca ocolirea podului dureaza mai mult decat daca o luau peste

rob_din
15th February 2009, 15:20
Anders Besseberg (IBU President) - Chairman



Alexander Tikhonov (1st IBU Vice President)



Ivor Lehotan (IBU Vice President for Information)



Uwe Müssiggang (WomenŽs Coach Germany)



Borut Nunar (Team Leader Slovenia)



Cei 5 din jutiul care a decis

Cristy RVD
15th February 2009, 15:42
Coreeni de ....

OEB va bate cu siguranta recordul ala, mai devreme sau mai tarziu.Totusi decizia nu e ok, pentru ca pe ultimul tur OEB a mers relaxat, fara forteze.Pe de alta parte nu avea de unde sa stie ca va fi penalizat.

rob_din
15th February 2009, 16:04
Bjoerndalen din nou campion mondial in urma analizarii recursului

rob_din
15th February 2009, 16:19
Asadar al 12-lea titlu mondiale pentru Bjoerndalen si al 86-lea succes de Cupa Mondiala, egalandu-l pe Ingemar Stenmark. Probabil marti sau duminica il va si depasi

rob_din
15th February 2009, 19:06
Cateva informatii de la fata locului

Atat Eva Tofalvi cat si Mihaela Purdea au cazut rau azi, ambele au si probleme cu aram din cauza asta. La Eva nu-i grava, dar lui Purdea i s-a rupt in doua

Steluta acea la Gerbacea a aparut fiindca un arbitru de pe parcurs a semnalat o problema la arma lui Gerbacea, dupa sosire aceasta a fost verificata si considerata in regula

Mai multe federatii au inaintat un protest la IBu in care ameninta cu boicotarea stafetei mixte daca nu este modificat traseul astfel incat sa se asigure securitatea sportivilor

useroarecare
15th February 2009, 20:07
Mulțumim rob_din.
De unde ai informațiile, au apărut pe vreun sait/blog sau cunoști pe cineva din federație ?

rob_din
15th February 2009, 20:12
Mulțumim rob_din.
De unde ai informațiile, au apărut pe vreun sait/blog sau cunoști pe cineva din federație ?

Cunosc pe cineva care cunoaste pe cineva din federatie:)

rob_din
15th February 2009, 20:14
Ai citit asta Ducus?

Romania a realizat doua rezultate senzationale la Campionatul Mondial de Schi Alpin care s-a terminat ieri la Val d'Isere - Franta.
Edit Miklos s-a clasat pe locul 18 la Super G, dar si la Coborare, dovedind ca este o sportiva de mare valoare. Miklos este sportiva din Romania cu cele mai mari sanse la o medalie la Jocurile Olimpice de la Vancouver 2010. Ba mai mult, la proba de Super Combinata, Miklos a incercat sa faca o cursa a la Bode Miller, parcurgand aproape toata partia cu un singur schi.
Sportiva din Miercurea Ciuc are nevoie urgent de suma de 5.000 de euro pentru a lua parte la urmatoarele doua etape de Cupa Mondiala la Schi Alpin. Edit Miklos pune la bataie spatiu publicitar pe echipamentul de concurs si pe cel de antrenament. Pentru mai multe amanunte privind spatiul publicitar va rog sa descarcati fotografiile alatuare.
Concursurile la care ia parte Edit Miklos sunt transmise in direct de Eurosport, post de televiziune care este lider de audienta la nivel european in randul po****tiei cu studii superioare. De asemenea, Jurnalul National va scrie zilnic cate un articol despre Edit Miklos


Scuze pentru offtopic

ducus
16th February 2009, 12:23
S-a afisat lista de start in individualul masculin de maine, Gerbacea pe lista de start :) Rusia merge cu Ustyugov, Maximov, Tchudov si Tcherezov. Surprinzator, nu l-au bagat pe Kruglov, probabil ca il vor folosi doar la stafeta.

rob_din
16th February 2009, 12:25
Kruglov n-a fost folosit deloc la acest CM, poate au fost instintati ca si el a fost prins dopat

ducus
16th February 2009, 13:59
Kruglov n-a fost folosit deloc la acest CM, poate au fost instintati ca si el a fost prins dopat
Si daca era prins dopat crezi ca nu era si el facut public si suspendat? Hai sa nu mai vedem dopati peste tot :rolleyes: Cand trimiti doar 4 oameni, poate au vrut sa-i promoveze mai mult pe Ustyugov si Maximov.

rob_din
16th February 2009, 14:15
Si daca era prins dopat crezi ca nu era si el facut public si suspendat? Hai sa nu mai vedem dopati peste tot :rolleyes: Cand trimiti doar 4 oameni, poate au vrut sa-i promoveze mai mult pe Ustyugov si Maximov.

1. Daca a fost prins dopat la o etapa recenta nu aveam de unde se aflam fiindca intai este instiintata federatia. Mai dureaza pana este facut public

2. Ii crezi sinucigasi pe rusi? Kruglov este mult ca valoare peste cei 2

rob_din
16th February 2009, 17:02
Rusia va depune recurs la Tribunalul Sportiv de la Lausanne in cazul medaliei acordate si retrase lui Tchoudov

rob_din
16th February 2009, 17:06
Este o adevarat lupa pe putere la IBU, anul viitor sunt alegeri si marele favorit este rusul Tikhnov. Presedintele federatiei norvegiene spuna ca ar fu un adevarat dezastru alegerea lui Tikhnov ca presedinte. Cica ar fi facut un adevarat scandal ieri in Corea

Sifodias
16th February 2009, 19:44
Este o adevarat lupa pe putere la IBU, anul viitor sunt alegeri si marele favorit este rusul Tikhnov. Presedintele federatiei norvegiene spuna ca ar fu un adevarat dezastru alegerea lui Tikhnov ca presedinte. Cica ar fi facut un adevarat scandal ieri in Corea

Ar fi fost culmea sa-l laude pe Tikhonov...Avand in vedere ca actualul Presedinte IBU e un norvegian.Mie mi-ar place sa castige Tikhonov..

rob_din
16th February 2009, 20:21
Asta ne-ar mai lipsi: rusii sa conduca si biatlonul. Poate noua ne-ar conveni fiindca Tikhnov are relatii apropiate cu esticii, dar cred ca ar fi un dezastru pentru biatlon.

rob_din
16th February 2009, 20:30
Miriam Goessner, junioarea care i-a furat bronzul Reakai Ferencz la mondiale de juniori desi a facut 6 tururi de penalizare va participa la Mondialele de schi fond

rob_din
16th February 2009, 20:31
Au cam luat-o razna lucrurile

http://www.topnews.in/russia-considering-going-cas-sweden-allegedly-receive-threats-2125993

Antrenorul Suediei spune ca primeste amenintari cu moartea din rusia si nu vrea sa-si duca sportivii in etapa de la Khanty Mansisk

Sifodias
16th February 2009, 22:44
Asta cu dezastrul nu o inteleg.Ce treaba are Tikhonov cu dezastrul?Daca un norvegian e bun acolo un rus de ce nu ar fii bun?Asta e o prejudecata puerila...Omul nici macar nu a ajuns acolo si gata a si provocat dezatre.Cea mai mare prostie e asta cu americanul bun si rusul rau,cu vesticul civilizat si esticul dezatros.Daca e sa judec asa,samaranch a fost dezastros!!!Ca doar a fost spaniol si aia toti musamalizeaza cazurile de dopaj.De acum inco in nici o organizatie sau federatie sportiva sa nu mai fie presedinti rusi,spanioli,estici,sub 1,70,negrii,etc...Doar norvegienii,germanii si americanii sa conduca tot ca ei sunt miezul....Restul sunt niste *****i cu ochi ce provoaca doar dezastre...

ducus
16th February 2009, 23:07
Au cam luat-o razna lucrurile

http://www.topnews.in/russia-considering-going-cas-sweden-allegedly-receive-threats-2125993

Antrenorul Suediei spune ca primeste amenintari cu moartea din rusia si nu vrea sa-si duca sportivii in etapa de la Khanty Mansisk
Haidi bai, ca m-apuca somnu...:sleep: :happy Ce sa-ti spun, tocmai pe suedezi se gaseau sa-i ameninte, ca si erau ei pe primele locuri...ce legatura are pana la urma lupta anti-doping cu boicotarea la Khanty-Mansisk ca nu inteleg?
Ce-ar avea rusii de impartit taman cu suedezii? :rolleyes:

rob_din
16th February 2009, 23:24
Suedezii au fost foarte vocali in condamnarea rusilor, presedintele federatiei suedeze a spus ca Rusia ar trebui sa fie exclusa de la orice competitie de biatlon timp de 1 an. Intr-un fel are dreptate fiindca asta e doping la nivel national. In alte sporturi asa se intampla, de pilda in haltere. Daca sunt mai multi descoperiti dintr-o tara acea tara e suspendata din competitii

rob_din
16th February 2009, 23:25
Asta cu dezastrul nu o inteleg.Ce treaba are Tikhonov cu dezastrul?Daca un norvegian e bun acolo un rus de ce nu ar fii bun?Asta e o prejudecata puerila...Omul nici macar nu a ajuns acolo si gata a si provocat dezatre.Cea mai mare prostie e asta cu americanul bun si rusul rau,cu vesticul civilizat si esticul dezatros.Daca e sa judec asa,samaranch a fost dezastros!!!Ca doar a fost spaniol si aia toti musamalizeaza cazurile de dopaj.De acum inco in nici o organizatie sau federatie sportiva sa nu mai fie presedinti rusi,spanioli,estici,sub 1,70,negrii,etc...Doar norvegienii,germanii si americanii sa conduca tot ca ei sunt miezul....Restul sunt niste *****i cu ochi ce provoaca doar dezastre...

Uite ca norvegianul lupta impotriva dopingului, daca era Tiokhonov presedinte ii prinde pe astia 3 in secolul urmator

useroarecare
17th February 2009, 01:33
Uite ca norvegianul lupta impotriva dopingului, daca era Tiokhonov presedinte ii prinde pe astia 3 in secolul urmator

Dacă tu te arunci în asemenea supoziții pot să zic și eu că:
Dacă ar fi fost Tikhnow președinte, azi nu vorbeam de Ioureva, Ahatova și Iarușenko, vorbeam despre Neuner, Berger, Os și întreaga echipă a Austriei.
Până una alta avem 3 biatloniști dopați din Rusia și încă vreo 10 din Austria, Germania și Norvegia care îi depășeau frecvent la fond și care sunt curați ca lacrima.

rob_din
17th February 2009, 01:36
Dacă tu te arunci în asemenea supoziții pot să zic și eu că:
Dacă ar fi fost Tikhnow președinte, azi nu vorbeam de Ioureva, Ahatova și Iarușenko, vorbeam despre Neuner, Berger, Os și întreaga echipă a Austriei.
Până una alta avem 3 biatloniști dopați din Rusia și încă vreo 10 din Austria, Germania și Norvegia care îi depășeau frecvent la fond și care sunt curați ca lacrima.

Si cu ce te-ar fi incalzit varianta asta? Un control de catre rusi al IBU ar aduce probleme nu numai in ce priveste dopajul. De pilda stii ca Tikhonov este cel ce s-a batut ca aceste Mondiale sa se desfasoare in Coreea?

PS: urmatoarele mondiale sunt la Khantyi Mansisk, alta locatie plina de probleme

rob_din
17th February 2009, 01:41
In plus crede-ma daca vine Tikhnov n-o sa mai auzi de nici un caz de dopaj, nici de la germani, nici de la norvegieni, nici de unde mai vrei tu.

useroarecare
17th February 2009, 01:50
Mă așa o fi, o fi ăsta mai corupt decât ceilalți. Dar aș vreau și eu să știu cum de germanii n-au avut niciun sportiv prins în sporturile de iarnă deși au ieșit pe primul loc la medalii la ultimele 30 de triliarde de olimpiade.
Nici ei și nici norvegienii și nici împotriva austriecilor nu s-a luat cine știe ce măsuri.

rob_din
17th February 2009, 02:02
cum adica? austriecii au fost interzisi doi ani pentru doping, toti. tocmai de aceea sunt unii care zic ca si rusii ar trebui sa fie interzisi o perioada din competitii

rob_din
17th February 2009, 10:27
Al treilea aur pentu Bjoernadeln, arging Stephan, bronz Fak

Decenta prestatia lui Gerbacea, locul 65 din 120 de concurenti. Puteau sa mai aduca un baiat pentru a participa la stafeta mixta


Sa vedem daca OEB va participa la stafeta mixta, poate lua 6 medalii de aur fara probleme

rob_din
17th February 2009, 10:30
OEB a devenit cel mai titrat sportiv din istoria Cupei Mondiale la sporturi de iarna obtinand al 87-lea succes din cariera

ducus
17th February 2009, 10:58
Pacat ca tot n-a reusit sa se instaleze in fruntea cupei mondiale nici dupa aceasta victorie :( Daca va fi constant pana la finalul sezonului, cred ca il va intrece fara probleme pe Sikora. Cel putin la mass-start polonezul e slab. Cherezov nu reuseste sa termine primul cursa, desi dupa ultima tragere era cu cateva secunde bune inaintea lui OEB. Deci a pierdut tot avantajul pe ultimii kilometri.
Stephan mai spala onoarea nemtilor, altfel Greis si Roesch din nou dezamagitori, bine ca n-au iesit din TOP 20 :D
De remarcat de asemenea si prima victorie a lui OEB la individual dupa o lunga perioada de timp. Aceasta proba nu era specialitatea lui, s-a clasat cel mai slab dintre toate probele in sezonul trecut. A prins azi o zi buna :P

useroarecare
17th February 2009, 12:25
cum adica? austriecii au fost interzisi doi ani pentru doping, toti. tocmai de aceea sunt unii care zic ca si rusii ar trebui sa fie interzisi o perioada din competitii

Mă refeream la ce s-a întâmplat post factum. Din câte țin minte pe austrieci i-au prins carabinierii, iar IBU a fost pus în fața faptului împlinit. N-aveau ce face.

Felicitări lui OEB pentru ce a făcut în biatlon.

useroarecare
17th February 2009, 12:26
Pacat ca tot n-a reusit sa se instaleze in fruntea cupei mondiale nici dupa aceasta victorie :( Daca va fi constant pana la finalul sezonului, cred ca il va intrece fara probleme pe Sikora. Cel putin la mass-start polonezul e slab. Cherezov nu reuseste sa termine primul cursa, desi dupa ultima tragere era cu cateva secunde bune inaintea lui OEB. Deci a pierdut tot avantajul pe ultimii kilometri.
Stephan mai spala onoarea nemtilor, altfel Greis si Roesch din nou dezamagitori, bine ca n-au iesit din TOP 20 :D
De remarcat de asemenea si prima victorie a lui OEB la individual dupa o lunga perioada de timp. Aceasta proba nu era specialitatea lui, s-a clasat cel mai slab dintre toate probele in sezonul trecut. A prins azi o zi buna :P

A avut și destul noroc, dacă unul dintre Tcherezov, Stephan, Fourcarde sau chiar croatul, Fak, ratau cu un foc mai puțin, era pierdut.

rob_din
17th February 2009, 12:41
A avut noroc cu carul, au fost 10 care nu trebuiau decat sa rateze cu un foc mai putin si pierdea aurul

ducus
17th February 2009, 13:02
A avut noroc cu carul, au fost 10 care nu trebuiau decat sa rateze cu un foc mai putin si pierdea aurul
Asa e. Oricum, chiar daca nu castiga globul de cristal, macar ramane cu satisfactia ca a mai castigat niste medalii de aur :) Hannevold dezamagitor din pacate, cea mai slaba clasare a lui in acest sezon :(
Marea surpriza croatul Fak, presimt ca are viitor tipul si vom mai auzi de el. :cool:
Sikora incepuse binisor, de nici nu ziceai ca va rata podiumul, insa a avut si ghinionul ca a plecat primul in cursa, iar ceilalti mai puternici au venit dupa el.
E clar ca e cel mai avantajat de noul sistem de punctaj, sunt destule curse in care n-a terminat primul, sau nici macar in top 5-6, si iata ca se mentine lider in cupa mondiala.
Pacat pentru Svendsen, speram ca macar azi sa participe, era chiar pe lista de start.
Ce credeti, acea etapa in care a plecat el si cu Ole inaintea probei de pursuit si stafeta o sa le fie fatala in lupta pentru titlu? Care ar fi cele mai slabe 3 rezultate de pana acum, ca sa stim estimativ cat li se va scadea la final?

rob_din
17th February 2009, 13:07
Amandoi nu au luat parte la mai mult de 3 curse decin nu li se scade nimic

rob_din
17th February 2009, 13:28
Nu stiu de unde l-au scos croatii pe acest Fak (oare cum ii pronunta comentatorii engklezi numele?) insa se anunta drept candidat chiar la Globul de Cristal in urmatorii ani

ducus
17th February 2009, 13:30
Amandoi nu au luat parte la mai mult de 3 curse decin nu li se scade nimic
De ce nu li se scade? Pai n-ai zis tu ca se scad cele mai slabe 3 rezultate? Iar eu intrebasem, dar n-am primit un raspun concludent: cele mai slabe 3 rezultate din etapele la care au participat, sau se includ aici si etapele la care n-au participat (adica se scad 0+0+0 puncte)?

rob_din
17th February 2009, 13:34
De ce nu li se scade? Pai n-ai zis tu ca se scad cele mai slabe 3 rezultate? Iar eu intrebasem, dar n-am primit un raspun concludent: cele mai slabe 3 rezultate din etapele la care au participat, sau se includ aici si etapele la care n-au participat (adica se scad 0+0+0 puncte)?

Din toate etapele de CM, nu doar cele la care n-au participat. Daca n-au participat se considera 0 puncte

useroarecare
17th February 2009, 17:26
Se pare că rezultatele lui Gerbacea la sprint și pursuit au fost anulate :http://services.biathlonresults.com/results.aspx?RaceId=BT0809SWRLCH__SMSP
Gerbacea apare în josul paginii cu mențiunea descalificat.
Rob, ai vreo informație despre asta ?

rob_din
17th February 2009, 17:31
Nu, acum aflu si eu. Gerbacea nu-i totusi Bjoerndalen si e mai usor sa fie descalificat

ducus
17th February 2009, 18:51
Nu, acum aflu si eu. Gerbacea nu-i totusi Bjoerndalen si e mai usor sa fie descalificat
Eu mi-am dat seama ca ceva nu-i in regula dupa cursa de sprint, cand Romania nu a fost trecuta la masculin in clasamentul pe natiuni cu punctele cuvenite pozitiei lui Gerbacea, la fel la pursuit. Acolo primul clasat ia 168p. iar ultimul 1p.
Se va afla curand si motivul.
Inca o bila neagra data Eurosportului pentru ca nu a transmis individualul LIVE azi dimineata la ora 7:00.
Numai cand e vorba de US Open transmite si dimineata devreme, in rest teleshopping.:rosu:

rob_din
17th February 2009, 21:41
Maine daca Tofalvi trage bine are mari sanse la medalie. Problema e ca ea are perioade proaste si periaode bune in ceea ce priveste tragerile. Iar acum e in perioada proasta

rob_din
18th February 2009, 12:42
Kati Wilhelm din nou campioana mondiala, argint Berger, bronz Gregorin. Tofalvi pentru prima oara foarte aproape de o medalie mondiala. A ratat tocmai la culcat o tinta, fara acea tinta lua argintul. Din pacate nu stiu cate asemenea sanse va mai avea in cariera.

Sifodias
18th February 2009, 12:42
Gregorin s-a inecat ca tiganul la mal,la ultima tragere...Tofalvi,o performanta foarte buna...

Sifodias
18th February 2009, 12:47
Rob,argint Gregorin si Berger bronz...

rob_din
18th February 2009, 13:10
In sine performanta e foarte buna, dar asta era cursa de medalie. Daca rata la tragerea din picioare nu ma enervam, dar cum naiba o fi ratat la culcat unde ea de obicei trage cu 0? Pacat, mare pacat. Gregorin n-a facut nimic tot sezonul si a luat argint

rob_din
18th February 2009, 13:11
Rob,argint Gregorin si Berger bronz...

De nervi am gresit:)

rob_din
18th February 2009, 13:20
Svendsen a declarat ca a lipsit pana acum la acest mondial fiindca a suferit o "cadere nervoasa".

rob_din
18th February 2009, 13:42
Tofalvi a schiat slabut azi, in mod normal este peste Gregorin la deplsarea pe schiuri

Sifodias
18th February 2009, 13:59
Da,m-a surprins si pe mine Gregorin cu deplasarea pe schiuri.Cu acelasi numar de ratari ca si Berger a depasit-o pe norvegianca.Iar Berger e una dintre cele mai bune la deplasarea pe schiuri...

useroarecare
18th February 2009, 14:17
N-am văzut cursa, păcat de acea ratare :(. Sigur că nu vom ști niciodată dacă ar fi rămas cu 0 și la a 3-a tragere, ar fi fost suficient de liniștită încât să nu rateze la ultima. Bănuiesc că vântul a fost mai slab azi, s-a ratat destul de puțin în comparație cu ce s-a întâmplat la băieți.
Tofalvi mai are o șansă la mass-start, dar va trebui să schieze mai repde.
Cine e concurenta de pe 5, n-am mai auzit de ea sau cea de pe 6 ? Oricum mare surpriză Gregorin.

Johnny1711
18th February 2009, 14:31
nu am vazut cursa....dar ciudat ca Gregorin a intrecut-o cu 1min pe Eva ...ce s-a intamplat ? am vazut ca Gregorin a pornit chiar la inceput....au fost mai bune conditiile de schiat la inceput?

rob_din
18th February 2009, 14:53
Vitkova este campioana mondiala de acum 2 ani la juniori. Si anul asta a fost la CM din Canada, n-a mers foarte bine la individual, Reka a batut-o cand a luat locul 4, insa impreuna cu celelalte cehoaice de la junioare au provocat o uriasa surpriza castigand aurul la stafeta in fata superfavoritei Germania

Vitkova se anunta o mare vedeta in viitor

rob_din
18th February 2009, 14:54
nu am vazut cursa....dar ciudat ca Gregorin a intrecut-o cu 1min pe Eva ...ce s-a intamplat ? am vazut ca Gregorin a pornit chiar la inceput....au fost mai bune conditiile de schiat la inceput?

Nu cred ca s-au modificat foarte mult conditiile, nu stiu au fost ciudatenii la deplsarea pe schiuri. Gregorin mult prea rapida, Bailly sau Beger mult prea lente

ducus
18th February 2009, 15:37
Evei i-au lipsit doar 6 zecimi pentru locul 6, dar e bun si acest rezultat, cu atat mai mult cand e la individual. :) Eu as zice mai degraba ca rapida afost Krustaleva, care cu nici o tinta ratata a terminat pe 6, chiar inaintea Evei.
Bailly a fost intr-adevar prea lenta, dar poate ca a fost obosita sau nu a tras tare pe final.
Olofsson si-a dovedit din nou calitatile de fosta fondista, terminand pe 4 cu 2 ratari, iar Helena Jonsson, cu acelasi numar de ratari de-abia pe 8.
Rusoaicele sub orice critica, ce amai buna pozitie astazi locul 14 Zaitseva. Filipova reuseste totusi 13, cel mai bun loc al ei din ultima perioada. Henkel incheie astazi TOP 10 iar Gwizdon smulge ultimul punct de pe locul 40 cu doar 3 ratari, deplasare foarte slaba pe schiuri fata de alti ani. Plotogea cu 4 ratari de-abia pe 50, cu peste 6 min. intarziere. Stoian termina din nou in fata lui Purdea, pe 68, fata de Purdea locul 75, iarasi tragri foarte slabe pentru Purdea dupa cursa de pursuit de alaltaieri. :( A cam luat-o in jos in ultima perioada, poate ca ar fi fost bine sa fie inlocuita cu Ferencz sau cu Szocsz.
Eva trece incredibil pe locul 3 in proba individuala, cu 102p. in fata lui Wilhelm si Jonsson! Cea mai buna performanta a noastra, cea mai buna clasare a tuturor timpurilor! ;) La general ramane totusi pe 12.
In clasamentul natiunilor Romania ramane pe 9, la 300 de puncte in urma Poloniei si 70 de puncte in fata Rusiei.
China desi fara rezultate spectaculoase, e pe locul 5! Incredibil!

rob_din
18th February 2009, 15:43
Daca merge excelent la individualul din Canada Eva Tofalvi poate castiga Cupa Mondiala la individual

rob_din
18th February 2009, 15:48
Nu credeam sa apuc sa vad o cursa in care vom avea emotii fiindca un sportiv din Romania ar putea castiga un Glob de Cristal

ducus
18th February 2009, 16:38
Daca merge excelent la individualul din Canada Eva Tofalvi poate castiga Cupa Mondiala la individual
Da, trebuie nu doar sa mearga bine pe schiuri, ci si sa aiba trageri perfecte, si chiar si in aceste conditii ar mai trebui si ca Wilhelm si Jonsson sa greseasca ca lumea, ceea ce nu cred ca se va intampla, oricat ne-am dori. Wilhelm e pana la urma liderul Cupei Mondiale. Cine ar fi crezut ca va castiga si astazi tot ea?
Oricum, in clasamentul probei individuale la sfarsitul sezonului, Eva nu poate cadea mai jos de locul 5, ceea ce ar ramane tot cea mai mare performanta a noastra.
Sper sa nu fie doar o bucurie de sezon, si sa-i calce si celelalte pe urme la fel de bine, daca vor sa duca steagul mai departe dupa retragerea ei.
Cu trageri ca ale lui Purdea, slabe sperante. :( Am ajuns ca la fotbal, sa stam doar intr-un om-doi.

useroarecare
18th February 2009, 16:44
Daca merge excelent la individualul din Canada Eva Tofalvi poate castiga Cupa Mondiala la individual

Nu cred că se va întâmpla, dar nu se știe niciodată. Păcat de prima cursă a sezonului la individual. Dacă mai țin minte bine, Eva era pe cale să obțină un loc în top 10 (ceea ce putea fi la momentul repectiv cel mai bun rezultat din carieră), dar a ratat 3 ținte la ultima tragere.
Rob, pentru micul glob nu se elimină cel mai slab rezultat al sezonului ?

rob_din
18th February 2009, 16:54
N-am gasit clar in regulament, daca e asa scad sansele. Tofalvi o intrece pe Jonsson dar pierde 6 puncte fata de Wilhelm care n-a luat startul la precedenta cursa

rob_din
18th February 2009, 16:56
M-am uitat si eu pe listele pentru Universiade de Iarna. Cred ca-i prima oara cand Romania nu trimite nici un sportiv. Am inteles ca federatiile nu mai au nici un ban fiindca nici macar n-a fost aprobat bugetul pe acest an

useroarecare
18th February 2009, 16:57
Un fapt interesant, Tora Berger spune că a văzut clar cum glonțul său a atins ținta pe care oficial a ratat-o, neînțelegând de ce aceasta nu a căzut.

TheMentalist
18th February 2009, 18:28
Un rezultat foarte bun pentru Eva, pacat pentru acea ratare. Nu stiu cand se va mai ivi o asemenea sansa pentru medalie, poate la individualul de anul viitor de la Vancouver:D, de la Jocurile Olimpice:D

ducus
19th February 2009, 09:03
Astazi stafeta mixta, mai rar vezi asa ceva la CM, mi se pare mie sau chiar e o premiera? Cum se desfasoara aceasta stafeta? Cate trageri sunt?
1 GERMANY GER
1-1 HENKEL Andrea
1-2 NEUNER Magdalena
1-3 PEIFFER Arnd
1-4 GREIS Michael
2 NORWAY NOR
2-1 BERGER Tora
2-2 INGSTADBJOERG Anne
2-3 BERGER Lars
2-4 BJOERNDALEN Ole Einar
3 SWEDEN SWE
3-1 JONSSON Helena
3-2 OLOFSSON-ZIDEK Anna Carin
3-3 EKHOLM David
3-4 BERGMAN Carl Johan
4 FRANCE FRA
4-1 BRUNET Marie Laure
4-2 BECAERT Sylvie
4-3 DEFRASNE Vincent
4-4 FOURCADE Simon
5 UKRAINE UKR
5-1 KHVOSTENKO Oksana
5-2 SEMERENKO Valj
5-3 BILANENKO Olexander
5-4 DERYZEMLYA Andriy
6 BELARUS BLR
6-1 NAZAROVA Olga
6-2 DOMRACHEVA Darya
6-3 VALIULLIN Rustam
6-4 NOVIKOV Sergey
7 RUSSIA RUS
7-1 SLEPTSOVA Svetlana
7-2 ZAITSEVA Olga
7-3 TCHEREZOV Ivan
7-4 TCHOUDOV Maxim
8 ITALY ITA
8-1 PONZA Michela
8-2 HALLER Katja
8-3 DE LORENZI Christian
8-4 WINDISCH Markus
9 CZECH REPUBLIC CZE
9-1 REZLEROVA Magda
9-2 VEJNAROVA Zdenka
9-3 DOSTAL Roman
9-4 VITEK Zdenek
10 POLAND POL
10-1 GRZYBEK Agnieszka
10-2 NOVAKOWSKA Weronika
10-3 PLYWACZYK Krzysztof
10-4 SIKORA Tomasz
11 CHINA CHN
11-1 LIU Xianying
11-2 WANG Chunli
11-3 ZHANG Chengye
11-4 ZHANG Qing
12 USA USA
12-1 TREACY BRAMANTE Carolyn
12-2 SPECTOR Laura
12-3 TEELA Jeremy
12-4 CURRIER Russell
13 FINLAND FIN
13-1 MÄKÄRÄINEN Kaisa
13-2 LAUKKANEN Mari
13-3 PUURUNEN Paavo
13-4 ANTILA Timo
14 SLOVAKIA SVK
14-1 KUZMINA Anastasiya
14-2 HALINAROVA Martina
14-3 HURAJT Pavol
14-4 SIMOCKO Dusan
15 SLOVENIA SLO
15-1 GREGORIN Teja
15-2 MALI Andreja
15-3 MARIC Janez
15-4 BAUER Klemen
16 CANADA CAN
16-1 KOCHER Zina
16-2 IMRIE Megan
16-3 LEGUELLEC Jean Philippe
16-4 CLEGG Robin
17 ESTONIA EST
17-1 LEHTLA Kadri
17-2 SAUE Eveli
17-3 TOBRELUTS Indrek
17-4 LESSING Roland
18 KAZACHSTAN KAZ
18-1 LEBEDEVA Anna
18-2 MOZHEVITINA Irina
18-3 CHERVYHKOV Alexsandr
18-4 NAUMIK Sergey
19 JAPAN JPN
19-1 SUZUKI Fuyuko
19-2 IZUMI Megumi
19-3 ISA Hidenori
19-4 NAGAI Junji
20 KOREA KOR
20-1 MUN Ji-Hee
20-2 JO In-Hee
20-3 LEE In-Bok
20-4 JUN Je-Uk
Sper sa n-aiba prea mult de recuperat Berger si OEB de pe urma fetelor. Suedia pretendenta la podium azi, dupa ce Eckholm a facut o surpriza frumoasa la individual. Nemtii revin cu Neuner, e clar ca au vrut s-o menajeze pentru aceasta stafeta. Kati Wilhelm in schimb nu participa, desi e campioana cu stafeta.

rob_din
19th February 2009, 10:16
Cred ca e 5-a oara la CM, Vad OEB chiar vrea 6 medalii de aur, nu ma asteptam sa concureze in aceasta proba. Vor concura alternativ o fata si un baiat

E prima oara cand toate tarile isi trimit vedetele in aceasta proba, de ovicei vedetele erau menajate

ducus
19th February 2009, 10:44
Cred ca e 5-a oara la CM, Vad OEB chiar vrea 6 medalii de aur, nu ma asteptam sa concureze in aceasta proba. Vor concura alternativ o fata si un baiat
E prima oara cand toate tarile isi trimit vedetele in aceasta proba, de ovicei vedetele erau menajate
Nu alternativ, ci intai fetele 6 km apoi baietii 7,5 km. Vezi lista de start de mai sus, numerotarea e ordinea in care vor concura! De-aia se si numeste concursul 2x6km+2X7,5km. O fata n-are cum sa concureze mai multi kilometri decat un baiat.

rob_din
19th February 2009, 11:10
Nu alternativ, ci intai fetele 6 km apoi baietii 7,5 km. Vezi lista de start de mai sus, numerotarea e ordinea in care vor concura! De-aia se si numeste concursul 2x6km+2X7,5km. O fata n-are cum sa concureze mai multi kilometri decat un baiat.

Pana acum asa se concura: intai o fata, apoi in baiat, normal fata pe 6km, baiatul pe 7.5km. Era mai interesant daca ma intrebi pe mine

rob_din
19th February 2009, 11:24
S-a dus aurul lui Bjoerndalen, nu inteleg de ce nu a fost folosita Rogstad care trage foarte bine

ducus
19th February 2009, 11:36
De ce se folosesc cartuse suplimentare si nu tururi de penalizare? Era mai ca lumea asa... :(

rob_din
19th February 2009, 12:06
Mare surpriza, aur pentru Franta. Insa francezii trebuie sa multumeasca antrenorilor norvegieni care i-au furat al 4-lea aur lui OEB printr-o decizie absolut stupida, introducand-o pe anonima Ingstadbjoerg

rob_din
19th February 2009, 12:09
Imi cer scuze partial antrenorilor norvegieni, Ingstadbjoerg a fost a doua norvegiana dupa Berger la individual

ducus
19th February 2009, 12:11
Franta castiga aurul la stafeta dupa 8 ani, tot cu Defrasne in echipa. Carl Johan Bergman la cateva secunde de aur, ia argintul pentru tara sa, iar bronzul revine nemtilor. Norvegia pe 4, incredibil, ar fi luat o medalie daca n-ar fi fost turul de penalizare al lui Ingeborgstadt.
Finlanda dupa ce a fost multa vreme pe 3, cade in ultimul tur pe 6. Rusia iese si ea pe 5 cu chiu cu vai. Ucraina de-abia pe 11, iar Polonia surprinzator pe 8! Lanterna rosie Japonia, la peste 9 minute.
Asadar francezii au rezultate spectaculoase in echipa, dar la individual nu prea.

Sifodias
19th February 2009, 12:12
Da,ar fi fost mult mai conform cu biatlonul sa avem tururi de penalizare pentru fiecare cartus ratat!!!
Ufff!Bine ca nu a mai castigat Norvegia ca m-am saturat pana peste cap de norvegieni!
Ce m-a socat,in schimbul trei,dupa ce-a de-a doua tragere,no name-ul de Peiffer avea de recuperat 36 de secunde iar la finalul schimbului era doar la 4 secunde de primele doua!!!!Nu stiu cum dracu numai rusii ies dopati....
O victorie surprinzatoare si meritata pentru Franta!E frumos sa-i vedem pe francezi acolo sus...

rob_din
19th February 2009, 12:19
Eu sunt foarte suparat ca nu a castigat Norvegia. Chiar vroiam sa ia Bjoerndalen 6 medalii de aur

Sifodias
19th February 2009, 12:22
Ia sa mai lase si la altii....Ca oricum una dintre medalii a luat-o pentru ca e Bjoerndalen si pentru ca are pile sus puse.

useroarecare
19th February 2009, 12:23
Peiffer a fost cu 15 secunde mai rapid pe schiuri ca Lars Berger :happy
Dar asta n-a fost singura bizarerie, S. Becaert a bătut-o cu 10 secunde în ultimul ultimul km pe Olfoffson.:sleep:
Rob, degeaba te superi, norvegia n-are două fete competitive la ora asta.

rob_din
19th February 2009, 12:38
Depinde ce intelegi prin competitive. De altfel era de ajuns ca Ingstadbjoerg sa nu faca tur si NOR putea lua aurul

useroarecare
19th February 2009, 12:48
Nu cred c-ar fi luat aurul, oricum a terminat la aproape 1 minut distanță.
Norvegia e prea slabă la feminin pentru a câștiga. Sunt curios să văd pe ce locuri vor termina Suedia și Franța la ștafeta feminină :).

Sifodias
19th February 2009, 12:52
Probabil nu pe podium...cu mai multe sanse pentru Suedia sa aiba un rezultat mai bun decat Franta.

rob_din
19th February 2009, 18:22
Nu cred c-ar fi luat aurul, oricum a terminat la aproape 1 minut distanță.
Norvegia e prea slabă la feminin pentru a câștiga. Sunt curios să văd pe ce locuri vor termina Suedia și Franța la ștafeta feminină :).

Alta era cursa daca Berger avea doar un minut intarziere si OEB 30 de secunde.

ducus
21st February 2009, 09:49
Vezi ca la mass-start-ul de astazi sunt tot 30 de schiori? Tu ziceai ca doar 15+ aia care au castigat medalii pana acum.

rob_din
21st February 2009, 10:08
Vezi ca la mass-start-ul de astazi sunt tot 30 de schiori? Tu ziceai ca doar 15+ aia care au castigat medalii pana acum.

Probabil n-ai citit bine, am zis ca nu sunt primii 30 din clasamentul Cupei Mondiale, normal ca sunt 30 la start. Janez Maric este al 47-lea, insa s-a calificat datorita rezultatelor de la acest Mondial. M-ai inteles?

Sifodias
21st February 2009, 10:54
Ca vorbeai de austrieci.....Uite-i!!!!

rob_din
21st February 2009, 10:56
Da, si-au reincarcat seringile.

Sifodias
21st February 2009, 10:58
Si noi care ii asteptam de abia la stafeta...
Acolo cred,ca ei sunt favoriti.Norvegienii sunt foarte inconstanti la trageri iar rusii nu au 4 oameni buni....Germanii nu stiu ce pot pot face...

rob_din
21st February 2009, 10:59
La cum au mers la acetse Mondiale eu nu-i asteptam nici acolo. Oricum, eu nu m-as grabi sa consider rezultatele astea finale. Sa nu uitam ca sunt zvonuri ca un austriac a rezultat pozitiv la testul A.


Pacat pentru Bjoerndalen, dopati sau nu austriecii a cedat inexplicabil pe ultimul tur, si el si Sikora

Sifodias
21st February 2009, 11:07
Era greu pentru el,venea dupa 2 tururi de penalizare,austriecii dupa doar un tur iar rusul nu facuse nici unul...Eu nu-l vroiam castigator insa poate o medalie ar fi meritat...
Sikora se tine scai de Bjoerndalen,n-am vazut asa ceva!Inca are avans in cupa mondiala si s-ar putea s-o castige!

ducus
21st February 2009, 11:18
La cum au mers la acetse Mondiale eu nu-i asteptam nici acolo. Oricum, eu nu m-as grabi sa consider rezultatele astea finale. Sa nu uitam ca sunt zvonuri ca un austriac a rezultat pozitiv la testul A.


Pacat pentru Bjoerndalen, dopati sau nu austriecii a cedat inexplicabil pe ultimul tur, si el si Sikora
Nu a cedat deloc inexplicabil, fiindca el si Sikora sunt cu 15 ani mai batrani decat Landertinger! Ole deja nu mai face fata la cursele lungi, mai ales cand are si tururi de penalizare. E adevarat si ce spunea Sifodias, ca la ultima tragere OEB a avut 2 tururi de penalizare spre deosebire de ceilalti. 150 de metri in plus sunt secunde bune, si ar fi avut un avans suficient ca sa castige.

rob_din
21st February 2009, 11:21
La proba individuala OEB a marit avansul pe ultimul tur asa ca mi se pare exagerat sa spui ca nu mai face fata in cursele lungi. Cred ca a gresit fortand excesiv pe turul 3. Adevarul e ca daca rata 2 tinte dar tragea repede la ultima tragere era campion mondial. Isi crease avantaj suficient, dar tocmai atunci a inceput sa bate foarte tare vantul, nu putea nici sa stea drept la cat de tare batea. A avut ghinion azi

ducus
21st February 2009, 11:34
La proba individuala OEB a marit avansul pe ultimul tur asa ca mi se pare exagerat sa spui ca nu mai face fata in cursele lungi. Cred ca a gresit fortand excesiv pe turul 3. Adevarul e ca daca rata 2 tinte dar tragea repede la ultima tragere era campion mondial. Isi crease avantaj suficient, dar tocmai atunci a inceput sa bate foarte tare vantul, nu putea nici sa stea drept la cat de tare batea. A avut ghinion azi
Da, dar la individual e altceva, nefiind tururi de penalizare! Ori aici fiecare tur in plus conteaza. Ole a obosit clar dupa ultima tragere, sa pierzi chiar pe ultimul kilometru 21 de secunde e ceva! Mai ales ca se tineau 3 dupa el, nu prea a mai trecut prin situatia asta in ultima vreme. Plus ca Cherezov a avut doar 2 tururi de penalizare!
Nici Berger care e cel mai bun fondist n-a reusit astazi sa recupereze macar 4-5 pozitii, adica macar 1 minut-2 minute.
Si Delorenzi era pe 2 si a pierdut mult, a terminat pe 10 la 53 de secunde, tot cu 3 tururi!

Sifodias
21st February 2009, 11:55
E clar ca cele 2 tururi de penalizare din cea de patra tragere,l-au terminat fizic pe norvegian.Daca era el in locul rusului de exemplu,venind fara tur la ultima tragere iar ceilalti cu tur,cred ca ar fi castigat.Eu zic ca nu e vorba de ghinion,pur si simplu nu a stiut sa-si dozeze resursele fizice(si mie mi s-a parut ca a fortat foarte mult in tururile 2 si 3).De atatea ori s-a intamplat ca pe ultimul tur,cand se lupta cu cineva(de obicei cineva-ul ala mai slab decat el la deplasarea pe ski),Bjoerndalen sa fie batut...

rob_din
21st February 2009, 12:00
Alea doua tururi nu inseamna mai nimic dpdv fizic pentru Bjoerndalen. Poate cand s-or inventa tururi de penalizare pe urcusuri. Si fara acelea daca pleca in acelasi timp cu austriecii tot pierdea.

Sifodias
21st February 2009, 12:05
Alea doua tururi nu inseamna mai nimic dpdv fizic pentru Bjoerndalen. Poate cand s-or inventa tururi de penalizare pe urcusuri. Si fara acelea daca pleca in acelasi timp cu austriecii tot pierdea.

As pune pariu cu tine aici!!!Pacat ca nu avem cum sa ne dumirim....Eu zic ca ar fii castigat lejer daca pleca in acelasi timp cu austriecii dar fara tururi de penalizare in cea de-a patra tragere.Daca ar fi fost doar autriecii mai era ceva dar l-a depasit si melcul de Tcherezov(fara tur la ultima tragere)!!!!Iar rusul e de la mediocru in jos la deplasarea pe ski.

ducus
21st February 2009, 12:25
Alea doua tururi nu inseamna mai nimic dpdv fizic pentru Bjoerndalen. Poate cand s-or inventa tururi de penalizare pe urcusuri. Si fara acelea daca pleca in acelasi timp cu austriecii tot pierdea.
Pai vezi? Deci recunosti ca nu mai poate! Si atunci de ce zici ca austriecii ar fi fost dopati? Summan e pana la urma liderul mass-startului.

Sifodias
21st February 2009, 13:33
Ce le-au dat rusoiacele peste nas nemtoaicelor...Si cu 2 componente de stafeta trimise acasa si tot au batut cea mai buna echipa a Germaniei!!!Cred ca or sa treaca nemtii la urmatoarea generatie de substante...

rob_din
21st February 2009, 13:36
Da, si la proba asta eu zic sa asteptam rezultatele testelor anti-doping

Dezamagitoare Belarus si Suedia pe ultimul tur

Excelent locul 8 pentru Romania in conditiile in care "vedetele" Plotogea si Tofalvi au facut tururi de penalizare. Norvegia la pamant la fete.

rob_din
21st February 2009, 13:38
Daca Plotogea si Tofalvi mergeau decent ne puteam bate pentru unul din primele 6 locuri. Interesant e ca si Purdea si Rusu au ratat 3 tinte la culcat si au tras cu 0 la "picioare"

ducus
21st February 2009, 13:57
Da, si la proba asta eu zic sa asteptam rezultatele testelor anti-doping
Dezamagitoare Belarus si Suedia pe ultimul tur

Excelent locul 8 pentru Romania in conditiile in care "vedetele" Plotogea si Tofalvi au facut tururi de penalizare. Norvegia la pamant la fete.
Tu mereu zici. La tine toti sunt mereu dopati, nu mai exista nimeni cinstit! Tu ai vazut macar cate tururi de penalizare au avut nemtoaicele? 3! Si in conditiile astea, cine vroiai sa castige? Sunt rusoaicele vinovate ca Wilhelm s-a innecat ca tiganu la mal dupa ce conducea?
Asta e, mai exista si ghinion in viata, toata lumea are o zi slaba! Nu-i musai sa fie toti dopati! Daca au facut doua rusoiace magarii, au platit si cu asta basta! Nu trantesti de-acum inainte 50 de ani suspiciunea ca toate sunt dopate!

rob_din
21st February 2009, 14:06
Sa fim seriosi, nu se dopau 3 rusi singuri de nebuni. Toata echipa a fost dopata, doar ca nu le-au facut tuturor teste. Am mai spus-o: Rusia trebuia interzisa la aceste Mondiale.

useroarecare
21st February 2009, 19:21
N-am văzut cursa și nici mâine n-am cum.
Foarte bună poziția noastră la ștafetă. Nu mă așteptam să văd așa rezultate, Purdea și Stoian să tragă mult mai bine ca Tofalvi și incomparabil mai bine ca Plotogea.
Ce s-a întâmplat cu Wilhelm la ultima tragere ? a intrat în același timp cu Zaiteva în poligon, s-a panicat ? În orice caz surprinzătoare victoria rusoaicelor fără Ioureva.
Rob_din, până la urmă am avut dreptate Norvegia nu are 2 competitoare valoroase, doar Berger le mai ridică. Azi au fost până și-n spatele nostru.
La băieți, sunt de acord cu ce a spus Rob, probabil că în sfărșit au găsit siringile bune. Ducus, imediat ce s-a aflat că cei 3 depistați pozitiv erau ruși, L'equipe titra așa : "niciun austriac n-a fost printre cei prinși !". Toată lumea are mari îndoieli în privința lor.
Alt fel îmi pare rău pentru Sikora care nu a reușit să câștige o medalie, deși a făcut curse foarte bune și mereu a fost aproape.
Baftă mâine EVei. sper să facă o cursă bună !

rob_din
21st February 2009, 19:25
Zaitseva si Wilhelm au intrat impreuna, rusoaica a riscat si a tras repede intr-un moment in care era aproape vijelie in poligin, Wilhelm a preferat sa traga cu incetinitorul, si a facut-o degeaba

Din nou te intreb, ce inseamna "valoriase"? Norvegia are 4 biatloniste in primele 30 din clasamentul CM. Sigur Berger e peste celelalte dar nu as zice ca Rogstad sau Flatland nu au valoare. Azi au tras dezastruos, dar uite ca au mai fost si altii care au patit-o in aceste conditii

useroarecare
21st February 2009, 19:30
O să folosesc un clișeu tâmpit, dar după examenele de azi sunt epuizat psihic. Valoros în sensul de a face diferența în favoarea echipei tale. Germania, Rusia au competitoare care bat cursă după cursă Norway's second best choice after Berger . Nu cred că există o biatlonistă din NOR care să-și bată rivalele din Germania, Rusia sau chiar Franța cu 20-30 de secunde pe schimbul ei. Invers c'est toujours possible !

rob_din
21st February 2009, 19:34
In sensul asta sunt de acord, eu am alta opinie despre ce inseamna "valoros". Dupa parerea mea orice sportiva care ia Top 10 in CM e o sportiva valoroasa.

PS: felicitari pentru multilingvism:)

useroarecare
21st February 2009, 19:42
Cred că termentul de valoros nu e cel mai fericit, probabil sintagma de competitiv la nivel înalt e mai aproape de ce vreau să spun. :)

P.S. Scuze pentru multilingvism, mi s-a părut calea mai directă la ora asta. E bine că nu m-am apucat a priori să folosesc clișee din latină. Acolo chiar am o pasiune. Cine știe, poate se va organiza campionatul mondial de scrabble 3 limbi. Cu tema principală : biatlon. :D

rob_din
21st February 2009, 20:44
Alter ego din pasiunea asta vine?

Revenind la biatlon. Maine vad Germania favorita in stafeta masculina. Mi se pare o echipa mai omogena decat Rusia sau Norvegia. Bineinteles ramane sperietoarea Austria in calcule

ducus
21st February 2009, 20:53
Germania? Ha-ha -ha! :D Dragii mosului, voi ati vazut cine a parasit azi cursa desi intra oricum in puncte? A abandonat dupa primele 3 trageri...Norvegia in mod sigur o sa-l bage pe Os, sigur au vrut sa-l menajeze astazi. S-ar putea ca Berger sa nu mai pupe echipa dupa ce s-a facut de ras azi. Parca nu e-n apele lui la aceste ultime probe...

rob_din
21st February 2009, 20:56
Ducus, ce legatura are ziua de azi cu cea de maine? Greis s-a retras tocmai fiindca gresise si n-avea rost sa se mai oboseasca.

In schimb norvegienii in afara de OEB au probleme, Berger rateaza, Hanevold a mers foarte slab dupa ce a luat bronzul, Os pare iesit din forma, Svendsen a mers slab azi etc

useroarecare
21st February 2009, 21:01
Ducus, și eu cred în Germania, Roesch, Pfiffer, Stephan, Greis sună bine. La norvegieni e o problemă cu țintele, în afară de Hanevold restul n-au constanță la trageri, sunt curios dacă îl bagă pe Svendsen. Să-i vedem și pe ruși, și pe francezi și mai ales pe austrieci.

Rob_din, da de acolo vine. Am dat și bacul la limba asta moartă :D. Sunt și eu copil prost, în loc să îmi pun pierce în limbă și să mă vopsesc blond, învățam tâmpenii, ce să ceri de la mine. :D

ducus
21st February 2009, 21:09
Germania nu a mai castigat aurul la CM stafeta din 2004, deci de 5 ani, de cand in echipa erau Frank Luck si Ricco Gross. Singurul supravietuitor al acelei echipe e Greis. Stephan si Pffeifer sunt prea neexperimentati, o sa vedeti ca nu o sa ia aurul maine. Doar printr-un ghinion teribil al rusilor sau norvegienilor...
Asta ar fi momentul sa demonstreze ca pot avea din nou o echipa competitiva la stafeta, mai ales pentru Vancouver.

rob_din
21st February 2009, 21:50
Ducus, și eu cred în Germania, Roesch, Pfiffer, Stephan, Greis sună bine. La norvegieni e o problemă cu țintele, în afară de Hanevold restul n-au constanță la trageri, sunt curios dacă îl bagă pe Svendsen. Să-i vedem și pe ruși, și pe francezi și mai ales pe austrieci.

Rob_din, da de acolo vine. Am dat și bacul la limba asta moartă :D. Sunt și eu copil prost, în loc să îmi pun pierce în limbă și să mă vopsesc blond, învățam tâmpenii, ce să ceri de la mine. :D

Nu cred ca-l baga pe Svendsen, saracul cred ca a mai facut o cadere nervoasa dupa cursa de azi

Tot e bine ca n-ai drept pasiune etrusca

Sifodias
22nd February 2009, 00:13
Da,si eu cred ca doar printr-o minune nemtii pot castiga maine.Favorite ar fii dupa mine:Austria,Norvegia,Rusia(Franta).In ordinea asta...Insa cum am mai zis-, m-a dat pe spate cum a recuperat Pfeiffer 30 de secunde in 2,5 kilometrii fata de cei mai buni la stafeta mixta.Ala mi s-a parut mult mai dubios decat austriecii...Asa ca orice e posibil...

rob_din
22nd February 2009, 10:39
Aur pentru Olga Zaitseva, argint Anastasia Kuzmina (de unde o fi aparut, nu a existat in Cupa Mondiala), bronz Helena Jonsson.

Eva Tofalvi pe locul 14, Germania fara nici o medalie, desi a avut 5 sportive in cursa

Ducus, ne explici de ce Sleptsova din cea mai rapida schioare alaturi de Neuner a ajuns printre cele mai lente la deplasarea pe schiuri?

ducus
22nd February 2009, 10:58
Da nici nu ma intereseaza Sleptsova daca vrei sa stii...din acelasi motiv ca Wilhelm azi? Oboseala! Te-ai gandit la asta? Sau crezi ca nu-i si ea om, ca trebuie sa fie mereu printre primele?

rob_din
22nd February 2009, 11:09
Da nici nu ma intereseaza Sleptsova daca vrei sa stii...din acelasi motiv ca Wilhelm azi? Oboseala! Te-ai gandit la asta? Sau crezi ca nu-i si ea om, ca trebuie sa fie mereu printre primele?

Saraca, toata saptamana a fost obosita. Cand concura saptamana de saptamana nu mai era. Asta-i ce mai clara dovada ca era dopata. Apropo, unde e Kruglov?

Sifodias
22nd February 2009, 12:02
Saraca, toata saptamana a fost obosita. Cand concura saptamana de saptamana nu mai era. Asta-i ce mai clara dovada ca era dopata. Apropo, unde e Kruglov?

Daca asta e cea mai clara dovada de dopaj dupa tine,atunci Svendsen e cu siguranta cel mai mare dopat dintre toti!!!

rob_din
22nd February 2009, 12:18
Daca asta e cea mai clara dovada de dopaj dupa tine,atunci Svendsen e cu siguranta cel mai mare dopat dintre toti!!!

Nu inteleg, ce-i cu Svendsen.

Sifodias
22nd February 2009, 12:25
Pai e acelasi lucru ca si la Slepsova,insa el spre deosebire de rusoiaca rupea tot inainte de Mondial...

rob_din
22nd February 2009, 12:28
Acelasi lucru in ce sens? Svendsen n-a participat decat la o cursa, unde a schiat foarte bine. In plus domina primul schimb din stafeta, iar Sleptsova mergea parca in reluare la proba de stafeta. Nu vad absolut nici o asemnare

rob_din
22nd February 2009, 12:29
Svendsen si ieri si azi a avut probleme la targeri, nu la schi. Nu prea exista doping pentru tir

Sifodias
22nd February 2009, 12:32
Mie mi s-a pare foarte clar,la mondialele astea a fost penibil desii era unul dintre favoriti iar in primul schimb la stafeta nu mi se pare deloc ca domina!!!Daca locul 5 la tine inseamna ca domina atunci ar trebuii schimbata definitia cuvantului...

rob_din
22nd February 2009, 12:35
Mie mi s-a pare foarte clar,la mondialele astea a fost penibil desii era unul dintre favoriti iar in primul schimb la stafeta nu mi se pare deloc ca domina!!!Daca locul 5 la tine inseamna ca domina atunci ar trebuii schimbata definitia cuvantului...

Te contrazici cu mine de dragul de a te contrazice? Eu ma refer numai la schi fond, fiindca acolo exista doping nu la tir

Poate nu stii dar Svendsen nu a participat la aceste Mondiale decat ieri si azi, vorbesti de parca s-a facut de ras in toate cursele

Revenind la stafeta cum am zis, Germania si Austria sunt favoritele, Norvegia si Rusia au mari probleme

Sifodias
22nd February 2009, 12:40
Pai daca nu a participat la toate cursele inseamna ca a avut o problema nu?Una fizica .Probabil aceesi problema a avut-o si Slepsova.Insa ea a ales sa concureze si a facut-o modest.Adica unul poate avea probleme fizice si nu-i nimic suspect iar altul nu...Mai greu cu subiectivismul asta...

Sifodias
22nd February 2009, 13:23
As pune pariu cu tine aici!!!Pacat ca nu avem cum sa ne dumirim....Eu zic ca ar fii castigat lejer daca pleca in acelasi timp cu austriecii dar fara tururi de penalizare in cea de-a patra tragere.Daca ar fi fost doar autriecii mai era ceva dar l-a depasit si melcul de Tcherezov(fara tur la ultima tragere)!!!!Iar rusul e de la mediocru in jos la deplasarea pe ski.

Ce pacat ca nu am pus pariul ala...Inca o data te-ai inselat!Si nu a plecat in acelasi timp cu Suman,a avut de recuperat 4 secunde!!!

rob_din
22nd February 2009, 13:28
A cedat Summan, de aceea a castigat detasat OEB. Cred ca nici austriacului nu i-a venit sa creada ca poate pierde aurul. Oricum nu mai conteaza, azi austriecii au primit un pumn in figura. Nici nu concepeau sa piarda aurul. Norvegia aur cu 2 tururi.

ducus
22nd February 2009, 13:29
Incredibil acest OEB! A fost cu 20 de secunde mai rapid decat Summan pe schiuri, desi la tragerea 7 a fost de-abia al 19-lea, la 20 de secunde de Canada, iar la ultima tragere al 7-lea, cu 6 secunde mai lent decat Franta! Cat de mult a putut recupera astazi, iar ieri pierdea cu aceeasi diferenta de secunde pe ultimul tur!:shocked:
V-am zis eu ca nemtii n-or sa castige aurul nici de data asta! :sleep:

Sifodias
22nd February 2009, 13:34
Incredibil acest OEB! A fost cu 20 de secunde mai rapid decat Summan pe schiuri, desi la tragerea 7 a fost de-abia al 19-lea, la 20 de secunde de Canada, iar la ultima tragere al 7-lea, cu 6 secunde mai lent decat Franta! Cat de mult a putut recupera astazi, iar ieri pierdea cu aceeasi diferenta de secunde pe ultimul tur!:shocked:
V-am zis eu ca nemtii n-or sa castige aurul nici de data asta! :sleep:


Nu-i asa ca e suspect?:D

rob_din
22nd February 2009, 14:12
Tofalvi a urcat pe 11 la general

useroarecare
22nd February 2009, 17:41
N-am văzut cursele, din păcate. Surprinzătoare rezultatele de la feminin, rușii au bifat un număr mare de medalii în ciuda celor întâmplate. Păcat pentru tragerile germanilor ar fi meritat mai mult.
Am și eu o întrebare vouă vă merg rezumatele de pe IBU : http://eurovision2.feedroom.com/?&fr_chl=28f50f88ca97c97431107a5b9e494d75454fca83 sau încă se lucrează la server ?

rob_din
22nd February 2009, 17:44
Mie imi merg

useroarecare
22nd February 2009, 18:04
Cred c-am eu o problemă cu calculatorul. Am niște procese dubioase care rulează, va trebui să scanez cu niște AV-uri mai competente. Mulțumesc de info.

rob_din
22nd February 2009, 18:04
Cativa dintre cei mai importanti biatlonisti precum si unele federatii au cerut organizarea unei "intalniri de criza" a sportivilor cu ocazia etapei de CM de la Trondheim. Se pare ca principala tinta este tot Rusia. 16 federatii au semnat o scrisoare deschisa prin care cer adoptarea masurii de a suspenda pe viata sportivul prins dopat si de a suspenda federatia daca in decursul unei periaode de timp mai multi sportivi din aceasi tara sunt prinsi dopati

Ce mi-a placut a fost o declaratie a Magdalenei Neuner care se arata indignata de faptul ca rusii rad si se distreaza de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Ipocrizia unora e inspaimantatoare


PS: la aceasta editie a CM s-a inregistrat o audienta la fata locului de 5000 de spectatori, fata de 120000 la Oestersund

Sifodias
23rd February 2009, 01:16
Cativa dintre cei mai importanti biatlonisti precum si unele federatii au cerut organizarea unei "intalniri de criza" a sportivilor cu ocazia etapei de CM de la Trondheim. Se pare ca principala tinta este tot Rusia. 16 federatii au semnat o scrisoare deschisa prin care cer adoptarea masurii de a suspenda pe viata sportivul prins dopat si de a suspenda federatia daca in decursul unei periaode de timp mai multi sportivi din aceasi tara sunt prinsi dopati

Ce mi-a placut a fost o declaratie a Magdalenei Neuner care se arata indignata de faptul ca rusii rad si se distreaza de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Ipocrizia unora e inspaimantatoare


PS: la aceasta editie a CM s-a inregistrat o audienta la fata locului de 5000 de spectatori, fata de 120000 la Oestersund

Pe mine ma socheaza cum tocmai una ca ea are tupeul sa se arate indignata...In locul ei as face ciocul mic.

rob_din
23rd February 2009, 01:44
Cand am zis ipocrizie la Neuner ma refeream

Sifodias
23rd February 2009, 13:58
Da,probabil e indignata ca a ramas doar cu un argint de la mondialele astea....