PDA

View Full Version : World Baseball Classic 2009



cristane
26th January 2009, 15:36
Dupa cum unii dintre voi probabil stiti, desi un Campionat Mondial de baseball se organizeaza anual, adevaratul campionat mondial este aceasta competitie numita World Baseball Classic, singura la care profesionistii din MLB pot juca pentru tara lor. WBC se organizeaza o data la 3 ani, si, dupa prima editie din 2006, a sosit timpul pentru cea de-a doua, in martie 2009 :)

Asadar, citeva detalii despre World Baseball Classic 2009:
- participa 16 echipe, impartite in 4 grupe de 4
- primele 2 din fiecare grupa se califica in faza urmatoare, unde se formeaza 2 noi grupe de 4
- primele 2 se califica in semifinale, iar castigatoarele semifinalelor vor disputa finala
- meciurile primei faze a grupelor au loc intr-una din tarile grupei respective (mai precis, Japonia, Mexic, Canada si Puerto Rico). Apoi, din a doua faza a grupelor, toate meciurile au loc in SUA
- WBC 2009 debuteaza pe 5 martie
- toate meciurile vor fi televizate de ESPN si MLB Network, si vor fi, probabil, disponibile in direct si pe internet

Site-ul oficial al competitiei este www.worldbaseballclassic.com (http://www.worldbaseballclassic.com).

Acestea sint grupele pentru WBC 2009:

Grupa A (Tokyo, Japonia): Japonia, China, Taipei, Coreea de Sud
Grupa B (Mexico City, Mexic): Australia, Cuba, Mexic, Africa de Sud
Grupa C (Toronto, Canada): Canada, Italia, SUA, Venezuela
Grupa D (San Juan, Puerto Rico): Rep. Dominicana, Olanda, Panama, Puerto Rico

Rosterele provizorii au fost deja anuntate, si le puteti gasi aici (http://web.worldbaseballclassic.com/rosters/index.jsp). Fiecare nationala a anuntat lotul initial de 45, urmand ca pana pe 24 februarie sa trebuiasca sa stabileasca lotul final de 28.

Nu vor lipsi de la WBC vedete precum Alex Rodriguez, Derek Jeter, Carlos Beltran, Ryan Braun, Miguel Cabrera, Brad Hawpe, Felix Hernandez, Chipper Jones, Evan Longoria, Dustin Pedroia, Hanley Ramirez, Grady Sizemore, Ichiro Suzuki, David Wright sau Kevin Youkilis.

Sper ca nu sint singurul care abia asteapta acest turneu si ca voi avea cu cine discuta (in romaneste :D) despre meciurile de la WBC :yeah:

atisha
26th January 2009, 18:11
eu le-am propus celor de la Sport Klub sa incerce sa-l ia, au zis ca incearca. Oare va fi abonament separat online?

cristane
1st February 2009, 12:39
Online, tot turneul costa 20 USD. Detalii aici: http://web.worldbaseballclassic.com/multimedia/package.jsp .

clausisme
2nd February 2009, 22:23
ma uitam si eu pe la http://mlb.mlb.com/wbc/2009/news/article.jsp?ymd=20090129&content_id=3784012&vkey=wbc&team= cica schimbari in regulament si vad una tare amuzanta "the tournament will adopt a variant of the IBAF extra-inning rule, which was used in the 2008 Olympics.This rule dictates that, starting with the 13th inning, each half-inning will begin with runners on first and second base, with the batting order intact." ...cat despre meciuri sper sa se vada pe undeva mai pe gratis,la tv deja e cam mult de cerut dar ar fi tare sa vad si eu un meci de baseball la tv.

atisha
3rd February 2009, 14:01
Pana una alta eu m-am uitat azi-noapte la Seria Caraibelor - Venezuela cu Republica Dominicana. Starterul Venezuelei avea no-hitter pana-n repriza a 7-a cand l-au scos, iar urmatorul la a treia aruncare a permis home-run si s-a facut 2-2 :)
ce bine e sa vezi baseball din nou!
nu stiu daca voi plati pentru WBC, nu cred ca merita atatia bani la cat timp voi avea, iar cel putin faza finala sper sa se transmita prin medii mai gratuite, vorba colegului de mai sus.

cristane
3rd February 2009, 20:11
Eu probabil imi voi lua package-ul. E doar 20 bucks si sper ca in saptaminile alea sa am suficient timp liber incit sa vad destule meciuri :D

atisha
3rd March 2009, 15:07
S-au reunit loturile pentru World Baseball Classic si au loc meciuri de pregatire intre echipele nationale si echipe din MLB aflate in Spring Training. Foarte interesant va fi azi meciul intre echipa SUA condusa de Derek Jeter si echipa unde acesta e capitan, New York Yankees. Jocul se poate vedea de la ora 20.15 in direct pe MLB.com.
Iata si un program al "amicalelor":
Canada @ Toronto Blue Jays (20.05, MLB.com)
Republica Dominicana @ Florida Marlins
Italia @ Washington Nationals
Olanda @ Pittsburgh Pirates
Panama @ Atlanta Braves
Porto Rico @ Minnesota Twins
Venezuela @ Detroit Tigers
SUA @ NY Yankees.
Primul meci oficial e joi, Japonia - China in grupa din Tokyo Dome.

cristane
4th March 2009, 00:21
Abia astept. Si orele sint ideale pt mine, macar mai omor plictiseala de la birou :)

Cu cine tineti? Eu cu SUA, Canada si cele 2 echipe europene, Olanda si Italia :D

atisha
4th March 2009, 10:51
Japonia, Venezuela, Olanda si Australia.
Realist, cele mai bune sanse le are Japonia - lor chiar le pasa.

atisha
6th March 2009, 14:31
Asadar dupa prima etapa a grupei de la Tokyo avem urmatoarele rezultate: Japonia - China 4-0, Coreea - Taiwan 9-0.
Maine, doua meciuri cu incarcatura istorica dincolo de sport uneori: China - Taiwan (ora 5.30) si Japonia - Coreea (ora 12.00). Pentru japonezi arunca "Dice-K" Matsuzaka, impotriva celui mai bun pitcher coreean, din cate se zice.
Invinsa din primul meci paraseste turneul, invinsa din al doilea joaca recalificari, sa zic asa, cu invingatoarea din primul.
Sper ca macar al doilea meci sa fie transmis cu playerul nou de la MLB.com, care-i o bijuterie.

cristane
6th March 2009, 15:10
Tot miine incep si grupele C si D, o sa avem in total 6 meciuri:
05.30 China - Taiwan (invinsa merge acasa)
12.00 Japonia - Coreea (invingatoarea se califica in turul 2)
18.00 Olanda - Rep. Dominicana
21.00 Canada - SUA
00.00 Panama - Puerto Rico
03.00 Italia - Venezuela
Imi place cum sint programate meciurile, nebunii pot sta o zi intreaga sa vada toate cele 6 meciuri la rind, nu se suprapune absolut nimic :) Eu mi-am propus sa vad cele doua derbiuri, Coreea-Japonia si Canada-SUA, desi probabil o sa incerc sa arunc un ochi si la Olanda - Rep. Dominicana.

clausisme
6th March 2009, 17:57
Ehh am vazut si eu pe Coreea v Taiwan ... pn acum nu cred ca exista vreo surpriza la meciul asta era 6-0 in al 2-lea inning.Coreea mult peste ... nu mai vazusem aruncarea cu pamantul de la olimpiada . Nu sunt vrun expert... e interzis tipul asta de aruncare in MLB?

atisha
6th March 2009, 18:07
For Major League Baseball at least, rule 2.00 states (in part): "If the pitch touches the ground and bounces through the strike zone it is a ball".

deci figura poate tine cu hitterii care nu stiu chestia si fac swing - si atunci e strike. Va trebui sa ma uit la inregistrare sa vad daca arbitrul a considerat strike o minge de-asta la care hitterul a stat cuminte.

cristane
7th March 2009, 17:54
SUA - Canada in seara asta va fi un nou test pt playerul nou ;)

cristane
7th March 2009, 22:02
Olanda a reusit minunea si a invins cu 3-2 Rep. Dominicana, in cea mai mare surpriza din scurta istorie a WBC. Meciul nu a fost senzational, insa a fost dramatic, iar pitcherii olandezi au fost extraordinari. Vreo 3 dintre cei ce au intrat joaca in campionatul olandei, unul e un pusti de 19 ani din al cincelea "nivel" de Minor Leagues, doar starterul e (era?) Major Leaguer. Toate astea impotriva unui lineup de hitteri excelenti din MLB.
Acum ma uit la SUA - Canada, super meci pina acum, echilibrat, bine jucat, si cu o atmosfera extraordinara in tribune. Nici nu stiu cu cine sa tin, ambele echipe imi plac si sper sa se califice :D

TomBrady
8th March 2009, 02:37
mi-a mers perfect noul player
si imi place ;)

Meciul a fost frumos ;)

atisha
8th March 2009, 10:06
eu am avut probleme mari cu el pe PC-ul de acasa si ma gandesc daca sa renunt sau nu la MLB TV pentru Gameday Audio, caci anul asta slabe sanse sa-l pot schimba pe unul mai bun. La servici nu mi-e fezabil sa ma uit la baseball printre picaturi, iar dupa ce am ascultat meciul la radio highlighturile alea de 2-3 minute mi-ar fi suficiente.
On topic: felicitari Olanda! S-au aparat ca niste eroi.

clausisme
8th March 2009, 14:07
in grupa A nici o surpriza ...Japonia Coreea ...probabil Cuba si Mexicu o sa faca legea in grupa lor ...America Canada .... iar in ultima poate olandezi o sa mai faca o figura frumoasa:)

atisha
8th March 2009, 14:24
Nu i-as desconsidera pe australieni.

cristane
8th March 2009, 17:12
Si Venezuela are echipa foarte buna, iar la ce slabi sint pitcherii canadieni nu m-as mira sa se califice SUA si Venezuela din grupa respectiva.

A.k.a
9th March 2009, 19:12
Astazi este vreun meci?

atisha
9th March 2009, 23:25
http://mlb.mlb.com/mediacenter is your friend :) vezi numai ca americanii au trecut deja la ora de vara, asa ca diferenta e de 6 ore, nu de 7.

cristane
10th March 2009, 14:55
Surprizele continua la WBC... Italia a eliminat Canada, iar Olanda a pus mari probleme celor din Puerto Rico. Africa de Sud a plecat si ea acasa dupa infringerea cu Mexic.

Programul de azi:
23.00 Italia - Venezuela (invingatoarea se califica, invinsa e eliminata)
00.30 Rep. Dominicana - Olanda (invingatoarea se califica, invinsa e eliminata)
04.00 Cuba - Australia (invingatoarea se califica, invinsa mai joaca un meci)

TomBrady
10th March 2009, 15:19
frumos meciul Italiei aseara

Cristane sti daca vom avea Italia cu Venezuela pe noul player diseara

cristane
10th March 2009, 23:04
Cristane sti daca vom avea Italia cu Venezuela pe noul player diseara

Olanda - Rep. Dominicana, de la 00.30, va fi cu noul player.

atisha
11th March 2009, 10:10
Si ce meci a fost, Doamne Dumnezeule! Felicitari Olanda, o merita din plin.

cristane
11th March 2009, 11:17
Da, incredibil meci, incredibil final, iar pitcherii olandezi au fost senzationali. Nici macar ei nu cred ca visau vreodata sa scoata asa usor un lineup atit de plin de vedete din MLB. Cind te gindesti ca multi dintre olandezi sint colegi de campionat cu Burlea, iar Burlea n-a jucat deloc rau sezonul trecut :)

cristane
13th March 2009, 13:09
S-a terminat prima runda a WBC. 8 echipe au fost eliminate, 8 merg mai departe. In continuare, se formeaza 2 noi grupe, in care se joaca in acelasi sistem, cu double elimination (eliminare la 2 meciuri pierdute).
Grupa 1 (San Diego): Japonia, Coreea, Cuba, Mexic
Grupa 2 (Miami): SUA, Venezuela, Puerto Rico, Olanda

Azi e zi de pauza, meciurile continua miine, astfel:
19.00 Olanda - Venezuela
02.00 SUA - Puerto Rico

TomBrady
14th March 2009, 11:44
meciuri cu noul player azi?