PDA

View Full Version : Duelul Gigantilor - Capitala vs Provincia



Leo
25th January 2009, 23:15
Demaram inscrierile pt Duelul Gigantilor . :)

Ulysses
26th January 2009, 10:42
Ulysses-pt Provincie chiar daca fac numa' juma' de ora pan' la capitala:D

Calandrinon
26th January 2009, 14:22
2. Calandrinon-provincie....daca am loc, binenteles!

Leo
26th January 2009, 15:50
3. LEODACIN - Provincia

Ulysses
27th January 2009, 14:59
Bucurestenilor, v-ati pierdut curajul?:D

Aurel.D
27th January 2009, 15:07
:) Eu o sa iau o pauza cu sahul...voi reveni peste ceva timp. Oricum, a fost interesant sa particip al cele doua editii ale Cupei!

Ulysses
27th January 2009, 17:22
Aurica , editia Lloyd Banks nu s-a terminat!Primii doi clasati din grupe participa la un play-off pentru titlu iar ultimii doi la o lupta pentru o clasare cat mai buna pentru locurile 6-12

PS Esti dezamagit dupa meciul cu Balaci pe care l-ai avut in mana la un moment dat?:thinkso:

Cristian
27th January 2009, 17:26
Culmea ce curajosi sunt bucurestenii :drak:

Aurel.D
27th January 2009, 19:45
Aurica , editia Lloyd Banks nu s-a terminat!Primii doi clasati din grupe participa la un play-off pentru titlu iar ultimii doi la o lupta pentru o clasare cat mai buna pentru locurile 6-12

PS Esti dezamagit dupa meciul cu Balaci pe care l-ai avut in mana la un moment dat?:thinkso:

Aaaa, credeam ca acum raman in cursa numai primii 2. Ok, atunci continui pana la final, nu-i problema.
Nu este vorba ca as fi dezamagit dupa partida de ieri. :) Totusi si cu Pax Romana si cu Lordul am avut partide in care am avut avantaj si puteam castiga partida, insa este clar ca mai trebuie sa studiez anumite capitole ale jocului...
Voi lua o pauza dupa cupa dar voi reveni....

Ulysses
27th January 2009, 19:49
Sa stii ca mi-a dat prin minte la un moment dat sa studiez un pic, macar niste deschideri dar n-am avut chemarea necesara:D

Leo
27th January 2009, 21:41
Provincia a castigat fara sa miste un deget . Forza Provincia !

Aurel.D
27th January 2009, 22:07
Sa stii ca mi-a dat prin minte la un moment dat sa studiez un pic, macar niste deschideri dar n-am avut chemarea necesara:D

Eu am inceput sa studiez mai serios in urma cu vreo 3 ani, mai multe capitole din sah...cu deschiderile cred ca stau bine, desi ma mai hazardez :), dar mai sunt elemente de strategie, tactica, jocul de mijloc mai ales, pe care trebuie sa le aprofundez. Diversele variante de final (ex: cal cu nebun, contra turn cu cal, etc....) sunt de asemenea folositoare inclusiv in jocul de mijloc....

Oricum, sa stii ca modul de joc din partidele sahistilor profesionisti care sunt analizate in carti, nu seamana deloc cu ceea ce joaca publicul larg! Asta nu inseamna ca nu ai ce invata de acolo!

Cred ca problemele mele in joc tin mai mult de concentrare si atentie, drept dovada ca am avut partide in care am pus probleme serioase unor adversari buni. :)
Si conteaza foarte mult deschiderea: daca incepi prost, poti sa iti dai seama si dupa cateva mutari ca jocul este pierdut.

Scuzati off topicul!

Leo
3rd May 2009, 13:06
Ulysses , ai reusit sa-ti strangi echipa ?

Ulysses
3rd May 2009, 14:58
N-avem bucuresteni:thinkso:

Leo
3rd May 2009, 15:05
Bucurestenii astia nu le au cu sahul ? Nu pot sa cred !