PDA

View Full Version : American Cup 2009



Pages : [1] 2

mikeyy
25th January 2009, 14:42
Prima mare competitie pentru Romania din acest an va avea loc pe 21 februarie 2009 la Chicago - American Cup.
Romania va fi reprezentata de Amelia Racea la fete si de Flavius Koczi la baieti.

Lista participantilor:

Fete
Brittany Rogers, Canada
Kim Bui, Germania
Rebecca Downie, Marea Bitanie
Koko Tsurumi, Japonua
Ksenia Afanasyeva, Rusia (inca nu e sigura)
Bridget Sloan, SUA
Jordyn Wieber, SUA
Jessica Lopez, Venezuela
Amelia Racea, Romania
+ inca 2 locuri pt SUA si 1 loc pt cineva din alta tara

Baieti
Benoit Caranobe, Franta
Fabian Hambuechen, Germania
Koji Uematsu, Japonia
Luis Rivera, Puerto Rico
Flavius Koczi, Romania
Yury Ryazanov, Rusia
Joseph Hagerty, SUA
David Sender, SUA
Jose Luis Fuentes, Venezuela
+ 2 din SUA si 2 din alte tari

Competitia va fi transmisa in direct de postul NBC, insa nu cred ca noi, cei din Romania, avem vreo sansa sa vedem. Oricum cu siguranta vom avea filmulete, iar prietenii nostri din strainatate ne vor tine la curent:ok:
Programul de transmisie pt NBC este:
Feb. 21st - 4 p.m. Eastern/3 p.m Central

Tess_AN
25th January 2009, 21:28
NBC-ul transmite "live" cu intarziere de o ora jumate ca sa isi bage la fiecare 2 minute reclamele si nu vor fi altii care sa transmita daca NBC-ul are drepturile... Iar pe net vor lasa sa vada doar pe cei din SUA... Dar cat transmit ei o sa urmaresc si o sa scriu in pauzele de reclame. Poate cineva din SUA sa ne tina la curent cu transmisia cu adevarat "live" de pe net. Si va fi cu siguranta pe net "ticker"-ul.

Si atunci si de pe acum, tinem pumnii stransi pentru Amelia si Flavius!

crisloregym
26th January 2009, 19:50
Hai, Amelia, Hai, Flavius!!! Indiferent de notele umflate ale americanilor si americancelor, sunt sigura ca este bine ca Amelia merge la competitii...si sper ca Ana sa isi revina curand.

mikeyy
11th February 2009, 12:17
In sfarsit a aparut si lista finala a participantilor:

SUA: David Sender, Joseph Hagerty, Bridget Sloan si Jordyn Wieber
Germania: Fabian Hambuchen si Kim Bui
Romania: Amelia Racea si Adrian Bucur
Franta: Benoit Caranobe si Youna Dufournet
Rusia: Kristina Goryunova si Yuri Ryazanov
Japonia: Koji Uematsu si Koko Tsurumi
Canada:Brittany Rogers
Venezuela:Jessica Lopez
Puerto Rico: Luis Rivera
Marea Britanie: Becky Downie
http://intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=755:olympians-headline-american-cup&catid=2:news&Itemid=166

Tess_AN
11th February 2009, 16:36
Multumim Mihai... Se pare ca Dofournet se pregateste pentru CE... Mi se pare o miscare buna participarea in "cusca leilor". Sunt curioasa sa o vad si pe Downie... parea de viitor... Si bineinteles sunt curioasa cum se va prezenta Sloan si Wieber!

Mult succes a lor nostri si o participare la inaltime! Hai Amelia! Hai Adrian!

crisloregym
11th February 2009, 22:44
Ohoooo....companie selecta pentru ai nostri, nu gluma...ce mi-ar fi placut sa o vad pe Ana!!!!

Cata_RB
11th February 2009, 22:55
Apropo de Dufournet...e nascuta in octombrie 1993. Cum e regulamentul, 16 ani impliniti sau 16 ani de implinit in anul respectiv?

Tess_AN
11th February 2009, 23:58
Apropo de Dufournet...e nascuta in octombrie 1993. Cum e regulamentul, 16 ani impliniti sau 16 ani de implinit in anul respectiv?
Anul curent minus anul nasterii mai mare sau egal cu 16 da drept de participare la senioare.
In an preolimpic era 15 ani (nu stiu cum va fi in 2011), sa implineasca 16 in anul cu Olimpiada (cazul Johnson si Patrascu la CM 2007). Dragoi si Patracu la JO (ambele nu aveau 16 ani impliniti).

Dufounet e senioara anul acesta.

mikeyy
12th February 2009, 00:12
Trebuie sa o urmarim cu atentie pe Doufornet.....va fi una dintre candidatele pt individual compus, pt paralele si barna la Europene. Asta in cazul in care nu rateaza pt ca are in obicei sa rateze foarte mult, dar are exercitii de o dificultate foarte mare.

De asemenea si Beckie Downie poate fi o candidata pt individual la europene si pretendenta la podium la paralele ( mai ales ca va lipsi Tweddle). Daca va amintiti Downie a fost foarte aproape de Stela la AA la competitia amicala din Uk de anul trecut.

Amelia a noastra, dupa cum stiti, nu poate concura la seniori anul acesta, insa la American Cup cred ca are sanse mari sa obtina un rezultat bun la barna si sol.

niagara64
12th February 2009, 17:47
Va fi un concurs interesant de vazut ...Am inteles ca NBC sport il transmite de la 4...Trebuie sa caut pe satelit programul.Sunt convinsa ca va fi un concurs tare .

Tess_AN
12th February 2009, 18:36
Va fi un concurs interesant de vazut ...Am inteles ca NBC sport il transmite de la 4...Trebuie sa caut pe satelit programul.Sunt convinsa ca va fi un concurs tare .
Nu transmite NBC-ul live pe internet? Ca la tv cablu sunt tot timpul in urma din cauza reclamelor... sau daca iei viza...

niagara64
12th February 2009, 20:02
Nu transmite NBC-ul live pe internet? Ca la tv cablu sunt tot timpul in urma din cauza reclamelor... sau daca iei viza...

am pe 19 appoiment nu imi vin pasapoartele pana atunci .Din Canada nu cred ca poti vedea live pe NBC .Doar cu IP din state .

mikeyy
12th February 2009, 21:06
Tess si Niagara...cred ca pe voi poate va ajuta aceasta informatie: http://usa-gymnastics.org/post.php?PostID=2647&prog=h Si Universal Sports va transmite competitia.

Din pacate, noi (europenii) nu putem avea acces

EDIT:
Tess mai sti cum am vazut noi nationalele SUA anul trecut? parca tot pe NBC au fost nu? Dar nu mai stiu cum am reusit sa avem acces atunci...parca ne-a dat Rob un site unde se putea vedea. Cand am timp zilele astea o sa caut pe forum.

Tess_AN
13th February 2009, 05:05
@Mihai: Ai memorie buna. O sa ma uit si eu la posturile din vremea aceea... dar mi-ar fi placut sa merg - daca venea si Niagara...
@Niagara: de la consulat ai doua posibilitati sa primesti pasapoartele: posta normala cu plic si timbru sau FedEx - de azi pe maine... e la la limita, asa e... 2-3 zile inainte ar fi fost bine...

Tess_AN
16th February 2009, 16:45
Aici aveti printre altele rezultatele de-a lungul timpului la sCAm. http://www.tysonamericancup.com/history.html In 2003 Floarea Leonida a terminat in fata lui Zamo, iar Dragulescu a fost al doilea la individual compus in 2004.

In stanga pe ani, sunt rezultatele iar daca dati click pe poza, in cazul Nadiei, puteti vedea nu numai exercitiile dar si cateva franturi din vizita la Statuia Libertatii si un scurt interviu al ei. Sunt si alte filmulete acolo.

Am inteles ca vor dupa concurs vor sa premieze fostii castigatori de American Cup care ulterior au fost campioni olimpici. Nastia va fi acolo, ma intreb daca Nadia va merge? E si conpetitia ei in acelasi perioada...

Cata_RB
16th February 2009, 17:27
Eu am o curiozitate: de la ce vine sCAm? Imi dau seama ca e o abreviere sau o combinatie de prescurtari, probabil Am de la American...dar care e exact originea? :D

Tess_AN
16th February 2009, 17:37
Eu am o curiozitate: de la ce vine sCAm? Imi dau seama ca e o abreviere sau o combinatie de prescurtari, probabil Am de la American...dar care e exact originea? :D
Ce stiu eu: e un pic fortata denumirea - dar se cadra perfect pe moment cu cele intamplate: a fost folosita anul trecut cand Liukin a primit note uriase si nemeritate pe evolutiile ei. Cup of AMerica cu s in fata. Eu am intalint denumirea anul trecut pe GW. Pe GW intru foarte rar si nu citesc tot. Nu sunt sigura daca anul trecut sau altcandva a fost prima data folosita sau... eu atunci am auzit.
Daca cineva stie mai multe - spuneti-ne si noua...

Cata_RB
16th February 2009, 17:50
Ah...si eu am intalnit-o in destule locuri pe net si ma gandeam ca e consacrata, nu ironica :D Mersi Tess!

Tess_AN
16th February 2009, 17:56
Ah...si eu am intalnit-o in destule locuri pe net si ma gandeam ca e consacrata, nu ironica :D Mersi Tess!
din dictionarlul limbii engleze: scam - slang - a trick or swindle; a fraud; obtain in a manner not considered ethical or proper
Cred ca nu e necesara traducerea.

mikeyy
16th February 2009, 18:35
Intr-adevar Tess cu sensul din definita data de tine e utilizata prescurtarea. Totul provine de la faptul ca americanii le umfla rau de tot notele gimnastelor lor si putine gimnaste din strainatate mai reusesc sa se impuna.
Am facut eu niste cercetari si am aflat ca au fost ani in care tarile au renuntat sa-si mai trimita gimnastii de top deoarece nu aveau nicio sansa si trimiteau gimnasti de categoria a 2-a.
Putine au fost momentele cand un gimnast/gimnasta din strainatate a iesit pe primul loc la American Cup.

De asemenea anul acesta SUA trebuia sa aiba 4 gimnaste,insa se zvoneste ca au renuntat la celelalte 2 locuri pt a o proteja pe Jordyn Wieber, ca sa poata sa prinda un loc in finale.

Sunt multe teorii referitoare la American Cup insa tocmai aceste teorii fac din aceasta competitie una si mai interesanta si atrage foarte mult atentia.

Mai citeam acum vreo luna un zvon cum ca nu au vrut sa invite si gimnasti chinezi tocmai pt a nu ii pune in dificultate pe gimnastii lor.

Tess_AN
16th February 2009, 18:53
Mai citeam acum vreo luna un zvon cum ca nu au vrut sa invite si gimnasti chinezi tocmai pt a nu ii pune in dificultate pe gimnastii lor.
Mihai, si eu am avut impresia ca se poate paria pe Wieber ca si castigatoare anul acesta... daca nu pierde pe mana ei sau daca nu face Dufournet o evolutie de exceptie fara drept de apel...
Am vazut in link-ul ce l-am pus cu istoria sCAm-ului ca in una din editii a participat si Chang Fei... si nu era cap de lista....
In alta ordine de idei, am bagat de seama o inconstanta in modul de desfasurare a competitiei... In unii ani e cu calificari si finala, in alti ani e si cu finale pe aparate... anul acesta se pare ca e doar un singur concurs. Stiti de ce?

mikeyy
16th February 2009, 19:19
Nu stiu de ce exista diferente in modul de desfasurare a concursului....
Eu zic ca si Sloan are sanse mari sa castige, cred ca e mai bine pregatita decat Jordyn ca note de plecare.

Tess_AN
16th February 2009, 20:45
Ma gandesc ca americanii pregatesc noul ciclu olimpic de pe acum si vor sa-i "netezeasca" calea spre vedetism lui Wieber... Cum suna: "la 13 ani a intrat in galeria asilor castigatori ai American Cup alaturi de Comaneci, Lou Retton, Miller, Johnson, Liukin"? Nu stiu la ce nivel e, dar pregatea o noua iesire la paralele si inca alte cateva elemente mai dificile.
Sloan nu a fost in turneu cu echipa olimpica? Nu prea am auzit de ea, dar daca a fost... Nici despre Sloan nu stiu la ca nivel e... citisem ca isi doreste sa fie lider de echipa dar nu stiu ce are de aratat...

monalexa
16th February 2009, 22:00
Despre Bridget am citit ca pregateste "a front triple twist" (o saritura inainte cu 3 suruburi - cred ca asa se traduce) - un element care nu a mai fost executat in competitii internationale pana acum si deasemenea repeta 540 legat cu 1080. Tot acolo scria si despre Chellsie Memmel ca pregateste un Gaylord (il gasiti aici (http://www.youtube.com/watch?v=KFGPlszFA2Q) la min 3:53) - de fapt sunt 2 sarituri Gaylord, banuiesc ca Chelsie o pregateste pe cea de-a doua, iar ca fapt divers...la min 3:37 este un element numit dupa Nicusor Pascu :)

Tess_AN
16th February 2009, 22:03
Multumesc Mona de amanunte. Nu stiam.... Chiar asa, de ce nu participa Memmel la sCAm?

mikeyy
16th February 2009, 22:37
front triple twist e foarte greu....cred ca e inversul celui pe care il face Sandra, dar mult mai bine cotat...Sandra il face inapoi. Wow...oare il va incerca la Scam?

Acum ca solul va avea doar 4 diagonale..daca Bridget reuseste atat front triple twist si 540+1080...si le face si bine, nu va avea cine sa o invinga la sol.

Cata_RB
16th February 2009, 23:41
Da, si eu parca am citit undeva ca incearca front triple twist. Cred ca il exerseaza de ceva vreme si American Cup mi se pare locul potrivit sa incerce cel putin una dintre diagonale.

anna.09
17th February 2009, 09:39
Auzisem si eu de saltul inainte cu 3 suruburi dar stiam ca inca nu il stapaneste. Cate despre 1.5 suruburi cu 1080 cred ca este vorba de prima diagonala de la Bejing cand intradevar are si sun salt 540 in diagonala cu 1080 dar nu sunt legate direct....cred ca despre asta e vorba si o executa f bine.....ar fi prea de tot sa faca 540 legat cu 1080, ar trebui sa fie unul inainte(540) si unul inapoi...nu ma pricep f bine dar pare aproape imposibil....nu stiu...baietii fac asa ceva?

monalexa
17th February 2009, 11:00
Aici (http://www.youtube.com/watch?v=5e4BaDEOCYQ&feature=related) e videoclipul cu exercitiul la sol al lui Bridget, dar din cate vad eu pe prima diagonala are salt inapoi 540 si apoi 1080 iar pe a treia 540 inainte. E drept ca nu ma prea pricep dar mie asa mi se pare. Expertii ce spun? :D
Sandra in exercitiul de la Beijing (http://www.youtube.com/watch?v=eORB8aNM4Lc&feature=related) (min 1:03) face 540 inapoi legat cu 540 inainte, daca vrei alt exemplu.

mikeyy
17th February 2009, 11:11
In afara de Bridget, la Beijing, Kramarenko a facut 540 + 1080 si Yuyuan de asemenea:
- Kramarenko:http://www.youtube.com/watch?v=pALC4dxVbQU&feature=related ( a executat foarte frumos Kramarenko combinatia!)
- Yuyuan: http://www.youtube.com/watch?v=N9yK1fdd1bY&feature=related

anna.09
17th February 2009, 11:30
Din primul post eu intelesesem ca incearca 540 legat direct cu 1080, ceea ce mi se pare f greu dc nu chiar imposibil ...ar trebui sa fie 540 inainte legat cu 1080 inapoi pt ca invers ar fi si mai greu.....(nu numai ca ar trebui sa reuseasca 1080 inainte dar sa il faca imediat dupa 540 inapoi......) dar asa, cum a executat la Bejing e spectaculos dar nu super greu...zic eu...ramane de vazut dc ii iese 1080 inainte, asta ar fi ceva deosebit intradevar...din ce am vazut eu sunt putine fete care executa Stroescu (900 inainte) daramite 1080....

Tess_AN
18th February 2009, 18:54
Vrea cineva sa facem pronosticuri? Clasamentul meu la fete: 1.-2. Dufournet-Wieber (eu am pus ordine alfabetica si cum consider eu valoarea... dar e sCAm... poate fi si invers); 3. Sloan; 4.-5. Downie-Racea (sper ca ordinea sa fie inversa aici) 6. Goryunova. 7. Rogers 8. Bui La baieti: 1. Hambuechen 2. Sender 3. Uematsu 4. Bucur 5. Caranobe 6. Ryazanov

As vrea sa gresesc si Amalia si Adrian sa fie pe podium.

niagara64
18th February 2009, 19:11
Vrea cineva sa facem pronosticuri? Clasamentul meu la fete: 1.-2. Dufournet-Wieber (eu am pus ordine alfabetica si cum consider eu valoarea... dar e sCAm... poate fi si invers); 3. Sloan; 4.-5. Downie-Racea (sper ca ordinea sa fie inversa aici) 6. Goryunova. 7. Rogers 8. Bui La baieti: 1. Hambuechen 2. Sender 3. Uematsu 4. Bucur 5. Caranobe 6. Ryazanov

As vrea sa gresesc si Amalia si Adrian sa fie pe podium.

Pacat ca nu vine Peng Peng Lee (Canada ) eu pe ea as fi vrut sa o vad .Oricum va fi la Montreal cu siguranata.
Mai degraba Sloan pe primul ...Wieber e buna dar e inca necoapta .

AuriB
18th February 2009, 19:43
Clasamentul meu:1.Sloan 2.Wieber 3.Racea 4.Dufournet,desi recunosc ca ii va fi foarte greu lui Amelia sa o bata pe frantuzoaica, de primele doua locuri nu ma indoiesc nici o clipa-vor fi ale gazdelor-.
La baieti nu stiu ce sa zic decit ca Fabian e favorit la locul 1 in rest orice e posibil

mikeyy
18th February 2009, 20:14
La baieti:
1.Hambuechen
2.Caranobe
3.Ryazanov/1 american

La fete imi este greu. Daca Amelia are tot FTY la sarituri ii va fi destul de greu sa le bata pe americance.......Oricum nu stiu de ce am sentimentul ca Amelia va face o figura frumoasa....asa ca:
1.Sloan
2.Amelia
3.Jordyn

Tess_AN
18th February 2009, 20:27
La fete imi este greu. Daca Amelia are tot FTY la sarituri ii va fi destul de greu sa le bata pe americance.......Oricum nu stiu de ce am sentimentul ca Amelia va face o figura frumoasa....asa ca:
1.Sloan
2.Amelia
3.Jordyn
M-as bucura sa fie asa!
Cu toate ca daca Dufournet face concurs curat eu o vad pe podium. Nu e de neglijat nici Gogyunova care a facut aproape 60p in decemmbrie la Voronin Cup. (dar acasa la ea).

Ce punctaj Amelia la CN in noiembrie? Daca a mai imbunatatit pe ici pe colo si face concurs curat... m-as bucura mult pentru ea.

mikeyy
18th February 2009, 20:42
Ce punctaj Amelia la CN in noiembrie? Daca a mai imbunatatit pe ici pe colo si face concurs curat... m-as bucura mult pentru ea.

Chiar am in fata tabelul de la nationale. Tocmai ma uitam si eu :)
Notele din finalele pe aparate:
- sarituri 14.350
- paralele 15.000
- barna: 15750
- sol: 14.700
TOTAL 59.800

La Deva in ziua cu individual compus a ratat, de aceea am ales sa-ti dau notele ei din ziua cand nu a ratat ca sa vedem potentialul maxim (bineinteles tinand cont ca e vorba de nationale, iar notele sunt putine marite).

EDIT:
Oricum exercitiile ei de la Am Cup vor fi diferite, deoarece vor fi adaptate pe noul cod.
Doufournet daca face concurs curat, cred ca le bate pe toate....

Tess_AN
18th February 2009, 20:56
(bineinteles tinand cont ca e vorba de nationale, iar notele sunt putine marite)
Si aici la fel - tot acasa, notele Goryunovei:
sarituri: 14.950
paralele: 14.900
barna: 15.500
sol:14.600
Total: 59.950
La finalele pe aparate doar la sol a avut 14.800 restul mai mici ca la individual compus.

Dufournet, la CE anul trecut:
sarituri 14.450
paralele 15.600
barna15.700
sol: 14.475
Total: 60.225 -tot acasa era chiar daca erau CE.

Si Wieber -la Visa ziua 2 anul trecut tot acasa:
sarituri 14.950
paralele 15.000
barna 15.450
sol 15.250
total 60.650

Edit: Sloan la JO:
sarituri 15.275
paralele 14.800
barna 15.500
sol 14.850
total: 60.425

mikeyy
18th February 2009, 21:13
Goryunova are un mic avantaj la sarituri..ca dupa nota cred ca face DTY.
Dufournet are avantaj la paralele.
Wieber are avantaj la sarituri si putin la sol...dar la Jordyn va mai fi si avantajul ca este acasa. Dar faptul ca va concura pe teren propriu poate fi si un dezavantaj..sa vedem cum face fata presiunii.

Eu chiar am incredere in Amelia..si indiferent ce face voi fi multumit!

Tess_AN
18th February 2009, 21:19
Dar Dufournet din aprilie anul trecut (junioara) pana acum ar fi trebuit sa le imbunatateasca... Sa vedem... Imi pare rau ca nu pot merge. Dar, la anul sCAm-ul e la Boston - asa ca imi fac planuri de pe acum sa ajung. Mai vine cineva?

Pentru Amelia trebuie sa scoata concurs fara ratare - asta consider eu ca ar trebui sa fie obiectivul.

Edit: am adaugat in postul precedent notele lui Sloan la JO.

mikeyy
18th February 2009, 21:31
Daca ne uitam pe note comparativ...nu exista o diferenta foarte mare. Acum sa vedem..se poate intampla orice.

niagara64
18th February 2009, 21:40
Daca ne uitam pe note comparativ...nu exista o diferenta foarte mare. Acum sa vedem..se poate intampla orice.

Voi comparati note de la Nationale cu cele de la europene ?! Hai sa nu fim copii !

Tess_AN
18th February 2009, 21:46
Vorbind de note - ar trebui la diverse, dar acolo ar fi din nou post consecutiv, asa ca pun aici - daca va intereseaza notele atat la fete cat si la baieti de la CN ale Romaniei de la Ploiesti iunie 2008: http://www.gymnasticsresults.com/2008/rouch2008wopen.html sunt si pe echipe pe aceeasi pagina e link-ul, trebuie dat doar click. Nu mi-a venit sa cred ca sunt acolo!!!

@Niagara: Comparam ce avem. Europene de Juniori in Franta, pentru Dufournet pot fi considerate Nationale... si in fond nota A tre sa fie cam aceeasi fie Nationale fie Europene.... Apoi, eu am pus-o castigatoare la sCAm - trebuie sa imi motivez alegerea :D

niagara64
18th February 2009, 22:14
Vorbind de note - ar trebui la diverse, dar acolo ar fi din nou post consecutiv, asa ca pun aici - daca va intereseaza notele atat la fete cat si la baieti de la CN ale Romaniei de la Ploiesti iunie 2008: http://www.gymnasticsresults.com/2008/rouch2008wopen.html sunt si pe echipe pe aceeasi pagina e link-ul, trebuie dat doar click. Nu mi-a venit sa cred ca sunt acolo!!!

@Niagara: Comparam ce avem. Europene de juniori in Franta, pt. Dufournet pot fi considerate Nationale... si in fond nota A tre sa fie cam aceeasi fie Nationale fie Europene.... Apoi, eu am pus-o castigatoare la sCAm - trebuie sa imi motivez alegerea :D

Chiar si la nota A la nationalele de la noi se "dau" de exemplu legari care nu s-ar da la un concurs internationale sau piruete care desi neterminate se contorizeaza sau altele de genul asta si atunci sa vezi cum creste nota A ...precum fat frumos .
Daca Weiber trece de bariera psihologica a treceri la senioare adevarul ca nu o prea poate bate nimeni .

cata10
18th February 2009, 22:33
Asadar la concursul organizat de Nadia nu participa decat Sandra si Dana Druncea. Andreea Grigore are probleme cu greutatea si ramane acasa.
Articol din Prosport, aparut ieri:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/izbasa-la-show-ul-nadiei-3934608

Imi cer scuze daca a mai fost pus link-ul si nu l-am observat eu!

mikeyy
18th February 2009, 23:07
Plecand de la faptul ca site-ul oficial al competitiei a pus filmulete cu toti marii campioni care au castigat concursul de-a lungul anilor, mi-a venit ideea sa scriu si eu un mic articol despre prezenta Nadiei la American Cup in 1976. Sper sa va placa:http://fangymnastics.com/2009/02/19/remember-nadia-comaneci-american-cup-1976/ (filmulete cu nadia din concurs, un scurt interviu, un filmulet cu ea si Bela la statuia Libertatii)

Tess_AN
18th February 2009, 23:23
Plecand de la faptul ca site-ul oficial al competitiei a pus filmulete cu toti marii campioni care au castigat concursul de-a lungul anilor, mi-a venit ideea sa scriu si eu un mic articol despre prezenta Nadiei la American Cup in 1976. Sper sa va placa:http://fangymnastics.com/2009/02/19/remember-nadia-comaneci-american-cup-1976/ (filmulete cu nadia din concurs, un scurt interviu, un filmulet cu ea si Bela la statuia Libertatii)
Mi-a placut. :ok:
Mihai, din cate stiu eu, dar nu bag mana in foc, trebuie sa verifici, solul Nadiei la sCAm a fost prima nota de 10 acordata in gimnastica feminina. De asemenea, cred ca dublu saltul inapoi executat de ea tot la sCAm in 1976 (si care a lipsit la JO) e iar primul sau printre primele facute in concurs. Nu lua de buna ce zic, trebuie verificat.

@Cata10: in 21 februarie in SUA sunt 2 competitii internationale cu participare romaneasca: Nadia Invitational unde participa Sandra si Dana si competitie separata American Cup la care participa Amelia Racea si Adrian Bucur. Nu ma intreba de ce sunt la aceeasi data. :rolleyes:

cata10
18th February 2009, 23:25
Multumim frumos pt articol, Mihai! E rencofortant sa vezi evolutiile Nadiei de acum 33 de ani, pe pamant american. Si, intr-adevar, calitatea imaginilor este foarte buna pt acea perioada

mikeyy
18th February 2009, 23:27
@Tess...nota 10 a mai fost luata si inainte..daca nu ma insel Vera Casvlaska din Cehia a luat la un european...dar nu sunt sigur. Trebuie sa ma interesez.

cata10
18th February 2009, 23:33
Mi-a placut. :ok:

@Cata10: in 21 februarie in SUA sunt 2 competitii internationale cu participare romaneasca: Nadia Invitational unde participa Sandra si Dana si competitie separata American Cup la care participa Amelia Racea si Adrian Bucur. Nu ma intreba de ce sunt la aceeasi data. :rolleyes:

In regula, am corectat
La concursul organizat de Nadia m-a referit atunci cand am postat doar uitasem ca sunt pe thread-ul dedicat sCAm-ului; nu deschidem un thread si pt concursul Nadiei sau postam tot aici?

mikeyy
18th February 2009, 23:38
Postam tot aici....despre concursul Nadiei nu prea sunt multe informatii si tinand cont ca sunt in acelasi timp si tot in SUA...eu zic ca o sa vb aici.

LuisaGym
18th February 2009, 23:42
Vera Casvlaska a luat doi de 10 la CE 1967 in finala de la barna si la sol (adica note la optionale), nota finala a fost cumulata cu cele de la "compulsories". Vedeti aici o mica nota sub tabelul cu note. Nadia a luat primul 10 la Olimpiada. Nu stiu daca Vera a fost prima care a luat 10. Dupa Nadia s-au dat carute de 10.

http://www.gymn-forum.net/Results/EChamps/Women/1967_ef.html

Lista cu 10 dati dupa Nadia

http://www.designedbytim.com/gymnstands/perfect10s.htm

Tess_AN
18th February 2009, 23:43
Postam tot aici....despre concursul Nadiei nu prea sunt multe informatii si tinand cont ca sunt in acelasi timp si tot in SUA...eu zic ca o sa vb aici.
Bine, sefu' :cool:
Am pus deja la diverse ca Liukin va fi comentator tv la Nadia Invitational 2009. Aici e programul competitiei:
http://www.bartconnergymnastics.com/meets/nadia.html
Fetele noastre vor evolua sambata de la ora locala 18:00 in acelasi timp cu Rusia.

mikeyy
18th February 2009, 23:55
Bine, sefu' :cool:


Nu exista sefi :)

Tess_AN
18th February 2009, 23:58
Nu exista sefi :)
Mia era de alta parere! :happy Exista si mai si tre sa te pui bine cu ei! :drak:

Revenind la Nadia Invitational: Am citit undeva ca Inernational Gymnast (care de fapt e tot revista lui Conner&Comaneci) au sa aiba on line ticker ... live results... dar acum nu gasesc unde... tineti minte si daca vreti puteti cauta atunci. Nastia va comenta cu Bart dar se pare ca nu se va da in direct la tv....

mikeyy
19th February 2009, 00:01
Mia era de alta parere! :happy Exista si mai si tre sa te pui bine cu ei! :drak:

Poate ca exista, dar nu cred ca pe aici :P

Competitia organizata de Nadia mi se pare destul de slabuta...nu stiu.....si nu cred ca e avantajos pt ei sa o organizeze in acelasi timp cu sCAm.....dar vom vedea.
In acest an pt noi e importanta datorita participarii Sandrei si a Danei.

P.S ma bucur ca va place articolul....mi-a venit ideea in timp ce invatam si m-am oprit si m-am pus sa scriu :D ( ca sa vedeti unde imi zboara mie mintea inaintea ultimului examen)

miafangina
19th February 2009, 00:25
@Mihai:nota 10 pentru articol,nota 10 vei lua si la examen!:ok:

mikeyy
19th February 2009, 00:28
@Mihai:nota 10 pentru articol,nota 10 vei lua si la examen!:ok:

Multumesc mult! :floricica:
Asa sa fie!!!

Tess_AN
19th February 2009, 00:35
@Mihai:nota 10 pentru articol,nota 10 vei lua si la examen!:ok:
Ce zi mare azi! :lol: De cate zile astept eu o replica de felul asta de la Mia ca sa-i raspund cu un citat. Uite aici:

Ce faci,Tess,te pui bine cu sefu'?:happy

Mia draga, imi pare rau ca esti somnoroasa... dar... :evil: mai vorbim peste o saptamina pe subiectul asta la Off topic! :yeah:

Mihai, bafta la ultimul examen. Abia astept si eu sa se termine sesiunea vostra sa fiti mai activi ca... altfel uite... ma trag cu Mia de sireturi si facem glume pe toate thread-rile... Mia stiu ca nu se supara cum nu ma supar nici eu... sper ca nici altii nu sunt deranjati.

miafangina
19th February 2009, 00:42
@Tess:mi-ai facut-o,da' nu doare,ai fost super-simpatica!:happy

@Mihai:iarta-ne,nu ne putem abtine!:)

mikeyy
19th February 2009, 00:44
Mia & Tess: stati linistite...mie chiar imi plac schimburile voastre de replici ;)

Cata_RB
19th February 2009, 00:56
Hihi, am citit acum toate mesajele astea...si dupa cel al Miei chiar ma gandeam ca parca-parca e rost de niste "intepaturi". Nici vorba sa deranjeze pe cineva, tare simpatice sunteti :D
Mihai, bafta la ultimul! Si Amalia cred ca e inca in sesiune...voi abia terminati, si mie mi se duc indata cele doua saptamani de vacanta, luni incepe semestrul 2 :D

mikeyy
19th February 2009, 00:58
Mersi Cata...ai avut 2 sapt? wow..super...eu o sa am doar 1 sapt de vacanta.

Tess_AN
19th February 2009, 02:04
Despre sCAm, in conferinta de presa din 16 februarie: http://www.tysonamericancup.com/newsStories/015qanda.html

Marta Karolyi:"Aceasta competitie e fantastica. In trecut, cei care au castigat-o au castigat pe urma CM si/sau JO. E important pentru Bridget sa participe ea fiind cea mai tanara olimpica a SUA iar acum ea e considerata una din cele mai experimentate gimnaste. Este o oportunitate de a o lansa pe Jordyn care este o mica stea in devenire si e interesant sa urmarim ce impact face in comunitatea internationala"

Bridget Sloan:"Pentru 2009 mi-am propus sa particip la sCAm, sunt acolo. Acum imi propun sa evoluez cat mai bine. Vreau sa particip la CM anul acesta, vreau sa am evolutii constante. Ma bucur ca Sam (Peszek) imi e colega de club de anul acesta ca ma tine motivata. Sam a participat la sCAm si mi-a impartasit din experienta ei. Am noutati in exercitii dar nu vreau sa spun, urmariti evolutiile si veti vedea"

Jordyn Wieber:"In fiecare luna cand merg in cantonamentul de la ferma (lui Karolyi) invat o gramada de la fetele mai mari care sunt modele pentru mine. Am partener(a) ?!? - suntem partenere?!? de antrenament si ne motivam reciproc. La sCAm vor fi in sala mama, tata si cele 3 surori ale mele si ma bucur foarte mult pentru asta, ei nu au prea des posibilitatea sa ma vada concurand."

niagara64
19th February 2009, 02:59
Martha Karoly vine si la Montreal...cu Olivia Courtney , Mattie Larson si Samantha Shapiro.

Tess_AN
19th February 2009, 03:03
Martha Karoly vine si la Montreal...cu Olivia Courtney , Mattie Larson si Samantha Shapiro.
Pacat ca FRG nu trimite si fete la Montreal. Se pare ca va fi concurs destul de serios... Shapiro a fost junioara de perspectiva (a fost a doua la AA anul trecut) iar Larson cat pe ce sa prinda JO...

La baieti, pe langa ai nostri, cine mai participa?

niagara64
19th February 2009, 03:43
Pacat ca FRG nu trimite si fete la Montreal. Se pare ca va fi concurs destul de serios... Shapiro a fost junioara de perspectiva (a fost a doua la AA anul trecut) iar Larson cat pe ce sa prinda JO...

La baieti, pe langa ai nostri, cine mai participa?

O lista provizorie pare sa fie asta ...
http://www.sportcentric.com/vsite/vfile/page/fileurl/0,11040,5187-194886-212109-146795-0-file,00.pdf

Tess_AN
19th February 2009, 06:59
O lista provizorie pare sa fie asta ...
http://www.sportcentric.com/vsite/vfile/page/fileurl/0,11040,5187-194886-212109-146795-0-file,00.pdf
In lista aceasta nu sunt trecuti romanii !?!

ioanavol
19th February 2009, 09:04
Nici eu n-am fost prea activa si n-am sesiune...dar am alte chestii deocamdata de facut care-mi mananca tot timpul (si mai ales energia).

Oricum, sa stiti ca citesc tot, iar dialogurile Mia-Tess le gasesc intotdeauna savuroase :)

LuisaGym
19th February 2009, 10:27
Mihai, e fain ca ne-ai adus aminte de participarea Nadiei la sCaM. Mi se pare foarte interesant ca s-a intalnit cu Bart acolo: niste poze (ma scuzati ca nu am postat poza direct dar nu am facut-o niciodata si nu am timp sa caut sa vad cum se face).

http://www.webtribe.net/~robynnelozier/Favorite%20Things/Nadia/nadia15.jpg

http://www.chicago2016.org/Portals/0/Bloggers/Dianeblog14.bmp

mikeyy
19th February 2009, 11:00
Multumesc Luiza pt poze...foarte faine! O sa pun si eu una in articol!

miafangina
19th February 2009, 12:18
Citind ieri articolul ma gindeam ca am vazut undeva(probabil in cartea lui Ioan Chirila) o poza cu Nadia si Bart pe podium.
Foarte frumoase pozele,Luiza!Multumesc.

Tess_AN
19th February 2009, 16:13
Nici eu n-am fost prea activa si n-am sesiune...dar am alte chestii deocamdata de facut care-mi mananca tot timpul (si mai ales energia).

Oricum, sa stiti ca citesc tot, iar dialogurile Mia-Tess le gasesc intotdeauna savuroase :)
Pai sa termini cu chestiile ce-ti mananca energia ca esti "sefa" ;) si sefii nu au voie sa aiba probleme! Si ca "sa ne punem bine cu sefa" trebuie sa fie in preajma. Nu-i asa Mia? :)

Luiza multumesc pentru poze. Foarte dragute. Imi plac si pozele puse de Mona la externe cu Jade. Uite, pe Jade mi se pare ca o prinde rozul in care e imbracata! Multumesc Mona!

ioanavol
19th February 2009, 16:30
las' ca voi sunteti puse bine din oficiu ;)

apropo de periat sefii....ce bine mi-ar prinde in viata sa am calitatea asta...:rolleyes:

Tess_AN
19th February 2009, 16:46
las' ca voi sunteti puse bine din oficiu ;)
apropo de periat sefii....ce bine mi-ar prinde in viata sa am calitatea asta...:rolleyes:
In viata reala si mie imi lipseste calitatea asta... probabil de aceea ne-am adunat aici - ca spune-mi cu cine te-nsotesti ca sa iti spun cine esti! Mia - sa nu spui ca si noi suntem "sefe" acum :happy
Ioana, mie imi place asa cum esti, asa cum imi plac si ceilalti de pe forum asa cum sunt - nu va cumparati perii :P si nu va schimbati felul de a fi! Tot ce e voie sa se schimbe e (ca tot am zis in postul anterior de Jade) tricoul roz :P eventual cu cel galben de campion! :D Sau sa ramanem la gimnastica leotardul ;)

Cata_RB
20th February 2009, 00:48
Incercam sa caut cate ceva despre competitia Nadiei si am gasit asta: http://romaniantribune.net/a3356_Nadia_Comaneci_da_note_celor_mai_bune_gimnas te_din_lume.aspx [daca a mai fost postat scuze, nu il tin minte]. Se pare ca nu Nadia a pus concursul in aceeasi zi cu sCAm, cum ne tot intrebam noi de ce, ci federatia americana a mutat competitia, la care initial Nadia trebuia sa fie prezenta, si acum coincid cele doua. Deci e probabil o coincidenta.
In alta ordine de idei...tot nu am gasit ce as fi vrut sa aflu. Stiti cumva pe ce format e competitia, cate aparate face fiecare gimnasta?

Super pozele, Luiza, multumim! Sunt cu adevarat deosebite, cine ar fi crezut ca peste ani copiii de atunci vor ajunge impreuna? Foarte simpatice, parca am fi vazut un album de familie :)

Tess_AN
20th February 2009, 07:25
Stiti cumva pe ce format e competitia, cate aparate face fiecare gimnasta?

Nu stiu, o sa aflam curand. Cred ca am scris ca o sa aiba ticker la intl gymnast. Aici ai divese rezultate http://www.bartconnergymnastics.com/team/results.html si undeva pe la jumatatea paginii scrie "Nadia Comaneci Invitational Feb. 15-17, 2008" iar daca click poti sa vezi rezultatele de anul trecut. In principiu e clasament de individual compus si fara calificari, pe categorii de varsta. Ceea ce nu am inteles eu e ca ... notele sunt de 9.650, 9.850... iar totatul la 38.325 pentru prima clasata. Anul e 2008. Sa mearga pe vechiul sistem?

Edit: Tot pe pagina respectiva la http://www.bartconnergymnastics.com/staff/choreography.html e o poza a Adrianei Pop (cred ca ea e in poza) si scrie:Adriana, in fiecare toamna se ocupa de coreografia fetelor de nivel 7-10 de la Bart Conner Gymnastics Academy (BCGA). Pop locuieste in Marsilia- Franta dar calatoreste si se ocupa de coregrafia solurilor echipelor Romaniei (cred ca pagina a fost scrisa cu ani in urma), Chinei si Australiei. Ea a facut coregrafia Catalinei Ponor (Atena 2004) si a lui Cheng Fei (campioana mondiala la sol).
Adriana Pop zice: "Muzica e importanta, ascultand muzica imi vin idei pentru exercitii. Urmez tema muzicala dar ma inspir de asemenea privind gimnasta, ochii gimnastei, culoarea costumului (leotrad-ului) si din moment."
Pop lucreaza cu inginerul de sunet Sebastian Artero care remixeaza piesele sa scoata vocea, sa fie sub 1:30 min. Pentru crearea fiecarui exercitiu trebuie 5-6 ore de munca pe care Adriana o divide in 2 sesiuni creative. Ii place sa lucreze la BCGA ca poate sa puna mai multa creativitate. Pentru competiile mari sunt reguli mai stricte si ii ingradeste creativitatea.

LuisaGym
20th February 2009, 10:42
Un articol in IGM despre Sandra si Daniela care se antreneaza pt concursul Nadiei, cu o poza mare cu cele doua. Sandra a iesit tare frumusica in poza. Este si un filmulet cu Sandra la antrenamente. Articolul mentioneaza ca gimnasta cu cele mai grele si curate exercitii parte a fi ucrainianca Yana Demyanchuk. Nadia si cu Bart au profitat de ocazie sa le dea niste papuci si "grips" (pt paralele) de la compania lor Grips, Etc. (Stiati ca Nadia si cu Bart detin mare parte din International Gymnast Magazine?).

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=765:gymnasts-train-for-comaneci-international&catid=2:news&Itemid=166

Mi se pare mie sau Sandra are un element nou la barna? (secunda 0:57-0:58). Cum se cheama elementul? Mi se pare ca-l face si Liukin.

anna.09
20th February 2009, 13:12
Asa e...mie mi se pare ca incearca o "puscacioara" cu 360 ("wolf jump")....dar nu prea ii iese....Liukin o face in combinatie cu o Mostepanova(Onodi) parca....

Cata_RB
20th February 2009, 13:52
Multumim!
Da, ala pare sa fie elementul nou si sigur vom mai vedea, sunt urmare a noului cod care pune accent pe artistica. Sper ca pana la europene fetele sa le stapaneasca bine.

LuisaGym
20th February 2009, 14:16
Multumesc pentru lamuriri. M-am uitat si la ce face Yana Demyanchuk la barna (aceeasi pagina al doilea film). Va rog sa-mi spuneti cum se cheama primul element care arata ca saritura Popa la sol? Dar elementul de la 0.55-0.58? Este impresionant.
Multumesc anticipat.

anna.09
20th February 2009, 15:09
Nu este o varianta a sariturii Gogean de la sol?

mikeyy
20th February 2009, 15:26
Imi place mult poza cu Sandra si Dana..o pun si aici pe forum:
http://intlgymnast.com/image/druncea_izbasa.jpg

Si eu cred ca noul element al Sandrei de la barna e wolf jump.


P.S Am scapat de sesiune :)

monalexa
20th February 2009, 16:39
Felicitari Mikeyy!!!! Sper sa ne revenim cat mai curand toti ca se pare ca mai multi trecem printr-o perioada mai aglomerata; eu cel putin sper ca saptamana viitoare sa scap de stresul de la munca, sa ma pot documenta mai bine :).
Nu stiam ca Sandra incearca ceva nou la barna dar chiar ma bucura chestia asta; abia astept sa le vad pe ea si Danutza cum se prezinta in America, chiar daca nu e o competitie asa importanta pentru ele dar macar vom avea noi un punct de reper referitor la evolutia si la starea lor de acum.

cineva_cineva
20th February 2009, 16:52
Bravo, Mihai, esti un fericit! Da, spunea cineva de mine! Da, inca sunt in sesiune. Duminica termin si eu, dar... voi fi mai mult decat inactiva urmatoarea saptamana, ca voi fi in vacanta, dar revin apoi cu forte proaspete. Pana una, alta, va urmaresc pe voi ce discutati aici, ce noutati aduceti, ca eu nu prea am timp de cautat noi informatii. Urmeaza cel mai greu examen! Tineti-mi si mie pumnii!

mikeyy
20th February 2009, 16:55
Bafta Amalia...sa ai incredere ca va fi bine, sunt convins ca te vei descurca! :ok:

niagara64
20th February 2009, 19:07
[QUOTE=Tess_AN;2451719]Nu stiu, o sa aflam curand. Cred ca am scris ca o sa aiba ticker la intl gymnast. Aici ai divese rezultate http://www.bartconnergymnastics.com/team/results.html si undeva pe la jumatatea paginii scrie "Nadia Comaneci Invitational Feb. 15-17, 2008" iar daca click poti sa vezi rezultatele de anul trecut. In principiu e clasament de individual compus si fara calificari, pe categorii de varsta. Ceea ce nu am inteles eu e ca ... notele sunt de 9.650, 9.850... iar totatul la 38.325 pentru prima clasata. Anul e 2008. Sa mearga pe vechiul sistem?

QUOTE]

Sunt pe level-uri clasamentele dar ma tem ca notele alea reflecta "calitatea" concursului care este unul demonstrativ .
Cand dificultate e 2.6 iar executia e de 6.4 cat crezi ca va fi nota ?
Din punctul asta de vedere concursul Nafiei nu e deact o plimbare in USA ptr gimnastele noastre dupa parerea mea

niagara64
20th February 2009, 20:53
La Montreal a fost actualizata lista de participar ,apar baietii dar nu si fetele .Se pare ca federatia nu le trimite pe fete la o etapa de Cupa .Dar si daca ar trimite ...pe cine sa trimita ?
http://www.sportcentric.com/vsite/vfile/page/fileurl/0,11040,5187-194886-212109-146795-0-file,00.pdf

Izbasa a luat foarte mult in greutate dupa cum se vede din filmare si chiar din poza in care se ascunde dupa Druncea .

myrab3la_19
20th February 2009, 22:08
La Montreal a fost actualizata lista de participar ,apar baietii dar nu si fetele .Se pare ca federatia nu le trimite pe fete la o etapa de Cupa .Dar si daca ar trimite ...pe cine sa trimita ?
http://www.sportcentric.com/vsite/vfile/page/fileurl/0,11040,5187-194886-212109-146795-0-file,00.pdf

Izbasa a luat foarte mult in greutate dupa cum se vede din filmare si chiar din poza in care se ascunde dupa Druncea .

Izbasa mi se pare ca arata bine si ca se misca cu usurinta,nu cred ca se ascunde dupa Druncea sau voiai sa se puna ea in fata lui Druncea sa nu se mai vada deloc?E doar o poza sa fim seriosi.Oricum si daca e mai grasuta arata mai bine decat toate americancele la un loc care majoritatea sunt"umflate" si dizgratioase(Liukin iese din discutie)

Cata_RB
20th February 2009, 23:34
Are si Sandra o varsta, e normal sa se mai rotunjeasca putin, hai sa fim seriosi. Si oricum, la cat de ambitioasa si serioasa e, chiar daca cine stie cum ar face Forminte unele compromisuri legate de greutatea ei, sigur ar slabi singura daca ar fi cazul si daca ar simti ca o deranjeaza.

mikeyy
20th February 2009, 23:50
Daca Sandra avea probleme cu greutatea sigur nu o trimitea Forminte...la fel cum nu a trimis-o nici pe Grig.
Cred ca asa e Sandra....nu cred ca are kg in plus. Arata bine....oricum ea oricat de slaba ar fi, la barna/paralele tot da impresia ca e mai greoaie din cauza ca e inalta si din cauza probl de tinuta. Dar probl astea le-a avut tot timpul nu doar acum.

crisloregym
21st February 2009, 00:04
Nici eu n-am fost prea activa si n-am sesiune...dar am alte chestii deocamdata de facut care-mi mananca tot timpul (si mai ales energia).

Oricum, sa stiti ca citesc tot, iar dialogurile Mia-Tess le gasesc intotdeauna savuroase :)


Ibidem....mai ales dupa calatorit cu maxi-taxi/tren intre 4 si 6 ore:P.

Mor de somn acum, dar nu ma pot dezlipi de voi:)

Ce pacat ca nu mai reusesc si eu sa o mai "intep" pe Tess...parca s-a dezobisnuit si ea sa ma mai "intepe" pe mine :happy

niagara64
21st February 2009, 01:06
Daca Sandra avea probleme cu greutatea sigur nu o trimitea Forminte...la fel cum nu a trimis-o nici pe Grig.
Cred ca asa e Sandra....nu cred ca are kg in plus. Arata bine....oricum ea oricat de slaba ar fi, la barna/paralele tot da impresia ca e mai greoaie din cauza ca e inalta si din cauza probl de tinuta. Dar probl astea le-a avut tot timpul nu doar acum.

Arata bine pentru o fata de varsta ei .Dar nu pentru o gimnasta .Iar concursul Nadiei nu este decat o demonstratie si atat .
Ce nu intelegeti este ca fiecare Kg in plus" trage in jos ",la artistica , la acrobatica . Si ce este mai grav atarna la greu pe articulatiile care cedeaza iar sansa de a se accidenta creste geometric .
Credeti ca cineva vorbeste aici de frumusetea corpului asa de amorul artei ? Sa avem rezon ...

mikeyy
21st February 2009, 01:10
Niagara eu nu o vad pe Sandra f diferita fata de cum a fost la Beijing....uita-te pe Stiri externe ca am pus filmulete cu vanessa si acolo o sa vezi kilograme in plus si efectul acestor kg.

Sandra mai are bineinteles ceva de muncit pt a reveni intr-o forma optima de concurs....insa pt moment eu zic ca e oki..oricum ma indoiesc ca la Nadia va face exercitii d emare dificulate..cu siguranta se va prezenta cu exercitii usurate.

niagara64
21st February 2009, 02:03
Niagara eu nu o vad pe Sandra f diferita fata de cum a fost la Beijing....uita-te pe Stiri externe ca am pus filmulete cu vanessa si acolo o sa vezi kilograme in plus si efectul acestor kg.

Sandra mai are bineinteles ceva de muncit pt a reveni intr-o forma optima de concurs....insa pt moment eu zic ca e oki..oricum ma indoiesc ca la Nadia va face exercitii d emare dificulate..cu siguranta se va prezenta cu exercitii usurate.

O sa vedem la europene ce va fi de vazut .Ca pana atunci in afara de American Cup nu stiu sa mai aiba fetele ceva concurs .
La Vanessa e mare pauza pe care a facut-o .Era de asteptat .Sincer eu nu cred sa conteze ptr echipa .

mikeyy
21st February 2009, 02:16
O sa vedem la europene ce va fi de vazut .Ca pana atunci in afara de American Cup nu stiu sa mai aiba fetele ceva concurs .


Fetele vor mai avea in martie un amical in Italia. Si ar mai fi trebuit sa mai aiba unul, dar se pare ca nu se va mai tine.

Tess_AN
21st February 2009, 02:40
O noua conferinta de presa la sCAm: http://www.tysonamericancup.com/newsStories/015trainingmedia.html
Nu spun mult mai multe decat in cealalta conferinta de presa. Cica a fost antrenamentul oficial. Jordyn intrebata de olimpiada zice ca mai e mult pana atunci si deocamdata se gandeste la ce are de facut anul asta. Bridget spune ca e mult mai increzatoare in ea insasi si mai sigura in executie. Sunt 44 de poze in pagina (au derulare automata) -doar cu americanii si americancele - e SCAM - la ce va asteptati?!?

Trebuie sa ma corectez - in postul #64 cateva pagini mai in urma, am tradus gresit din cealalta conferinta de presa "my three siblings" ca "cele 3 surori ale mele". Corect e "cei trei frati/surori" sau cu un pic de umor ar fi:" ceilalti 3 copii ai parintilor mei inafara de mine". Jordyn are o sora si un frate mai mari si o sora mai mica.

Edit: @Mihai: Felicitari pentru terminarea (cu bine presupun) a sesiunii!
@Amalia: Bafta duminica! O sa iti tin pumnii.
@Cris: Parca ti-am mai zis, veninul de scorpion, in doze mici se foloseste cu efect benefic, tamaduitor... chiar si in cazurile cind scorpionul se "inteapa" pe sine insusi - vezi mai sus.

crisloregym
21st February 2009, 10:14
Asa o fi;)

mikeyy
21st February 2009, 10:27
Multumesc Tess!
Ma uitam la pozele cu Jordyn si am ajuns la concluzia ca nu arata de 12 ani....zici ca are vreo 15-16.

LuisaGym
21st February 2009, 12:53
Arata bine pentru o fata de varsta ei .Dar nu pentru o gimnasta .Iar concursul Nadiei nu este decat o demonstratie si atat .
Ce nu intelegeti este ca fiecare Kg in plus" trage in jos ",la artistica , la acrobatica . Si ce este mai grav atarna la greu pe articulatiile care cedeaza iar sansa de a se accidenta creste geometric .
Credeti ca cineva vorbeste aici de frumusetea corpului asa de amorul artei ? Sa avem rezon ...

Eu sincer nu vad problema in faptul ca merg la o competitie mai slaba. Cred ca merg la competitia Nadiei pentru a arata buna colaborare dinre Nadia si FRG. E o chestie de imagine si politica.

La urma urmei la cate competitii au participat Liukin si Johnson dupa olimpiada? Pentru Sandra asta e a 6-7 (daca aduni si demonstratiile). Johnson nici nu s-a apucat de antrenamente pe noul cod si e rotunda ca un butoias. Alea doua au tinut-o numai in demonstratii (de prost gust) dupa olimpiada.
Izbasa e intr-adevar voinica la cei 1.64, da' nu se misca prost. Eu sunt convinsa ca nici ea nici cei de la lot nu sunt inconstienti si ca daca e o problema cu greutatea or sa o observe si or sa ia masuri.

niagara64
21st February 2009, 16:47
Eu sunt convinsa ca nici ea nici cei de la lot nu sunt inconstienti si ca daca e o problema cu greutatea or sa o observe si or sa ia masuri.

Ei , ma cam indoiesc de ce se intampla acum la lot ... Asta vom vedea curand .Sa dea Dumnezeu doar sa mi se para !

mikeyy
21st February 2009, 17:21
Vesti bune!!!
Exista posibilitatea sa vedem si noi competitia!!!
usa.gymnastics.com va transmite competitia incepand cu ora 2.30 pm.
http://www.tysonamericancup.com/newsStories/016webcast.html

Ma cam incurc la diferentele de ore..cat inseamna 2.30 PM la noi?

Tess_AN
21st February 2009, 17:44
Vesti bune!!!
Exista posibilitatea sa vedem si noi competitia!!!
usa.gymnastics.com va transmite competitia incepand cu ora 2.30 pm.
http://www.tysonamericancup.com/newsStories/016webcast.html

Ma cam incurc la diferentele de ore..cat inseamna 2.30 PM la noi?
Aici, daca pui data/ora care te intereseaza si la locatie selectezi USA-Illinois-Chicago iar pe al doilea rand la locatie pui Romania Bucharest si apesi pe convert time iti face conversia.
http://www.timeanddate.com/worldclock/converter.html
Chicago e pe Central Time, 8 ore in urma (ar fi 22:30), dar in articol zice 02:30 ET - asta e 7 ore in urma, deci 21:20 in tara.

niagara64
21st February 2009, 17:46
Aici, daca pui data/ora care te intereseaza si la locatie selectezi USA-Illinois-Chicago iar pe al doilea rand la locatie pui Romania Bucharest si apesi pe convert time iti face conversia.
http://www.timeanddate.com/worldclock/converter.html
Dar in articol zice 02:30 ET - asta e 7 ore in urma, deci 21:20 in tara.

Ma tem ca e limitat la IP de state .Iar Universal Sports nu este pe satelit .Cred ca deabia de la 4 voi vedea.

mikeyy
21st February 2009, 17:46
Multumesc Tess pt explicatie!
Deci 21:20....ma gandeam ca va fi dimineata devreme aici in Ro

Tess_AN
21st February 2009, 18:21
Trebuie sa fie si ticker si pentru sCAm si pentru competitia Nadiei. Ca vedem direct sau inregistrat, cum ar fi, le tinem pumnii la ai nostri: Hai Amelia! Hai Adrian! Hai Sandra! Hai Dana!
(stire de externe) - Ucraininecele ce sunt la Nadia Invitational au fost inainte la WOGA (acum cateva zile) iar aseara a fost amicalul USA Japonia - tot la Chicago.

Revenind la sCAm, Adrian incepe la sol iar Amelia la sarituri. Aici e lista de start: http://www2.usa-gymnastics.org/scores/TAC09Rotations.pdf

Edit: biografiile participantilor, cu date despre parinti, frati, etc si poza:
baieti: http://www.tysonamericancup.com/participants_men.html - incepe cu Adrian!
fete: http://www.tysonamericancup.com/participants_men.html

O sa pun o prezentare(traducere) pe scurt dupa competitie a biografiilor (daca nu o face altcineva intre timp). Acum trebuie sa plec, sper sa ma intorc sa prind competitia live. Daca nu, ma bazez pe voi si comentariile voastre. Mutumesc).

Tess_AN
21st February 2009, 18:50
sCAm - Qiuck Hits - ticker cu actualizare la 2 minute (posibil sa se vada si video tot aici:
http://www.tysonamericancup.com/webcast.html

niagara64
21st February 2009, 19:37
sCAm - Qiuck Hits - ticker cu actualizare la 2 minute (posibil sa se vada si video tot aici:
http://www.tysonamericancup.com/webcast.html

crezi ca va merge si din alta parte decat US ?


P.S. Ne-au oprit pasapoartele ptr viza la toti 4 .

rob_din
21st February 2009, 19:40
Ce participare slaba anul asta, in alti ani era un concurs de top mondial

monalexa
21st February 2009, 20:36
Multumesc Tess!
Ma uitam la pozele cu Jordyn si am ajuns la concluzia ca nu arata de 12 ani....zici ca are vreo 15-16.

Se pare ca implineste 14 ani in 12 iulie, deci e mai mare decat credeai. Oricum tot arata mai matura decat este.:)



Edit: biografiile participantilor, cu date despre parinti, frati, etc si poza:
baieti: http://www.tysonamericancup.com/participants_men.html - incepe cu Adrian!
fete: http://www.tysonamericancup.com/participants_men.html

Si Tess, biografia fetelor se gaseste la linkul acesta: http://www.tysonamericancup.com/participants_women.html

mikeyy
21st February 2009, 20:37
Ce participare slaba anul asta, in alti ani era un concurs de top mondial

De ce zici ca e slab?
Hambuechen vs Caranobe ti se pare neinteresant?
Iar la fete va fi duelul unor junioare: Racea vs Dofournet vs Wieber.

Eu abia astept!

rob_din
21st February 2009, 20:40
De ce zici ca e slab?
Hambuechen vs Caranobe ti se pare neinteresant?
Iar la fete va fi duelul unor junioare: Racea vs Dofournet vs Wieber.

Eu abia astept!

La baieti mai merge cat de cat fiindca e prezent Hambuechen, la fete stam rau de tot cu participarea. Cu tot respectul, or fi valoroase, dar deocamdata cele 3 nu sunt nume importante in gimnastica. Poate peste cativa ani

mikeyy
21st February 2009, 20:45
La baieti mai merge cat de cat fiindca e prezent Hambuechen, la fete stam rau de tot cu participarea. Cu tot respectul, or fi valoroase, dar deocamdata cele 3 nu sunt nume importante in gimnastica. Poate peste cativa ani

Tocmai faptul ca nu reprezinta un nume in gimnastica e interesant....le urmarim evolutia de-a lungul timpului. De multe ori cele mici evolueaza cu mai multa pasiune decat senioarele.

Nici Nadia nu era un nume la Am Cup 1976, nici Retton...iar acum toata lumea isi aminteste de evolutiile lor de atunci.

Si oricat de plictisitoare ar fi competitia...avem romani acolo pe care tre sa-i sustinem, indiferent de rezultat.

Daca tu nu vrei sa te uiti, nu te uita...nu te obliga nimeni sa te uiti.

rob_din
21st February 2009, 20:48
Mihai, iarta-ma. Jur sa nu mai critic lista de start de la nici un concurs. Vizionare placuta

mikeyy
21st February 2009, 20:49
Mihai, iarta-ma. Jur sa nu mai critic lista de start de la nici un concurs. Vizionare placuta

Multumesc :)

Cata_RB
21st February 2009, 21:02
Eu azi am fost pe drum spre Cluj si sunt cam ametita :D...deci o sa avem cel putin live ticker pentru sCAm la http://www.tysonamericancup.com/webcast.html si incepe de la 21:20. Am inteles bine?
Despre Dana si Sandra, vreo sansa la vesti live?

mikeyy
21st February 2009, 21:09
Asa e Cata..sa urmaresti link-ul ala.
De Sandra si Dana nu stiu nimic...

Tess_AN
21st February 2009, 21:20
14:30 - am gresit eu punand 14:20... Sper sa avem direct pe net imaginile.

niagara64
21st February 2009, 21:21
14:30 - am gresit eu punand 14:20... Sper sa avem direct pe net imaginile.

Daca nu ne limiteaza la IP de US...:(

mikeyy
21st February 2009, 21:22
Daca nu ne limiteaza la IP de US...:(

Nu cred ca restrictioneaza accesul...in acel articol spuneau ca pt prima data toata lumea va avea acces.

niagara64
21st February 2009, 21:25
Nu cred ca restrictioneaza accesul...in acel articol spuneau ca pt prima data toata lumea va avea acces.

nu l-am citit ...mea culpa !

myrab3la_19
21st February 2009, 21:25
Wow ..abia acum am aflat de pe site-ul pe care l-ati pus, la biografia participantilor , ca Amelia e din acelasi oras cu mine(Tg-Jiu) asta da veste,ma tot gandeam in sinea mea ca nu prea sunt oltence la lot in afaara de Cerasela.Hai Amelia! :)

Cata_RB
21st February 2009, 21:26
Pe International Gymnast scrie ca
Log on to IG Online at 8 p.m. EST/5 p.m. PST for live coverage of the Nadia Comaneci International Invitational from Oklahoma City.
Cred ca zicea cineva zilele trecute ca IG va avea ticker-e la ambele. Numai ca nu mi-e clar ce inseamna asta, e nevoie de cont pe site-ul lor? Ora noastra care e?

niagara64
21st February 2009, 21:28
Pe International Gymnast scrie ca
Cred ca zicea cineva zilele trecute ca IG va avea ticker-e la ambele. Numai ca nu mi-e clar ce inseamna asta, e nevoie de cont pe site-ul lor? Ora noastra care e?

3 dimineata la voi

Tess_AN
21st February 2009, 21:36
A inceput. La mine se vede. Au inceput prezentarea concurentilor!

mikeyy
21st February 2009, 21:37
Si la mine merge!!!!

Cata_RB
21st February 2009, 21:41
Multumesc! :) Tot timpul am probleme cu transformatul orelor de State.
Bafta Amelia si Adrian!

Carmen Timoc
21st February 2009, 21:42
La mine nu merge!! Imi apare doar ecranul pe care scrie download si daca apas da eroare!!

Tess_AN
21st February 2009, 21:42
Biografii pe scurt:
Amelia Racea - Targu Jiu, n. 29 august 1994, antrenor Florin Cotutiu, a inceput gimnastica in 2000. Parintii: Marius si Eleonora-Carmen. Frate mai mare: Marius-Catalin (n.91).
Ameliei ii place volei-ul si muzca (Rhianna). Model: Nastia Liukin "pentru ca atat de frumoasa si atat de talentata". - rezultatele nu trebuie traduce, le puteti citi direct din pagina.

Jordyn Wieber -DeWitt, Mich, n.12 iulie 1995, antrenori John si Kathryn Geddert, eleva cls.8, a inceput gimnastica in 1999, porecla: JoJo. Tata - David -lucreaza la IBM (project executive) si mama Rira - asistenta medicala. Frati si surori: Lindsay - sora mai la scoala medicala, ftrate mai mare Ryan - face atletism si joaca fotbal, sora mai mica Kyra. Are un caine (catelusa?) Lucy. Pagina de web: www.jordynwieber.com. La 4 ani parintii vazand-o ca isi pastreaza echilibru timp lung intr-un picior si pentru ca arata ca o gimnasta, au dus-o la sala. Ii placa ca gimnastica ii da posibilitatea sa calatoreasca si sa intalneasca oameni. Ii place algebra, muzica hip-hop si pop, Mancare favorita: sarmalele. A alergat 5 km intr-o actiune caritabila, isi doreste sa participe la JO 2012.

revin dupa concurs cu cateva cuvinte despre ceilalti/celelalte.

Cata_RB
21st February 2009, 21:46
Cu Internet Explorer incearca. Si la mine a zis la fel cu Mozilla.

Face probleme...ba merge, ba se vede intrerupt. Doar la mine?

@Tess:sarmale?!?

Tess_AN
21st February 2009, 21:46
La mine nu merge!! Imi apare doar ecranul pe care scrie download si daca apas da eroare!!

aici: http://www.tysonamericancup.com/webcast.html -apasa pe ora scrisa cu galben sau pe sageata de langa ora - in drepta ecranului.

mikeyy
21st February 2009, 21:48
[QUOTE=Cata_RB;2454244]Cu Internet Explorer incearca. Si la mine a zis la fel cu Mozilla.

Face probleme...ba merge, ba se vede intrerupt. Doar la mine?

Si la mine se blocheaza :(( si nu-mi merge nici progr de inregistrat:((

Carmen Timoc
21st February 2009, 21:48
Mersi, mult de tot Cata.

Tess_AN
21st February 2009, 21:51
reboot- calculatoarele. La mine, am doar forum si transmisiunea si merge - curgator pana acum. Sa nu zic intr-un ceas rau.

E cineva care nu vede deloc? Tocmai a terminat Fabian la cal.

Cata_RB
21st February 2009, 21:51
Cu placere :)
Daca inchid browserul de tot si deschid iar isi da drumul...sper sa tina. Cred ca se blocheaza cand se face refresh la ticker...notele nu le scriu :(

Tess_AN
21st February 2009, 21:53
:headbang:... acum mi s-a blocat mie

Tess_AN
21st February 2009, 21:54
...notele nu le scriu :(
Cata, asta e sCAm - notele dupa "negocieri cu usile inchise"

rob_din
21st February 2009, 21:54
Notele apar imediat aici

http://www2.usa-gymnastics.org/scores/TAC09EMenResults.htm

Cata_RB
21st February 2009, 21:56
Cred la atunci cand se face refresh la ticker moare, sunet am dar imaginea ingheata. Nu l-am vazut pe Bucur, a reusit cineva?

Tess_AN
21st February 2009, 21:56
Aici sunt rezultatele. Dupa primul aparat, Adrian e pe 3. Solul lui Adrian 14.550. http://www2.usa-gymnastics.org/scores/TAC09EMenResults.htm

mikeyy
21st February 2009, 21:56
http://www.fomny.com/Video/USA/02/Universal-sport/Universal-sport.htm Aici se vede perfect

Tess_AN
21st February 2009, 22:00
Amalia, fugi la invatat! Bafta pe maine!

Cata_RB
21st February 2009, 22:01
Mersi Mihai! Si-a dat greu drumul, dar insistati si aveti rabdare ca pana la urma merge.

cineva_cineva
21st February 2009, 22:01
La mine merge bine deocamdata, si.. oricum eu inregistrez... imi pare asa de rau ca nu ii merge si lui Mihai, dar.. nu am timp acum prea mult. Deci eu nu ma uit la concurs in direct, il voi vedea maine dupa amiaza, dar la mine, chiar daca sunt intreruperile alea, tot inregistrteaza cursiv, cred... cam asa stiu ca e programul meu. Voi vedea maine dupa amiaza si va anunt! Le tin si eu pumnii, dar eu trebuie sa invat! Totusi pe Amelia tot vreau sa o vad!

crisloregym
21st February 2009, 22:04
Hmm...ii ziceam si lui Mihai s ama anunte cand incep fetele...eu trec la bagajul pentru plecarea de maine dimineata...ce, numai Catalina sa calatoreasca?:D

Si la mine merge destul de bine...doar ac eu de vreo doua luni nu mai am sunet la calculator, nu am ajuns cu el in service pana acum...asa ca am un filmulet mut...un fel de gimnastica a anilor '20 :P, dar color:D

Amalia, la invatat...poate ti se ia curentul...a nu te-am mai auzit de mult spunand asta:D

niagara64
21st February 2009, 22:04
La mine nu merge!! Imi apare doar ecranul pe care scrie download si daca apas da eroare!!

vezi sa ai adds on enable ...

mikeyy
21st February 2009, 22:06
Imi placea mai mult exercitiul lui Fabian de anul trecut.....parca era mai spectaculos solul de anul trecut.

cineva_cineva
21st February 2009, 22:08
Cris, vrei bataie, sau ce? Acums a ia curentul? de la cine mai luati voi inregistrarile daca se ia curentul la mine? Si... eu unde mai vad daca nu inregistrez acum?!? si.. daca ia curentul, sunt un om mort, nu mai pot nici invata. Cel mai dureros e ca voi stati aici si disvutati si eu trebuie sa invat, dar.. asta e... ce sa faci.. si e si un examen greu. Dar curentul, stii si tu, Cris, ca la Iasi nu se ia asa des... Dar, o sa ma auzi, saptamana viitoare, cand plec acasa! Sau la vara.. 3 luni, o sa ma auziti plangand: Iar s-a luat curentul!!!

Cata_RB
21st February 2009, 22:09
Comentatorul a spus ca la liniile acrobatice nu mai au voie sa faca un fel de inainte-inapoi...adica 2 una dupa alta daca ajung de unde au plecat. Nu stiu sgur daca am prins bine ce explica.

@Crys: mie mi-a ajuns, 10 ore pe drumuri necurate de zapada, cu autocarul...brrrr! Te las pe tine la rand :D
@Amalia si Crys: si la mine aici in Cluj se ia curentul foarte foarte des :headbang:

crisloregym
21st February 2009, 22:15
Pai, dee....eu am facut doar trei ore vineri...maine o sa fac doua, iar luni inca una...deci sunt mai fericita:D.

La Iasi nu s eia curentul prea usor...dar la Amalia acasa...aoleu...

Am avzut-o pe Amelia...are costumul pe care l-au purtat senioarele la JO...sa-i fie cu noroc;)

mikeyy
21st February 2009, 22:16
Buna saritura lui Bridget!

mikeyy
21st February 2009, 22:19
Jordyn a incercat Amanar:shocked:

ancaqwe
21st February 2009, 22:20
Nu au aratat saritura Ameliei :(

Carmen Timoc
21st February 2009, 22:21
A sarit si frantuzoaica Youna Dufournet !

Cata_RB
21st February 2009, 22:23
100000 de reclame, nu au dat-o pe Amelia! :headbang:
Wieber chiar sare Amanar! :shocked: Prea mare nota la executie oricum...fata de Sloan cel putin.

Tess_AN
21st February 2009, 22:23
Jordyn a incercat Amanar:shocked:
Nu a incercat, a reusit! Amanar la nici 14 ani!!! Bravo ei!

mikeyy
21st February 2009, 22:24
Mie nu imi vine sa cred....nu ma asteptam s avad Amanar la 13 ani...cred ca e cea mai tanara gimnasta care reuseste saritura.

Cata_RB
21st February 2009, 22:26
Cum ati ajuns la rezultatele baietilor? Nu gasesc nicicum si pagina pentru fete.

Tess_AN
21st February 2009, 22:26
100000 de reclame, nu au dat-o pe Amelia! :headbang:
Wieber chiar sare Amanar! :shocked: Prea mare nota la executie oricum...fata de Sloan cel putin.
Pe primul link se mai intrerupe dar nu dau reclame!

niagara64
21st February 2009, 22:27
Mie nu imi vine sa cred....nu ma asteptam s avad Amanar la 13 ani...cred ca e cea mai tanara gimnasta care reuseste saritura.
Amalia yurchenko layout full - e pe 6 cu 13.900

mikeyy
21st February 2009, 22:27
Amelia- 13.900...doar FTY e pe locul 5

crisloregym
21st February 2009, 22:28
http://www2.usa-gymnastics.org/scores/TAC09EWomenResults.htm

Amelia saritura doar din 5.00:( e pe locul 5 acum

Cata_RB
21st February 2009, 22:30
FTY scria si pe site-ul cu primul link, dar parca nu-mi venea sa cred...nu avea chiar 2 sarituri?
Edit: Cred ca am incurcat-o cu Diana Chelaru

mikeyy
21st February 2009, 22:31
Rusoaica 14400 la sarituri.....bataia va fi pt locul 3!

Tess_AN
21st February 2009, 22:32
Amelia e inca junioara... Cred ca singura - anul asta senioara - Diana Chelaru - face DTY.... asta e nivelul la sarituri... As fi vrut sa o vad cum l-a facut... Nici pe Adrian nu l-au aratat...

miafangina
21st February 2009, 22:33
A vazut cineva saritura Ameliei?
Eu am vazut doar nota

crisloregym
21st February 2009, 22:34
Brittany Rogers(Canada) peste Amelia, cu 14.000

Amelia este acum pe locul 9, penultima.

Asa e, Tess, sa speram ca Amelia va fi sanatoasa...asta e cel mai important;)

Mia, pe Amelia nu au aratat-o:(

myrab3la_19
21st February 2009, 22:34
Eu am vazut saritura pentru ca dupa Bridget americanii au luat pauza si au aratat sala si undeva in departare sarea Amelia..FTY fara amplitudine si un pas la aterizare

Tess_AN
21st February 2009, 22:34
Amelia are nota mai mare ca rusoaica si decat frantuzoaica la executie. Asta e bine pentu noi! Pe viitor ma refer.

mikeyy
21st February 2009, 22:36
Amelia pe 9 la sarituri....insa a avut cea mai usoara din concurs.

Tess_AN
21st February 2009, 22:37
La baieti se cerne sita... Hambuechen pe 1 si Caranobe pe 2... Adrian pe 7 - dupa 3 aparate

ancaqwe
21st February 2009, 22:39
Nu cred ca am auzit ca Amelia in competitie sa faca mai mult de FTY... Chiar eram curioasa daca si-a imbunatatit saritura, dar are tot timpul, nu trebuie sa forteze
Nota la executie pare ok in comparatie cu celelalte gimnaste (non US)

miafangina
21st February 2009, 22:39
Tess,inca nu facuse americanul al treilea aparat,acum e el pe 1.

crisloregym
21st February 2009, 22:39
Eu am vazut saritura pentru ca dupa Bridget americanii au luat pauza si au aratat sala si undeva in departare sarea Amelia..FTY fara amplitudine si un pas la aterizare

Asa mi s-a parut si mie, dar era un punct mic si alb si nu stiam daca era la incalzire sau nu.:D

myrab3la_19
21st February 2009, 22:40
nu stiu daca ati vazut dar Jordyn era sa se accidenteze la aterizare..parerea mea ca este fortata intr-un fel prostesc...poate castiga orice concurs la varsta ei si cu un DTY

ancaqwe
21st February 2009, 22:40
Sunt foarte curioasa ce va face la paralele... Mie imi plac paralelele Ameliei...

crisloregym
21st February 2009, 22:42
Da, parca s-a zdruncinat un pic...nu cred eu sa o vedem in 2012 pe Wieber (nu vreau s apar carcotasa).

Oricum, de impresionat, tot m-a impresionat....

Si aveti voi dreptate cu nota la executie a lui Racea...dar macar la 9.00 trebuie sa ajunga la senioare, daca nu mai mult.

Tess_AN
21st February 2009, 22:46
nu stiu daca ati vazut dar Jordyn era sa se accidenteze la aterizare..parerea mea ca este fortata intr-un fel prostesc...poate castiga orice concurs la varsta ei si cu un DTY
Daca fata are talent, vrea si poate! Nadia era campioana europeana cu 4 aur si un argint. Chiar mai tanara decat e Wieber acum. Parerea mea e ca e talentata si nu cred ca forteaza.

Tess_AN
21st February 2009, 22:47
Cometatorii de la primul link ma scot din sarite cu comentariile la paralelul lui Jordyn. Nu au remarcat Amanarul dar se leaga de nimicuri... Doamne, sunt mai rau decat Alexoi!

myrab3la_19
21st February 2009, 22:47
E clar nu vedem nimic din ce fac ai nostri

ancaqwe
21st February 2009, 22:47
Nu stiu, cred ca nota la executie e relativa... Nu se compara 2 competitii. Si nici aici cu nota la executie a americancelor. Totusi Kim Bui a luat 9, doar 0.1 mai mult, si nu a aratat deloc rau saritura. Si Tsurumi a luat mai putin decat Amelia - forma ok - fara amplitudine (sau cel putin asa mi s-a parut)

Tess_AN
21st February 2009, 22:48
nenoprocitii nu o arata nci pe Amelia nici pe Adrian!

Cata_RB
21st February 2009, 22:48
Da, a aterizat cu genunchii blocati, antrenorul spunea ca i s-a oprit inima pentru o clipa pana i-a spus ca e bine si a fost doar o sperietura.
E impresionanta Wieber...dar dupa cum spune si Crys, am dubii legat de ce va face mai departe. Nu stiu de ce, dar ceva nu-mi suna bine si cred ca se va pierde pe parcurs.

miafangina
21st February 2009, 22:51
Nu-mi place stilul american de comportament;dar stiam la ce sa ma astept,totusi,cam multe sarituri din partea antrenorului,iar cind o vad pe Marta,ce teatrala e...
Nimic de zis,Jordyn e buna,doar ca mie nu-mi place circul...dar lor le place.

crisloregym
21st February 2009, 22:51
Pacat ca nu am vazut-o si pe Dufournet:(

monalexa
21st February 2009, 22:52
14.800 Wieber la paralele...

Tess_AN
21st February 2009, 22:52
Eu ii prevad viitor stralucit in gimnastica lui Wieber. Am scris mai sus. Acum, Jordyn e mai batrana decat era Nadia la Skien cand a fost campioana europeana absoluta.

mikeyy
21st February 2009, 22:54
Doufornet are 6.3 la paralele...ceea ce e f mult pe noul cod! Grija pt europene!

Tess_AN
21st February 2009, 22:54
Pacat ca nu am vazut-o si pe Dufournet:( cu 6.3 nota A a luat doar 14.7 la paralele. O fi ratat?!?

miafangina
21st February 2009, 22:54
Tess,nu te contrazic,doar ca mie mi se pare ca acum uzura e mai mare si accidentarile mai dese.

mikeyy
21st February 2009, 22:55
cu 6.3 nota A a luat doar 14.7 la paralele. O fi ratat?!?

Nu cred..are 8.4 la executie....nu pare nota de rarate.

crisloregym
21st February 2009, 22:55
Nu-mi place stilul american de comportament;dar stiam la ce sa ma astept,totusi,cam multe sarituri din partea antrenorului,iar cind o vad pe Marta,ce teatrala e...
Nimic de zis,Jordyn e buna,doar ca mie nu-mi place circul...dar lor le place.

Da, fac un adevarat "spectacol"....ufff...si mai au si valori...Sloan asculta muzica la mp3 sau iPod, ce o mai fi ...

Cata_RB
21st February 2009, 22:55
Tocmai au spus ca e foarte frig in sala! Fix cand a inceput transmisia unul dintre gimnasti isi sufla in palme si chiar m-am gandit ca o fi frig.
6.5 la executie, atat au costat-o pe japoneza cele 2 ratari. Se pare ca cel putin la paralele o ratare inseamna dezastru.

mikeyy
21st February 2009, 22:56
Tess,nu te contrazic,doar ca mie mi se pare ca acum uzura e mai mare si accidentarile mai dese.

Iti dau dreptate Mia.....exagereaza antrenorii cu Jordyn....ea e in crestere acum si o forteaza prea mult.
Pronosticul meu e ca nu apuca Londra 2012

crisloregym
21st February 2009, 22:59
Pacat de ratarile lui Koo Tsurumi, 6.5 la executie, plecare din 6.1...pacat:(

cum sa fie frig??? Oufff

miafangina
21st February 2009, 23:00
Tocmai au spus ca e foarte frig in sala! Fix cand a inceput transmisia unul dintre gimnasti isi sufla in palme si chiar m-am gandit ca o fi frig.
6.5 la executie, atat au costat-o pe japoneza cele 2 ratari. Se pare ca cel putin la paralele o ratare inseamna dezastru.

Sala aceea e imensa,sau asa o vad eu,o fi mai greu de incalzit.

ancaqwe
21st February 2009, 23:00
Dupa mine - nu se compara dificultatea din vremea Nadiei cu cea de acum... Nu stiu ce sa zic de Jordyn - cred ca depinde cat de usor ii este. Oricum, nu ma pricep si nu stiu ce consecinte are fortarea unor elemente dificile la varsta asta
Stiu doar ca la noi prefer sa nu fie fortate fetele... Cauzele nu le stiu, dar mai toate junioarele care au stralucit s-au pierdut sau au avut probleme mari de sanatate (ca Steliana)
Plus ca la noi dupa accidentare, nu sti ce sansa mai ai - inca imi pare rau de Aluissa si Alina - aveau atat de multe de aratat in gimnastica...

miafangina
21st February 2009, 23:01
Am vazut-o pe Nastia si pe Mary-Lou.

Tess_AN
21st February 2009, 23:04
Tess,nu te contrazic,doar ca mie mi se pare ca acum uzura e mai mare si accidentarile mai dese.
Mia, pot sa apara si accidentari - nu le doresc nimanui, dar... aminteste-ti ca Nadia si Karolyi spuneau ca pregatirea fizica generala - alergari, forta, etc si alimentatia au rol mare in cum rezista oasele si muschii la efort.
Daca ai vazut aterizarea lui Wieber la Amanar, asta putea fi accidentare grava daca nu avea ligamente puternice )sper ca nu s-a accidentat dar nu pare dupa iesirea ce a facut-o la paralele. Apropo, la paralele a avut iesire ca a lui Shawn. Deci din vara trecuta (juma de an) de la CN de junioare ale lor, a adus noutati Amanar si noua iesire la paralele. Normal ca sare in sus antrenorul. Nu vreau sa intreb ce cat se aduce nou pe an la altii ca nu vreau polemici.

crisloregym
21st February 2009, 23:05
Asa e Tess....evolutia ei este foarte rapida...si ai dreptate si in ceea ce priveste accidentarea urata pe care ar fi avut-o o alta gimnasta in locul ei...oricum, o s amai vedem ce va fi...deocamdata sa ne bucuram de aceasta gimnasta si s ane minunam.

Cata_RB
21st February 2009, 23:07
Nu mai e gimnastica pe link-ul dat de Mihai :(

mikeyy
21st February 2009, 23:09
Nu mai e gimnastica pe link-ul dat de Mihai :(

Da...tre sa ne chinuim cu primul link :(

miafangina
21st February 2009, 23:09
Nu mai e gimnastica pe link-ul dat de Mihai :(

Eu ma uit pe linkul pus de Tess.

crisloregym
21st February 2009, 23:11
Oufff...la paralele a lucrat Brittany Rogers si noi am vazut sala si publicul:( Macar de-am vedea-o pe Racea!!

mikeyy
21st February 2009, 23:11
Sunt ceva de speriat americanii astia....nu-i mai suport...transmisie mai proasta ca asta nu am vazut!

mikeyy
21st February 2009, 23:14
Frumos paralelul lui Bridget....destul de curat...insa putin greoaie mi s-a parut.

Tess_AN
21st February 2009, 23:15
Mihai, la CE din Franta, la fel ne-am plans de transmisie... si acolo eram favoriti. Trebuie sa ne consolam ca nu o sa-i vedem pe ai nostri... O dau pe Amelia!
Ce pacat... a cazut! Mai bine facea bine si nu o vedeam....
Edit: comentatorul zice ca romanii au "numai 15 gimnaste la lot"... subliniind "numai"...

crisloregym
21st February 2009, 23:16
Sloan 9.00 la exacutie la paralele??? Pai pozitia corpului parca era a fetelor noastre, cu trunchiul indoit...nu m-a impresionat...sau poate nu stiu eu cum este ..
Amelia a ratat la paralele:( la desprindere...pacat...

Dar a avut spatele drept si standurile in maini bunisoare, dupa parerea mea...si coborare ca a Ceraselei si a Sandrei.

Cata_RB
21st February 2009, 23:17
Da...cand au binevoit sa o arate pe Amelia nu am putut vedea nimic si nici macar sunetul nu a mers, doar cat am auzit ca a ratat.
Crys, ce coborare? Cera avea dublu intins cand s-a accidentat.

myrab3la_19
21st February 2009, 23:17
Din pacate Amelia a ratat

ancaqwe
21st February 2009, 23:17
Viteza si siguranta... Asta cred ca ii lipseste Ameliei la paralele. Dar tot cred (sper) ca se poate cladi pe exercitiul ei :)

LuisaGym
21st February 2009, 23:18
Am intrat la timp sa o vad pe Amelia cazand de la paralele. Lucreaza fumos. Mi-a placut (fara cazatura)

miafangina
21st February 2009, 23:18
Ce pacat,Amelia a cazut...e penultima.
Si Adrian e pe ultimul loc.

ancaqwe
21st February 2009, 23:19
Wow, Amelia lua 9 la executie fara cazatura...

mikeyy
21st February 2009, 23:19
Nici eu nu am vazut ex Ameliei...chiar cand a prezentat-o mi s-a blocat....
Imi pare rau ca a ratat!:(

Cata_RB
21st February 2009, 23:20
Exact asta vroiam sa spun, 9 fara cazatura, si asta in arbitrajul sCAm!
E clar ca vor sa o scoata pe Wieber in fata lui Sloan.

anna.09
21st February 2009, 23:20
Amelia va avea un paralel valoros...candva.... f putine greseli de tinuta...mi s-a parut...pacat de ratare....mi s-a parut f dezamagita...in mod sigur nu avea nevoie de asta....si un pic timorata mi s-a parut...la nationale mi s-a parut mai agresiva, mai sigura pe ea...

mikeyy
21st February 2009, 23:20
Wow, Amelia lua 9 la executie fara cazatura...

Intr-adevar Anca...uite ca nu mi-am dat seama.
Asta e un lucru bun...e bine ca are tinuta frumoasa...restul se rezolva cu timpul!!!!!!

crisloregym
21st February 2009, 23:21
Da, asta ma mira si pe mine, Anca...doar nota de plecare este mica...oar 4.5...dar la executie asa mult lua fara cazatura??
Oare i-or fi luat si din plecare?

Catalina, Cerasela (CE) si Sandra aveau dublu grupat inainte, la fel ca si Raducan in 2000

niagara64
21st February 2009, 23:21
Mie mi se pare Jordyn puternica .Nu are constructia fragila si daca are grija la dieta si pregatirea fizica va fi departe .
Sa dam Cezarului ce este al lui azi ! E buna !

AuriB
21st February 2009, 23:21
Wow, Amelia lua 9 la executie fara cazatura...

Exact asta remarcam si eu!Amelia are tinuta foarte buna daca isi creste dificultatea va avea note mari in viitor.

mikeyy
21st February 2009, 23:23
Cred ca in ceea ce o priveste pe Amelia...e mult mai important ca are potential. Mai ales la paralele.

Tess_AN
21st February 2009, 23:23
In pauza asta, ca tot nu suntem bucurosi, hai sa va spun ceva simpatic. M-am apucat sa traduc biografiile, am si postat Racea si Wieber (restul dupa concurs). Ce voiam sa va zic (am tradus si in post) - mancarea favorita a lui Jordyn: sarmalele!

anna.09
21st February 2009, 23:23
coborarea Ameliei dublu grupat inainte

crisloregym
21st February 2009, 23:24
Bine ai venit, Auri!!!!:)

crisloregym
21st February 2009, 23:24
IOn pauza asta, ca tot nu suntem bucurosi, hai sa va spun ceva simpatic. M-am apucat sa traduc biografiile, am si postat Racea si Wieber (restul dupa concurs). Ce voiam sa va zic (am tradus si in post) - mancarea favorita a lui Jordyn: sarmalele!

Am vazut, Tess, dar nu inteleg unde a mancat ea sarmale...cum se zice in engleza?
Edit: Am gasit: Cabbage rolls ...tot ciudat ramane...

Scuze, Auri, am avut senzatia ca acuma ai intrat:D...ametita mai sunt:P

ancaqwe
21st February 2009, 23:26
Citat din Turnfan de pe gymworld -
Originally posted by 31/2twist
wow 4,5 D score for the romanian... did she miss some requirement because of her fall?



Yes, she missed the bar completly so she missed her yeager (D?, 0.40) and her same bar flight element (0.50).
So .9 for difficulty, and 1.0 for execution that she missed.

Tess_AN
21st February 2009, 23:27
E clar ca vor sa o scoata pe Wieber in fata lui Sloan.
Merita! Wieber e mult mai buna ca Sloan. Pe Wieber o pot compara dar nu am vazut-o cu Dufournet.

SI executia buna a Ameliei am remarcat-o deja d ela sarituri. A avut nota B mai mare ca Dufournet si Gyurnova.

miafangina
21st February 2009, 23:28
Ati observat ca este un scurt rezumat al exercitiilor?
Voi,ca stiti engleza,va mai puteti lamuri cu una-alta.

Cata_RB
21st February 2009, 23:28
Vai ce "memorie" am, offff! Eram sigura ca Cera avea intins. Nota A e mica la Amelia pentru ca nu i-au dat desprinderea si nici ce alte legari avea pe langa, eu asa ma gandesc. Dar e buna executia, sa nu uitam ca ne omoara de obicei nota B. La mai mare! :D
Asta nu am inteles nici prima data, Tess, de unde sa stie ea ce-s alea sarmale?

ancaqwe
21st February 2009, 23:28
Sa vedem executia la barna... Acolo mi se parea ca o poate imbunatati

myrab3la_19
21st February 2009, 23:28
Ce falcute are Nastia..:)

mikeyy
21st February 2009, 23:29
Citat din Turnfan de pe gymworld -
Originally posted by 31/2twist
wow 4,5 D score for the romanian... did she miss some requirement because of her fall?



Yes, she missed the bar completly so she missed her yeager (D?, 0.40) and her same bar flight element (0.50).
So .9 for difficulty, and 1.0 for execution that she missed.

Deci pana la urma a ratat 2 elemente?
Daca nu rata avea: 4.5 (+0.9) +9 = 14.4000..un potential f bun pt noul cod!

crisloregym
21st February 2009, 23:30
Citat din Turnfan de pe gymworld -
Originally posted by 31/2twist
wow 4,5 D score for the romanian... did she miss some requirement because of her fall?



Yes, she missed the bar completly so she missed her yeager (D?, 0.40) and her same bar flight element (0.50).
So .9 for difficulty, and 1.0 for execution that she missed.

Sa inteleg ca ar fi fost de un 14.400 Amelia?? OHO!!!! ce bine ar fi!!!...poate in 2010, in Olanda, o sa ne faca o surpriza frumoasa...

ancaqwe
21st February 2009, 23:31
Deci pana la urma a ratat 2 elemente?
Daca nu rata avea: 4.5 (+0.9) +9 = 14.4000..un potential f bun pt noul cod!

Am inteles ca desprinderea a costat-o de 2 ori - o data valoarea elementului, o data neindeplinirea unei cerinte obligatorii la paralele

miafangina
21st February 2009, 23:32
Chiar ma enerveaza americanii astia,dau plan general,cind pe aparate se lucreaza.

anna.09
21st February 2009, 23:32
Ce falcute are Nastia..:)

Chiar ca....

mikeyy
21st February 2009, 23:33
Am inteles ca desprinderea a costat-o de 2 ori - o data valoarea elementului, o data neindeplinirea unei cerinte obligatorii la paralele

Aaa..da...e posibil...nu si-a mai primit toate punctele pt elementele obligatorii la paralele....

Cata_RB
21st February 2009, 23:33
Merita! Wieber e mult mai buna ca Sloan. Pe Wieber o pot compara dar nu am vazut-o cu Dufournet.


Da, dar nu-mi place ca ii urca notele la executie, sau poate invers. Nu sunt echilibrate, mie asa mi se pare. Aceeasi nota la paralele si +1 zecime pentru Sloan la sarituri, dar Wieber a avut mai multe probeme de tinuta plus aterizarea.

monalexa
21st February 2009, 23:34
Kristina Goryunova a ratat la barna cred: nota A 5.700; executie 7.450; final 13.150; Koko Tsurumi 14.400 cu plecare tot din 5.7... o nota bunicica pt ea

LuisaGym
21st February 2009, 23:37
Da se pica rau la barna in concursul asta, de cate 2 ori pe exercitiu

crisloregym
21st February 2009, 23:37
Ce a cazut Brittany Rogers...saracuta..de doua ori, la barna, si destul de rau:(

Sa speram ca amelia va merge cu Europenele in minte...si ca va fi bine pentru ea

Cata_RB
21st February 2009, 23:37
Amelia e intre Sloan si Wieber la barna, poate vedem...daca ne lasa si transmisia online :D Acum urmeaza Sloan.

miafangina
21st February 2009, 23:38
Da,si pe mine m-a durut cind am vazut-o,si totusi s-a urcat la loc si a continuat.

Tess_AN
21st February 2009, 23:38
Chiar ma enerveaza americanii astia,dau plan general,cind pe aparate se lucreaza.
Si pe mine! Dar astia sunt ei, asta e scam-ul.

Sper ca Amelia sa nu cada la barna. Ea si-a luat portia la paralele. Am vazut serie de duble cazaturi la barna la Rogers si Lopez.

Pe Adrian nu l-am vazut deloc. La baieti e cam clar podiumul...

mikeyy
21st February 2009, 23:40
Am vazut-o pe Amelia la barna la incalzire.....a facut frumos!
Bafta Amelia!

AuriB
21st February 2009, 23:41
Bine ai venit, Auri!!!!:)

Multumesc Cris,dar aici eram tot timpul:)

miafangina
21st February 2009, 23:41
Pare descurajata si fara chef,sper sa-i mearga bine si sa-si mai revina.

crisloregym
21st February 2009, 23:41
Pai daca Amelia e intre cele doua americsnce, nu cred ca o sa o vedem:( macar am vazut-o la incalzire

Si pe Dufournet as vrea sa o vad...offf

Cata_RB
21st February 2009, 23:43
Originala barna pentru Kim Bui! A fost o placere sa mai vad si altceva :)