PDA

View Full Version : Ti-e frica de Biblie?



Hopshio
10th January 2009, 22:04
Osea 4:11 Curvia, vinul si mustul iau mintile omului.....

iar cine se gandeste sa bea are bautura de mult in inmia si vrea sa traiasca cu ea si il va duce astfel la viciu

Prome
10th January 2009, 22:11
Doar vinul si mustul, la spirtoase e free ?

Hopshio
10th January 2009, 22:18
nu...atunci nu existau...dar se subintelege...

Universal
10th January 2009, 22:18
Hopshio,apartii acestei religii?

Auzi,la spirtoase e free :happy

Hopshio
10th January 2009, 22:23
care religie? pocait? nu e religie..penticostal da...

Grinco
10th January 2009, 22:26
Am si eu o intrebare pentru pocaiti. Sa ii luam de exemplu pe baptisti...De ce baptistii din Romania serbeaza Pastele deodata cu ortodocsii iar cei din Germania deodata cu catolicii? Nu ar trebui sa sarbatoreasca toti la fel daca sunt aceeasi religie? (valabil si pentru penticostali, sambatari, martori etc.)

Hopshio
10th January 2009, 22:29
noh asta chiar nu m+am interesat..o sa ma interesez si o sa incerc sa iti raspund..daca stie altcineva il invit:D...

Optimistul
10th January 2009, 22:41
Osea 4:11 Curvia, vinul si mustul iau mintile omului.....

iar cine se gandeste sa bea are bautura de mult in inmia si vrea sa traiasca cu ea si il va duce astfel la viciu

Dupa tine cine bea vin indiferent de cantitate pacatuieste ?

Hopshio
10th January 2009, 22:42
Ai zis sa iti raspund..ti-am raspuns din Biblie..ce vrei mai adevarat de atat? daca tu nu crezi Biblia deja nu mai avem ce vorbi..pentru ca tu intotdeauna vei crede ce vrei..nu ce scrie in Biblie..

Optimistul
10th January 2009, 23:23
Eu cred ce scrie in Biblie dar nu cred fanatismele tale ! De aceea nici n-ai curaj sa raspunzi la intrebarea daca este pacat sa bei pt. ca asta nu scrie nicaieri ...

Am citit acum si eu ...Ce ai citat tu din 0sea este vorba de exces ! De ce nu redai tot contextul ?

Noul Testament spune in mai multe capitole urmatoarele -
1. "Sa nu fim iubitori de vin " ,nu bautori de vin .
2. "Daca veti intra in casa cuiva sa mancati si sa beti tot ce va pune in fata "
3. "Nu este pacat ce intra in gura ci ce iese pe gura ".

Voi cu legile voastre ati anulat cea mai importanta porunca - "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti" si "duceti-va si predicati evanghelia la orice faptura !" Si voi faceti tocmai pe dos - Va strangeti in loc sa va duceti si judecati lumea ca bea ,etc. , in loc s-o ajutati spunand calea spre mantuire nu cu vorbe goale fara putere si legi ,ci cu dragoste si minuni asa cum au facut-o primii discipoli ai Mantuitorului !

Prome
11th January 2009, 01:21
Dupa cum zicea si Optimistul, de ce ar fi facut Cristos din apa in vin? Eu unul pun mai multa valoarea pe o fapta realizata de Iisus decat o vorba interpretata gresita scrisa de Osea.
Si inca o chestie dubioasa, nu inteleg de ce li se spune celor in cauza pocaiti de catre romani, ca totusi nu atingi asa usor pocainta doar fiind baptisc, penticostal sau eu mai stiu ce :)

Grinco
11th January 2009, 01:55
Pentru cei interesati sa vada un documentar tare despre religie, va recomand Religulous. Totusi, cei fanatici se vor putea simti ofensati la maxim :D

Sergio_D
16th January 2009, 13:42
Hopshio,apartii acestei religii?

Auzi,la spirtoase e free :happy

Eu nu mai inteleg nimic. Din punctul meu de vedere, cultele ortodox, catolic, penticostal, baptist, adventist etc etc, toate apartin RELIGIEI CRESTINE. Mi se pare o idiotenie sa spui ca X e de religie penticostala.

Asa ca bre Universale, sa spui tu lui Ahmed ca apartine altei religii. Sau sa mai intri la inca o facultate pe teme religioase, prin Passanen sau pe unde ai mai fi tu :D

cope
22nd January 2009, 15:31
cred ca ar trebui sa incep prin a-mi cere scuze.Nu am respectat regulile gramaticale in postarea precedenta,va trebui sa ma scuzati daca v-am deranjat prin scrierea mea incorecta, la crestini, nu se obijnuieste sa se bea , deoarece, nu au nevoie de bautura, nu este pacat sa bei, dar bautura devine un pacat dupa ce a inceput sa puna stapanire, si dupa ce ai devenit dependent de ea, asta in majoritatea cazurilor de bautori :) intradevar, Isus a facut din apa vin, si inca un vin deosebit, si intradevar cina cea de taina era compusa din paine si vin care simbolizau trupul si sangele Domnului Isus care s-a jertfit pe cruce pentru NOI. Isus nu a facut din caiete dictando tigari, si ai dreptate, ceea ce iese pe gura spurca pe om, eu inca nu am vazut oameni care sa fumeze fara sa elimine fumul ;) consecintele la plamani si ficat le vei afla in cativa ani cu siguranta, tigarile sunt facute si cu instructiuni de utilizare ;) TUTUNUL DAUNEAZA GRAV SANATATII.....problema era k suntem numiti pocaiti , in fond n utoti crestinii sunt pocaiti, tot din acest motiv n upoti judeca fetele crestine pe care le numiti perverse, sunt perverse deoarece nu sunt pocaite, si daca tot sustineti ca va intereseaza mai mult ce a facut Isus, atunci luati-l ca exemplu, you should follow him..:)

Optimistul
22nd January 2009, 15:49
cred ca ar trebui sa incep prin a-mi cere scuze.Nu am respectat regulile gramaticale in postarea precedenta,va trebui sa ma scuzati daca v-am deranjat prin scrierea mea incorecta, la crestini, nu se obijnuieste sa se bea , deoarece, nu au nevoie de bautura, nu este pacat sa bei, dar bautura devine un pacat dupa ce a inceput sa puna stapanire, si dupa ce ai devenit dependent de ea, asta in majoritatea cazurilor de bautori :) intradevar, Isus a facut din apa vin, si inca un vin deosebit, si intradevar cina cea de taina era compusa din paine si vin care simbolizau trupul si sangele Domnului Isus care s-a jertfit pe cruce pentru NOI. Isus nu a facut din caiete dictando tigari, si ai dreptate, ceea ce iese pe gura spurca pe om, eu inca nu am vazut oameni care sa fumeze fara sa elimine fumul ;) consecintele la plamani si ficat le vei afla in cativa ani cu siguranta, tigarile sunt facute si cu instructiuni de utilizare ;) TUTUNUL DAUNEAZA GRAV SANATATII.....problema era k suntem numiti pocaiti , in fond n utoti crestinii sunt pocaiti, tot din acest motiv n upoti judeca fetele crestine pe care le numiti perverse, sunt perverse deoarece nu sunt pocaite, si daca tot sustineti ca va intereseaza mai mult ce a facut Isus, atunci luati-l ca exemplu, you should follow him..:)
Chiar am crezut ca a venit rapirea de numai raspundeti niciunul de atata timp ...
Ma bucur ca pana la urma ai recunoscut adevarul Bibliei si nu aberatiile religiei tale din care faci parte .
Ce vrei sa spui " nu toti crestinii sunt pocaiti" ? Vad ca iar incurci borcanele ... Unde ai vazut tu in Biblie cuvantul pocait ? De crestini scrie , de pocainta la fel dar de pocait nicaieri !?
Astept raspuns , sper sa nu dureze tot ca data trecuta ...

Sorin Blaj
22nd January 2009, 16:02
Eu cred ce scrie in Biblie dar nu cred fanatismele tale ! De aceea nici n-ai curaj sa raspunzi la intrebarea daca este pacat sa bei pt. ca asta nu scrie nicaieri ...

Am citit acum si eu ...Ce ai citat tu din 0sea este vorba de exces ! De ce nu redai tot contextul ?

Noul Testament spune in mai multe capitole urmatoarele -
1. "Sa nu fim iubitori de vin " ,nu bautori de vin .
2. "Daca veti intra in casa cuiva sa mancati si sa beti tot ce va pune in fata "
3. "Nu este pacat ce intra in gura ci ce iese pe gura ".

Voi cu legile voastre ati anulat cea mai importanta porunca - "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti" si "duceti-va si predicati evanghelia la orice faptura !" Si voi faceti tocmai pe dos - Va strangeti in loc sa va duceti si judecati lumea ca bea ,etc. , in loc s-o ajutati spunand calea spre mantuire nu cu vorbe goale fara putere si legi ,ci cu dragoste si minuni asa cum au facut-o primii discipoli ai Mantuitorului !

Unul din cele mai bune posturi de pe Forum. :ok:

angel_with_tail
22nd January 2009, 16:07
De la o simpla intrebare : "sa ma duc sau sa nu ma duc la o nunta de pocaiti?" s-a ajuns la discutii si polemici despre religie. Mai bine deschideti un alt thread:D. Eu credeam ca iar a intrat cineva sa isi dea cu parerea despre participarea lui Shadow la nunta:happy. Nunta care a fost cu multa vreme in urma!!

jesus supremu
22nd January 2009, 16:16
aici e discussion of priciple;), ce ma-sa o insemna?

angel_with_tail
22nd January 2009, 16:17
aici e mult offtopic:D

Sorin Blaj
22nd January 2009, 16:24
Mult, dar bun. :)

angel_with_tail
22nd January 2009, 16:33
Daca e o discutie interesanta asta despre religie, atunci deschideti un thread special pt asta, pun pariu ca s-ar discuta mai amanuntit acolo...

Optimistul
22nd January 2009, 18:43
Unul din cele mai bune posturi de pe Forum. :ok:
Multumesc !
Ar fi bine sa se mute postarile care n-au legatura cu nunta pe un alt thread cu titlul - "Tie frica de Biblie ? "
Cred ca se vor dezbate lucruri interesante acolo...

Daca e o discutie interesanta asta despre religie, atunci deschideti un thread special pt asta, pun pariu ca s-ar discuta mai amanuntit acolo...

Nu cred ca am avea cu cine ... Nu vezi cat dureaza sa dea un raspuns la o postare de-a mea ? Saptamani ...
Eu cred ca ei stiu doar abureala religiozitatii lor ( "nu face asta", "nu manca asta" , "nu bea asta", "nu imbraca asta") nu si Cuvantul lui Dumnezeu in splendoarea lui .
Ce ma deranjeaza la ei cel mai mult este ca ei se cred sfinti prin fapte si nu printr-o dragoste si credinta activa asa cum ne invata Biblia .

Hopshio
22nd January 2009, 18:45
Eu incerc sa raspund cand stiu..nu pot sa iti raspund la ce nu stiu..nici eu un stiu toata Biblia..si nici nu pretind asta...faza cu pocaitii e adevarat..nu exista cuvantul pocait in Biblie...

Optimistul
22nd January 2009, 19:05
Eu incerc sa raspund cand stiu..nu pot sa iti raspund la ce nu stiu..nici eu un stiu toata Biblia..si nici nu pretind asta...faza cu pocaitii e adevarat..nu exista cuvantul pocait in Biblie...

Si atunci de ce v-o insusiti ?

Sorin Blaj
22nd January 2009, 19:11
La cerere, am deschis acest thread. Cu siguranta vom avea ce dicuta. :ok:

Optimistul
22nd January 2009, 19:55
Multumim Sorin , sa speram ca vor apare destui "curajosi" si "fricosi" pt. a dezbate intrebari pe care fiecare le avem si sa vedem cat ne poate ajuta Cartea Cartilor cu raspusurile sale .

Hopshio
22nd January 2009, 20:24
pentruca cine se pocaieste este un pocait...asa cum un om care se naste se numeste nascut...

Optimistul
22nd January 2009, 20:50
Nu se potriveste aici ! Pocainta cea adevarata , asa cum este aratata in Biblie,este un proces de transformare interioara , care produce crestin , adica Hristosin nu pocait .
Pocaitii sunt persoane care se schimba in exterior si prea putin in interior !
Vrei sa zici ca Noul Testament a uitat cuvantul pocait si acum vrei sa-l adaugi tu acolo ?

Ess
22nd January 2009, 21:35
pe tema asta am mai discutat deseori aici, fara sa ajungem nici o concluzie. oricum, ar fii fost grav sa ajungem la asa ceva, privitor la credinta: am fii toti supusi unei institutii dictatoriale. cum mai spuneam, credinta este singurul simtamant uman in care adevarul nu conteaza. insa este grosolana minciuna spovedaniei facute sub roba preotului, prin care ne place sa ne mintim pe noi insine.
pocaitii, in opinia mea, sunt "specia" cea mai de jos care reflecta clar involutia religiei in particular si al spiritului uman in general. nu are rost sa intram in detalii despre vechiul testament, gnostici, manuscrisele de la m moarta, noul testament sau mai ales despre "luminatii" de la niceea.
cu totii credem cum vrem, cu totii pacatuim cum vrem: fiecare are dreptul de as pretui viata: prin sanatate sau prin exces, prin credinta sau prin curvie.

Hopshio
22nd January 2009, 21:51
Nu se potriveste aici ! Pocainta cea adevarata , asa cum este aratata in Biblie,este un proces de transformare interioara , care produce crestin , adica Hristosin nu pocait .
Pocaitii sunt persoane care se schimba in exterior si prea putin in interior !
Vrei sa zici ca Noul Testament a uitat cuvantul pocait si acum vrei sa-l adaugi tu acolo ?

ai scos tu din Biblie asta ca pocaiti sunt persoanele care se schimpa in exterior si prea putin in interior?

PS:merg de la calculator..ca sa te anunt..sa nu zici ca nu vreau sa iti raspund:)

Tyler Durden
22nd January 2009, 22:01
Priceps hujus mundi uber alles.

Prome
22nd January 2009, 22:03
Mi se pare cam aiurea titlul acesta "Ti-e frica de Biblie?" in primul rand.
Iar referitor la cei numiti po****r "pocaiti" din cate exemple am vazut in Romania, aceste culte sunt cam puse pe furat :D.Mereu vad predicatorii lui peste ca apar cu mici averi peste noapte, mereu vad oameni care isi duc o anumite parte din salariu aici.Iar anumite prelegeri sunt in felul jocurilor piramidale, in care toti sunt entuziasmati si se grabesc spre noua cale descoperita.Departe de mine gandul de a generaliza, dar cam aceasta este parerea ce ti-o lasa; poate este vorba de 0,00001% din cazuri dar acestea ies in fata.In schimb alte actiuni care sa aduca un nume bun acestor culte nu am vazut eu pana acum.

Ess
22nd January 2009, 22:04
princeps ma ungure :D ...et pastor magnus ovium dominus christus jesus
sa laudam pe isus pt sticla asta contrafacuta de jidvei :D

Tyler Durden
22nd January 2009, 22:10
A fost typos Ess, pe cuvant. Crede-ma chiar ma pricep, sunt in domeniu.:D

Ess
22nd January 2009, 22:12
nu cred asta, tu fiind de departe cel mai incult de pe ols :D

Tyler Durden
22nd January 2009, 22:14
Mai incult nu garantez, dar cel mai prost cu siguranta. :D

Ess
22nd January 2009, 22:18
no hai ca le stricam bunatate de toppic. :D
mai bine radem de jiji, la nasul, labe 1 tv!

Optimistul
22nd January 2009, 22:20
pe tema asta am mai discutat deseori aici, fara sa ajungem nici o concluzie. oricum, ar fii fost grav sa ajungem la asa ceva, privitor la credinta: am fii toti supusi unei institutii dictatoriale. cum mai spuneam, credinta este singurul simtamant uman in care adevarul nu conteaza. insa este grosolana minciuna spovedaniei facute sub roba preotului, prin care ne place sa ne mintim pe noi insine.
pocaitii, in opinia mea, sunt "specia" cea mai de jos care reflecta clar involutia religiei in particular si al spiritului uman in general. nu are rost sa intram in detalii despre vechiul testament, gnostici, manuscrisele de la m moarta, noul testament sau mai ales despre "luminatii" de la niceea.
cu totii credem cum vrem, cu totii pacatuim cum vrem: fiecare are dreptul de as pretui viata: prin sanatate sau prin exces, prin credinta sau prin curvie.
Nu trebuie sa te spovedesti unui popa , e suficient s-o faci singur dar sincer lui D-zeu direct .
Pacatuim cum vrem dar asta nu inseamna ca nu vom da socoteala daca respingem pe Cel care a murit pt. pacatele noastre si vrea sa ne ajute ...

ai scos tu din Biblie asta ca pocaiti sunt persoanele care se schimpa in exterior si prea putin in interior?

PS:merg de la calculator..ca sa te anunt..sa nu zici ca nu vreau sa iti raspund:)

Cred ca ai intes gresit postarea mea precedenta ... Tocmai despre asta e vorba - despre pocaiti nu scrie in Biblie !
Crestinii de atunci erau preamariti de popor ( Fapte - 5.13). Ti se pare ca pocaitii de astazi sunt preamariti de poporul roman ? Din contra , citeste postarile lor despre pocaiti si nu numai ....

Optimistul
22nd January 2009, 22:28
Mi se pare cam aiurea titlul acesta "Ti-e frica de Biblie?" in primul rand.
Iar referitor la cei numiti po****r "pocaiti" din cate exemple am vazut in Romania, aceste culte sunt cam puse pe furat :D.Mereu vad predicatorii lui peste ca apar cu mici averi peste noapte, mereu vad oameni care isi duc o anumite parte din salariu aici.Iar anumite prelegeri sunt in felul jocurilor piramidale, in care toti sunt entuziasmati si se grabesc spre noua cale descoperita.Departe de mine gandul de a generaliza, dar cam aceasta este parerea ce ti-o lasa; poate este vorba de 0,00001% din cazuri dar acestea ies in fata.In schimb alte actiuni care sa aduca un nume bun acestor culte nu am vazut eu pana acum.

E o intrebare simpla daca ai citit ceva din ea . Tie frica sau nu si de ce ? Poti sa raspunzi la ac. simpla intrebare ?

newcool
22nd January 2009, 22:38
ce nume ai putut sa dai threadului..:shocked:.de ce nu, 'ti-e frica de Coran'? Sau aia nu-i tot o carte sfanta?:rolleyes:

Optimistul
22nd January 2009, 22:49
Daca eram un popor majoritar musulman asa il numeam ... Pt. Coran Hristosul nu reprezinta Mantuitorul !

newcool
22nd January 2009, 22:53
Daca eram un popor majoritar musulman asa il numeam ... Pt. Coran Hristosul nu reprezinta Mantuitorul !
deosebirea-i ca ei in Coran il recunosc pe Isus drept profet...Noi cum il percepem pe Mahomed al lor?:o::groggy:

Optimistul
22nd January 2009, 23:02
Da ei il recunosc ca un simplu profet .
Pe Mahomed noi il percepem ca un fals profet .

newcool
22nd January 2009, 23:06
Da ei il recunosc ca un simplu profet .
Pe Mahomed noi il percepem ca un fals profet .
Interesant....o intrebare pt voi.De ce ar fi mai bun crestinismul ca mahomedismul ori budismul par example.N-am chef sa caut o statistica dar cred ca si din aia-s destui pe Terra,ba chiar mai multi decat ar dori Papa.Or fi toti tampiti si numai noi crestinii,adevarati cum s-ar spune?

Ess
22nd January 2009, 23:14
si acum intrebarea tampa: cine are dreptate?
deci adevarul nu conteaza.
sa fiu ot: nu...nu ma tem de biblie, ma tem doar de mine. ma tem sa nu devin la un moment dat, de buna voie, un sobolan intr-un labirint pe care nu-l inteleg. un impotent dpdv spiritual. probabil nu exista un pacat mai mare sa nu profiti de cei 46 de cromozomi pe care te-a fericit D-zeu. probabil.

Optimistul
22nd January 2009, 23:18
Pt. @ Newcool
Daca initial crestin insemna "Hristos in tine" acest cuvant s-a bagatelizat astazi incat oricine care sarbatoreste Pastele si Craciunul e crestin . Fals !
E mai bun pt. ca Hristos a inviat pe cand la ei toti sunt morti .

Grinco
22nd January 2009, 23:19
Mi-e frica de Biblie daca are 5 kile, coperti de aur si se afla in mainile unei babe evlavioase cu care am avut o disputa pe teme religioase:D

newcool
22nd January 2009, 23:24
Pt. @ Newcool
Daca initial crestin insemna "Hristos in tine" acest cuvant s-a bagatelizat astazi incat oricine care sarbatoreste Pastele si Craciunul e crestin . Fals !
E mai bun pt. ca Hristos a inviat pe cand la ei toti sunt morti .

Zi-le asta unor musulmani sa vedem ce parere au:rolleyes:

Optimistul
22nd January 2009, 23:27
Mi-e frica de Biblie daca are 5 kile, coperti de aur si se afla in mainile unei babe evlavioase cu care am avut o disputa pe teme religioase:D

Dar care nu poate s-o ridice si nici sa strige , asa ca pana la urma o sa iei copertile si fugi. :happy
Se intampla si asta - multi raman doar cu copertile ...

Ess
22nd January 2009, 23:28
Pt. @ Newcool
Daca initial crestin insemna "Hristos in tine" acest cuvant s-a bagatelizat astazi incat oricine care sarbatoreste Pastele si Craciunul e crestin . Fals !
E mai bun pt. ca Hristos a inviat pe cand la ei toti sunt morti .

sper ca aici ai fost ironic, optimistule

Prome
23rd January 2009, 02:40
E o intrebare simpla daca ai citit ceva din ea . Tie frica sau nu si de ce ? Poti sa raspunzi la ac. simpla intrebare ?

Pai in primul rand nu cred ca te referi la Biblie ca la o simpla carte, pentru ca atunci ar fi absurd sa-i fie frica unui om de asa ceva.
Probabil aceasta intrebare vine intr-un context asemanator ca in expresia "Un om cu frica de Dumnezeu".
Nu consider ca cineva care crede in ceva anume, mai ales intr-o divinitate ar trebui sa o faca din frica.
Si la o adica frica de ce?
Sincer chiar nu inteleg ce vrei sa zici cu aceasta "simpla intrebare", nu pot sa-mi dau seama ce raspuns urmaresti :)
Daca te-ai referit la ceva de genul "iti este frica sa o deschizi?" atunci raspunsul este nu.

angel_with_tail
23rd January 2009, 09:09
Nu trebuie sa ne fie frica de Biblie ci de ceea ce scrie in ea :)...

Tyler Durden
23rd January 2009, 09:31
Aleluia...:D

Optimistul
23rd January 2009, 13:34
Pai in primul rand nu cred ca te referi la Biblie ca la o simpla carte, pentru ca atunci ar fi absurd sa-i fie frica unui om de asa ceva.
Probabil aceasta intrebare vine intr-un context asemanator ca in expresia "Un om cu frica de Dumnezeu".
Nu consider ca cineva care crede in ceva anume, mai ales intr-o divinitate ar trebui sa o faca din frica.
Si la o adica frica de ce?
Sincer chiar nu inteleg ce vrei sa zici cu aceasta "simpla intrebare", nu pot sa-mi dau seama ce raspuns urmaresti :)
Daca te-ai referit la ceva de genul "iti este frica sa o deschizi?" atunci raspunsul este nu.

Bineinteles ca titlul l-am sugerat astfel pt. a suna mai comercial ... Ne referim la continut si nu la hartie .

Reformulez intrebarea , sinonima titlului - Ce sentiment iti produce citirea Bibliei ?

angel_with_tail
23rd January 2009, 13:41
Esti sigur ca am citit toti Biblia? :)

Optimistul
23rd January 2009, 17:39
Crezi ca acum e prea tarziu ? Sfat - sa incepi cu partea a doua , e mai accesibila , cu Noul Testament !

Ess
23rd January 2009, 18:41
Crezi ca acum e prea tarziu ? Sfat - sa incepi cu partea a doua , e mai accesibila , cu Noul Testament !

dimpotriva! dar fiecare cu parerea lui.

Lordul_Reloaded
23rd January 2009, 19:44
de ce să mă tem de biblie ?

Sorin Blaj
23rd January 2009, 19:49
Sunt mai multe sensuri.

Pentru ca ai citit-o, pentru ca ai inteles-o, pentru ca te intereseaza, pentru ca crezi in ea, pentru ca nu ai citit-o niciodata, pentru ca nu ai inteles-o, pentru ca nu te intereseaza, pentru ca nu crezi in ea.

Depinde unde te situezi. Depinde cat esti de deschis la minte.

Ess
23rd January 2009, 20:16
a fii deschis la minte, nu are nici o legatra cu studierea bibliei, sorin.

le:totusi cred ca n-am inteles exact postarea ta :D esti atat de incalcit :D:D:D

White Shadow
23rd January 2009, 20:45
Cine a scris Biblia ?

Sorin Blaj
24th January 2009, 00:31
a fii deschis la minte, nu are nici o legatra cu studierea bibliei, sorin.

le:totusi cred ca n-am inteles exact postarea ta :D esti atat de incalcit :D:D:D

Cine a spus ceva de studierea bibliei? Este vorba mai mult de a intelege ceva din ce scrie acolo.

rob_din
24th January 2009, 00:41
Bineinteles ca titlul l-am sugerat astfel pt. a suna mai comercial ... Ne referim la continut si nu la hartie .

Reformulez intrebarea , sinonima titlului - Ce sentiment iti produce citirea Bibliei ?

Imi produce amuzament. E mai prost scrisa decat Capra cu trei Iezi

Grinco
26th January 2009, 01:04
Mi-e frica de Biblie daca are 5 kile, coperti de aur si se afla in mainile unei babe evlavioase cu care am avut o disputa pe teme religioase:D

Au vazut ca mi-e frica de o Biblie de 5 kile, asa ca s-au hotarat sa aduca una de 8 in oras, sa fie siguri:D

Biblie gigant de opt kilograme la Timișoara (http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/biblie-gigant-de-opt-kilograme-la-timisoara/cn/news-20090125-02091085)
Timișorenii vor putea admira, luni, o Biblie unicat, cu 1.500 de pagini și care cântărește opt kilograme. Fiecare dintre cele 66 de cărți ce o formează este scrisă într-o altă limbă, printre care și limba română, simbolizând astfel universalitatea mesajului lui Dumnezeu pentru locuitorii acestei planete...

Optimistul
26th January 2009, 18:11
Imi produce amuzament. E mai prost scrisa decat Capra cu trei Iezi

Pt. ca este scrisa de multi autori care au trait in vremuri diferite poate ti se pare mai ciudata ...
Dar ce inseamna concret pt. tine "prost scrisa" ? Da un exemplu !

Tyler Durden
26th January 2009, 20:00
Biblia figureaza in orice crestomatie de literatura universala serioasa. Chiar si cei care nu o considera Cartea Cartilor ii recunosc meritele literare de exceptie. Rob_din este un individ de o ignoranta fara margini, nu-i indeajuns ca ne chinuie cu romana lui indoielnica, dar isi da cu opinia in orice subiect, suferind de un soi de prostie omniscienta.

Optimistul
27th January 2009, 22:49
As vrea sa incepem un ciclu cu cele mai reprezentative versete din Biblie .

Nu pot sa nu incep acest ciclu decat cu versetul considerat de aur al Bibliei -"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea , ca a dat pe singurul lui Fiu, pentru ca oricine crede in el sa nu piara ,ci sa aiba viata vesnica ." ( ioan 3. 16 )

P.S. Versetul asta e usor, stai sa vezi ce urmeaza ...