PDA

View Full Version : F1 - Echipa Minardi



fia
27th July 2004, 09:48
2004 - 1 punct (Zsolt Baumgartner,Gianmaria Bruni)
2003 - 0 puncte (Jos Verstappen,Justin Wilson,Justin Wilson)
2002 - 2 puncte (Alex Yoong,Mark Webber)
2001 - 0 puncte (Fernando Alonso,Alex Yoong,Tarso Marques)

2000 - 0 puncte, 1999 - 1 puncte, 1998 - 0 puncte, 1997 - 0 puncte, 1996- 0 puncte, 1995 -1 punct, 1994 - 5 puncte, 1993 - 7 puncte, 1992 - 1 punct, 1991 -6 puncte, 1990 - 0 puncte, 1989- 6 puncte, 1988 - 1 punct, 1987 - 0 puncte, 1986 - 0 puncte, 1985 - 0 puncte.

31 de puncte din 624 curse! din 1985 pana acum.

Din ce traieste aceasta echipa? Aproape la fiecare an schimba sponsorii. Arrows, Prost in ultimii ani si MULTE altele au disparut... De ce ei raman? Au cel putin in ultimii ani masinile mai lente cu 4-5 secunde pe tur.
Doar din vanzariel de piloti?
Pentru mine e o dilema....

cipi13
27th July 2004, 10:18
Probabil un mamagement bun...relatii in publicitate pentru atragerea de sponsori si faptul ca bosii formulei fac toate eforturile pentru pstrarea echipelor pentru a asigura audienta...
Si cred ca si faptul ca nu au nici o pretentie....spre deosebire de Prost sau Arows care nu au fost infiintate ca sa fie codase....cel putin asa cred eu.

oaspetele
27th July 2004, 12:43
hei !
este cunoscuta relatia stransa intre boss-ul echipei, Stoddart parca, si Bernie.........
de altfel acesta din urma a apelat la un supterfugiu financiar pentru a ajuta mica echipa sa supravietuiasca .

e nevoie de cat mai multe echipe in F1.

si doar pentru faptul ca Minardi a lansat foarte multi piloti de valoare.

fia
27th July 2004, 12:49
Ok. Dar de unde sunt banii? Dezvoltarea unui masini de F1, fie ea si proasta.. costa. Din drepturi de televiziune, si alte drepturi de la FIA nu cred ca iau mare lucru... De la sponsori iarasi... nu cred... Chiar sunt investitiile atat de mici incat sa acopere cheltuielile?
Care e subterfugiul financiar?

cipi13
27th July 2004, 13:05
Acu nu stiu daca uzeaza de subterfugii....
Dar in principiu, cu un monopost care nu prea e dezvoltat, si cu niste piloti care isi platesc siguri "volanul", probabil ca banii de la sponsori si de la FIA sunt de ajuns...
Si parca anul trecut se facea apel la echipele mari sa cotizeze cu niste sume pentru sustinerea echipelor mici......sau incurc eu lucrurile...

bapsy
27th July 2004, 14:43
Nu stiu daca la Minardi este asa la momentul actual, dar stiu ca la un moment dat unii piloti isi plateau locul in formula 1. Bernie a avut la un moment dat o idee buna, si nu inteleg de ce nu a pus-o in functiune: decat sa existe echipe dinastea mici care nu-si au sensul in formula 1, de ce sa nu poata o echipa sa aiba mai mult de 2 masini concurente. Imaginati-va sa fie acum 4 Ferrari in campionat.

fia
27th July 2004, 14:47
1 sef si 3 locotenenti?

cipi13
27th July 2004, 15:16
Ar fi frumos dar mi se pare cam mult....
Iti dai seama ca toate costurile s-ar dubla ?
Si in final ar rezista citeva echipe, cele potente financiar...Unde ar mai fi farmecul ?

bapsy
27th July 2004, 15:20
1 sef si 3 locotenenti?
:happy nu ca ar fi o ierarhie. schumi ar avea un locotenent, acesta va avea la randul lui unul s.a.m.d. ultimul saracu' va trebui sa serveasca pe toata lumea. dar iti dai seama ca din 4, 3 ar fi multumiti si doar 1 nu. se merita.

RedBaron
27th July 2004, 16:00
La Minardi, dupa parerea mea, secretul e acesta: un management bun. Au acceptat destinul, dar asta nu inseamna ca nu sunt profesionisti si descurcareti.
Au promovat o gramada de piloti. Printre cei mai de seama si care imi vin mie in minte acu: J. Trulli, F. Alonso. Toti pilotii Minardi au avut aportul unui sponsor foarte puternic. Alonso spre exemplu compania spaniola Telefonica. Imi amintesc ca la un moment dat, prin 1996 cred au avut un gentelman driver, care si-a platit locul, G. Lavaggi.
Apoi materialul de competitie a fost intotdeauna sau aproape intotdeauna cel mai ieftin disponibil, spre exemplu motoare.
Si Minardi au trecut milimetric pe langa faliment de mai multe ori, ultima oara fiind salvati de European Aviation - Paul Stoddard.
Prost au avut parte si de un management mai putin de succes. Un exemplu clar: la A1 Ring in 1997 (cred), in timpul cursei Alesi si Heidfeld se acroseaza in lupta directa si ies amandoi din cursa. Situatia se mai repeta de vreo 2 ori. Pentru o echipa care nu avea prea multi sponsori si ambitii destul de mari, asemenea evenimente costa mult!
Jordan, un alt exemplu de management bun. Arrows, management slab. Tine mult si de acest aspect si poate si de noroc.

ADelPiero
27th July 2004, 16:44
exact... au un management bun... altcumva nu se poate explica durata existentei acestei echipe...

cipi13
27th July 2004, 16:59
Si ala ultimu saracu pentru ce concureaza ?

RedBaron
27th July 2004, 17:29
Si ultimu concureaza pentru bani si sanse de afirmare.
Sa mai iau un exemplu: ex-piloti Minardi care nu poseda vreun talent iesit din comun, precum Alex Yoong, Tarso Marques si mai sunt ei, toti concureaza acum prin America (CART, Indy) sau curse de anduranta (FIA GT, American Le Mans). Conteaza mult sa scrie pe carte de vizita Formula 1.
Apoi daca sunt piloti talentati (am amintit Trulli sau Alonso) sansa data de Minardi poate fi concretizata. Si sa mai amintesc piloti medii ca Pedro Diniz spre exemplu care a ajuns la Sauber, prin 1997. Deci si Minardi au importanta lor.
Ca echipa, Minardi sper sa nu ma insel, au terminat in fata celor de la BAR, in anul de debut a americanilor, 1997. Asta inseamna bani. Bani se obtin pentru orice finish in cursa, fie ca e locul 1-8, fie ca e locul 18. Normal, direct proportional. Apoi, daca o sa te uiti atent la viitoarele calificari, cand intra un Minardi pe pista sa vezi cati sponsori au pe masina (chiar am obs. asta acum la Hockenheim). Mici, dar multi. Si apoi, italienii spera si la un sezon, candva, in care sa puna probleme si echipelor mai bine clasate. Oricum, asa mici cum sunt, Minardi sunt o afacere. Si stim, ce nu e profitabil nu traieste.

bapsy
27th July 2004, 20:09
Acum mi-am amintit ... Pedro Diniz isi platea locul.
Webber este unul dintre pilotii care a debutat la Minardi si chiar a luat doua puncte in Australia (la el acasa). Nu stiu cum a ramas, dar cica s-ar putea sa-l ia Williams.

RedBaron
27th July 2004, 20:27
There was one other remarkable event involving Minardi in 2003. It occurred on the Sunday of the team's 301st Grand Prix, and spoke volumes for the contribution made by the Faenza squad to the sport of Formula One. With the inclusion of Marc Gene, deputising for the injured Ralf Schumacher at Williams, eight of the 20 competitors who lined up for the start of the Italian Grand Prix were either current, or former, Minardi drivers - 40 per cent of the grid. The 2003 season may not have been a notably successful one for the team, but that statistic filled everyone concerned with considerable pride.
Minardi Official WebSite

cipi13
28th July 2004, 10:34
Cred ca, in principu, cam asta este rolul echipelor mici....sa formeze piloti. Si de aceea e bine sa existe in continuare...
Pentru ca un pilot are nevoie sa se rodeze inainte de a trece la o echipa mare...

Profetu
12th August 2004, 15:27
Intr-un timp se auzea ca Abramovich ar fi discutat preluarea acestei echipe.

Apoi ....... "The Minardi Cosworth team is pleased to announce that Russian driver, Sergey Zlobin, has signed to continue his testing programme with the Faenza squad. The Moscow-based racer - the first Russian to drive a modern Formula One car - initially tested for Minardi in 2002, and made steady progress in the course of three sessions with the team, at the Fiorano, Valencia and Mugello circuits, covering 840 kms in total." ... conform www.f1racing.net

cipi13
12th August 2004, 15:49
Nu stiu daca o sa fie abramovici dar un magnat rus o sa fie in spatele pilotului.....

axterix
17th August 2004, 08:56
intotdeauna a fost codasa F1
nu stiu de ce nu vinde locu unei alte formatii?
ultimul loc e intotdeauna pre-stabilit

piranha
18th February 2005, 11:50
Sunt bucuros sa descopar ca avetz un topic special Minardi pe forum.

Stoddard a anuntat ca "Minardi's defintive 2005 challenger is set to feature an ultra-radical aerodynamic design" asa ca sper sa bata Jordan-Midland si poate chiar Toyota si uneori Red Bull.

fia
18th February 2005, 11:53
Pai cum sa nu avem, eu sunt fan Minardi, ma rog dupa prima iubire Ferrari :P.
Sunt fan pentru ca desi sunt ultimii (aproape) mereu (pentru ca au cele mai slabe masini), promoveaza niste piloti extraordinari si e o echipa destul de veche in F1.

piranha
18th February 2005, 12:02
31 de puncte din 624 curse! din 1985 pana acum.


Lasa-te de statistici ca nu le ai. 624 reprezinta cifra insumata a ambilor piloti Minardi care au participat la cursele de F1 pana acum.

Best Results: Victories 0, Second 0, Third 0, Fourth 3, Fifth 6, Sixth 8.

http://www.sportinglife.com/formula1/images/minardi.jpg
Forza Minardi!

grig_jr
18th February 2005, 12:08
singurul motiv pt care minardi sta in f1 este ca face bani. stati calmi ca fac o carutza de bani din sponsori si banii de la piloti. nu au ei scopuri nobile de promovare de piloti. daca vine unu cu banu l-au luat.

da, se poate spune ca e meritoriu ca stau chiar daca sunt ultimii. l-am auzit pe Stoddard zicand : "cineva trebuie sa fie si la coada". dar era cu zabetul pe buze si super-acomodat cu ideea. sunt sigur ca si bernie baga banii in ei ca sa tzina 20 de masini pe grila.

nu inteleg de ce nu cumpara un sasiu de la o echipa mai buna ? bine, dupa ce reguli vor fi in f1 dupa 2008 cam toate masinile vor fi cat de cat la fel,.... asa ca daca rezista pana atunci poate cine-stie : vom vedea o dominare minardii in anii 2010 :D.

unde sunt vremurile privatilor ?!?! tyrrell, clark, brabham, cooper, ligier. chiar si ferrari, mclaren si williams erau pe vremuri "garajisit". vremuri boeme. veneau 50 de masini la calificari la f1 si doar 20 prindeau cursa. pt multi era o performanta sa prinzi grila,... mai ales pt cei veniti cu masina de cursa pe o remorca cu o prelata pe ea. inginerii erau vedetele paddock-urilor. cred ca era mult mai misto pe vremea aceea, cel putin daca apucai sa stai intre ei.

m-am nascut prea tarziu, fk it ! :P

piranha
18th February 2005, 12:18
nu inteleg de ce nu cumpara un sasiu de la o echipa mai buna ?

In principal sasiul nu se vinde pentru ca formeaza un tot unitar cu motorul. Iar asta inseamna sa fie doua echipe cu aproape aceeasi masina. Stii cum e, cand cineva preia o idee de la tine, in timpul unui examen, poate el reuseste sa o exploateze mai bine ca tine si ia nota mai mare decat tine, autorul ei. Nici o echipa de F1 nu-si permite sa intareasca concurentza. Scuze, maestre, dar este cea mai stupida chestie pe care am auzit-o in ultima vreme.

Iata un posibil sasiu de F1 :

http://forums.motorsport.com/forums/attachment.php?s=&attachmentid=9694

grig_jr
18th February 2005, 12:37
stai calm ca din 2008 TOATE masinile vor rula pe sasie aproape identice dezvoltate dupe niste specificatii FIA extrem de riguroase. nu sunt eu de vina,.. asa va fi

si in indy si in champ car echipele isi aleg sasiul din 3 sau patru variante: penski, raynard si lola (parca) si motoarele din alte 2 sau 3 surse (toyota, ford, chevy parca) - sunt date aproximative nu exacte, din ce imi aduc aminte.

si sauberul ruleaza anul asta pe un sasiu dezvoltat de ferrari si adaptat apoi de sauber. s-au mai vazut. nu e o idee stupida.... sorry. ar fi mai competitivi si nu cred ca echipa de la care l-ar lua s-ar da de gol. sunt destule detalii cruciale care pana la urma "fac diferenta" - dupa cum pe place sa zica dragilor nostri comentatori din f1

fia
18th February 2005, 13:42
Lasa-te de statistici ca nu le ai. 624 reprezinta cifra insumata a ambilor piloti Minardi care au participat la cursele de F1 pana acum.
Best Results: Victories 0, Second 0, Third 0, Fourth 3, Fifth 6, Sixth 8.

Forza Minardi!
Dar tot 624 de curse sunt...
Evident ca e cifra insumata... Daca tu ai inteles altceva imi pare rau pentru tine....
Te invit pe tine sa faci cate statistici poftesti si promit ca nu o sa bag comentarii din aste aiurea ca tine...

Profetu
18th February 2005, 16:17
In principal sasiul nu se vinde pentru ca formeaza un tot unitar cu motorul. Iar asta inseamna sa fie doua echipe cu aproape aceeasi masina...

Io nu stiu ce campi bateti voi p-aici dar sasiu e una, iar motoru e alta. Motoru se vinde separat, sasiu se dezvolta de fiecare echipa. Sauber anu trecut a alergat cu motoare Ferrari generatie 2003. Fordu a furnizat motoare, la fel si Honda pentru BAR ... sasiul fiind dezvoltat de echipa.

fia ... ce "piloti extraordinari" a promovat Minardi in ultimii ani ? Ca Alonso a stat un an la Minardi nu inseamna ca a fost promovat de Minardi, ci ca a debutat la Minardi. Briatore e taticu lui Alonso.

grig_jr
18th February 2005, 16:21
@profetu: hei ! ce bine ca mai dai pe aici si mai aduci lumea cu picioarele pe pamant. good for us !!!!! de ce esti asa rar mai nou pe ols? pe unde iti duci zilele? :P

Profetu
18th February 2005, 16:28
offtopic ... sincer ? ... am fost dezamagit de comentariile de la sectiunea "Motoare" si am considerat ca nu mai are rost sa-mi bat capu ... chiar tu grig, de cateva ori m-ai luat la misto in situatii nepotrivite ... acu sunt suparat pe faza care i s-a intamplat lu neaga si am intrat sa-mi vars of-ul ... dupa cum ai vazut n-am scos prea multe vorbe dupa cele doua etape de raliu mondial pe care le-am "devorat" de la un cap la altul ... sper sa creasca calitatea posturilor legate de aceste discutii si atunci imi voi realimenta pofta de "on-topic" ... :confused:

grig_jr
18th February 2005, 17:35
pei tu esti de baza ca sa fie discutii clare.
noi 2 suntem total diferiti ca si reactie la posturi slabe. tu iti strangi jucariile si pleci, eu turb si omor tastele cu posturi. si, da, imi scapa mistouri de foarte multe ori, dar tu chiar esti un om de baza aici. sti cum s-a simtit cand nu ai mai intrat. uite cum au murit threadurile de raliu. si chiar a inceput sezonul si as comenta si eu:P

lasa dracului fotbalu si hai inapoi la "Motoare", incepe si f1 in cateva saptamani. daca vrei sa creasca calitatea discutiilor, participa si o triplezi automat. imi pare rau ca m-am luat de tine, ar trebui sa caut acuma sa vad situatia exacta si sa caut o scuza sau o explicatie, dar chiar nu are rost. just come back , ti se simte lipsa.


acum ca sa nu fiu 100% off topic: faza cu omogenizarea componetelor utilizate este cu doua taisuri. pe de o parte este cresterea competitivitatii (vezi f3000, indy, cart) pe de alta parte este scaderea progreselor tehnice. echipele nu ar mai fi stimulate sa gaseasca solutii tehnice. aceste se dau la inceputul sezonului de FIA, standardizate si cu ele se pedaleaza un sezon intreg.
oricum, deja se vorbeste despre omologarea masinilor pe 6 luni. adica te prezinti cu masina la omologat si pana la jumatatea sezonului nu se mai schimba nimic, cand ai o noua omologare. FIA incearca din rasputeri sa faca ceva,.... chiar nu imi dau seama cum va arata F1 peste 5-6 ani. sunt in ceata.
nu stiu ce sa zic nici despre sezonul care vine ! renaul si mclaren isi arata muschi mari. ferrari este rezervata. bar si toyota vor victorii de GP si clasari bune. doar Williamsul mi se pare in cadere libera.
primele 2 curse sunt importante ca sa ne dam seama care vor fi rapoartele intre echipe si apoi cand vine ferrari cu maina noua, iara vor fi cateva etape cruciale. asa ca, pe doar pe la mijlocul sezonului vom avea o imagine clara cu ce se intampla si sa speram ca lupta pt titlu va tzine pana in penultima cursa (am spus "penultima" ca sa nu risc un infarct daca totul se va decide in ultima cursa:P)

fia
13th September 2005, 10:16
Ramanem fara Minardi? Prin cumpararea de catre Redbull se pare ca acest nume va disparea.