PDA

View Full Version : 24/25-01 Vancouver



whisper
17th January 2009, 23:43
Nu cred sa fi vazut vreo competitie in Canada sau USA in afara de OG:thinkso:
Au mai fost vreodata etape pe acolo?


Isi va mari Simon diferenta de puncte sau Schliri va urca pe primul loc al clasamentului?

rob_din
18th January 2009, 00:01
Nu cred sa fi vazut vreo competitie in Canada sau USA in afara de OG:thinkso:
Au mai fost vreodata etape pe acolo?


Isi va mari Simon diferenta de puncte sau Schliri va urca pe primul loc al clasamentului?

Au mai fost ca repetitii inaintea JO

whisper
18th January 2009, 00:17
Aha..si acum le-au bagat tot pentru repetitii, nu? Mersi de info.

rob_din
18th January 2009, 01:11
Aha..si acum le-au bagat tot pentru repetitii, nu? Mersi de info.

Da, pentru a verifica bazele cu 1 an inainte de JO

Garmisch
18th January 2009, 11:51
Pai diferenta dintre Amman si Schlierenzauer este de 2 puncte , as dori ca Gregor sa preia sefia clasamentului general

Tracoromana
18th January 2009, 21:06
Eu dimpotriva as dori ca Ammann sa-si revina.

Vad ca o buna parte dintre saritori (finlandezii, norvegienii si Morgi) au luat o pauza la Zakopane pentru a se odihni inainte de Vancouver. Cei 3 din fruntea clasamentului nu-si pot permite un respiro, vorba Miei (miafangina), sunt "condamnati" sa evolueze incontinuu, impreuna.

ichigo
18th January 2009, 22:02
doar ca unii vor trebui sa ia o pauza, mai ales ca vor fi si etape pe echipe, in noua competitie infiintata, team tour, care se va desfasura la willingen, klingenthal si oberstdorf, in care vor evolua echipele. iar elevetienii nu cred ca vor participa fiindca nu au patru saritori, si nu pot face o stafeta. mai ales ca aceasta competitie se va desfasura inaintea campionatelor mondiale de schi nordic de la liberec.

theodor
20th January 2009, 13:18
Eu dimpotriva as dori ca Ammann sa-si revina.

Vad ca o buna parte dintre saritori (finlandezii, norvegienii si Morgi) au luat o pauza la Zakopane pentru a se odihni inainte de Vancouver. Cei 3 din fruntea clasamentului nu-si pot permite un respiro, vorba Miei (miafangina), sunt "condamnati" sa evolueze incontinuu, impreuna.


In urmatoarele 2 etape, Simon s-ar putea sa aiba un avantaj, dat fiind faptul ca titlul olpimpic din 2002 l-a obtinut tot pe teren nord-american.

Garmisch
22nd January 2009, 20:56
M-am gandit ca ar fi bine sa afisez programul pt week-endul acesta :
Vineri-ora 23-calificari
Sambata-ora 19.30-calificari
Sambata-ora 20.30- etapa
Duminica-ora 20.30 -etapa
Cam acesta ar fi programul ,: eu una doresc ca podiumul in ambele etape sa fie urmatorul : 1. Gregor S.
2. Wolfgang Lotzl
3. Simon Amman.... sau Thomas Morgenstern....dar nu cred ca are sanse:D:D

theodor
23rd January 2009, 11:25
Deci cu o ora mai tarziu la noi.
Se anunta 2 etape foarte interesante, pana acum nemaifiind nici una pe pamant canadian. Nu se stie cine va castiga.

Apropos: Ce-ati spune daca l-am invita pe Hobana pe forum?

henry_rares
23rd January 2009, 13:59
O idee stralucita !:cheer:
Poate o sa mai avem si alte discutii interesante!

Mr Cosmin
24th January 2009, 03:22
^ E posibil :D ?

Parca si la Torino au fost doua etape in 2005.

Anyway, ce rezultate au fost astazi in calificari?

theodor
24th January 2009, 09:22
Sedinta de calificare a fost castigata de Noriaki Kasai, cu o saritura de 139,5m. Pe locul 2 - Andreas Kuettel - 139, locul 3 - Pavel Karelin - 139,5m(cu un stil mai slab).Cea mai lunga saritura din concurs a apartinut norvegianului Anders Jacobsen - 141,5m!
A fost o sedinta de calificare exceptionala, inregistrandu-se nu mai putin de 21 de sarituri de peste 130m, asta netind cont de evolutiile saritorilor din top10.
A participat, in mod surprinzator, si japonezul Takanobu Okabe, care a sarit f bine - 131,5m, demonstrand ca valoarea nu are varsta - are nu mai putin de 39 de ani!
In alta ordine de idei, este una din cele mai frumoase trambuline din lume, canadienii dovedind din plin ca merita sa gazduiasca JO de anul viitor.

Rezultatele complete ale sedintei de calificare, aici:
http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2580

Astazi, cred ca ne asteapta o etapa foarte interesanta!

Inca ceva:
Recordu(ri)l(e) trambulinei:
-masculin - (tot!)Gregor Schlierenzauer - 143,5m(ieri, in antrenamente);
-feminin - Lindsay Van(USA) - 128,5m ( in 2008):yeah::floricica:

Iata ca , daca la masculin, americanii nu au rezultate grozave, la fete lucrurile stau cu totul altfel!

ichigo
24th January 2009, 14:22
bine ca bara de start nu a fost la pozitia a 23 -a cum a fost pentru cei de la combinata nordica saptamana trecuta, unde ansi koivuranta a zburat 140 m. daca bara era asa de sus ajungeau pina in america.

Mr Cosmin
24th January 2009, 17:59
Malysz pe locul 4 :ok: .

Sper sa repete performanta si in etapele de azi si de maine /hello .


Si Kasai, ce surpriza :shocked: !

Cristy RVD
24th January 2009, 18:53
astazi etapa e transmisa de la ora 21:30 ?

ciudat ca ieri calificarile s-au terminat in jur de ora 00:00.

Mr Cosmin
24th January 2009, 19:06
Pe eurosport.yahoo.com scrie ca incep la ora 18:25, si daca adaugam o ora aflam si la ce ora incepe in Romania.

TheMentalist
24th January 2009, 19:09
astazi etapa e transmisa de la ora 21:30 ?

ciudat ca ieri calificarile s-au terminat in jur de ora 00:00.

Etapa va avea loc de la ora 20:30 ora Romaniei.

TheMentalist
24th January 2009, 21:26
Ce frumos a fost (chiar doar pentru cateva minute) sa il vad pe Adam pe primul loc:)

Mr Cosmin
24th January 2009, 22:21
Superba etapa !

Tracoromana
24th January 2009, 22:37
Felicitari medaliatilor. Bravo Matti Hautamaeki. :ok: Imi pare rau pentru Ammann :( dar asta e, Schlieri e in mare forma.

N-am stiut ca Gregor n-aude cu o ureche, cu toate astea echilibrul sau este ok.

TheMentalist
24th January 2009, 22:59
Adam Malysz a terminat pe locul 8 si este Man of the day/hello/hello

useroarecare
25th January 2009, 00:29
Felicitari medaliatilor. Bravo Matti Hautamaeki. :ok: Imi pare rau pentru Ammann :( dar asta e, Schlieri e in mare forma.
.

Da, într-adevăr, Schlierenzauer e mult peste ceilalți. Singura șansă a lui Ammann e să încerce să se țină aproape de el și să spere că va avea oscilații înspre final.

În etapa asta, aș vrea să-l remarc pe Jacobsen atât pentru rezultatul de la antrenament câ și pentru cel din prima manșă (chiar dacă a fost descalificat), performanța lui Malysz și constanța lui Schmitt.

În altă ordine de idei, e fenomenal ce se întâmplă cu notele lui Loitzl la stil, deja tinde spre nesimțire crasă. Hautamaeki și Loitzl au sărit aceeași distanță, și-n prima, și-n a doua mașnă. La sfârșitul zilei diferența întrei ei era de 3.5 puncte, adică 2 metri !!! În condițiile în care ambele sărituri au fost foarte lungi și s-au încheiat cu telemark.
A da, iar notele lui Loitzl din manșa a doua au fost 19.0, 19.0, 19.5, 19.5 , 20.0 și 18.5. Probabil că arbitrul cu 18.5 uitase pe cine avea de notat sau dacă nu era asta cauza, să-mi explice și mie cineva cum un arbitru poate da nota 18.5 și altul 20 pentru aceeași săritură.

Tazz
25th January 2009, 00:34
În etapa asta, aș vrea să-l remarc pe Jacobsen atât pentru rezultatul de la antrenament câ și pentru cel din prima manșă (chiar dacă a fost descalificat)

N-am reusit sa prind etapa. De ce a fost descalificat? :angry:

Mr Cosmin
25th January 2009, 00:40
N-am reusit sa prind etapa. De ce a fost descalificat? :angry:
Pentru ski-uri parca, care erau mai lungi decat trebuiau.

Tazz
25th January 2009, 00:42
Offf!! Trebuia sa-i masoare lui skiurile :P Tocmai cand incepuse si el sa-si revina...

janne ahonen
25th January 2009, 11:09
Foarte bina a sarit si okabe,mai ales in prima mansa.

theodor
25th January 2009, 12:18
Offf!! Trebuia sa-i masoare lui skiurile :P Tocmai cand incepuse si el sa-si revina...

Iata specificatiile pt echipament:

http://www.fis-ski.com/data/document/ausre-edition-2008.pdf

TheMentalist
25th January 2009, 12:41
Ammann este din ce in ce mai slab:( Cred ca e clar cine va castiga Cupa Mondiala anul acesta:(

whisper
25th January 2009, 18:37
Felicitari lui Schliri! /hello Ma bucur ca a reusit sa treaca pe primul loc al clasamentului general poate se si va mentine acolo pana la sfarsit:cheer:

:P Am vazut ieri etapa da' nici nu mi-am dat seama ca Jacobsen a lipsit in a doua mansa. Pacat in prima sarise asa bine.


Foarte bina a sarit si okabe,mai ales in prima mansa.
Asa e. Si cineva pe aici zicea ca s-a retras..am fost surprinsa cand l-am vazut in calificari :P
Si Noriaki Kasai a sarit bine. Tot saritori mai in varsta sunt mai buni in reprezentativa Japoniei. Nici nu mi-a venit sa cred ce prost a sarit Tochimoto. Daca era Takeuchi in loc mai ziceam, dar Tochimoto mi se paruse ca are potential.

TheMentalist
25th January 2009, 20:05
Calificarile de astazi au fost castigate de Anders Bardal care a sarit 133.5 m. Pe doi au fost la egalitate Emmanuel Chedal si Adam Malysz cu sarituri de 130.5 m, iar pe patru s-a clasat Takanobu Okabe care a sarit 128 m.
Dintre precalificati cel mai bine a sarit Jacobsen (138 m). Schlierenzauer a sarit 126.5 metri si Ammann doar 125 m.

Mr Cosmin
25th January 2009, 20:37
Malysz pe 2 :o: .
Sper sa repete performanta si in etapa care tocmai a inceput :ok: .

useroarecare
25th January 2009, 21:27
Etapa e clar influențată de vânt. Larinto și Morgensten au prins un moment cu vânt din față, în timp ce Hautamaeki, Schmitt, Loitzl și Ammann au avut parte de vânt din spate. Am senzația că Jacobsen și mai ales Schlierenzauer au avut cele mai bune prestații raportate la condițiile meteo. Nu cred că Morgensten îi va face față lui Schlierenzauer în manșa a doua.

TheMentalist
25th January 2009, 21:32
Adam Malysz pe locul 4 dupa prima mansa:ok:

Tracoromana
25th January 2009, 21:43
Chiar si Okabe e in top 6.:ok:

loriana
25th January 2009, 21:44
In sfarsit, de cand asteptam sa vad o saritura atat de buna din partea lui Morgi:ban:, sper sa fie si a doua la fel de buna, sa prinda si el podiumul ca sezonul acesta....:(
Da, si Malys a revenit pare-se ce sa zicem de Okabe:great: pe care-l credeam retras

TheMentalist
25th January 2009, 22:19
Schlieri!!!:shocked:149 de metri!!!!

Cristy RVD
25th January 2009, 22:22
atat a sarit si Larinto dar a atins zapada cu mana :D

A castigat Schlieri urmat de Morgenstern si de Larinto.

Fenomenala saritura lui Gregor,149 de metri pe o trambulina cu diensiunea la 140.

Mr Cosmin
25th January 2009, 22:23
N-am vazut de ani de zile o asemenea etapa de cupa mondiala !!!

Garmisch
26th January 2009, 09:37
Un singur cuvant descrie evolutia lui Gregor : uimitor!

baicea
26th January 2009, 09:55
schlieri e in mare forma..

theodor
26th January 2009, 12:00
Nu vreau sa fiu acuzat de subiectivism, dar, daca pentru Morgenstern am un mare respect, el fiind un sportiv de inalta clasa, evolutiile sale de-a lungul ultimilor ani dovedind asta, in cazul lui Gregor Schlierenzauer, dupa parerea mea, lucrurile stau putin diferit - nu este posibil, dupa ce Ville Larinto a reusit 149m si a atins solul cu mainile, neavand practic ce face la o asemenea lungime extrem de riscanta, (aproape in plat, lucru care pentru un saritor mai cu rezultate mai modeste ar fi insemnat vatamarea corporala grava, sau, Doamne fereste,mai rau!), "Jean-Luc Picard" Gregor sa fie instare sa se "teleporteze" la aceeasi lungime, culmea , in conditii foarte bune. Este, intr-adevar, extrem de valoros, nu zic nu, dar sa fii atat de valoros incat sa fii in stare de asa ceva, mi se pare ciudat. Parca este extraterestru!
Cu o zi inainte, Anders Jacobsen, a fost eliminat pentru echipament necorespunzator - lucru bizar, daca era altul mai ziceam,. dar tocmai Jacobsen???? In timp ce in cazul lui Gregor, lucrurile erau perfecte(chiar Hobana spunea).
Nu vreau sa supar pe cineva, dar stau si ma gandesc: cei de la controlul antidoping nu au nimic de zis?
Si, ca sa citez din teletextul Eurosport, un exemplu(nu din sarituri, ci dintr-un alt sport de iarna - cross-country):


FIS ban dopped up Austrians
The International Ski Federation is issued two-years ban to 3 of the Austrian cross-country skiers barred by International Olympic Commitee in April.

pagina 754

Nu vreau sa insinuez ceva, dar nu mi se pare in regula si, daca am suparat pe cineva, im cer scuze.

ichigo
26th January 2009, 17:12
nu e prima data cand asupra lotului austriei exista suspiciuni de doping. si la JO 2006 de la torino, au existat suspiciuni cu privire la lotul austriei de la schi alpin, iar un antrenor al lor a fost interzis in satul olimpic. ai dreptate, pare putin dubios, dar ce federer nu era considerat extraterestru?

whisper
26th January 2009, 18:04
Nu am vazut etapa de ieri! :( Ce pacat...am pierdut sarituri foarte bune dupa cate citesc.
:cheer: Bravo Schliri! Felicitari!Si despre Fedex si despre Nadal se spun si s-au spus multe..nu cred ca Schliri ar fi dopat. E pur si simplu foarte bun:)

miafangina
26th January 2009, 18:09
Cred ca problemele au fost in lotul austriac de biatlon,nu de schi alpin,dar nu sunt sigura 100%.
Daca la biatlon muschii te ajuta sa mergi repede pe schiuri,aici cu ce i-ar putea ajuta?Cred ca abilitatile necesare la sarituri cu schiurile nu pot fi crescute cu substante interzise,mie mi se pare ca e nevoie nu de forta ci de coordonare si echilibru.Poate ma insel.

Oricum,acest sport mi s-a parut destul de fair-play,n-am prea auzit de rezultate contestate de sportivi, noi chibitam pe margine dupa cum ne-ndeamna sufletul,firea si pasiunea,dar asta e in firea suporterului,in schimb am vazut destule concursuri cistigate la diferenta de citeva zecimi de punct intre Malisz si Smith dar nimeni n-a facut vreun comentariu;poate imi veti spune ca nu era niciunul austriac;nu stiu,doar ca mi se pare putin probabil sa se influenteze la modul grosolan rezultatele concursului,mai ales ca austriecii au mare valoare si n-au nevoie sa fie ajutati de forte exterioare.

Poate sunt eu prea increzatoare si naiva,dar pina la proba contrarie nu cred ca se practica dopajul aici.

miafangina
26th January 2009, 18:11
Nu am vazut etapa de ieri! :( Ce pacat...am pierdut sarituri foarte bune dupa cate citesc.
:cheer: Bravo Schliri! Felicitari!Si despre Fedex si despre Nadal se spun si s-au spus multe..nu cred ca Schliri ar fi dopat. E pur si simplu foarte bun:)

Vezi ca e reluare la eurosport chiar acum!

theodor
26th January 2009, 19:06
Nu pot nici eu sa afirm ca e dopat sau nu!
Totusi, mi se pare cam ciudat faptul ca , dupa ce Larinto a cazut la 149m, Gregor sa fi putut sari aceeasi distanta si sa aterizeze in conditiuni f bune. SUNT 149M, NU?
Oricum, cu toate astea,chiar daca, personal, imi e foarte antipatic, Schlierenzauer e saritorul momentului, cu sau fara acest record. Asta e clar!

useroarecare
26th January 2009, 19:22
Cred ca problemele au fost in lotul austriac de biatlon,nu de schi alpin,dar nu sunt sigura 100%.
Daca la biatlon muschii te ajuta sa mergi repede pe schiuri,aici cu ce i-ar putea ajuta?Cred ca abilitatile necesare la sarituri cu schiurile nu pot fi crescute cu substante interzise,mie mi se pare ca e nevoie nu de forta ci de coordonare si echilibru.Poate ma insel.



Poate sunt eu prea increzatoare si naiva,dar pina la proba contrarie nu cred ca se practica dopajul aici.

Oslo - Olympic ski-jump champion Lars Bystoel of Norway has tested positive for doping, reports said Friday. Bystoel told the weekly gossip magazine Se og Hoer that he "had tested positive" but said the substance was "not performance enhancing and was not taken in connection with a competition."

În 2001 Vasiliev, un săritor anonim pe vremea aceea, a fost prins dopat imediat după ce s-a clasat pe 2 în etapa de la Garmisch.
Anul trecut la Beijing a fost prins dopat un medaliat la proba de tir. Omul lua anumite stimulente pentru a-și calma presiunea sangvinică. Mai e ceva de adăugat în privința posbilității dopajului în săriturile cu schiurile ?

theodor
26th January 2009, 19:26
Nestiute sunt caile Domnului!

@miafangina: grosolane mi se par cele 60 de pc la stil acordate lui Loitzl, si asta ca au date de 3-4 ori! Nadia Comaneci, ce mai!

TheMentalist
26th January 2009, 19:38
Oslo - Olympic ski-jump champion Lars Bystoel of Norway has tested positive for doping, reports said Friday. Bystoel told the weekly gossip magazine Se og Hoer that he "had tested positive" but said the substance was "not performance enhancing and was not taken in connection with a competition."


Si era unul dintre favoritii mei:( Pacat...chiar nu credeam ca si in acest sport dopping-ul este la "moda".

ichigo
26th January 2009, 20:13
din cate stiu, dintre saritori doar lars bystoel a fost gasit pozitiv fiindca s-a drogat cu marijuana, el nu s-a dopat. pacat de el. ca si vasiliev la inceputul carierei.

miafangina
26th January 2009, 20:54
Nestiute sunt caile Domnului!

@miafangina: grosolane mi se par cele 60 de pc la stil acordate lui Loitzl, si asta ca au date de 3-4 ori! Nadia Comaneci, ce mai!

I-a luat valul(sau vintul):) .Sa speram ca se calmeaza.

theodor
26th January 2009, 23:59
Cele mai bune raspunsuri ni le-ar putea da Hobana. Ce-ati spune sa-l invitam pe forum?

whisper
27th January 2009, 00:07
Crezi ca ar veni? Daca vrei incearca..eu as fi de acord :)

theodor
27th January 2009, 07:29
I se poate face o invitatie prin mail. Ma bucur ca esti de acord, ma gandeam de mult la acest lucru. Dar cred ca in mesajul care i se va trimite i se va trimite va trebui sa i se dea si linkul forumului. Nu ar fi singurul cu care s-ar purta discutii, mai sunt si alte personalitati media logate in alte locatii - ca sa spun asa(eu, cel putin, am vazut).
Dar ma intreb daca si ceilalti membri ar fi de acord. Cred ca da, nu? Ce spui?

TheMentalist
27th January 2009, 18:30
De acord.

theodor
27th January 2009, 19:01
De acord.


merci. Nu cred ca ne afecteaza cu ceva.

whisper
28th January 2009, 00:19
Nu are de ce sa ne afecteze...doar sa doreasca el sa se inregistreze pe OLS.
Chiar ar fi buna o parere avizata pe aici.:ok:

theodor
28th January 2009, 06:53
Nu are de ce sa ne afecteze...doar sa doreasca el sa se inregistreze pe OLS.
Chiar ar fi buna o parere avizata pe aici.:ok:


Cre ca stie ca trebuie sa se logheze pt a putea vizita forumul. I-am trimis mesaj si i-am dat linkul.