PDA

View Full Version : Legendary encounters(the ones you tell your grandkids about)



TenisFan
16th January 2009, 11:51
Nu, asta nu va fi un thread despre intalnirea Sampras - Agassi de la un oarecare US Open care s-a terminat numai in tie-break-uri fara mingi de break sau intalniri celebre intre mari jucatori de tenis din istorie acesta este un thread special dedicat unei singure intalniri de la editia 2009 a Australian Open, o intalnire ce va tine cu sufletul la gura intreaga natiune... :shocked:
De departe cel mai echilibrat meci de la AO este meciul legendar din sferturi Pavel - Legend. Legend has the upper hand i think coming after a good run in Doha and a not so good run in Auckland. :cry: Dar una peste alta intalnirea "extraterestra"(cuvant imprumutat de la Pro tv& Sport.ro) ce se prefigureaza in aceasta faza o sa imparta o tara intreaga in 2 tabere... Pavel s-a antrenat in ultima perioada si bineinteles victoria in fata lui Murray o sa-i dea mai multa incredere dar cata incredere poti avea pentru a-l pune in pericol pe Legend? Raspunsul nu e foarte multa ci infinita! ;) Daca analizam obiectiv parcursul celor doi jucatori putem sa afirmam cu tarie ca echilibrul este perfect! Legend o sa incerce sa aplice lovituri decisive cu serviciul sau supersonic dar in acelasi timp o sa se fereasca de backhand-ul magic cu o singura mana al prestidigitatorului Pavel caruia i se mai spune si Murray Killer. Totul va fi pe muchie de cutit si inainte de a spune concluzia personal cred ca meciul se va termina 30-28 in decisiv dar nu stiu inca in favoarea cui. Concluzie: may the best athlete and man win! :yeah:

Eddy DoubleD
16th January 2009, 12:48
Intalnirea din sferturi dintre Legend si Murray's killer este ca si facuta...acum algerea va fi grea intre cei doi mari jucatori ai nostri.Cel mai bine ar fi sa-l intrebam pe Federer cu cine vrea sa joace finala.Noi suntem prea mici pentru o asemenea intalnire a gigantilor.

Lucian86
16th January 2009, 13:07
Legend vs Murray killer ar fi fabulos:shocked:

Serios vorbind, Hanescu pana in sferturile de finala nu ar avea adversari prea puternici de care s-ar impiedica sigur:shocked: (eu cred ca Blake, din pacate, se va opri inainte)

Cat despre Pavel: man, good luck :ok:

raulmad
16th January 2009, 13:18
Dupa un turneu foarte bun la Doha, Hane a pierdut in primul tur la Auckland. Si a pierdut la Juan Monaco care numai jucator de rapida nu se poate numi....Prezenta lui in sferturi la un GS pe dur nu e asa sigura chiar daca va intalni jucatori... sa le spunem accesibili....

TenisFan
16th January 2009, 16:14
Stire de ultima ora ca sa zic asa: am vorbit cu Fedex la telefon si l-am intrebat despre meciul legendar... A fost destul de transant si categoric in afirmatiile pe care mi le-a oferit: i was afraid that this might happen. This was a potential final for AO but it is unfortunate that they had to meet in the quarters.
Apoi l-am intrebat cam ce adversar prefera dintre cei doi in finala si raspunsul sau a sunat in felul urmator: it's tough, you know, even to pick one of them would be madness right now but personally i would prefer The Murray Killer. I've played against Legend in RG QF and it was a tough encounter. Of course back then he was young and inexperienced but his service is now a weapon of astronomical proportions. You just cannot deal with that kind of fire power... I just hope they can tire themselves in a 5 set thriller with something like 31-29 in the decider... Si acum a inceput sa rada...
There you go! Judecati si voi acum! ;)

Cristina
16th January 2009, 16:26
In discutia ta cu Fed ai uitat sa adaugi de vreo15 ori "you know".Cam asta e media pe interviu.Si poti sa-i spui ca e un las.Stiam eu ca ii e frica de Legend si d'asta l-a vrut pe Murray Killer caci TMH(the mighty Hane) l-ar umili intr-un meci scurt de 1h si 10 minute cu scorul final de 6-0;6-0;6-1.
Oricum se preconizeaza un sfert de finala,mai ceva ca finala de la Wimbledon!Nici nu pot sa imi aleg un favorit!Life stinks!

sp00q
16th January 2009, 17:31
Chestionat la randul sau despre duelul legendar 100% romanesc din sferturile AO Nadal a declarat:

"Iss unbelievable, no? I not know who wins quarters match. Both play unbelievable tennis. I play unbelievable tennis too, no? I am going to try my best to win tournament. Even if means beating best players on tour like Legend and Murray Killer."

adrian_str
16th January 2009, 20:42
TenisFane te felicit. Eu insumi vroiam sa deschid un thread cu subiectul asta. Cred ca va fi un meci genial ! Daca nu o sa-l tina minte Murray pe Pavel, sa-mi spune-ti mie Cutu ! Poate ca nu o sa-l bata pe britanic, dar ce spectacol o sa fie ! Mizez pe o intalnire f echilibrata. In mod normal Andy ar trebui sa castige, dar va spun eu ca Andrei va dori sa-si ia "la revedere" de la Aussie Open cu un super meci ! Decat sa joace cu un no-name, mai bine cu Murray. In plus o sa vedem pe Eurosport partida ;)

Eddy DoubleD
16th January 2009, 21:15
Interesant interviurile cu Federer si Nadal...ar mai lipsi doar unul cu Murray ca sa vedem starea lui de spirit inainte d eo infranjere mult asteptata cu Pavel...as spune ca Federer si Nadal sunt deja cu capul plecat si stiu ce-i asteapta in fata gigantilor din Romania:Legend si Murray's Killer...pana la urma mi se pare si normal

TenisFan
16th January 2009, 21:52
Asa cum v-am obisnuit in ultima perioada am pentru voi stiri proaspete in legatura cu jocul mileniului sau ceva... Da ma refer tot la intalnirea din sferturi dintre Legend si The Muray Killer care va capata o alta denumire de acum(ma refer aici la Pavel nu la intalnire)... Iata de ce... Am id-ul de mess al lui Cristian Tudor Popescu si i-am dat un buzz cu cateva minute in urma pentru ca am vazut ca avea statusul "Apasat de implacabilitatea destinului"... M-am speriat putin am vrut sa-i cunosc starea de spirit astfel i-am dat buzz si l-am tinut la un pahar de chatuiala virtuala. Din vorba in vorba si din emoticon in emoticon mi s-a confesat cum ca ar fi trist pentru ca a scris articolul ala cu Zombie Murray nu pentru ca ar fi fost deplasat sau neveridic ci pentru ca acum va trebui sa scrie un alt articol despre The Murray Killer care va fi intitulat Zombie Slayer. :yeah: Am reusit sa-l aduc pe calea cea dreapta pe calea optimismului sa-i explic cum ca asta e un lucru bun: conationalii nostri vor fi in lumina reflectoarelor samd. El mi-a spus ca nu de asta e apasat ci de faptul ca unul dintre ei trebuie sa fie rapus si ca spera sa nu fie Zombie Slayer pentru ca rezonanta numelui desi un pic creepy e mega c00l in fond si la urma urmei... :yes: A riscat si un pronostic pentru meciul galactic din sferturi: castiga Zombie Slayer cu 29-27 in decisiv. ;) I-am multumit si apoi am intrat pe forum sa dau vestea mai departe! :D

Cristina
16th January 2009, 22:06
Stiam eu ca CTP-ul trece prin momente dificile.Un meci de o importanta incomensurabila nu avea cum sa nu-l afecteze pe el.
Anyway,poate reusesti sa vorbesti si cu Murray.Ma intreb care este starea lui de spirit inainte de confruntarea epocala pe care o avea cu Andrei.Probabil are iar stari de greata cu gandul ca va trebui sa-si intalneasca cel mai aprig dintre dusmani.

TenisFan
16th January 2009, 22:23
Probabil are iar stari de greataYour assumption is correct. He may be pregnant. I understood that Guiness Book is offering 1 billion dollars to the dude that gives birth to a baby. We sure are living in some disgusting times... :( Posibil ca instinctul matern sau patern in cazul de fatza sa-l fi indarjit pe Zombie Murray si asta sa fie rezultatul victoriilor sale rasunatoare de pana acum. Wait for more details. I'm gonna take a deeper look into this situation. ;)

Eddy DoubleD
16th January 2009, 23:00
Din cate am inteles,deja s-au pus bilete in vanzare pentru acest meci...cu siguranta va fi pe arena centrala insa am auzit ca deja toate biletele s-au epuizat in cateva minute:((pacat ca voiam si eu)...fanii tenisului din intreaga lumea freamata cand se aude "Legend vs Murray's Killer"...in aceste zile Nadal,Federer sau Djokovic sunt ca si jucatori de locul 1000 ATP:rolleyes: pe langa acesti giganti ai tenisului romanesc.Voi mai reveni cu stiri "de la fata locului":D

TenisFan
19th January 2009, 21:20
Zombie Slayer a fost asaltat de catre fane astazi la intrarea pe terenul cu numarul n!(n factorial unde n>= 10) cand acesta dorea sa intre la sesiunea de antrenamente dinaintea meciului aproape important impotriva lui Zombie Murray. Innebunite pur si simplu despre viitoarea partida interstelara intre el si Legend fanele au cerut autografe pe toate partile corpului si Zombie Slayer nu s-a sfiit sa le acorde. Intrebat de reporterii australieni ce-i cu scandalul asta iscat Zombie Slayer a declarat: i was trying to get a proper session of training before the match and the girls just attacked me in the same way i'm planning to attack Murray tomorrow... But just to make it clear for all of you i am a married man and a proud father and i'm gonna stay that way. All these cheerleader type of girls are just for fun in the sun... No fun today though cause i have to scalp some Zombie skin tomorrow. Dupa ce a spus aceste cuvinte a intrat pe teren, a cravasat un backhand in lung de linie nimicitor si soarele a inceput sa zambeasca. All hail the godlike single hand backhand of Slayer! ^ : ) ^

Eddy DoubleD
19th January 2009, 22:14
Zombie Murray s-a antrenat toata ziua inaintea celui mai important meci din cariera lui.Nu a dat niciun autograf,nu a fost asaltat de oameni(doar un scotian ratacit prin Melbourne),s-a antrenat ca inaintea unu meci pe care deja stie ca-l va pierde.Nu stim in ce stare este,dar probabil este deja daramat de daramatura pe care o va primi din fiecare backhand a lui Andrei "Zombie Slayer" Pavel :D

Cristina
19th January 2009, 22:38
Zombie Murray s-a antrenat toata ziua inaintea celui mai important meci din cariera lui.Nu a dat niciun autograf,nu a fost asaltat de oameni(doar un scotian ratacit prin Melbourne),s-a antrenat ca inaintea unu meci pe care deja stie ca-l va pierde.Nu stim in ce stare este,dar probabil este deja daramat de daramatura pe care o va primi din fiecare backhand a lui Andrei "Zombie Slayer" Pavel :D

Murray se antreneaza din greu in vederea intalnirii cu Zombie Killer.
http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/b1/fullj.1ef151b7cca685a6c13397bae6ee11e0/1ef151b7cca685a6c13397bae6ee11e0-getty-tennis-aus-open-murray.jpg
Se pare ca l-au luat deja caldurile numai cand se gandeste ce meci va avea azi.

sp00q
20th January 2009, 00:23
Murray se antreneaza din greu in vederea intalnirii cu Zombie Killer.
http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/b1/fullj.1ef151b7cca685a6c13397bae6ee11e0/1ef151b7cca685a6c13397bae6ee11e0-getty-tennis-aus-open-murray.jpg
Se pare ca l-au luat deja caldurile numai cand se gandeste ce meci va avea azi.

Apropo de poza.... Murray foloseste un grip Eastern?

adrian_str
20th January 2009, 09:10
Apropo de poza.... Murray foloseste un grip Eastern?

Eu l-am vazut dintotdeauna cu Eastern.

Eddy DoubleD
20th January 2009, 10:14
Misto poza:D La 40 de grade e si logic sa stai asa.

Lucian86
20th January 2009, 22:06
Eu l-am vazut dintotdeauna cu Eastern.

Priza campionilor ;) Clanul Nadal probabil ca nu va fi de acord cu mine:evil:
In fine, fiecare jucator e unic in stilul sau de joc si asta face din acest sport unul atat de frumos ;)

adrian_str
20th January 2009, 22:10
Priza campionilor ;) Clanul Nadal probabil ca nu va fi de acord cu mine:evil:
In fine, fiecare jucator e unic in stilul sau de joc si asta face din acest sport unul atat de frumos ;)

Si Henman tot Eastern folosea

printulmiskin
20th January 2009, 22:55
Baietii,gripul pe forehand al lui Murray este semi western!Va induce in eroare unghiul din care e luata poza.Cel putin asa este prezentata dreapta de situl ITFCoach..