PDA

View Full Version : Ousmane N'Doye



Mario Di Lazi
15th January 2009, 08:19
Name: Ousmane N'DOYE
Date of birth: 21.03.1978
Place of birth: Thies
Height: 185 cm
Weight: 75 kg
Nationality: Senegal
Position: central offensive midfield

'Career

2002-2003 Toulouse FC - 1B
2003-2004 FC Lorient - 4B
2003-2004 Toulouse FC - 16A2
2004-2005 Estoril-Praia Futebol - 17A3
2004-2005 FC Penafiel - 11A
2005-2006 FC Penafiel - 18A
2005-2006 Académica de Coimbra - 14A
2006-2007 Académica de Coimbra - 13A
2007-2008 Académica de Coimbra - 12A
2007-2008 FC Vaslui - 7A
2008-2009 FC Vaslui - A
2008-2009 Dinamo București - A

RomanianSoccer.ro

vlad1607
15th January 2009, 08:53
mai bezmetic ca Ropo sigur nu e....in schimb cam rupe si e fitzos....

Mario Di Lazi
15th January 2009, 14:34
sa bage "material" :D
e tot ce vreau de la el :D

luci32full
15th January 2009, 17:55
da pana la urma cati ani are???la stiri a spuns ca intre 30 si 35

Mario Di Lazi
16th January 2009, 07:59
probabil că ăsta este adevărul :D

ăștia ziceau că e născut în 1978 ... deci are 31 de ani anu ăsta ...

HardmaN
19th January 2009, 16:59
N'DOYE este prea baietas lam avut dimineata asta la breekfast in restaurantul Stars din Rin Grand Hotel;;) fara nr:)) sper sa dea totul pt noi ! ma bazez pe el

HardmaN
24th January 2009, 02:04
Mijlocul, avem cu ce ?


Transferul lui N'Doye la Dinamo a castigat prim-planul in aceste zile in gandurile suporterilor dinamovisti, el facand totodata si o victima in vestiarul dinamovist si anume plecarea lui Bostina din cantonament de supara... din cauza unei gripe. Care va fi rolul si mai ales locul lui N'Doye ? Cine sare din schema actuala ? Care ar fi plusurile acestui transfer ? Sa incercam impreuna o analiza asupra mijlocului echipei in special, asupra posibilitatilor tactice si de exprimare deschise de acest transfer.

La startul sezonului actual Dinamo se despartea de cel care a semanat probabil cel mai mult in joc cu Unicul Capitan, asemanare "castigata" in primul rand prin determinarea aratata in teren. Dupa despartirea de Margaritescu, Mircea Rednic i-a acordat credit total lui Ropotan pentru postul de mijlocas defensiv. Comparatiile cu "China" au venit aproape inevitabil iar concluziile sunt din cele mai diverse. Este Ropotan mijlocas defensiv ? Este capabil sa-l inlocuiasca pe China ? Unii spun ca da insa sustin ca nu da acelasi randament ca si predecesorul lui, altii avertizeaza ca este un mijlocas "box-to-box" si ca o comparatie cu "China" incepe sa semene a comparatie de mere cu pere. Toate aceste discutii aprinse si concluzii mai mult sau mai putin nimerite vin pe fondul unui tur de campionat in care echipa nu a excelat la capitolul artistic, al spectacolului. Ca sa faci show trebuie sa ai obiectul muncii iar in fotbal asta se traduce prin posesia balonului la un nivel decent. Prin posesie nu ma refer la secundele care se scurg cand Lobont aseaza mingea pe sase metri sau atunci cand schimba 2 pase cu fundasii sai, lucru pe care il reuseste lejer si adversarul fie ca se numeste CFR, Brasov sau Botosani. Prin posesie inteleg un mijloc puternic si tehnic in acelasi timp, jucatorii din acest compartiment trebuie sa aibe o capacitate de efort mare pentru a recastiga cat mai repede posesia prin pressing, de asemenea trebuie sa fie tehnici pentru a pastra cat mai usor ceea ce au castigat. Posesia nu este necesara doar pentru a putea face spectacol, campioanele din orice liga au o posesie buna in comparatie cu celelalte competitoare. Exemplul nationalei Greciei la Euro 2004 l-as numi mai degraba un contraexemplu iar reusita vine probabil si in urma unui numar mic de meciuri disputate. Revenind la posesia echipei noastre trebuie sa amintim si sa recunoastem ca nu prea am avut asa ceva. A, nu ma refer doar la meciul de la CFR sau cel de la Brasov. Am avut probleme si acasa si chiar cu echipele considerate mici.

Tehnica da, capacitate de efort ba.

De unde apare aceasta problema a posesiei noastre ? Jucatori tehnici avem asa ca pastrarea balonului nu ar fi o problema. Fie ca vorbim de Ad. Cristea, Bostina, Torje, Zicu (stiu ca a lipsit in tur, dar vom conta pe el in retur), Mitea sau Ze Kalanga, bagajul lor tehnic ar trebui sa asigure o posesie decenta in fata adversarilor din Liga 1. Am fi buni in a tine mingea dar ce facem cand ea este la adversar care incearca acelasi lucru ? Cum o recuperam ? Sugestiva ar fi declaratia lui Ad. Cristea cum ca el "este creierul si ca pentru defensiva sau pressing ar trebui apelat la altcineva". Daca trec la Bostina descopar un alt jucator tehnic cu o buna viziune in joc, insa reprofilat mijlocas centraldin extrema stanga tocmai pentru ca la 31 de ani capacitatea lui de efort nu mai e aceeasi. Dintre toti mijlocasii doar Ropotan si Torje pot sa care pianul. Cu mentiunea ca Torje la cei 19 ani ai sai are nevoie de un inlocuitor dupa 60-70 minute fiindca nu are inca experienta necesara sa-si dozeze optim efortul pe durata celor 90 minute (asa ne-a explicat Rednic). Doar cu Ropotan apt, pianul pare cam greu de carat. Cand nu e Ropotan in teren (Brasov)... Devine clar ca Ropo are nevoie de un ajutor sau de un inlocuitor astfel ca alegerea lui N'Doye este explicabila si necesara. Ce se schimba cu N'Doye ? Cu 2 mijlocasi capabili de un efort sustinut si care sa faca faza defensiva bine(Ropo si N'Doye) plus Torje si cei 2 atacanti (in special Niculae si Danciu), forta noastra de pressing creste considerabil, vom castiga mai multe dueluri pentru minge la mijlocul terenului sau in terenul advers astfel ca posesia teoretic va creste, implicit presiunea pe adversar si numarul de ocazii ar trebui sa fie mai mare.

Registru tactic imbunatatit.

Ramas cu un sigur mijlocas central capabil sa faca si faza defensiva, pentru ca despre Diakite nu putem spune ca a reprezentat o solutie, Mircea Rednic s-a confruntat in multe meciuri cu situatii mai putin placute in acest sezon. In unele meciuri de acasa tehnicianul dinamovist a fost nevoit sa-l schimbe pe Ropo in repriza a doua din dorinta de a forta marcarea golului decisiv cu mai multi jucatori ofensivi. De cele mai multe ori acest lucru ii reuseste antrenorului in maxim 5-10 minute de la efectuarea schimbarilor. Insa din momentul marcarii golului rolurile se schimba : Dinamo trebuie sa conserve rezultatul in putinele minute ramase iar adversarul trece disperat la atac. In destule cazuri ne-am trezit in aceasta situatie cu Cristea+Danciu in centrul mijlocului, Bostina si Cristea sau Bostina cu Danciu, nemaiavand o solutie de schimb pe banca de rezerve care sa ajute la pastrarea rezultatului. N'Doye poate reprezenta aceasta solutie, in cazul in care Ropotan nu va fi vandut pana la startul returului. Un caz special a fost meciul cu Craiova cand la 1-0 am ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Ropotan, iar Cristea si Danciu au acoperit cum au putut centrul mijlocului.

O noua era dupa "China" ?

Ropotan nu este un mijlocas defensiv clasic, la inchidere, ci este mijlocasul central care face faza defensiva cel mai bine. Din acest motiv poate a avut sarcini preponderent defensive pana acum pentru ca trebuia sa asigure "spatele" unei linii de mijloc cu Cristea, Bostina si Torje in majoritatea timpului din tur. Multi spun ca a dat un randament mai bun cu Margaritescu alaturi ca inchizator insa acum Ropo nu are mare ajutor pe faza defensiva. Poate nici "China" nu era in apele lui cu Cristea si Bostina alaturi. Nici N'Doye nu este mijlocas defensiv. Iar senegalezul nu trebuie privit doar ca solutie de rezerva pentru Ropotan. Pot juca impreuna completandu-se pe ambele faze. Iar intreaga linie de mijloc poate avea un randament mult mai bun cu 2 mijlocasi centrali de mare travaliu, de gabarit.

Ce schimbari mai apar la mijloc ?

Bostina pare cel mai amenintat de sosirea lui N'Doye si se poate autoelimina in cazul in care nu va accepta lupta pentru un loc de titular. Deocamdata stim ca e acasa si isi trateaza o raceala dar trecerea timpului ne poate dezvalui cu totul altceva. Bostina are si varianta de mijlocas stanga cum de altfel nu e sigur ca N'Doye se adapteaza cerintelor de la Dinamo. In rest ramane cum am stabilit : Ad. Cristea, Mitea, Zicu si Thiago solutii pe stanga, Torje si Ze Kalanga (daca il lasa nevasta) pe dreapta. Plus Ad.Cristea la nevoie.

Daca actionarii nu-l vand pe Ropotan ne vor da ocazia sa vedem la lucru, probabil cel mai puternic mijloc din 2000 incoace. Cu un singur transfer dar speram reusit, N'Doye, un compartiment considerat slab se poate schimba total. Insa dupa cum ii cunoastem pe actionari, daca nu strica intr-un loc o fac in alta parte. Acum "lucreaza" la aparare unde Cesar e pe duca. Insa gurile rele spun ca asta nu e nimic, se pregateste Lobont.

sursa: DINAMOMANIA

http://farm1.static.flickr.com/112/261735614_2bc6d3afbb.jpg?v=0

Rossi
3rd March 2009, 16:18
Tinand cont ca a ratat perioada de pregatire ... nu ma asteptat sa se integreze asa de repede ...
e mijlocasul la inchidere de care aveam nevoie

http://img518.imageshack.us/img518/2610/704121142ndoyemic.jpg

petea
6th March 2009, 10:31
Valoros, o buna achizitie

Denis
24th March 2009, 08:59
Valoros, o buna achizitie

subscriu :ok:

un jucator valoros, si la care mi`ar fi frica sa stau in zid la o lovitura libera de`a sa.

Mario Di Lazi
11th June 2009, 07:43
"Nu mai continui la Dinamo! Ăștia sunt jucători?Nu vor să se califice!"

Lăudat Mircea Rednic și considerat singurul jucător care a arătat în meciul cu Argeș că merită să îmbrace tricoul lui Dinamo, Ousmane N'Doye este și el supărat pe indolența colegilor săi.

Senegalezul amenință cu plecarea deoarece nu vrea să mai joace alături de fotbaliști care nu se implică.

"Sunt supărat, e normal. Nu meritam acest rezultat, dar asta este fotbalul. Nu mai continui la Dinamo, cu așa jucători, ce să mai fac? Ăștia sunt jucători? Ăștia nu vor să se califice!Gata, plec, gata!", a spus N' Doye

prosport

jonsnow
3rd August 2009, 05:39
"Nu mai continui la Dinamo! Ăștia sunt jucători?Nu vor să se califice!"

Lăudat Mircea Rednic și considerat singurul jucător care a arătat în meciul cu Argeș că merită să îmbrace tricoul lui Dinamo, Ousmane N'Doye este și el supărat pe indolența colegilor săi.

Senegalezul amenință cu plecarea deoarece nu vrea să mai joace alături de fotbaliști care nu se implică.

"Sunt supărat, e normal. Nu meritam acest rezultat, dar asta este fotbalul. Nu mai continui la Dinamo, cu așa jucători, ce să mai fac? Ăștia sunt jucători? Ăștia nu vor să se califice!Gata, plec, gata!", a spus N' Doye

prosport


pai are dreptate omul..e incredibil ca cineva care nu a facut pregatirea de vara sa joace atat de bine in comparatie cu mai tinerii si mai nesimtitii cristea,zicu, scarlatache, etc....cu oltenii tot el a dat amandoua pasele la fazele controversate...din pacate am ajuns sa stam intr-un singur jucator la mijloc

vlad1607
4th August 2009, 22:01
Ousmane e tatic...tata zmeilor...bravo lui !!

isshmen
6th August 2009, 03:44
Mie imi place cum se imbraca :P

Celso
21st October 2009, 13:12
Ndoye si-a tras amanta de pe sticla

Cea care i-a spart casa africanului este Luiza Bogdan, senzuala blonda care a prezentat stirile sportive la Antena 3 in locul Adelinei Elisei si care a fost promovata in acest an la Observatorul Antenei 1. Ndoye a reusit cu ajutorul unor intermediari din presa sa faca rost de numarul fetei si aceasta a cedat insistentelor mijlocasului de abanos. Cei doi au fost zariti impreuna de mai multe ori in ultimele luni in Regie, o zona propice amorurilor fugare, iar prin postul de televiziune din Baneasa se stie deja ca ei formeaza un cuplu extrem de apropiat.
http://img63.imageshack.us/img63/8849/luizabogdan.jpg (http://img63.imageshack.us/i/luizabogdan.jpg/)

andreifan
27th October 2009, 21:19
O sa iasa un mic purice negru si cu o "chestie" de 25 cm.

Novac
9th April 2010, 10:21
A semnat asta sau ni-l dati noua?

necon
5th August 2010, 22:23
da esti sigur ca-i din '78

Popy
8th August 2010, 09:54
asta da jucator

virus336
8th August 2010, 10:14
Cel mai bun mijlocas defensiv din tara,daca s-ar tine de fotbal si ar lasa alte tampenii... in rest e rebel ,noconformis si fitos ca majoritatea dinamovistilor...

Pedro1984
9th August 2010, 12:27
poate ca daca s'ar lasa de cluburi n'am mai juca fotbal :) si asa e cel mai bun din tara

Leo
21st September 2013, 19:32
"Nu există echipă în România care nu l-a vrut pe Ousmane, nu există, pentru că eu fac ce trebuie să fac pe teren, afară, asta e viața mea. N-aș putea să joc niciodată pentru Steaua pentru că sunt dinamovist, nici pentru un miliard de dolari nu mă duc, pe cuvântul meu de onoare. Mie îmi place Dinamo și când imi place, așa sunt eu, nebun", a spus N'Doye pentru Dolce Sport