PDA

View Full Version : GOLF :The Abu Dhabi Golf Championship



Dorin
14th January 2009, 17:27
Nu, nu , nu v-am uitat. Si anul asta se joaca golf mult peste tot in lume dar din pacate prea putin in Romania. Nu pot sa pricep ca investitorii in fotbal si alte sporturi nu inteleg ce inseamna golful din punct de vedere al interesului general si al banilor. Suedia are peste 600000 de membrii legitimati si peste 500 de terenuri. In tara unde nu se poate juca ca 6 luni pe an. Preturi mici, ca 20-30 euro pe greenfee si taxa anuala de ca 300-400 euro. Pentru banii astia poti juca toate zilele pe terenul clubului. Greenfee doar la altii. Si la vecini reduceri pina la 10 euro. La competitii se bat sponsorii si premiile sint in consecinta. Si se poate practica de toti de la 2 ani(vezi Tiger Woods) si pina la 100 de ani sau mai mult...
Oricum saptamana asta primul turneu mai important al anului pe taramul seicilor. Total premii doar!? 2 000 000 dolarii iar primul 250 000 dolars.
http://www.europeantour.com/
:yeah:D

Dorin
14th January 2009, 17:30
http://www.abudhabigolfchampionship.com/home.asp macar ascultati muzica....He he he:yeah:D Prezentarea terenului (the course ) este fantastica

Dorin
14th January 2009, 17:49
Concursul incepe joi....:yeah:

Dorin
16th January 2009, 14:25
A inceput. Vezi link mai sus...D

Dorin
18th January 2009, 17:27
Paul Casey, nou casatorit si cu armonie in joc, a castigat. Invingatorul de anul trecut Kaymer din Germania a luat locul doi.Harrington, jucatorul anului 2008 a ocupat locul 5.Pentru amanunte vezi link-uri mai sus. D

Lucka
22nd February 2009, 14:14
Gata , ma apuc de golf ! De 10 luni locuiesc practic pe un teren de golf ! In Cairo , Mirage City. Langa hotelul JW Marriott . In cartier sunt mai multe terenuri superbe , dar cel din "gradina mea" e mai mic (ca nr de gauri) si cred ca mai dificil . Mingea trebuie sa "sara" peste vreo 3 lacuri . Sincer pana acum nu m-a atras acest sport , dar am zis ca o sa incerc , sa profit de imprejurari . Trebuie sa caut un instructor .

Dorin
23rd February 2009, 19:08
Succes. Nu o sa-ti para rau. Dar fii pregatit sa fi frustrat si sa te simti umilit. 5 minute mai tarziu poti sa fii fericit din nou la o lovitura reusita!